9 rocn /.wa in het loarL, Feestcommissie van Oudeschild blijft bestaan De weg terug uen aar den zou •aag zeer te toe- chat in !SUl- •uin, mei- d in heer :elen ge ko' iring aakt laats r bi] allen han- >pre- uden ook n la- 1 za- kanï keté neer er in i lOfl dun jesta hui om zijl ellen ieroj WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 65e JAARGANG. No. 6590 T E X E LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 625. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. RATTENBESTRIJDING Door do Commissie voor Rattenbestrij ding werden Maandag jl. 2500 ratten- koekjes verkocht. Een record! TEXELSE MARKT Den Burg, 17 Dec. 1951. Aangevoerd: 9 koeien f 700-f 900. 2 pinken f 400- 500. 43 biggen f 40-f 70. 17 n. kalveren f 35-f 60. KERSTAVOND IN DE LANDBOUW SCHOOL De vereniging van oud-ieerlingen gaat Vrijdag met haar dames kerstfeest vie ren in de Landbouwschool (Zie adv.). VAN WIE IS DIE KAART? Bij de VVV is een kaart terecht geko men, welke geadresseerd is aan de fami lie Braaken, Den Burg. afz. Toni en Luis. ZDII-Nieuws. Zondag speelde ons le zijn laatste uit wedstrijd. Het gladde veld was voor ons zeer moeilijk te bespelen en Winkel wist ae stand dan ook al vlug op 1-0 te bren gen. Nog voor de rust maakte onze mid- voor er 1-1 van. Na de rust komt Win kel met ten geweldig offensief opzetten en bij een kleine inzinking in de achter hoede staat het al gauw 3-1 voor Win kel. Een kwartier voor hei einde echter maakte onze midvoor er 3-2 van en even daarna maakte hij ook de stand gelijk: 3-3. De laatste minuten was voor ZDH paniekvoetbal, maar de Winkelaanvallen hadden geen succes meer. Zaterdag ZDH A-Texel C, om 3 uur. Sportnieuws SVC. Het le speelde Zondag thuis tegen Wa tervogels 4. Rust 2-0. Hierna was W. overwegend in de aanval en wist de eindstand op 7-1 in hun voordeel te brengen. Het le was bij Vesdo 1 op be zoek in Schagerbrug. Op een zwaar veld wist S. de punten na een goede wedstrijd mee te nemen: 3-2. Direct na de aftrap loopt V. hoog van stapel en moet de verdediging terstond pa raat wezen. Maar deze is er goed in en weet na deze stormloop het spel te ver plaatsen. Ale heeft in deze periode geen geluk door alleen nog voor de V-doelman naast te schieten. Beter gaat dat na een kwartier, bij een voorzet van Ale knalt Jaap ineens in: 1-0 en binnen het half uur maakt Henk er 2-0 van Maar dit is V. te machtig en spoedig is het 2-1. Hier door gesteund valt V aan en de achter hoede moet bergen werk verzetten. Doch met volle energie wordt er aangepakt. Toch kunnen ze niet verhinderen dat V. voor de rust nog gelijk rmakt: 2-2. Na de rust brengt S. de V-verdediging in groot gevaar. Enkele harde schoten wor den op het V-doel afgevuurd, doch de prima spelende V-keeper weet van geen zwichten. Bij een aanval over links weet echter de spil geen andeie uitweg dan met de hard de bal te spelen, maar de heer Post was op zijn post en wees naar de beruchte stip. Dit was voor Ale vol doende om ons de leiding te geven: 3-2. Hoe V. ook zijn best deed, de S-verdedi- ging was niet meer te passeren en zo kwam het einde van deze sportieve wed strijd met 3-2 voor SVC. Zondag a.s:. A GSV 1-SVC 1. Zater dag Tex. Boys A-SVC A, aanvang 3 uur. Het 2e is vrij. op U knappen! S. V. Oosterend. Het le had Zondag bezoek van de lei ders JVC. Uit werd van hen met 6-0 ver loren, maar nu wisten ze het niet verder te brengen dan een gelijk spel 0-0. Goed gedaan, Gosterend! Niemand had gedacht dat de mtslag zo goed zou zijn. JVC, dat nog maar één wedstrijd heeft verlo ren, kon het nu niet tot doelpunten bren gen, zelfs hun prima spelende midvoor wist er niet door te komen. J., dat de hele wedstrijd sterker was, vooral na de Irust, liep steeds vast op de hechte ver- Idedigmg van O., waar vooral Keijzer en burger m prima vorm waren, trouwens de hele achterhoede was goed. De voor hoede van O. heeft ook niet veel kansen gehad, ook al doordat de binnenspelers nogal teruggetrokken waren. In de eer ste minuten een mooie kopbal van de l.-buiten net tegen de lat ei in de laat ste minuut dachten we Piet nog te zien scoren, rr aar de keeper wist zijn schot met veel moeite nog te keren. Goed ge daan, jongens. Als jullie Zondag a.s. te gen Geel-Zwart ook zo spelen, zal het !Wel gaan. Oosterend A is vrij. DEZE FOTO is in 1937 door een KLM-vliegtuig genomen. Sindsdien heeft de zee, opge stookt door 13 winterstormen, heftige aanvallen ondernomen op de Texelse Noord-Westkust. De stippellijn toont u de situatie zoals zij op het ogenblik is: de afstand van de toren tot 't strand bedraagt nu nog maar 120 me ter en met iedere N.W.-storm wordt die afstand kleiner De zee sluipt toe ,,en voorshands is er nog geen verbetering te bespeuren", zo merkte de heer Blok, hoofdlichtwachter, op. Hoe zal het er hier over vijf jaar uitzien? Zoals bekend is de toren vorig jaar Maart weer in gebruik genomen, nadat hij in de Russenoorlog zwaar was ge teisterd. Het besluit tot herstel weid natuurlijk genomen nadat ven deskundige zijde een goede kans was gegeven, dat de zee niet te ver zou opdringen. De verzekering daarvan kan nooit worden gegeven, waar de iee nu eenmaal niet le volgen is. Zij is onberekenbaar. Een honderd jaar geleden stroomde het wa ter ook heel dicht langs de to ren en daarna namen de stro mingen zodanige wendingen, dat er weer een compleet duin landschap met valleien en al ontstond! In een kort berichtje meldden we, dat de Torenweg bij de Cocksdorper Vuurto ren over een paar honderd meter blank stond tengevolge van het hoge water. Ten Oosten van deze weg, waaraan vroe ger het E erlandse Huis lag, zijn de dui nen in de loop der laatste tien jaren weggeslagen en de vallei die hier achter ligt wordt gemakkelijk overspoeld. Ge lukkig heeft het bestuur van de polder Eierland tijdig een hecht verdedigings werk aangelegd, zodat de ingelanden van deze polder bij de felste siorm rustig te kooi kunnen blijven. Bij een Noordwesterstorm weet de zee ook de oumen ten' Noorden van de Vuur toren te vinden en de Waterwolf be haalt daar nog altijd een behoorlijk suc ces! Een Cocksdorper vertelde ons: „Twin tig jaar geleden stond ik met een con- sumptietont op het strand ten Noorden van de Vuurtoren. Het was vanaf die Toren nog een hele tippel met een kist limonade-gazcuse op je nek: er lagen drie valleien en vier rijen duinen tussen de Toren en het strand. Piet van Hert (overleden) vertelde me eens, hij was toen 87 jaar oud, dat het water „langs" de toren stroomde toen hij nog een kind was! En dat is dus nu weer het geval, want de strook duin tussen toren en strand ;.s werkelijk smal geworden". Moeten we bang zijn, dat de Toren binnen afzienbare tijd in zee verdwijnt, zo hij niet tijdig wordt afgebroken en een flinx stuk Zuidwaarts wordt her bouwd? „Ik geloof het niet!" aldus de Cocksdorper, je hebt immers alle kans, dat de situatie zich herhaalt, dat we dus na verloop van tijd weer winst boeken aan duinen, zoals in de jongste geschie denis eveneens is gebeurd' (verklaring wijlen Piet van Hert)". De kans op herhaling is geen wonder, want de zee voert met al haar geweld het paard van Troje mee: hier spelen de door de zee geformeerde zandbanken en droogten cok een belangrijke rol. Waar thans bij eb het water golft, vindt ge over enkele jaren misschien een uitge strekte zandplaat en omgekeerd. Steeds wisselt hier het land voor water en op zijn beurt moet de zee weer gebied af staan aan het land. Duikt ergens in enig jaar een droge bol op, een paar jaar la ter kan die zomaar weer verdwenen zijn en vinden we op een andere plek een droogte, waar voordien de zee nog de scepter zwaaide Deze strijd tussen gol ven en zand duurt eeuwig voort, een de finitieve overwinning schijnt niet te be halen te zijn en de toekomst zal leren in hoeverre de zandmassa's bij machte en geneigd zijn om de Texelse kust een handje te helpen, liever nog krachtig te steunen bij haar strijd tegen die vecht lustige Waterwolf! KERSTFEEST MET DRIE ZANGKO REN EN MUZIEKCORPS In de N. H. kerk te Oosterend wordt op de Tv/eede Kerstdag een Kerstuit voering gegeven met medewerking van drie zangkoren en een muziekcorps, nl.: het N.H. kerkkoor van Den Burg (diri gent de heer Jan Visser), at gemengde christelijke zangverenigirg „De Lof- stem", het christelijk mannenkoor en muziekvereniging „Excelsior" (de laat ste drie o.l.v. de heer Cor Bremer.) Vrijdag waren de Oudeschilders door de feestcommissie opgeroepen om te be slissen over het al of niet voortbestaan van de commissie. Er waren 28 belang stellenden aanwezig. De voorzitter de heer T. Bruin Wzn., heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat alle bestuursleden wegens drukke werkzaamheden wilden bedanken en de vergadering dus een an dere commissie moest benoemen of ac- coord gaan, dat deze werd ontbonden. De heer J. Boom zei, dat dit anders was dan in de krant stond. Daar stond niets in over aftreden van de commis sieleden. De heer A. Backer zei dat alleen de jaarlijkse organisatie van de tocht van ouden van dagen het bestaan van de feestcommissie volkomen rechtvaardig de. Maar bovendien vond hij het ook noodzakelijk dat er een comité bleef, dat voor speciale gelegenheden alle Oude schilders wist te binden. Pastoor Nysten was het daar volkomen mee eens. De feestcommissie moet beslist blijven be staan vond hij. Ieder mens heeft na zijn werk af en toe behoefte aan ontspanning en een feestcomité kan dan in een dorps gemeenschap nuttig werk verrichten. De tochten v oor ouden van dagen zijn prach tig en daarom: doorgaan met dit werk. U heeft als commissie natuurlijk voor- en tegenspoed ondervonden, maar het werk is te mooi om er mee op te houden. Hebt u het te druk, breid dan het be stuur uit en vorm subcommissies, die be paalde onderdelen regelen. Op deze voorwaarden wilde het comi té wel aanblijven en er werd besloten, het bestuur met 5 leden uit te breiden tot 11. Bij eerste stemming werden 2 leden benoemd, terwijl bij acclamatie de 4 vol gende met het grootst aantal werden aangewezen. In het comité hebben thans zitting de oude leden J. Bruin Wzn., voorzitter, J. J. Zegel, J. Blom, A. de Vries, mw. A. Dros-Kuijper en de nieuwbenoemden: mw. J. Blom-Kooger, J, Boom, D. Maas, J. Schraag en Tj. Bergstra, terwijl pas toor Nijsten als adviseur zal optreden De financiën waren geheel uitgeput. Besloten werd het stelsel van donateurs aan te houden. Eventueel verbonden met een spaarfonds. Toen men kon geven vat men wilde waren er mensen met veel praatjes en TWEE KANARIES BEKROOND Op een te Den Helder gehouden kana rietentoonstelling mochten ook twee Texelse zangertjes hun schoonste zang laten horen, ze waren ingezonden door de heren A. Bakker en M. Vlaming van Oosterend. De kanarie van de heer Bak ker behaalde in de rubriek 1-jarigen een 2e prijs, het vogeltje van de heer M. Vlaming in de rubriek over-jarigen een le prijs. DE SOCIËTEIT „VRIENDENKRING" VERGADERDE De Cocksdorp 15 Dec. De Socië teit „Vriendenkring" hield Zaterdag haar jaarvergadering. De opkomst was matig: 24 leden waren opgekomen De voorzitter, de heer K. Kalf, opende de vergadering met een hartelijk wel kom, en verzocht de secretaris de notu len te lezen van de vorige veigadering, welke onveranderd werden vastgesteld. De penningmeester deed rekening en verantwoording: de kas sloot met een batig saldo van f76,Mei de contribu tie over het 2e halfjaar wordt het te za- men f 170, Volgens rooster waren aftredend en herkiesbaar de voorzitter en de secreta ris, de heer Jac. Reuvers. De heer Kalf bedankte als lid van de Sociëteit wegens zijn vertrek uit onze gemeente naar Cal- lantsoog. Hij bedankte alle aanwezigen voor de prettige samenwerking. De heer Joh. Zuidema bedankte de heer Kalf voor diens beleid als voorzitter en de be wezen diensten, waarna de heer Zuidema de voorzitter een doos sigaren, overhan digde. De heer Reuvers wenste niet meer in aanmerking te komen voor de functie als secretaris Bij ae gehouden stemming, die nu volgde, werden geko zen de heren P. Meindertsma en A. C. Hapke, die hun benoeming aannamen. De functies zullen onderling worden ver deeld. Verder werd nog gesproken over de a.s. feestavond. Er zal getracht worden om met eigen krachten een stukje ten beste te geven. Nadat de vergadering/ was gesloten bleef men nog geruime tijd kaarten en biljarten. niet betalen, die haantje ae voorste op het feest waren. En dat stuitte de comi téleden tegen de borst. Vorig jaar droeg ieder f i,50 bij, maar dit is niet genoeg, dat zal minimum f 2,- per persoon moeten worden. De heer Backer stelt voor een avond met eigen krachten te organiseren, dat is veel goedkoper Pastoor Nijsten wil andere bronnen aanboren, bv. een voet balmatch van veteranen, etc. Het comité zou een en ander nog eens bekijken, een begroting opmaken en daarna de bijdra ge bepalen. Binnenkort zal men daar dus wel na Ier van horen. De heer J Bruin wilde als naam voor stellen Di rpskring Steunt Elkaar, maai de aanwezigen vonden dit niet noodzake lijk. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. De 37-jarige C. A Macev uit Crowbo- rough wandelde in 3 uur en 55 minuten 25 kilometer achteruit. (Krantenbericht). Wij hadden door de jaren reeds Diverse kampioenen. Deez had een dampkampkampioen, Die moest het met een danser doen En gene weer met zoenen. En nu is er een kampioen Die 't kunststuk kan presteren, Om vijfentwintig mijlen lang Let wel! in achterwaartse gang. De weg langs te marcheren. Nu snap ik niet waarom men daar Zo'n ophef van gaat maken. Want wat die tippelaar vermag, Dat zijn bij ons reeds jaar en dag De doodgewoonste zaken. Hoelang gaan wij reeds achteruit? Waar bli/ven onze centen We leven louter in de mist, Hoe staat 't met Velsen en hoe is 't Mei Schallenberg en Menten? Wij moeten pieken met het licht. En zuinig met de kolen. Er moei versoberd, telkens weer. Maar van de Staat wordt meer en meer Verkwanseld en gestolen. Nee, laat ons maar niet lachen om De dingen die gebeuren, Want wij gaan allen met elkaar Toch óók de weg terug, nietwaar? Hoezeer wij dit betreuren! HUIB DE RIJMELAAR. MET DE JAN PLEZIER NAAR DE BONTE AVOND De vereniging van oud-leerlingen van de Landbouwschool heeft dit jaar weer heel wat in de pen. Het plan bestaat om in begin Februari een bonte avond te ge ven. Muziek en zang, dans en scherts zullen elkaar ook nu weer afwisselen. Gezien de bonte avonden vorige jaren door de vereniging gegeven, twijfelen we niet of ook dit zal weer een avond worden, die niet alleen „Jan" maar al len „Plezier" zal brengen. VIJFTIG WONINGEN TE WIERINGEN Op de vergadering van de woning bouwvereniging „Beter Wonen" te Wie- ringen deelde wethouder Bontkes mede, dat telefonisch bericht was ontvangen, dat in Wieringen 50 woningen mogen worden gebouwd. Deze zullen waar schijnlijk alle te Den Oever worden ge bouwd. Kort geleden was de gemeente er in geslaagd een geialening aan te gaan van één millioen gulden. (Het Vrije Volk). DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50, 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20, 19,30. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 19 Dec 0,42 en 0,44 20 Dec. 1,20 en 1,21. 21 Dec. 2.02 en 2,05. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. ZAKENNIEUWS. De heer D v. Tatenhoven, ondernemer van grondwerken, enz., Oosterend, heeft een bulldozer aangekocht. Deze machine wordt gebruikt voor het opruimen van schotwal e.d., ook voor h»t dichtmaken van kabelsleuven. De installatie weegt 650 kg. er. heeft een capaciteit van 8 pk. BONTE AVOND IN ZUID-EIERLAND De jeugd van Eierland heeft ons weer een vreugdevolle avond geschonken. Zij heeft dit gedaan, zoals de jeugd dat al leen maar doen kan. De avond begon met het z ngen van Gez. 228:1 en 2. Na een kort welkomstwoord door Ds. Soe- san zongen de meisjes eerst het Ver- bondslie.l. Vervolgens gaven de meisjes enige ryhthmische bewegingen ten beste. Daarna kwamen de jongens op het to neel met hun toneelstuk „Henkie voet balt" genaamd. Een vrolijk stuk, waarbij vaak haard gelachen werd. Henkie, de hoofdfiguur, was een voetbalmaniak. Maar hij moest toch ook een vak leren. Hij moest kleermaker worden. In het le bedrijf zien wij hem als kleermakers- leerling. Maar daar hij zijn hoofd vol had over voetballen, werd hij ra een blauwe Maandag weggestuurd. In het 2e bedrijf is hij kappersleerling. Ook daar maakt hij het *e bont en wordt ook na 1% dag weggestuurd. In het 3e bedrijf is hij apo thekersleerling, ook dit wordt niets. Een moeilijk stuk. Maar de jongens losten de moeilijkheden op echt jongens achtige wijze op. Alleen dat te zien, was een toneel op zichzelf. En bij dit alles daverde de zaal van het lachen. Na de pauze hield Anneke van Exel een voordracht. Dit deed /ij op voortref felijke wijze. Toen voerden de meisjes „Sneeuwwitje" op. Keurig verzorgd was het toneel in de verschillende bedrijven en ook het spel. Ds. Soesan riep aan het slot van de avond alle kinderen die medegespeeld hadden op het toneel en bedankte de jongens en meisjes voor de fijne avond, die zij hadden gegeven. God ziet alle dingen, ook dat jullie medewerken aan de Kerk. Bravo, gaat zo door. Aldus be sloot Ds. Soesan zijn toespraak, gevolgd door een uitbundig applaus voor degenen die deze avond mogelijk maakten. Ook voor de leidsters en leiders Anneke de Waard, Corrie de Ridder, Willem Jan v. Sijp en Adriaan Janse, die hun tijd en inspanning gaven voor de jeugd en voor ons. Geëindigd werd met het zingen van Gez. 281.1 en dankgebed. Allen gingen voldaan naar huis. Wij hebben met onze jeugd een heerlijke avond gehad!

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1