Cjrocn 2tmftsjexels in het harL, „Neem nag een glasie, 't is best spul! Er was meer wijn dan thee in huis dank 7.ij... de stranding van de Perdreau Vorig jaar verschenen er honderd Nieuwe Sunderklazen in Den Burg Vol verwachting zien we uit naar het spelen op 5 December Bijbel was Ouderavond School met de uitstekend bezocht IffOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 25 Jaar geleden zeiden de kustbewoners „JONGENS, GAAN JULLIE MEE NAAR HET STRAND?" zo riep een Hoornder ongeman, „het stikt er van de kisten met drank!" Dat was juist, want het 7ranse stoomscheepje „Perdreau" was op de Razende Bol gestrand en het duurde niet lang of de lading, die hoofdzakelijk bestond uit kisten met flessen whiskey, „oude Peter" en cognac, spoelden op het Texelse strand aan. Dat, le zers, gebeurde deze maand 25 jaar geleden, 't Liedje was toentertijd nog niet gecomponeerd, maar anders hadden vele Texelaars zeker uit volle borst ge zongen: „Jonge, jonge, jonge, wat een schip was dat!" Op de wijze van „Wat een club!" want waar de strandvonderij een goeie dag (of nacht) heeft, valt ook wel een boutje voor ons, jutters, mee te kluiven! Beweerd wordt, dat er in die dagen in vele huizen meer sterke drank getapt werd dan thee en het moet voor de waard van „Het Loodsmanswelvaren" zelfs een verschrikke lijk slecht jaar zijn geweest TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6582 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank. Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 3,15 p. half jaar —Advertenties 8 ct. per m.m. Zo varen de scheepjes voorbij, behalve dan het Franse s.s. Perdreau, dat 25 jaar geleden op de Ra zende Bol vastliep en heel veel kisten drank naar de Texelse kust zag afdrijven Het schip was van Frankrijk op weg naar Leningrad, Rusland. Door de mist misleid, strandde het op de Razende Bol. De 12 opvarenden werden door de Dorus Rijkers gered. Onderwijl joegen hoge golven over het schip, dat als ver loren moest worden beschouwd. Het was er een van 265 ton. De Texelse Courant van 17 November 1926 schreef: ,.Het duurde niet lang of de lading werd in het geweld van beu- leende golven losgerukt en dreef het zee gat uit. Een groot deel kwam terecht aan Texel's wal, waar o.a. strandvonders voor berging zorgdroegen. Naar men dacht was dit schip met kolen geladen, doch tot niet geringe verwondering be stond de vondst vnl. uit kisten gevuld met flessen whiskey, ,,oude Peter" en cognac. Te Den Hoorn konden de volgen de dag reeds niet minder dan plm. 60 kisten geborgen worden, de De Koog 3, le Oudeschild 30, ieder met 12 flessen. Zondag dreef op Texelstroom nog een groot aantal kisten rond, benevens aller lei wrakhout. Zodra dit bericht Oude schild bereikte voeren schippers uit om te trachten daarvan wat te bemachtigen. Op een harer reizen voer de Marsdiep een reddingboot voorbij. De schuit was zwaar gehavend, doch werd niettemin op sleep, ouw genomen. Onderweg raakte de Marsdiep haar sleep kwijt, daar de beschadigde reddingboot aan zulk een trekkracht geen weerstand kon bieden. Een deel der bemanning van het ge strande wijnschip was met deze boot in zee gegaan en later door de Oosterender motorbotter van Drijver ran boord ge nomen. In het bijzonder gaf de stranding Zondag te Den Hoorn veel bedrijvigheid. Velen spoedden zich naar het strand, waar douane, politie en strandvonder de aangespoelde goederen in ontvangst na men. Maandag brachten betrokken amb tenaren van belasting, invoerrechten en accijnzen met de Zeemeeu.v een bezoek aan Texel om een onderzoek in loco in te stellen. We vernamen, dat hier van een smokkelaffaire sprake moet zijn, doch daar bevestiging van officiële zijde niet verkregen werd we delen dit onder alle voorbehoud mee. Wel staat vast, dat het aan jutters niet heeft ontbroken en het vermoeden werd uitgesproken, dat zelfs aanzienlijke hoeveelheden drank aan de strandvonderij onttrokken zijn. De politic heeft een onderzoek inge steld". Tot zover voorlopig de Texelse Cou rant. De krant van onze buren berichtte: Reeds Zondag trachtten de Texelaars de kisten, die van de lading aanspoelden, te bemachtigen en de inhoud daarvan bleek te bestaan uit whiskey en cognac, waardoor de animo om er zoveel moge lijk van binnen te krijgen, niet weinig vermeerderde. Of onze overburen bij de fel oplaaiende vlammen van een kamp vuur een bacchanaal (losbandige zwelg partij volgens Van Dale) gehouden heb ben is ons niet bekend, zeker is, dat ze er bijzondei tuk op waren om de lading binnen te krijgen. Vanaf de Dijk (de Hel- derse zeedijk dus!) stonden de Jutters met grage ogen naar 't „Strandvonders- feest" aan de overkant te kijken. Ver moedelijk zullen zij ook we! met een vlet of boot er op uitgetrokken zijn om iets van het edele vocht te bemachtigen" De Tesselaar berichtte ïog- „Te Oude schild zijn nog aangebracht een aantal roeiriemen, een mast en een zeil, te Den Hoorn nog allerlei keukengerei, een kurkzak, een zuurstofapparaat, een schrijfbureau en vaten benzine en smeer olie. Het schip is thans geheel verdwe nen en zit 100 meter in de gronden, op de gevaarlijkste plek van de Razende Bol". Op Zaterdag 20 November 1926 werd uit Den Hoorn gemeld: „Bij een door douanen ingesteld onderzoek werd al hier bij een dorpsgenoot een kist met flessen wijn in een schuur opgegraven Proces-vei baal werd opgemaakt". Uit Oudeschild werd geseind: „Alle in de haven liggende vissersschepen werden door ambtenaren van belasting, invoer rechten en accijnzen op de aanwezigheid van opgeviste kisten of flessen wijn on derzocht. „De Zeemeeuw" bracht daar toe een bezoek aan Texel". 1 December werd gemeld, dat door een duiker 200 kisten gedistilleerd geborgen waren. Op 8 December waren reeds 424 kisten geborgen. Het schip bevatte toen nog ongeveer 600 kisten. Op 18 Decem ber waren ruim 500 kisten te Den Helder aangebracht. Een duur neutje. 29 December schreef de krant: „Een schapenfokker op Texel sneed zich in de vingers door een aangespoeld kistje, dat flessen gevuld met sterke drank, whiskey en meer zulk spul bleek te bevatten, zich toe te eigenen en thuis m een schuurtje te begraven. Het slokje had echter een minder aangename nasmaak, want de man stond dezer dagen terecht wegens PAPIERPRIJS STIJGT TOT ON GEKENDE HOOGTE Het 12-voudige van voor de oorlog De directie der papierfabrieken N.V. Van Gelder Zonen, de enige fabrikanten van krantenpapier in ons land, heeft me degedeeld, dat de enorme stijging van de houtprijs (ongeveer 100 pet. vergeleken met de prijs van een jaar geleden) een grote verhoging van de papierprijs nood zakelijk maakt. Het krantenpapier gaat per 1 Janauri ruim f 0,84 per kilo kosten, hetgeen bij een huidige prijs van f 0,63 een prijsverhoging betekent van 33 pet. Deze prijsverhoging is het gevolg van een nieuw contract van Finland met de Nederlandse papierindustrie. De prijs van hout, de grondstof voor het papier, wordt daarin verhoogd van plm. f 49 tot f 95 per kubieke meter. De prijs van het krantenpapier is, wanneer op 1 Januari deze prijs van ruim 84 cent per kilo een feit wordt, in één jaar tijds precies ver dubbeld Voor de oorlog kostte kranten papier 7 ct. per kg. Van geen enkele andere grondstof is het ons bekend, dat de prijs op heden de 12- voudige is van die van vóór de oorlog. Dat de n euwe prijsverhoging de kran tenuitgeverijen voor grote problemen stelt, behoeft geen betoog Ook in het buitenland worstelt men met deze moei lijkheden. In Denemarken bv. heeft men reeds 27 dagbladen moeten stopzetten. Vrijdag jl. zijn de verschillende pers- organisaties in spoedvergadering bijeen geweest om de toestand onder ogen te i zien. Daarbij kwam naar voren, dat de krantenbedrijven alléén deze nieuwe J i verhoging niet kunnen dragen te meer i daar binnenkort nog andere verzwarin- j J gen van het bedrijfsleven zijn te wach- ten. Een verhoging van de abonne- j I ments- on advertentieprijzen werd dan j ook onvermijdelijk geacht. I Zodra wij van onze organisatie nadere I mededeling ontvangen, zullen wij onze lezers-adverteerders op de hoogte stellen van de besluiten die te dien opzichte ge nomen zijn. TEXELSE MARKT Den Burg, 19 Nov. 1951. Aangevoerd: 4 koeien f 550f 700. 9 schapen f 85 f 100. 42 biggen f 45-f 65. 15 n. kalveren f 35-f 55. OVERKANTSE RUITERS NAAR TEXEL Vrijdag zullen 15 ruiters uit het rayon Noordholland-Noord tezamen met hun Texelse sportvrienden („De Waddenrui- ters") een zgn jachtrit over het eiland maken. ZENDELING SPREEKT OVER BALI N.H. Gemeente De Koog. Hedenavond 8 uur Zendingsavond in <le kerk. Spre ker Ds. H. J. Visch van Bali N.H. Gemeente Den Burg. Vrijdag avond 8 uur Gemeenteavond in Eben Haëzer. Spreker Ds. H. J. Visch, zen dingspredikant op Bali. UITSLUITEND DOOR DE PARK STRAAT Men verzoekt ons veehouders en han delaars er nogmaals op te wijzen, dat voor de markt bestemd vee uitsluitend door de Parkstraat dient te worden aan gevoerd. VAN HOOIVAK GEVALLEN Bij het spelen op het hooivak viel de 5-jarige Netty Kikkert, „Vredcstein", Zondag op een betonnen \loer. Zij liep hierdoor een hersenschudding op. Vorig jaar moest zij 6 weken het bed houden door een val van een ponny HOOG WATER TER REDE VAN TEXEI 21 Nov. 1,46 en 1,56. 22 Nov. 2,42 en 2,51. 23 Nov. 3,45 en 3,58. Aan het strand is het ongeveer 1 uur aorder hont» wa*£>r Ondanks de voorspellingen van velen, dat het nieuwe Sinterklaasfeest gedoemd was te verdwijnen, is vorig jaar de mas kerade op 5 December, zgn. „nieuwe Sin terklaas", een groot succes geweest. Ruim 100 gemaskerden trokken door de straten. Velen van die echte ouwe spe lers die het vroeger jaren ook niet kon den verzitten thuis te blijven, waren hieibij en liepen zo echt e Sunderkla- zen.en dan geen masker afdoen, nee zo naar huis.... Zij hebben door hun opkomst bewezen, dat dit oude volks feest nog leeft onder de Texelaars. Ja, zo ging het vroeger, eerst speulen en dan dansen. Steeds gemaskerd trokken zij van de ene balzaal naar de andere. Een groot feest van spelen, raden en gis- sen. Thuis Sinterklaasvieren was er niet bij. 's Avonds mandje zetten en 's mor gens 6 December zoeker t j csaag. De heer Van Beijeren sprak over de beroepskeuze „DE LAGERE SCHOOL EN DAN?" Zo luidde de titel van de voordracht, welke de heer Van Beijeren Donderdag avond voor ruim 100 toehoorders hield op de ouderavond van de School met de Bijbel te Oosterend. Ook uit Eierland waren ouders naar het gebouw voor christelijke belangen gekomen. De avond werd geopend door de heer Jn. Kuiner, die liet zingen Fs. 146:1, hij las daarna Ps. 146 onberijmd! Na te zijn voorgegaan in gebed heette hij allen van harte welkom. Hij deelde o.a. mede, dat de school thans door 121 leerlingen wordt bezocht, maar dat er nog meer kinderen zijn, die deze school zouden kunnen bezoeken. „Wij zullen niet rusten voordat cok zij tot de leerlingen van onze school behoren", aldus spreker. Nadat de heer Jn. Daalder de notulen had gelezen was het woord aan de heer Van Beijert, onderwijzer, die zou spre ken over het onderwerp: „De Lagere School en dan?" „Wat moet mijn kind worden? Moet hij doorleren of meteen na de schcol een baas zoeken? Onze be slissing zal, na God om voorlichting te hebben gevraagd, vnl. afhangen van de drie volgende punten: 1. De begaafdheid van het kind. Niemand zal er over den ken om zijn kind, indien dat uitge- Was oox deze schuur tot geheime drank- opslagplaats gepro moveerd? Wie zal het zeggen (beken nen)? strandjutterij. Daar het gerucht gaat dat hij 80,000 piek in een ouwe kous heeft, werd hij nogal hoog getaxeerd en door de politierechter tot f 60 boete of 30 da gen veroordeeld. De man had geen be denkingen en dokte onmiddellijk zijn zil veren schijven. Dat neutje kwam hem toch wel wat duur te staan!" (Maar wie zegt, dat-ie niet bij een of ander Jutterij- risico-fond^ was verzekerd? Red. Tex. Crt.) Deze stranding en de gevclgen daar van zijn voor vele eilandgenoten wel van grote waarde geweest- de een z'n pech was de ander z'n slokje. Nadien is er af en toe wel weer eens een schip in de buurt van Texel vastgeraakt en ver gaan, maar de strijd tussen strandvonder en jutter is toch niet meer zo fel geweest. Er spoelde wel eens heel veel hout aan, maar dat sprak toch lang niet zo sterk tot de verbeelding als de lading die de Perdreau vervoerde. Nu en dan ach altijd wel ziet ge een jutter langs het strand zwalken. Het verrassende element lokt hem onweer staanbaar aan: Zou de zee iets van haar buit prijsgeven? Een mooie plank of een stevig stuk brandhout? Of zal er nog eens een wijn(smokkel-?)schip op de kust lopen? Ook wij zouden ons bij zulk een bui tenkansje met rasse schreden kustwaarls spoeden. Vooral na het bladeren in die ouwe, kurkdroge kranten lijkt het nip pen aan een straffe „strandborrel" ons een prettige bezigheid! sproken dom is, naar een school voor middelbaar onderwijs te sturen. Kan een kind goed leren en wordt hij naar een Ulo of HBS gezonden, dan is het altijd jammer en zeer nadelig voor het betrok ken kind als het door huiselijke omstan digheden zijn studie moet opgeven. Be halve de meer intellectueel gerichte op leiding is er ook nog de huishoudschool voor meisjes en de ambachtsschool voor jongens. Er is in deze tijd van opkomen de industrialisatie meer gebrek aan hand- dan aan hoofdarbeiders. 2. Jammer is, dat kinderen soms door een zwakke financiële positie van hun ouders eer. beroep moeten kiezen, dat hun helemaal niet aanstaat. Hierin is Amerika ons ver vooruit, want daar is het middelbaar onderwijs kosteloos. Mis schien ligt ook hier een taak voor de kerken, want wanneer God aan een jon gen een buitengewoon helder verstand geschonken heeft, zou het erg zijn als diens lalent door financiële onmacht niet gebruikt werd Wat biedt de toe komst het door het kind verlangde be roep? Ook een belangrijke vraag. Laten v,ij de kinderen ze!: de gelegen heid geven om iets te kiezen. Onze maat schappij heeft behoefte aan mensen, die hart voor de zaak hebben. Bureaux voor beroepskeuze stellen een onderzoek in naar iemands aanleg en karakter. Het christelijk adviesbureau verdient de voorkeur. We moeten de kinderen goed voor ogen houden, dat zij aan het door hen gekozen beroep met alle kracht moe ten werken en het niet moeten beschou wen als een baantje om maar brood op de plank te krijgen. Het Hoofd der school, de heer Bolt. vertelde over de vacantiekolonies. De heer W. L. Bakker merkte op, dat dit voor de kinderen van de cbr. georgani- seerden niet noodzakelijk was, daar deze hun kinderen door het D.E.L.-fonds kun nen uitzenden. Achtmaal per jaar wor den er kinderen naar zulke kolonies ge zonden. In de pauze werd voor het Sinter klaasfeest gecollecteerd en thee en ge bak aangeboden. Hierna volgden films over visserij, van graan tor. brood en het werk van een reddingsploeg. Ds. Klijnsma sloot met dankgebed en liet hierna de Avondzang zingen. Vervol gens gingen de ouders het werk van de kinderen bezichtigen. Vooral de schet sen, aan de wand geshowd en de hand werkjes iadden aller belangstelling. Om streeks 12 uur ging ieder zijns weegs. HONDEN VERGIFTIGD? In de buurt van „Vredelust" zijn vier honden door vergiftiging gestorven. Vo rige maand lieten er twee het leven en Vrijdag en Zaterdag stierven de andere twee zeer plotseling. De gedupeerde ei genaars hebben de zaak in onderzoek gegeven. Ik ben Woensdag 5 December ok weer van de partee, jullie komme toch allemaal v/eer en nemen jullie je ken nissen dan mee, gemaskerd de street op! Dan kenne we nag ers lekker mit mekaar roddelen! Nou, ik gaan vorder, want ik moet nag om blauwe koek en Henlcie moet nag v/ot lekkers in sien koes hewv/e 't Fist sit te komme, om zö maar ers te sège! Jammer dat het nodig is en de Texel se Folk'ore met kunst- en vliegwerk op gang moet worden gehouden, maar ook dit jaar stelt de vereniging voor Texelse Volksfeesten en Folklore weer diverse geldprijzen beschikbaar voor de origi neelste en mooiste gemaskerden. Alleen aan individuële spelers, dus enkelingen, paren en groepen van personen (dus meer dan 2) worden deze prijzen weer na beoordeling van de jury toegekend. Gro te stukken, wagens en andere voertuigen dingen niet mee op 5 December. De route welke gelopen dient te wor den voor de prijsbeooideling is als volgt: Groeneplaats, Binnenburg. Weverstraat, Warmoesstraat, Zwaanstraat, Groene plaats alsmede de Parkstraat en wel in beide richtingen. Evenals het vorig jaar hebben goed verklede en gemaskerde Sinterklazen, vrije toegang in alle bal zalen. Texelaars, toon dat cht zeer oude en mooie volksfeest op 5 December niet dood is, doch met onverminderde kracht en élan onder u voortleett. Thuiszitten den, maakt wat licht op straat en schuift de vitrage wat opzij. Ook de kin deren wot den op 5 December van 46 uur gemaskerd en leuk verkleed op straat verwacht. Ouders, laat uw kinde ren dit maskeradefeest met een grootse verkleedpartij opluisteren. Jong gewend, oud gedaan. Dit spreekwoord is vooral voor het behoud van onze Texelse Folk lore van grote waarde. De jongeren die nen de oude volksgebruiken van het ene geslacht naar het andere over te dragen, opdat het behouden blijve. Texelaars, groot en klem, jong en oud, ja ook oie oude getrouwen, gij, die de Texelse gemoedelijkheid, gulheid en gastvrijheid, ondanks de geïsoleerdheid van uw eiland steeds uitdraagt tot ver buiten zijn grenzen, geeft het „Nieuwe Sinterklaasfeest" op 5 December zijn ou de luister weêrom, laat het, evenals het canrnavalsfeest in 't Zuiden, bekend worden en blijven tot vei over onze landsgrenzen. Gij hebt een aruk seizoen achter de rug. Uw werken en zwoegen is hopelijk niet te vergeefs geweest, nu is de gezelligheid en rust op het oude Texel weergekeerd; de bomen slaan gril lig en kaal, de wondere wolkenluchten toveren ons schilderachtige tableaux, de wind giert door de hoge luchten en de vogels ki ijsen hoog boven het eenzame eiland. Nu komen voor ons de inspiratie en de bekoring om ons zelf te zijn in on ze oeroude volksfeesten. Texelaars, veel succes! De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore..

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1