stfüJMa.-.r'ffï grom ^warL-Jexels in het hart, :n Onze Texelse Brandweercorpsen toonden hun paraatheid Zo is heden deSt ille: U.D.I. bracht zwaar stuk voortreffelijk voor het voetlicht WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 AND VAN t>£ BuRGERZINLtNiNG TtXEL HIERNAAST de Texelse brandweer ploegen uit Oos terend, Den Hoorn, Den Burg, De Koog en De Cocks- dorp, welke wij samen met B. en W. eerste rij midden Zater dagmiddag te Oosterend vereeu wigden. Geheel links oe heer J. Tiessen, die, met het pensioen in zicht, de laatste demonstratie als waarnemend com mandant bijwoon de. Onderlinge wedstrijd bij de ingebruikneming van de kazerne, spuit en trekker te Oosterend BIJ NACHT EN ONTIJ kan onze brandweer moeten uitrukken, ia wie lid van onze corpsen zijn, dienen vooral het woord „paraat" in hun schild te voeren. Pa raat, van zessen klaar. Bij brand dient men niet alleen met de seconden, welke nu eenmaal tussen melding en opening van het gevecht met de rode haan moe ien liggen, te woekeren, men moet ook met groot versland van zaken deze strijd kunnen voeren. Want hier staan dikwijls grote belangen op het spel. Brandweer spelen is geen spelletje bridge! Ook moet men over goede bestrijdingsmiddelen kunnen beschikken. Welnu, Zaterdagmiddag is weer eens gebleken, dat onze Texelse corpsen aan al die eisen zeer goed voldoen: ier gelegenheid van de ope ning van de kazerne te Oosterend, mitsgaders de in gebruikneming van de spuit en de trekker, hebben de diverse corpsen (van Oosterend, De Koog, Den Hoorn, De Cocksdorp en Den Burg) een onderlinge wedstrijd gestreden op een perceel wei land van de heer P. Dros Nzn., vlak achter dc kazerne en daarbij hebben ze hun aardigheid op duidelijke wijze gedemonstreerd. U weet hoe het weer Zaterdagmiddag was: echt rauw herfstweer, de ene re genbui kletterde soms na de andere te- KAMPEREN Heeft u (ter gemeente-secretarie) al een aanvrage ingediend voor de exploita tievergunning voor 1952? POLDERBESTUREN De heren D. J. Roeper en K. Breman zijn bij enkele candidaatstelling herko zen als Hoofdingelanden van de Dertig Polders; de heren P. Witte Jbzn. en L. Roeper Pzn. zijn bij enkele candidaat stelling herkozen resp. als Heemraad en Hoofdingeland van Waa-lsnburg. TELEFOONNET ONDER DE GROND De P.TT. is thans bezig de boven grondse le ding vanaf het Hoogkruiske- weggetje tot de Ijsfabriek, 2 km., te doen varvangen door een ondergronds net. In Eierland is dat karwei aan de Smitsweg reeds voltrokken en men is nog bezig aan de Postweg, tussen ,De Vooruitgang' en de Smitsweg, welk deel eveneens on dergronds wordt. Ook het net aan de Wageningse weg wordt aan het oog ont trokken. TEXELSE MARKT Den Burg, 26 Nov. 1951. Aangevoerd: 1 graskalf f 200-f 225. 7 biggen f 50- f 65. 20 n. kalveren f 35-f 60. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water 28 Nov 8,30 en 8,37. 29 Nov. 9.17 en 9,23. 30 Nov. 10,13 en 10,09. GYMNASTIEKUITVOERING Naar men ons mededeelt is de uitvoe ring van gymnastiekvereniging „Texel" bepaald op Zaterdag 9 Februari Het programma zal worden verzorgd door de adspiranten met medewerking van de hoofdafdelingen HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen we onder „Nieuwe inschrijvingen van zaken": H. Wiegers (E.), De Koog, Dorpsstraat 38, Herenkappersbedrijf gen de oude stoere toren van Oosterend die er nog wel van weet, (hij is de oud ste van ons eiland!), dat men brand ging bestrijden met. emmertjes wa- :er. Als u nagaat, dat in die goeie ouwe tijd de meeste huizen houten topgevels ïadden, is het zonneklaar, dat brand in iet dorp toen heel dikwijls een ramp eroorzaakte. Thans reden moderne, crachtige spuiten door O osterend en ze werden snel voortgetrokken door sterke 'rekkers. Maar onveranderd was het >eeld van 't stormachtige weer, want dat lroeg een ouwerwets-ondoorgrondeliik carakter. De vlag naast de kazerne wist ioms niet waar zij het zoeken moest! )p 't wedstrijdterrein was het 'n heel ge- meter en na afloop zagen we af en toe ten brandweerman aan de glibberige Eant van de diepe kolk huiken om zijn aarzen enigszins te reinigen van de vele nodder, welke er aan vastgeklonterd at. aanzien van de wederopbouw. Zij acht ten ae zaak hier zo goed in orde, dat. het gemeentebestuur vergeefs gepoogd had om i:og wat geld voor de brandweer le bemachtigen! Spreker riep allen op, de stemming op dezelfde juiste wijze te handhaven, dan zal de brandweer in stijgende lijn gaan. Hij droeg gebouw en materiaal aan de goede zorgen over en verzocht de mannen er vroor te zorgen als voor een pasgeboren baby, die nu eenmaal speciale zorg behoeft. (Applaus)! De commandant van de Texelse brand weer, de hee>r J. Veldstia, /.eide met gro te voldoening deze overdracht te aan vaarden, vooral hier, waar een nieuwe kazerne, een nieuwe spuit en een nieuwe trekker tot de aanwinsten van de Texel se brandweer behoren! Gezien de moei lijkheden welke de overheid op financi eel terrein heeft, zijn we er des te dank baarder voor, dat zij open oog heeft voor onze belangen. Vervolgens droeg hij de zorgen over aan de brandmeester van Oosterend, de heer J. Bakker en j diens manschappen. Hij hoopte, dat al- „SINTERKLAS1E, bonne, bonne bonne Gooi wat in m'n lege tonne!" Neen, dat hoeft de organisatie der Texelse Burgerzinlening niet hunke rend uit te roepen, want één ton is al stampvol (f 100,000), de tweede ton is reeds voor meer aan de helft (f 60,000) gevuld en, enfin met die derde ton komt hst wellicht ook nog in orde, of schoon het toch koitdag begint te wor den! Hierboven ziet u de stand in een der Texelse Hotels. Die wordt daar op marktdag heengesjouwd om de boeren, burgers en buitenlui aan het grote plan te herin ïeren: woningen ie uwen door middel ven deze lening, die de burger zin van onze financieel krachtige ei- landgenoten moet toetsen! „Het veld is zo glad als spek!" werd er !en dit gebouw en zijn inrichting in een ipgemerkt en dat was geen overdreven z° goed mogelijke staat zouden houden. eschouwing. Burgemeester De Koning, die met onze eide wethouders, de heren S. de V/aard n Th. R. Hin, dit spuitfuifje bijwoonde n na afloop samen met de brandweer laar „Het Wapen van Amsterdam" toog m een kop hete koffie te nuttigen, Bur- meester De Koning sprak allen op rantane wijze toe. De Texelse brand- 'eer verwekt onze gerechtvaardigde •ots. Sedert de oorlog immers is thans ijna alles vernieuwd. Vandaag gaat 'osterend zijn kazerne, nieuwe spuit en ie uwe trekker in gebruik nemen. Burgemeester complimenteerde het ge meentebestuur (onder burgemeester Re- orst) met deze prestaties en het speet j em persoonlijk wèl, dat hij in de snelle >on 2 it wikkeling nauwelijks aandeel had 1 unnen hebben. Autoriteiten van het asteland waren vol enhousiasme ten veih MI RENI De heer J. Bakker dankte mede na mens het corps voor het gesprokene en beloofde de zorg voor een en ander naar beste vermogen zullen uitvoeren. Nadat een foto was gemaakt van de hier aanwezige corpsen Oudeschild kon jammer genoeg niet aanwezig zijn begon de wedstrijd. De heer J. Ties- sen, plaatsvervangend commandant, stond reeds met een soort scheidsrechter fluitje aan de mond om het start„sohot" te geven De taak van de ploegen was: drie toevoersdangen uitrollen, via een brug over een denkbeeldige sloot aan een verdeelstuk koppelen en vandaar 3 slangen raar de brand te leiden. Met gasmasker op, want de brand was ver raderlijk. Doordat de middelste slang een luik open hield, kregen de twee vleugel-spuiters gelegenheid door een vrij kleine opening om beurten losse TIJDENS DE SPUITWEDSTRIJD, Za- rdagmiddag te Oosterend: Hierboven ziet u hoe een en ander in i werk ging. De straal moest door het ronde gat worden gelegd, dat door de middelste slang via een iuik werd open gehouden. Het woord Brandweer moest blijven staan, maar hierboven heeft men om zo te zeggen het vlees al geraakt blokken weg te spuiten die het woord Brandwesr vormden en een emmer vol te spuiten. Mede door de felle wind wa ren de blokken welke niet van hun plaats mochten ook zeer kwetsbaar en dat karweitje kostte de spuitgasten dan ook heel wat hoofdbrekens! Boven de trechter, welke aan de leiding naar de emmers was aangesloten, had een bal moeten liggen, maar.door de wind woei deze reeds vanzelf weg. (Zelfs za gen we c-en keer de hoed van een onzer wethouders aan de haal gaan het hoofddeksel werd door B em van der Vis uit de sloot gevist. De boeren verschenen reeds met hun melkwagentjes toen de wedstrijd werd beëindigd. Nadat commandant Veldstra van iedere ploeg nog twee leden had ge ëxamineerd in het gebruik van hand- blusapparaten, bestrijding binnenbrand en wat te doen met gashoudende cylin ders, die binnen het bereik van de rode haan komen te liggen de antwoorden getuigden van ernstige studie begaf men zich naar „Het Wapen van Amster dam", waar koffie, gebak en sigaren ge serveerd werden. Hier werd na een poos je de uitslag bekend gemaakt: 1. Den Burg 145 foutenpunten, 431 tijd, 55 pre mie (examens en berichtgeving) en 15 punten voor opruiming. (Hel maximum). 2. De Cocksdorp: 195 foutenpunten, 399 tijd, 55 premie en 6 voor opruimen. 3. De Koog: 190 foutenpunten, 512 tijd, 42 premie cn 3 voor opruimen. 4. Den Hoorn: 185 foutenpunten, 557 tijd, pre mie 61 en opruimen 12. 5. Oosterend: 330 foutenpunten, tijd 462, premie 57, oprui men 9. Definitieve uitslag: Den Burg 531, Cocksdorp 539, Koog 660, Den Hoorn 681, Oosterend 735. De heer A. Stiggelbout, brandmeester van de ploeg die gezegevierd had, kreeg een prachtig vaantje, dat een vol jaar lang op de eigen wagen mag worden meegevoerd. Volgend jaar wordt daar weer om gekampt. Nadat burgemeester De Koning zich nog in een hartelijk speechje tot de brandweer had gericht, zochten alle ploegen hun wagens weer op en met flinke vaart ging een ieder weer huistoe. EMIGRATIEHOEKJE In Enge and is plaatsing mogelijk voor j indragers -n een flessenfabriek (flessen van machine naar koelovens brengen) Werk afwisselend in hete en koele tem- j peratuur. Ploegenstelsel. Leeftijd 21 t.m. 45 jaar. Medische keuring. Loon £6-05-08 j per week. Eveneens kunnen ongeschoolde arbei ders, voor opleiding, geplaatst worden in een fabriek van naaimachines. Loon, overuren inbegrepen, van 5-10-00 tot 6-10-00 per week. Huisvesting in een pension, waarvan kosten 35 shilling per week voor 2 maaltijden per dag op werkdagen en alle maaltijden op de Za terdag en Zondag. Zoals dc heer Van der Meulen in zijn openingswoord opmerkte, bestaat de Re derijkerskamer U.D.I. 45 jaar. Dit mag dan voor een vereniging een hoge leef tijd lijken, met de opvoering van Dear- ley's „Vogel, vlieg de wereld in...." heeft UDI bewezen, jong gebleven te zijn en opnieuw bewezen, gezien de keuze der stukken, met zijn tijd mee te gaan. De comedie „Vogel vlieg de wereld in.is een modern stuk. De mensen, die ten tonele gevoerd worden zijn ge wone mensen met goede en minder goe de eigenschappen Het accent is van de handehng verlegd naar de karakters. Dat dit belangrijk hogere eisen aan de spe lers stelt is duidelijk, doch in het alge meen bleek men wel opgewassen tegen de vele moeilijkheden. De inhoud. Moeder kan niet begrijpen, dat de op groeiende jeugd grotere zelfstandigheid eist en niet steeds onder moeders vleu gels wil blijven. De oudsie zoon Arthur is de eerste, die het huis gaat verlaten om in het verre Nigeria de vrijheid te vinden, die hij thuis moet ontberen. De volgende is de dochter Phyllis. Ze trouwt met de rijke, doch gescheiden John Neil- son. Een volledige breuk met de moeder is het gevolg. Twee jaar la-ter, als Arthur met verlof naar huis komt, bekent de zoon Ted, dat hij moet trouwen met Dandy Westmore. Zijn moeder had hem altijd te jong gevonden, om al een meis je te nebben. Toch heeft zij nu zoveel geleerd, dat zij ook dit keer niet weer 'n vergissing wil maken. De jongste doch ter, Myra, begaan met het lot van haar moeder, die al haar kinderen de deur mt ziet gaan, weigert met haar verloof de, Georges, te trouwen en mee te gaan naar Afrika „Er is maar een ding op de wereld, dat haar interesseert", zegt My ra „en dat zijn wij, wij de Hapgoods. Er bestaat niets anders waar ze over praat en over denkt". Toch ziet de moeder tenslotte in, dat haar kinderen geen kin deren meer zijn. Hoewel het een volledi ge zelf-verloochening voor haar bete kent, laat zij ook Myra gaan. liet spel. Van de spelers moet in de eerste plaats mevr. Mulder-Graus genoemd worden, die van haar rol Myra Hapgood een groot succes maakte. Zonder enige overdrijving kan gezegd worden, dal zij véél talent heeft. Zij was een echte bak vis, de enfant-terrible, vol malle streken, zó echt, dat we er volledig in geloofden. Fijn aangevoeld was haar „ouder wor den" in het 3e bedrijf, waar zij 19 in is: volwassener maar in wezen dezelfde ge bleven. Mevrouw Hapgood (mw J. v. d. Vlies-Koopman) was de moeder, die haar kinderen steeds als hulpeloze babies wil de blijven zien. Hoewel haar rol haar hier en daar aanleiding toe kon geven, wist zij overdrijving te vermijden en was haar spel van een grote natuurlijk heid. Zij gaf veel reden tot bewondering. Een gemoedelijke man was papa Hap good, op de hem eigene wijze aanvaard- baar gespeeld door de heer A. de Wilt. Hij hield wel op een heel andere wijze I van zijn k.nderen dan zijn vrouw. Phyllis, de oudere zuster van Myra (mej. Allan) verdedigde haar recht op een „eigen leven" dapper cn sympathiek. Een goede aanwinst voor UDI. Een aparte figuur in iiet stuk was George Harris, bijgenaamd „De Papkop". J Veel papperigs was er eigenlijk niet aan I hem te cr.tdekken, maar verlegen was i hij wel, erg zelfs. De heer H. de Jong had een goede opvatting v?n deze rol. j Hij was een (helaas door le grimeur met wel erg lelijk rood haar bedachte) niet direct knappe, maar toch fijne en gevoe lige jongeman. J Cor de Wit vertolkte als de jonge Ted I Hapgood een aardige rol, waar hij zich 1 blijkaar goed in thuis voelde. Hij leverde vooral goed „team-work" met zijn zuster Myra. j John Neilson, de rijke vriend van Ar- thur en later de echtgenoot van Phyllis. 1 gespeeld door de heer Zeidenrust, was de man-van-de-wereld in dit enigszins bur gerlijke milieu. De vele haken en ogen, die deze moeilijke rol rijk is, werden in het algemeen met goed gevolg omzeild. De heer Th. Witte bracht Arthur ten tonele. Er was een goed aangevoeld ver schil tussen de humeurige bankbediende en de bereisde man van twee jaar later •Dandy Westmore (mevr. R.v List-Roe per), de a.s. vrouw van Ted, versoheen maar kort op de planken, doch lang ge noeg om le zien hoe angstig cn slecht op haar gemak zij was bij deze voor haar volkomen vreemde familie. Mevrouw A. v. d. Meulen-Flens voerde als vanouds de regie, op enkele repetities bijgestaan door de heer Oela Harz. De moeilijke taak van souffleur rustte op de schouders van de heer A Geus. De eivolle zaal heeft zich, ondanks de wel erg hoge temperatuur, opperbest ge amuseerd om stuk cn spel en het geheel was een genoegen om bij te wonen. Het bal-na-aflcop was het echte ou derwetse UDI-bal, druk en gezellig. De muziek was van de Band van Beumkes. T E X E LS E«COlI RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Verschijnt Woensdags en Zaterdags. 65e JAARGANG. No. 6584

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1