Ir Maandag had te De Koog heel wat vragen te beantwoorden Eén daarvan onderkende hij als een strikvraag Morgenavond hoopt De Cocksdorp definitief te besluiten tot de stichting van een Kleuterschool Feest op 31 Januari Film voor de jeugd, schrijfmachinewedstrijd, rook wedstrijd en touwtrekken halve ce-u vo cjdeden DUW-Arbeiders brachten hun grieven naar voren T.B.C.-film „Wit Wint" ,De Toekomst' was geheel bezèt Koger Oranjevereniging liet film over het reddingswezen draaien Ook hier zette de heer Hesseling uit één hoe ruilverkaveling tot stand komt. De vergadering werd bezocht door een 40-tal belanghebbenden. Na de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen en hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De eerste vraag was of bij de verkave ling rekening wordt gehouden met be staande gebouwen. Ir. Maandag ant woordde, dat als er veel huizen bijeen staan, als bv. in de dorpen, het moeilijk is, aan het verlangen te voldoen, land bij huis te kiijgen. Heeft men er land, dan blijft dit, indien dit wordt gewenst, in bezit. In het algemeen zal men, met het oog op de grondsoort, niet alles bijeen willen hebben. Wordt de grondsoort, die in het uit breidingsplan ligt geschat als cultuur land of bouwgrond? In de betref fende wet staat, dat gronden, bestemd voor wegen, straten of pleinen, niet in de ruilverkaveling mogen worden opge nomen. Uiteraard ligt het niet in de be doeling, speculaties in de hand te wer ken. Wat zullen naar schatting de kosten voor Texel zijn? Deze staan nog met vast, men is nog niet toe aan een kostenbere kening. Het rijk geeft subsidie tot een maximum van 75 pet. Hoe groot deze voor Texel zal zijn is nog niet bekend. Wat voor eigen rekening komt, kan wor den voldaan per grondbelasting en wel zo, dat gedurende 30 jaar 5 pet. van dit bedrag moet worden betaald Vóór de stemming worden de kosten geschat, de ze worden een week van tevoren bekend gemaakt. Gehele of gedeeltelijke vrij stelling van de kosten is mogelijk, indien men geen of weinig voordeel van de R.V. heeft. In het algemeen zal dit met zo veel voorkomen, daar ieder er direct of indirect belang bij heeft Bij reeds uitge voerde ruilverkavelingen variëren de kosten van f 250-f 2250 per bunder. Met voorbeelden werd duidelijk gemaakt, hoe deze grote verschillen mogelijk zijn. Worden de kosten voor ieder perceel apart bekeken? Ten aanzien van de om slag kan tot een zekere waardering wor den gekomen. Op een desbetreffende vraag ant woordde Ir. Maandag, dat vóór de stem ming de definitieve toewijzing der ka vels niet wordt bekend gemaakt, want zo zei hij, dat zou „Poolse Landdag" be tekenen. Ir. Maandag ontkende, dat voor de ruilverkaveling propaganda wordt ge maakt. Na de aanvrage zijn door het rijk veel kosten gemaakt, de gehouden ver gaderingen hebben uitsluitend ten doel, de belanghebbenden voor te lichten. Kan iemand die zeer gesteld is op een bepaald perceel, dit behouden? Dit is niet vooruit te zeggen, zoveel mogelijk zal aan wensen worden tegemoet gekomen, maai- als het tegen de belangen der ruil verkaveling is, niet. Wordt er rekening gehouden met de pachters? Naast ruil is ook pachtverka- veling mogelijk. Door ruiling van pach ters bv. is veel te bereiken. Is het mogelijk dat de pacht wordt verhoogd? Hoewel de Grondkamer geen pachtverhogmg toestaat, kan met de kosten der ruilverkaveling als uitzon dering bij de pacht rekening worden gehouden. Worden werken, door de ruilverkave ling aangelegd, ook volledig afgewerkt of moeten de eigenaars bv. de schotwal zelf opruimen? De werkzaamheden wor den volledig uitgevoerd, zodat er voor eigenaars of gebruikers niets te doen overblijft. Schade, aan een perceel toe gebracht, zal ook worden vergoed. Op een vraag hoe de verhouding zal liggen tussen de te maken kosten en de te verwachten productieverhoging, wil de Ir. Maandag niet ingaan. Hij oordeel de dit een strikvraag. Naar zijn mening zal productieverhoging ook veel afhan gen van de boeren zelf. De vraag of ingebrachte bloembollen- grond ook teruggegeven wordt, kreeg als antwoord, dat dit zoveel mogelijk het ge val is. De waarde van dit land loopt, door verschillende oorzaken, sterk uit een. Het ligt voor de hand, dat hier moeilijkheden niet zullen uitblijven. Gronden van het Staatsbosbeheer val len, op een kleine uitzondering na, niet onder de ruilverkaveling. Zullen de nieuw geprojecteerde we gen worden verhard? Op een bevesti gend antwoord werd gevraagd, wat on der verharding wordt verstaan, daar dit begrip nogal ruim is. De verharding zal van verschillende factoren afhangen, nu valt hierover niets te zeggen. Het ligt in de bedoeling, gedaan te krijgen, dat de verbetering aan de bestaande wegen on der het ruilverkavelingsplan zal worden uitgevoerd. Ir. Maandag achtte het blijk baar voorzichtig, hieromtrent geen toe zegging te doen. Ir. Maandag had de opmerking ge maakt, dat Wieringen na de ruilverkave ling in het geheel niet meer te herken nen valt. De vraag werd nu gesteld, of dit ook zo met Texel zal zijn. Geant woord werd, dat dit niet in de bedoeling ligt. Veel zal hierbij afhangen van de plaatselijke commissies, deze hebben in dit opzicht een grote verantwoordelijk heid. Overbodige wijzigingen zullen niet worden aangemoedigd. De luinwalletjes verdwijnen nu lang zaam, zal dit straks niet in ijltempo ge schieden? Ook hier zal veel van de Texe laars zelf afhangen. Ir. Maandag was van mening, dat het geen zin heeft, tegen de wil van de belanghebbende, tuinwalle- tjes aan te leggen, die na de overdracht toch weer verwijderd worden? Hoe zal de stemming in zijn werk gaan? De ruilverkaveling zal zijn aange nomen als 51 pet. van de stemmers vóór is. Stemgerechtigd is ieder, die in het blok land bezit. Ook wordt gestemd naar de meerderheid van het aantal ha. In dien 51 pet. of meer van de stemmers tegen is, maar de minderheid bezit méér ha., dan is het toch aangenomen. Deze wijze van stemmen is gekozen ter voor koming van overheersing van de grote landeigenaren over de kleine of omge keerd. Het afstemmen van een ruilverka veling komt niet zo vaak voor, maar Ir. Maandag wist tochi verscheidene geval len op te noemen, waar dit wel was ge schied. Heeft Dc Koog nog de mogelijkheid, buiten de ruilverkaveling tc blijven, als deze voor andere delen van Texel wordt aangenomen? Neen, dit is niet mogelijk. Heel Texel moet in één keer stemmen, d.w.z. degenen, die in het ruilverkave- lingsblok vallen. Als de plannen worden aangenomen, moeten uiteraard ook de tegenstanders meedoen. In de vergadering gingen tegen de on mogelijkheid, er buiten te blijven, veel stemmen op. In het algemeen was men van mening, dat de voordelen voor de omgeving van De Koog niet heel groot zullen zijn. Men is hier meestal tevreden met de toestand zoals deze is, de verbe teringen van de waterlopen in het Ko- gerveld zouden met geringe kosten uit te voeren zijn. Ir. Maandag sloot de bijeenkomst met woorden van dank aan de aanwezigen voor de getoonde belangstelling. INGEZONDEN Verzoeke plaatsing van het volgende in uw veelgelezen blad. Afgeluisterd gesprek in het Dorpshuis. Mevr. A.: Enig hè, die volksdansen, vindt u niet? Wat een prettige frisse sfeer heerst er onder de jongelui. Mevr. B.: Ja, en wat ook zo opvalt, dat bij dit vermaak nu eens geen drank te pas komt. Alleen erger ik me aan al die Bier-reclames aan de muur. Zou er niet iemand te vinden zijn, die de achterkant hiervan fleurig kan be schilderen, dan kunnen ze bij dergelijke gelegenheden worden omgehangen. Mevr. A.: Reusachtig idee. Dat zou vast het geheel ten goede komen. Met dank voor de plaatsing, UW ABONNEE. MOTOR DOOR GLADHEID GESLIPT Door de gladheid van de weg verloor de motorrijder L. Bakker, Eierland, Za terdagavond in de bocht bij P. Visman, Waalenburg, de macht over zijn stuur. Hij kwam te vallen maar kreeg geen let sel. De motor werd beschadigd. VESTIGINGSVERGUNNING De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Alkmaar heeft aan de heer T. A. Siersma vergunning verleend tot de uit oefening van een kleinhandel in sterke zwak alcoholische en alcoholvrije dranken in het perceel Binnenburg 7 te Den Burg. ZEER GESLAAGDE PADVINDERS AVOND De Eerste Texelse Padvindersgroep „De Trekvogels", Oosterend, gaf Zaterdag een feestavond ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. De Non-stop-uitvoe- nng slaagde in ieder opzicht boven ver wachting. De zaal was stampvol, men kwam vele stoelen tekort! Uit de Cocksdorp wordt ons bericht, dat morgenavond in de o.l. school aldaar een vergadering zal worden belegd om te komen tot definitieve stichting van een Algemene Kleuterschool. Zoals bekend, bestaat aan een Kleuterschool ook in De Cocksdorp een grote behoefte. Toen dan ook destijds een balletje werd opgewor pen om de mogelijkheden tot stichting van een Kleuterschool onder de loupe te nemen en de ouders der voor dit onder wijs in aanmerking komende kinderen bijeengetrommeld werden, vielen ten aanzien van de stichtingskansen optimis tische geluiden te horen. Men begreep wel, dat het haakje waar de kan aan moest hangen weer zou zijn de vraag: „Hoeveel geld kunnen we voor dit doel bijeen krijgen?" Diverse dames stelden zich toen spontaan beschikbaar om een belangrijk deel van haar vrije(?) tijd af te staan voor het vervaardigen van practische goederen, welke t.z.t. op een te organiseren bazar zouden kunnen wor den verkocht. Inmiddels zijn die dames al verscheidene keren bijeen geweest en het resultaat mag gezien worden! Het is eveneens bekend, dat men de beschikking kan krijgen over een vrien- Na de welgeslaagde maar niet drukbe zochte brflavonden van de Vereniging voor Volksfeesten komt deze vereniging alweer met een nieuw programma en wel voor de 31e Januari. Op deze dag zal in verband met de ver jaardag van H.K.H. Prinses Beatrix aan de kinderen van de lagere scholen te Den Burg een bioscoopvoorstelling worden aangeboden, om ongeveer vijf uur. Om acht uur wordt er een wedstrijd gehou den in het machineschrijven, daarna komt een rookwedstrijd en is deze afge lopen dan komt er een touwtrekwedstrijd. Na deze wedstrijden zal er gelegenheid zijn tot dansen. Donateurs van de ijsbaan hebben op vertoon van de kaart 1951-1952 vrij toe gang. Verder betalen zowel dc deelne mers als de kijkers 50 cent entree. De bioscoopvoorstelling voor de kinde reu is geheel vrij. De entree's worden verzorgd door het onderwijzend perso neel. De oorwaarden van de type-wed strijd zijn: 1. Eigen schrijfmachine meebrengen. 2. Papier wordt door de Vereniging be schikbaar gesteld. 3. Dc tekst idem. 4. Hel gaat er om wie de teksten het vlugst met zo weinig mogelijk slagfouten op papier brengt. De voorwaarden van de rookwedstrijd zijn: 1. Stenen pijp en tabak worden door de Vereniging verstrekt, alsmede drie luci fers per deelnemer. Het gaat er om wie het langst zijn pijp kan aanhouden op de verstrekte hoeveel heid tabak. De voorwaarden voor de touwtrekwed strijd zijn 1. Er wordt getrokken op sokken of blote voeten, schoeisel, van welk soort ook, is verboden. 2. De deelname is voor ploegen van vier, twee of individueel. V/ie worden dc .kampioenen voor Texel? Voor de winnaars zijn prijzen beschik baar gesteld. delijk gebouwtje en dezer dagen maakten wij nog melding, dat het toekomstige hoofd van de Kleuterschool reeds in op leiding is aan de Nutskleuterschool te Den Burg. Morgenavond hoopt men dan 't defini tieve besluit tot oprichting te kunnen nemen. We horen ze in De Koog al zeggen: „Waren wij al vast maar zo ver!" Texel, 11 Dec. 1901. Tijdens den storm der laatste dagen en den hoogen waterstand heeft de P.H.-dijk veel scha de beloopen. Er zijn wel 1000 zakken zand noodig om voorloopig de gaten wat te dempen. Oosterend, 13 Dec. 1901. De instruc teurs bij den cursus in den wapenhandel alhier, hebben het plan opgevat, om in Februari een militaire marsch naar den Burg te maken. De oefeningen, waarbij de heer J. Dros als hoornblazer dienst doet, worden thans veel op straten ge houden. Texel, Januari 1902. Gedurende het jaar 1901 werden uit de gemeente ver scheept: 36443 lammeren, 7843 schapen, 1179 koeien, 477 kalveren, 627 varkens, 82 paarden en 20 veulens. Oudeschild, 7 Januari 1902 Giste ren had in eene vergadering van „Dorps belang" de verpachting plaats voor het water halen uit de weezeputten. Na het bepalen der voorwaarden had de beste ding plaats. De Heer C. Sikkelée werd pachter voor den tijd van vijf jaren, te gen f 20 per jaar. Adv. Texelse Courant 1902. Aanbesteding. Het Bestuur van het Burger-Nieuwland zal Donderdag 16 Ja nuari 1902 bij inschrijving aanbesteden: Het maken van plm 232 M. Tuinwal bij P. Huisman. Gegadigden kunnen inlich tingen bekomen bij C. B. Bakker en P. Huisman. De biljetten moeten op boven genoemde dag, 's morgens 10 ure, bij den Secretaris, S. Keijser Pzn., zijn ingele verd. Texel, 15 Januari 1902. Door de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmij. is op voorstel van de plaatselijke commis sie alhier, aan de weduwe van den in 1876 verongelukte bootsman P de Waard eene jaarlijksche uitkeenng toegekend van f 150, De Waal, 14 Januari 1902. De mee- n;ng van sommige Texelsche veehouders, als zouden op Texel geen kaasfabrieken met gunstig gevolg kunnen werken, blijkt ongegrond te zijn. De kaasfabriek „De Hoop", alhier, verkeert althans in gunstige conditie. Meer en meer blijkt, dat de zuivel op Texel van uitstekende kwaliteit is, en dat men hier minder hoeveelheid liters melk noodig heeft om een 4-ponds kaas je te maken dan elders. Op Vrijdag 3 Januari jl. werd de kaas ur; onze fabriek te Alkmaar verkocht en kon men de hoogsten prijs bedingen, die er dien dag voor de fabriekskaas besteed werd; koo- per was de heer Rentjes, een Duitsch kaaskooper. In dezen tijd van ongekend lage wol- piijzen en en teruggaande vleeschprijzen, is zeer zeker dit bericht voor vele vee houders een welkome tijding. De Cocksdorp, 14 Januari 1902. Het Bestuur van den polder Eierland is voornemens jonge iepen langs den dorps weg te planten. Men is reeds bezig de oude boomen, populieren, die reeds ca. 60 jaar oud zijn, te rooien. Twee jaar gele den zijn reeds eenige jonge iepen tus- schen de oude boomen geplant. De af stand tusschen de boompjes zal 6 el be dragen. „Van de zoveel werklozen werken er zoveel in de DUW". Regelmatig brengt ons blad een dergelijk berichtje. Geen prèttig berichtje, waarin over werkloos heid wordt gesproken. Werkloosheid is een ongezond verschijnsel. Onze overheid tracht dit euvel zoveel mogelijk het hoofd te bieden. De meeste werklozen van ons eiland zijn zgn. seizoen-werklo zen, dus arbeiders, die bij v/interdag niet meer in het vrije (landbouw-)bedrijf aan de slag kunnen. Men meldt zich als werkloos bij het Arbeidsbureau, dat werk voor u tracht te zoeken. In de regel be landt ge dan bij de DUW. Op het ogenblik werken zo'n paar hon derd Texelaars bij de DUW. Men werkt liever in het vrije bedrijf, dat is wel al gemeen bekend, maar men werkt er be paalt met tegenzin als men in de mening verkeert, dat men tekort verdient. De laatste tijd (of misschien al langer?) zijn er verscheidene gneven ontstaan tegen de tariefstelling etc. en de ontevreden heid is aanleiding geweest tot 'n bespre king van de grieven, welke Maandag in „De Zwaan" door een 90 DUW-arbeiders werd bijgewoond. Op deze bijeenkomst, welke uitging van het NVV, de KAB en de C.N.V., werd een motie opgesteld inzake de tariefstelling en de aftrek voor jeugdige arbeiders. Deze aftrek wordt in DOOR HET GEWELD DER BRANDING De betonnen dam, welke van de bad- weg te De Koog het strand oploopt, heeft de laatste tijd zoveel van het ge weld der branding te lijden gehad, dat hij op verschillende plaatsen gescheurd en verzakt is. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 14-19 Jan. aangevoerd 79,569 st. Prijs per kg. f 2,-. Vorig jaar in dezelfde week aangevoerd 79,174 stuks. Prijs per kg. f 2,-. Oude kippen. Hiervoor wordt per kg. f2,15 betaald. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 14-20 Januari 1952: 321 kg exportgamalen f 2,60-f 2,30. 87 kg. pufgarnalen f 0,04-f 157 kg wul ken f 1,10—f739 kg kruikels f 0,23- f 0,23. Zoals gemeld wordt de tbc-film „Wit Wint" Maandag 28 Jan. te Oosterend en Dinsdag 28 Jan. te Den Burg vertoond. Deze film gaat uit van Draagt Elkan ders Lasten", fonds tot bestrijding van tuberculose en ter bevordering der volks gezondheid, een instelling van het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Ne derland. De opbrengst van de filmavond komt aan dit fonds 'ten goede. Het is een propagandatilm, die aan dacht vraagt voor het voorkomen en ge nezen van de tuberculose. De betekenis van deze film kan niet hoog genoeg wor den gehouden. De hoofdpersoon van „Wit Wint" is een jong piloot van de KLM, die in een sanatorium te Davos wordt verpleegd. Hij schaakt, waarbij hij oe winnende witte stukken speelt. Maar tijdens het spel doemen in zijn herinneringen ge beurtenissen op, welke aan zijn verblijf in het sanatorium vooraf gingen. De film vertelt daarover en van zijn meisje, dat hij min of meer van zich af stootte toen hij bemerkte, dat zij tbc had, hoewel hij dacht, dat hij van haar hield. Zij onroert door haar eenvoud, wars van elke valse pathos. De film vertelt van de gevaren van deze besmettelijke ziekte zonder terecht paniek te verwekken. Er komt duidelijk naar vo ren hoe licht besmetting kan plaats heb ben, doch ook, dat tuberculose te gene zen is. Het is een gaaf verhaal vol pak kende momenten. De fotografie, die buitengewoon goed is, heeft vooral idyllische accenten en een stemmingsvolle uitbeelding van de natuur. Er wordt gehoopt, dat veel mensen door deze film waakzaam zullen zijn ten opzichte van de tbc, des te meer is er hoop, dat wij op de duur onder Gods ze gen zullen overwinnen. de DUW nl. ook toegepast op accoord- werk, zodat de jongeren, die daarbij het zelfde werk presteren als hun oudere I collega's, of soms nog meer, toch minder loon ontvangt! Deze motie is doorge zonden naar de Raad van Vakcentrales, die de betreffende punten reeds met de Minister in bespreking heeft gebracht, daar van elders al eerder op herziening van de voorwaarden was aangedrongen. De lonen zijn afgestemd op het vrije bedrijf, maar de tariefstelling komt de arbeiders onjuist voor. Over het alge meen kan gezegd worden, dat de tarie ven voor het kruiwerk te laag liggen. En omgekeerd komt het meer dan eens voorl dat het heel normale werk ten opzichte! van de beloning aan de top zit. (Het| betreft hier een landelijke regeling). Het basis uurloon van de DUW be draagt 60 cent. Daar komt 34 pet. toeslag bovenop. In accoordwerk kan 20 pet. (van de 60 ct.) extra verdiend worden, waar boven 34 pet. van het verhoogde (60 cent plus 20 pet.) bedrag wordt ontvangen. Accoordwerk komt dan dus op 96 ct., het normale uurloon bedraagt 80,5 ct., terwijl in het vrije bedrijf door de (vak-) arbeiders 89 ct. per uur wordt bedongen. Als gezegd, werkt men niet graag in de DUW en de Raad van Vakcentrales tracht dan ook meer objecten te doen uitvoeren door het vriie oednjf, met het I genot van rijkssubsidie. De heer Wassenaar adviseerde hen, die in de DUW werkzaam zijn, een soci- j ale vertrouwensman te benoemen tot wie I men zich kan wenden bij een eventueel I conflict. \oor Texel, waar men doorgaans f niet zo erg lang in de DUW behoeft te I werken, stuit de benoeming van een ver- I trouwensman echter op het bezwaar, dat I deze doorgaans weer spoedig in het vrije bedrijf wordt opgenomen. EMIGRATIEHOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). In Nieuw-Zeeland is plaatsingsmoge lijkheid voor: 1. Echtpaar (bij voorkeur R K.),met ten hoogste 1 kind, voor werkzaamheden op de boerderij. Huisvesting in nieuw te bouwen woongelegenheid, bevattende 3 I ongemeubileerde kamers, w.o. 2 slaap- J kamers. Geen huur. 2. Echtpaar met ten hoogste 4 kinde ren, voor gemengd landb. bedr. Man zalj als tractor-chauffeur worden geplaatst.! Huisvesting: vrijstaand huis, inhoudende! 6 kamers, w.o. 3 slaapkamers. Huur wordt met het loon verrekend. 3. Echtpaar met ten hoogste 2 kinde ren. Man: of ervaren auto-monteur, of ervaren lasser, bekend met alle soorten laswerk. Huisvesting: 4 ongemeubileerde kamers, w.o. 2 slaapkamers. Huur: 1.15.00 per week. Goede Eng. taalkennis. **r 4. Echtpaar zonder kinderen. Man: vee-verzorger-tuinman. Vrouw: hulp in de huishouding, moet kunnen koken en 2 kinderen verzorgen. Huisvesting: 3 ge meubileerde kamers, w.o. 1 slaapkamer. 5. Echtpaar met 2 of 3 jonge kinderen, op een schapen- en veefokkerij. Huisves ting gedeeltelijk gemeubileerde woning met 6 kamers, waarvan 3 slaapkamers. Ervaring i.h. vak niet vereist, als de can- didaat interesse heeft voor landarbeid. I.v.m. het feit, dat de werkgever zelf kinderen heeft van 4 jaar en jonger, wordt de voorkeur gegeven aan een gezin met kinderen van gelijke leeftijd opdat de kinderen gezamenlijk kunnen op groeien en later de school bezoeken. Ge zinnen met reeds schoolgaande kinderen kunnen ook geaccepteerd worden, doch de kinderen zullen momenteel uitslui^ tend schriftelijk onderwijs genieten. In Engeland is nog steeds plaatsings-, mogelijkheid voor ongeschoolden op een flessenfabriek en een naaimachinefa- bnek. Landarbeiders, welke genegen zijn om in Maart a.s. in Zweden tewerkgesteld tei worden (Gotland) gelieven zich hiervoor1 ten spoedigste met het Arbeidsbureau in verbinding te stellen. De Koog. De zaal van „De Toe komst" v/as Zaterdagavond geheel be zet, toen de heer Akkerman, voorzitter van de Oranjevereniging, de vele be langstellenden welkom heette. In een korte inleiding vertelde de heer Wittpen uit Amsterdam, over de tijd, dat de kustbewoners alles in het werk stelden om zich meester te maken van de lading der gestrande schepen, zonder zich om de bemanningen te bekommeren, die soms voor hun ogen omkwamen. Eerst langzamerhand is daar verandering in gekomen. Toch was er een ramp nodig om het Nederlandse volk wakker te schudden. In October 1824 strandde bij Huisduinen het zeilschip „Vrede". Een 10-tal Hclderse vissers bereikte in een sloep het schip. Vol met schipbreukelin gen werd de terugtocht aanvaard, maar eer de kust bereikt werd, sloeg de sloep om en verdronken allen, op één na. In November van hetzelfde jaar werd het Reddingswezen in ons land georgani seerd en in de loop der jaren steeds be ter materiaal in gebruik genomen. Steeds zijn de redders vrijwilligers gewepst, die hun gevaarlijk werk meer uit menslie vendheid dan om een beloning uitoefen den. Tegenwoordig is op de grote red dingboten de kern der bemanningen in vaste dienst. Om het Reddingswezen goed te doen functionneren zijn jaarlijks zo'n f 320,000 nodig, die geheel uit guten bij een gebracht worden: het Rijk geeft geen subsidie. De beide films vóór de pauze gaven een overzicht van het gebruikte materi aal: het lanceren van een roeiredding- 'ooot, ook onder moeilijke omstandighe den, het wipper toestel, waarbij de schip breukelingen door middel van een aan een kabel bevestigde „broek", het schip kunnen verlaten en tenslotte de motor- strandreddingboot. De moderne redding boot, meestal „zelfrichtend" (als ze om slaat richt ze zichtzelf binnen enkele mi nuten weer op), voorzien van een krachtige motor, is een reddingsmiddel, waarvan de roeiers vroeger wel niet ge droomd zullen hebben. De derde film was een geluidsfilm, die het vele werk van de mannen der N.Z.H. R.M. nog eens duidelijk voor ogen stel de. Er zijn wel veel moeilijkheden te overwinnen, eer de schipbreukeling be houden aan land gebracht kan worden. 3 De aanwezigen hebben met veel aan dacht de films gevolgd, de Kogers, zo 1 dicht aan zee wonend, hebben uiteraardi belangstelling voor alles wat langs dei kust op zee gebeurt. Een door een der aanwezigen in de pauze georganiseerde collecte bracht f 30,55 op. I

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2