Cjroen Vwartsjexeh in het L n I VAL DA 100? Van het rondjeslopen word je niet veel wijzer In het Dorpshuis hoopt men Zondags aan trekkelijke avonden te organiseren U presteert méér onder het genot van de geionde en verfrissende de'ec' 'n 1 Jeugdrubriek Lief en leed zestig jaar lang gedeeld Voorzitter Chr. Nationaal Vakverbond: Houdt de christelijke, sociale gedachte levendig I TEXELSE ITERDAG 17 NOVEMBER 1951 65e JAARGANG. No. 6581 COURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar Advertenties 8 ct. per m.m. SINDS ONHEUGELIJKE TIJDEN is et rondjeslopen op Texel in zwang. Op ondagavond. Zeker, het is wel iets Bunder dan vroeger, maar dat heeft zo lijn diverse ooi-zaken: een jaar of twin- ||g geleden kregen we de Bioscoop per- ïanent op het eiland, die trekt steeds eel belangstellenden. Dan hebben we e vele sportclubs gekregen: als de jon- ens 's morgens aan de overkant moeten leien, moeten ze reeds bij het krieken an de dag de koffer uit en dan hebben 's avonds niet zoveel lust meer om jndjes te gaan lopen. De clubs, die 's liddags aan de Vastewal voetballen ke en met de laatste boot naar het eiland »rug en ook zij voelen er dan weinig leer voor om nog eens een serie rondjes doen door onze dorpsstraten. Rondjes Oosterend of Den Burg. Heel vroeger waren er geen fietsen en )k dat feit noodzaakte velen in de on- uddellijke omgeving wat vertier te zoe- en. Dat bestond dan toch altijd wel xnnamelijk m het lopen van rondjes, mor had bij die wandelingetjes altijd en goede gelegenheid om zich te oriën- xen op de reflecterende blikken van em of haar, die je dan zo'n tien, vijf- en keer op een avond ergens in de 'armoesstraat of de Weverstraat ont- loette! Zo om een uur of tien minderde .de hikte wat en als de nachtwacht tegen et middernachtelijk uur zijn ronden anving kon hij zonder gevaar een gan- enroer door de dorpsstraten leegschie- ai: ze waren immers uitgestorven. De mtaarnopsteker kwam ook weer uit de oek om de vlammetjes één voor één te oven en dan ging de grote rust van de mge nacht beginnen! Nu ja, voor velen die kort, want de nieuwe werkweek on je dikwijls heel vroeg, voor dag en auw, uit de veren halen! In het duister an de nieuwe dag, als het zwart van de icht nog hier en daar in steegjes en op laatsjes bleef treuzelen, voeren de bot- irs reeds uit en men zei: laten we zien og wat zeebanket binnen te krijgen, oordat ze met die Zuiderzee-inpolde- ng ernst gaan makenEn lang wa in ook de dagen der boerenarbeiders. Ach, dat rondjeslopen, wat had je er zoieti eleze ïerd. lgd.) }Uuig°n' Tafeltennis. Het programma voor a.s. Zondag is eperkt. Bij de dames wordt de uitge belde wedstijd Ready 1-Ready 2 ge teeld en ook bij de heren voeren twee nemanschappen een burgeroorlog: Rea- y 2-Ready 3. Van de laatste wedstrijd verwachten rij een 7-3 overwinning van Ready 2. De strijd tussen de dames gaat om de ezetting van de le plaats in de rang- jst. Ready 1 staat nog bovenaan, maar eeft 1 verliespuni. Ready 2 is nog zon- er verliespunten. Aan de kant van Rea- y 1 staat de wedstrijdroutine en de be- tactiek, aan de andere kant van teady 2 een jeugdiger enthousiasme en en techniek, die voor de ouderen wei- ig of niets onderdoet. Wij houden 't op gelijk spel. Prettige wedstrijd! mt h n ld Kol agaz ;oen og i i ze of ess >i iw flird ten Neem een doos echte PAS T ILLES TEGEN VERKOUDHEID Hanrlbalnieuws G.D.S. Vanmiddag spelen onze adsp. een wed- kijd tegen De Koog op het Boysveld, 3 uur. Morgenmiddag na het voet- allen de laatste competitiewedstrijd oor ons 2e elftal en we! tegen Zee leeuwen van Oudeschild. Komt alle- aaal jongens en op tijd. Succes! eigenlijk aan? Wat voor winst leverde het op? Alleen versleten schoenzolen. Of een nat pak, als je door een stortbui ver rast werd en niet tijdig een portiek kon enteren. 't Is jammer, dat er nooit een echt ge zellig dorpshuis is geweest, waar men kon dammen, schaken, interessante voor drachten enz. kon beluisteren Dit alles bedachten we, toen dat arti keltje onlangs in de Tesselaar stond, waarin gesproken werd over de stich ting van een Dorpshuis, dat in vele be hoeften zou kunnen voorzien! De com missie van dit gebouw, dat eigenlijk het in deze zomer geopende militair tehuis is, maar door .schaarste" aan mariniers een half jaartje niet meer voor dat doel zal draaien, deze commissie heeft be sloten om Zondagsavonds iets te organi seren voor de Jongere Texelaars vanaf een jaar of 14. De jeugd van ons eiland loopt die avond immers met haar ziel on der de aim, tenminste heel velen, ze zwalken maar wat doelloos door de stra ten. Wellicht kan het Dorpshuis velen van hen op Zondagavond gezonde en goede ontspanning geven. Men heeft hierbij o.a. lezingen op 't oog,, zoals door WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei ontwikkelingsclubs worden georgani seerd. Ook zou er nu en dan een aardige film kunnen worden vertoond. Voor de vulling van deze avonden zal een be roep worden gedaan op verschillende ei landgenoten, die de jeugd een goed hart toedragen. Sommigen zegden reeds spon taan hun medewerking toe! In genoemd artikel werd medegedeeld, dat ons Dorpshuis ook door verenigingen en organisaties zou kunnen worden be nut. Welnu, sommige door de weekse avonden werden reeds besproken, (o.a. door een Bureton en door een Volks dansgroep). Er zijn nog enkele avonden beschikbaar en besturen van verenigin gen en clubs die naar een gezellig inge richte lokaliteit zoeken, kunnen thans van deze uitzonderlijke gelegenheid pro fiteren. Ook ligt 't in de bedoeling om de leerlingen-met-huiswerk gelegenheid te geven na de lesuren op school hier hun ,,huis"-werk te maken. Deze mogelijk heid werd mede geopend naar aanleiding van de woningnood en kolenschaarste, welke een vlot studeren kunnen belem meren Wie van de kinderen kent de weelde van een eigen studeerkamer, waar men ongestoord kan werken? Men zou zeggen: de ouders zullen wel storm lopen om inlichtingen, maar er zijn tot dusverre nog heel weinig ouders komen opdagen, die verlangden, dat hun zoon of dochter in het Dorpshuis het huiswerk zou kunnen maken. Toch heeft de commissie besloten om bij wijze van proef het Dorpshuis gedurende een maand disponibel te stellen voor onze studerende jeud. Nadere mededelingen hierover volgen nog. Verschillende moei lijkheden zijn nog niet opgelost, o.a. zit men nog met de kwestie van de surveil lance! GRATIS UIT EN THUIS Er rijden blijkens adv. gratis bussen naar de bijeenkomst, welke Woensdag avond a.s. door de Texelse Landbouw coöperaties in ,,De Oranjeboom" wordt georganiseerd en waarop het woord zal worden gevoerd door de heren F. H. Ro- bers, directeur der Oostelijke Pluimvee- cooperatie te Enschedé en Ir J. S. Keij- ser, directeur der Coop. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Voorts zal een tweetal filmpjes worden gedraaid Nr. 166. MILLIE BLOEM Millie viert morgen, Zondag 18 No vember, haar zevende verjaardag. Zij woont Slufterweg E 133. Ze gaat op haar nieuwe liets naar school, waar ze goed haar best doet Ze schrijft ons, dat haar broertje Gerard, die 10 jaar is, in het zie kenhuis te Alkmaar wordt verpleegd. We hopen, dat hij inmiddels weer gezond en wel teruggekeerd is en dat hij dus ook op de verjaarsfuif kan zijn! Veel plezier morgen! EXPLOITATIEVERGUNNINGEN KAMPEREN Belanghebbenden verwijzen we naar de adv., waarin belangrijke mededelin gen worden gedaan betreffende de ex ploitatievergunningen tot kamperen. De bedrijven die voor dit jaar een vergun ning bezaten, zullen volgende maand door de Nederlandse Kampeerraad wor den gecontroleerd. Deze raad zal daar van advies uitbrengen aan B en W. In Mei zal definitief worden gecontroleerd. Aanvragen voor de exploitatievergun ningen voor 1952 moeten worden inge diend vóór 1 Februari. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER ELIAS. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 November 1951 Geboren: Geesje dv Roelof Beuving en Rieka Beugels. Willem P. zv Pieter de Boer en Bartje Boon. Cornelis zv Arie Vlaming en Antje Troost. Ondertrouwd: Kornelis Zuidema en Trijntje Jcninga. Getrouwd: Cornelis van Liere en An na Eeiman. OVERLEDEN: Jacob Vonk, 89 jaar, wedn. van Neeltje Witvliet. Gevonden voorwerpen: vulpotlood, kinderwantje, grijze cein tuur, glacé dameshandschoen, sleutel aan ring. INGEKOMEN PERSONEN Binne Brouwer van Dantumadeel, Zwaagwesteinde L 101 n. H 29. Johan nes H. M. Spaan v. Katwijk, Wassenaar- seweg 51 n. H 131. Paul Kooistra, van Amsterdam, Joh. Verhulststr. 30 III naar B 38. M:artje de Bloois v. Heemstede, Achterweg 5 n. Warmoesstr. 64. Hendri- ca M. Barhorst, v. Alkmaar, Zeglis 15 n. H 25. Annie Dalebout v. De Bilt, Swee- lincklaan 1 n. Oudeschild 57. Hijlke Bcorsma v. DantumadeeJ, Zwaagwest einde L 212 n. K 55. Wilhelmus F. But ter v. Alkmaar, Steijnstr. 12 n. Groene- plaats 11. VERTROKKEN PERSONEN. Herman Brookman e.g. v. K 89 naar Groesbeek, Binnenveld 5. Maximiliaan C. de Waal en echtg. v K 89 n. Groes- beek, Binnenveld 5. Ahaffia Klotkows- ka v. De Koog 173 n. Den Helder, Diaco- niestr. 11. Willemina Vlaming v. O 118 n. Schagen, Dorpen 11. BRANDWEERWEDSTRIJDEN TE OOSTEREND Het ligt in de bedoeling om op Zater dag 24 November, dus volgende week, 's middags twee uur, de brandweerkazerne te Oosterend officieel in gebruik te ne men. Ter gelegenheid van dit gebeuren zal een wedstrijd worden gehouden tus sen de (vrijwillige) brandweercorpsen van Oosterend, De Cocksdorp, De Koog, Oudeschild, Den Hoorn en Den Burg, to taal zestig man. De spuit zal bij de kolk worden opgesteld. Via een brug over een denkbeeldige sloot zullen drie toevoer- slangen moeten worden uitgerold tot aan het verdeelstuk, waaraan weer 3 (aan- vals-)slangen worden gekoppeld. De mid delste moet een luiik openspuiten en dan krijgen links en rechts gelegenheid hun spuitvaardigheid te beproeven op een reeks blokken, waarvan een gedeelte met het woord brandweer moet blijven staan. De moeilijkheid om het geheel met zo weinig mogelijk sTrafpunten af te werken zal nog worden vergroot door de aanwezigheid van een voetbal, welke op een paal zal liggen en niet weggespoten mag worden. Bij de brand zullen de gas maskers op moeten, het wordt dus een heel feest! Daarna zullen de leden ge test worden inzake hun kennis betreffen de de kleine blusmiddelen. hier WEL (lei ickilesie. middei teg&n wMloiid&eid. HET DIAMANTEN ECHTPAAR P. Bakker en A Bakker-van der Bijl, dat Dinsdag zijn 60-jarig huwelijksfeest vierde. Beiden zijn 86 jaar. Zij worden verpleegd in de Sint Janstichting ie Den Burg. De oudste leerlingen van de R.K. Kleuterschool hebben het bruidspaar al lerlei leuke liedjes toegezongen en het bestuur van Texels Fanfarecorps heeft hen 's avonds een bezoek ge bracht. Door de regen kon niet worden geblazen. Het was een blij de dag. We zagen verscheidene bloem stukken, een grote taart en schalen vol gebakjes. Hun kamer was smaakvol met groen en bloemen en guirlandes versierd. Beiden waren dan ook zeer onder de indruk van al dat feestelijke! We wensen hun nog veel geluk en goede gezondheid toe. NIJS FAN DE FRYSKE KR1TE Mei koarten sille der for de leden fan de Krite op Texel twa bikende foardra- gers ut Fryslan in joun forsoargje. It bin ne de hearen De Boer fan Snits (bikend fan forline jier) en Betsema fan Ljou- wert. De leden krije hjir yet wol meidie- li ng fan. Fierder binne der plannen om it „Ljds Frysk Toaniel" (Barend v.d. Veen) yn Jannewaris komme tot litten mei it toa- nielstik ,,In têst mei stuorkes" dat in for- folch is op ,,In Heidepyk". It blykt dat de Krite der better foar stiet, as dat wy tochten, en der binne forskate nije leden bykommen. Dizze joun fan Barend v.d. Veen sil allinne trochgean kinne, as it blykt dat der genóch bilangstelling bistiet for de Krite, en dat sille wy op de earste foar- drachtjoun bisjen. Wij forwachtsje dat dizze meidieling for in party leden, dy't in great selskip üt Fryslan graech op Texel sjen wolle, ïen fan de béste nijtsjes is fan de leste tiid! Handbal De Koog. De adsp. spelen hedenmiddag om drie uur uit legen die van GDS. Zondag De Koog-Oosterend in de pauze van de voetbalwedstrijd. Opstelling in kastje. „ONTWIKKELING OOSTEREND" HEDENAVOND spreekt dokter Re- nout voor „Ontwikkeling Oosterend" over het onderwerp „Atoom in dienst van de geneeskunde". Zijn voordracht wordt geïllustreerd door een geluids- iilm. Hoogst interessant! We hopen dan ook, dat „Het Wapen van Amsterdam" geheel gevuld zal zijn. BESPREKING EVENTUELE RUILVER KAVELING Hedenmiddag wordt door de betrok ken polderbesturen in „Loodsmanswel- varen" een vergadering belegd voor de ingelanden van Den Hoorn met P. H. Polder en Hoornder-Nieuwland en de Kuil. Onderwerp Bespreking Wegen en Waterlopen in verband met ruilverkave ling. De vergadering begint om twee uur. De belanghebbenden worden aange raden deze vergadering niet te verzui men. Sportnieuws SVC. Het 2e gaat Zondag waarschijnlijk naar De Koog 2. De spelers krijgen allen een kaart als deze wedstrijd mocht door gaan. Vertrek De Cocksdorp 1 uur. Op stelling in hst kastje. Zij die per auto willen, gelieven dit even op te geven bij de heer D. Buijs. De rest is vrij „Vrienden, het is telkens weer nodig cte christelijke, sociale gedachte bij de of verkeerd georganiseerden ervan te houden. Niet minder urgent is het on- of verkeerd georgamserden ervan te overtuigen, dat zij hebben te kiezen voor de chr. vakbeweging, die ook hen op roept om te getuigen dat het Evangelie ons de weg wijst om de sociale proble men dichterbij hun oplossing te bren gen. Er is bij vele christelijk georgani seerden een ontstellend gemis aan kennis van de grote doelstelling der chr. vakbe weging. Bedenkt, dat bij alle maat schappelijke vraagstukken en proble men en het zoeken naar een oplossing daarvan het laatste woord is aan Jezus Christus en Zijn Evangelie". Met deze woorden opende de voorzit ter, de heer P. Bakker, de November bijeenkomst van genoemde Vakbeweging welke Donderdagavond in Hotel Texel werd gehouden en door een 100-tal per sonen werd bijgewoond. De heer Holtrop droeg hierna enige ernstige stukken voor. Het deed allen goed een declamator van zulke goede kwaliteiten in het midden te hebben, de omlijsting van deze avond was werkelijk goed. Daarna werd het woord gegeven aan de heer Femer, Hoofdbestuurder. Hij sprak over de nood dezer wereld, welke alleen hierin tot uiting komt, dat zij Christus uit het oog heeft verloren. Spreker wees vooral op de mechanisa tie van deze tijd, waarin de arbeider ge doemd wordt meer machine dan mens te zijn. Na de pauze sprak de heer Krooshof over het onderwerp „Gij en de Wereld". „Ik wil u bij herhaling wijzen op de taak van de chr. vakbeweging", aldus spreker. Het is niets nieuws, wat ik u te ztggen heb. Gij kent uw taak, maar het is dan ook mijn bedoeling u een riem onder het hart te steken. Het is mij een imponerende gedachte, dat er thans dui zenden christen mannen en vrouwen het zelfde doen als wij nl., zich bij herha ling bezinnen op de taak die wij hebben te verrichten. Het is niet gemakkelijk de mensen te boeien. Het luisteren heb ben we verleerd. De omlijsting (helaas noodzakelijk) moet de mensen bij elkaar brengen. Ziet naar de kerken. Als de voorganger wat lang preekt worden de kerken nog leger dan ze al zijn. Bedenkt echter dit, dat wij te luisteren hebben. Dat de boodschap van de chr. vakbewe ging een boodschap is rechtstreeks van God aan deze in nood verkerende we reld. Nood in de stad, in de dorpen en op het platteland. U moet me niet kwalijk nemen als ik scherpe dingen zeg, want dan zeg ik die ook tot mezelf. Wanneer we ons niet opscherpen komen we tot non-activiteit te vervallen. Zo zijn er nog duizenden christen arbeiders, die het niet nauw nemen met de boodschap van Christus en zich niet bekommeren om hun buurman en de gemeenschap De grote tragiek is, dat we doen alsof we niet weten dat we in een boze wereld leven. De toekomst moge donker schij nen, zij ia in God's hand. Als de chr. vakbewpging zich sterker worden als doel stelt, dan is dit een vaag teken: zij is middel en daarom kan zij chr. vak beweging zijn. Het is daarom goed, dat wij de geschiedenis kennen. Vele buiten landers staan versteld dat in ons land de mogelijkheid is geopend voor een vrije chr. vakbeweging. Zouden wij de kan sen dan niet benutten? Waarde vrienden, zo besloot de heer Krooshof, schaart u achter de chr. vakbeweging, de tijd dringt! Aan het slot sprak de voorzitter een woord van dank. Hij wekte de ongeorga niseerden op zich aan te sluiten. De avond werd door de heer Femer met gebed gesloten.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1