9 roen /wa in het hart., s a m R.K.A.F.C. door Texel met 3-1 verslagen Waalders, op naar de school! et sat >mt Jeugdrubriek Vogeltrek op Texel De Groen-Zwarte Leeuwen krijgen er weer zin in l v. WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 65e JAARGANG. No. 6580 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 till I Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar. Advertenties 8 ct. per m.m. m m In de school te De Waal zal burge- neester De Koning hedenavond zijn eeks van voordrachten inzake de bur- ;erzinlemng besluiten. Overal heeft men ijn uiteenzettingen met grote aandacht [evolgd en na zijn speech kwamen tel kens de tongen los, want het onderwerp s nu eenmaal hoogst actueel. Interes- ant bovendien, omdat het een centen- Iiwestie is en geld is nu eenmaal de ziel ran de negotie. In de „Schager Courant" 3,onden we een alleszins waarderend tukje over de activiteit van het Hoofd mzer gemeente. Die krant schreef: „De burgemeester van Texel is naar vij geloven zijn roeping misgelopen. Hij ieeft een onmiskenbaar talent als han- lelsreiziger. Alle dorpen op het eiland orden door hem bezocht en daar houdt dan een lezing als vertegenwoordiger jjfjjg lm de „burgerzinlening" aan te prijzen. Toor de vergadering plaats vindt, gaat brandweer met vliegende vaandels en laande trom het dorp door om de men en aan te sporen naar de vergadering jj| e komen. De verwachtingen op Texel ijn hoog gespannen. NAAR AUSTRALIË Wegens emigratie naar Australië is de |gg|| ieer L. Bakker, nabij De Koog, per 19 Jov. eervol ontslag verleend als klerk perste klas -ten Raadhuize alhier. FILMAVOND VOOR HET NUT Middagvoorstelling voor de jeugd De tweede Nutsavond is bepaald op 'rijdag 30 November. De Bataafse Pe- oleum Mij. zal dan in De Oranjeboom «n zeer interessante film draaien over ie winning van aardolie, 's Middags om lrie uur zal deze film ook worden ver- oond voor de leerlingen van de Land- louwhuishoudschool, de ULO en de ïoogste klassen van de scholen te Den loorn, De Koog, De Waal, Oudeschild en )en Burg. bril- i of I m ehanojn; snsch >tusu f leve loger TRECl op knapponl S. V. Oosterend Oosterend 1-Duinranders 1: 2-5. Al stond O. dan ook met 2-1 voor, toch ;onden ze het weer niet tot een over- finning brengen. Het begin was hoopvol fant na 20 minuten spelen wist Rie uit :en voorzet van Klaas te scoren. Direct lierop kreeg D. een strafschop te nemen net het gevolg dat de stand weer gelijk ferd. Toch wist O. weer de leiding te lemen, maar hiermee bleek bij O. het ;ruit verschoten te zijn. D. maakte ge- ijk, O. begon te zoeken en van plaats te erwisselen, wat trouwens het spel niet en goede kwam, waardoor D. de eind- itand op 2-5 bracht. Jammer, heren, deze edstrijd had gewonnen kunnen worden. Het handbalelital speelde een wed strijd tegen Zeemeeuwen, ze wisten van it sterke elftal met 3-1 te winnen, loed gedaan, dames en dat met 10 spe- ts. Hoe is 't Truus, waarom was je er iet, dat zijn we van jou niet gewend ioor! Dames houden jullie er rekening nee dat er morgenavond ledenvergade- ing is bij J. Dijt, aanvang 8 uur. Alle- laal komen hoor! Ir. 165. ANNERIET EN EMMIE VAN DER GRACHT Anneriet viert morgen, Donderdag 15 fovember, haar 8ste verjaardag. Ze zit i de tweede klas, doet goed haar best n vindt lezen en rekenen de fijnste vak- jen. Moeder heeft bij de afwas al een 'inke hulp aan haar! Emmie is 13 Augustus 4 geworden, ïaat trouw naar de kleuterschool, waar poppenkast haar volle belangstelling leniet. Thuis heeft ze er ook een ge naakt: achter een grote stoel! Ze wonen in de Nieuwstraat te Den lurg. Veel plezier morgen! Texel, 21-10-51. Waar wind en golven breken aan uw Zuider-, West- en Noorderstrand, Daar ligt het Oosten stil op landaan- winst te wachten: Temidden van dit spel van eeuwenoude krachten. Breidt het zich uit, dit vogelrijke land In 't zilveiwitte herfstlicht vol mystiek Strekken de Schorren eind'loos wijd zich langs de dijk, Scherpe contrasten vormend tussen zeekraal, zulte, zwin en slijk. Van héél ver uit de verte komt een jub'lende muziek. Dan plots: een wolk van wit-en-zwarte vlerken Doet de wazige einder haast verblinden Vol wiss'ling is hun beeld en gang: Scholeksters op trek en 't duurt onwe zenlijk lang Voor 'k in de kijker d' achterblijvers van de troep niet meer kan vinden! En steeds weer nieuwe vluchten komen aan Van 't zwerven in de herfst op door- gangsreis: Eenden m stoeten, héél het vogelpara dijs Is overstroomd van gasten, wie zal zeggen waar vandaan? Oh vrienden, wie zal zeggen ook waar heen? Maar dat gij hier kwaamt om een wijl te rusten. Bewijst wel dat gij recht hebt op deez' voedselrijke kusten Van Texel, dat met u verbonden schijnt sinds vér verlêen. Amsterdam. J. F. HEIJBROEK. ATOOM EN.... GENEESKUNDE Wie het woord „atoom" hoort, denkt aan rampzalige dingen, aan verwoeste steden, ja misschien wel aan de onder gang van onze planeet, maar Donder dagavond, morgenavond, kunt u in „De Zwaan" vernemen, dat atoom ook in zeer gunstig verband genoemd kan wor den: Dokier Renout zal daar nl. spreken over het onderwerp: „Atoom in dienst van de geneeskunde", 't Begint om 8 uur. ARBEIDERSAVONDSCHOOL Vrijdag 9 November werd in Oude schild de arbeidersavondschool geopend door de voorzitter van de Texelse Be- stuursbond. Er zijn 30 cursisten. De lei ding is opgedragen aan de heer Kleve. Er wordt les gegeven in Ned. Taal, Re kenen en sociale kennis. Hier ontwikkelt zich een werkgemeenschap van kamera den, die samen met hun leraar, aan on ze arbeidersgemeenschap hun diensten kunnen bewijzen. Een voorbeeld voor al le georganiseerde werknemers. D. HET EERSTE TREFFEN De Cocksdorp. Dinsdagavond 6 Nov. vond in Hotel De Hoop het eerste treffen plaats tussen de biljartclubs van De Koog en De Cocksdorp in het wintersei zoen 1951-'52. Het was weer een gezelli ge sportavond, en er werden 30 beurten gespeeld met de volgende uitslag: De Koog: Hillenius 74 caramb., C Ak kerman 70, C. Bakker 40; J. Mast 53; P. Eelman 54; W. Bakker 43; B. Kramer 51; J. Jellema 35; K. Kikkert 45: P. Vermeu len 62. Totaal 527 De Cocksdorp: F Kikkert 34 caramb.; K. Kalf 78; M. P. Reuvers 58; Th. Reu vers 55; J Renses 62; C. de Graaf 42; P. de Jong 81; J. v. 't Noordende 49; Jb. v. d. Kooy 41; Joh. Zuidema 34. Totaal 534. Een voordeel voor De Cocksdorp van 7 caramboles. Maar die zullen we vol gende keer aan De Koog wel moeten in boeten! VOSSENRIT uitgeschreven door de M.C. Texel De door de Motorclub Texel uitgeschre ven Vossenrit is Zondag best geslaagd. Begunstigd door mooi herfstweer ver schenen er 29 deelnemers aan de start, w.o. 4 auto's. Om half 3 zag men ze alle kanten oprijden want het hinderde niet welke richting men koos. Het opsporen van de vossen viel nog lang niet mee want van de 29 waren er 17 die de zes vossen wisten te vinden. Om 4 uur 4 kwamen de eerste motoren binnen die ze allen gevonden hadden. Om 4 uur 9 de eerste auto. Om 5 uur, het tijdstip dat al- l°n binnen moesten zijn, kon de voorzit ter, de heer C. P. Moojen, de uitslag be kendmaken. Van de auto's werd de heer C. Zegel no. 1, de anderen hadden er 1 of 2 tekort; zware motoren 1. P. Eelman, 2. F. Keijser, 3. W. Witte, 4. W. Griek en 5. A. Brans; lichte motoren: 1. H. de Ridder, 2. J. Agter en 3. W. Kager. De voorzitter bracht de heer Koopman dank voor de organisatie van de rit en de vos sen die de hele middag op hun post had den gestaan. Het doel van deze rit om de kas wat te versterken is wel enigszins bereikt, maar toch had ik op meer deel nemers ge rekend, aldus spreker. Wie nog geen lid waren van de motorclub, wekte hij op dat te worden. De Trial zal wor den gereden op 25 Nov. a.s. Ook deelde de voorzitter mede, dat de volgende club avond een algemene vergadering zal zijn waar het rittenreglement zal worden besproken. Hij verzocht alle leden daar aanwezig te zijn. Het was weer een prettige sportmiddag. Na een sombere regenmorgen volgde een prettige opklaring waardoor "onder bijzonder gunstig weer een spannende wedstrijd werd gespeeld tegen RKAFC in het „inhaal"-programma. Inderdaad is het een goede wedstrijd geworden. Door alle spelers werd er als geheel hard gewerkt vooral in de 2de helft, waarin T. steeds weer met open aanvallen diagonaal over de vleugels de achterhoede van A. uit positie speelde. Gerrit nu als r-binnen opgesteld, deed daar nuttig werk en deze omzetting kan stellig 'n verbetering genoemd worden, er kwam meer gang in de aanval, nu er 2 binnenspelers aan het werk waren die naast hun aanvallende taak ook aan dacht aan de verdedigende en aan de verbinding konden besteden. Het bewe gelijke spel van Piet als midvoor bezorg de de A-verdediging heel wat moeite, terwijl uit zijn zwerven de grondslag voor ons le doelpunt werd gelegd. De halflinie zat er best in, Henk was weer steeds op tijd en ook Niek werd vooral in de 2e helft ongenaakbaar, Herman was weer veel zekerder al had hij soms met de sr.elle A-spelers wat moeite, hij was weer goed op stoot en zijn corners zijn uiterst gevaarlijk. Harry en Wim klaarden het best en zo was het voor A. uiterst moeilijk om zich kansen te schep pen. Toch waren zij voor de rust meer malen iels sterker en vooral hun veld spel was best maar onze verdediging bleek te sterk. Ook zij misten enkele goede kansen. Van meet af ontwikkkelde zich 'n snel le partij en al was A dan het meest aan vallend, de doorbraken van T. waren gevaarlijker. Bert gaf goed voor maar de aanval werd afgeslagen. Als A. snel op ons doel afgaat komt Henk in moei lijkheden, speelt van dichtbij terug, maar eenA-speler weet juist voor Bertus de bal in te schieten 0-1. Hierdoor enigs zins ontmoedigd is het bij T. achter even mis enkele missers lopen echter goed af en dan is het weer in orde. In deze peri ode was Bert op de vleugel nog niet op op toeren, maar toch volgt een A-aanval op links, de bal gaat over de zijlijn waar Piet Eelman de bal opvangt en voor het doel plaatst. Via een A-speler verandert de bal even van richting, weer voor het doel gebracht zorgt Gerrit voor de ge lijkmaker. Texel komt terug over links waar Piet Stam juist naast schiet, Bob gaat er vandoor, zijn bal gaat achter en weer komt T. terug nu over rechts, een goede voorzet van Bert, Gerrit laat lo pen voor Piet die tegen de lat schiet. Dan krijgt A. een vrije schop te nemen welke wordt weggekopt. Een boogbal op ons doel wordt door Bertus gemist maar door Harry weggewerkt. T.-aanval over links, voorzet wordt door Bertus gekopt en weggewerkt. Dan breekt Piet door maar wordt door de keeper gevloerd. Na de rust direct een felle aanval, Niek tracht terug te spelen maar dat lukt niet, toch weet Bertus te redden. T. wordt sterker en onderneemt aanval op aanval en met de grootste moeite weet A. zich nog staande te houden. Menig corner wordt genomen, maar op een haar na gemist. Snel brengen de vleu gelspelers op en worden prachtige voor zetten geplaatst, men voelt dat er een doelpunt in de lucht hangt. Dat komt dan uit een voorzet van Gerrit met een schot van Piet Stam. T. houdt het spel in han den en de druk op het A-doel wordt gro ter. Met moeite weet A. zich af en toe los te werken, maar óf door terugspelen op Bertus óf met een ver schot waarmee B. wel raad weet, wordt A. geen kans gege ven. Het ingrijpen en verplaatsen van Wim, Henk en Harry en de opbouw van Niek en Herman consolideren het ge hele achterveld. Een voorzet van Piet Stam wordt juist over gekopt. Een voor zet van Bertus wordt door de keeper on derschept. Dan is het Henk, die een A.- aanval afslaat. Een ver boogschot is voor Bertus. P. Stam en Bob gaan er samen vandoor, wordt tot corner ge werkt en meteen is het een corner voor T.-doel, waarna goed combinerend, ten slotte door Bert over de keeper in het doel wordt geplaatst- 3-1. Nog menig aanval wtrd ondernomen maar tot doel punten kwam het niet meer. Dit spel en dit tempo, Texel en het komt in orde! Dat zal a.s. Zondag in Schagen ook nodig zijn. De leiding was goed. Texel 3 zorgde ook voor een verras sing door uit tegen BKC 3 met 22 gelijk te spelen. Dat is het begin, jon gens! Nou doorzetten. De beide andere wedstrijden in 4A nl. DTS-Grashoppers en Watervogels-Scha- gen werden afgelast De stand is nu: Grasshoppers 9 6 2 1 25-11 14 Oudesluis 9 6 1 2 17- 8 13 Z.A.P. 9 5 1 3 22-17 11 V.Z.V. 10 3 5 2 21-20 11 Schagen 8 4 2 2 17-11 10 RKAFC 9 4 2 3 17-14 10 Bergen 9 4 1 4 15-15 9 Vrone 10 2 5 3 21-23 9 Texel 9 3 2 4 16-17 8 D.T.S. 9 2 3 4 13-16 7 Succes 10 2 3 5 19-23 7 Watervogels 8 2 1 5 10-23 5 W.waard 9 1 2 6 10-25 4 S. De Koog. Zondag ging er geen wedstrijd door. A.s. Zondag is alles vrij en kunnen wij het beste een traningswedstrijd spe len, het le tegen het 2e. Dit voor nieuwe spelers in het eerste elftal. Denken de heren er goed om op tijd aanwezig te zijn voor de keuring? Dit vooral niet verge ten en anders vroegtijdig af bericht bij de keuringsraad. Texelse Boysnieuws. Training. Iedere Donderdag is er voor alle adsp. trainen om 7 uur en voor alle Senioren om 8 uur in het gymlokaal. Het bestuur ïckent voortaan op ieders aan wezigheid, daar het anders tot reglemen taire maatregelen moet overgaan. FRANS VROLIJK Maandagavond 19 November a.s. treedt het gezelschap Frans Vrolijk in De Oranjeboom op. Dit wordt de jaarlijkse feestavond voor onze transportarbeiders. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer S. van In- gen Schenau, is Vnjdag 9 November j.l. aan de afdeling Weg- en Waterbouw kunde van de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor Civiel-Ingenieur. (C.I.). TEXELSE MARKT Den Burg, 13 Nov. 1951. Aangevoerd: 7 koeien f 600-f 750 2 graskalveren f 200-f 275. 4 schapen f 90-f 110. 20 big gen f 40-f 65. 16 n. kalveren f 35-f 60. INTERESSANTE ONDERWERPEN De Oud-leerlingen gaan met vaart door: Vrijdagavond weer twee interes sante onderwerpen: de heer Rutten, Een- drachtpolder, zal spreken over het meest gewenste bedrijfstype en de heer A. Brans, Harkebuurt, over de Noord-Oost- polder. HOE IS DE STAND? De Texelse jagers hebben al weer heel wat kruit verschoten. Of het meer gepaf dan bout is, weten we niet, maar wel vernemen we, dat de hazenstand slecht is. Dit heeft men te danken aan het nat te voorjaar, waarin heel wat jonge ha zen gesneuveld zijn. Ook zijn dit jaar weer heel wat honden der hazen dood geweest! De patrijzenstand wordt goed genoemd. In 1947 zijn op Texel patrijzen gepoot. Het aantal fazanten valt niet mee. Ook hierbij speelt het late voorjaar weer een grote rol. Het voorjaar toch was ze ker anderhalve maand later dan nor maal. In het gewone grasland en in de kunstweide zijn vele nesten vernield en jongen gedood In een perceel grasland zijn zes fazan tennesten stuk gemaaid! Ten aanzien van de eendenstand koes terden onze jagers goede verwachtingen, want er waren er veel uitgebroed, maar toen de geweren uit het rek gehaald mochten worden, bleek het grootste deel der eenden reeds te zijn vertrokken, waarschijnlijk naar het gebied rond het IJsselmeer. Sportnieuws SVC. Doordat de regen het veld onbespeel baar maakte werd de wedstrijd tegen Winkel 1 afgelast. Zaterdagmiddag speel de de SVC-welpen tegen de Texel-wel- pen. Dit is een heel aardige wedstrijd ge worden. Nadat de S-welpen meteen hoog van stapel liepen, moesten de T- backs diiect handelend optreden, het geen hun goed afging. Maar na deze stormloop nam T. het spel in handen en met de rust wisten ze een 1-0 voorsprong te nemen. Na de rust werd weer met vol le moed begonnen, maar ook nu wist T. de tuon aan te geven, hetgeen door twee doelpunten werd uitgedrukt. Einde 3-0 voor de Texel-welpen. Volgende keer be ter, jongens! Goed trainen, dan komt de zaak wel in orde. Donderdagavond 7 uur allemaal present. Het le en 2e trai nen hedenavond om 8 uur. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 9 November: A G Dros-S. v. Heerwaarden 0-2; C. Dij- ker-P Kocij 2-0, C. v. Heerw.-S. Bakker 1-1, C. Dijker-J. Vmke 1-1. B.: J. Hooijberg-J. Vonk 0-2, N. de Graaf- Joh. D. Bakker 2-0; J. Stam-C. P. Burger 1-1; J. Kikkert-P. Jansen 0-2. C.: Jb. Koorn-Joh. Schoo 2-0; D. v.d. Werf -B. Leen 0-2; H. Gomes-A. Vinke 0-2; A. Vinke-H. Gomes 2-0; J. N. Rijk-P. Bakker 1-1. Na acht speelavonden zien de ranglijs ten er als volgt uit. A.: S. Ros 7 5 1 1 11 S. van Heerwaarden 5 4 1 0 9 C. Dijker 6 3 3 0 9 C van Heerwaarden 7 3 2 2 8 S. Bakker 5 2 2 1 6 P. Kooij 7 2 0 5 4 C v. d. Werf 8 1 2 5 4 J. Vinke 6 1 1 4 3 G. Dros 5 1 0 4 2 B.: P. Jansen 6 5 1 0 11 W. A. v. Zeijlen 6 3 3 0 9 A. v. d; Slikke 6 3 1 2 7 N. de Graaf 5 2 2 1 6 J. Hooijberg 5 2 2 1 6 J. Vonk 5 2 2 1 6 J. Stam 4 0 3 1 3 Joh. D. Bakker 7 1 1 5 3 C. P. Burger 7 1 1 5 3 J. Kikkert 5 0 2 3 2 C.: A. Vinke 9 6 1 2 13 Jb. Koorn 9 5 2 2 12 H. Gomes 8 4 1 3 9 B. Leen 5 2 2 1 6 J. N. Rijk 6 1 4 1 6 P. Bakker 4 2 1 1 5 D. v. d. Werf 7 2 1 4 5 Joh. Schoo 6 0 3 3 3 F. Schuit 4 0 0 4 0 HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur pprdpr hoop water 14 Nov 9,44 en 9,49. 15 Nov. 10,21 en 10,25. 16 Nov. 10,52 en 11,—.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1