Sport op Texel Sociaal gezien kan men Nieuw-Zeeland een arbeidersparadijs noemen Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech Vergeten Nooit! S.V. Texe! Uitslagen van Zondag: 4e kl. A KNVB: W.Waard-Bergen afgelast; RKAFC-DTS 1-0; Texel-Grasshoppers 0-3; Schagen Vrone 5-0, ZAP-Succes 4-3; Watervogels- VZV 2-2; RKAFC 3-Texel 2 afgelast; Waterv. 3-Texel 3 Adsp.: Helder A-Texel A 4-1; Texel B- Gosterend 4-1. Texel 1 heeft voor een groot aantal bezoekers gespeeld en het is in een te leurstelling afgelopen. Jammer voor het elftal maar in het bijzonder voor Bertus, dat hij zo'n pech had. Het wil ons trouwens voorkomen, dat T. te weinig rekening had gehouden met de enthousiaste speelwijze der Gr.'s. We wisten immers, dat er fel van leer zou worden getrokken! T. kon niet in haar spel komen want de gasten gaven niet de minste kans om 'nspel op te bouwen. Met verre trappen en hard zwoegen maar ook met goed aanvalsspel moest T. spoedig alle zeilen bijzetten en reeds na 5 minuten was ons doel ernstig in gevaar en met moeite kon worden gezuiverd; terwijl een hoge verre bal van vlak bij de hoek van de paal kon worden weggewerkt. Bij T. laat het plaatsen te wensen over, er wordt aarzelend gespeeld. De binnenspe- lers komen niet los, waardoor halflinie en achterhoede het dikwijls moeilijk hebben. Herman doet het best maar ook Harry ligt het voorlopig nog niet. Enke le T-aanvallen, goed voor doel gebracht, belanden veelal op het hoofd van de stopperspil. In de voorhoede doet Stam wel goede dingen. Uit een voorzet kopt P. Stoepker over het open doel. Wel komt T. meer opzetten, maar tot resulta ten komt het met. Uit een snelle aanval van de prima rechtsbuiten \an Gr. komt de bal in onze doelrichting, Bertus loopt uit, mist de bal en Gr. leidt met 0-1. Er is dan 19 minuten gespeeld De eerste corner is voor Gr. Deze, goed voor het doel geplaatst, wordt zuiver ingekopt, maar Bertus vangt uitstekend. Ook voor het Gr.-doel ontstaan spannende momen ten, wel staat daar een goede keeper, maar zijn fouten worden niet afgestraft. Eenmaal denken we Niek Veldstra te zien scoren, maar even treuzelen en weg is de kans. Om beurten volgen aanvallen, maar tot de rust blijft het 0-1 Onze hoop was, dat na de hervatting de rollen zouden worden omgedraaid en het leek er aanvankelijk ook op: een felle T.- aanval wordt met grote moeite tot corner gewerkt, de terugkomende bal wordt door Harry naast geschoten. Bij een prachtige aanval, geleid door de Gr.-rechtsbuiten, werpt Bertus zich op de bal en redt uit stekend. Een goed ingekopte voorzet vangt hij eveneens goed. Maar even later giijpt hij mis en het is 0-2. Wel zit T. er nog meer op en gaat Gr. tot verdedigen over, maar het doel zit potdicht en de Gr.-keeper heeft over geluk niet te kla gen. Duidelijk is, dat T. een verloren wedstrijd speelt In de laatste minuut krijgt G:\ nog een doelpunt cadeau, zodat met 0-3 is verloren. Gelukkig weten we, dat T. ook anders kan en vandaag pech gehad heeft. Men zou kunnen zeggen, dat Gr. verdiend ge wonnen heeft, onze mening is echter, dat er geen enkel behoorlijk doelpunt werd gemaakt, zodat Gr. enkel geluk heeft ge had. Intussen hebben ze 2 kostbare pun ten cadeau gekregen, wat maar jammer is voor de spanning in deze afdeling. Texel A heeft het in Den Helder lelijk laten zitten en solliciteert naar de on derste plaats. Texel B. deed het beter door met 4-1 van Oosterend te winnen en de leiding te behouden. SVC-Texel C werd afgelast.. Training adsp.: Woensdagavond half 7 adsp. t.m. 12 jaar; volgende week weer andere adspiranten. ZDH-Nieuws. De adsp. verloren met 3-1 van Tex. Boys A. Het le is er weer niet in ge slaagd om de punten thuis te houden. In een zeer spannende wedstrijo, waar wij veel meer in de aanval waren, werd met 3-2 van Vesdo verloren. Onze jongens namen direct het spel in handen en steeds ontsnapte het V-doel aan een doorbormg. De doelman van V. maakte een zeer goede indruk. We kregen een penalty U nemen wegens hands, maar de keeper stopte het schot. Een penalty we gens hancis tegen ons werd keihard in geschoten. 1-0. Zeer tegen de verhou ding in, onze jongens waren even de kluts kwijt, maar later kwamen we wepr in de aanval. De 2e helft begon zeer hoopvol. V. werd in de verdediging gedrukt en Bou- ke gaf met een pracht kopbal de V-kee per het nakijken: 1-1. Steeds weer kwa men we terug, er werd stukken beter ge speeld dan vorige week en e ven later was de stand 2-1 voor ons. Ieder ogenblik verwachtten we onze 3e goal, maar de uitvallen van V. waren zeer gevaarlijk en zo werd plotseling een uitval ons noodlottig: 2-2. De wedstrijd werd zeer spannend, V. trok zich in cie verdediging terug, vast tevreden met een gelijk spel, en er was geen doorkomen aan, maar in de laatste minuut, toen iedereen een Z.- doelpunt verwachtte, nam V. met een snelle aanval de leiding: 3-2. Heel Z. trok ten aanval om een gelijk spel te forceren, maar toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot, hadden we weer een nederlaag te pakken, maar met ere, jon gens! Sportnieuws SVC Zondag speelde het eerste onder ideaal voetbalweer thuis tegen Callantsoog 1 en deelde de punten: 2-2. S. speelt eerst te gen zon en wind in. Direct wordt het C- doel onder vuur genomen. Uit een mooie combinatie schiet Bouke echter te hoog over Na dit eerste S. offensief gaat ook C. eens on e achterhoede opzoeken. En al spoedig blijkt, dat deze er nog niet in zijn. Er ontstaan dan ook hachelijke situ aties voor het S.-doel. En het is goed dat Nico weer in prima conditie is. Anders had het er m die periode slecht uitgezien voor S. Met lange passes verplaatst hij het spel naar de andere speelhelft. En het is Ale die hiervan een dankbaar ge bruik maakt en S. de leiding geeft: 1-0. Na de thee zet C. alles oo de aanval en met moeite weet de achterhoede stand te houden. Enkele S-aanvailen worden af geslagen, zij het met enig geluk. Maar C. komt terug over links. De buitenspeler Dokter Swart (Nadruk verboden) door G Th. Rotman 21. Het volgend ogenblik was meneer Pimpelmans's rijtoer ten einde; de bak fiets vloog tegen een tuinhek aan, meneer Pimpelmans duikelde daar met een sier lijke boog overheen en hing even later met zijn broekspijpen onderstboven aan de spijlen, z'n hoofd precies in de hulst struiken, waai-van met 't cog op kerst mis een hele kwekerij aangelegd was. 22. Nu, ik beloof je, dat dat geen pret je was. Meneer Pimpelmans ontwaakte dan ook terstond uit zijn verdoving en trok met zijn benen, wat mj kon De dok ter want het was toevallig diens tuin kwam net te laat om nog te helpen meneer P:mpelmans viel, met achterla ting van een gedeelte zijner broekspijpen naar omlaag en dook nu helemaal in de stekelige massa weg. Aan de kust en in de bergen is het gemakkelijker omdat je daar meer her kenningspunten hebt; vragen onderweg aan een voorbijganger is niet eenvoudig want je kunt mijlen rijden zonder er één te zien cn de huizen liggen vaak ver van de weg af. Eén ding is handig, je hoeft niet zoveel hekken open er dicht te doen, doordat in de dammen zgn. cattle stops gemaakt zijn. Dit is een grote be tonnen put in de dam waarover op 15 cm. afstand van elkaar bv. oude rails zijn ingemetseld. Schapen en vee gaan hier niet over, ze zijn bang er door te zakken en met tractor of auto kun je er over zonder eer» hek open of dicht te moeten doen. Daarnaast is dan een hek om het vee door te laten als het nodig is. Een van de grootste moeilijkheden hier in N - Zeeland is om geschoolde krachten te krijgen bv loodgieter, electricien of tim merman. De mensen moeten vaak jaren wachten voordat ze op dat gebied iets gedaan kunnen krijgen, vooral kleinere karweitjes en reparaties daar voelen ze niets voor. Uit veel dingen blijkt het ge brek aan arbeidskrachten, kranten bv. worden uit de bus in een rolletje op de weg gegooid in de omgeving van het huis waar de krant voor bestemd is. Soms valt de krant in een modderplas of rijden er eerst een paar auto's over, voordat de mensen hem halen, maar dat mag de piet niet drukken. Voor watervoorziening staan grote open van gegolfd plaatijzer gemaakte tanks op een stellage naast het huis. Het regenwatei van het ö£k loopt er in en omdat de meeste huizen maar één ver dieping hebben is er zo volcoende druk voor de watervoorziening als het maar genoeg regent. De tanks zijn boven open en bladeren en het nodige lekkers van de vogels valt er natuurlijk in. Toen ik eens een opmerking hierover maakte, zei een Nieuw-Zeelander: Vies, kijk eens wat een grote vent of ik geworden ben, allemaal van de mussensouvenirs. Over schapenscheren schreef ik de vo rige keer al, maar nu nog enkele bijzon derheden. Van een geroutineerde scheer der nam ik de tijd op waarin hij een schaap schoor en kwam tot 31/s minuut. Toen zei hij nu, nu zal ik ééns zo vlug doen als ik maar kan en hij schoor een schaap in lVa minuut. Ze krijgen plm. f 70 per 100 schapen en scheren plm. 200 schapen per dag. Maar voor f 20 extra per 100 komen ze eerder bij je dan bij anderen, er zijn nl. scheerders te kort. Vaax willen de boeren eerder geholpen worden om met hun wol op de eerste wolverkoping te passeert handig Louis en scoort met een lage schuiver: 1-1. Weer komt C. terug en spoedig neemt ze de leiding: als bij 'n lage schuiver de S-keeper de bal niet kan vasthouden, scoort de midvoor van dicht bij: 2-1 voor C. Met nog 10 min. te spe len, gooit S. alles op de aanval en C. staat met de rug tegen de muur. Talrijke scjioten worden op het C.-cioel afgevuurd cn nadat eerst Ale en daarna Dirk de C.- keeper heeft geprobeerd te passeren, is het tenslotte Bouke die de terugsprin gende bal in het net jaagt- 2-2. Fel wordt nu om het winnende doelpunt gestreden maar geen van beide weet deze wedstrijd in zijn voordeel te doen eindigen en als de heer De Graaf, die, zoals altijd, weer goed voor zijn taak berekend was, 't ein de aankondigt, is de stand 2-2. Zondag a.s. Winkel 1-SVC 1. SVC 2 Zeemacht 2. Adspiranten vrij. S.V. De Koog. Jl. Zondag was De Koog 1 te laat voor de boot, Jammer, dat, wanneer een spe ler afbericht doet., dit niet naar behoren wordt doorgegeven. U ziet dat dit veel onheil kan brengen. Het 2e speelde thuis tegen Watervogels 4 en wist zowaar met 2-1 te winnen. Keurig gedaan, jongens! 'Dit hebben jullie te danken aan het stug ge volhouden en goed op de bal te zit ten. Het was een heel aardige wedstrijd. Zondag De Koog 1 thuis tegen Dirks- ,horn 1, om half 3. Het 2e en de adsp. zijn vrij. Zorgt nu het le eens voor een over winning? kunnen komen, wat echter, zoals verle den jaar niet steeds voordeel geeft. Zoals ik al schreef worden de schapen de avond le voren opgehokt en nu is het typisch dat bij deze schapen, die soms al maanden van het lammen at zijn, de zg. ophaalziekte, die identiek met melkziek- te is, voorkomt. Het was hiei alleen niet bekend, dat dit melkziekte was; maar net als dat men met alle oude fietsen naar een nieuwe fietsenmaker loopt zo ko men ze ook met alle zieke dieren naar een nieuwe veearts en tot hun stomme verbazing kon die de haast dode schapen weer oplappen. Door het feit, dat ik geen calciumchlonde had en alleen het mengsel van glucose, magnesiumchlori de en calciumgluconaat, dat hier ook voor koeien met melkziekte gebruikt wordt vond ik dat dit voor melkziekte bij schapen beter is daar je ze hiermee nooit doodspuit. Ook na sneeuwval, wan neer de schapen geen voedsel kunnen vinden zie je hier melkziekte optreden, mogelijk door de grote afstanden die ze dan moeten afleggen om wat te vinden of door het teruggaan in conditie, maar in Holland zag ik het nooit. Voor de vet- weiderij worden veel koeien en vaarzen gecastreerd. Ramlammeren worden door de boeren zelf gelijk met het staartsnij- den, gecastreerd met een elastieke rin getje. Met een tang wordt hei opgerekt. Kaasmaken op de fabriek gaat ook an ders dan in Holland, maar de kwaliteit van de kaas haalt niet bij de Hollandse. De melk wordt vooraf gepasteuriseerd en met zuurstremsel gestremd, de stuk ken wrongel worden gemalen en deze gemalen wrongel wordt met zout ver mengd er» daarna met schoppen in grote metalen vormen, waarin dan kaasdoek ligt, geschept. Daarna wordt 24 uur ge perst in grote hydraulische persen 8 a 10 van die grote vormen waarin 80 pond kaas zit, gelijk. Omdat er geen korstvor- ming door het zouten is blijft het kaas doek als bescherming om de kaas zitten en zo worden ze verzonden ook. Door het gebrek aan korstvorming komen er vaak barsten in waardoor schimmelvorming in de kaas optreedt. Ideaal is de methode dus niet, maar ook hier zal gebrek aan werkkrachten wel geen betc-re methode toelaten. Veel Hollanders werken hier op de zuivelfabrieken als hulpkrachten, want de meesten hadden m Holland nog nooit een melkfabriek van binnen ge zien. Lichtbakken. Zelfs op het gebied van lichtbakken komt het arbeidsprobleem naar voren. Hier gaat een lichtbakker er alleen op uit, de lamp is gemonteerd op een oude soldatenhelm met de schakelaar naast z'n oor. De batterij in een rubberzak op zijn rug. Door z'n hoofd te bewegen kan hij alle kanten uit lichten en houdt z'n han den vrij en heeft als hij schieten wil, bv. voor herter. altijd Licht langs de loop van z'n geweer, 't Is maar goed dat er geen censuur op de Texelaar is anders zou Dingemans deze passage wel laten schrappen denk ik. Maar voor ieder moet er wat in deze stukken staan en de handel moet ook aan z'n konijnen komen. Tegen Kerstmis worden hier nog wel ko nijnen gekocht voor consumptie voor de steden. Ze moeten dan gevild met de huid aan de kop en ingewanden er uit, aan een lange stok geregen langs de weg gezet worden. De opkoper haalt ze dan 's morgens vroeg op en legt het geld on der een steen langs de weg. Of er nu een paar auto's het nodige stof er op achter laten, daar wordt minder op gelet. Behalve al deze takken van dienst zijn er drie industrieën in de country, „het platteland" van N.-Zeeland, nl. paarden rennen, wedden en bierdrinken. Dat laatste manifesteert zich soms heel dui delijk bij de melkschuren, waar de op gestapelde lege bierflessen vaak bijna een hele buitenwand in beslag nemen. Altijd makkelijk: als je wat jodiumtinc- tuur achter wil laten hoef je nooit naar een fles te zoeken. Zaterdag is de dag van de rennen en dat is het evenement van de week. De hele dag geeft de radio niet anders dan de reportages van de rennen en als het erg spannend is, zetten ze de melkmach TERD ne af om beter te kunnen luisteren. Er zijn drie verschillende soorten rennen, nl. trotting, pacing en galoppin draven, draven in telgang en renn^ met een ruiter op de rug. Veel boere hebben zelf dravers en pacers en rijde ze zelf op de racen. De galopping is me een herensport, je moet ze laten rijdd door jockey's omdat de ruiters aan ee bepaald gewicht moeten voldoen en q paarden zijn veel duurder dan de dri vers. Van de renpaarden neeft men son) zeer grote stallen, bij één eigenaar dee^av€ ik een pa ardenverlossing en die had liekha dieren waarvan 64 drachtige merrie'gn Bu De stoeterij besloeg een grote oppei vlakte van rijen boxen en grote binnei[ en buitenmaneges, heiningen alle glad draad met boven de bovenste draaj hout om verwonding van de dieren voorkomen. Er stond een hengst waai voor ze plm. f 70,000 betaald hadden, g^ importeerd uit Australië. Voor stamboekdieren worden hier va« hoge prijzen besteed, rammen van f zijn geen uitzondering en de duurstt gaan tot f 30,000 toe. Jammer is het df geen schapen, behalve uit Engeland u|„ME Europa geïmporteerd mogen wordeipnde Voor de Texelaar is hier zeker belanmnks stelling en waar vlees op de voorgronn w£ staat en de wolopbrengst in kg. en niestra. in hoofdzaak de fijnheid overweegt, zotet v het ras hier op z'n plaats zijn ook. >nger De Romney's en de Southdown's hekP1^ z ben als ze op oudere leeftijd geslacl?c^te worden niet zo'n goede verhouding tuö sen vlees en vet als de Texeiaars. Voorq »^a' in de achterhand kunnen ze ontzettend vet zijn, een laag van vaak 4 5 cm. efn dit is ook hier niet gevraagd, men pref» reert het vlees en niet het vet. Ook is Texelaar vruchtbaarder dan de Romnej en zou op het beste land gezien de mei Velkc rijkheid, goede vette lammeren kunneij01^ produceren. Het wassen der schapen, hier dippe$epte genoemd, gaat ook zeer vlug en handi^en i Gedipt wordt tegen luis en teke% kr schurft komt haast niet voor. De was mdt plaatsen „de dips" zijn grote betonne^OUw putten met een smalle oplopende gang^et die uitloopt op een betonnen platform eel dat langzaam helt naar de wasplaats toe eko: De schapen worden in de nes, hier pefceste genaamd, gedreven en bij 3 a 4 gelijk iiiele het bad gegooid waarin ze niet kunnei De staan. Ee»i draaiend hek in de gang voor veg komt dat ze er niet uit kunnen komeiye]j< en met lange stokken worden de dierei^OQ1 zo nu en dan ondergeduwd. Na enkel ian minuten wordt he hekje geopend en d' veg dieren klimmen er zelf uit naar het hel >ass lende platform om daar uit te druipen }1j c De vloeistof die er uit druipt loopt doo je de helling van het platform weer teruj naar het bad om verlies van badvloeisto[ Di te voorkomen. 1000 a 1100 eb eren kunnei door 3 a 4 man per dag op doze wijze ge dipt worden. Sociaal gezien kan men N -Zeeland eeq ai beidersparadijs noemen, zoals de toe- standen momenteel zijn. De Hollandse jongens die hier op de zuivelfabrieker| werken als hulpkrachten, want van het eigenlijke kaas en boter maken wetenPe ze niets af, verdienen de helft of somfe^ meer dan de helft van wat ik als veeartsP e met 16 jaar praktijkervaring verdien. Ennaa dan zijn ze om half 4 's middags klaarJmi* beginnen om 7 uur 's morge.as en hebben,êetl 's Zondags vrij. En toch verdien ik voor N.-Zeeland een zeer hoog salaris. Het§es voordeel van de arbeider met veel .vrije tijd, normaal is Zaterdag en Zondag vrij, is, dat hij daardoor goedkoper kan leven door zelf groenten te verbouwen en enig vee te houden. Met kinderen krijgen ze nog een behoorlijke kindertoeslag van plm. f 6.per kind per week en beta len hoegenaamd geen belasting. Verder is het een vrij en gemakkelijk land, ze zijn nog gemakkelijker dan een Texe laar. Naar alle beroepen is vraag behalve naar politieagenten denk ;k, want in heel Invercargill, en dat is de „stad", zijn er maar vier en in Otautau heb ik er nog nooit een gezien. Nou tot kiek, zou Kees Stet zeggen. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 7 t.m. 12 Jan. 1952: 36 kg bot f0.80-f0,80; 5 kg kabeljauw f 0,85—f 0,85; 585 kg exportgarnalen f2,08 -f 1,72; 1315 kg pufgarnalen f 0,04—f 0,04 505 kg wulken f 1,10-f 1.10; 1021 kg krui kels f 0,27-f 0,23. mo I De all ko: ga; hu FEUILLETON 18.) O, zei Tibor op langgerekte toon, bevalt je die houding niet Wat moet ik eigenlijk doen om in jouw ogen genade te vinden? Renate beet zich op de lippen. Ze voel de zich dwaas en ze ergerde zich over haar oprechtheid. Ik voel me doodmoe en ik ga nu maar slapen. Goedennacht! Ze wuifde nog eens en was al in haar compartiment verdwenen, voordat Tibor nog iets had kunnen zeggen. En hij had nog graag van repliek willen dienen en zijn houding willen rechtvaardigen. Maar misschien had ze wel gelijk. Hij was nu eenmaal zoals hij was en hij voelde er niets voor om zich, voor welke begerenswaardige vrouw ook, anders voor te doen. Hij liep naar zijn coupe terug. Twee wagens verder lag Renate i.i het boven ste bed en keek slaperig naar het blau we maanlicht aan het plafond. Zeldzaam was het leven toch. Nauwe lijks was ze opgenomen in een kleine ge meenschap, of de moeilijkheden in de menselijke betrekkingen waren alweer legio. Die Tibor.Maar ze wist, hoe ze hem de baas zou kunnen blijven. Toch moest ze zichzelf bekennen, dat ze hem graag mocht. Jongens, wat is het hier mooi, riep Renate enthousiast uit, terwijl ze haar blikken liet dwalen over't weidse land schap van het voorgebergte, dat half in schemer gehuld zich thans aan hun voeten uitstrekte. Wat zsl het hier sprookjesachtig mooi zijn, als de sneeuw eerst eens goed is gevallen. Ze waren een paar uur geleden in het berghotel aangekomen en kort voor het avondeten nog een ogenblikje naar bui len gegaan om de omgeving te verken nen en het uitzicht te bewonderen. Ik vrees, dat wij elk uur hard no dig zullen hebben om te studeren, opper de Michael aarzelend. Ten slotte zijn wij hier naar toe gekomen om ongestoord te kunnen werken en niet om te gaan skiën. Renate keek verschrikt. Wat flauw van Michael om haar argeloze opmerking zo verkeerd uit te leggen. Voordat ze hem van repliek kon dienen, was Walter haar voor. Vergal nu niet de goede bui van on ze celliste, oude schoolvos, wees Walter hem terecht. Ik heb moeite genoeg gehad om haar te vangen En wij zullen toch wel eens een paar dagen rust nodig heb ben, dan kunnen wij nog eens een tocht je maken Zo tussen het werk door, zal dat ons geen van allen kwaad doen. Behalve mij, zei Tibor en snoof met een misprijzend gezicht de frisse, koude bergluent op. Geef mij eens een sigaret, Walter, naar mijn smaak is er hier al te veel frisse lucht. Trouwens, je wordt toch maar melancholiek in zo'n eenzaam heid. Renate lachte. Ik kan rmj voorstellen wat jou in zo een landschap ontbreekt, Tibor. Jij mist de knappe en aardige ski- krabbelaars, is het niet? Alsof ik in jouw tegenwoordigheid aan die cnbenullige meisjes kon denken, zei hij verontwaardigd. Het is hopeloos met jou, Tibor, zuchtte ze. Hoe vaak moet ik je nu nog zeggen, dat ik in dat opzicht niet meetel? Nog honderden malen, lachte hij En ook dan nog tevergeefs. Maar nu heb ik meer dan genoeg van de koude berg lucht en van koude voeten en ik rammel bovendien van de honger Wie gaat er mee naar binnen? Hij liep met Michael naar binnen. Wal ter riep haar van de andere kant van het huis toe, dat ze daar eens moest komen kijken. Zie je die bergketens daar, Re nate? Het was een prachtig gezicht en er ging een onbeschrijfelijke rust uit van de verre bergtoppen, stralend in het avond rood. Zonder een woord te zeggen bleven ze naar die gouden schijn kijken, totdat de avond ook de laatste toppen in een lichtgrijze sluier hulde en aan hun ogen onttrok. Renate huiverde en draaide zich om teneinde naar huis te gaan. Heb je het koud? vroeg Walter be zorgd. Een beetje maar, antwoordde ze en stak een arm door de zijne. Toen vroeg ze onverwachts: Hoe is het mogelijk, dat jullie met z'n drieën zo goed kunt op schieten? Waarschijnlijk omdat een ieder van ons de eigenaardigheden van de anderen respecteert en hem in vrijheid laat be gaan, verklaarde Walter, na even te heb ben nagedacht. Zelfs Michael, hoe weinig hij daarvan ook laat blijken. Je zult zelf mettertijd constateren, Renate, dat met ons alle drie goed valt op te schieten. Maar het beste met jou, dacht Renate en drukte ongemerkt Walters arm iets dichter naar zich toe. Dan zal het ook niet meer moeilijk voor je zijn, ging hij voort, om de vierde bondgenoot te vervangen. Een ongeduldig zuchtje ontsnapte haar. Altijd moest Paul Dorfling weer ter sprake worden gebracht. En moest juist Walter weer een toespeling op haar voor ganger maken. Baron Kielmannsdorf had het zoge naamde jagersvertrek van het hotel ter beschikking van het Bauerkwartet ge steld, opdat ze daar ongestoord konden werken. De grote, houtbetimmerde ka mer leende zich uitstekend voor hun doeleinden. De oude, droge houtbetim mering en de lage zoldering zorgden voor geschikte, zachte acoustiek. De heer des huizes zette de traditie van zijn voorouders voort om zijn muziek- vrienden een waarlijk ideale gastvrijheid te bieden. Zijn tegemoetkomende en tact volle houding ging zelfs zo ver, dat het kwartet op zijn uitdrukkelijke wens, in generlei wijze aan de voorschriften van het hotel gebonden was. Soms hield hij hen bij do maaltijden gezelschap, maar vaak ook liet hij hen hele dagen aan hun lot over. Alleen des avonds mocht hij nog wel eens graag voor een gezellig praatje bij hen om het grote haardvuur in de hal komen zitten. Enige weken had het Bauer-kwartet onvermoeid gestudeerd. Het slechte weer had het zijne er toe bijgedragen om de werklust te verhogen, omdat er nu toch geen gelegenheid meer was om van de prachtige natuur te genieten. Maar nu sneeuwde het sinds een paar dagen en de echte winter had zijn intrede gedaan. In de laatste dagen was een voelbare spanning tussen de kwartetgenoten ont staan, die wel hoofdzakelijk aan Michael te wijten was, omdat hij al dagenlang een ongenaakbare en bitse houdmg had aan genomen. Zijn critiek was scherper dan ooit en niemand kon het hem bij de re petities meer naar de zin maken. Tibor schikte zich het beste in die ge prikkelde stemming, omdat hij bij Micha el een soort „repetitie-ziekte' veronder stelde, waaraan hij bij vroegere gelegen heden ook al eens had geleden Walter voelde zich ongerust en hij probeerde zo veel mogelijk goed te maken, wat Mi chael bedierf, vooral tegenover Renate. Want Renate trok zich die wanstemming het meeste aan, omdat ze er geen ver klaring voor kon vinden. Ze was met hart en ziel bij het werk ei ze gaf het beste van haar kunnen Het viel niet te ontkennen, dat Michael haar vaak ten onrechte terechtwees en standjes gaf en dat maakte haar moedeloos. Als Walter haar niet steeds ter zijde had gestaan, zou ze zeker aan zichzelf hebben gewan hoopt. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4