Cjrocn ^warL- Jéxels in het hart. sim )e Damesmode-show werd 'n buiten- gewoon groot succes Wat De heer J. v. d. Pijl Sr. werd gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum bij de Dertig Gemeenschappelijke Polders Drie mannequins toonden meer d honderd modellen an KIESPIJN T m duizenden vrouwen 's morgens doen. idsp be ieu ren, ïaar De oral i te lan- on- met Kan het we ieer gen. ge- aist. ge len, nen in. te :ks- ATERDAG 13 OCTOBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6571 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. r n gen und mt- een de >pe- Wij te Na- tot ken Iers l 2, end t 2, om een DE MODESHOW, georganiseerd door Ie Fa. Moerbeek en Mantje is een bui- engewoon groot succes geworden, de be- angstelling voor dit evenement in de ;ehele eilandelijke geschiedenis hebben vij nog nimmer een damesmode-show ekend! voor deze bijzondere acte de ircsence van Hare Majesteit De Mode was enorm: Wij geloven, dat niet één Texelse \rouw is thuis gebleven om van een en ander getuige te kunnen zijn, edoch: de grote zaal van Hotel Texel kon al die dames niet bevatten. De zaal liep vol, eivol en toen er werkelijk geen kop meer bij kon stroomden de dames nog van alle kanten, uit alle windstre ken naar Den Burg. U begrijpt, dat er op de Groeneplaats een groot gedrang ont stond voor het hotel. Vele honderden konden er niet meer in. Dat speet hun bij- lijk aan roevoegen, dat de fa. Moerbeek en Mantje, aangemoedigd door dit grote succes besloten hebben om deze show door een andere te laten volgen. Ze zeiden: „Heel Texel moet dit mee maken". En wij kunnen wel spreken van Meevieren", want de dames genoten met volle teugen. „Een geweldig prettig en dankbaar publiek zijn de Texelse da mes", aldus vertelden ons de manne quins, die met drie man sterk naar het eiland waren gekomen. Ze hadden nooit verwacht zoveel applaus te mogen ont vangen. Dat deed haar zeer goed. ,Voor hoeveel gulden heeft u wel ge showd?" zo vroegen wij aan de fa. Moer beek. Antwoord: „U kunt veilig neer schrijven van zo'n tienduizend gulden!" De mannequins schreden vol gratie over het 18 meter lange plankier, dat m het midden van de grote zaal was aangebracht. Er werden meer dan 100 (Ingezonden mededeling). Mijnhardt's Kiespijnpoeders.Doos 47ct modellen vertoond en een eenvoudig sommetje leert ons dus, dat er Woens dagavond door de drie mannequins ruim 3J/* km. is afgelegd. Ruim honderd mo dellen en men deelt ons mede, dat op de- ie avond, die van kwart over acht tot kwart over elf geduurd heeft, nog lang niet de volledige collectie getoond is, welke de fa. Moerbeek in voorraad heeft. Als dat was gebeurd zou de klok zeker 3 tot 4 uur hebben gewezen! Intus sen zijn wij er van overtuigd, dat de toe schouwsters met onverflauwde aandacht dit gebeuren zouden hebben blijven vol gen. Men kreeg er immers niet genoeg van en iedere show braoht de lust naar méér! Wat er geshowd werd? Vele keurcol- lecties, waarvan, zo werd in de zaal me degedeeld de verkoop heden in de zaken begint. In mantels zagen wij: enige re genmantels, bontmantels (waaronder een Persianer Bontjas van.... f2975!), dou ble faces mantels, double velours man tels, wollen fantasie ruit mantels, ruit- motieven, geweven ruit, effen velours mantels. Alle in de nieuwste modetin- ten. De prijzen varieerden van f 65 tot f 160. Korte bont jasjes in grijs, bruin, zwart. Prijs draaide om de f 275 Deux pièces en mantelpakjes bleken de grote mode voor de winter. De deux-pièces (Ingezonden mededeling). Elke ochtend zijn duizenden huisvrou wen bezig met wat zij „het prettigste ogenblik van de morgen" noemen. U kent dit! Als de ochtend half voorbij is, verlangt U naar een geurig kopje koffie. U krijgt altijd alweer goede zin, als Nie- meijer's pittige Paarsmerk-Koffie in Uw keuken staat te geuren. Er is weer een nieuwe koffiebon gel dig: nu gauw een pak versgebrande Nie- meijer's Koffie gehaald en U kunt weer genieten! Bovendien vindt U op elk pak je Niemeijer's Koffie en Thee waarde- punten voor het prachtige „Safira"-ta- felbestek. Een bezit van blijvende waar de, dat U met trots zult gebruiken. Even een briefkaart aan Nie- meijer - Groningen (dit adres is voldoen de) en U ontvangt de geïllustreerde ge- schenkenlijst gratis en franco. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 Oct. op om 7,13; onder om 5,50. Maan: 15 Oct. V.M., 23 Oct. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 13 Oct. 8,15 en 8.20. 14 Oct. 9,01 en 8,59. 15 Oct. 9,38 en 9.36.. 16 Oct. 10,12 en 10,10. 17 Oct. 10,44 en 10,43. 18 Oct. 1,18 en 11,18. 19 Oct. 1,55 en 11,55. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. zagen we in grote sorteringen variërend van f 38,75 tot f 105. Het grootste deel was van effen stof en ook werden fanta siemodellen geshowd. De modekleur? Hierin wordt zeer veel grijs gedragen, maar ze zijn in alle kleuren gewild en attractief, zoals Woensdag wel gebleken is! Japonnen. Voor f 24,75 koopt men reeds een heel aardig wollen japonnetje.. Prijs loopt tot f 80. Een rijke kleurscha kering: cérise, donker groen, grijs, lila en een heel aparte ruit (groen met bruin en lila rret zwart). Wollen blouses, jumpers en truitjes. In verschillende kleuren en kwaliteiten. Van f 16,70 tot f 39,75. Ook waren er enige nylon blouses in zwart en crème en die kosten f 46,75 Avondjaponnen. Daarin een combiné van fluweel tulle en goud brocaat, f 98,50. Een taffet en tulle combiné van f 66,50, een cocktail japon-combiné; ook van taffe: en tulle f 72,50. Tot slot werden aller ogen gericht op H. M. de Bruid, die in een witte taffet bruidsjapon met een hef glimlachje over het plankier schreed onder de tonen van de bekende bruidsmars, gespeeld door mevr. Craanen, die door haar man op de viool werd begeleid. De japon kostte exclusief de sluier f 86,50. Zeer fraai was de bruidsbouquet, vervaardigd door „Bloemenmagazijn W. Rijk". Veel aandacht genoten ook steeds de bijpassende schoentjes welke door de fa. Mantje v/erden geshowd: avondschoenen, sportschoenen, wandelschoenen. Bijoute rieën, tassen. Ook daaruit bleek, dat de ze firma over een njke sortering be schikt, variërend in prijs. Ons compliment voor de organisatoren en sprekend namens alle dames, die Woensdagavond 'et aanwezig konden zijn raden wij aan de show binnen met al te lange tijd te herhalen. Het suc ces is verzekerd! GRAUVv'E GANZEN BIJ DE COCKS- DORP B.j hoeve „Buitenzorg" streek Maan dag een vlucht grauwe ganzen neer. Dit zijn vogels, die in Noordelijker streken broeden en reeds begin September gaan trekken. Zij beginnen de voorjaarstrek eind Maart. Zij voeden zich met gras, wintergraan, wortels, zaden en water planten Volgens het boek „Hoe heet die vogel?" door Jan P. Stnjbos, is de grau we gans de grootste van alle andere ganssoorten en hij is te herkennen aan de zeer lichte kleur van schouder- en vleugeldekveren, wat vooral in de vlucht op geringe hoogte goed te zien is en die sterk contrasteren met de omringende donkere veren. Meestal komen ze in troepen voor vliegend in V-vorm of lange linie schuin achter elkaar. Deze vogels lal en een sonoor neusgeluidach tig „gak gak" horen, dat op grote af stand hooi baar is. ALS KONING WINTER GAAT RE GEREN Behoudens goedkeuring van B. en W. zal „IJsclub De Elemert", voorzitter de heer G. Miohels, secretaris de heer Jac. van Heerwaarden, penningmeester de heer Joh Bakker, ook komend winter seizoen de Elemert weer exploiteren, on der auspiciën van onze Vereniging voor Texelse Folklore en Volksfeesten. Is u reeds lid? Voor de vorst invalt kunt u nog lid worden voor slechts f 1,(De donateurskaarten zullen straks weer worden aangeboden). Als de ijsbaan ge opend is zal het lidmaatschap f 2,50 kosten. Doet dus uw voordeel! FILMNIEUWS. „HET VERBORGEN LEVEN VAN WALTER MITTY" Dit weekend zal de grote komiek Dan ny Kaye in Texel's Bioscoop Theater ver schijnen. Dat wordt dus een bijzondere film, bruisend van humor. Nu zult u nooit meer de mening durven accepte- len, dat dromen maar bedrog zijn! De dromen van Danny worden tegelijkertijd werkelijkheid. Dagdromen zijn het en ze zijn stuK voor stuk kostelijk. Een char mante film, onderhoudend en geestig, waarin Kaye op z'n best is. In een goed verhaal, waarin hij de ene vondst na de andere weggeeft. Men zal er plezier van beleven. Neerland* Nieuws. Kampeerhuis voor „Blauwe Vogels" te Baarn. Villa-brand te Wageningen. Roei tocht door de Amsterdamse grachten. Twentse boerenbruiloft in Denekamp. Commando-overdracht, bij het Vrouwen Hulp Korps. Verhoeks wint de Singel loop te Utrecht Buitenlands Nieuws Herdenking van de slag om Arnhem Manoeuvres van de Belgische comman do-troepen. UNO onderzoek naar het in cident bij Kaesong. De Expres Liverpool -Londen ontspoord. Herfst- en winter hoeden uit Londen. NIEUWE KOFFIEBONNEN Bon 508 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 516 Algemeen (D-kaart) zijn aan gewezen voor 125 gram koffie. Deze bon nen blijven geldig t.m. 27 Oct. Het rant soen moet dienen voor 6 weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 22 November plaats hebben. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot en met 11 October 1951 Geboren: Edmondus J. zv Johannes W. Rijk en Anna C. van Hamelsveld. Paulus J. zv Martin Bakker en Agatha C. Bakker. Klazina dv Klaas Lap en Antje Koopman. Jacob zv Jacob Ver berg en Maartje C. Kalis. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Adriaan Smidt en Hiltje C. Boon. Hendrikus C. van Duren en Anna M. Witte. Overleden: Katharina Murawska, 26 jaar, eohtg. v. Johannes Buisman. Pieter Bakker, 67 jaar, wedn. v. Jannetje C. Dob Gevonden voorwerpen: Vulpotlood, regenjas, bal, 1 pr. hand schoenen, shawl. (Ingebonden Mededeling). WENSEN VLIEGEN NIET WEG HU HFFFT FFN HU HEEFT EEN SPAARBOEKJE Coöp. Boerenleenbank TEXTIELGOEDEREN TEGEN SPOTPRIJS Verschillende Texelse huisvrouwen werden door een knecht van een wasse rij zeer goedkoop aan textiel geholpen. Aan het licht kwam echter, dat de man de goeaeren, eigendom van hotels, had verduisterd. Te Alkmaar werd hij tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek, veroordeeld even lang als zijn voor arrest had geduurd, zodat hij onmiddel lijk na de zitting op vrije voeten werd gesteld, maar.hiermede behoort deze affaire nog niet tot het verleden, want binnenkort zullen de afneemsters aan de tand worden gevoeld. KONIJNENKLEMMEN GEZET? Een Cocksdorper visser vond de prijs voor de garnalen en zo blijkbaar wat aan de lage kant en besloot toen zijn geluk eens te beproeven met het vangen van konijntjes. Die zitten er wel, daar in de duinen, ten zuiden van onze (gesloten) vuurtoren! Hu werd echter door de on bezoldigde gemeenteveldwachter G. K. betrapt: deze had heel goed gezien, dat de overtreder bezig was met het zetten van een klem. Er werden in de onmid dellijke omgeving trouwens nog meer klemmen aangetroffen, in een hol zelfs zeven stuks. De verdachte ontkende iets met die klemmen te maken te hebben, hij was daar slechts aan het zoeken naar allumimum. De rechter geloofde daar weinig van en veroordeelde hem tot f 15. De klemmen zullen worden vernietigd- (Ingezonden mededeling) op to knappenI WAT BRENGT „HET NUT" DIT SEIZOEN? Ook „Het Nut" weet, dat de tijd weer is aangebroken voor de bekende nutsavon- den. Vroeger hield men de avonden bij voorkeur als er een vriendelijk lichtend maantje aan het azuur stond, maar te genwoordig hoeft men zich daar niet meer zo streng aan te houden, waar de buitendorpers immers gebruik kunnen maken van de frequente busdienst! Het programma is: 18 October Cor van Beek, voordrachtkunstenaar over Jan de Har- tog's Hollands Glorie. In November een B.P.M, film over de opsporing en win ning van aardolie In die maand voorts het optreden van de heer Bouwman, di recteur van het Zuiderzeemuseum met kleurenprojectie over kleur en fleur rond de Zuiderzee. In Febr. een film van de Nutsspaarbank te Den Helder en ter opluistering enige interessante vogel- films. Begin Maart komt de heer Van de Mandere, de bekende radiospreker, een causerie houden over het onderwerp „50 Jaar wereldgeschiedenis". „Van der Pyl. Toen u 25 jaar geleden op ons eiland kwam, had u zeker niet ge dacht, dat u hier zo lang zou blijven, maar het wonen op ons eiland, uw werk en de samenwerking met ons bestuur zijn zeker wel van dien aard geweest om Texel niet te verlaten", aldus sprak de heer P. Eakker Az., Dijkgraaf van de 30 Gemeenschappelijke Polders Donder dagmiddag in Hotel De Lindeboom, waar het zilveren ambtsjubileum van de heer J. v. d. Pijl Sr. feestelijk werd her dacht. Bij deze plechtigheid waren o. m. aanwezig het Dagelijks Bestuur van ge noemd Waterschap, alle Hoofdingelan den, de se cretaris, de heer Van Roggen, Hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat, de heer Joh. de Graaf, dijkgraaf van Polder Eierland, de heren L. van Hoorn en A. van Hoorn, resp. oud-opzichter en opzichter van Polder Eierland, de heer J. M. Bakker, dijkgraaf van de P. H. Polder, de heer K. W. Roeper, dijkgraaf van polder Waalenburg, de heer J. Veldstra, gemeente-opzichter, die de ge meente Texel vertegenwoordigde, de heer C. W. Heule, namens de Rijkswa terstaat, de heer P. A de Rode, direc teur van de T.E.M., het volledig perso neel van de Dertig Polders. De dijkgraaf vervolgde: „Wij hebben altijd prettig met u samen kunnen wer ken, omdat u ijverig en welwillend uw plicht hebt gedaan. Wanneer bij storm de dijken in gevaar waren, maakte u met het personeel wel eens moeilijke uren door om samen de waterwolf te trotse ren. Vooral in de bezettingstijd met het mijnengevaar hebt u door het plaatsen van netten voor de sluizen veel onheil weten te voorkomen, gelukkig zijn onze dijken, sluizen en gemalen voor grote rampen gespaard gebleven. Er is veel veranderd en verbeterd na uw komst in 1926: tientallen kilometers weg zijri behard en later bij het toene mend autoverkeer van een gesloten wegdek voorzien. Toan in 1939 besloten werd om twee gemalen te plaatsen, een bij de Schans en een bij Dijkmanshuizen, zag u er niet tegen op om onder toezicht van de he ren ingenieurs de Priester en Meijlinck, de tekeningen te maken en de gemalen te stichten. Ik heb slechts enkele gebeur tenissen aangehaald, ze zouden met ette lijke aangevuld kunnen worden, maar de vergadering stelt er wel geen belang in, wanneer bv de Ilekampsweg behard is of waar de Sinterklaasweg is, ik zou het trouwens zelf niet goed weten. Familie Van der Pijl, u heeft in die 25 jaren mooie, hoogtijdagen gehad, nl. uw 25-jarig huwelijksfeest, het huwelijk van uw zoon en voor kort de geboorte van uw kleindochter, maar ook donkere tij den zijn uw deel geweest, vooral in 1946, toen u ernstig ziek was, maar gelukkig is u daarvan weer geheel hersteld. Geachte heer Van der Pijl, U heett in 25 jaar veel gepresteerd maar zonder de steun van uw vrouw zou u dat met gelukt zijn en ook het gehele personeel van ons waterschap heeft, ie der op zijn plaats, altijd zijn best gedaan om alles zo goed mogelijk in orde te brengen. Voor dat alles, maar vooral voor de aangename samenwerking, dan ken wij u en als waardering bieden wij u een polshorloge aan. Wij hopen, dat u dit vele jaren moogt gebruiken". Hierop wenste de dijkgraaf de familie namens het Dagelijks Bestuur van harte geluk. iZie over de feestelijke bijeen komst ook elders in dit nummer.) De jubilaris heeft inderdaad een prach tige staat van dienst achter zich: Van 1926 tot 1930 werden diverse on- beharde wegen behard, o.a. een deel van de Hallerweg, de Hemmerweg, de Tien- hovenweg, enz. In 1936 werden volgens het werkverschaffingsplan wegen aan gelegd door de Hemmer en in de Mars In 1931 werd een begin gemaakt met de asfaltering van wegen. Daarvan noemen wij de Kogerweg, de Waalderweg en de Polderweg, met een totale lengte van 8,5 km. Daarna werden de verschillende Buurtwegen van een oppervlaktebehan deling voorzien. De totale lengte daar van was ongeveer 50 km. Uiteraard wer den deze wegen licht uitgevoerd, in ver houding tot thans. Vrachten tot twee ton, waren zwaar. Toen kwam de oorlog en we weten hoeveel er in die vijf jaren is vermeld. Van wegverbetering was in die periode geen sprake. In 1947 werd de Hoornder- weg geheel vernieuwd en de Westerweg werd over 3 km. van een nieuwe funde ring voorzien. In 1948 werd de Wester weg tot de Fonteinsnol voorzien van een teerslagdek, in de Oosterenderweg werd een nieuwe fundering gelegd. Het vol gende jaar werd de Oosterenderweg, 4 km. lang, van een koudasfaltwegdek voorzien. En zo gingen de werkzaamhe den gestaag voort. Gereed gemaakt wer den: de Westerweg, Witteweg, Zuidhaf- felderweg, Jan Ayeweg, Bakkenweg, Hoornderweg, Kogerweg, Waalderweg Califormëweg, gedeelte van de Spanger- weg, Weg door de Nes, Oosterenderweg, Nieuwe Schilderweg, Oosterweg, Hoofd weg, le en 2e Dwarsweg door het Noor den. De totale lengte van deze thans in uitstekende staat verkerende wegen, be draagt 47,5 km. Funderingen liggen thans gereed over een lengte van 10 km. Vol gend jaar zullen in de Dertig Polders 65 km. weg gereed zijn. Dit Waterschap heeft 140 km. weg in onderhoud, er ligt dus nog wel enig werk voor de boeg! Het is wel de bedoeling om de werk zaamheden tot verbetering van de we gen voort te zetten en hiervoor ieder jaar opnieuw zoveel uit te trekken als de fi nanciële positie van de ingelanden ge doogt. Thans worden op de Bargerweg proe ven genomen met een nieuw systeem van wegbeharding. De materialen hier voor zijn gratis door de betreffende fa briek beschikbaar gesteld. De bearagen, welke de laatste vier ja ren voor verbetering van de wegen zijn uitgegeven zijn zeer groot: De Hoorn derweg kostte f 110,000, de Westerweg tot Het Westerkerkhof f 125,000, de Oos terenderweg f 150,000, de Oosterweg f 54,000. Deze wegen hebben een totale lengte van 11 km. De verbetering heeft f 434,000 gekost, geen kleinigheid dus. Daar komt nog boven f 150,000 voor de verbetering van de le, 2e en 3e Dwars weg door het Noorden, de Duinweg en de Nieuwe Schilderweg. Totaal werd de laatste 4 jaren aan deze wegen voor f 584 000 besteed. Daarnaast zijn gereed gemaakt de Spangerweg, de weg door de Nes, de Zuidhaffelerweg, het restant (2,5 km) van de Westerwe" de Witte Weg en de Bakkenweg. En die verbeteringen kunt u eveneens rustig op tienduizenden guldens schatten! Op het ogenblik heeft men te kampen met gebrek aan puin voor de funderin gen. Dit jaar heeft men 7000 ton puin weten los te krijgen van het Ministerie van Wederopbouw. Anders was het niet mogelijk geweest het laatste plan uit te voeren. Waren er in 1926 geen machines bij het Waterschap, thans heeft men de be schikking over 1 motor-betonmolen, 2 wegwalsen van 6,5 en 11 ton, een drag :ne met emmer van 500 L., 1 Rit- scher siolenvergravingsmachine (de 2e in Nederland), 1 vrachtauto, diverse mo- torpompen en electrische betonstamp- machine. Dat waren dus de wegen Maar er was meer werk aan de winkel: Het eerste kunsiv/erk, dat de heer J. v. d. Pijl maakte, was de grote Zuid-Haffeler- sluis, welke geheel uit be ion werd ver vaardigd en in eigen beheer werd uitge voerd. D verse (plm. 20) betonnen brug gen, eveneens door eigen personeel uit gevoerd, volgden De watervoorziening wat is een polder zónder een deugdelijke water loop? eiste ook haar deel: In 1940 kwamen de watergemalen bij Dijkmans huizen en de Schans gereed. Ieder ge maal bezi1 twee motoren van 110 pk. De waterverplaatsing bedraagt per pomp 140 m3 per minuut. Voordien maakte het Waterschap alleen van de natuurlijke lozing gebruik en wel via de sluis bij de Schans, door de P H Polder-sluis, de Grote en de Kleine Waaldersluis en de Oostersluis. In 1928 vond de ombouw van de Molen in het Noorden plaats volgens het sys teem Dekker. Deze molen werd voorzien van drie schroef pompen. Van deze pom pen worden er twee gebruikt. Hun capa citeit bedraagt resp. 60 en 90 m3 bij 20 omwentelingen van het wiekenkruis. Na het breken van de as werd de Mo len met fokwieken uitgerust. Dan werden er diverse nieuwe tocht sloten gegraven en het grootste gedeelte van de bestaande duikers werd ver nieuwd. Voorts hebben de Dertig Pol ders de zorg voor het onderhoud van 13 km. zeewering, van „Ceres" tot aan pol der „De Eendracht" (met uitzondering van het stuk Wadden zeedijk, gelegen tussen het vroegere fort de Lunette en de haven van Oudeschild, dat door het Rijk wordt onderhouden). Van 1931 tot 1933 werd de dijk door de Zuiderzeewerken verhoogd, wat me de omlegging van de gehele Dijksloot ten gevolge had. Een moeilijke tijd voor het Water schap waren vooral de jaren 1929 tot 1939, toen de polderlasten wegens de zware crisis nauwelijks konden worden opgebracht Er moest geld worden ge leend voor betaling van rente en aflos sing van de schuld en ieder jaar werd er met een groter nadelig saldo gewerkt.. De totale inkomsten bedroegen toen f70,000 j.er jaar en daarvan moest alles worden onderhouden! Daarom moest toen de grootste zuinigheid worden be tracht. Het asfalteren van de wegen kostte practisch niets meer dan het ge wone onderhoud met steenslag. (Lage lo nen en prijzen). Dat was dus een geluk kige omstandigheid. (Zie vervolg 2e pagina).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1