Tweede blad Texelse Courant Ouders Hoornder jeugd kwamen bijeen Bouw nieuwe school te Den Hoorn wordt minstens even dringend geacht als te De Koog De Transportarbeiders vierden leest en beluisterden een ernstig woord Het meest gewenste bedrijfstype Het ruilverkavelingsplan te Den Hoorn met minder vertrouwen ontvangen dan te Oosterend Dokter Renout legde zijn dorpsgenoten haarlijn uit wat een atoom eigenlijk is Jeugdrubriek V' ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 De Vrijdag gehouden Ouderavond van de o.l. school te Den Hoorn werd door 40 ouders bijgewoond. Nadat een groepje jongens en meisjes een drietal liedjes had gezongen, werd de avond geopend door de heer A. Slegh, voorzitter der Ouder commissie. De secretaresse bracht na le zing der goed verzorgde notulen haar eveneens keurig verzorgd jaarverslag uit. Daaraan ontlenen we: De papieractie was ,een groot succes. De leerlingen waren enthousiast aan het inzamelen geslagen. De hoogste klassen hadden een reis naar IJmuiden gemaakt, terwijl de 2e, 3e en 4e Klas een bezoek aan Bei gen hadden gebracht. De le klas had een tochtje over Texel gemaakt. Twee onderwijzers waren van het dorp gegaan en wel de heren Karstbergen en Ladiges. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer D C. Drijver, bleek, dat er een voordelig saldo was van f 108,05. De boeken waren in orde bevonden. De heren S. Hin en S. Lap Bzn. werden ver zocht het volgend jaar de boeken na te zien. De heer A. Slegh werd herkozen als voorzitter. De heer Gottschal hoofd der school, sprak er zijn vreugde over uit, dat hij nu in de gelegenheid was de ouders over vele zaken te spreken. Hij deelde aller eerst mede, dat het in de bedoeling lag na Sinterklaas een klasseavond te houden. Er kan op die avonden werk van de leerlingen worden ingezien en allerlei vragen worden gesteld. Een tweede klas seavond zal dan in het voorjaar worden gehouden. Dit in verband met de over gang. Spreker zag de dag naderen dat mw. Bakker-Dijt, onze onderwijzeres, de school ook vaarwel zou zeggen. Hij hoop te evenwel, dat ze in haar functie bleef tot de vacantie, daar verandering van onderwijzeres vlak voor de overgang de klas geen goed doet. Daarna besprak de heer Gottschal de schoolaangelegenheden. Een van de grootste bezwaren is dat de leermiddelen erg verouderd zijn. De kinderen leren de nieuwe spelling, terwijl in de leesboek jes enz. de oude spelling staat. Een en ander geeft veel moeilijkheden bij de lessen. Waarschijnlijk zal hier binnen kort verbetering in komen ,,DE ORANJEBOOM" was stampvol, toen de afdeling Texel van de Centrale Bond van werknemers in het transport bedrijf daar Maandagavond zijn jaarlijk se feestavond vierde. Wederom was het cabaret van Frans Vrolijk geëngageerd en wij kunnen hier dadelijk aan toevoe gen, dat dit ensemble weer bijzonder goed op d'eef was. De avond werd door de voorzitter, de heer H. Snoek met een woord van wel kom geopend, in het bijzonder verwel komde hij burgemeester De Koning en echtgenote en de besturen van de R.K en de Chr. Bond. De revue van Frans c.s. droeg de titel „In volle vaart". Ja, er zat een zeer hoog tempo in' Frans was o.a. weer de man die als conferencier de hiaten vulde met zijn zeer geestige ver halen. Jose en Tonny deden met hun zeer gewaagde acrobatische toeren een ieder de adem inhouden, Mr. Antoine bracht de zaal in verruxking met zijn wonderorgel, dat hij op de toetsen van de accordeon had gesynchroniseerd. Martin van Heelsbergen en Jonny van Zwieten (met haar twee stemmen) hadden ook ieders bewondering en Carla oogstte weer groot succes met haar sprekende poppen. De muzikale omlijsting door Da ve Marrish was zeer knap. In de pauze sprak de neer Briggeman, bestuurder uit Zaandam, een kort maar krachtig woord, waarin hij o.a. zei: „Het sein gaat weer op onveiLg staan. De werkgevers trachten met alle mogelijke middelen onze sociale bepalingen, die wij met elkander tot stand hebben ge bracht, cmver te kegelen Wij vragen echter van hen en van de regering om de sociale bepalingen uit te breiden. Wij eisen economische medezeggenschap! In overleg met de bestuurdersbond is hier een arbeidersavondsehool opgericht. Ik doe een ernstig beroep op de jonge vrienden deze school te bezoeken De P. B O. is in sommige bedrijfstakken al in werking getreden. Ook onze mensen zul len in de Ondernemingsiaden zitting hebben. Nodig zijn mensen, die bekwaam zijn, goed onderlegd zijn en de verant woording ten volle kunnen dragen. Als wij daaraan niet voldoende kunnen medewerken, en daar met voldoende aandacht aan kunnen besteden komen wij ten achter. De Graaff, voorzitter van de organisatie der werkgevers, heeft ge zegd: wachtgeld en werkloosheidsverze kering ontnemen de arbeiders de stimu lans tot werken. Hoe durft hij zoiets te zeggen van ons, die door onze harde ar beid de positie van ens land op het hui dige peil hebben gebracht?!" Spreker wees op de medewerking, wel ke de arbeiders bij regeringsvoorstellen hebben betoond, maar betoogde, dat de betrokken instanties de toezeggingen dan ook dienen na te komen! Ten slotte wekte hij alle niet-georgani- seerden cp, zich aan te sluiten. „Als wij ons doel niet bereiken, is dat de schuld van hen, die zich thans nog afzijdig hou den", zo besloot hij. Vervolgens schetste het hoofd dei- school de slechte toestand waarin het 80 jaar oude schoolgebouw verkeert. Een nieuwe school is dringend nodig. Met regen lekt het in de klassen en de vloe ren zijn ook zeer slecht. Het stoken is nu iets verbeterd. Er zijn dit voorjaar wel dagen geweest dat de leerlingen óf in de kou óf in de rook zaten. Vermoe delijk komen er nieuwe vloeren en zal het gebouw worden geverfd. De zeer on voldoende verlichting zal ook moeten worden verbeterd. Een nieuwe school is echter de oplossing. Goed drinkwater is ook niet aanwezig, dit zit nl. vol kleine beestjes. Verder vroeg spreker de voortdurende medewerking der ouders om de oud- papierinzameling zo groot mogelijk te maken, daar dit veel geld in het laadje brengt. Hij verzocht de kinderen bij slecht weer zo lang mogelijk thuis te houden, daar het plein dan niet te ge bruiken »s. De schooldokter had geconsta teerd dat de helft der kinderen een te laag gewicht heeft. Veelal vindt dit zijn oorzaak in het te laat naar bed gaan. Spreker is een tegenstander van het vele snoepen. Dit belemmert de normale eet lust. Voortaan mogen de kinderen in het speelkwartier niet meer naar huis, ten- - Neem een doos echte zij het noodzakelijk is dat de kinderen melk gaan drinken. Een klein briefje en de zaak is oké Er wordt geen huiswerk gegeven. Als de kinderen goed uitgesla pen op de school verschijnen is huiswerk z.i. overbodig Hierna werd pauze gehou den, waarin door enige dames thee werd aangeboden. Bij dc rondvraag kwam weer het ge sprek over een nieuwe school. De heer Gottschal vertelde nog dat Den Hoorn nr. 2 stond voor een nieuwe school. De Koog is nr 1. (1) Er werd besloten bin nenkort een protestvergadering te hou den, waarop men gezamenlijk een schrij ven aan B. en YV. zal richten. Het gaat om de ogen en de gezondheid der kinde ren. Dit is een reden voor alle ouders om deze vergadering le komen bijwonen, al dus de Oudercommissie. De heer H. Beumkes informeerde of er geen behoefte bestond aan schoolradio. De heer Gottschal antwoordde dat hij er wel een voorstander van was, maar door de houten afscheiding tussen de lokalen zou er toch weinig gebruik van kunnen worden gemaakt, daar dit storend voor het andere lokaal zou werken. De heq» A. Slegh deelde hierop nog mede, dat de kinderen voortaan, als ze cp schoolreis gaan, met de bus uit de P. H. Polder zullen worden gehaald. Tot slot werd nog een 3-tal films ge draaid die bij de ouders wel in de smaak vielen. Om ruim half 12 sloot de voor zitter deze gezellige avond. (1) Op de begroting 1951 stond inder daad een nieuwe school voor De Koog, terwijl voor de Hoornder school enige vernieuwingen op de begroting voor dit jaar stonden. Op het urgentieplan 1952 staan geen van beide scholen. Als er eén instantie is, die dat betreurt, is het B. en W. Red.) DAAR NIET HIER WEL Act Q&Jzlz&iq, tnidddL tc$cn vchkaudAeid 'v.myidSM Handbalnieuws G.D.S. De adsp. wonnen Zaterdagmiddag van de SVK-tjes met 3-0. Anny maakte in de eerste minuut reeds 1-0. Het 2e speelde Zondagmiddag tegen Z.M. 1 en verloor met ere, want de ster ke Zeemeeuwen moesten met 4 goals ge- noegen nemen. Waar bleef het ene te- genpuntje om de eer te redden? Dit was de laatste comp wedstrijd voor het 2de. Het le heeft er nog twee te spelen, nl. tegen SVK en ZDH A.s. Zondagmiddag thuis om half 3 GDS 1-ZDH. Zaterdagavond in plaats van trainen Ouwe Sunderklaasbespreking. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: 4e kl. A: Sohagen-Texel 3-0; ZAP-RK AFC 1-1; Watervogels-W.waard 0-2; Succes-Bergen 2-1; Vrone-DTS 1-1; Ou- desluis-Grasshoppers 1-2. De teleurstelling over de nederlaag was algemeen en volkomen te begrijpen als we het spel der vorige week als maat staf nemen. Het is altijd mogelijk dat een elftal een slechte dag heeft maar het komt ons bedenkelijk voor als het spo radisch een goede wordt. Tegen RKAFC hebben we gezien waartoe een verbeten doorvechten kan leiden en we vertrouw den er op dat nu het recept was ge vonden, maar waarom dit aan niet ge bruikt? Onze voorhoede was er hopeloos uit, terwijl het tempo te laag bleef. Met een terugspeelfout werd het 0-1, in het veld domneerden de partijen, met een geluksbal, een mislukt koppen, volgde nr. 2 en vlak voor het einde werd het 0-3. Het wordt nu weer dringen onderaan. Watervogels 5 punten uit 8 wedstrijden W. Waard 6 „11 Succes 7 10 Texel 8 „10 DTS 8 10 Onze adsp. maken een ongewenst lan ge vacantie door, daarom v/as het een goede gedachte om Zaterdag 2 comb, te gen elkaar te laten spelen. Het bleek ■trouwens wel nodig, want het spel van sommige spelers bleef onder het gewone peil. Toch ging het spannen want wit wist met 3-1 de leiding te nemen, maar het einde kwam met 3-3. Adsp. A hier is de competitiestand: HRC A 8 7 i 0 15 46- 5 Succes A 6 5 0 1 11 10-12 Flevo A 8 4 i 3 9 16- 6 Schagen A 8 3 2 3 8 15-15 Kaagvogels A 8 2 2 4 6 11-27 BKC A 7 1 3 3 5 9-15 HRC B 8 2 1 5 5 12-17 Texel A 8 2 1 1 5 5 10-15 Helder A 8 2 1 1 5 5 10-26 Daar alt nog wel wat aan te verbe- teren Texel A! Texelse Buysnieuws. Boys 1 heeft Holl. T., een van de lei ders, een 4-1 nederlaag toegebracht. Ge leidelijk aan kwamen de Boys er beter in en wisten zodoende 't middenveld te be heersen, van waaruit diverse aanvallen werden opgezet. De Boys-achterhoede greep steeds goed in en de rugdekking werd prima uitgevoerd waardoor op het critieke moment kon worden ingegrepen. Bij een van de B-aanvallen schoot de r.- half in, maar de midvoor veranderde de bal van richting, waardoor de reeds uit vallende H-keeper kansloos werd gesla gen: 1-0. Hierdoor geïnspireerd kwamen de Boys over de beide vleugels gevaar lijk opzetten. Een venassende aanval van linxs bracht de bal hoog voor doel en de opspringende midvoor kopte de bal in: 2-0. Na de rust opende Holl. T. een ge vaarlijk offensief maar onze achterhoe de bracht die aanvallen steeds tot stil stand. Onze midvoor zorgde voor 3-0. F.ven later meenden we no. 4 te zien ma ken, maar de l.-binnen zag kans om de bal van nog geen 2 metev afstand over te schieten, (Hij rettet). Hierna kwam H. gevaarlijk opzetten en uit een schermut seling voor het B-doel schoot de r-bin- nen de bal ver buiten het bereik van de B-keeper in:3-l. Er was nog 15 minuten te spelen. H. ging toen sterk tot de aan val over, maar spoedig zette de B-ach terhoede haar voorhoede aan het werk en 5 minuten voor het einde zond de l.- binnen le bal naar zijn buitenspeler, die plaatste scherp voor doel en de midvoor kopte de bal hoogopspnngend boven in de hoek: 4-1. Einde. Dit was de laatste wedstrijd van Toon, want hij moet zijn plichten voor het va derland gaan vervullen. Toon, je kunt op een mooie afscheidswedstnjd terugzien. Wat ;s bet meest gewenste bedrijfsty pe? Zo luidde het praatje dat de heer Th Rutten als tweede spreker naar voren bracht op de derde Praatavond. Spreker ging daarbij speciaal uit van de Texelse omstandigheden. Toch achtte spreker het zelfs voor dit betrekkelijk Ideine gebied een vrij moeilijke opgave om op de vraag naar het meest gewenste bedrijfstype een positief antwoord te ge ven. De heer Rutten onderscheidde de vol gende drie bedrijfstypen: 1. Het zuivere akkerbouwbedrijf 2. Het zuivere weidebedrijf 3 Het gemengde bedrijf. Als voor- en nadelen van het zuivere akkerbouwbedrijf noemde spreker h^t volgende. Het bedrijfsgebouw behoeft niet al te groot te zijn, vooral nu de mechanisatie steeds verdere voortgang vindt. Er is voor de leiding van een dergelijk bedrijf slechts een eenzijdige kennis nodig. Over het algemeen kunnen we het zui vere akkerbouwbedrijf een rustig bedrijf noemen. De nadelen zijn de volgende. Daar men slechts (en soort van gewassen verbouwt zet men alles te veel op één kaart, waar door men bij misoogsten een zware klap kan krijgen, De werkverdeling op 'n der gelijk bedrijf is niet mooi. Naast zgn. ar-, beidstoppen heeft men maarden, dat de aibeiders met aan het werk gehouden kunnen worden. Verder is dit soort van bedrijfsvoering op de duur funest voor de cultuurgrond. Men pleegt een soort van roofbouw, die tot structuurverslech- terin-g zal leiden, zoals uit betrekkelijk nog jonge polders als bv. de Haarlem- mermee'polder duidelijk blijkt. Verder noemde spreker als een nadeel van dit bedrijfstype, dat men slechts enkele maanden van het jaar geid in het laadje krijgt, waarmede men dan de rest van het jaar de gezinsuitgaven moet finan- De belangstelling voor de bijeenkomst waarin het Voorlopig Plan van Wegen en Waterlopen voor het Ruilverkave- lingsgebied Texel werd bekeken, was in Den Hoorn buitengewoon groot. Nadat de kaarten door de heren Schrammeijer en Van der Pijl monde ling waren toegelicht werd gelegenheid gegeven op- en aanmerkingen op het voorlopig plan te maken. Hiervan werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Over het algemeen werd veel critiek geleverd op de voorgestelde loop der wa terwegen. Vooral de loop van de hoofd- tocht door de Hemmer, vanaf Wezen- spijk tot aan de Westerweg iets ten zui den van het zgn. Hemmerlaantje was volgens het grootste gedeelte der aanwe zigen beslist onjuist te noemen. Diverse ingelanden uit dit gebied meenden de voorkeur te moeten blijven geven aan de tegenwoordige loop der hoofdtochten. Verder meende men ook, dat de wijzi ging van de loop der hoofdtochten in de zgn. Buitendijk en de polder de Kuil een verslechtering voor de afwatering van deze gebieden betekende. De uitgestippelde loop van enkele nieuwe wegen werd gunstiger ontvan gen. De nieuwe weg vanaf de Hoornder- weg, iers ten Noorden van St. Donatus door de Buitendijk naar de oude Hoorn moest volgens de meesten iets zuidelij ker liggen en hiermede zullen de uit voerende instanties vrij zeker accoord kunnen gaan. Veel aandacht werd ook besteed aan de meuwe weg door de Hemmer. Volgens het voorlopige plan zal deze w eg lopen vanaf St. Anna naar de Kooiweg nabij de Hemmerkooi. Ver schillende aanwezigen meenden, dat de- cieren en het bedrijf moet voeren. Een regelmatig vloeiende geldstroom heeft duidelijke voordelen. Een ander bezwaar is het met voldoen de tot waarde brengen van de bedrijfs- afvallen. Ten slotte wees spreker op het feit, dat de zoons in een doigelijk bedrijf alleen dit bedrijfstype leren kennen en dit kan later grote bezwaren geven. Het zuivere weidebedrijf heeft het voordeel van een nog niet al te duur be drijfsgebouw. Ook voor dit bedrijf is geen allesomvattende kennis nodig, om dat de hoofdbestanddelen van dit bedrijf vee en gras zijn. De structuur van de grond blijft goed in orde, omdat men over veel stalmest kan beschikken. Ver der is er het voordeel van een niet al te grote personeelsbezetting. De nadelen zijn de volgende. Het risi co in een dergelijk bedrijf is vrij groot, omdat deze naast het gewas nu ook over de levende have gaat. Ook hier is er weer het bezwaar, dat men teveel alles op één kaart zet. Als een bezwaar, dat vooral op het mo ment zeer duidelijk gevoeld wordt noem de spreker de investeringen (duur vee). Op dit type van bedrijven is men zeer afhankelijk van het weer. Droogte kan fatale gevolgen hebben, omdat men ge dwongen is vee voor afbraakpnjzen te verkopen. Verder zal men op een derge lijk bedrijf gedwongen zija om zetmeel- rijke producten voor het vee aan te ko pen. die men dan niet togen kostprijs maar tegen handelsprijs moet betrekken Ten slotte het gemengde bedrijf. Voor dit bedrijfstype is een zeer duur be drijfsgebouw nodig, omdat men zowel over stallen voor het vee als over een graanschuur moet beschikken. De be drijfsvoerder heeft een druk en zorge lijk leven en er is een alzijdige kennis nodig, wat misschien wel een voordeel, maar zeker geen gemak mag heten. Er is een sterke personeelsbezetting met alle daaraan verbonden rompslomp nodig, terwijl ook het bedrijfskapitaal vrij groot moet zijn. Volgens spreker heeft di: bedrijf even wel meerdere voordelen. De werkverde ling is gunstig, waardoor men een vaste kern van arbeiders kan houden. De ont vangsten worden uit meerdere bronnen geput on de kans, dat in een bepaald iaar alles tegen zal zitten is vrij klein. De afvalproducten kunnen in eigen be drijf tot waarde gebracht worden en in dit verband wees spreker op de hoge waarde van suikerbietenkoppen De structuur van de grond k?n door stal mest en het aanleggen van kunstweiden goed op peil worden gehouden Op deze bedrijven heeft de varkenshouderij een kans door het beschikbaar komen van afvalproducten van landbouw- en vee teeltproducten. Ten opziente van het zui vere weidebedrijf is er het voordeel, dat in tijden van droogte het vee met pro ducten van het bouwland als stoppel- knollen, stoppelklaver e.d. in conditie kan worden gehouden. Na de met buitengewone aandacht ge volgde inleiding van de heer Rutten werden de aanwezigen m 4 groepen verdeeld met het verzoek onderling te discussiëren over de volgende drie vra gen: 1. Wat zijn de voor- en nadelen van een eenzijdig bedrijf? 2. Welke bedrijf s- grootte acht u het meest gewenst? 3. Vindt u het gemengde bedrijf het ge wenste type voor Texel? Bij vraag 1 kwamen na de uitvoerige besprekingen van de inleider practisch geen nieuwe dingen naar voren. In één der groepen was men van mening, dat het eenzijdig bedrijf een betere mogelijk heid had om kwaliteitsproducten als pootaardappelen, zaaigranen en fokvee te leveren. De heer Rutten meende, dat met de tegenwoordige uitgebreide voorlichting ook het gemengde bedrijf die mogelijk heid had. Een zeer belangrijke voor waarde voor het voortbrengen van kwa liteitsproducten noemde spreker een goe de structuur van de grond en zoals reeds opgemerk was verkeerde het gemengde bedrijf in dit opzicht in een gunstiger positie dan het zuivere akkerbouwbe drijf. ze weg beter kon lopen vanaf de Wester weg nabij de boerderij van C. J. Veeger naar de Oude Kamp. Tenslotte kon het merendeel der aanwezigen accoord gaan met de nieuw uitgestippelde weg indien daarnaast een kortere weg zou komen vanaf boerderij C. J. Veeger tot aan de nieuw geprojecteerde weg. Onze algemene indruk was, dat het plan te Den Hoorn met minder vertrou wen ontvangen werd dan te Oosterend, waar, zoals reeds medegedeeld werd^ de stemming zeer gunstig was. Dijkgraaf P. Bakker Azn. heeft er met nadruk op gewezen, dat het Ruilverka velingsplan de mogelijkheid geeft met hoge subsidies verbetering te brengen in de waterafvoer en de toestand van di verse binnenwegen. Indien dit plan geen doorgang kan vinden, zullen de Water schappen binnen enkele jaren toch voor hoge kosten komen te staan, die de pol- derlasten aanzienlijk zouden doen stij gen. „Het Wapen van Amsterdam" was propvol toen Dokter Renout daar Zater dag op uitnodiging van Ontwikkeling Oosterend een voordracht met film hield over bovengenoemd, moeilijk onderwerp. Dagelijks kunnen wij lezen over de atoom. Als die in een of ander conflict dat naar men meent met wapengeweld dient te worden uitgevochten, wordt ge bruikt, zal er nadien weer werk aan de winkel komen voor allen die de weder opbouw een warm hart toedragen. (Wie daarover véél meer wil lezen, kope het Engelse blad „Colliers", dat een speciaal nummer wijdde aan de uitwerking van atoombommen in een toekomstige oor log....). In „Het Wapen van Amster dam" werd echter niet aan oorlog of oor logsdreiging gedacht, dokter Renout zou immers nic-ts dan goeds van het atoom vertellen, uiteenzetten, dat deze materie ook in dienst der geneeskunde kan wor den gebruikt. Maar zo is het met alle dingen: men kan een mes omklemmen als bloeddorstig moordenaar, maar men kan het ook hanteren als menslievend chirurg. En zo is dat nou krek eender met atoom: men kan er wereldsteden door naar de haaien helpen en men kan er mensenlevens door redden. Ook kan men er veel leed door verzachten. Ura nium immers wordt reeds aangewend om kanker te bestrijden. Dokter Renout zette uiteen wat het atoom eigenlijk is. Hij gaf ook een be schrijving van de cyclotron. Toen hij deze ging bekijken moest hij zich ontdoen van alle metalen voorwerpen, tot z'n boorde knoopje toe! Dit is noodzakelijk, omdat de cyclotron een zware magneet bezit. Spreker trachtte dit zeer moeilijke on derwerp zo duidelijk mogelijk naar vo ren te brengen, maar moeilijk bleef het toch wel. De vooizitter, de heer Van Beijeren, deelde in zijn slotwoord nog mede, dat de heer Smit op 29 December vertellen zal over zijn belevenissen in Parijs. Nr. 167. HANSJE HEIJMANS Hansje viert heden, Zaterdag 24 No vember, haar 9e verjaardag. Ze woont tja, dat kunnen we niet vertellen, want Hansje schreef wel, dat ze gingen ver huizen, rrnar vermeldde niet waarheen! Ze zou dan een konijntje krijgen, dus nemen we aan, dat ze zijn gaan wonen in een huisje met een tuintje! Heeft je pop al nieuwe kleertjes gekregen? Veel plezier vandaag, Hansje Verder was men in één der groepen van mening, dat het eenzijdige bedrijf door een grotere oppervlakte bouw- of grasland beter in staat was te mechani seren. De heer Rutten wees hierbij op de mogelijkheid bepaalde werkzaamhe den te laten uitvoeren door Werktuigen- cooperaties. Vraag 2 gaf in elk der groepen vrij veel discussie. Bijna algemeen was men van mening, dat voorail uit het oogpunt van het algemeen belang de al te grote bedrijven uit den boze waren. Een be- dnjfsgrootte van plm. 30 ha. achtte men het meest gewenst. De zuivere weidebe- drijven konden iets kleiner en de akker- bouwbedrijven mogelijk ieis groter zijn. De heer Rutten was het rr.et deze me ning geheel eens. Hij noemde het feit van de grote bedrijven een „noodzakelijk kwaad". Landelijk gezien moet er naar gestreefd worden zoveel mogelijk boeren een plaatsje te geven. Indien mogelijk dan zou spreker de bedrijfsgrootte nog wel iets kleiner durven nemen als de op pervlakte, die in de groepen genoemd werd. Vraag 3 werd in alle groepen met ja beantwoord. In één der groepen werden als motieven nog genoemd de feiten, dat de Texelse gronden ongeschikt ziin voor de eenzijdige akkerbouw en dat de droogtegevoeLigheid ons eiland wel uiter mate ongeschikt maakt voor het eenzijdi ge graslandbedrijf. Te plm. kwart over elf sloot de voor zitter deze wel buitengewoon goed ge slaagde praatavond- ch k

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4