cabaret-ml M.S.Langeveid&Zn Eigen import DE MINIVERS" INKEER UITVOERINGEN «s U De Afdeling Texel van de Holl. van Landbouw Polderlasten Aanbesteding Grote prijsverlaging Te koop Heerlijke zoete koolrapen te feoop Woningruil P. BOOM, OUDESCHILD Uw adres voor Wagenmakers- werk Texels Bioscoop Theater Telefoon 27. „Een heer in 't verkeer" D.E.K. Muziekvereniging Beide avonden Bal na! Ruilverkaveling Texel Vergadering op Donderdag 17 Januari a.s. in vergadering bijeen Vergeten Nooit! Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech De Penningmeester van het Waterschap „De 30 Gemeenschappelijke Pol ders op Texel" verzoekt de Ingelanden, welke de over het dienstjaar 1951 nog niet hebben voldaan, deze alsnog vóór I Febru ari a.s. te voldoen, daar na gemelde datum tot ver volging wordt overgegaan Texel, 12 januari 1952 De Penningmeester E. L J. Lap Ondergetekende wenst namens het Bestuur der Coöp Zuivelfabriek „Een dracht" te Den Burg op Texel, op Dinsdag 22 Ja nuari 1952, aan te besteden het uitbreiden der fa briek (bouw perslocaal) Bestek en tekening zijn verkrijgbaar ten kan'ore van de architect, Nassau- laan 37 te Alkmaar, uit sluitend tegen vooruitbe taling van f 10-, franco per post f 10 20. Restitutie op de dag der besteding f 5- De architect B N A D S de Boer. Postgiro 34086 van watten, windsels enz. Ziekenfondsleden extra korting op elast. kousen bij Drogisterij van Beem 2 wagens op luchtbanden en 2 onderstellen licht en zwaar Te bevragen bij H. KUIP De Koog 3 Mooie Bloemkolen H,— 2'/2 kg Spruiten f 1,— 2>/2 k 3 kg Witlof f 1 3 kg Uien f 1,— 10 kg Aardappelen fl,— 2'/a kg Goudreinetten f I 2 kg Handappelen fl,— 8 kg Rapen fl,— 3 kg Prei f 1, 4 kg Groene Kool fl,— enz. enz. Sinaasappelen in alle prij zen, zoekt U zelf even uit 8 ct per kg C v Heerwaarden, Kogerweg Aangeboden FLINKE WONING in Oudeschild voor woning in Den Burg Brieven onder no 175 aan bureau van dit blad. Zaterdagavond 8 uur en Zondag middag k uur RED SKELTON in (YELLOW CABMAN) Een film der ongelimiteerde dwaas heidEen zot op wielen: Red als Taxi-chauffeur TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN Zondag- en Maandagavond 8 uur GREER GARSON, WALTER P1DGEON Het sympathiekste gezin weer terug op het witte doek (THE MINIVERS STORY) „De Minivers" zullen U weer ont roeren in een dramatisch relaas van een nieuwe episode uit hun leven. Dit is het vervolg op een van de grootste films aller tijden. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. KAARTVERKOOP ALS GEWOON. ff R.K. Toneelvereniging „St. Jan" brengt U, ZONDAG 20 JANUARI as. 's avonds 8 uur in „Casino", het dra matische toneelspel in drie bedrijven door A Bromtt. Toneelliefhebbers, deze avond moogt U niet verzuimen. Kaarten a f 1,25 (bel. inbegr) vanaf heden aan de zaal. Plaatsbespreken 10 ct. pp. extra (Behoudens go> dkeuring B. en W.) Bouwsma. te Den Hoorn Directeur U. D Vrijdag 18 Januari 1952 uitsluitend v«»or Donateurs. Donaleurs- kaarten medebrengen Zaterdag 19 Januari 1952 tegen entrée f 1,25 per pers bel. inbegr Belanghebbenden, eigenaren en pachters uit de omgeving van OOSTEREND en DE KOOG worden uitgenodigd tot het bijwonen van een om 15 uur te OOSTEREND in „HET WAPEN VAN AMSTERDAM" en om 20 uur te DE KOOG in „HET WITTE HUIS", waar een toelichting zal worden ge geven op de gang vaa zaken in de RUIL VERKAVELING, o I v. Ir F. L A Maandag, Rijksciiltuurconsulent Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore, Den Burg, Texel. Ter gelegenheid van de verjaardag van H K.H. Prinses Margriet geven wij ZATERDAG 19 JANUARI 1952 een 's avonds 8 uur in Hotel „Texel". Balimiziek1ste door het gezelschap Koos Siewerts 2de het grote Belgische Dansorgel met zijn 50O pijpen en 18 registers. Demonstratie van de clavioline, het miniatuur pijploze orgel Een beperkt aantal toegangsbewijzen f 1,50 is ver-1 krijgbaar in het Sigarenmagazijn W. Vlas, Groene- plaats, Den Burg, Telef 28 en indien nog voorradig 's avonds aan de zaal. De algemene ledenvergadering van de afdeling Texel van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, welke Dinsdag avond 8 Januari jl. in De Lindeboom werd gehouden, werd door 33 leden bij gewoond. Nadat de voorzitter, de heer Jac. Roeper Johzn., de vergadering had geopend en de secretaris, de heer F. R. Keijser, de notulen had gelezen, werden enige mededelingen gedaan. 1. Zoals bekend werden voor Friesland de fondsgelden voor het slachtvee ver laagd in verband met de goede gezond heidstoestand van het vee in die provin cie. De Coop. Veeafzetvereniging Texel heeft naar aanleiding daarvan destijds het bestuur van de afdeling Texel der Holl. Mij. van Landouw verzocht pogin gen in het werk te stellen om ook voor Texel een lager tarief te verkrijgen. Ook aan de andere standsorganisaties heeft genoemde vereniging medewerking ge vraagd e;i de standsorgamsaties hebben thans besloten aan het Centraal Bureau voor Slachtvee een verzoek te richten om ook voor ons eiland een lager tarief in te voeren, en wel het laagste tarief. 2. Het ligt in de bedoeling om een des kundige uit te nodigen op een algemene vergadering van de zuivelfabriek een in leiding te houden over de vee-arbitrage 3. Door verschillende leden was het bestuur verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot verla ging van de „invoerrechten" van vee De rechten varieren van 50 cent tot f 3. De voorzitter deelt mede, dat uit het on derzoek is gebleken, dat er geen reden bestaat om op verlaging aan te dringen. 4. Het honderd-jarig bestaan. Het is in feite niét de afdeling Texel, welke dit jaar een eeuw bestaat: deze eer valt te beurt aan de afdeling Eierland. De Eierlanders zeggen Als er feest gevierd moet worden, dan bij ons te De Cocks- dorp, wij hebben de oudste papieren!" De voorzitter wilde de juistheid hier van niet bestrijden, maar zag om practi- sche redenen geen gelegenheid om het eeuwfeest gezamenlijk in De Cocksdorp te vieren en daarom stelde hij de leden van de afdeling Texel voor nog een jaar of 7-8 te wachten, want dan bestaat ook de afdeling Texel honderd jaar 5. Op een vorige vergadering was ge suggereerd, dat arbeiders in de DUW meer zouden kunnen verdienen dan in het vrije bedrijf. Voor zover de voorzit ter heeft kunnen nagaan, behoort zulks tot de grote uitzonderingen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de afdeling Callantsoog, waarin melding gemaakt wordt van de schade, welke door spreeuwen wordt aangericht. De heer Van Groningen is er van overtuigd, dat deze schade aoor trekken de spreeuwen wordt veroorzaakt (Zie over de stand van het wintergraan mede in verband met de vogelschade, elders in dit nr. Red.) FEUILLETON 17.) Gehoorzaam gaf Tibor de gram mofoon een zetje. Met een laatste smach tende uithaal beëindigde de zanger zijn lied abrupt. Dat is het praktische met zo'n ap paraat, verklaarde Tibor argeloos en ge lukkig, dat hij het gesprek een andere wending kan geven, het luistert naar de kleinste aanraking. Wees stil en ga daar zitten, zei Re- nate streng en wees hem een stoel aan, die ver van haar verwijderd stond. Ze constateerde met leedwezen, dat de grammofoonmuziek haar ergste woede had bekoeld. Je bent werkelijk volkomen dwaas geworden, Tibor, zette ze haar boetpre- dicatie voort, onderwijl naar haar zak- spiegeltje zoekend, om de sporen van de schermutseling te doen verdwijnen. Heb je er dan helemaal niet bij stilgestaan, dat je door dit onhebbelijke optreden niet slechts jezelf, maar ook het gehele kwartet onaangenaamheden bezorgt? Hoe bedoel je dat? Tibor schudde spijtig het hoofd en stak een sigaret op. Hij zag er eerder trots dan terneergesla gen uit. Als ik niet werkelijk zeveel voor ons gemeenschappelijk werk voelde, zou je nu naar een andere cellist kunnen omzien. Zijn hooghartige houding prikkelde De heer H. J. Keijser, penningmeester, wordt (op voorstel van de heer Jurr. Beumke.s) bij acclamatie herkozen. De heer P. Kikkert Hzn. wordt gekozen in de vacature mej. G. Dijt; de heer D. Kui per, Harkebuurt, wordt gekozen in de vacature KI Zuidewind, Kerkeplaats. De voorzitter dankt mej. Dijt hartelijk voor de werkzaamheden welke zij gedu rende drie jaren voor de afdeling heeft verricht. „Wij waren de enige' afdeling van onze Maatschappij, die een vrouwe lijk bestuurslid rijk was!" zo verklapt de voorzitter. Rondvraag. De heer Jac. Lap Kzn. betreurt het, dat diverse percelen land, eigendom van „Natuurmonumenen", lang niet het volle profijt kunnen opleveren doordat ze van kunstmest verstoken moeten blijven. De voorzitter deelt mede, dat „Natuur monumenten" thans bezig is met de aan koop van boerderij De Hertenkamp, ge legen in Waalenburg. Volgens de eerste geruchten zou „Natuurmonumenten" ook het oog hebben laten vallen op nog twee andere boerderijen, maar dit wordt thans weer tegengesproken, aldus verklaart de voorzitter. De heer Lap vindt het jam mer, dat ook het land van de Herten kamp als cultuurgrond verloren zal gaan, temeer omdat vele jonge boeren tegen woordig wegens gebrek aan cultuur grond moeten emigreren. De voorzitter merkt op, dat „Natuurmonumenten" ook haar goede kant heeft. „Wij hebben de vogels en de natuur altijd om ons heen, maar er zijrt zoveel landgenoten, die dit voorrecht in hun haardsteden moeten missen. Als recreatiegebied zijn de na tuurmonumenten voor hen van grote be tekenis". De heer Joh. Roeper Johzn., Spang, zegt: „Door „Natuurmonumenten" is het aan tal meeuwen vermeerderd en wij zitten met de last!" De heer Van Groningen verklaart, dat dit jaar practisch geen meeuweneieren zijn geraapt! De heer Jurr. Beumkes iblijkbaar den kend: ,Nu eens wat anders!") vraagt of het bestuur bij de betrokken instanties wil aandringen op spoed inzake de oplos sing van het verkeersprobleem Texel Den Helder. In antwoord op een vraag van de heer Eelman, Dijksenstichting, Oosterend, deelt de voorzitter mede, dat inzake de sociale lasten voor vaste en losse arbeiders een gevarieerd percentage geldt. De heer Van Rossem zou het toe juichen als, evenals in de bouwvakken het geval is, één (verzamel-)zegel voor de landbouwbedrijven werd ingevoerd. De voorzitter spreekt vervolgens het oudste lid de 83-jarige heer N. J. Schu- maker, „Bispinckhof", Kogerweg, harte lijk toe De heer S-'humaker zal op de volgende vergadering gehuldigd worden in verband met zijn 60-jarig lidmaat schap van de afdeling Texel. (Hij zal dan een medaille kunnen toevoegen aan zijn vele andere tropees!) Na de pauze hield de heer D. Keijser H.Jzn., een praatje over zijn reis door Peru. haar steeds meer. Tevens ontwaakte in haar een soort bekeringsijver. Tibor, je bent toch oud en wijs ge noeg om dat in te zien. Geloof je werke lijk, dat ik alleen maar wat in de ruimte heb gepraat toen die nacht in Wurzburg? Jij was toch zelfs de eerste, die mij be loofd heeft, je aan die afspraak te zullen houden. Nu ja, mompelde hij met tegenzin. Zo'n belofte zou gemakkelijk zijn te hou den als je met zo bekoorlijk was en zo verduveld aardig, Renate. Tegen haar zin in, moest Renate la chen. Alle mensen, wat moet je met zo'n man beginnen? zuchtte ze wanhopig. Toen deed ze met een resoluut gebaar haar tasje dicht en ging tegenover hem zitten. Plotseling had ze geen angst meer voor hernieuwde aanvalspogingen. „Ti bor, je bent toch anders geen onnozele en onverstandige jongen. Ik zal geen preek gaan houden want dat ligt mij niet. Maar er mag in geen geval om mij ruzie in het kwartet ontstaan. Is dat de enige reden? vroeg Tibor vol belangstelling. Zoiets vraagt men een dame met, wees ze hem lachend terecht. Je wordt veel te persoonlijk. Bovendien ben ik met de enige vrouw op de wereld. Blijf maar liever bij je aardige kleine vrien dinnen, die veel gemakkelijker en min der gecompliceerd zijn. Hoe kun je zoiets nu weer zeggen, Renate! riep Tibor beledigd. Wat brengt je nu weer tot zulke gedachten? Heel eenvoudig, lachte zij en wees ZOALS HET VROEGER WAS Vlieland, 8 Januari 1952. Geachte Redactie, Niet lang geleden zag ik in de Texelse Courant een gezicht op de haven van Ou deschild met een beschrijving van de vissersvloot van vroeger en thans. Ik weet er nog van dat er zo ongeveer 150 vissersvaartuigen op Texel waren. Maar er is nog meer te vertellen over dien tijd. Toen waren er op Texel 35 vrachtvaar ders, grote en kleinere tjalken en thans vermoedelijk niet één meer. Er waren ook 9 beurtschippers, 2 voeren uit de ha ven van Oudeschild en 2 van De Cocks dorp op Harlingen, drie beurtschippers op Amsterdam en twee op Alkmaar, die hadden hun thuishaven te Oudeschild. Hoogachtend, N. W. DUINKER. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van de H. Martinus Oudeschild Zaterdag 6-7 u. biechtgel7,30 rozen hoedje, daarna nog biechtgel. Zondag, octaafdag van Driekoningen, om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 uur communieuit- reiken en om 10 u. de Hoogmis, 's Mid dags om half vijf lof. Dinsdag- en Don derdagavond om 7 u. rozenhoedje, Zater dagavond om 7,30. Vrijdag .begin van de Int. Bidweek. Zondag, 2e Zondag na Driekoningen. Vrijdag om 2,30 St. Mar- thavereniging: A. Hin en Nelie Witte. In de week zijn de H.H. Missen om 7,30 uur. Texelse Boysnieuws. Boys 1 moet uit naar Dirkshorn. Als er hard voor gewerkt wordt kan dit een overwinning worden. Vertrek om 11,15 van de Groeneplaats. Boys 2 speelt om 2,30 uur thuis tegen Zeemacht 2. Een zware wedstrijd, Boys! De adsp. gaan Zaterdagmiddag bij ZDH op bezoek. Vertrek om 2,15 uur per fiets vanaf De Zwaan. Zie elftallen in het kastje. S. V. Oosterend. Hedenmiddag om 3 uur Texel B-Oos terend A. Jongens komt op tijd! Morgen gaat het le naar LSW, een zware wedstrijd heren. We zullen ons maar niet aan voorspellingen wagen. Zo als jullie weet heeft Oosterend een club- krant. Het proefnummer, dat vorige week is thuisbezorgd, was voorzien van een strookje om in te vullen. Wacht daar nu niet te lang mee, maar doe dit nog vandaag! S.V. Texel Morgen, 4e kl. A KNVB: W.-Waard— Bergen; RKAFC-DTS; Texel-Grasshop- pers; Schagen-Vrone; ZAP-Succes; Wa- tervogels-VZV. Afd. N.H. Res. 2 D.: DTS 2-Kaagvogels 2; Vios 2-HRC 5; SRC 2-Oudesluis 2; RK AFC 3-Texel 2. Res. 3 E: Watervogels 3-Texel 3. Adsp.: Helder A-Texel A, 10 uur. Adsp. Zaterdag 3 uur SVC A-Texel C; Texel B-Oosterend A. Voor ons dus weer een geheel volledig programma. Texel 2 zal stellig moeten winnen om mee te blijven tellen, Texel 3 krijgt het niet gemakkelijtk. Texel A beeft een re delijke kans en B moet winnen om aan de kop te blijven terwijl C een lastige op dracht heeft. Allemaal veel succes gev/enst! FILMNIFUWS „DE MINIVERS Deze film verhaalt de verdere beleve nissen van het gezin Miniver, het held haftige gezin na de oorlog. Een vervolg dus op een van de grootste films aller tijden. Een film vol schoonheid en warm te in een aangrijpend en hartroerend ver haal. Na jaren van scheiding wordt het gezin herenigd, maar Mrs. Miniver lijdt aan een ongeneeslijke ziekte. Zij sterft, maar voor Mr. Miniver blijft zij altoos leven. EEN HEER IN HET VERKEER" Deze heer, Red Pirdy, een taxi-chauf feur, speelt de hoofdrol in een film vol onbegrensde dwaasheid. Hij heeft on breekbaar glas uitgevonden en hoopt hiermede boven Jan te komen, maar on gure wezens proberen hem de formule te ontfutselen. Zijn demonstratie weten ze lelijk in de war te sturen door zijn onbreekbaar materiaal met echt glas te verwisselen, doch hij lacht het laatst en dat is het best! De grootste come- die, die er ooit is gemaakt! Neerlands Nieuws. 1951 en Wij. Jaaroverzicht van Poly- goon-Profilti. Buitenlands Nieuws O.a.: De grote vliegtuigramp in de V.S. 56 doden. Bij het einde van 1951. naar de onaangeroerde heerlijkheden, die op de theetafel ten toon gespreid ston den. Dit overdadige stilleven! Ik vind het trouwens helemaal niet aardig, dat je ter ere van mij niet op een origineler idee bent gekomen Daar kun je voor andere gelegenheden nog eens je voordeel mee doen. En nu we dit onderwerp toch weer ter sprake hebben gebracht, waar heb je in vredesnaam die akelige zoete tango vandaan? Cadeau gekregen, bekende Tibor. Ik heb die plaat blijkbaar geheel per onge luk opgezet. Maar wat je ve?der hebt ge zegd, was niet bepaald vriendelijk. Ik had heus alles met liefde en ovèrleg voorbereid.Hij aarzelde een ogen blik toen hij haar spottende blik opving. Toen lachte hij vol leedvermaak en voegde er snel aan toe: En tot nu toe werden dergelijke attenties altijd ge waardeerd. Wat jammer, dat ik je dan als eer ste moet teleurstellen, merkte Renate spottend op. Dat maakt je nog begerenswaardi ger, zuchtte hij. Ik geef het op, mompelde ze zacht jes. Het schijnt met mogelijk te zijn om met jou tot een verstandig gesprek te komen. Wat een geluk, dat je dat tenminste inziet, antwoordde hij verheugd. Dat geeft mij nog hoop. O ja, en wat vroeg je mij eigenlijk daarnet, vóórdat wij on derbroken werden? Heb ik je iets gevraagd? Ja, ik her inner het mij weer. Weet je ook waar de cellopartij van dit kwartet is? Renate deed de huisdeur open en gaf de violist een hand. Nog wel bedankt voor de genoeg lijke avond, Tibor. Dus tot morgen. Ik zal nu beter op tijd zijn dan de eerste keer. Wij zullen het hopen, antwoordde hij en hield zwijgend haar hand vast. Je zult je moeten haasten als je de trein nog wilt halen, zei ze, zich opnieuw bezorgd voelend. Niet nodig. Ik blijf vannacht in Berlijn en ga morgenochtend nog even naar ons buitenverblijf. Renate? Ja Tibor? Je blijft er dus bij, dat we kame raadschappelijk en als broer en zuster moeten cmgaan? Hoe vaak moet ik dat nu nog zeg gen? zuchtte ze. Goed, geef mij dan een kus, vroeg hij zacht. Broer en zuster geven elkaar altijd een afscheidszoen. Afperser! lachte ze. Voordat hij er op bedacht was, voelde hij haar zachte lippen op zijn mond. Ze onttrok hem haar harêd en glipte door de deur, die achter haar in het slot viel. Wel le rus ten Tibor, hoorde hij haar vrolijke stem nog eens zeggen, vergeet vooral niet de theetafel af te ruimen. De volgende dag, toen ze afreisden, was Tibor in het begin weer helemaal de oude, vol grapjes en geestige opmerkin gen. Maar met geen enkel woord werd het avontuur in het atelier ter sprake gebracht. Hij maakte haar op prettige wijze het hof, zonder opdringerig of las tig te worden. Toen bleven ze nog een hele tijd in de gang van de slaapwagen over menig on derwerp staan praten. Renate was nogal vermoeid en ze luisterde maar half. Bo vendien werd ze gekweld door een per soonlijke nieuwsgierigehied. Zeg eens eerlijk, Tibor, begon ze on verwachts. Wat is nu eigenlijk je ware aard? Die speelse houding die je tot een Tijl Uilenspiegel maakt, of zo, zoals je nu bent? Waarom kan je zo niet altijd zijn? Tibor antwoordde niet, maar staarde zwijgend door een kier van het half ge opende raam naar de donkere nacht. Op zijn gezicht was een trek van misnoegen en terughoudendheid gekomen. Hij zweeg zo lang, dat Renate geloofde, dat hij haar vraag niet had gehoord, of daarop opzet telijk geen ontwoord wilde geven. Neem mij niet kwalijk, zei zij ten slotte, misschien ben ik al te persoonlijk geworden. Nog steeds gaf hij geen ant woord. Je wilt te veel weten, zei hij einde lijk. Ik zou blij zijn als ik er een ant woord op kon <*even, Renate. Je gelooft dus, dat ik eigenlijk helemaal niet zo'n lichtzinnig type ben, waarvoor ik meest al word aangezien? Renate haalde haar schouders op. Toen knikte ze aarzelend. Het zou wel kunnen Maar ik weet het niet. In ieder geval hoop ik niet, dat die plotselinge verandering in je optre den ook met voorbedachte rade is aan genomen. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden) door G. Th Rotman 19. Op hetzelfde ogenblik idonk er een daverende slag, gepaard met een nood kreet. De bestelauto had het handkarre tje van de lorreboer in puin gereden en was ttoen tegen een huis opgevlogen, na eerst:nog een lantaarnpaal geramd te hebben. Kortom, het was een vreselijke ravage; de lorreboer zat buiten adem te- £en de muur en de chauffeur hing be wusteloos buiten het portier. 20. Maar je zult wel benieuwd zijn naar mijnheer Pimpelmaas, want daar gaat het verhaal toch eigenlijk over, nietwaar? Welnu, de brave man was in tussen, nog steeds in een stevig gangetje, op het Provemersplein aangekomen, waar de gemeente-electricien juist een nieuwe afgeschermde lamp moest ophan gen Rrrrrl! daar vloog de ladder on der 's mans benen vandaan, zodat hij hulpeloos aan de draad hing te benge len.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3