Het woningprobleem moet van de baan! Texel nu ook vrij van Abortus Parlementair Overzicht Alle hens aan dek STEEKVLAM EN KORTSLUITING DE KOOG. Toen de heren Kuneman en Jansen Zondagmiddag omstreeks drie uur door ons dorp wandelden, schoot vlak voor hun voeten een lange steek vlam uit het sectiekastje van de T.E.M., staande voor het VVV-Verkeershuisje. De steekvlam was het gevolg van kort sluiting. Van 3 tot 7 uur was een deel van het dorp van electrische stroom ver stoken. TAFELTENNIS Ready 1 stuurde Blanco 2 met een 9-1 nederlaag naar huis. Heel tactisch ver hinderden onze dames de tegenstand sters haar enige wapen de forehand- aanval in het geding te brengen. Overigens speelden de zenuwen de debuteren Blanco-dames parten. Ready 2 en 3 debuteerden Maandag avond in 'n onderlinge wedstrijd, die na langdurige strijd door Ready 2 werd ge wonnen, zoals ook de verwachting was, met 7-3. Zondag: Dames: Ready 2-Treffers; Rea dy 3-Treffers; IVA 2-Ready. Al deze wedstrijden worden in Den Helder ge speeld. Heren: Ready-Disnie 4; Ready-Disme 3; IVA-Ready 3. De thuiswedstrijden be ginnen om 2,30 in het gymlokaal. De spelers die naar de overkant gaan, vertrekken om 11,30 van de Groene- plaats. ZDH-Nieuws. Zowel de adsp. als het le moesten met een nederlaag genoegen nemen. De adsp. verloren met 3-0 van Texel adsp. B. Het is niet leuk voor je medespelers, als er 2 spelers zijn, die opgesteld staan en hun kameraadjes met 9 man laten spelen. Het le moest naar Vesdo, Scha- gerbrug. Met 3 invallers in de voorhoede werd onder prima leiding van scheids rechter Zeeman direct van beide zijden met een hoog tempo begonnen. Arie Dij ker viel reeds na een paar minuten uit. Rust 0-ü. Daarna begonnen we weer met goede moed, maar V. nam met een on houdbaar doelpunt de leiding. Geruime tijd bleef het 1-0, onze doelpunten ble ven uit, terwijl V. er nog 2 aan toe voegde: 2-0. De achterhoede van V. was erg sterk. Jongens, Zondag beter, dan krijgen we Sint Boys 1 op bezoek. De stand luidt: 10 8 5 5 4 3 2 2 4 1 naar Con Zeïo 6 5 0 Callantsoog 5 4 0 AGSV 4 2 1 Vesdo 5 2 1 Winkel 4 12 Sint Bovs 5 11 ZDH 4 0 2 SVC 5 0 1 Zaterdagmiddag gaat Adsp. A De Koog A. Onze voorzitter, de heer Jurrr. Beum- kes, die cnlangs aan de haven te Oude- schild aan een hand verwond werd door capriolen van een paard, wordt nog steeds in het Ziekenhuis te Den Helder verpleegd! Alle Zwaluwen groeten hem hartelijk en wensen hem spoedige be terschap toe. Handbalnieuws G.D.S. Door 't geweldige Lente-weer-in-deze- Herfst, kunnen we de competitie vlot af werken. Er stonden dit afgelopen week end dan ook weer 2 wedstrijden op het programma. Het eerste speelde thuis tegen SVO. Een vlotte wedstrijd waarin we heel aardige spelmomenten zagen. De eerste 10 minuten was G. steeds in de aanval, maar alle pogingen strandden voor het doel, want „de Bruid was weer best!" Toch was de stand met de rust 3-1 door een paar keurig opgebouwde aanvallen. Na de rust hetzelfde spelpeil. G. verdub belde haar stand, één snelle door braak en een listig afgevuurde kogel door de midvoor en de tweede door de invallende l.-buiten Gré, waarmee ze haar le goal in het le elftal scoorde. Zo eindigde deze sportieve wedstrijd in een 6-1 overwinning voor ons. De wedstrijd Z M.-GDS 2 moest jam mer genoeg worden afgelast. A.s. Zaterdagmiddag een wedstrijd voor de adsp. tegen de ZM-adsp. Om 3 uur op het Boysveld. Het 2e speelt Zon dagmiddag na het voetballen, dus on geveer om kwart voor vijf op het Boys veld tegen ZDH. PREDIKBEURTEN. N.H. GEMEENTE DEN BURG. Hervormde Mannenvereniging Vrij dagavond 8 uur in Eben Haëzer. S. V- De Koog. Zondag heeft De Koog getoond nog wel enig verstand van voetballen te hebben: in een zeer fraaie match heeft zij Dirkshom een puntje afgesnoept: 3-3. Vooral voor de rust ging het ge smeerd, na de rust waren de oudjes min der door gebrek aan lucht. Er waren enige zwake plekjes. De keeper maakte een fout, wat ons een doelpunt kostte, maar dit vond zijn oorzaak in het harde veld. Het 2e moest in een goede wedstrijd hun meerdere erkennen in Zeemacht 2. De adsp. wonnen van Texel, goed ge daan! Maar de midvoor moet beter uit kijken voor buitenspel en met het veld verlaten, dat is zeer onsportief. Zondag De Koog 1-Oosterend 1. Half drie. Winnen we? Als zo wordt gespeeld als Zondag, kunt u een goed resultaat verwachten. Het 2e is vrij. Adsp. spelen tegen ZDH A, om 4 uur. Kijkt vooral a.s, Woensdag even in het kastje, want a. s. Woensdag- of Donderdagavond om 8 uur komt waarschijnlijk onze nieuwe trainer een proefavond houden bij B. Visser. Allen moeten zoveel mogelijk komen, la ten wij ons inspannen om De Koog voor uit te heipen en dit kan door een goede training! Texelse Boysnieuws. In een snelle wedstrijd kwam Boys 1 als oveiwinnaar uit het veld in zijn uit wedstrijd tegen Flevo. F. was voor ons een onbekende tegen stander, want nog nooit was er door ons tegen de jongens uit Middenmeer ge speeld. Een zeer snel begin beloofde voor de toeschouwers een spannende wedstrijd. En inderdaad is het dit ook geworden. F. kreeg de aftrap en ging direct tot de aanval over, meteen zagen wij dat de midvoor een gevaarlijke speler was, maar onze spil vatte zijn taak heel goed op en wist de F-midvoor steeds een voet dwars te zetten. Spoedig namen de Boys het initiatief en gevaarlijke momenten ontstonden voor het F-doel. Na ca. 10 minuten spelen wist de r-binnen het le doelpunt te scoren.Hierdoor aange moedigd werd F. in de verdediging te ruggedrongen. Bij een hoge voorzet van rechts kopte een F-back de bal met de hand weg en de scheidsrechter wees naar de bewuste stip. De Boys- l.-half plaatste zich achter de bal en via de binnenkant van de paal werd de F-kee- per kansloos geslagen: 2-0 voor de Boys. De aanvallen die F. ondernam waren snel en verrassend, maar onze achter hoede wist op de kntieke momenten goed in te grijpen en doelpunten te voorko men. Ongeveer 10 minuten voor de rust werd de bal om een back van Flevo heengespeeld en door snel toelopen van de midvoor werd de bal voor de 3e maal langs de F-keeper geplaatst: 3-0. Rust. In de 2i helft kwam F. gevaarlijk op zetten, maar de achterhoede van de Boys was geenszins van plan zich te la ten overrompelen. De Boys probeerden het ook diverse malen maar de F.-kee- per wist steeds erger te voorkomen. Een snelle aanval van F. werd ons noodlot tig, want de bal belandde in 't net: 3-1. Dit was voor de Boys het sein om we derom tot de aanval over te gaan en als we denken een doelpunt te scoren uit 'n doelworsteling zien wij een snel reage rende keeper op zijn post en er werd voor Flevo erger voorkomen Dit was echter uitstel van executie want enige ogenblikken daarna werd de bal tussen de backs doorgespeeld en de toestor mende B.-linksbuiten dreef de r.-back zo in het nauw dat hij als laatste wan hoopspoging de bal in eigen doel plaat ste. Dit was voor F. de genadeslag, want in de resterende 10 minuen ontstonden geen gevaarlijke momenten. Einde: 4-1. De scheidsrechter leidde goed en hield de teugels strak in handen. Dit was een forse doch zeer sportieve wed strijd. Boys, jullie hebt in deze wedstrijd ge toond dat jullie het nog wel kunt. Ga zo door! Vanzelfsprekend zijn we Don derdag allemaal weer op de training, welke ook nu om 8 uur begint. •ai Een nieuwe leuze VELE TEXELAARS weten er nog van dat Bosman een schuitje liet varen tus sen Oudeschild en Den Helder. De man was er op uit om zoveel mogelijk uit die dienst te halen, ten koste van de ei landbewoners. Van klachten trok hij zich niets aan. Hij voelde zich heer en meester en wie zou hem, „den sterken, durven weerstaan?" Op het laatst werd het die eilandbewoners toch een beetje te gortig, het begon hier en daar en overal, van De Cocksdorp tot Den Hoorn en van Oudeschild tot de Jutters- hoek, te gisten en op eenmaal had je de poppen aan het dansen: men belegde Anti-Bosmanvergaderingen en op die betogingen werd de grote gedachte van „een eigen stoombootdienst" geboren. De TESO werd opgericht. Bosman liet zich echter niet in de luren leggen, hij ging gewoon door en wierp zich (helaas te laat) als een fel concurrent op. Hij had bovendien de opbrengst van het postvervoer te pakken en die licentie kon men hem maar niet dadelijk ont nemen! In de eerste jaren kon waarachtig niet van een bloeiende TESO worden ge sproken en wie de N.V. toentertijd om een subsidie voor het onderhoud van tuinwallen of voor de aanleg van fiets paden had gevraagd, zou zeker als een grapjas zijn beschouwd. Maar die N.V. TESO zette door en zij overwon dank zij haar taaie volharding. Wist u, dat TESO opgebouwd is als een huis? Steen voor steen! Wist u, dat de aandelen over heel Texel geplaatst werden en dat men reeds voor vijf gul den een vinger in de pap kreeg? Dat was juist de kracht van die onderne ming: heel Texel stond er met de schou ders onder, heel Texel voelde zich één in de sliijd tegen de onderdrukker. En een ieder gnuifde toen Bosman op een maal de loef kon worden afgestoken. Hij nam zijn boot uit de vaart en TESO ging groeien en bloeien heen. Aan dit kramg stuk werk uit de jongste geschiedenis van ons eiland en zijn bewoners denken wij terug nu onze burgemeester in zijn artikel (zie voorpa gina) de ingezetenen opwekt medewer king te willen verlenen aan een prachtig plan. Een zeer noodzakelijk plan ook, want het betreft de woningbouw. Ieder een weet, dat deze naast de defensie van het allergrootste belang is. Groter pro blemen kent onze tijd niet. Er is een be drag van f 300,000 nodig voor de bouw van 20 nieuwe woningen. Het bouwvo lume levert geen moeilijkheden meer op, want de vergunning is er, maar tegen woordig is het financieringsprobleem nog weer groter dan dat van het volu me, dat voorheen zoveel plannen in dui gen deed vallen. De gemeente wil geld lenen. Die ge meente is Texel. Iedere gemeente in ons land zit met een groot tekort aan wonin gen, dat probleem is eigenlijk over de gehele wereld groot. Emigranten nemen dikwijls hun eigen prefabricated wo ninkje mee. Iedere gemeente tracht op haar manier aan de nodige geldsommen te komen. Hier zal men trachten het geld bijeen te krijgen door het uitgeven van obligaties. Door een spaarsysteem kan het doel eveneens worden bereikt. Sparen met nog geen riks per week te gelijk. Dat moet practisch een ieder mo gelijk zijn. Uw geld levert rente op. Van liefdadigheid is dus volstrekt geen spra ke. Nodig is slechts aller medewerking, aller goede wil. Wat in 1907 (oprichting TESO) kon, moet nu toch ook kans van slagen heb ben! Men worstelde toen tegen een ver beten vuurvreter, die zijn zin wilde doordrijven ten koste van de Texelaars, nu hebben wij met een ware vijand van vrede en vriendschap te kampen, want hoe groot is de ellende reeds niet door gedwongen samenwonen, door het wonen in krotten enz. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst!" Die toekomst hebben wij voor een belangrijk deel in eigen hand. Eén der voorwaarden voor een gezonde samenleving is de zorg voor een goede huisvesting. EMIGRATIEHOEKJE Op een bedrijf in de Tourraine (Mid den Frankrijk) kan een melkersgezin ge plaatst worden. Woning, (gelegen in dorp) (huiskamer-keuken, 2 slaapkamers zolder en schuurtje) verlichting en ver warming gratis. Vrouw behoeft niet me de te werken, doch indien zij dit wenst, wordt dat betaald. Bijzonder gunstige loonvoorwaarden. De werkgever is be reid tegemoet te komen in de kosten van verhuizing. Bij Vlaamssprekende, Belgische boer, op gemechaniseerd, gemengd bedrijf van 80 ha. bouw- en 13 ha. weiland, in N.- Frankrijk, kan landarbeidersgezin ge plaatst v/orden, bestaande uit ten minste 3 mannelijke en 2 vrouwelijke arb. kr. Woning en tuin voor groenten en aard appelen, vrij. Loon zoals ter plaatse gel dig. Nog altijd zijn er in het Australische arbeidsproces meer lege plaatsen dan werkers, hetgeen moge blijken uit de bij de Australische Arbeidsbureaux per eind Juli, openstaande vacatures, tot een totaal aantal van niet minder dan 162000. Deze 162000 aanvragen zijn ge specificeerd als volgt: landbouw, vee teelt, etc. 3000, mijnwezen 4000, bouw en constructienijverheid 24,000, trans portwezen 8000, handel- en verbin dingsdiensten, bv. PTT, 7000 en in de fabrieksnijverheid 66,000. Bovendien vroegen allerlei particuliere bedrijven nog 50,000 arbeidskrachten. Wat baat het als wij op Texel ieder winterseizoen opnieuw een keur van toneelstukken met een diepe inhoud voor het voetlicht brengen? Wat baat het als wij straks een ijsbaan kunnen berijden, die spiegelglad is en keurig ge veegd wordt? Wat baat het als straks de Feestcommissie met het orgel door de dorpen trekt? Wat baat het als we straks een veroinding met de vaste wal heb ben die klinkt als een klok en alle ruil- venkavelde boeren glunderen van ar- beids-effieiëntie? Wat heeft dit alles voor zin als de huizennood zo nijpend blijft? Als velen onder ons geen of geen goed dak boven het hoofd hebben? Onmiddellijk na dat van de voedsel voorziening komt het vraagstuk van de woningbouw. Die woningbouw kan stukje bij beetje verbeterd worden als wij er cns allemaal van bewust willen zijn, dat dit wijddragende probleem ons aller aandacht geniet. En allen daadwerkelijk mede willen bouwen. Moge deze actie die thans voor de deur staat, een groot succes worden! 't Zou prachtig zijn als ze elders in ons land van ons eilandje konden ge tuigen: „Daar wordt iets groots, iets goeds verricht, daar is weer een prach tig monument van eendracht tot stand gekomen." Ziet om een voorbeeld te noemen naar de Eigen Stoombootonderneming, en bouwt, Texelaars uw eigen wonin gen! ZOIETS MAG JE NIET ZEGGEN! „Ik wist met, dat jij zo'n slechte hond was. Ze moesten met jou de straat aan vegen!" en nog meer dergelijke lelijke woorden waren uit de mond van S. L. gespoten, toen hij zijn collega P. S. op 20 Juli op straat ontmoette. Die collega nam dat niet en Maandag moest S. L. voor de Politierechter verschijnen. „Het is de waarheid!" betoogde ver dachte, die nog nooit met de Politie rechter in aanraking was geweest. De rechter veroordeelde hem tot een tientje boete of vijf dagen. VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene Kennis, dat de Mi nister van Oorlog bij schrijven d.d. 12 October 1951, nr. 654449, met ingang van 17 October 1951 voor één jaar vrij stelling van dienst wegens persoonlijke onmisbaarheid heeft verleend aan Hen drik de Lugt, geboren 26 September 1929 en wonende Wilhelminalaan 2, Den Burg op Texel. Mede, dat de Minister van Oorlog bij schrijven d d. 11 October 1951, Afd. A3, S2, Bur. 1, nr. 653265, het verzoek om vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens persoonlijke onmis baarheid van Jan Brouwer, geboren 10 Februari 1931, en wonende, Weststraat 24, Oosterend op Texel, heeft afgewe zen. Tegen deze uitspraak kan ieder be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgemeester wor den ingediend, ter secretarie dezer ge meente. Het behoeft niet op gezegeld pa pier te worden gesteld. De Burgemeester zorgt voor doorzending van het verzoek schrift aan de Koningin, die op het be roep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur Texel, 15 October 1951. De Burgemeester van Texel, C DE KONING. BILJARTEN Zaterdag a.s. komen 12 spelers uit Hoorn hier een wedstrijd spelen tegen Texelse biljarters, o.a. J. Dekker, H. Ran, M. Vonk, E. Breeuwer, N. de Graaf A Barhorst, H. v. Dijk, K. Linnhose, N. Rijk, A. Stolk, J. Hooijberg en L. Kell- ner. Er wordt op 2 biljarts gespeeld in Hotel De Graaf. De wedstrijden vangen aan Zaterdagavond 7,30 uur en Zondag morgen 10 uur Als arbiters zullen op treden de heren Coevert en Brinkerhof. De wedstrijden staan onder leiding van het bestuur dat de Texelse kampi oenschappen organiseerde. REDDINGBOOT DE COCKSDORP Dinsdag 23 October zal het 30 jaar ge leden zijn, dat de bemanning van de reddingboot Cocksdorp een van haar moeilijkste reddingen verrichtte: In een vliegende storm strandde in de Eier- lanclse Gronden de Duitse schoener „Elisabeth", met 6 koppen aan boord. Kapitein was de heer A. Schreuder. Met de roei reddingboot, door 12 redders be mand, werd een waar heldenstuk ver richt door na grote gevaren en moeilijk werk de 6 schipbreukelingen van een wisse dood t.e redden. In deze zelfde storm is de „Brandaris", van Terschel ling, die voor hetzelfde doel uitvoer, met man en muis vergaan. Bij Hoek van Holland verging de stoomreddingboot „President van Heel", eveneens met de gehele bemanning. Met deze storm trof de Reddingmij. de zwaarste slag sinds haar bestaan. De bemanning welke aan de redding in de Eierlandse Gronden deelnam bestond uit de heren: M. Boon Mzn., schipper, (overleden); R. Buis (overleden), A. List (overleden), C. Boon Azn., C A. Boon Czn., M Boon Czn., J. Boon Mzn., J. Bakker, F. Buys, Br. de Eoer, G. v. d. Kooij, Jan v. d. Kooij en C. de Graaf. H.H. secretarissen onzer sportclubs. Uw verslagen hebben wij steeds graag Maandagsmorgens in ons bezit. Red. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het kantoor van de Sociale Dienst gesloten zal zijn van 17 October t.m. 23 October 1951. Texel, 16 October 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend: Mevr. de wed. D. Maas, Duinweg B 144 „Zandvrucht", verbouw van een loods; de heer G. Dekker, Oudeschild 417 bouw van een bergplaats; de heer J. Vis- man, Oosterend, Peperstrat 39, bouw van een k'ppenhok te Harkebuurt; de heer J Verhoeve, Kogerweg K 46, De Koog, bouw van een varkensloods; de heer P. Witte, Waalenburg W 63, bouw boerderij en woning. RINGDIEF BESTRAFT Van de zomer gapte een persoon van de Overkant een ring uit een vitrine van warenhuis „Het Centrum", maar het (gewiekste) winkelmeisje had het gezien en in het dorp werd hij door de politie aangehouden. Maandagmiddag werd hij door de Politierechter te Alkmaar tot f 40 boeie of 20 dagen veroordeeld. De activiteit naar buiten van onze Sta- ten-Generaal is de laatste weken niet erg groot. Noch de Heren van Honderd de Tweede Kamerleden noch onze Senatoren vergaderen thans in het open baar. De activiteit houdt zich beperkt tot bijeenkomsten binnenskamers. Voor al de verschillende begrotingshoofdstuk ken staan momenteel in het middelpunt van de gesprekken. De Tweede Kamer heeft er reeds verschillende in de com missies onderzocht en het zal wel niet zo lang meer duren eer de Voorlopige Verslagen worden uitgebracht. De tijd dringt alweer, want het ligt in het voor nemen van Voorzitter Kortenhorst om op Dinsdag 6 November a.s. te beginnen met de Algemene Beschouwingen. Daar mede is het hoog-seizoen aangebroken. Tot Kerstmis toe zal men ingespannen bezig moeten zijn met de begrotingen Vele avondvergaderingen, ja nachtver gaderingen zullen moeten worden ge houden om tot een „dragelijk" resultaat te komen. Als wij spreken van dragelijk doelen we alleen op het tempo. Voor de oorlog was het nl. de gewoonte, dat alle begrotingen in de Tweede Kamer vóór het Kerstreces waren afgehandeld. Het viel niet altijd mee om dit te bereiken. Nog nimmer is het gelukt om de wedren met de tijd te winnen. En ieder jaar op nieuw beginnen de Kamerleden met het zelfde enthousiasme. Ook nu is het niet te verwachten, dat de poging zal slagen. Er is nu eenmaal een aantal factoren, dat onveranderlijk is. In de eerste plaats hebben wij thans meer departementen dan voor de oorlog, hetgeen betekent, dat er ook meer begrotingshoofdstukken moeten worden behandeld. Ten tweede zijn de problemen moeilijker geworden. De tijdsduur der besprekingen zal dus bij verschillende hoofdstukken wel iets langer ziin dan vóór 1940. Er is trou wens een tijd geweest, dat men de be grotingen afdeed zonder de spreektijd te rantsoeneren. Dat was natuurlijk een ideale methode. Voorzitter Kortenhorst zal het wel uit zijn hoofd laten om dit oude beproefde systeem nog eens in te stellen. Het resultaat laat zich bemakke- lijk denken. Er wordt dus hoofdzakelijk binnenska mers vergaderd. Dezer dagen was dui delijk te merken op het historisch Bin nenhof, dat er iets „officieels" te doen was. De fraaie vestibule baadde in een zee van licht en de prachtige bloemen versiering noodde tot binnengaan. Au to's reden af en aan. De aandachtige toe schouwer zag vele hoge burgerlijke au toriteiten het Kamergebouw binnen gaan. De voorzitter van de Tweede Ka mer en zijn charmante vrouw hielden nl. een receptie ter ere van de restauratie van het gebouw. Tot de gasten behoor den de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, de Ministers en Staats secretarissen, de leden van de Raad van State en van de Algemene Rekenkamer, leden van het personeel van de beide Kamers, benevens een groot aantal per sonen, die een aandeel hebben gehad in de verbouwing van het Kamergebouw. Er waren dus heel wat gasten. Zij kre gen thans de gelegenheid om het gere staureerde gebouw eens beter te bekijken hetgeen ongetwijfeld de moeite waard is. Onvermoeibaar drukten voorzitter Kor tenhorst en zijn vrouw de vele handen, die hun werden gereikt. De vergaderzaal was omgetoverd in een conversatiezaal. De regeringstafel had moeten wijken voor een buffet, waaraan het goed toe ven was Enige uren lang bleven de vele gasten in een geanimeerde stemming bij een. Het was ongetwijfeld een geslaagde receptie, welke gelukkig in overeenstem ming was met de berooide positie van 's Lands Kas. Het feit, dat deze restauratie op bescheiden wijze werd gevierd, is vanzelfsprekend. Ons „Huis der Natie" neemt een belangrijke plaats in in ons volksleven. En als men ziet, hoe onze parlementsleden daar moeten vertoeven, dan kan men kwalijk zeggen, dat zij ver wend zijn. De ruimte is nog steeds te klein, ook na de verbouwing. Vergele ken bij de paleizen in het buitenland zijn onze nationale vergaderzalen poppenka- mers, al is de omgeving niet te overtref fen. Het plan om een nieuw parlements gebouw te stichten in een buitenwijk van Den Haag zal de eerste jaren wel niet verwezenlijkt worden. Aan zo'n re presentatief gebouw is echter behoefte. Maar de Kamerleden zijn wijs genoeg om te beseffen, dat men zoiets in deze tijd niet kan verlangen. (Nadruk verboden). Het bestuur van de „Vereniging Texel tot bestrijding van de tbc onder het rundvee en andere veeziekten" zal alle Texelse veehouders Zaterdag een bro chure doen toekomen waarin een drin gend beroep wordt gedaan om de be strijding van de Abortus Bang ter hand te nemen. Zoals bekend, is uit een enke le jaren geleden ingesteld (oriënterend)) (melk)busmonsteronderzoek gebleken, dat Texel ten opzichte van het Vaste land van Noordholland er buitengewoon gunstig voorstaat. Hier was slechts 5 pet. van de bedrijven besmet, in N.-H. 29 pet. Ons eiland is sinds 1 Mei jl. vrij van de runder-tbc. Men dient er voor te zorgen, dat het eiland vrij blijft en daarnaast zal men moeten trachten Texel vrij te maken van de Abortus. In het najaar van 1949 werd begonnen van alle Texelse bedrijven busmonsters te nemen. Dat werd één keer in de drie maanden herhaald. Thans acht men de tijd gekomen om tot een georganiseerde bestrijding over te gaan. De heer Rempt, Hoofd van de Prov. Gezondheidsdienst te Alkmaar, heeft zijn volle medewerking voor de officiële erkenning van deze bestrijding toegezegd. Straks zal het mogelijk zijn, dat een veehouder die een koe wil ver kopen met een witte verklaring (dus een koe uit een tbc-vrij bedrijf) op deze verklaring de aantekening krijgt van „de koe is ook vrij van Abortus Bang en afkomstig uit een Abortus-vrij be- ir drijf". 8l Het behoeft wel geen nader betoog van hoe groot financieel belang deze mogelijkheid voor onze Texelse veehou ders zal zijn! Ook hc* laatste onderzoek (Sept. jl.) van de monsters van alle bedrijven is zeer gunstig geweest; momenteel kun nen van alle Texelse bedrijven er 382 in aanmerking komen voor bloedonderzoek welk onderzoek practisch steeds de uit slag van het meJkonderzoek bevestigt Het móét voor deze veehouders op j Texel mogelijk zijn hun bedrijven ook vrij te houden, want de meeste veehou- J- ders op het eiland kopen nimmer vee van de Vastewal doch zetten zelf kalve ren aan en-of kopen van andere Texel- p se bedrijven. Voor hen die van de vaste d wal kopen wordt het moeilijker, want op ir de grote markten zal er voorlopig nog weinig gelegenheid zijn voor het kopen van koeien met een certificaat „abor- tus-vrij". Het is dus mogelijk een flinke kring l van Texelse veehouders te vormen, wel ke op hun tbc-vrije-witte certificaten, namens de Stichting „De Prov. Ge zondheidsdienst voor Dieren" te Alk- maar de aantekening kan krijgen van „abortus-vrij bedrijf". Dit zal een be langrijk financieel voordeel zijn, want abortus-vrij vee wordt steeds meer ge vraagd.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2