Dokter Swart vertelt hoe de Nieuw- Zeelandse rund- en wolveebedrijven werken Hoofdbestuurder ener sobere wijst op noodzaak bedrijfsvoering Tweede blad Texelse Courant Wilde varkens, herten, hazen en konijnen mag je er het hele jaar zonder akte vrij jagen. Cadaverophaaldienst ontbreekt Bij het eerste kuchen DAM PO-PASTILLES voorkomen erger Het mond- en klauwzeer in Nederland Nimmer geënte veestapels zijn 't meest gevoelig voor nieuw type mond- en klauwzeer Hollandse Mij. van Landbouw vergaderde LMt Tan icnnweil ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 De zuivelfabrieken zijn merendeels klein en bestrijken een klein rayon, om dat de boeien zelf de melk er naar toe brengen. Er beginnen kleine fabrieken te verdwijnen en bij Envercargill staat een grote fabriek voor gecondenseerde melk die de melk laat ophalen, deze is echter niet coöperatief. De meeste fabrieken maken volvette kaas en boter, kazen van 12 tot 80 pond, de eerste alleen voor gebruik van de le den. Aan de fabriek kunnen ze van alles krijgen: soda, spenenzalf, penicilline, benzine en nuchtere kalveren worden daar op een vaste dag gelijk met de melk afgeleverd. De koeien het hele jaar buiten is meer een noodmaatregel daar er geen gebouwen zijn om ze te stallen en geen werkkrachten voor het voeren en mes ten. Een éénmansbedrijf heeft 40 melk koeien en 300 schapen, zodat de werk zaamheden tot het uiterste beperkt wor den en zcveel mogelijk gemechaniseerd. Hooiwinning gaat daarom ook met een pickup waarmee direct pakken worden geperst. Het gevolg hiervan is, dat er een zeer slechte kwaliteit te oud gemaaid hooi zonder reuk gewonnen wordt. In het voorjaar kun je de koeien de winter meestal best aanzien, lang haar er op en vaak mager, de zwartbonten houden zich nog het beste, de Yersey's zijn veel zwakker en kunnen hooi en slechte voe ding niet zo goed doorstaan. Als voeder gewassen verbouwt men chou moulier, een soort Franse voerkool, rapen en herfstknollen. Zo'n akker knollen worai losgeploegd en daar jagen ze koeien of schapen in die ze zelf opzoeken en ook de voerkool oogsten de koeien zelf. Deze voeding is in het najaar erg eenzijdig en geeft aanleiding tot keukenzout-, ijzer- en cobaltgebrek, waardoor de die ren bloed gaan wateren en vaak ster ven. Goed hooi bijvoeren en gemengde mineralen geven is de remedie en het voorbehoedmiddel, maar vaak is het te laat. Hoewel de dieren het gehele jaar bui ten zijn, komt veel aectonurie, de zgn. slepende melkziekte voor. In Holland hebben we altijd gedacht dat dit te wij ten was aan veel krachtvoer en het op stal staan in de winter. Nu, dat is hier zeker niec het geval, maar de hoofdzaak schijnt te zijn het teruggaan in conditie van die dieren die in goede conditie zijn, ze beginnen dan hun reserve vetten te verteren, wat aanleiding is tot acidose en hierdoor vermindering van eetlust, zodat het proces steeds wordt verergerd. Ook melkziekte komt veel voor, ge woonlijk prutsen ze eerst van alles zelf, als onderhuidse injecties van calci um borogluconaat en oppompen met de fietspomp. Het laatste geeft vaak uier ontsteking en slaagt een en ander niet naar hun zin dan wordt de veearts ge haald. Tot m'n groote vreugde zijn er niet veel verlossingen, want het verrich ten daarvan buiten of in de open melk- schuur in regen en wind is geen pretje. De wolwinning is ook modern, de wol schuur staat op palen plm. 1,25 meter boven de grond en de schapen worden er met een loopbrug ingedreven. De dag vóór het scheren worden ze 's avonds op- gehokt m de wolschuur en deze hokken hebben een bodem van latten waardoor de mest op de grond valt. 's Morgens zijn ze dan droog en dun, worden niet te warm omdat de wind onder de schuur doorblaast. In een andere afdeling van de schuur met dichte vloer staat een scheermachine door motoren gedreven, met 2-4 tondeuzes. Het scheren gaat zeer snel, plm. 200 schapen per dag door één man als het een goede scheerder is en scheerziekte komt door het snelle sche ren en het ophökken de avond van te voren niet voor. De vachten komen op sorteertafels van latten, noppen en vuil worden ei uit gehaald, het product op kwaliteit gesorteerd en daarna in grote houten persen tot balen van plm. 100 kg. geperst. De schuur staat hoog en ze worden zo op de vrachtauto geschoven voor transport naar de opslagplaatsen. Behalve de wolproductie is de vlees productie van de schapen van belang. Het voornaamste j>chapenras is hier de Romney, een schaap met een prachtige vacht wol. Ook kop en benen zijn be- wold (gemiddeld 7 kg. wol). Voor de pro ductie van vette lammeren worden de Romney-ooien gekruist met meestal Southdown-rammen en vleesschaap en deze kruising geeft hele beste slachtlam- meren die gauw vet groeien, beter dan de zuivere fok. Met deze eerste genera tie wordt niet verder gefokt, die gaan allemaal voor de dood. Behalve met Southdown rammen wordt ook met Dorsethorn rammen gekruist. Naast de ze kruising wordt ook de zuivere fok van Romney's en Southdown bedreven. Het voordeel van de kruising is ook dat je niet in inieeltverschijnselen vervalt en vitale snel groeiende lammeren fokt. Dit zou voor Texel mogelijk ook te proberen zijn, gezien de inteeltverschijnselen op Texel onder de lammeren als het naar buiten buigen van oogleden en daardoor oogontsteking, blinde lammeren en de zgn. „bevers", die ik dit voorjaar zag. Hier zag ik geen afwijkende lammeren en bij de boutvuurentingen zijn er heel wat door m'n handen gegaan, plm. 500 per uur. Behalve met hooi worden de schapen nooit bijgevoerd, schapen zijn ook ge merkt, ook de lammeren, waarvan deze gelijk als ze plm. 14 dagen oud zijn, de staarten worden afgesneden of gebrand. Dit laatste geeft nogal eens aanleiding tot klem. Op Texel zag ik nimmer klem na staartensnijden en daarom adviseer ik ze hier met te branden maar te snij den en de bloeding niet te stelpen. Cadaverophaaldienst ontbreekt. De gewrichtsontsteking bij lammeren wordt hier door vlekziektebacillen ver oorzaakt, waartegen met succes penicilli ne gebruikt kan worden. Bij varkens, die er overigens niet veel zijn, komt geen vlekziekte voor. Boutvuur bij schapen komt veel voor en er wordt veel geënt, plm. 80,000 per jaar. De reden is wel dat aan ophalen van cadavers of zelfs be graven mets gedaan wordt, een knappe boer plukt de wol er af als het schaap groen is en gooit het cadaver in de ri vier of in de gors; bij anderen vind je soms door wol overdekte beenderen in 't land, wat ziekteverspreiding in de hand werkt. Verder zie je melkziekte bij schapen, blauwuiers, veel gasoedeem na het lam meren en de zgn. Sleepy sickness van drachtige ooien, een soort zelfvergiftiging waarbij de lever is aangedaan, een ziek te die nog duister is. Plotseling sterven van vette lammeren wordt veroorzaakt door een infectieuze darmontsteking, wat ook zelfvergiftiging veroorzaakt en zacht worden van de meren, ook daarte gen kan geënt worden. Ook op Texel zag je dit plotseling sterven van lammeren en mogelijk zit dezelfde infectie hier achter, ze noemen de ziekte hier „pulpy kidney" (zachte nier). Tegen alle schapenziekte snijden ook de boeren de schapen in oren en staart of verhemelte, zoglammeren worden ook grootgebracht en lammeren overgewend door ze het huidje van het dode lam aan te trekken. Rotkreupel komt veel voor, maar wettelijke maatregelen zijn er niet; hoe fijner de wol hoe meer rotkreupel zeggen ze hier. De echinococcus lint worm komt veel voor in honden door het nauwe contact van honden en schapen en omdat er geen vleeskeuring is, behal ve voor export. Iedere boer slacht zelf schapen die hij in de ijskast bewaart en ander vlees eten zij niet. Bij de slager is het met veel beter en dan geven ze maar een homp met been en al er in of ten rauwste uit gebeend, de huisvrouw heeft een ijzer zaag nodig om het te verkleinen. Worst soorten kennen die slagers helemaal niet, het zijn niet meer dan beenhouwers; geef mij maar een paardenbiefstuk van de noodslachtplaats door Grismch uitge sneden en behandeld. Maar hier vinden ze je al gek dat je konijnen eet en als je het over paardenvlees hebt kijken ze je aan of je uit de maan bent komen val len. Hetzelfde is het met de brandstof: ko len zijn, hoewel we vlak bij de mijnen zitten moeilijk te knjgen en dan geen nootjes no. 1 t.m. 5, zoals de Texelse Brandstoffenhandel u levert, nee, de maat varieert van bonken van 10 kg. tot stof door elkaar, maar je hebt allemaal open vuren en daar kun je grote stuk ken hout in stoken. Als je er bij zit ver schroeit je ene been en het andere is steenkoud. Hout is er genoeg, de heu vels zijn begroeid met bos, in het land veel windschermen van Noorse sparren, zeedennen en blauwe gombomen. Dit is als beschutting voor het vee tegen de koude wind. Langs de rivieren wilgen en populieren, abelen en esdoorns. Het bos op de bergen is heel dicht en er huizen wi.de varkens en herten in, deze mag je met hazen en konijnen het hele jaar vrij jagen zonder akte. Alleen voor veerwild moet je een akte hebben die f 10 per jaar kost en waarvan de jacht maar 3 maanden open is. In het bos hui zen ook oppossums, net grote katten die vruchten en bladeren eten en in bomen klimmen, de vellen zijn waardevol. Her melijnen en wezels zijn er ook veel, waarschijnlijk geplant om de konijnen tegen te gaan (Slot van deze eerste brief in een vol gend nummer). om op to kaappan I ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 Nov. op om 8,06; on der om 4,45. Maan: 21 Nov. L.K., 29 Nov. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 17 Nov. 11,26 en 11,38. 18 Nov. en 0.00 19 Nov. 0,18 en 0,33. 20 Nov. 1,01 en 1,10. 21 Nov. 1,46 en 1.56 22 Nov. 2.42 en 2,51. 23 Nov. 3,45 en 3,58. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. DE KOOG KWAM NIET OP S.V. De Koog, maak je borst maar nat! In De Wieringer Courant lezen we: „Het v\ as voor Flevo wel een grote te leurstelling, dat de Koog Zondagmiddag verstek liet gaan. De Texelaars riskeerden na de regen val een dure, vergeefse tocht naar Mid- denmeer niet. Onze jongens hadden zich voor deze strijd goed geprepareerd en ook de publieke belangstelling was ver heugend groot te noemen. Nu blijkt weer eens te meer, dat een vereniging die iets presteert, publiek weet te trekken. Laten we vertrouwen, dat Flevo's eerste elftal in de strijd om de bovenste plaats nog een woordje mee zal spreken. Penningmeester Jonker zal de eerste zijn, die het met uw verslagge ver eens is!!!! MUZIEK DOOR DEN BURG Texels Fanfarecorps neemt heden avond de volgende route: Acht uur afmars Franfaregebouw. Witte Kruisweg, Wilhelminalaan, Schil derend, Emmalaan, Haffelerweg, Julia- nastraat, Wilhelminalaan, Schilderend, Weverstraat naar Nieuwstraat, Binnen- burg, Weverstraat, Warmoesstraat, Zwaanstraat, Groeneplaats. Texelse Boysnieuws. Boys 1 speelt morgen thuis tegen Hol- landia T. Zoals uit de stand van Woens dag blijkt, behoort Holl. T.ook bij de lei ders van onze afdeling. Het is daarom noodzakelijk dat we ons voldoende op de wedstrijd concentreren. Daarom Boys, bereid je met alle kracht op deze wed strijd voor. Aanvang 2,30 uur. Ons 2e is vrij. We zullen trachten een vriendschappelijke wedstrijd voor jullie te krijgen, anders verleren jullie het voetballen. Voor de adsp. is er ook geen wedstrijd. Elftal in kastje. Denken de aangewe zen personen om de terreindienst? „De reden, dat Nederland gedurende tal van jaren zeer weinig mond- en klauwzeer heeft gekend, ligt ongetwij feld in het feit, dat een zeer groot aantal veehouders hun vee in het voorjaar voorbehoedend laat enten, waardoor een onvatbaarheid wordt verkregen van ge middeld 10 maanden en langer. Eens te meer echter heeft het mond- en klauw zeer zijn naam van de meest onbereken bare onder de besmettelijke ziekten eer aangedaan", aldus de directeur van de Veeartsenijkundige Dienst, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, die Maandagavond een causerie voor de radio hield naar aanleiding van het optreden van mond en klauwzeer in ons land tengevolge van de invasie van deze besmettelijke vee ziekte ?n West-Europese landen. Men heefi hier te doen met een vorm van mond- en klauwzeer, die een variant is van een reeds bekend type virus, de mi cro-organisme, die de ziekte veroorzaakt. Het in Nederland voor de bestrijding van mond- en klauwzeer gebruikte vac cin is een mengsel van vaccins van twee in ons land bekende typen. Met de berei ding van vaccin tegen de nieuwe vorm van mond- en klauwzeer is men op het Onderzoekingsinstituut te Amsterdam terstond begonnen. Het was een tegen valler, dat, alvorens men hiermee klaar was, hei nieuwe type van Duitsland uit ook ons land binnendrong. Er waren zeer ernstig verlopende gevallen, maar die kwamen in het algemeen alleen voor op de bedrijven, die voordien niet met ons gewone bivalente vaccin waren ge- ent. In het algemeen komt de ziekte vooral voor op niet geente bedrijven bij alle vee en op voordien geënte bedrijven bij niet geënt jongvee of jongvee, waar van de immuniteit van een vroegere en- FILMNIEUWS. „DE VALSTRIK" Een reuze spannende film, waarin wij kennis maken met een groep brutale veedieven, die echter door Buck Roberts, een onverschrokken kerel, in de val wor den gelokt. „FIESTA" De schone Cholita is voor haar opvoe ding enige tijd in Mexico-City geweest, als ze op het landgoed van haar oom te rugkeert, wil haar jeugdvriend Josehaar met open armen ontvangen, maar hij loopt een geducht blauwtje op: Cholita is in gezelschap van de radioster Fer nando, een ijdele knaap. Jose laat zich niet uit het veld slaan en als bandiet vermomd zal hij eens kijken of hij Fer nando eruit kan werken. Of hem dat lukt? De film geve het antwoord. „THE THIRD MAN" Holly Marins, een jonge Amerikaan, arriveert na de bevrijding in Wenen om een goede vriend, Harry Lime, te ont moeten, die hem vaag iets had beloofd over menslievend werk, dat hij daar met hem zou kunnen doen. Doch dat pakt heel anders uit. Maar dat kan men, na dat de cither de film lang tevoren heeft bekendgemaakt, thans ook in Texels Bioscooptheater zien. Carol Reeds beheersing van de stof heeft een film opgeleverd zonder fouten. In deze film is de ontwikkeling van een halve eeuw cinematografie feilloos sa mengevat. In het scenario van Graham Greene is de hedendaagse situatie van de drukken de vierhoofdige bezetting, goed gegeven. In een stad, waar ieder „wel eens iets zwart doet", volgens de baron, waar zwarte handel en misdaad hand in hand gaan. Het is een scherp tijdsbeeld van de na-oorlogse mens. In geen film van de laatste tijd is de rolbezetting zo voortreffelijk gekozen als hier. Joseph Gotten en Orson Welles (Amerika), Trevor Howard en Bernard Lee (Engeland), Paul Horbiger, Ernst Deutsch, Siegfried Breuer, Erich Ponto en de oude Hedwig Bleibtreu (Oosten rijk) en de Italiaanse Valli. Doch de opvallendste vondst is de ci- thermuziek, gecomponeerd op enkele eenvoud'ge thema's en gespeeld door Anton K&ras. Necrlamls Nieuws. O a Prinses Wilhclmina bezoekt het Sanatorium „Oranje Naussau's Oord" te Renkum. Fanny Blankers-Koen begint haar wintertraining. De Int. Voetbalwed strijd Nederland-Finland te Rotterdam (4-4). Buitenlands Nieuws O.a.: In Korea gaat de strijd verder. Nieuwe Franse straaljager Intern, con cours hippique te Parijs, Carnera nu in Catch". Wereldkampioenschap autora ces te Barcelona. ting voorbij is Vooral de dieren, die reeds meermalen zijn geënt, blijken een groot weerstandsvermogen te bezitten. De opgewekte immuniteit bij jongvee is meestal korter dan bij oudere dieren. Het verdient daarom aanbeveling het in het voorjaar geënte jongvee thans te doen oyerenten. Het motto „laat uw vee op tijd enten" geldt in de allereerste plaats voor die veestapels die nog nooit geënt zijn. Binnen zeer korte tijd zal ook voldoen de meuw vaccin gereed zijn. Dit wordt gemengd met het gewone vaccin, waar door de beschuttende kracht zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Op dit ogen blik kan niet worden voldaan aan aan vragen uit het buitenland om vaccin te mogen ontvangen. Eerst wanneer de voorziening van onze eigen veestapel vei lig is gesteld, zal aan het buitenland de helpende hand kunnen worden geboden. De heer Quaedvlieg eindigde zijn cau serie met een beroep op alle veehouders om hun vee voorbehoedend te laten en ten en al het mogelijke te doen om smetstofverspreiding te voorkomen. ZAKENNIEUWS Mevr. D. Koning-Aker is blijkens haar adv. aangesteld als „Margriet-Coupeu se", wel een bewijs, dat haar werk aan de hoogste eisen voldoet! Het geheel vernieuwde winkelpand van de heer W. Geus, Weverstraat, Den Burg, wordt heden heropend. De nieu we zaak beschikt over driemaal zoveel ruimte als de oude. Het werk is geheel in eigen bedrijf uitgevoerd, behalve het schilderwerk, dat door de fa. A. v. d. Kerkhof is verzorgd. Het geheel maakt een uitstekende indruk. De galanteriën w.o. prachtige collecties parfumerieën, glas- en aardewerk en de collecties speelgoederen van pop tot racewagen, zijn zeer overzichtelijk uitgestald. Zie ook adv.) Advies-Bureau „Recas" zal in de We verstraat, naast de.zaak van mevr. W. J. de Waal-Koning, een zgn. automatische' zakengids plaatsen. Dat is een groot bord waarop de plattegrond van Den Burg is getekend. Wil de toerist voor wie dit bord vnl. wordt geplaatst, weten waar „de" slager, de kruidenier, enzo voort woont, dan heeft hij maar een schakelaar om te draaien en een brandend lampje op de plaats waar de zaak is gevestigd, dient als gids. Is dat even gemakkelijk! De vertegenwoordi ger van deze vernuftige installatie heeft ons een miniatuur-apparaat gedemon streerd en wij kunnen niet anders zeg gen dan dat deze uitvinding zeer prac- tisch is. In totaal kunnen 40 zaken worden aangesloten. De Politie, Brand weer, P.T.T., Gemeentewerken, Raad huis, doktoren, VVV zullen gratis wor den aangesloten en zakenlieden kunnen legen een billijk tarief hiervan gebruik maken. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène: de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend: Gebroeders J. en P. de Wolf, Eierland E 26-27, bouw windportaal aan bestaan de woning. Als gevolg van het ongunstige weer was de cpkomst vrij slecht. Er waren plm. 25 personen aanwezig. De voorzit ter, de heer Jac. Roeper Johzn., richtte een speciaal woord van welkom tot de heer Sc'nuijt, lid van het Hoofdbestuur. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de bedrijfsuitkomsten in het afgelo pen seizoen. De veehouders, speciaal de schapenboeien, kunnen tevreden zijn. De prijzen van de lammeren waren hoog en ook de volprijs stemt tot tevredenheid De uitgaven zijn evenwel eveneens hoog en spreker vreest daarom, dat on danks de hoge ontvangsten op de meeste bedrijven geen gelegenheid zal zijn een reserve te vormen. Dit zou zich wreken wanneer de landbouw eens plotseling voor tegenvallers zou komen te staan, waarbij spreker ook wijst op 't zich uit breidende mond- en klauwzeer. De vaststelling van de melkprijs is over het algemeen gunstig ontvangen. De consumptiemelkers zijn minder te vreden. Dit soort van bedrijven maakt over het algemeen hogere kosten Na lezing der notulen volgt de behan deling van een aantal ingekomen stuk ken. Ingevolge verzoek van B. en W. wordt de heer M. J. Kikkert, Den Hoorn, opnieuw candidaat gesteld als bestuurs lid van de Stichting Lagere Landbouw school en de heer E Noordijk voor de Landbouwhuishoudschool In een schrijven van het Hoofdbestuur wordt gewezen op de steeds toenemende duivenschade. Ook op Texel kan men daarvan meespreken. De heer Van Gro ningen deelt mee, dat de laatste weken op percelen pas gezaaid wintergraan soms legers van meer dan 500 houtdui ven werden waargenomen. We hebben hier te maken met een steeds toenemen de plaag en als geen andere maatregelen worden genomen, zitten wc binnenkort met een ramp. De heer Van Groningen is van mening, dat de bestrijding moet beginnen op de plaats waar dc duiven broeden cn huisvesten en dit zijn op Texel in hoofdzaak de dennenbossen. De vergadering is van oordeel, dat contact moet worden opgenomen met de heren jagers, die dc dennenbossen gepacht hebben. Verder wordt nog gesproken over het uitbetalen van ccn premie voor iedere gedode houtduif. Van de Coop. Veeafzetveremging Texel is een schrijven ingekomen, waarbij aan de standsorganisaties verzocht wordt een verzoek te richten aan het Centraal Bu reau voor Slachtveefondsen om verla ging van het fondsgeld voor het rund vee. Als gevolg van het feit, dat wij een tbc-vrije veestapel hebben is het risico bij slachten - belangrijk kleiner en dit wettigt verlaging van het fondsgeld. Dit is trouwens al in meerdere delen van ons land geschied. Besloten wordt over deze zaak in overleg te treden met L.T. B. en C.B.T B Een tweede verzoek van de Coop. Vee- afzetvereniging heeft betrekking op ver laging van de „invoerrechten" op vee dat van de vaste wal komt. Men acht. speci aal voor volwassen rundvee en biggen, de rechten te hoog. Ten slotte is er nog een verzoek om op Texel een afdeling van Vee-Arbitra ge op te richten. De kosten van het lid maatschap kunnen zeer gering zijn en blijkens de ervaring voorziet een derge lijke afdeling in een grote behoefte. Ook hierover zal in contact worden getreden met de andere standsorganisaties. Op 13 December a s. zal te Amsterdam de Algemene Vergadering worden ge houden. Enige belangrijke voorstellen, die op deze vergadering aan de orde zullen komen worden door voorzitter en secretaris nader toegelicht en de houding van de afdeling ten opzichte van deze voorstellen bepaald. Het bestuur zal het op prijs stellen in dien naar deze vergadering naast de af vaardigden nog enkele leden gaan. Enige personen gaven zich daarvoor op. Het Winterprogramma. In samenwerking met andere vereni gingen r.al Dr. Grashuis uitgenodigd worden een lezing te houden, waarbij speciale aandacht aan het voorkomen van schapenzieklen zal worden geschon ken. Het bestuur is van mening, dat dit een zeer belangrijke avond kan worden. Verder denkt men aan een spreker over de I.andbouwveilieheddiwet. Het be stuur is van mening, dat men op veel landbouwbedrijven, soms onbewust, bui ten zijn boekje gaat en dit kan tot zeer onaangename gevolgen leiden. Mijnhardt'» Zenuwtablcttaa helpen U er overheen. Hierna verkrijgt de heer Schuijt het woord. Spreker dankt de afdeling Texel voor haar medewerking bij zijn verkie zing als lid van het hoofdbestuur. Spreker wijst op de moeilijke positie van de landbouw De agrarische bevol- j king maakt slechts 20 pet. van de gehele bevolking uit en zal daarom altijd een harde strijd moeten blijven voeren om „aan zijn trek" te komen. Het Hoofdbe stuur :s niet geheel content met de melkprijs Het had voor de consumptie- melk graag een hogere garanieprijs ge zien. Spreker wijst op de noodzaak van een sobere bedrijfsvoering Indien dit niet ge schiedt kan de buitenwereld een onjuist beeld Krijgen van de rendabiliteit van het landbouwbedrijf en dit kan nadelige gevolgen hebben In de rondvraag informeert de heer Laan naar de plannen voor de viering van het 100-jarig bestaan van de afde ling Texel en Eierland. Indien de mede werking der jongeren gewenst wordt zal men tijdig moeten beginnen Voorzitter deelt mede, dat hieromtrent binnenkort nadere voorstellen zullen komen. De heer F. Roeper informeert naar de verhouding tussen de lonen der landar beiders en het loon bij de D.U.W. Spre ker is van mening dat gewaakt moet worden tegen 'n bevoorrechting van de D. U.W.-arbeiders Het moet zeker niet zo worden, dat het voor een landarbeider voordelig wordt om ontslag te nemen en naar de D.U.W. te gaan. De voorzitter zegt toe hiernaar nader te informeren. Ten slotte dankt de voorzitter de ver gadering voor de in goede sfeer gehou den besprekingen, waarna sluiting volgt.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 3