mm. De Cocksdorp hield geanimeerde ouderavond Loze streken van Snoekie en Bolleboks Parlementair Overzicht OPOFFERING Woensdag 17 October hield de Ouder commissie der o.l. school te De Cocks dorp haar Ouderavond. Behalve het onderwijzend personeel en het bestuur van de oudercommissie, waren aanwezig burgemeester De Ko ning en 50 ouders. De voorzitter, de heer P. Zoetelief opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot de burge meester. Hij richtte zich vervolgens tot de nieuwe onderwijzer, de heer Van Haafte en sprak de wens uit, dat deze in zijn functie mocht ervaren wat hij er van hoopte. Mevrouw De Graaf werd hier reeds beschouwd als een onmisbare tijdelijke kracht waar wij, ouders, haar zeer erkentelijk voor zijn. Na lezing der notulen door de secre taris, de heer C. de Waard, bracht de heer A. v. Hoorn, penningmeester, ver slag uit. De ontvangsten bedroegen f 1381,18, uitgaven f 1219,30, batig saldo derhalve f 161,88. De voorzitter noemde dit zeer gunstig, gezien het feit, dat vo rig jaar de kas geheel berooid was. Het Hoofd der school, de heer Leffer- man, begon met zijn erkentelijkheid uit te spreken voor de hartelijke bewijzen van medeleven tijdens zijn ziekte onder vonden. De heer Lefferman vervolgde: Wij werken hier nog steeds met een tij delijke onderwijzeres, doch waarschijn lijk zal een nieuwe vaste kracht zich ko men presenteren. In de laagste en mid denklasse boeken wij een grote vooruit gang. Terugdenkende aan onze zeer ge slaagde bazar, wil ik van deze gelegen heid gebruik maken om mijn grote dank uit te spreken voor de spontane mede werking en steun door de gehele bevol king. De 5de Mei zal voor mij een blijde herinnering blijven. Ook de uitgevers van schoolbenodigdheden hebben zich niet onbetuigd gelaten en menig pakket voor de bazar hebben wij in ontvangst mogen nemen. Ook in financieel opzicht was de bazar een succes. Hiervoor is aangekocht een filmstrokenapparaat en de financiën lieten het toe een behoor lijk aantal filmstroken aan te schaffen. De schoolreisjes zijn even anders gelo pen dan aanvankelijk het plan was. 6 Juni zijn de groteren naar Valkeveen geweest, de 1ste en 2de klas hebben een reisje gemaakt naar Bergen en Schoorl. Beide tochtjes zijn echter uitstekend ge slaagd. Ook de sportdag is goed ge slaagd: 14 prijzen zijn voor deze betrek kelijk kleine school in de wacht gesleept. De Schoolarts is deze zomer driemaal op bezoek geweest, 6 en 18 Juni zijn de le, 3e en 6e klas aan de beurt geweest. Nog al dikwijls werd een bril voorgeschre ven. Begin September bleek dat na in enting 5 kinderen moesten worden door gelicht. Blijkens het rapport d d. 21 en 28 Sept. was de schoolarts zeer tevreden over de gezondheidstoestand der kinde ren. De schoolradio, welke door 3 om roepverenigingen wordt verzorgd., wordt thans nog alleen op Woensdag beluisterd De 16e Mei is de heer Oosterhof ver trokken ©n 1 Aug. nam mej. Van Has selt afscheid. Toen ik tijdens mijn ziekte in bed lag zag ik nu en dan dingen pas seren, die mijn aandacht vroegen en die niet toelaatbaar waren. Het terrein ach ter de school is nu afgezet, zodat we meer en beter toezicht kunnen houden. In het speelkwartier gaan de kinderen niet meer van het plein af. Het begon te gek te worden. De een ging naar de kap per, de ander te klompen passen, enz. Het a.s. St. Nicolaasfeest kan weer in „De Hoop" worden gehouden. Zo moge lijk 4 Dec. 's morgens de lagere klassen en 's middags de groteren. Er zal een buikspreker optreden, 's morgens alleen de Sint. Het costuum is prima, doch een kleine aanvulling is nog wel nodig. Ho- penlijk komt ook dit straks in orde. Vol gend jaar zullen we een 3-daags school reisje op touw zetten. Hieraan zullen al leen de hogere klassen deelnemen. De le en 2e klas gaan weer gewoon een dagje uit. Doet allen uw best zoveel mogelijk oud papier beschikbaar te stellen om in de kosten te voorzien. Het zal eens per maand worden,opgehaald. Er wordt door enkele kinderen reeds gespaard om in de vacantie een week uit te gaan naar een kamp te Hoenderloo. Zij, die hieraan willen deelnemen, moeten de leeftijd hebben van 10-17 jaar. De voorzitter bedankte de heer Lef ferman voor zijn prettige mededelin gen. Verkiezing bestuur De heren P. Zoe telief en A. v. Hoorn worden herkozen. In de pauze kregen we het gebruikelijke kopje chocolade Met het nieuwe appa raat werden de beelden van 3 filmstro ken vertoond (Gelderland, Amerika, Eu ropa). Bij de londvraag vroeg mevr. de Bra ven of voor het St. Nicolaasfeest weer met de lijst werd rondgegaan. Daar dit wel de bedoeling is, maakte de voorzit ter van de gelegenheid gebruik om daar personen voor te vragen. Om ruim 10 uur sloot de voorzitter deze prettige vergadering. Vele ouders onderhielden zich ten slotte nog met het onderwijzend perso neel inzake de vorderingen van hun kind(eren). JA, DAN KUN JE BRAND KRIJGEN! OOSTEREND. Vrijdagmiddag om streeks 3 uur vloog een bewoonster van ons dorp verschrikt de straat op met de uitroep „Brand bij T. Kikkert!" De brandweersirene was onmiddellijk in werking gesteld. Wat bleek? Men had de slang van een gasstel onder de brander gelegd en daar kan zo'n slang natuurlijk niet tegen. Hij raakte in brand met het gevolg, dat een vlam omhoog schoot. Ie mand was gelukkig zo snugger om de hoofdkraan af te sluiten en toen was „de brand" geblust. Door dit incidentje zij een ieder, die op gas kookt, gewaar schuwd: men legge de slang nimmer on der de brander! Zulk een onbedacht zaamheid kan een ernstige brand ten gevolge hebben. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Ingaande 7 October: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20, 19,30. (Nadruk verboden) ftAHrotiDx- 47. „Dat zou wel eens kunnen gebeu ren!" zei de professor, terwijl hij met angstige ogen naar een zwarte, trechter vormige massa keek, die in de verte na derde. Want hij had al dadelijk gezien, dat het een gevaarlijke cycloon was, zo'n hevige wervelwind, die alles, wat er in komt, onherroepelijk meesleurt. En hij had goed gezien ook, want het volgende ogenblik streek de cycloon gierend over hen heen, en voordat ze wisten wat er gebeurde wervelden en draaiden ze als kippenveertjes hoog in de lucht rond, te midden van de overblijfselen van 't vlot. 48. Nadat ze zo een tien minuten rondgevlogen hadden, liet de storm hen los. Ze schoten pijlsnel omlaag en ver wachtten niet anders, of zij zouden in énen door tot op de bodem van de zee schieten. Maar het geschiedde anders In plaats van in zee kwamen ze op het land terecht; de lange viel op zijn rug- gegraat e.i de professor niet onzacht op z'n denkvermogen, ,,'t Lijkt hier wel een onbewoonbaar verklaard eiland!" zei de iange, die zijn pijnlijke rug wrij vende, om zich heen keek. „Maar waar is Snoekie?" Ja, waar wès Snoekie? DE NIEUWE WINKELSLUITINGS WET Iedereen tevreden stellen, valt lang niet mee. De traditie wil dat de Tweede Kamer een paar dagen na Prinsjesdag bijeen komt om enkele zaken af te doen en dat zij daarna in de fracties en in de afde lingen de verschillende begrotingshoofd stukken onderzoekt. Zo kreeg men dit jaar een tweedaags debat over de win kelsluitingswet, een debat, dat ongetwij feld interessant was. De moeilijkheid bij zulke onderwerpen is echter, dat er geen „politiek" aan ten grondslag ligt. Een winkelsluitingswet is een afweging van verschillende belangen en dat is een bezigheid, welke nooit tot een oplossing te brengen is. Nimmer is er een wetsont werp zo goed voorbereid geweest als dit. Eerst kwam er een voor-ontwerp dat gedurende de schriftelijke behandeling nog tweemaal werd gewijzigd. Iedereen, die dus maar met de middenstand te ma ken heeft, kreeg ruimschoots de tijd om zijn wensen kenbaar te maken. Maar tij dens de behandeling in de Kamer bleek dat er nog vele wensen waren en dat de overeenstemming ver te zoeken was. Dat betrof met alleen het principiële punt van de Zondagssluiting, maar ook vele zakelijke punten. Winkels moeten op Zondag dicht zijn volgens deze wet. Een uitzondering is echter gemaakt voor Joodse Winkeliers en Zevendedagsadven tisten, die Sabbath vieren. Zij mogen Zondags wel open zijn; tussen 8 en 14 uur. Hiertegen had de s.g.p. afgevaar digde ds. Zandt ernstige bezwaren. Naar zijn mening moeten op de „dag des He ren" alle zaken dicht zijn, met uitzonde ring van apotheken. Andere afgevaardigden, zoals de he ren Schmal en Fokkema, hadden daar tegen overwegend bezwaar. Zij zagen het als een uitoefening van gewetens dwang als men de Joden zou verbieden om Zondags geopend te zijn. Natuurlijk waren deze c.n. en a.r. afgevaardigden voor een goede Zondagsrust, maar gewe tensdwang mag men niemand opleggen. Ds. Zandt was het daarmede niet eens. Naar zijn mening moet gewetensdwang buigen voor de eis van Gods geboden. De s.g.p. heeft in de Kamer maar twee afgevaardigden. En het is dus duidelijk dat er op dit punt aan het ontwerp niets is veranderd. Wel stemden de c.h. en de a.r. met de s.g.p. mee toen het ging om uitzonderingen op de regel niet toe te staan. Die kunnen door de gemeente worden gemaakt. De koopavond. In het wetsontwerp was geregeld, dat de gemeenteraad kan bepalen dat de winkels op Donderdagavond tot tien uur open mogen zijn. Dwang om een koop avond in te stellen, was er dus niet. Zou men echter hiertoe besluiten, dan moest deze avond in ieder geval op Donderdag vallen. De heer Bachg (k.v.p.) was het daarmede niet eens. Hij wilde dat de gemeenteraad zelf die avond moet aan wijzen. Wel wilde hij in de wet vastleg gen, dat de Zaterdagavond in ieder ge val moest worden uitgesloten. Deze avond is de voorbereiding op de Zondag en is daarom de gezinsavond bij uitne mendheid De hele Kamer ging daarme de z.h.s. accoord. Zo was het eigenlijk met de gehele be handeling. Men had geen grote bezwaren tegen dit ontwerp. Dat was bij de alge mene beschouwingen duidelijk gebleken. De ingediende amendementen werden objectief bekeken. De heer Bachg had nogal succes met zijn pogingen. Zijn tweede amendement had de bedoeling om de bevoorrechte positie van de sigarenwinkeliers kleiner te maken. In het wetsontwerp was be paald dat alle winkels 's avonds om zes uur gesloten moeten zijn, met uitzonde ring van de sigarenwinkeliers die tot 7 uur hun winkels mogen openhouden. Is roken zulk een volksbelang dat deze maatregel gewettigd is? zo vroegen ver schillende, mannelijke afgevaardigden. De één vertelde graag haring of bokking te lusten na zes uur, terwijl de ander de gewoonte had om bloemen te kopen na deze tijd. Door dit amendement (dat aan genomen werd met 40-22 stemmen, een deel der v.v.d. en de socialisten stemden tegen) zal de groep worden uitgebreid voor die branches, waarvoor een latere sluiting een zakelijke behoefte is. De Mi nister zal die groepen aanwijzen. Gelijkstelling straathandel en winkels. Volgens het ontwerp heeft de markt en straathandel een bevoorrechte positie boven de winkels, wat de sluitingstijd betreft. Genoemde handelaren mogen hun bedrijf nl. tot zeven uur uitoefenen. Dus een uur langer dan de winkeliers. Dat was een doorn in het oog van de winkelier Cornelissen (v.v.d.), die dit on aanvaardbaar en een oneerlijke concur rentie noemde. Minister Albregts die het ontwerp verdedigde wees er echter op, dat de markt- en straathandel te maken heeft met tal van nadelige factoren, zoals regen, koude en wind. Daar heeft de winkelier geen last van, maar de weersgesteldheden belemmeren wel degelijk de verkoop van de markt- handelaar. Een amendement van de heer Cornelissen, die geenszins overtuigd was, werd echter verworpen met 11-49 stem- imen. Hij werd slechts gesteund door zijn fractiegenoten en de communisten. Een laatste strijdpunt in dit debat was de halve dagsluitmg. Oorspronkelijk zou bij Algemene Maatregel van Bestuur bepaald worden welke groep van win kels 's Maandagsochtends voor 1 uur of Maandag, Dinsdag, Woensdag na 1 uur gesloten moeten zijn, terwijl voor enkele zaken de Zaterdagmiddag als een vrije dag zou gelden. Ook hier sprong de heer Bachg in de bres voor de gemeentelijke autonomie. Hij wilde de gemeenten la ten bepalen, welke groep winkels dicht zal zijn. Zijn amendement werd aange nomen. Dit betekent dus, dat bv. niet al le slagerijen in het land op dezelfde dag gesloten zullen zijn. Maar dat dit per .gemeente kan verschillen. De regeling voor de automatieken le verde geen moeilijkheden meer op. In het ontwerp is bepaald dat automaten, welke gevuld worden vanuit een winkel, vallen onder de winkelsluitingswet; d.w. z. dat zij na zes uur niet meer mogen worden bijgevuld. Specifieke automaten vallen niet onder deze regeling. En nu maar wachten tot 16 October. Dan komen de Heren van Honderd weer bijeen. Zonder rustpauze zullen zij dan moeten vergaderen tot Kerstmis. (Nadruk verboden). DE BETEKENIS VAN RUBBER STAL- VLOEREN VOOR ONS VEE Enkele jaren geleden is men in ons land begonnen met toepassing van rub ber voor stalvloeren. Vooral in weide streken, waar men weinig stro heeft, lig gen de beesten op de betonnen of bak stenen stalvloeren waar alleen wat zand op ges+rooid is, of moet men hiervoor stro aankopen. Het liggen op zo'n koude vloer is zeer nadelig voor de koeien en de melkpro ductie iijdt er onder. Vooral de voorpo ten der dieren zijn zeer gevoelig voor kou en de koeien krijgen vaak gezwol len knieën. Om dit euvel te vermijden, vult men de voorstand wel op met graszoden, leem, enz. Men krijgt hierdoor echter een onhygiënische stal, terwijl het de boer veel werk bezorgt. Daar, waar men tot rubber stalvloeren is overgegaan, is men over het resultaat zeer tevreden. Bekende fokkers spraken reeds hun waardering over deze rubber stalvloeren uit en men treft dit soort i vloeren over het gehele land aan o. m. ook in de Wieringermeer. j De conclusie waartoe de directie van de bouwafdeling kwam is de volgende: 1. Gedurende de stal-penode kwamen I geen koeien met stalbenen of andere j kwalen (kwetsuren, welke met devloe- 1 ren verband houden) voor. 2. Vooral het economisch voordeel, dat geen stro gebruikt behoeft te wor- den, kwam duidelijk tot uitdrukking. 3. Nadelen van rubber stalvloeren zijn niet bekend. Deze stalvloeren werden vroeger ge leverd in tegelvorm en deze tegels wer den aan de ondervloer bevestigd. Daar deze bevestiging niet ideaal bleek te zijn, worden deze sedert 1949 uit één stuk gemaakt. Deze complete stalmatten, juist groot genoeg voor één koestand, worden ge heel los in de stal gelegd en de praktijk heeft bewezen, dat ze prima blijven lig gen en hiermede is de juiste legwijze gevonden. Nu kan men te allen tijd de vloer voor 100 pet. reinigen en zo nodig ontsmet ten, waardoor de hygiene tot de hoogste graad wordt opgevoerd. ZDH-Nieuws. Ook deze week is er weer geen over winning binnengekomen. De adsp. ston den in De Koog met de rust voor, maa r er werd toch met 5-3 verloren. Het le kreeg Zondag bezoek van Sin Pancras, maar is er niet in geslaagd di punten thuis te houden. Onder leidinj van scheidsrechter Groot werd begon nen. Ons elftal bleef beneden het pei van de algelopen weken, de wedstrij; was nog met lang aan de gang, toen S een penalty kreeg. Overigens te zwaa gestraft, ons elftal was er helemaal ui en spoedig was het 2-0, direct er op wee een penalty voor S.: 3-0. Later gaf scheidsrechter toe, dat dit geen penalt] had moeten wezen, de gevolgen warei P bij ons meer praten dan spelen, nog voo de rust werd het 4-0 voor S., 10 minutei voor het eind werd het 4-1, een zwar handsb al voor het S-doel zag de scheids rechter niet, vlak voor het eind werd he 4-2, een wedstrijd om maar gauw t uu vergetenof misschien toch niel be Mogen we geleerd hebben vanavond alle Di maal te komen trainen, het is erg han vo nodig. Om 7,45 uur present in de schoo opdat we op tijd kunnen beginnen mochten de lampen klaar zijn en we oj „L het terrein trainen, dan horen jullie da vanavond bij de school. Dus, mannen na allemaal present. Zondag a.s.: ZDH-SVC. Terwijl ik het sportnieuws schrijl komt er goed nieuws van onze damei die met een zwaar gehavend elftal Den Burg met 2-1 van GDS 2 wonnen Goed gedaan dames! Ook voor de hand bal gaat de training weer gauw begin nen. S. V. Oosterend. Oosterend won met 5-1 van De Koog Het is ruim half 3 als Gerrit de bal aaj het rollen brengt. O. probeert direct rechtervleugel aan het werk te zetter maar K. bijt van zich af. Doch O. kom terug, Co; plaatst de bal naar Klaas, di neemt 'm even mee en lost meteen ee schot, dat over de handen van de kee per in het Kogernet verdwijnt. Zo staa O. na nog geen minuut spelen met 1— voor. Maar nu komt K. ook los en ver schillende schoten worden op het O.-doc afgevuurd. Na 20 minuten, nadat ïede verwacht heeft K. te zien scoren, krijg Bert de bal van Cor en meteen lost vanaf de lijn een schot net onder de la' Zo blijft de stand tot de rust. Na de thee valt K. sterk aan maar hu aanvallen lopen op niets uit. O. wee zich weer wat los te werken, Klaa geeft de bal keurig af aan Joop die mee naar binnen zwenkt en precies ach ter de keeper om in het net schiet, probeert nog van alles maar hun storm loop levert niet 't gewenste resultaat Het is weer Cor die de bal vrij spee naar Klaas. Deze speelt om de uitgelo pen keeper heen in het lege doel, eve hier na is het Gerrit die uit een voorze van Joop keihard inschiet. Toch geeft zich niet gewonnen en 5 minuten voor einde wordt hun werken toch beloont Einde 5-1 voor Oosterend. Zondag a.s. Dirkshorn 1-Oosterend Oosterend A is vrij. Morgen, 25 October treedt onze seen tans in het huwelijk met mej. Duw Kt zie ning. Van harte gefeliciteerd hoor. Vi hopen dat jullie beiden nog lang de da len van het handbal- en voetbalelft zullen verdedigen. HOOG WATER TER REDE VAN TEXE 24 Oct. 3,20 en 3,44. 25 Oct. 4,43 5,08. 26 Oct. 6,05 en 6,25. Aan het strand is het ongeveer 1 eerder hoog water. EMIGRATIEHOEKJE In de Charente kan, op een gemenj bedrijf, een bij voorkeur R.K. gezin wfl den geplaatst. (Liefst zo spoedig mog lijk). Bedrijfsgrootte 30 ha., waarop koeien en 3 paarden. De man moet h bedrijf zelfstandig kunnen leiden, te wijl de vrouw de zorg heeft voor de kit pen en varkens. Goede en vrije wonin met vrij vuur en licht ter beschikkin Goed salaris en meerdere emolümente Bij goed voldoen aandeel in de winst In Argentinië is plaatsingsmogelij) heid voor: 15 landbouwers, 5 tuinders, goede melkers, 1 echtpaar zonder kind ren voor een boerderij, 1 timmerman, 2 metselaars. FEUILLETON 59.) Jat omdat u die bij het examen zo geplaagd hebt, zei Lydia. En omdat u haar afspraakje met die beeldhouwer gestoord hebt. Maar Maria wilde met. Zij was ik moet het nu eerlijk toege ven verstandiger dan wij. Zij vond school-vijandschappen te kinderachtig. Maar in zo'n overmoedige stemming als wij toen waren, luister je met naar verstandige taal. En daarom hebben wij geloot, wie u de brief zou schrijven. Het bleef even stil. Ik begrijp het, zei Lorenz toen. Het lot viel op Maria Neen, viel Frieda hier in, het lot viel op een ander, maar toen heeft Ma ria zich tenslotte bereid verklaard om de zaak op zich te nemen. We hebben de brief samen opgesteld.... Wat wil dat zeggen samen op gesteld? Nu, verklaarde Frieda verlegen, in een nachtelijke bijeenkomst op onze ka mer. Ieder heeft er een beetje onzin bij geschreven en zo is de brief tot stand gekomen. Lorenz zweeg en de beide meisjes durfden verder niets te zeggen. Pas na enige tijd vroeg Lydia: Bent u nu boos op ons, nu wij alles verteld hebben? Neen, neen, zei Lorenz toonloos. Ik ben niet boos op jullie. Integendeel. Ik ben dankbaar, dat jullie het mij verteld hebben. En zoals gezegd, voelde Frieda zich nog verplicht om er aan toe te voegen, Maria is onschuldig er aan. Zij heeft zich slechts opgeofferd. Waarschijnlijk uit inzicht met u. Ja, dat zal het wel zijn. Hij gaf de meisjes een hand In ieder geval aar dig van jullie om het te bekennen. Diep in gedachten verzonken liep hij op de albergo toe. HOOFDSTUK XXIV Zij gingen tamelijk vroeg naar het sta tion, omdat er ditmaal geen gereser veerde coupé was. De discipline was reeds zo los gewor den, dat Lore het er op kon wagen, zich door Heinz Ewald te laten begeleiden. Een stukje liepen ze zelfs hand in hand. Pas toen Lore de misprijzende blik van juffrouw Hunziger op zich gericht voel de, trok zij haar hand uit die van Heinz terug. Het was de laatste concessie aan de school. Dr. Lorenz was wat achter de groep meisjes gebleven, op een afstand, die haar het gevoel moest ontnemen, dat zij nog onder zijn hoede stonden. Een poos je bleef hij alleen, toen voegde Maria zich bij hem. Verheug je je op thuis? vroeg hij. O ja, antwoordde zij. En ik ver heug mij er vooral op, hoe mijn ouders je zullen begroeten. Daarover kan na de brief geen twijfel meer bestaan. Och, papier is geduldig. Maar va der heeft je eigenlijk altijd zeer hoogge schat. Wanneer ik op je schold, heeft hij mij altijd geducht de les gelezen. Hij koos altijd jouw partij. Met een pijnlijk glimlachje, dat Maria gelukkig niet zag, zei Lorenz: Nu, dan is alles immers in orde. Wanneer je va der geen principiële tegenstander van wiskunde is. Nu pas scheen haar zijn bittere toon op te vallen en zij richtte een plotselinge blik op hem. Verheug jij je niet? vroeg zij ge schrokken. O jawel. Niet minder dan jij. Neen, ik zie het immers. En ik hoor het ook. Dat is geen goed teken. Wat? Wanneer je mij zo nauwkeurig ga deslaat. Maar het valt toch op. Wat? Och niets. Maria brak het gesprek plotseling af. Pas na geruime tijd zij hadden de klas inmiddels volkomen uit het oog verloren zei zij: Maak je niet bezorgd over mij. Ik ben wat ender de indruk van het weer zien met mijn ouders. Dat kun je toch wel begrijpen? Ja, ik begrijp het. En ik neem je ook niets kwalijk. Zij wierp hem een dankbare blik toe. Dat is lief van je. Je zult trouwens toch veel geduld met mij moeten heb ben. De overgang is niet gemakkelijk. Maar ik geloof, dat na de reis alles an ders tussen ons zal worden. Wat wordt anders? Ik bedoel deze laatste verlegen heid, die er tussen ons nog is. Lorenz bleef plotseling staan. Waarom vertel je me niet alles? vroeg hij en het klonk bijna ruw. Maria schrok en keek schuldbewust. Wat.wat had ik je moeten ver tellen? Die kwestie met de brief. Ik weet, dat je die geschreven hebt om mij een figuur te besparen. Zij staarde hem aan. Dat weet je? Ja, Frieda en Lydia hebben het mij verteld. Niet met slechte bedoelingen. Maar ik ben blij, dat ik de waarheid weet. Want dat verandert natuurlijk al les tussen ons. Maria had enige tijd nodig om weer op verhaal te komen. Maar toen zei zij beslist: Neen, dat verandert mets. De motieven waarom ik de brief heb geschreven, doen er niets toe. Belangrijk is slechts, dat ik hem geschreven heb. Je hebt hem niet zelf geschreven. Hij is je gedicteerd. Waarom hamer je zo op die brief? Ja, die brief was een ongelukkig toeval. Het zou beter geweest zijn, wanneer wij .wij elkander zonder die brief ge vonden hadden. Er zonder zeker niet, antwoordde Lorenz bitter. Jawel, Walter. Heb je dan zelf niet gevoeld, dat wij elkander op deze reis nader moesten komen. Ik meende het een tijd te voelen. En nu? Nu.Nu ben ik niet meer zo ze ker van mijn zaak. Hij zei het zonder hartstocht, zonder het minste verwijt. Maria liep weer door en hij volgi haar. Zij naderden het station en h werd reeds drukker om hen heen. wisten, dat zij nu niet langer ong stoord zouden blijven. Daarom gebrui te Lorenz dit laatste stukje voor b station nog om te constateren: Eén dii is echter totaal anders geworden. Wat dan nu weer? vroeg Mai verschrikt. Je verhouding tot Luigi Stauffe: Ik begrijp je niet. Wat heeft dat lemaal met hem te maken? t— Het kon namelijk zijn, dat je die briefaffaire niet meer juist genover hem stond. Neen, neen, spre me niet tegen, Maria. Luister liever na me. O, het is verschrikkelijk, zoals altijd tobt en alles precies moet va stellen. Zeg gerust: met wiskundige pr ciesheid. Ik kan er niets aan doen, ik mijzelf niet bedriegen kan. Je mo me nemen, zoals ik ben. Jaja Zij legde als verontschuil ging haar hand op zijn arm. Hij ging echter voort: Die brief we je opgedrongen. Uit jezelf zou je he nooit geschreven hebben. Of kun je d ontkennen? Neen. Ik zei al, dat -k hem no> geschreven zou hebben, wanneer niet. Spreek het gerust uit: wanneer geen medelijden met me had gehad. (Wordt vervolgd) OVi Ru eei wa zoi do< me eer ga: G. ve wa kri za| va: er de we ba! bu vu To ser hoi wi: all doi va: Üjr voi koj Pi' de sta rin eei orn Ho 7,1 8.3 9.4 10,

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4