GROTE STERLING PRIJSVRAAG m 1SSS ~0T De heer C. Roeper, Hoofd-inspecteur Schapenstamboek in N.H., hield causerie in de landbouwschool ■jyrfjss le PRIJSf 500. Loze streken van Snoekie en Bolleboks Brief van een Texelaar uit Korea —OPOFFERING^ V£'.' Verfris uw mond en qeniet van de qewnde. verV.vii^ende de**" „We voeren", zo begon Stuurman Steven z'n verhaal Ja waar voeren ze en welk stoutmoedig staaltje haalde Stuurman Steven nu weer uit Laat Uw fantasie eens de vrije loop en maak een passend verhaal, van ten hoogste 200 woorden, bij bovenstaande striptekeningen. De hoofdfiguur is Stuurman Steven met zijn onafscheidelijk pakje STERLING SHAG z'n stopwoord IK STA OP STERLING* en zijn pientere papagaai ..DARLING Vooi de beste inzendingen naar licl bindend oordeel van de jur>. worden de tolgendc prijzen beschikbaar gesteld: 2e PRIJS12 5 0 3e PRIJSf 1 0 0. 10 PRIJZEN VAN f 2 5. 25 PRIJZEN VAN f 10. en enkele honderden verrassingen Schrijf duidelijkfnaam en adres in bloklctters). Inzenden voor I Dcc. 1951, alles wat na deze datum binnenkomt dingt niet mee. Adresseer aan: Stuurman Steven, p.a. Theodorus Niemcijer N.V., Inzendingen worden eigendom van Theodorus Niemeijer N.V. Groningen. Correspondentie over de prijsvraag kan niet worden gevoerd De uitslag wordt zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 1 Februari 1952 bekend gemaakt. Een goede raad voor U begint te schrijven. Draai eerst een cigaret van die heerlijke Sterling Shag Zo'n cigaret geeft U inspiratie. Op de tweede praatavond van de Vereniging van oud-leerlingen L.L.S. kon de voorzitter het welkom toeroepen aan een 40-tal belangstellenden. De heer C. Roeper, hoofd-inspecteur bij het Texelse Schapenstamboek in N.-H., die reeds 20 jaar aan het Stamboek werk zaam is, zou een inleiding houden over de werkzaamheden, fokrichting en in standhouding van het Texelse Schapen stamboek m N.-H. De heer Roeper, het woord verkrij gende zei: „Als oud-Texelaar is het voor mij wel bijzonder aangenaam om in dit lokaal van de L.L.S. een inleiding te houden, want mijn eerste opleiding heb ik ook in dit lokaal genoten, en wel on der leiding van wijlen de heer Klimp. 50 Jaar geleden begon men het Texelse schaap in geregistreerd verband te ver beteren, in deze beginperiode had men een 15-tal foknchtingen, welke alle tot doel hadden te fokken in betere wolpro ductie, exterieur enproductiviteit, ver schillende vooruitstrevende Texelse fok- j kers in die dagen, o.a. C. Dijt, R. Joh. Keijser en D. Keijser Hzn., zijn wel de 1 mensen geweest, die de eerste stappen hebben gedaan om te komen tot een j verbetering in geregistreerd verband. Voorheen werd er fokmateriaal van uit Engeland geïmporteerd en nu nog zijn er eigenschappen van deze import te constateren, o.a. de zgn. vos en grimmel, vermoedelijk afkomstig van het Leices- ter schaap. Ook werden er Lincoln scha pen en rammen voorheen vanuit Enge land geïmporteerd, waarvan nu in ons land, in de provincie Friesland een stam boek nog aanwezig is. 20 Aug. 1909 kwam men officieel tot oprichting van doelbewuste fokrichting en in 1913 had men de eerste geregi streerde dieren, vanaf die tijd begon de groei en bloei, er werden inzendingen gedaan naar tentoonstellingen in Den Bosch, Antwerpen, Den Haag, enz., waar het Texelse product met kampioen, 1ste prijzen e.d. werd bekroond Voorheen had men nog Hulpregister A, voor die ren zonder bekende afkomst, B. is nu nog aanwezig op Texel, om zgn. wilde te laten inschrijven, doch eerstgenoemde is in 1920 afgeschaft, om de aanwezige uniformiteit te kunnen handhaven en zo mogelijk op te voeren. Het is een bekend feit, aldus spreker, dat fokkers van elders, o.w. van over de grenzen, vaak het best aanwezige fok materiaal wegkopen. De heer Roeper liet een waarschuwend woord horen om hiervoor zo veel mogelijk te waken. Een beste prijs is verleidelijk, doch later heeft men er spijt van, want vaak komt men weer te vervallen aan minder hoogstaand materiaal. De kopers van el ders zoeken toch steeds het typemateri aal op Texel en dat moet niet naar el ders overgeplaatst worden. Texel moet zijn positie in dit opzicht wel degelijk bewust zijn, Texel moet zijn naam weten te behouden en moet daar ook weieens wat voor doen en laten. De fokker-koper van elders raadpleegt brochure alvorens hij tot koop overgaat. Hierin staat om schreven, dat niet mag voorkomen: zwarte vlekken op poten en vacht, geen grimmel en vos aan kop en poten, enz. Weest daarom serieus in het aanhouden van dieren voor fokmateriaal in het al gemeen, want het beste is en blijft al tijd het meest rendabel en geeft het meeste profijt. Laat een ieder proberen naam te verwerven en hij ondervindt vroeg of laat zijn voldoening hiervan. Men moet nooit denken dat men zelf de beste heeft. Vervolgens besprak de heer Roeper het systeem van fokken en waar alzo op ge let woidt, controle op afkomst, keuring van wolkwaliteit, exterieur, tatoueren, blikken van wol enz. In 1926 heeft men de wolkeuringen doorgevoerd op de be drijven en tot op heden zeer tot tevre denheid, want gewicht en kwaliteit van de wol van de dieren moet aan minimum eisen voldoen. Op later datum heeft men een maximum gesteld. In 1944 werden er landelijke weegproeven verricht, ge boortegewicht gemiddeld van ramlam is 5 kg, van ooilam 4,5 kg. gewichttoe name over de periode gemiddeld (er wa ren 746 dieren opgenomen, onderver- (Nadruk verboden) deeld op 31 plaatsen in Nederland) aan vankelijk 4 ons per dag, na 1 jaar de rammen op 82 kg en de ooien op 65 kg., gemiddelde groei 125 gram over de hele periode. Het aantal schapen in 1939 was groot 689,000, in 1950 371,000. De oorlogsjaren hebben geen goed ge daan aan de kwaliteit van de wol, de massa was toen hoofdzaak, het gemid delde gewicht is nadien nog gestegen van 1946 3,92 kg. tot 1949 4,88 kg. Het ge noemde maximum is juist hierom ge steld, want de fijnheid van wol moet ten koste van het gewicht behouden blijven. Veel kg geeft gauw grove wol en dat moet men niet. Spreker betreurde het, dat de uitbetaling van de Wolfederatie en in het algemeen nog te weinig prijs verschil geeft tussen prima 1ste en pri ma matige, en 1ste matige prima. Spre ker liet verschillende wolkwaliteiten circuleren, en wees op de fijnheid, de kronkelingen, met daarnaast de ver schillende monsters mennos wol die in dit opzicht aan de spits staan op de We reldmarkt, er waren zelfs monsters wol van dieren die eenmaal in de 4 jaar ge schoren werden. Merkwaardig is dat in 1926 de ge middelde geboorte 1,88 en grootgebracht 1,68 was en dat deze cijfers hetzelfde bleken te zijn in 1950. Op 10 October jl. is de Exportkeuring van kracht geworden, wat beoogt dat on- geregisteerde niet geexporteerd kunnen worden en dat het geregistreerde ma teriaal een exportkeuring ondergaat, op productie, wol en afstamming. Spreker stond nog even stil bij het werk van wij len Dr. Koens, die baanbrekend werk heeft verricht ter bestrijding van de ver schillende schapenziekten. Vervolgens gaf spreker algemene richtlijnen: dieren die goed voldoen aan houden, meer letten op de afstamming, verkoop moet gebaseerd zijn op fok waarde, maar niet op jaargang. Spreker had veel respect voor het werk van de oud-leerlingen, welke als hiilpkeur- meesters deelnamen aan de keuring op de fokveedag. De fokveedag moet 'n re clamedag zijn, dit is het hoofddoel, en geen verkoopdag worden. Zorg dat de in- I zendingen aan het gewenste voldoen, want niet alleen 't beste materiaal blijft j in het geheugen maar ook het slechtste 51. Een, twee, drie, klom Snoekie bo ven op het bordje met „Verboden Toe gang" en bezon zich toen, dat hij nog een vergrootglas in zijn zak had. Hij haalde het te voorschijn en hield het voor de leeuw z'n neus. De leeuw gaf een schreeuw van pijn, want de tropi sche zonnestralen, die door het brand glas vielen, hadden lelijk zijn neus ver brand. Luide brullend nam hij de benen en Snoekie liet zich weer op de grond zakken, ,,'i, Is hier ook al niets gedaan!" zei de lange, „we moesten maar gauw rechtsomkeert maken!" FEUILLETON 52. Ze g ngen vliegensvlug aan het werk, verzamelden de planken, waaruit het vlot bestaan had en die alle op het eiland terechtgekomen waren, en zetten het vlot weer stevig in elkaar. Een paar uur later dreven ze weer op zee.... daar waren tenminste geen leeuwen. Snoekie waste met zeewater de eier dooiers van zijn gezicht. Maar wat was dar? Daar had je zowaar de haai weer, die met grote sprongen kwam aan zwemmen. Met een handige zwaai gooi de de professor 'm weer de lasso om zijn hals en even later schoot het vlot weer vrolijk achter de haai aan vooruit. De heer Roeper wekte de aanwezigen op zich aan te sluiten bij het Stamboek Hij mocht een welverdiend applaus ont vangen. De voorzitter dankte de heer Roeper voor de mooie leerzame lezing. Vervolg debat en lezing na de pauze van de heer Kikkert in het volgend blad. C. J. WITTE, ass. R.L.V.D. S. V. Oosterend Hedenmiddag aanvang 3 uur Texel C- Oosterend A. Morgen krijgt het le bezoek van Fle- vo uit Middenmeer. Hoe is het heren, op eigen veld laten jullie je toch niet slaan? We rekenen er tenminste op! VIJF UUR LANG AAN DE GROND Een cementscheepje van Den Helder op weg naar Texel, is Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur tijdens dikke mist tus sen het Horntje en Oudeschild op een droogte vastgelopen Vijf uur later wist een mosselenvisser uit Bruimsse het scheepje vlot te slepen. DIE BALDADIGE JEUGD TOCH! De heer D. van Tatenhove, Oosterend, miste 's morgens vroeg zijn tuinameu- blement, bestaande uit een tafel en twee stoelen. Hij vond ze terug, hoog en droog, opeen zeven meter hoge stei ger van een in aanbouw zijnde woning aan de Bosweg. SPORTNIEUWS DAT TE LAAT KOMT Het gebeurt nogal eens dat wij pas Dinsdag, ja soms zelfs Donderdags een verslag ontvangen van een Zaterdag of Zondag gespeelde wedstrijd. Dat kan dan niet meer worden geplaatst. De versla gen dienen Maandags in ons bezit te zijn. Red. UITVERKOCHTE ZAAL Alle kaarten voor de feestavond met het cabaret van Frans Vrolijk (een vro lijke Frans!) zijn uitverkocht. De avond wordt georganiseerd door de Centrale Bond van Transportarbeiders en vindt plaats op 19 November in „De Oranje boom". DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30, 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 Nov. op om 7,40; onder om 5,07. Maan: 6 Nov. E.K., 13 Nov. VM. Hoog water ter rede van Texel: 3 Nov. 11,38 en 11,53. 4 Nov. en 0,21. 5 Nov. 0,56 en 1,13. 6 Nov. 1,57 en 2,12. 7 Nov. 3,09 en 3,29. 8 Nov. 4,32 en 4,56. 9 Nov. 5,59 en 6,14. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water. TUBERCULOSEBESTRIJDING De schetsen van de runderen, die deze zomer geschetst zijn, zijn nu door de Ge zondheidsdienst v. Dieren naar de die renartsen gezonden. Hoewel deze schet sen elders aan de veehouder zelf in be waring gegeven worden en de veehouder dan bij aanvragen van een wit certifi caat voor een dier, dat hij wil verkopen, de schets meebrengt naar zijn dieren arts, is voor Texel door de Directeur van de Gezondheidsdienst een uitzondering gemaakt. Op Texel blijven de schetsen in bewaring bij de dierenarts. Wanneer u nu een wit bewijs vraagt, wordt de schets van dat rund aan het witte be wijs gehecht door da dierenarts. Zo kun nen ook de schetsen nooit zoekraken of vergeten worden. Bij inleveren van witte certificaten bij de dierenarts, late men de schetsen er aan vastzitten! Deze worden er door de dierenarts afgehaald en in uw enveloppe bij de andere schetsen gevoegd. Wanneer u een koe, die u pas geleden gekocht hebt, weer wilt verkopen, wordt voor deze koe geen wit bewijs afgege ven, of deze koe moet eerst opnieuw ge- tuberculmeerd en gecontroleerd worden! Bovendien mag u dit pas doen, volgens voorschrift van de Gezondheidsdienst, wanneer deze aangekochte koe minstens twee maanden in uw bezit is geweest! De veehouders, waarvan de stal wit groen of rood op de tbc-lijst vermeld staat, kunnen alleen de eerste twee maanden na het jaarlijkse tbc-onderzoek witgroene of rode certificaten voor hun te verkopen dieren krijgen. Daarna kan dit alleen, wanneer het betreffende rund eerst opnieuw onderzocht is op tbc. Witte bedrijven kunnen het gehele jaar door witte certificaten verkrijgen voor hun te verkopen runderen. Wanneer u zelf een wit bedrijf heeft en u koopt een koe met een witgroen bewijs, dan wordt uw gehele stal wit groen! Dus witte bedrijven alleen dieren kopen met witte certificaten! Koopt u een koe zonder certificaat, dan wordt uw stal rood. Dit laatste geldt niet voor de aankoop van kalveren, die nog niet op tbc onderzocht waren. ABORTUS-BESTRIJDING Een behoorlijk aantal Texelse vee houders heeft zich opgegeven voor het bloedonderzoek op Abortus van hun rundvee boven één jaar. Wanneer van de Gezondheidsdienst v. Dieren in Alkmaar alle benodigdheden verstrekt zijn (steriele flesjes om het bloed in op te vangen, enz.) zal geduren de de staltijd met het bloedonderzoek be gonnen worden. Sergeant De Laet schrijft ons uit Korea, 14 Oct. 1951. II. Ik had u belooofd om ook te schrijven hoe zo'n aanval van de Chinezen be gon. Ik zal u maar meteen een verslag geven van onze strijd op een ver naar voren geschoven positie in de ijzeren driehoek, de beruchte „vallei des doods". Nu, hij is zijn naam waardig. Ons batal jon had als opdracht om heuvel 391 te bezetten. Dat hebben we gedaan (9 Oct.) maar we werden warm ontvangen. Door mortiervuur en artillerie. Daar vielen on ze eerste kameraden, 's Avonds had de vijand ome posities goed verkend, want het bleef rustig. De tweede dag (10 Oct.) waren het weer mortieren die op onze stellingen afgevuurd werden, maar het ergste kwam 's avonds, toen werden we aangevallen maar des morgens (11 Oct.) hadden we onze positie nog goed in handen. In de voormiddag viel er een mortier 7 meter van onze stelling, daar gingen 4 man mee heen en 5 gewonden, waaronder twee man (Koreanen) van mijn ploeg. Daarna gingen onze mannen op verkenning uit, maar dat duurde geen half uur of ze moesten de terugtocht aan vangen. Do avond kwam en daarmede ook de grote aanval van de Chinezen. Om 9 uur 's avonds werd de aanval ge opend en hij duurde tot 's morgens. De prikkeldraad, door ons inderhaast ge zet heeft zijn dienst goed bewezen. I Overal hingen er vijanden in. Op één plaats waren ze doorgebroken en bezet ten daar een gedeelte van de berg, maar onze mortieren bleken goed bemand te I zijn, want ze beschoten de eigen stelling zonder dat er een Belg gewond raakte, I maar troffen wel doel bij de pinda's. Ja, wij hebben die heuvel drie en een halve dag bezet, wat de Amerikanen niet kon den volbrengen dat deden de kleine Bel gen. Helaas zijn er 11 kameraden onder wie twee officieren mee heengegaan en 24 gewonden. Ja, de strijd in Korea is hard, en van de kant der Chinezen zelfs gemeen. We hadden nog een stuk of wat gewonde Chinezen, daaronder waren jongens van 13 jaar. Ze worden er op uit gestuurd in het vooruitzicht dat er op on ze stellingen eten is en kleding. Zo wor den ze opgezweept. Onze dokter gaf een gewonde Chinees een koekje, hij vloog van de brancard letterlijk af. Volgens zijn zeggen hadden ze zelf haast geen eten meer. Toen ze onze stellingen op kropen waren het net slangen. We kon den het goed zien daar de Amerikaanse artillerie ons goed van licht bediende, maar onze handgranaten rolden naar be neden en dat is ook afdoende. Ik ga sluiten want ik heb slaap, mor gen moeten we naar het eerste Cavalle- rie Regiment om mannen af te lossen die op rust gaan. P.S. Op de stellingen konden we geen schietbunkers maken daar 't allemaal rotsen waren, de naam van de heuvel is Haktang-Ni. Hartelijk gegroet, ook alle Texelaars, van een Belgische vrijwilliger in Korea. Tot ziens. 62.) Jij denkt zeker dat het wegens Stauffer is. Natuurlijk is het jammer, wanneer hij zijn werk moet onderbre ken Maar daar kunnen wij geen reke ning mee houden, hè? Neen. Hij heeft zich tenslotte zelf in deze toestand gebracht. Ik heb hem duidelijk genoeg gezegd, dat hij zich geen illusies mocht maken. En dat heb ik hem al ge zegd, toen het tussen ons nog lang niet in het reine was. Rechtvaardig je je voor mij? vroeg Lorenz. Neen. Zo moet je het niet opvatten. Maar je hebt er toch recht op te weten waar ik.Zij maakte de zin niet af. Je moet niet denken dat ik jaloers ben op je tranen, zei Lorenz. Maria glimlachte even. Ik ben echt blij dat je er zo ver standig over denkt. Ik ben er altijd een beetje bang voor geweest dat men zich aan een man ook met alle gedachten overleveren moest. Neen, dat is beslist met het geval, stelde hij haar gerust. Dat kan ook im mers nooit. Verder spraken zij met meer. Op de tussenstations stapten steeds meer men- .sen in en de drukte maakte ieder ge sprek onmogelijk. Louis Senn zei op een gegeven mo ment tegen Lore, die naast haar stond: Dat niets zo mooi kan eindigen als het begonnen is. Als je er aan denkt hoe wij weggingen! En hoe wij nu thuisko men. Als een verslagen leger. Gek, niet? Maar Lore, die met haar gedachten heel ver weg was, antwoordde: Och, wat weten jullie van het leven! Wordt eerst maar eens verliefd! Dat is, alsof je als kind bent gaan slapen en als volwassene ontwaakt. Een beetje huiverend van deze woor den zei Louise: Ja! De liefde moet wer kelijk iets verschrikkelijks zijn. En even later voegde zij er aan toe: Weet je wat mij opvalt? Dat iedereen die verliefd is, zo verdrietig is, Lk heb mij de liefde heel anders voorgesteld. Als een soort zweven en dansen. Maar noe je gelukkig kunt zijn, terwijl je lijdt, dat begrijp ik een voudig n:et. Lore vond Louise zo dom en kinder lijk, dat zij hier met eens op inging. Voor Lu/ern kwam er enige beweging in de coupé. Tal van reizigers maakten zich gereed om uit te stappen, anderen verzekerden zich tijdig van plaatsen, om ten minste de laatste anderhalf uur een beetje prettiger te kunnen reizen. En weer anderen wilden op het perron hun benen een beetje strekken. De meisjes besloten in de coupé te blij ven. Lore en Louise hadden nu een plaats bemachtigd en hoopten verder wat com fortabeler te kunnen reizen. De trein reed het station van Luzern binnen. Buiten heerste een grote bedrij vigheid, maar daar hadden zij in de cou pé geen last van. Er vormden zich nieu we groepjes en zij konden het in- en uitstappen rustig gadeslaan. De zon ging reeds onder en het was al schemerig op het perron. Er stapten nieuwe mensen in, doch gelukkig niet zoveel, als er uitgestapt waren, de strijd om de enkele vrije plaat sen was spoedig gestreden, terwijl de anderen, die geen plaats konden vinden, zich in hun lot schikten. Maar plotseling riep Margrit, die een blik op het perron geworpen had, opge wonden naar de andere zijde van de coupé: Maria! Wat is er? vroeg deze. Kom snel! wenkte Margrit. Kom! Iets voor jou! Och neen, maakte Maria zich er van af. Margrit sprong nu op van haar plaats. Neen, neen! Je moet komen! Toe, snel! Er is bijna geen tijd meer! Nu ging Maria inderdaad naar de an dere kant van de coupé en keek uit het raampje. En plotseling riep zij onderdrukt uil" Luigi! Op het perron stond Luigi Stauffer, stralend van geluk, zwaaiend met een (Ingezonden Mededeling). stuk papier. En hij riep naar 't raampje: Maria! Waarom kom je niet, Maria! Een ogenblik stond Maria verstijfd. Toen drong zij zich plotseling door de reizigers heen naar de deur. Met een sprong stond zij op het perron. Luigi was op haar toegesneld en trok haar in zijn armen. Maria! Maria! Willoos, bijna gevoelloos, gaf Maria zich aan hem over. Toen maakte zij zich een beetje verlegen van Luigi los, haar plotseling weer ontstelde blik zocht het coupéraampje, waarachter zij Lorenz vermoedde. Maar hij liet zich niet zien. Toen pa,s vroeg zij Luigi: Hoe kom jij hier? Hoe wist je, dat wij Hij nam haar opnieuw in zijn armen. Kind! Lieveling! Speel toch geen comedie! Hij duwde haar het papier, waarmede hij zo jubelend had ge zwaaid, onder de neus: Je hebt me dit te legram ^och gestuurd. Zij zei mets en keek enige tijd naar het telegram. Zij las: Wacht mij om 18,25 station Lurenz. Ik houd van je, Maria. Toen zij dat gelezen had, ging haar blik weer naar de coupéraampjes. Maar ook haar vriendinnen hadden na de eerste nieuwsgierige blikken haar hoofden tactvol teruggetrokken. (Slot volgt).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 3