9 Ir Maandag zette de Ruilverkavelings plannen uiteen en beantwoordde vele vragen Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech ^Jeugdrubriek^ Vergeten Nooit! Meer dan 50 landbouwers uit de om geving van Oosterend hadden gevolg ge geven aan de uitnodiging van Ir. Maan dag, Cultuurconsulent te Haarlem, om te komen luisteren en eventueel van ge dachten te wisselen over de plannen tot Ruilverkaveling voor ons eiland. Na een woord van welkom, speciaal aan de vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur, de heren Ir. Kipperman en Veldstra en het bestuur van de Dertig Polders, geeft de heer Maandag een uit eenzetting van het doel en de werkwijze der Ruilverkaveling. Het doel van iedere Ruilverkaveling is te komen tot een samentrekking van de percelen, die aan één eigenaar of ge bruiker behoren en 'n betere ontsluiting en afwatering van gebieden, waar een tekort aan wegen en goede waterlopen is. Enige tijd geleden heeft u kennis kun nen nemen van het voorlopig plan van Wegen en Waterlopen en alvorens u over het plan tot Ruilverkaveling gaat stemmen, wordt dit nogmaals ter visie gelegd er kunnen bezwaren ingediend worden. Indien dit plan definitief goed gekeurd is kunnen de kosten begroot en kan ook de subsidie vastgesteld worden. Na de stemming door belanghebben den volgt dan allereerst de benoeming van de Plaatselijke Commissie, die bij de verdere uitvoering van het Ruilverkave lingsplan een zeer belangrijke rol ver vult. Deze commissie wordt benoemd door Ged. Staten op voordracht van plaatse lijke instanties. Een eerste voorwaarde is, dat de "leden van deze commissie het vertrouwen van de bevolking hebben en een behoorlijk overwicht bezitten, want aan hen is de juiste verdeling van de gronden in het Ruilverkavelingsgebied opgedragen. Aan deze commissie wordt een land meter toegevoegd, die tot taak heeft, ie- ders eigendom nauwkeurig vast te stel- i len. Deze maakt een nieuwe kadastrale kaart, wat tegenwoordig meestal met be hulp van vliegtuigen gebeurt De oude kadastrale kaarten vertonen heel vaak behoorlijke afwijkingen. Na het gereed komen van deze kaarten worden door de plaatselijke commissie een aantal schat ters benoemd, die tot taak hebben de waarde van ieder perceel nauwkeurig vast te stellen.Men gaat h.er uit van de normale verkoopwaarde. Met behulp van de nieuwe kadastrale kaarten en de prijs, die door de schatters is vastge steld, kan men dus een berekening ma ken welke waarde iedere eigenaar in brengt. Van deze schattingen worden weer kaarten gemaakt en deze worden op het gemeentehuis ter inzage gelegd. Ook hiertegen kunnen weer bezwaren worden ingebracht, waarbij de gang van zaken is als volgt. De bezwaren komen eerst bij de plaatselijk commissie: Kan men hier niet tot overeenstemming ko men, dan komt de kwestie voor de Rech- ter-Commissacis. Van de uitspraak van deze is rog beroep mogelijk bij de Recht bank te A)kmaar. Deze procedure brengt voor de belanghebbende geen kosten mee. Hij kan zijn zaken zelf bepleiten en heeft hiervoor geen advocaat nodig. Het vaststellen van de ingebrachte waarde is zeer belangrijk, want in prin cipe is het nl. zo, dat iemand na de Ruil verkaveling eenzelfde waarde terug moet ontvangen als hij vóór de Ruilver kaveling ingebracht heeft. In theorie zou hieraan ook voldaan zijn wanneer iemand, die bv. 5 ha. met een waarde van f 2000 per na. inbrengt na de Ruilverkaveling 10 ha. met een waarde van f 1000 per ha. terug ont vangt en er komt ook wel eens een geval voor, waarbij dit gebeurt. In de Wet is echter vastgelegd, dat men, indien de belangen van de Ruilverkaveling hier door niet geschaad worden iedereen land van ongeveer dezelfde kwaliteit terug moet ontvangen. Op de waarde, die inge bracht wordt moet in de meeste gevallen een correctiefactor toegepast worden. Ie dere eigenaar moet eenzelfde percentage van de inbreng afstaan ten behoeve van eventuele nieuwe wegen en waterlopen. Deze kan bv. 2 pet. bedragen Verder is er dan nog de zgn. „overbedeling", die het mogelijk maakt, dat iemand 'n land waarde van hoogstens 5 pet. meer ont vangt of de „onderbedelingdie de mo gelijkheid opent om iemand een land waarde van maximaal 5 pet. beneden zijn inbreng toe te wijzen. Alvorens de toewijzing begint worden door de plaatselijke commissie de zgn. „wenszittmgen" gehouden. Op deze bij eenkomsten van de commissie wordt hoofd voor hoofd iedere eigenaar en j pachter opgeroepen en kunnen wensen omtrent kwaliteit en ligging van het toe komstig bezit naar voren worden ge bracht. Deze bijeenkomsten dragen een zeer gemoedelijk karakter. Alle wensen worden vastgelegd in een zgn. „wensre- gister". De betrokkene moet voor deze wensen zijn handtekening plaatsen, omdat het meermalen is voorgekomen, dat iemand zijn wensen later nauwelijks meer wist of sindsdien tot andere ge dachten was gekomen. Deze wenszittm gen zijn buitengewoon belangrijk zowel voor de eigenaar als de pachter. Het is zeker niet zo, dat de belangen van de pachter bij een ruilverkaveling worden verwaarloosd. Zo heeft bv. op Wieringen vooral de pachtruil zeer veel voldoening gegeven. Het is voor een ruilverkaveling van veel belang wanneer een behoorlijke op pervlakte grond van Openbare Lichamen als kerken, armebesturen en weeshuizen, ingebracht wordt. Heel vaak kan men (Nadruk verboden) door G. Th. Rotman 25. Kort en goed, mijnheer Pimpel mans stapte op zekere namiddag met z'n vrouw in de trein om de auto in ont vangst te gaan nemen, want dat moest bij een autohandelaar in de stad gebeu ren. „Man, man, ik ben zo bang, dat je weer ongelukken krijgt", zei Mevrouw. „Kom, kom, je moet met zo pessimistisch we zen!" zei meneer. 26. Wel wel, meneer Pimpelmans sloeg z'n hand in de lucht, toen hij de auto j zag. Dat blonk en schitterde als zilver. Op de vraag van de autohandelaar, of meneer nog inlichtingen wenste, ant- i woordde meneer Pimpelmans met min- j achtend gebaar: „Meneer, u kunt me niets nieuws vertellen; dat weet ik alle- I maal allang". hier kleinere pachters mee helpen. Nadat het plan van toedeling is opge steld wordt ook dit ter visie gelegd en kunnen op dezelfde wijze bezwaren naar voren worden gebracht. Tenslotte volgt dan de akte van overdracht. Hypotheken op bepaalde percelen komen van de ou de eigendom op de nieuwe eigendom. Al- deze handelingen brengen voor de be trokkenen geen kosten mee. De heer Maandag besloot zijn uiteen zetting met enige algemenp opmerkin gen. Indien het plan tot Ruilverkaveling uitgevoerd wordt kunnen de twee gema len van de 30 Polders veel beter ge bruikt v/orden. Door verandering van de Waterlopen zal een gedeelte van het water uit de omgeving van De Koog niet meer voor rekening van het gemaal van Waalenburg, maar voor het gemaal Dijkmanshuizen komen. Verder is van groot belang, dat de gemalen De Schans en Dijkmanshuizen .gekoppeld" kunnen worden. Indien het ene gemaal overladen is kan een gedeelte van het water voor rekening van het andere gemaal komen. De heer Maandag noemde het een zeer gelukkige omstandigheid, dat de gemid delde oppervlakte per eigenaar op Texel vrij hoog ligt, nl. plm 15 ha. Dit bete kent, dat het wegennet minder dicht kan zijn dan in een gebied met kleine bedrij ven. Nieuwe wegen van belang behoeven er alleen in de Hemmer en het Koger- veld te komen. Het plan van Wegen en Waterlopen blijft ook na de stemming nog voor wij ziging vatbaar. Pas nadat de plaatselijke commissie met het plan van Toebedeling is gereed gekomen kan de juiste plaats voor wegen en waterlopen worden vastgesteld. Na een korte pauze werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Hiervan maakten verscheidene personen gebruik. Wij laten de belangrijkste vragen en antwoorden hier volgen. Wat zijn de kosten? Hiervan is nog niets bekend. In de verschillende gebie den varieert dit sterk. Er zijn gevallen van f 300 per ha., maar ook van f 2500 per ha. Het laatste geval heeft betrek king op een zgn. vaarpolder. Ieder per ceel was omgeven door een grote sloot en deze werden gedempt en het land ge ëgaliseerd en gedraineerd. Op Wieringen waren de kosten f 450-f 500 per ha. In dien de Ruilverkaveling bv. f 450 per ha, kost, betaalt men 30 jaar lang een be drag van f 15 per ha. Het is mogelijk om eigenaars, die geen of weinig profijt van de Ruilverkaveling hebben geheel of ge deeltelijk vrij te stellen. Hoe lang duurt een Ruilverkaveling? Vroeger duurde dat meestal heel lang, omdat het werk in werkverschaffing ge beurde. Thans wordt het meestal door 't vrije bedrijf uitgevoerd In ieder geval zal men op een paar jaar moeten reke nen. Kan men in een Ruilverkavelingsge bied een nieuwe boerderij bouwen met een hoge subsidie van het Rijk? Er is wel eens in deze richting gedacht, maar voorlopig zal de schatkist dit wel niet toelaten. Zullen kleine landgebruikers, die bv. van vijf eigenaars een perceel land pachten niet in verdrukking komen? Het i.s immers mogelijk, dat een bepaalde ei genaar na „verlegging" van het perceel dit zelf wil gaan gebruiken? De heer Ir. Maandag verzekert nogmaals, dat met de belangen van de pachters ten vol le rekening wordt gehouden en dat het niet aangaat een kleine pachter, „van de kaart te vegen". Mogen de kosten van de Ruilverkave ling op de pacht worden gelegd? De Grondkamer voor N.-Holland is van me ning, dat, wanneer de kosten evenredig zijn aan de verbeteringen, pachtverho- ging kan worden toegestaan. Het is van belang, dat reeds vóór de slemming eige naar en pachter zich met elkaar ver staan. Bij een pas gehouden stemming in een gebied waar de kosten op f 1750 per ha. werden begroot, stemden de meeste verpachters toch voor en dit bewees, dat de pachters zich reeds vóór de stemming bereid verklaard hadden de kosten van de Ruilverkaveling te willen betalen. Wat gebeurt er met het bezit van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten? Over deze kwestie is reeds gesproken en zullen nog meerdere be sprekingen volgen. Definitief is hierover nog niets bekend. De heer Ir. Maandag dankte voor de in goede sfeer gevoerde besprekingen en sloot daarna de bijeenkomst. BILJARTEN De Cocksdorp. In Hotel De Hoop had alhier eer. vriendschappelijke wedstrijd plaats tussen spelers van De Cocksdorp en De Koog. In het algemeen werd er goed spel, door enkelen zelfs een beste partij gegeven. Er werden 30 beurten ge speeld. De uitslag is als volgt: De Cocksdorp De Koog P. de Jong 93 P. Vermeulen 113 C. de Graaf 53 J. Hillenius 69 M. P. Reuvers 107 A. Akkerman 69 Th. Reuvers 71 P. Eelman 35 W. Jannes 67 C. Zutphen 47 F. Kikkert 52 R. Daalder 39 J Reuvers 24 W. Bakker 72 Joh. Zuidema 53 B. Kramer 55 Jac. v.d. Kooy 38 C. Bakker 36 Totaal De Cocksdorp 558 -- De Koog 535 De Cocksdorp heeft dus gewonnen met 23 caramboles. Geruime tijd bleef men nog gezellig kaarten en biljarten. BRIEF UIT CANADA Manus Bakker schrijft ons uit Canada (17 Brantstr., Hamilton, Ont.) het volgen de: De Canadese boer (en de manier waar op hij boert) is tamelijk verschillend van de Hollandse. Hij neemt hei over het al gemeen veel gemakkelijker op. Behalve in de tijd van zaaien en oogsten dan is hij wild. Hij zal bv. de heie zomer hard werken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat (vooial het laatste). En zo dra de winter komt, zie je hem kwalijk. Hij is geen handelsman, tenminste, hij zet zijn prijs voor zijn vee, of wat hij ,pok maar te koop heeft, en daar kun je het voor nemen of laten staan. Ik heb ze nog nooit zien „klappen" zoals het op onze goeie ouwe Texelse lammerenmarkt ge beurt. Er zijn er zelfs, die kwaad worden als je begint te dingen. Ik weet van scheikunde en formules heel weinig af. Het is echter zeker, dat de kunstmeststoffen die hier worden ge bruikt verschillend zijn van de Holland se. Er is hier veel minder regenval, wat natuurlijk andere kunstmeststoffen ver eist. In De West (westelijk van Winni peg) wordt hoegenaamd geen kunstmest gebruikt. Het zijn daar bijna allemaal bouwbedrijven, met rond de steden na tuurlijk de stadsmelkers. Om u een idee te geven van de afstanden: ik werkte in Quapelle, Saskatchewan waar we dertig koeien molken voor de stad Regina, 40 mijl verderop. In het Oosten zijn de be- drijven meer gemengd. Zaaizaad wordt er heel weinig ver- bouwd. Een boerderij (woonhuis en I schuur onder één kap) kent men hier i niet. Woonhuis en schuur staan in de re- gel van de 30 tot 100 meter apart. Riet of dakpannen komen niet voor, het is bijna j alles shingels (dekspanen). Soms ook as- phaltpapier of een enkel leien dak. j Op het platteland in De West is het j alles houtbouw en ook veel in het Oos- I ten, zelfs in de seden komen nog vele I houten huizen voor. Het brandgevaar is dientengevolge veel groter, vooral op het platteland (bij gebrek aan water). De winter is erg verschillend, wat ook te begrijpen is voor zo'n groot land, ga de verschillen maar na in Europa. Het Zui- den, vooral Zuid Ontario, is niet zo heel erg verschillend van een goeie Hollandse I winter, alleen langer. Het klimaat in j Brits-Columbia (B.C.) schijnt veel met het Hollandse overeen te komen. (Ik ben er nooit geweest). In het Noorden en Westen is het veel kouder en temperaturen van 50 gr. F. on der nul zijn daar lang geen zeldzaam heid, alhoewel de koude daar veel droger is en dus beter te verduren. Wat de gemiddelde Canadese boeren vrouw betreft, daar neem ik werkelijk mijn petje voor af. In de 14 weken dat ik in Quapelle (Sask.) vertoefde, heb ik mijn bazin zien autorijden (vracht- en luxe), paardrijden, paard en wagen rij den, melken (ze zag er mets tegen op om dertig koeien alleen te melken, met hand of machine als het ncdig was) en haar huishoudelijke bezigheden te doen. Hoewel ze nu misschien niet zo goed zijn in de laatstgenoemde als de Hollandse vrouw, wordt er toch in ieder geval een goed potje gekookt. Wat ik zojuist ver telde is lang geen uitzondering. De sociale toestanden voor de arbeider zijn in de steden bijna net zo goed als in Holland, maar op het platteland nog ta melijk hopeloos alhoewel ik in deze 2Vs jaar wel enige verbetering gezien heb en er gezegd wordt dat er hard aan wordt gewerkt. De lonen zijn ook nog veel te laag op het platteland, maar beter dan toen ik hier kwam. S.V. Texe! Door het zeer slechte weer der laat ste dagen, storm, regen, hagel en natte sneeuw, zijn verreweg de meeste wed strijden afgelast. In de 4e kl A wist Z.A. P. van Vrone te winnen met 3-1, dit was de enige wedstrijd in onze afdeling. Texel 2 won van ZAP 2, ZAP 3 kwam niet op, terwijl Adsp. A met naar Kaag vogels behoefde wegens terreinafkeu- ring. Met een bezwaard hart hoorden we dat ons terrein voor de wedstrijden te gen Z. was goedgekeurd en we dachten, dat er geen spaan van onze grasmat zou overblijven. Over de wedstrijd zelf zullen we maar weinig vertellen, er werd bij T. heel slecht gevoetbald, vooral in de voorhoe de was het mis. Z. speelde bepaald beter maar vond op haar weg een achterhoede en keeper die met veel geluk doelpun ten wisten te voorkomen. Uit een corner, door Henk keurig genomen, schoot Dick ineens onhoudbaar in: 1-0. Na de rust moest T. met man en macht verdedigen en in de voorhoede bleven enkele kansen onbenut, terwijl Z. keer op keer ons doel in gevaar bracht, maar Jan en Piet, Ben enz. wisten de moeilijk ste situaties te redden en zo kreeg T. 2 twee belangrijke punten binnen. Het behoeft eigenlijk geen verwonde ring dat onze spelers van bet 2e telkens te laat waren. Trainen, regelmatig trai nen zal je in staat stellen je süccessen op te voeren en er is nog een kans! Tracht die te grijpen, dus Texel 2 ook naar het gymlokaal, met al de anderen, hedenavond 8 uur. Trainen adsp.: Deze week adsp. A om 6,30 uur. Op 14 Mei a.s. bestaat S.V. Texel 40 jaar. Dat wordt een belangrijke dag in onze voetbalgeschiedenis. Het volle licht zal op die dag dienen te vallen en we zijn er zeker van dat we volop in de be langstelling zullen zijn van tal van offi cials en andere belangstellenden. Om zo'n mijlpaal goed te doen uitko men is een volledige terugblik onmisbaar. Ieder die ons kan helpen met oude fo to's, aantekeningen, berichten en alle gegevens die ons hier van nut kunnen zijn, aan ons wil afstaan of tijdelijk ter beschikking wil stellen, zullen wij dankbaar zijn. Onze secretaris, de heer Ten Cate, neemt ze gaarne in ontvangst. ESPERANTO-NIEUWS Esperanto in Openbare leeszalen. Dr. Paul Neergaard te Kopenhagen stelt in .samenwerking met mej. B. Ols- sen, bibliothecaris te Kopenhagen, een catalogus samen, die alle Esperanto-boe- ken zal omvatten waarschijnlijk on geveer 2000 exemplaren die door de openbare leeszalen van Denemarken worden uitgeleend. Nr. 179. AFKE EN S1EP DE BOER EN NELLY DEN BRAVE Doordat hun briefje was zoek geraakt komen ze nu pas in de krant, tóch nog in de maand, waarin de verjaardag van 1 Afke en Nelly valt, want Afke heeft t> j Januari haar zevende verjaardag ge- vierd en Nelly is op 1 Januari 10 ge- i worden. Siep heeft op 18 September zijn derde verjaardag gevierd. I Zij wonen in de Kogerstraat. FEUILLETON 20.) In ieder geval hebben de indrukken van zijn moeilijke jeugd zo sterk op hem ingewerkt, dat ze hem nog steeds vervolgen, besloot Water zijn relaas. De moeilijke strijd, die zij^ moeder tegen het ellendige bestaan heeft gevoerd, zal hij nooit kunnen vergeten. Als je pro beert hem te begrijpen, met inachtne ming van die verbittering, zal je hem veel kunnen vergeven. Het is maar goed, dal je mij dat hebt verteld zei Renate peinzend. Arme jongen! Hoe zou je hem het best kunnen helpen? Walter haalde mismoedig de schouders op. Ik geloof nog slechts aan één moge lijkheid Dat hij later eens een vrouw ontmoet, van wie hij meer kan houden dan van zijn moeder en de muziek te za- men. Misschien dat hij dan zou genezen. Je zou wel eens gelijk kunnen heb ben, zei Renate en voegde ei aan toe: Ik hoop van ganser harte, dat hij gauw de vrouw zijner keuze moge vinden. Zij zag er zo ernstig en bezorgd uit, dat Walter piobeerde het gesprek een opge wekter houding te geven. Ik geloof, dat het geluk hem niet gunstig zal zijn, als hij alle meisjes zo grof en onheus be handelt als jou! Maar Walter! lachte ze. Mij be schouwt hij toch niet als v.gouw. Wij zijn toch immers overeengekomen, dat wij al leen maar goede vrienden zullen zijn! De altviolist nam haar met zo'n eigen aardige, maar warme blik op, dat ze ver ward haar ogen neersloeg. Afgesproken is het wel, zei hij na een poosje. Maar geloof je werkelijk, Re nate, dat een afspraak voldoende is om je gevoelens voor eens en altijd uit te schakelen? O mijn hemel, als dat zo ge makkelijk was. Hij brak abrupt af en liep naar het raam toe. De kleine ruimte scheen plot seling vervuld van een ondraaglijke span ning. Walter trommelde met zijn vingers tegen het raam en zweeg nog steeds. Ein delijk draaide hij zich om en begon, zon der iets te zeggen, zijn viool in te pak ken. Wat ga je morgen uitvoeren? Het is onze eerste vrije dag. Zullen wij gaan skiën? vroeg hij op gedwongen onschul dige toon. Natuurlijk, antwoordde ze ver baasd. Ik dacht, dat wij met elkaar een tocht zouden maken, dat was toch afge sproken. Je hebt je er zo op verheugd. Och ja, zeker, zei hij verstrooid. Tot mijn spijt zie ik toch geen kans om mee te gaan. Ik.ik moet die gelegenheid benutten, om eens naar Munchen te gaan, want als we met onze concerten zijn begonnen, komt er helemaal niets meer van Wat jammer .onderbrak ze hem te leurgesteld. Is dat werkelijk zo nodig? Ze keek hem onderzoekend aan. Het is werkelijk nodig, Renate, zei hij zacht. Het is beter zo. Ik.ik. maar ga jij gerust met de anderen die tocht maken. Ik moet beslist naar Mun chen. Het was haar alsof haar plotseling de ogen opengingen. Hij hield van haar! En hij wilde haar liever uit de weg gaan, omdat hij zich aan zijn belofte gebonden voelde. De kleine gemeenschappelijke beleve nissen, die ze met hem had gehad, kwa men in haar gedachten op. In Berlijn, in Würzburg. hier in de bergen. En ineens begreep ze, waarom ze die onschuldige gebeurtenissen instinctief voor de ande ren had verzwegen, ze begreep ook haar gevoelens voor hem, die ze tot nu toe voor vriendschappelijke r.eigingen had gehouden, maar nu begreep ze, wat de ware oorzaak was geweest van haar voortdurende onrust en neerslachtigheid: ze beantwoordde zijn gevoelens, ze hield van hem. Waarom zweeg hij nu? Waarom zei hij niets over hun wederzijdse liefde? O, die dwaze afspraak en de gevoelens van consideratie, die ze tegenover de ande ren moesten hebben! Zijzelf was het ge weest, die met dat voorstel was komen aandragen, zonder te vermoeden, dat het lot zich tegen haar zou keren. Het was zo gemakkelijk geweest om het Tibor voor te houden. Juist.Tibor. Die had zich er geen snars van aangetrokken! En moesten zij beiden die afspraak nu re specteren? Ja waarachtig, het was niet alleen ten opzichte van Michael en Tibor, maar het ging om de vrede in het kwartet, om het voortbestaan van hun muziekgemeen- schap. Ze had, zonder het te willen, ge noeg schuld tegen het kwartet op zich geladen, omdat zij de aanleiding van Pauls vlucht was geweest. Ze mocht niet nog eens de rustverstoorster worden. In die paar ogenblikken, dat haar dit alles door het hoofd ging, was de span ning tot het ondraaglijke gegroeid. Rena te vermoedde, hoe zwaar Walters inner lijke strijd was en ze vreesde, dat hij toch nog zou kunnen bezwijken en het beslissende woord zou uitspreken als ze hem zulks niet belette. Ze moest hem te hulp komen. Dus stond ze op en verliet, zonder iets te zeggen, de kamer. Hij mocht niet ver moeden, dat zijn liefde werd beant woord. Daardoor zou hij nog zwaarder moeten liiden.. Walter bleef alleen in de kamer ach ter, in droefgeestig gepeins verzonken. Hij was zich er van bewust, dat hij zijn gevoelens niet had weten te verbergen en dat ze dit had gemerkt, stond voor 'm vast. En haar stille aftocht scheen hem een duidelijk, eigenlijk zelfs heel tactvol ant woord op de onuitgesproken vraag. Zou ze een wrok tegen hem hebben, omdat hij bijna de grens hunner vriend schap had overschreden? Zou hun ver trouwelijke verstandhouding, die als van zelfsprekend tussen hen beiden was ont staan en die zo zuiver en oprecht was, hierdoor hebben geleden? Hij vervloekte zijn optreden, dat hij zelf onbeheerst noemde. En omdat hij toch in 'n stemming van zelfcritiek was, vervloekte hij ook het tegendeel: zijn ge brek aan meedogenloosheid, zijn aan hankelijkheid jegens het kwartet, die hem hadden belet, openhartig met haar te spreken. Hij zuchtte wanhopig en schudde zijn hoofd. Hij was een uitgesproken dwaas met zijn nauwgezetheid. Hij benijdde Ti bor om zijn onbekommerde lichtzinnig heid. Die zou zich geen ogenblik met zul ke gedachten hebben beziggehouden. Die zou recht op zijn doel zijn afgestevend. Maar hij kon nu eenmaal niet anders handelen Toen hij op het punt stond de kamer te verlaten, merkte hij, dat Renate verge ten had, haar instrument in te pakken. Behoedzaam nam hij de cello op en leg de het instrument in de kist. Een prachtig instrumentfijn be snaard en een wonderbaarlijk mooie toon En Renate even fijn besnaard en wonderbaarlijk. Het zou verdraaid moeilijk worden om die xameraadschap- pelijke houding ook in de toekomst vol te houden, maar hij moest het proberen. Renate en Michael waren ten slotte de enigen, die de afgesproken tocht onder namen, want Tibor had de vorige dag op de oefenweide zijn voet verstuikt. In de grond van zijn hart was hij heel blij geweest, dat hij op die manier aan het vroege opstaan was ontkomen en aan de „overmatige frisse lucht". (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4