(from 2uwrL-Jexels het harL, Bij de Jaarwisseling door burgemeester C. de Koning Laatste bedrag goedgekeurd Pater Witte viert oud en nieuw bij de zwarten De Kerst is voorbij en liet Nieuwe Jaar staat voor de deur voor - ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6592 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 1 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv 8 c. p. mm. ider- nenu el ijk drie hief dicht kan ?lzijn teeds drie e be- ieder i na. i zijn m zo chael falen ook ;n de Het met nken, g on- t een jon- renge be- Gaarne voldoe ik opnieuw aan het ver zoek van de redactie van de Texelse Courant cm aan het einde van dit jaar het jongste verleden te overzien en te spreken over de verwachtingen van de nabije toekomst. Met evenveel genoegen als het vorig jaar, echter minder enthousiast of vro lijk gestemd. Met enige \erwondering zullen velen dit laatste lezen. Was toch dit jaar, 1951, voor Texel met een goed jaar? Naar het mij voorkomt niet ge heel; vandaar dit getemperd enthousias me. Met Korea heeft dit te maken, maar toch ook weer slechts ten deie. Want de terugslag van Korea heeft men alom in den lande ondervonden, waarom dus Texel niet? Overigens deed zich die te rugslag het meest voelen op het terrein der overheidsbemoeienis en voor ons wel in het bijzonder op dat der ge meentelijke activiteit. Waar nu in dit opzicht, enkele belangrijke categorieën daargelaten, hier nog veelvuldig het in zicht heerst dat, hoe minder van het noodzakelijk kwaad van overheidsbe moeienis zoveel beter loopt de zaak, moet ook die terugslag voor velen onder ons niet zo nauw worden genomen. Zij zien slechts de winst, de individu ele, materiële, in zoveel guldens uit te drukken winst. Buiten beschouwing ge laten dat van algemeen standpunt de na druk op het stoffelijke hier al voor een samenleving noodlottig moet zijn, zo moet ook het andere accent in de huidi ge maatschappij onjuist worden geoor deeld. Daf onze eilandmentaliteit, waar aan wij allen deel hebben, daarvan de oorzaak is, mag een verklaring zijn maar geen excuus en zeker hebben wij aan zo'n verklaring niets wanneer ach teraf, en dèn duidelijk, blijkt hoezeer v/ij toch ten achter zijn geraakt bij het vasteland. In Haar schone Kerstboodschap zei Onze Koningin op zo passende wijze hoe juist het Kerstfeest ons de gennge winst die in de materiële zaken des levens te vinden is, doet overdenken Ik zou daarom slechts met een enkel woord willen releveren dat het in de landbouw en visserij en met het toeris tenverkeer voor Texel weer goed is ge weest. De materiële winst was er. En gelukkig zal men zert,ten, want wij moe ten toch leven en hoe zouden wij het doen zonder die winst. Wij zijn in dit opzicht dus toch verheugd. Maar waar om dan dit getemperd enthousiasme? Om deze reden, dat wij meer van die winst, waarop onze Koningin doelde, hadden kunnen boeken, winst die, in de eerste plaats, te vinden is in het offer maar die ook te vinden is in een juist begrip voor de noden en behoeften van onze medemens, en een handelen daar- Daar, zonder dat daarvoor het offer zoals dit wel eens enger wordt opgevat wordt gebracht. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan een toch wel groot gebeuren in on ze Texelse maatschappij, namelijk het besluit van de Raad dezer Gemeente tot het aangaan van een burgerzinlening tot een bedrag van f 300,000.-. Het resultaat hiervan is bekend. Tot een bedrag van f200,000,- werd ingetekend. Teleurstel lend heb ik dit m de openbare zitting van de Raad genoemd, doch prompt meende een der raadsleden dat mijn con clusie toch niet juist was, immers wat konden wij van het behaalde niet bou wen en inderdaad wanneer het gemeen tebestuur zou kunnen slagen in zijn hui dige opzet dan zou het maximum aan hier te scheppen woonruimte toch weer achttien gezinnen uit de ellende van het woningprobleem helpen. Het raadslid dus niet geheel ongelijk, maar. die andere winst, die er in ruime mate had kunnen zijn, was die 2r. En dan durf ik te zeggen, neen. Want hij, die geen vreemdeling is weet dat de drie ton ruim hadden kunnen worden volgete- kend. Wij hadden dus meer huizen kun nen hebben. Er is een materieel verlies. Meer burgerzin, meer gemeenschapsge voel, minder individuele inslag hadden dit kunnen voorkomen. En toch was er bij het verloop van de burgerzinlening ook nog reden zich te verheugen. De Texelse gemeenschap mag trots zijn op haar Gemeenteraad, want het was om de verschillende indi viduele leden van de raad dac zich 10-tal- len andere Texelaren groepeerden om met veel opoffering van tijd on wellicht ook geld propaganda te maken voor het sla gen van de lening. Het is mij bekend, welk een moeite men zich getroostte en er is reden voor de andere Texelaren om trots te zijn op deze kern uit hun midden. En er is ook reden om al die inteke naren ie memoreren, die slechts met grote moeite het bedrag konden opbren gen. Ook wil ik gaarne in herinnering brengen dat mij persoonlijk tal van ge vallen bekend zijn, waarbij betrokkenen zich waarlijk bezwaard voelden omdat zij nu eenmaal niet in staat waren enig geld te leveren. Wel een schrille tegen stelling tot hen die konden en een klein, zeer klein materieel offer te groot von den. De goede lezer zal begrijpen, dat ik met het voorgaande er niet op uit ben om critisch te zijn om der wille van de critiek, maar dat veeleer de bedoeling is om mede te bouwen aan de toekomst van een steviger Texelse gemeenschap. Want er zal nog gelegenheid te over zijn voor ons om onze waarde te tonen. Ik denk hier b.v. aan het vraagstuk van onze waterleiding. Wij gaan er van uit dat dit probleem maar door een instan tie boven ons moet worden opgelost. Daar is wel enig motief voor te vinden, immers de grootte van de oplossing ligt eigenlijk boven ons vermogen. Maar het zou ook wel eens zo kunnen zijn, dat de daadwerkelijke medewerking van alle Texelaren nodig zal blijken, omdat er zonder dat tot in lengte van jaren nog niets zal komen. Moge de gehele Texelse gemeenschap zoveel daadkracht en zoveel inzicht bevatten, dat juist daardoor een brandend pro bleem op een ruime manier zijn oplos sing vindt. Hoezeer goede samenwer king en doorzettingsvermogen iets kun nen bereiken werd, zij het in het kleine, nog eens aangetoond bij de organisatie van de speeltuin. Het was d&arbij slechts een handjevol mensen dat uitsluitend door volhouden een voor de kinderen van Den Burg zeer nuttig instituut in het leven riep. Zij die hieraan medewerkten toonden, naar ons voorkomt, de juiste burgerzin. In het. voorgaande heb ik min of meer voortgeborduurd op het thema van de burgerzin. Het is een, misschien te be treuren, maar mettemin vaststaand ver schijnsel, dat een begrip, speciaal een met een goede inhoud, door veelvuldig hanteren eigen' karakter verliest, ja zelfs een zekert weerzin of een zeker gevoel van verveling opwekt, wanneer men het te veel tegen zich ziet gebruiken. Zo kan ik mij voorstellen, dat verschil lende lezers van de Texelse Courant bij de lezmg hiervan al naar hun karakter hun critiek zullen uiten over dit geleze- ne. Het zij zo, is die critiek te fel, dan ben ik in het voorgaande te kort ge schoten. Doch anderzijds is het toch zo dat een gemeenschap, in net kleinere, de gemeente, in het grotere de staat, inhoud en waarde verliest, indien de samen stellende delen uitsluitend op zichzelf staande individuen en met door burger zin gedragen personen zijn; slechts door staatsburger te zijn, d.w.z. burger bewust van de rechten ep verplichtingen, die men in het staatsgeheel heeft, kan men medewerken aan de bloei van dit ge heel. Anders treedt verdoving in en ver schrompelt het geheel tot uiteindelijke schade van de afzonderlijke individuen. Dit is daarom zo belangrijk omdat door het opkomend geslacht wel eens de indruk wordt gewekt dat de zin tot me dedoen m het openbare leven ernstig aan het tanen is. Mocht dit, laten wij hopen van niet, zo zijn dan ligt de weg open voor de ontwikkeling van een tota litair systeem in ons land. Wanneer dit zou geschieden dan zou op enig moment de schade onherstelbaar blijken te zijn vóór dat men het duidelijk zou inzien. Ik wil deze beschouwing eindigen met de oprechte wens, dat het jaar 1952 voor ons eiland een goed moge zijn; dat ma teriële welvaart gepaard moge gaan aan meerdere geestelijke bloei; dat ons cul turele leven een stoot naar boven mag krijgen de belangstelling is er, getui ge het medeleven in het jubileum van de fanfare en dat tenslotte het juiste begrip van ware burgerzin steeds meer moge doorbreken. Aldus zal dan mijn overtuiging dat ons eiland een goede toe komst tegemoet gaat, de juiste blijken te zijn. DE KONING. FILMNIEUWS. „AVONTUUR OP HAWAII'' Een sterk verhaal van een misdadiger, die zich op een Zuidzee-eiland voordoet als een beschermer van de inboorlingen, maar ,,'t is anders!" Een der recher cheurs weet hem te arresteren en naar de V.S. terug te brengen. De schone prinses Tahia wacht op hem en niet te vergeefs. „DE VERDWENEN GOUDZENDING" De strijd tegen bandieten, die een met goud geladen vliegtuig verdonkerema nen wordt in dit verhaal zeer spannend uitgebeeld. De brutale gangsters worden uitgeschakeld en Amor in! ,DE ZWARTE PANTER" Een wonderbaarlijke geschiedenis van een vrouw, die de eeuwige jeugd heeft. Dit leidt tot heftige conflicten die ook in de jungle haar achtervolgen. Maar tenslotte verandert haar uiterlijk weer tengevolge van een schok en zij keert terug naar haar man om tijdens haar levensavond nog het geluk te vinden, dat zij zo lang heeft moeten ontberen. Buitenlands Nieuws O.a.: Ruimte voor onze vloot. Presi dent Truman onderbreekt zijn vacantie. Internationaal overleg te Stiaatsburg en Parijs. Herdenking te Pearl Harbour. Veetentoonstelling in Londen ZONDAGSDIENST DEN BURG. (ook Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag) DOKTER ELIAS. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 December 1951 Geboren: Hendrik zv Johannes van der Star en Marretje Koopman Jacoba dv Hendrik Kuijs en Anna Haanstra. Anto- niusJ. J. zvTheodoor M. Giaaf en Hen- drina G. Moerkamp. Marijke J. dv Lippe Woudstra en Marijtje Jongejeugd. Ge- rarda V. M. dv Henricus J. Leber en Ca- tharina A. M. Hoogenbosch. Margina A. dv Jan Daalder en Berendina Water ham. Cornelia M. G. dv Cornells H. F. Duin en Cornelia D. van Kampen. Ondertrouwd: Pieter Kleerebezem en Yfke Jouwersma. Getrouwd: Coenraad W. F. Coster en Pietje Vlaming. Biem Vlaming en Jo hanna H. van Dijk. Cornells J. Swaerts en Anna Deutsch. Overleden: Leendert Vlas, 73 jaar, echtg. v. Aagje Peper. Gevonden voorwerpen: Gene. INGEKOMEN PERSONEN Alberdina Mozes-Bakelaar v. Soest. Soesterbergsestr. 125 n. De Waal 30. An- toon T. Hafkamp v. Driebergen-Rijsen- burg, M v Carnbln. 73 n. H 131. Hen- riette W. Hoogerheide v. Ziipe Petten M 72a n. Oudeschild 130. VERTROKKEN PERSONEN Gene. REINIGINGSDIENST in verband met de Nieuwjaarsdag In verband met de a.s. Nieuwjaarsdag wordt de reinigingsdienst als volgt uitge voerd: De Koog. In plaats van Dinsdag 1 Ja nuari wordt het huisvuil op Maandag 31 December opgehaald. De Directeur van Gemeentewerken te Texel. „DE ZOON VAN BERKENHOF" IN OOSTEREND Dinsdagavond wordt te Oosterend het spel ,,De Zoon' van Berkenhof" opge voerd ten bate van het Gebouw voor Christelijke Belangen aldaar. Voorts wordt medewerking verleend door de christelijke zanveremging De Lofstem". (Zie ook de adv Restauratie N. H. Kerk Den Burg Naar we vernemen is de aanvullende begroting om de restauratie van de N.H. kerk te Den Burg te kunnen beëindigen, goedgekeurd. Dit betekent, dat door de Minister in totaal voor een bedrag van f 460.000 is goedgekeurd, welke som al leen bestemd is voor restauratie van de romp. Door deze gunstige beslissing zal met spoed kunnen worden verder ge werkt aar. de voltooiing van de restau ratie en volgend jaar Kerstmis hoopt men de kerk weer in gebruik te kunnen nemen. Volgende maand zal het aantal werk lieden met een groep metselaars, tim merlieden en opperlieden worden uitge breid. De kerk krijgt glas-:n-lood ramen, de muren en pilaren worden wit gestu- cadoord (daarmede is reeds een aanvang gemaakt). Een flink karwei is ook nog de vernieuwing van de Zuid-West gevel en het linker deel van de voorgevel. Dë N. H. Gemeente zelf is reeds ver scheidene jaren druk bezig met het ver zamelen van gelden voor een nieuw or gel en een nieuwe inventaris, waarvoor in totaal f 40.000 nodig is. In het schip hoopt men een electrische voetverwar ming te kunnen installeren. In het mid denstuk zal een steengemetselde met hout overdekte vloer worden gelegd, de grafzerken, welke tijdelijk geëvacueerd zijn, zullen weer in de zijbeuken worden gelegd. De oude kronen, welke nog veilig op de zolder van de Doopsgezinde kerk zijn geborgen, zullen worden gepolijst en op hoogtijdagen zullen daarin echte kaarsen branden. Er zal een nieuwe consistoriekamer worden gebouwd. Aan weerszijden van het orgel komt een ballustra de, waarop plaats zal zijn voor het koor. De kerk zal voorts met een vast liturgisch centrum worden vernjkt, met vaste avondmaals tafel en doopvont. REVUE OUD-LEERLINGEN Naar we vernemen zijn de uitvoerin gen van de revue der vereniging van Oud-Leerlingen van de Lagere Land bouwschool bepaald op Vrijdag 8 en Za terdag 16 Februari. STEIGER OMVERGEYVAAID De bewoners van het centrum van Den Burg werden Maandagavond om 9 uur opgeschrikt door een harde klap: een 12 meter hoge en 25 meter knge steiger, staande aan de Zuidkant van de Ned. Herv. kerk, was door de stormachtige Zuidelijke wind van de muur losgerukt en op het kerkhof terecht gekomen. Het mag een wonder heten, dat van de graf stenen (er stonden er 23 binr.en de plek, waarop de steiger is gevallen) er met één beschadigd is geworden. De zes lan ge staanders waren precies langs de grafstenen gegaan, van een der monu menten was een kettinkje gebroken. Er hebben z.ch geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. TEXELSE MARKT Den Burg, 24 Dec. 1951. Aangevoerd: 6 koeien f 650-f 800. 7 biggen f 45-f 65. 13 n. kalveren f 40-f 60. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen we onder ..Opheffingen". NV. Zuivelfabriek „De Onderneming" in liq., Texel, Den Hoorn, Dijk. Kaas- en boterfabriek. V.: S. de Waard. KRAAMZORG Namens het Kraamzorgcentrum Texel- Den Helder zal Donderdag 3 Januan a.s. van 10-11 uur zitting worden gehouden in het Wijkgebouw van het Witte Kruis te Den Burg. ONTWIKKELING OOSTEREND Is u wel eens in Parijs, de Lichtstad, geweest? Niet? Komt u dan vooral van avond in „Het Wapen van Amsterdam", want daar zal de heer Srni* vertellen over zijn bezoek aan deze millioenen- stad. De avond is georganiseerd door Ontwikkeling Oosterend, die niet alleen haar leden maar ook alle andere be langstellenden van harte welkom heet Een volle zaal geeft gezelligheid. Strijd tussen gezond verstand en boerenbedrog iti Oost-Afrika Trades School, Taveta Kenya, Br. E. Africa. 19-12-1951. Een ras-echte Texelaar, ook al is hij 30 jaar geleden „geëmigreerd" naar de antipoden, kan zijn geboorte-grond maar moeilijk vergeten. Zo voel ook ik tegen het einde van 't jaar de drang om via ons aller lijfblad de Eiland-genoten even te groeten en met een stevige handdruk van harte een zalig en vredig Kerstfeest en een ïuim-gezegend Nieuwjaar toe te wensen. Nieuws heb ik ditmaal weinig te mel den. De Nijverheidsschool groeit lang zaam. Toch brengen een honderd kost leerlingen al timmerend, naaiend, schoenlappend enz. aardig leven in de brouwerij. Ze geven me, daar ik hier al leen ben, zo ongeveer de handen vol. Het is bedoel 1 als het aanloopje tot een flin ke school die in 1953 met regeringssub sidie gaat worden opgebouwd Het be duidt al iets, maar zal stiaks hopelijk veel meer beduiden, als een bijdrage tot bestrijding van Oost-Afnkas hygiëni sche en sociale achterstand en bijgevolg van ontevredenheid en vrijen met com munisme. Er is momenteel een grote behoefte aan dit soort onderwijs in christelijke at mosfeer, meer dan aan akademische scholing. Ook al, daar dit 'natste vaak de neger uit z'n evenwicht slaat, waar het onderwijs niet gepaard gaat met een gezonde dosis religieuze en karaktervor ming. Tot heil van de zwarten die me dier baar zijn, hoop ik dan ook er rustig nog een tijd mee door te kunnen gaan, en het zeer kleine getal zwarte vaklui (nog steeds klemtoon op lui) die verantwoor delijkheidsgevoel hebben, eerlijk en ijve rig zijn en met genoeg doorzettingsver mogen cm hun vak grondig te leren, ge stadig te vergroten. Totdat.... ook Ke nya zich wellicht prematuur onafhan kelijk gaat verklaren en de „vreemde lingen" eruit veegt tot eigen groot na deel Daartoe zetten reeds de kopstuk ken op. d w.z. enkele gegradueerden (met massa aanhang) die in Engelse of Ameri kaanse universiteiten van alles erbij, maar veel voornamer zafcen eraf-gestu- deerd hebben. En liefst onderweg hun licht in Moskou hebben opgestoken Zo wordt ook hier de striid gestreden tussen waarheid en leugen, licht en duis ternis, gezond verstand en boeren-be- drog. De beslissing kon wel eens vallen binnen de volgende tien jaren. PATER WITTE. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag 2 Januari weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. DAAR NIET Mt iehk&he. middei tzQ&H. w\kt>ud&euLc De Kerstdagen brachten ons fraai weer, veel fraaier dan we hadden ver wacht, want Maandagavond, 24 De cember dus, bulderde er een stormach tige wind met regenbuien. Elders kunt u lezen, Uat dien avond te Den Burg een grote steiger geveld werd alsmede een zeer zware boom in het park. De boot bracht weer vele oud-Texe laars naar hun Gouden Boltje om het Kerstfeest in de ouderlijke woning te vieren. Overal hadden wij onze eilandgeno ten reeds met kerstbomen en boompjes zien sjouwen en op de Kerstdagen zelf waren de sparretjes keurig versierd en de kaarsjes brandden weer helder. Ter gelegenheid van het Kerstfeest werden in de kerken extra diensten ge houden: Adventsdiensten, Kerstnacht- diensten, Kerstuitvoeringen en Kerst feestvieringen voor de kindei en van de Zondagsscholen. Van een der kansels werd Maandag avond getuigd: „Velen menen, dat er pas van een écht Kerstfeest sprake is als de sneeuw over dorp en velden ligt gespreid. Dat is pas de échte Kerst sfeer, zeggen zij. Maar de werkelijk heid is anders: de stormachtige wind van deze avond, met regenbuien ty peert betei de sfeer waarin het Kind de wereld vindt" De wereld gaat gebukt ender de druk der zonden, het stormt er en het zal er onguur blijven, zolang niet allen belij den „U, die ons liefhebt, U behoort ons harte!" In de wereld is Kerstfeest gevierd, op verschillende wijze. De wereld draait verder en over enkele dagen zal weer worden gezongen, dat de uren, maan den, dagen en jaren als een schaduw zijn voorbijgevlogen. Ook de 365 dagen van het thans bijna véorbije jaar.... En elders in dit blad kunt u lezen wat er in 1951 aan lief en leed op ons eiland is gebeurd. Heeft het u gebracht, wat u ervan verwachtte? Wat u zo graag had verlangd? En hoe, met welke verwach tingen mogen wij het nieuwe jaar straks ingaan? „Vrede op aarde". De vrede, die God allen schenken wil, heeft die vrede ons vervuld? Vrede door het geloof, dat bij God geen ding onmogelijk zal zijn? (Lucas 1:37). Als onze wensen en verlangens be horen tot die lange rij van onze kleine verlangens en onze vele kleine wensen, wier betekenis zo sterk gebonden is aan die uren, dagen, maanden en jaren, maakt het, gezien in het licht der eeu wigheid, zo weinig uit of ze vervuld zullen worden, ja dan neen, of Jantje dit jaar door zijn examen zal komen, of de trouwdag eindelijk vastgesteld kan worden omdat er eindelijk een woning beschikbaar is, of de melk goed be taald wordt, of het seizoen weer goed wordt en of wij tegen IJmuiden zullen kunnen concurreren! Dit alles gaat voorbij. „Gelijk het gras is ons kort stondig leven" (Ps. 103). Jn het „Onze Vader" staat weliswaar de bede „Geef ons heden ons dagelijks brood", maar letten wij er op, dat die bede dit gebed niet ópent: Éérst wordt er gesproken over Gods Naam, Gods Koninkrijk en Gods wil. „Zoek eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid en al deze dingen (voedsel en kleding) zullen u worden toegeworpen". Vol vertrouwen en vol hoop en vol verwachting kan het Nieuwe Jaar 1952 ingaan hij die uit de grond van zijn hart kan zingen: „Zo God mij hoedt, mijn schut en hulp wil wezen, zo heb ik niets in 't groot heelal te vrezen, want Hij maakt alle dingen goed"! (Gez. 139:11).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1