Cjroen Twavtrjexeh in het harL, s luim 6200 Texelaars bezochten de „Temito" Burgerzin en Woningbouw Kom toch door de VOORDEUR! Koning klant, wees coulant en betaal contant. Bij hst eerste kuchen DAM PO-PASTILLES De Texelse motorrijders demonstreerden hun rijkunst in acrobatische toeren &c 11 fYci I w eeuwydcd&n TEXELSE WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 65e JAARGANG. No. 6572 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. n TWEEDERDEN van de Texelse bevol- ;ing hebben de „Temito" de Texelse Hiddenstandstentoonstelling 1951 net een bezoek vereerd. „Dat is meer lan wij ooit hadden durven hopen", al ius de voorzitter van de A.T.M.V., de leer C. J v. d. Kooi in zijn slotwoord, Saterdagavond jl. Hij noemde de ten- oonstelling een groot succes. De stand- ïouders, zo deelde hij ons later mede, ijn allen zeer tevreden over het effect jan deze show, die ook zeer veel good will gekweekt heeft. Men had hier met le duizenden bezoekers een gezellig con- act en dat was natuurlijk van groot be- ang. Het weer heeft zijn beste mede werking verleend, iedere dag straalde de :on en het was ook een genoegen per iiets naar Den Burg te gaan, want de mpopulaire. Texelse winden lieten al iien tijd verstek gaan. 6200 personen, onder wie 600 scholie ren, hebben de „Temito" bezocht. En ien ieder maakte weer reclame voor de entoonstelling. Alle stands mochten er mmers zijn, waar een ieder zo goed mo- jelijk voor de dag was gekomen. Het preekt vanzelf, dat wij na ons 3V2 ko- om lange verslag in het nummer van .0 October jl. niet nogmaals in gedach- en langs al die stands kunnen trekken, naar wel willen wij nog even opmer- len, dat alle stands, niet een uitgezon- lerd, veel belangstelling genoten. Voor- was aller blik gericht op de experts lie de bijzondere eigenschappen van de nieuwste naaimachines uitlegden. Ja, die lames zijn niet voor niets naar het ei- and gekomen. Wij mannen be grepen zelfs, dat er straks op de ver- anglijstjes voor Sinterklaas heel wat naaimachines zullen staan! „Ieder huis ;en naaimachine". Dat is geen luxe. De unsvrouwen besparen door een prima werkende machine een zee van tijd die :ij dan weer voor andere bezigheden urnnen reserveren. Mannen, maakt uw trouwen gelukkig met zo'n wonder der .echniek. De fa. Jac. Bruijn feliciteren wij met dit grote succes. Ook de Goede- enhandel Ph. Vlessing heeft zijn naai- nachine-stand niet voor niets opgericht. Vrijdagavond passeerde de 4000ste be- :oeker in „Casino" de controle, het was met een Uw van oor- igen the« ade! )e bini oed el ijk vaai an< ie lpel l tel lam, zijn te. ie s uteb ke it de ^en« aar ?in wi op- Vlari Dal is prettiger en eenvoudiger wanneer U Uw producten onder de aandacht van het kopend pu bliek wilt brengen. Adverteer in de Texelse Cou rant! Deze courant is de trouwe huis vriend van het hele gezin en Uw verkoop-boodschap zal de be langstelling genieten van allen. Want.... de Texelse Courant met haar specifiek regionaal ka rakter wordt gelezen van A tot Z, dus óók Uw advertentie! Vraagt eens inlichtingen bij de administratie van de TEXELSE COURANT Parkstraat, Den Burg, Texel, Telefoon 11. Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers''. HET SPOOR BIJSTER. De assistent van dokter Renout had Vrijdagmiddag blijkbaar nogal haast toen hij zich per auto van De Waal naar Ben Burg spoedde. Doktoren kan haas tige spoed dikwijls geboden zijn, maar.... Lu ditmaal was het niet goed, want in het eerste deel van de S-bocht bij „Menno- loeve" raakte hij het goede spoor bijs ter. De auto slipte in de bocht, maakte een scherpe hoek en schoot door de aan de linkerkant van de weg staande hei- nherning- Een meter of tien het land op kwam hec autootje tot stilstand. Het •a( droeg toen de sporen van een zwaar ge vecht. hoog water ter rede van texei. 17 Oct. 10,44 en 10,43. 18 Oct. 1,18 en U.18. 19 Oct. 1,55 en 11,55. Aan het strand is het ongeveer 1 uur vol? eerder hoog water. de heer Jb. Boon, Kogerweg, die f 75 in ontvangst mocht nemen. Daar kon dus (in stand 14!) op gedronken worden. Za terdagavond was de heer M. Barhorst, Duinweg, „Hoogkoog", de 5000ste be zoeker en hij won daardoor honderd gulden! De grote artikelenprijsvraag werd ge wonnen door: 1. mevr. H. de Ruijter- Keijser, Kogerstraat 20, met een totaal bedrag van f2649,10 (f75); 2. de heer M. Jurjens, Oudeschild 56a (f50) (f2639,92); 3. de heer C. P. Witte, „Bloemwijk", (f 25), f 2663,80). Het juis te bedrag was f 2651,80 en de prijzen der artikelen afzonderlijk: 1 en 2: 1995 (wals); 3. 11,45, 4: 12,50; 5: 18,75; 6: 1,35; 7: 2,67; 8: 7,20; 9: 45.75; 10: 9,25; 11: 35; 12: 21,13; 13: 3,75; 14: 5,—; 15: 12,50, 16: 24,50: 17: 3,85; 18: 3,25, 19: 6,95; 20: 8,75; 21 8,—; 22: 3,—; 23: 10,95; 24: 11,75, 25: 90,75; 26: 1,75. KRIJGT DE COCKSDORP EEN KLEUTERSCHOOL? Te De Cocksdorp bestaan plannen om te komen tot oprichten van een Kleuter school. (Zie adv.)) We hopen, dat het initiatief tot het gewenste resultaat zal mogen leiden, want het bezit van een Kleuterschool is een zeer waardevol be zit. Op de Kleuterschool worden de leerlingen niet alleen aangenaam bezig gehouden, maar ze leren er ook veel nuttigs. Wie onzer, die de Kleuterschool in hun prilste jeugd bezochten, bewa ren aan die periode niet de prettigste herinneringen? Over het algemeen gaan de kleuters graag heen, sommigen zal het de eerste maal wel eens erg vreemd en een heel klein beetje huiverig lijken, dat moeder bij de schooldeur afscheid neemt (om hen na een paar uurtjes weer te komen ophalen), maar dat went altijd heel gauw kinderen passen zich bijzon der vlot aan Wat leer je niet op zo'n school: vlechten, plakken, knippen, zin gen, spelletjes, en dan iedere keer op nieuw, dat vreugdig meevieren van de verjaardagen! De Cocksdorpers laten deze kans dus niet voorbij gaan. Met al ler medewerking hebben de plannen ongetwijfeld goede kans van slagen. Wij wekken alle ouders van De Cocksdorp dan ook cp, de besprekingen Vrijdag a.s. in de o.l. school bij te wo- BAZAR TE DE KOOG Voor de grote Bazar, welke Vrijdag en Zaterdag te De Koog wordt gehouden (in Lunchroom Selecta") zijn tal van geschenken ontvangen, ook giften in na- tura. U kunt daar dus heel wat winnen. De zusterknng en de meisjesvereniging hebben zich beijverd met de vervaardi ging va 1 vele waardevolle goederen. Dat zult u straks op de ba/ar heel goed kunnen zien. want vóór de verkoop van die fraaie goederen begint, wordt de gehele colleciie een uur lang tentoongesteld. De bezichtiging zal de moeite zeker waard zijn en.tot ko pen prikkelen! De verkoop start daarna. Over de bazar gesproken: die zal weer tal van attracties rijk zijn, De verschil lende bekende stands" zoals grabbelton, sjoelbak, touwtrektent, enfin, noemt u maar op, zullen natuurlijk weer aller be langstelling genieten, want wat is nu een bazar zender een van deze oude, ver trouwde vermakelijkheden? Van de attracties noemen we tenslot te ook nog de schiettent. Dat zal me daar een drukte geven, de pluim zal de roos wel dikwijls treffen, want wij weten, dat ons dorp verscheidene moderne Willem Tell's rijk is. Sportnieuws SVC. Zondag speelde het le te St. Maarten tegen Sint Boys en wist daar een gelijk spel 2-2 tc bemachtigen. Beide partijen zitten er direct goed in en er ontwikkelt zich een vlotte strijd om de leiding S. profiteert daarvan het eerst: als Henk een goeie voorzet geeft, bezorgt Ale ons de leiding. Maar ook St. Boys laat enige goede aanvallen volgen en het S-doel komt enige malen in groot gevaar. Nico weet tenslotte te redden ten koste van een corner. Deze wordt ingeschoten maar door de S-keeper weggestompt. De terugspringende bal komt echter voor de voeten van de r-binnen, die in de ui terste bovenhoek doelpunt: 1-1. Rust. Na de thee geeft S. de toon aan. Nico, die de iinkshalfplaats bezet, stuwt go^d achter de voorhoede aan en met kunst en vliegwerk weten de verdedigers van St. Boys stand te houden. Een keihard schot buiten het bereik van de doelman, wordt door de lat gekeerd. De terug springende bal wordt door Jaap naast geschoten. Even hierna neemt St. Boys de leiding als 'n corner, scherp voor het doel geplaatst, door de l.-buiten wordt ingekopt: 2-1. Niet ontmoedigd komt S. V.C. terug Steeds heeft kleine Jan de bal op het middenveld vrij en geeft goe de passes zowel naar Jaap als naar Ale Uit een hiervan brengt Ale de partijen weer op gelijke stand: 2-2. Met een sterk aanvallend SVC komt tenslotte het ein de van deze uiterst sportieve wedstrijd. Zaterdag: Texel B-SVC A. Zondag S V.C. 1-Winkel 1 Het 2e is vrij. TEXELSE MARKT Den Burg 15 Oct. 1951. Aangevoerd: 33 graskalveren f 220-f 300. 8 pinken f 350-f 500. 7 koeien f 600-f 750 50 big gen f45-f65. 54 lammeren f 70-f 90. „DE JONGE GARDE" Dinsdag 30 October zal door de ver eniging Nederland-U.S.S.R. in „De Oranjeboom" worden gedraaid de film „De Jonge Garde", naar de gelijknami ge roman van A. Fadejew. De film be handelt de strijd van jeugdige partisa- nen tegen de fascistische bezetters. UDI BESTAAT 45 JAAR De Rederijkerskamer U.D.I. bestond gisteren, Dmsdag 16 October, 45 jaar. Dit feestelijk feit zal Zaterdagavond in intieme kring worden gevierd. De Tes- selaar van Donderdag 18 October 1906 schreef o.a.: „Bestaat de Kamer voor alsnog enkel uit heeren, ook dames krachten wil men trachten aan te wer ven. De Kamer heeft tot naam gekozen „Uitspanning door Inspanning" en zal werkzaam zijn in het Hotel Texel. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Geus, Voorzitter, J. E. Bakker, Secretaris- pennmgmeesier, W. Dalmeijer, Biblio thecaris ei D. Kerkhof, Regisseur. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 12 October: A.. J. Vinke-C. Dijker 0-2; P. Kooij-G. Dros 2-0; D. Lap-S. Bakker 1-1; S. Ros- C. v. Heerwaarden 2-0; S. v. Heerwaar- dcn-C. v. d. Werf 2-0. B.: P. Jansen-J. Stam 2-0; W. A. v. Zeij- len-Joh. D. Bakker 2-0; A. v.d. Slikke- N. de Graaf 0-2, N. de Graaf-A. v. Slik- ke 0-2; C P. Burger-J. Hooijberg 0-2. C.: A. Vinke-J. N. Rijk 0-2; H. Gomes-P. Bakker 2-0. Junioren: D. Roeper-F. v. Sambeek 2-0. Vrijdagavond wordt de eerste ronde voor de wisselbeker gespeeld. Om deze avond zo goed mogelijk te doen slagen, verwachten wij nu alle leden op tijd aanwezig. (Ingezonden mededeling). voorkomen erger Op vele plaatsen in ons land wordt gesproken over burgerzinleningen, le ningen die door de gemeente worden ge sloten met de eigen gemeentenaren en die bestemd zijn voor zeer dringende doeleinden, waarvoor op andere wijze geen gelden te verkrijgen zijn. Het doel waarvoor dn de allereerste plaats ge tracht wordt geld te verkrijgen is dat van de Woningbouw. Ieder in de gemeente Texel is van de hoge nood in dat opzicht op de hoogte en bijna een ieder is er door verwanten of kennissen ten nauwste bij betrokken; zo is er ook geen probleem aan te wij zen waarbij zo de gehele bevolking is betrokken dan juist bij dit woning vraagstuk. Zij, die belangstelling hebben voor het bestuur van hun gemeente, zullen wel weten dat er ook andere zeer drin gende problemen zijn die om een oplos sing vragen. Voor al die problemen zal door geldgebrek de oplossing tot latere datum wellicht moeten worden ver schoven. Het gemeentebestuur betreurt dit en doet ook nog verder het mogelijke en zal tenslotte wellicht het onvermijde lijke. uitstel moeten aanvaarden. Maar ten aanzien van de woningbouw mag dit niet zo gaan, hier mogen wij ons met zo maar bij de voor het oog noodlottige feiten neerleggen. Die feiten zouden de<r> te meer noodlottig zijn om dat juist dit jaar, en niet zonder moei lijkheden, een plan de hogere goedkeu ring mocht verkrijgen tot het bouwen van 20 woningwetwoningen. Wat eerst zo moeilijk bereikbaar was, het toe te stane volume, is er, maar nu is het geld er weer niet. Van alles is geprobeerd om aan de no dige gelden te komen; het is niet gelukt en nu dan eerst is het gemeentebestuur van plan om aan de Raad de goedkeu ring te viagen van het sluiten van geld leningen met u, Texelaren groot en klein. Het gemeentebestuur doet dit schoor voetend, maar ziet geen andere weg meer. Nu dan echter het plan is opgevat meent het gemeentebestuur ook dat het vertrouwen in de Texelse bevolking niet zal worden beschaamd. Want het is ge loof ik vo, dat wij hier op Texel voor zaken als deze slechts traag in bewe ging zijn te krijgen, maar, indien de doeleinden goed zijn en begrepen, óók weer zo, dat dan die beweging stug voortgaat en uiteindelijk het gewenste resultaat boekt. Voorbeelden in het klein heb ik daarvan gezien en ook wel be wonderd. Waarom zouden wij dan hier niet sla gen? Het betreft hier ook geenszins het zuiver beoefenen van liefdadigheid In tegendeel men helpt mee aan het leni gen van een grote nood, onze grootste nood, dooi geld tc lenen tegen een rede- „DE ENGELSEN NOEMEN HET een „Trial", zei Kees Mets ons, vorige week, toen hij ens de plannen voor de nieuw ste motorsport op Texel uiteenzette. „Trial". In het Hollands betekent dal „Proef" oi „Beproeving". Een tnal-trip is een proefrit. Nu het is inderdaad een BE-proeving geworden, de deelnemen de motorrijders werden de zwaarste ei sen gesteld Het terrein was uitgezet in de duinen achter Hotel „Californië". De route was ongeveer 500 meter lang en die moest driemaal worden verreden. Een Oosterender kwam zo waar met een valhelm op, hij had blijkbaar (ook) even dat woord in een woordenboek na geslagen en zijn maatregelen genomen. Incidenten zijn er gelukkig niet voorge vallen. Niet één keer hebben wij een motor over de kop zien vliegen en de trial is dus heel goed geslaagd! De heren uitzetters hadden een prach tig terrein uitgekozen. Dat zat vol heu vels en dalen Het spel had dan ook veel weg van een cakewalk. Een vijftig me ter na de start (starters waren de heren Bob Kuiper en Jaap Witte Pzn.), zag de motorrijder zich geplaatst voor een werkelijk onbegaanbaar brok weg. Het had nog het meeste weg van een spring bak voor athleten. Alles mul. Maar ver scheidene rijders wisten 'm er pittig door te scheuren. Een hunner rolde er in onderste boven en die stunt hadden wij eigenlijk van een ieder verwacht! Een bewijs, dus, dat er knap is gereden. Soms waren er van die gniepige stukjes in, die rns sterk deden denken aan de rit in een helleketel, de motor schoot dan TERSCHELLINGER MIDDENSTAN DERS VERENIGEN ZICH De Terschellinger Middenstanders hebben 111 Café Jans aldaar met alge mene stemmen besloten tot oprichting van een Middenstandsvereniging. Allen waren het er over eens, dat een derge lijk lichaam niet alleen wenselijk, maar ook nodig is. De oprichtingsvergadering was uitgeschreven door de winkeliers vereniging. recht mei, de snuit de zon tegemoet om vervolgens weer in een ander minia tuur ravijntje neer te ploffen. Verschil lende rijders demonstreerden een prach tige stijl, o.w. de heer Aar' van Liere, die nummer een werd. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot en overal hadden ze op de omringende duintopjes de beste plaatsjes uitgezocht. Het weer was meer dan ideaal en wie verwonderde het, dat ergens een jongeman languit in de helm lag te pitten? Aan de start verschenen allerlei soort motoren, 22 in totaal, en ongeveer om de zes minuten waagde een nieuwe deel nemer z'ch aan de moeilijke route. De snelheid van de een verschilde belang rijk met die van de ander. Allen deden echter hun uiterste best. Ten slotte was de tijd niet de belangrijkste factor: men mocht de voeten niet aan de grond zet ten en daarop werd door de talrijke controleurs en controleuses nauwlettend toegezien. In Hotel „De Lindeboom" te Den Burg werd dc uitslag bekend gemaakt. En daar weiden tevens de prijzen uitge reikt. De gloednieuwe motor bleek hoe bestaat het? een speelgoedmachi netje te zijn, maar het was een bijzonder vernuftig ding en wij zijn er van over tuigd, dat Aat er vele regenachtige Za terdagmiddagen erg zoet mee zal zijn! Hier volgt de volledige uitslag. De ge corrigeerde uitslag, want Zondag was een fout in de berekening geslopen. No. 1. A. v. Liere 46 strafpunten; 2. C. Mets 48 strafp.; 3. C. Boekei 52 strafp.; 4. L Bakker 67 strafp.; 5. C. Zegel 74 strafp.; 6. J. Agter 75 strafp.; 7. N. Dros 76 strafp.; 8. J. Kikkert 79 strafp., 9 W. Griek 80 strafp.; 10 H de Ridder 100 strafp 11. J Gieles 100 strafp 12. C. Blokker 106 strafp 13. P. Heerschap 112 strafp.; 14. P. Eelman 119 strafp., 15. A. Meindertsma 120 strafp.; 16. W. Koopman 124 strafp.; 17. A. v.d. Vis 130 strafp., 18. C Haarsma 141 strafp.; 19. A. Zielman 157 strafp.; 20. H. Kooger 185 strafp.; 21. O. Kikkert 239 strafp.; 22. P. Kooiman 307 strafpunten. lijk percentage. Verlies is er niet bij, slechts winst voor de gemeenschap en voor hem die leent financieel toch ook nog. Wat heeft Texel nu nodig voor zijn 20 woningwetwoningen? Rond f 300,000. En hoe stellen wij ons voor dit te ver krijgen. Door het sluiten van leningen met de ingezetenen tot bedragen van minstens f 100 voor een tijdsduur van 15 jaar zonder tussentijdse aflossingen en tegen een rente van 4 pet. 's jaars. En, mocht de animo aanwezig zijn dan zouden ook nog spaarleningen kun nen worden gesloten, in die zin dat ge gadigden bij de gemeente sparen voor plm. f 2,25 per week of f 10 per maand, te storten tot op het moment dat ook zij een leensom van f 100 bijeen hebben. Dit laatste heeft dan het voordeel dat gezinshoofden, voor wie een bedrag van f 100 ineens te zwaar zou zijn, ook zou den kunnen meedoen. Het nadeel is dat veel tijd en werk zal moeten worden be steed aan de administratie; indien ech ter de drang daartoe aanwezig zou zijn, zou dit nadeel moeten worden aanvaard. Kan men zich schoner voorbeeld van goede burgerzin denken dan door het laatste. Men stelle zich slechts voor dat 2500 gezinshoofden op Texel aldus te werk gaan Dan zouden wij al tweehonderd vijftig du vend gulden bij elkaar hebben. Hel: is duidelijk, dat indien voor deze spaarleningen maar aandrang genoeg is, van gemeentewege geen moetie en tijd gespaard mogen worden om het succes zo groot mogelijk te doen zijn. Moge het dan zo zijn dat deze oproep zo tot u, ingezetenen van Texel, spreekt, dat u van uwe instemming doet blijken en reeds voor dat de Gemeenteraad een nieuwe zitting zal houden, gegevens aan wezig zijn, waaruit kan worden opge maakt dat onze „burgerzinlening" zal slagen. Geeft dan op voor welk bedrag u wilt lenen en laat ook de gemeente-se cretarie weten of u mee wilt doen aan een spaarlemng. Bedenk bij dit alles, dat de woning nood altijd nog groter is dan u zelf wel denkt Ons worden dagelijks de noodge vallen voorgelegd, wij weten hoeveel jonggehuwden op een woning wachten, en bij ons is ook bekend hoe ook bij de ouderen het woningprobleem nijpt. DE KONING. (Ingezonden mededeling) op U knappenI DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Ingaande 7 October: Op werkdagen: Van Texel: 5.30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30, 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 11.45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20, 19,30. De Cocksdorp, 8 October 1901. In den afgelopen nacht is de Zweedsche bark „Agda" op de Vliehors gestrand. De bemanning, bestaande uit 10 man, is hier door schipper Bakker aange bracht. Ook de kleeren der schepelingen zijn geborgen. De Cocksdorp, 15 October 1901. Door vissers van hier is reeds een ge deelte van den inventaris en de tuigage van de „Agda" aangebracht. Men heeft gecontracteerd voor de helft der waar de. Het fraaie weer begunstigt het ber gingswerk zeer. De Cocksdorp, 25 Oct. 1901. De al hier aangebrachte inventaris en tuigage van de „Agda" heeft 1108 gld. opge bracht. Het wrak werd gekocht door schipper M. Boon voor 139 gld. Oudeschild, 10 Oct. 1901 Een der verbeteringen door den ondernemer van den stoombootdienst tusschen hier en den Helder, de heer C. Bosman te Alk maar, ten gerieve van het reizend pu bliek bij duisternis, ls het aanbrengen van electrische verlichting op de „Ada van Holland". De booglamp, die 's mor gens bij het vertrek ontstoken wordt verspreidt zulk een sterk licht, dat men er zelfs aan de overzijde der haven dienst van kan hebben.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1