Algemene vergadering VVV „Texel" Op één dag werden 1000 „Rattenkoekjes" verkocht! Hoe onze Grootouders „Ouwe Sunderklaas" vierden Oosterender Winkelweek werd 'n groot succes Dat komt niet te vaak voor Parlementair Overzicht BURGERZINLENING Aan belanghebbenden wordt verzocht voor zover dit nog niet is geschied, de ingetekende bedragen spoedig, doch ui terlijk vóór 15 December a.s., te storten. Betaling kan geschieden bij de plaatse lijke banken, op postrekening 111509 en ten kantore van de gemeenteontvanger. Nieuwe intekeningen zullen nog gaar ne, ook na genoemde datum, worden ge accepteerd. Omtrent de storting van de ze gelden dient dan echter een nadere afspraak te worden gemaakt. Overigens worden gaarne inlichtingen verstrekt ten gemeentehuize. Texel, 5 December 1951. Burgemeeser en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. MOND- EN KLAUWZEER Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de bovengenoemde besmettelijke veeziekte is geconstateerd op de bedrijven van: N. Kikkert, hoeve „Vredestein", De Koog K 35 C. Roeper, De Westen B 139 P. Witte, Plassendaal W 63 P. Beers, Warmoesstraat 4 Den Burg A. Eelman, Schilderend 73, Den Burg C. Bakker Dzn., „Mennohoeve", Waalderweg J. Klippel, O 61 W. Dalmeijer, De Koog K 57 P. C Hin, Spang, W 24 P. W. Koning, Oost O 96 F. R. Keijser, De Waai 69 H. Boogaard, O 124 C. Kui^ Mzn., Westerweg B 129 Ph. Stark, E 144 J. M. Bakker, .AtlasH 10 C. J. Bakker, Spang W 28 W. Zijm, De Westen H 109 J. Brak, E 99 Gebr. Hin Hz., „Witte Engel" B 109 Jac. Witte „Dordrecht" E 147 G. Kok, Schilderend 91 C. S. Zijm, De Westen H 117 P. Dros Nzn., Weststr. 15, Oosterend M. C. Keijser, De Waal 4 J Keijser, De Waal 73 Joh. Langeveld, K 24, De Koog Texel 7 December 1951. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. SINTERKLAASBAL IN OOSTEREND Woensdag 12 Dec. is er groot Oude Sinterklaasbal bij de heer Jn. Dijt. Dit kan een gezellige avond worden! Ook te Oudesohild en De Cocksdorp zal er op 12 Dec. bal zijn. (Zie de be treffende advertenties). UITSTEKEND GESLAAGD SINT- NICOLAASFEEST TE DE COCKSDORP 4 December. Het was vandaag voor de leerlingen van de o.l. school feest in Ho tel De Hoop. 's Morgens was het voor de le, 2e en 3e klas. De zaal was geheel be zet, ook de meeste ouders van de kinde ren waren getuige van dit Sint-Nicolaas- feest. Vol verwachting klopt ons hart was het, toen de goede Sint arriveerde. Na een opemngswoord van de heer Lef- ferman, hoofd der school, kregen wij toen een toespraak van de Sint en moes ten enige jongens en meisjes op het mat je bij de Sint verschijnen en het hartje zal zeker wel wat sneller geklopt heb ben Hierna werden twee zangspelletjes ten beste gegeven door de jongste leerlin gen, nl. „Jan Koetsier" en „de twee was- vrouwtjes". Vervolgens opvoering van 't stukje „Die nare sommen". Nadat deze stukjes waren opgevoerd, werden er eni ge films vertoond, wat de feeststemming nog verhoogde. Met cadeautjes en een tractatie gingen allen omstreeks half 12 vergenoegd naar huis. Des namiddags was het oor de oudere leerlingen feest. Ook hier werden liede ren gezongen. Verder een geslaagd op treden van de buikspreker Leen Kuiper, en de opvoering van een toneelstukje „De witte vogel" in 2 bedrijven door de grotere leerlingen. Om half 5 was ook deze gezellige middag ten einde. De algemene ledenvergadering van de VVV Texel zal gehouden worden Dins dag 11 December a.s. des avonds 8 uur in Hotel Texel. Agenda: I. Opening door de voorzitter 2. Voorlezing notulen vorige alg. leden vergadering 3. Ingekomen mededelingen .4. Voorlezing jaarverslag verenigings jaar 1950-1951 5. Behandeling financiële resultaten 1950-1951 6. Begroting 1951-1952 7. Benoeming ere-leden der VVV Texel 8. Verkiezing leden van het H.B. 9. Voorstel van H.B. om ieder lid der VVV Texel te verzoeken het Texels Museum met minimum f 1,- per jaar te steunen 10. Hoe moeten wij de aan te bieden be drijfsruimte (gem. huizen, kampeer- huizen e.d.) betitelen in ons propa- ganda-materiaal 11. Prijsopdrijving tijdens het toeristen seizoen 12. Ruilverkaveling 13. Zomeiprogramma 1952 14. Kampeercentrum 15. Wat is de taak van onze VVV? 16. Benoeming kas-controlecommissie De heren P. v. Tatenhove en P. Eel man zijn aftredend, doch herkiesbaar. De heer R. J. Daalder treedt wegens vergevorderde leeftijd af. Voor deze va cature zijn de volgende candidaten ge steld: 1. J. Zwan, De Koog 2. P. Vermeulen, De Koog 17. Rondvraag 18. Sluiting. OUWE SUNDERKLAAS DE KOOG De jury verwacht bij het „Centrum": om 6 uur voor de kleinen; om 9 uur voor de ouderen. STROPER VOOR POLITIERECHTER De Politierechter te Alkmaar eiste te gen een Texelse stroper f 100 boete sub. 30 dagen. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Een flink aantal dames van de Bond van Plattelandsvrouwen was Maandag avond bijeengekomen om tezamen het Sint Nicolaasfeest te vieren. De stem ming zat er al direct in en er werd uit volle borst gezongen. Voor de pauze werden enkele mede delingen gedaan en de notulen gelezen, waarna een verhaal volgde. Nogmaals werd flink gezongen, maar toen het bleek, dat de Goedheilig Man niet ver scheen werd eerst een kopje cocolade gebruikt met koek. Na de pauze verscheen Sint Nicolaas, vergezeld van een zeer vrolijke Piet. De brave Sint had de teugels goed in han den en deelde hier en daar een pluim maar ook wel reprimandes uit, tot grote hilariteit van de dames. De Sint was goed op dreef evenals z'ri knecht die maar geen afscheid van do dames kon nemen en permissie kreeg van „de baas" om na diens vertrek nog een poosje te blijven. Een ieder kreeg een pakje met vaak zeer geestige rijmen. Bij de sluiting werd meaegedeeld, dat de Kerstavond zal worden gehouden in Hotel Texel op Dinsdag 18 December. Zeer voldaan over deze goed geslaag de avond, keerde men om plm. 11 uur huiswaarts Een heleboel ratten jubelen nog „Wij leven vrij, wij leven blij op Texel's dier- b're grond!" maar als ze wisten, dat er (om een recent voorbeeld te noemen) Maandag jl. in Hotel Texel duizend ta bletten door veehouders enz zijn afgeno men met het doel de ratten hierop te tractoren, zouden ze wel een toontje la ger zingen, want die koekjes zijn voor hen levensgevaarlijk. Als een rat daar zijn maaltijd mee doet is hij spoedig dood en dat is ook het doel van de „koek jeskopers". Die zeggen: „Dood moeten ze, allemaal!" Die grote afname van dat bestrijdings middel bewijst, dat er nog veel ratten rondsluipen en de bestrijding noodzake lijk is. Naar de Rattenbesinjdingscom- missie ons mededeelt worden de koekjes tegen de kostende prijs beschikbaar ge steld. Goedkoper middel cm van deze plaag verlost te worden, bestaat er niet. Genoemde commissie is verheugd, dat de veehouders enz. aan de bestrijding zo krachtdadig medewerken en haar ad vies is dan ook: Gaat zo voort! „Ouwe Sunderklaas" was eens ver boden! Texel, 15 Decemoer 1900. In de Texelse Courant van Zondag 16 December 1900 lezen wij: „Naar men ons verzekerde werd ruim 50 jaar gele den alhier verboden op 12 December ge maskerd te lopen, waartegen daarna ie der jaar op dien datum door de jonge lingschap min of meer werd geprotes teerd, in hoofdzaak echter dikwerf al leen door het zingen van de woorden: „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verlo ren" en soms scheen het wel eens, of ook dat kleine protest ichterwege zou blij ven. Gedurende de laatste jaren echter wakkerde de lust tot de viering van Oude Sinterklaas weer meer op, sommi gen waagden het cr op zich te verkle den en zich min of meer onkenbaar te maken door met kraag of muts het ge laat te bedekken, terwijl oogluikend werd toegelaten, dat enkelen maskers droegen, thans evenwel liepen reeds al le verkleeden tevens gemaskerd en is dus de Oude Sint-Nicolaas weer in eere hersteld. DEN BURG, 15 December 1900. Op 12 December, „Ouwe Sunderklaas", was het 's avonds waarlijk druk, zoowel van wandelaars als van gemaskerden. OUDESCHILD, 13 Dec. 1900. Het wemelde langs de straten van verkleede personen, die zich blijkbaar wel ver maakten met de maskerade. Nu 't op den avond van 5 Dec. zulk ongunstig weer was, scheen 't wel of velen thans wilden genieten wat zij toen moesten ontberen. Te 10 ure in den avond was de pret af gelopen, terwijl alles in de beste orde werd afgespeeld. DE KOOG, 13 Dec. 1900. Nauwe lijks waren op den avond van den 12den December de lampen aangestoken, of men zag een talrijke menigte op de been, waaronder zeer vele gemasker den. Onder deze .varen een 4-tal dames, die keurig netjes gekleed waren en van WöT BETEKENT HET WOORD „RAAKSIE"? Hiermee wordt dón bedoeld het Oóste- lik dêl vón de Groenepla is vön de Vis- mörk tot „achter de Wol" of Pórkstreêt. Het woord „Raex, Raecks, Raeckse" betekent in 't Middelnederlans „Ket ting" en dón mêestal in de betekenis vón keitinge of raakse onder de water spiegel ónbrócht, om 'n vijand te belette een versterking binne te dnnge. In ien gefól heb ik Raaks fonde in de betekenis er 'n oud keurboek op 't stad- huus ón fóst te lègge. We kenne echter wel ónneme, dót 't Tesselse woord Raaksie verband houdt nut 'n vroegere versterking, die op dót dêel vón de Groe- neplaas weest is. Deuze versterking hoeft hilkedól gien groot kesteel weest te hewwe, ik denk vón eerder 'n vón sónt opworpe flucht- heuvel. Etalagefoütemvedstrijd. Doordat niemand alle fouten geraden had moest geloot worden onder degenen die de fouten op éèn na vonden: le prijs, lot no. 30: mw. B. Breman-De Klerk; 2e. no. 3 mw. M. Kuiper-v. Leeu wen, Harkebuurt. 3e. lot no. 17, mej. T. Daalder, Nieuwstraat 6. 4e. iot no. 14 mw. C. Dijker-Daalder, Nieuweschild. 5e. lot r.o. 25 mw. A. N. Dros-Komng. 6e. lot no. 11 W. A. de Haas. 15 hl. eierkolen, 1 wollen deken f 55; f 25 kruidenierswaren; 3 kg vlees; 1 fruitmand; 1 taart. De taart bij A. M. v. Liere, Oost is gewonnen door W C. Daalder, Oost. Siagzin-puzzle voor kinderen: Hier zijn de prijswinnaars: Gerard Smit, Jn. Vlaming, M. v.d. We tering, Het Noorden, Jac. Schraag, Harkebuurt, Tiny Duinker, N.-Schild, Jn Duinker, id., Ineke Betsema, De Waal, Ali Smit, Zevenhuizen, M. v.d. Wetering, 't Noorden, Nico Bakker, Cocksdorp, Jn. Kooger, De Waal, Ineke v.d. Vis, Jany Mooij, Elly Dogger, Dick Pieter Trap, Noutje Koopman, De Waal, E. Eelman, Jac. Eelman, 't Noorden, W. Halsema, Oost, Nico Wagemaker, Renny Krotje, Henny Vermeulen, Nelly Rozendaal. Prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer F. Witte, Oosterend. Het was eivol bij de heer Jn Dijt, toen de uitslagen bekend werden gemaakt. De Oosterender winkeliers kunnen op een geslaagde week terugzien en zijn het er over eens, dat aan het doel „Kopen aan Oosterend" met deze actie behoor lijk is beantwoord. S.V. Texel. Zondag a.s.: 4e kl. A KNVB: ZAP- Schagen, Watervogels-Texel, VZV-RKA FC, Succes-W.Waard, Grasshoppers-Ber gen, DTS-Oudesluis. Afd. NH, Res. 2 D: Vios 2-DTS 2, Ou- desluis 2-HRC 5, Kaagvogels 2-RKAFC 3, ZAP 2-SRC 2, Texel 2-Watervogels 2. Res. 3 E- Texel 3-WGW 2. Zaterdagmiddag: Texel B-Tex. Boys A Texel 1, opgepast, denk niet dat win- Stark, De Kaap, Tmy Vonk, 't Noorden, nen we wel even! Texel 2 speelt een be- Fokko Mulder, Jacob Kooger, Zevenhui zen, Jn. Beijerd, Marie Jimmink, Bar- langrijkc voerder. wedstrijd tegen de lijstaan- Eveneens is van groot belang gen, Jelly Timmer, „Padang", C. v. Dijk, onze adsp. ontmoeting op hedenmiddag Benny Roest, Anny v. Dijk, Tineke van Lente, Postweg, Piet v.d. Vis, Willy Lid te zijn van een commissie, die be last is met een billijke v.-rdeling van de zo schaarse woningruimte, dat is in deze tijd geen sinecure. Goed doet men het immers nooit. Op één gelukkige zijn er misschien twintig, die teleurgesteld moe ten worden. De verwijten, die de com missieleden togevoegd krijgen, zijn vele. Maar met de afgelopen Sinterklaas werd de commissie dan toch aangenaam ver rast. Een der commissieleden vond, han gende aan zijn bel, een pakje waarin be halve een kistje sigaren en een doosje si garetten, een gedicht: Aan de leden der Woningcommissie Texel: De Sint heeft ook aan u gedacht, Daarom dit rokertje gebracht, Voor 't vele werk door u verricht, Hij weet, het valt u lang niet licht De woningruimte toe te lijzen, En velen zullen u misprijzen Maar soms ook wordt het gewaardeerd Zoals dit pakje het u leert. Moogt gij ze in gezondheid roken Droom niet te veel van woningspoken, Ik maak nu aan dit rijm e^n eind, En teken „Een dankbare patiënt." OP UW GEZONDHEID HEREN! En daar moeten de heren woningtoe- wijzers dan maar weer een tijdje op te ren! tussen Texel B en Tex. Boys A. VIJF DECEMBER TE OOSTEREND Met trompetgeschal werd de komst van de leerlingetjes van de Kleuterschool aangekondigd. Een mooi versierde auto, waarop de kinderen waren gezeten, zin gende St. Nicolaasversjes en begeleid door accordeonmuziek, trok door de stra ten en collecteerde voor de school. Alles was keurig verzorgd! De lampions had den wel enige hinder van de wind, maar bleven toch branden. Mit ouwe Sunderklaas moeten we zoveul mogelijk licht maken op street! Dot seg je nou wel, maar mit de „Nuwwe" sag ik wel een lichie boven uut het raam hangen van een buurman van 'n lid van de commissie, maar bee dat lid sag ik niks gien licht. elders schenen gekomen te zijn. Des avonds hadden in 't café van R. Daalder de aangekondigde voordrachten plaats, die door eenige heeren en dames netjes werden uitgevoerd en zeer in den smaak van het talrijk opgekomen pubhek vie len. Na de voordrachten volgde bal, waardoor de danslustigen en toeschou wers eerst laat aan scheiden dachten. OOSTEREND, 13 Dec. 1900. „Ou we Sunderklaas" gaf veel drukte. Vele gemaskerden kwamen voor, waaronder aardige pakjes en op de straat was nog laat op den avond vrij wat volk op de been. DEN HOORN, 12 Dec. 1900. „Ou we Sunderklaas gaat nooit verloren", zo kon men de jeugd 's middags hooren zingen en jawel 's avonds verscheen dan ook „Ouwe Sunderklaas" in grooten getale. Alles was op de been. Het loge ment kon alle bezoekers haast niet be vatten; hier genoten de jongelui een paar recht genoegelijke uurtjes van den dans. Alles liep in de beste orde af. Men schijnt hier meer met het Oude- dan met Nieuwe Sintnicolaasfeest op te hebben, hetgeen zeker zijn reden heeft hierin, dat de huismoeders het zoo'n dag niet zo druk hebben. DEBATTEN IN SNELTREINVAART VAART. REGERING IS INZAKE NIEUW GUINEA NIETS WIJZER GE WORDEN Voorzitter Kortenhorst legt de zweep er over. Hij is vast van plan om dit jaar eens te breken met de ongelukkige ge woonte om de begroting niet voor Kerst mis af te doen. Maar ja, dat valt niet mee. De problemen zijn moeilijk tegen woordig en de bespreking daarvan vergt natuurlijk tijd. Toch ziet het er naar uit, dat de pogingen van de voorzitter voor een goed deel kunnen slagen. Wel licht blijden er een paar begrotings hoofdstukken liggen tot Januari, maar dan nog is het succes niet gering. Ande re jaren heeft men steeds horen klagen, dat de begrotingen zo langzaam worden afgehandeld en nu klaagt men weer, dat dit zo vlug gebeurt! Dit laatste is onge twijfeld waar. De drie avondvergaderin gen, op Dinsdag, Woensdag en Donder dag duren tot één uur a half 2 en met de agenda wordt op de wonderlijkste manier i ondgesprongen. Een debat, dat Donderdag begon, werd een week later voortgezet En in de middagvergaderin gen komen steevast andere onderwerpen aan de orde dan 's avonds. Dat maakt de zaak natuurlijk niet overzichtelijker. Men weet nauwelijks nog waar men aan toe is. Maar is dit een reden tot klagen? Wij geloven van niet. Normaal is, dat de re gering voor Kerstmis weet welke gelden zij het volgend jaar mag besteden. Ieder ander systeem is abnormaal. Het is te begrijpen, dat het tempo voor de Kamer leden haast niet is bij te houden. Vooral niet als een lid over meer dan één be groting moet spreken. Dat kost inspan ning. Het is dus ook te begrijpen, dat de zaal vrij leeg is, want iedereen heeft zijn eigen zaken. Maar als er op een gegeven moment alleen nog maar de spreker, de voorzitter en de Minister aanwezig zijn, dan is het wel wat al te dol! Een betere werkverdeling onderling, ook wat be treft de aanwezigheid in s lands verga derzaal, zou heus geen luxe zijn. In deze debatten met sneltreinvaart zit natuurlijk weinig lijn. Van de zijde der Kamer maakt men slechts enkele alge mene opmerkingen, waarop de bewinds man even vaag kan antwoorden. Slechts het nieuws, dat naar voren wordt ge bracht, is eigenlijk vermeldenswaard. Begroting Uniezaken. Een ware opluchting was dan ook de begroting van Unie Zaken en Overzeese Rijksdelen. De Kamer gaf Minister Pe ters eensgezind voor de breek, omdat hij te vaag zijn beleid in de Memorie van Toelichting had uiteengezet. Hoe kon de Minister dat doen nu de besprekingen over de opheffing van de Unie voor de deur staan en nu men ook weer over Nieuw-Guinea wil praten? Men weet, dat door ons Nieuw-Guinea in de ijskast is gezet. Het vorige Kabinet Drees is over dit vraagstuk gestruikeld en bij de for matie van het huidige Kabinet bleek, dat het onmogelijk was om tot een op lossing te komen. Voor iedere wijziging van de status van dit gebiedsdeel is een meerderheid van tweederde nodig en die was in geen enkele omstandigheid te verkrijgen. Wat dan anders te doen dan afspreken dat er over dit probleem niet meer zal worden gesproken? Maar wij zijn niet het enige land, dat wat met Nieuw-Guinea heeft te maken. Indone sië handhaaft zijn aanspraken. Het wil weer over deze kwestie spreken en daar door behoort de ijskast-theorie tot het verleden. Zeer binnenkort krijgen we een conferentie met de Indonesiërs over de opheffing van de Unie. Waarschijn- wordt die conferentie in Zwitserland ge houden. De Unie gaat er aan. Dat is wel zeker, want noch de Regeringspartijen noch de oppositie voelen voor een ver drag zonder inhoud. Maar de Kamer wilde niet, dat over deze opheffing wordt gesproken als ook Nieuw-Guinea aan de orde komt. Dat moet apart gebeu ren Dr. Drees heeft reeds tijdens de Algemene Beschouwingen verklaard, dat hij wel wil confereren, maar dat hij daarin eigenlijk geen heil ziet. Dat is hem door het laatste debat nog eens bevestigd. Want de heer De Kadt (arb.) verklaarde zich bereid deze aangelegen heid direct met Indonesië te bespreken. Wat het zwaarste is, moet volgens hem het zwaarste wegen en dat zijn de toe komstmogelijkheden van Nederland in de Indonesische wereld. Onder restric ties zal hij dat land dus wel willen prijs geven. De v.v.d., a.r., c.h.u. en s.g.p. wil len van een souvereinileitsoverdracht niets weten. En de k.v.p. heeft verklaard dat Nieuw-Guinea niet aan Indonesië PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 9 December 1951 N. H. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. van Boven in Eben Haëzer 7,30 uur Ds. van Reijendam De Waal 10 uur Ds. Janse De Koog 7,30 uur Ds. Janse Den Hoorn 10 uur Ds. Klijnsma, van Oosterend. Extra coll. Oecunemische beweging 7,30 uur Jeugddienst. Voorganger Ds. van Boven. Onderwerp: „Is het nodig om naar de kerk te gaan". Met mede werking van het kerkkoor. Maandag 10 Dec. Praatkring in De Westen, tJi.v. de familie Keijser Oosterend 10 uur Ds. v. Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan, Extra collecte v.d. Generale Kas Zuid-Eierland 3,15 uur Ds. Soesan Extra collecte v.d. Generale Kas GEREF. KERK. Burg 10 uur Ds. Goedendorp Bediening H. Avondmaal 3 uur Ds. Goedendorp Dankzegging en Bed. H. Avondmaal Oosterend 10 en 3 uur Ds. de Wolf GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend 2,30 en 7,30 uur Dienst DOOPSGEZ. GEMEENTE- Den Burg 9 uur Jeugddienst Oosterend 10 uur Ds. M. F. Bos mag worden overgedragen. Deze fractie wilde destijds Nieuw-Guinea aan de Unie opdragen. Nu deze wordt opgehe ven, kan dat met meer. Wat zij nu pre cies wel wil, is echter niet duidelijk ge bleken. De regering is dus uit dit debat niet veel wijzer geworden. Een ander vraagstuk, dat druk werd besproken, was dat van de Ambonnezen. Algemeen was men van oordeel, dat de regering er rekening mee moet houden, dat deze mensen nog lange tijd in ons land zullen verblijven. Er zullen dus maatregelen moeten worden genomen op lange termijn. Ook wat betreft het onderwijs en het leren van een ambacht. Begrotingsvaria. Over de andere begrotingen moeten we kort zijn. Minister Wemmers ver klaarde, dat de bromfietsen een groot probleem zijn. Binnenkort zullen richt lijnen bekend worden gemaakt, die er op neerkomen, dat bromfietsen met een cy- lindermhoud, kleiner dan 51 cc, als ge wone fietsen zullen worden beschouwd. Zij moeten dus het fietspad houden en zich aanpassen bij het verkeersbeeld. Is het dus niet druk, dan mag de snelheid worden opgevoerd. Ook wordt overwo gen om het vervoer van meer dan één kind op de bromfiets te verbieden, ter wijl eveneens het begeleiden door hon den zal v/orden verboden. Ook is men nog van plan de leeftijdsgrens voor het berijden van dit vehikel te verhogen van 16 tot 18 jaar. Sprekende over de verhoging van de PTT-tarieven merkte deze bewindsman op, dat de financiële positie van dit be drijf niet rooskleurig is. Er is dus niet aan te ontkomen. Wel zal geprobeerd worden om de rente van de Rijkspost spaarbank iets te verhogen, maar dit zal wel niet veel zijn, zo voegde Minis ter Wemmers daar aan toe. Minister Teulings deelde nog het een en ander mede over de spionnage-affai- re. Er zijn, zeide hij, bewijzen, dat men tracht de comm. partij in ons land te fi nancieren met buitenlandse middelen. Terwijl ook pressie wordt uitgeoefend op zakenlieden om de „economische confe rentie te Moskou bij te wonen, die ech ter geen andere bedoeling heeft dan de Russische militaire inspanning te ver groten. Kortom: Minister Teulings waar schuwde ons volk voor de communisti sche activiteit. Ook de burgerlijke ver dediging heeft de aandacht van deze Mi nister. Vóór Kerstmis zullen nog wets ontwerpen worden ingediend. Er is uit gegaan van het principe der vrijwillig heid, maar als dit met lukt, dan zal er ongetwijfeld een wettelijke dienstver plichting worden ingevoerd. De organi satie is er op gericht, dat tegen het ein de van volgend jaar de burgerlijke ver dediging in volle omvang zal kunnen worden gemobiliseerd. Minister Joekes deelde op vragen van de heer Suurhof (arb.) mede, dat er geen verplichiing is om het maximum bedrag van f 8,50 uit te keren als compensatie op de gestegen prijzen. De stijging is naar de mening van de regering zeer ge ring dat blijkt uit het bedrag! en bovendien van tijdelijke aard. Zij voelde er dus in principe niets voor. Minister Teulings kon daarbij vertellen, dat de ambtenaren f 5,- schoon in handen krij gen. Hier geldt dus een uniforme rege ling, hetgeen de administratie verge makkelijkt. De hoge administratiekosten zijn edhter aanleiding om de Ouden van Dagen, die trekken van Drees, niets te geven. Het bedrag zou trouwens de Mi nister te gering zijn! De Friese eed. Pieter Sjoerd Gerbrandy is een van onze Kamerleden, die zich cr op kan be roepen een rasechte Fries te zijn. Waar om zou hij dan niet bij de begroting van Justitie de Friese eed ter sprake bren gen? Hij deed dat op een manier, zoals hij alleen dat maar kan. Zo citeerde hij psalmen en gedichten in het Fries. De Kamer mag dat wel. Maar toch was zijn betoog uiterst principieel. Het aanroe pen van Gods naam achtte hij geen klei ne zaak. Als men in het Fries bidt en uit de bijbel leest, moet men niet verbieden de eed in het Fries af te leggen. Hij waarschuwde dat men geen barrières moet opwerpen, die in strijd zijn met de volksziel. Dan kunnen stormen ontstaan, die het schip van staat zullen beuken en dan heeft men de Friese beweging niet meer in de hand. De heren Roolvink (k. v.p.) en Vonk (v.v.d. vieden Prof. Ger brandy bij. Behalve de begroting van Justitie heeft de Kamer ook nog die van Finan ciën afgedaan, terwijl er nog een be scheiden begm zal worden gemaakt met Wederopbouw en Volkshuisvesting. (Nadruk verboden).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2