4wart,-Jex els in het hart^ Er rijden nu Dieseltreinen tussen Alkmaar en Den Helder Straks uitstekende aansluiting aan de T.E.S.O.-Zomer dienstregeling Onrustig, gejaagd* Leo Pagano Texelse boer bekeek i Engelse i Ie bedrijven van zijn ollega's Sociale verzekerin; in de landbouw WOENSDAG 9 JANUARI 1952 65e JAARGANG. No. 6594 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.^ Langeveld De Rooij GISTEREN hebben de Nederlandse Spoorwegen de Dieseltreinen op de lijn Alkmaar-Den Helder officieel in gebruik genomen. Ofschoon nog niet alle diens ten met de Dieseltrein kunnen worden gereden en van een snellere verbinding voorshands nog geen sprake kan zijn doordat tussen Heerhoguwaard en Den Helder nog enkel spoor ligt, kan van een grote verbetering worden gesproken. Vijfmaal per dag kan men thans in bei de richtingen van de Dieseltrein gebruik maken. De Diesels vertrekken uit Den Helder om 6,15, 9,15, 15,10, 17,45 en 21,10 uur. Uit Alkmaar gaan de Dieseltreinen om 5,20, 7.19, 13.13, 16.13 en 19.13 uur. Op Zaterdag, Zondag en Maandag rijden de Dieseltreinen nog met. De overige diensten zullen voorlopig nog door stoomtreinen worden uitge voerd. De tweede boot (7,50 van ons eiland), geeft dus aansluiting op de Diesel van 9,15; de Diesel welke om 5,20 uit Alk maar vertrekt sluit aan op de boot van 6,30 uit Den Helder. De eerstvolgende maanden hebben de reizigers naar en van Texel dus nog lang met het volle profijt van de Dieseltreinen, maar als TESO straks met de vergrote Dokter Wagemaker haar uitgebreide zomer- dienstregeiing invoert zullen „onze" rei zigers heel wat vaker kunnen dieselen. Dan zullen door de week zes boten op de trein aansluiten en Zaterdags zelfs ze ven. ZO ZIJN WE door de komst van de Diesel ook op de lijn waar Texel zo nauw bij betrokken is, weer een sprong voorwaarts op het terrein van het mo derne vervoer. Geen wonder, dat de VVV's in de kop van onze provincie het initiatief namen om de in gebruikne ming van het moderne materiaal met een feestelijke plechtigheid gepaard te doen gaan. Enige ceremonieel was bij de ope ning dan ook zeker zeer goed op zijn plaats. Gistermorgen werden de geno digden ontvangen in de wachtkamer der 2e klasse van het Alkmaarse station. Om 9,^9 vertrok de versierde Diesel met de fjpodigden naar Den Helder, waar men Jfn 10,02) door het gemeentebestuur van In Helder en de Koninklijke Ned. Ma- je werd ontvangen. In Hotel Bellevue Irden verscheidene toespraken gehou- en u begrijpt, dat in alle met vreug- Éf gewaagd werd van de grote verbete- fg. ffvlODERNE MENSEN verlangen mo- 3-ne middelen. En dat die middelen Hf in goede staat verkeren. De heer Roosnek uit Den Haag (die misschien de zer dagen op ons Vogeleiland is gaan kij ken of de lepelaars er al waren?!) schreef inleen ingezonden stukje (in een dagblad) het volgende: Vuile treinen. Reist vlug, veilig en.vuil! Dit mot to zouden de Spoorwegen het beste kun nen gebruiken, als men de lijn Alkmaar- Den Helder in ogenschouw neemt. Dat er met oud materiaal gereden moet worden, kan ik nog wel begrijpen, maar daarom behoeft het toch niet in staat van vervuiling te verkeren? Ik geef de Spoorwegen ernstig in overwe ging, de Dieseltreinen, die in Januari op dit traject zullen rijden, beter te laten onderhouden, daar in de kop van Noord- Holland óók heldere mensen wonen". Deze man spreekt stellig naar aller hart, want dikwijls moet je even accli matiseren bij het betreden van de stoom trein Dc-n Helder-Alkmaar. De lucht, die dan je longen wil binnenzuigen, is be paald niet fris en garant voor een goede gezondheid. Dat is vnl. ie wijten aan hetgeen de Hagenaar tot de pen deed grijpen. „MET DE DIESEL NAAR ALK MAAR!" Ongetwijfeld zullen vele ei landgenoten zeggen: „Dat had grootva der nog eens moeten beleven!" En dan gaan onze gedachten allengs naar nóg grijzer verleden terug. Naar de tijd van trekschuit en diligence. Snijdt men het chapiter geschiedenis aan, dan denkt men aan het boek „Texel,, land en volk in de loop der eeuwen" door J. A. van der Vlis en wel in het bijzonder aan het laatste hoofdstuk, waarin het verkeer over en naar (en van) Texel wordt be sproken. De Haagse kunstschilder Pieter Van Cuyck, omstreeks 1780 op reis naai ons eiland, schrijft o.a.: „ik vertrok dan in het laatste van Mey met de trek HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 9 Jan. 7,54 en 7,48; 10 Jan. 824 en 8,37; 11 Jan. 9,03 en 9,19. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. schuit van vijf uuren uit 's Graavenhaa- ge over Leiden naar Haarlem, en nam mijn intrek in het Leeuwerikje omdat de postwagen al daar afrijdt en men dus hetoogenblikvan deszelfs vertrek opzijn gemak kan afwagten. Deze wagen rijdt des morgens ten negen uuren; maar men moet de voorzorg gebruiken, om eene plaats te laten bespreken, indien men geen gevaar wil loopen om een dag te Haarlem te moeten vertoeven, dewijl er daags maar één wagen vertrekt. In Bee- verwijk te koomen, heeft men gelegen heid om zijn lever te schudden door het hossen van de waagen over de groote keyen van de oneffen straaten Na een oponthoud van fwee dagen in Alkmaar reisde hij in vier uur met een ruime en gemakkelijke trekschuit naar Schagerbrug, vandaar ging het met een wagen naar Den Helder. Het laatste rit je kostte vier gulden. Men kon ook van Schagerbrug naar Het Zand met 'n trek- schuitje gaan en dan met een „bolder wagen" ir> twee uur Den Helder berei ken. Maar de polder Koegras was nog onbedijkt en gevaarlijk door diepe kre ken tussen de slikgronden. Van Cuyck raadt dan ook aan een vertrouwde voer man te nemen. De vrouw van de schilder Taco Schel- tema, die met haar man in de zomer van 1799 van Harlingen naar Texel voer en vanhier door Noordholland naar het Zui den, schrijft in haar journaal: „....Wij passeerden hier (Den Helder) de nagt, en reden den volgende morgen, zijnde den 15 July, na het Zant. De weg daar na toe is zeer woest en onaangenaam, en door dien het aangewonnen land is, dat 's win ters onder water staat, zeer moerassig. Ook moet men op deze weg door een kom water rijden, die al zeer groot is. Om half 11 uuren kwamen wij op het Zant aan, waar wij ons ïytuig vaarwel zeyde, en een ander huurden om ons naar de Beverwyk te brengen. Hier van zoude wy egter haast beroofd geworden zyn, door twee officieren, die met veel wind de Herberg kwamen in stuiven, en zeyde twee rytuigen te moeten hebben, een met vier, en een met twee paarden. Myn man had veel werk om onze wagen te houden en de Kastelein te beduiden, hy zig door deze klanten, niet moest la ten overromplen. Na nog wat praatens gingen wy cm 12 uuren op het rytuig en reden langs Schagerbrug en St. Maar tensbrug na Crabbendam" (Speelwagen). Slechfe wegen, slechte vervoermidde len en dan nog de kans te worden be roofd. Ons staan betere (ijzeren) wegen ter beschikking naast de auto- en fietswegen de vervoermiddelen wor den steeds moderner en gerieflijker en wie onzer denkt er aan zich te verzeke ren tegen berovingen op de lijn Den Hel der-Alkmaar? Mijnhardt's Zeouwtabletceo sterken en kalmeren Uw zenuwen. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 31 Dec. '51 t.m. 6 Jan. 1952: 75 kg bot f0,77-f 0,70; 40 kg schar f0,40-f0,39; 31 kg kabeljauw f 0,80-f 0,75 1677 kg garnalen f 2,09-f 1.77; 890 kg wulken f 1,40-f 1,10, 709 kg kruikels f 0,29-f 0,25. TESO S VOORBEELD WORDT GE VOLGD Zoals bekend heeft de N.V. TESO be sloten de Dokter Wagemaker te vergro ten en de stoommachine door een motor te doen vervangen. De dagbladen mel den, dat de passagiersboot „Jan Nie- veen" var de dienst Amsterdam-Lem mer eveneens enige tijd uit de vaart zal worden genomen o.a. om de stoomma chine door een motor te doen vervangen. „DE ZOON VAN DE BERKENHOF" In ons vorige nummer hebben wij u reeds verteld, dat de opvoering van „De Zoon van de Berkenhof", Dinsdag 1 Ja nuari jl. ten bate van het gebouw voor christelijke belangen te Oosterend, een reuze succes is geworden. Omdat het Za terdagavond a. s. wederom opgevoerd wordt, hebben wij er nog geen verslag van gemaakt. Dit ernstige stuk, dat twee uur duurt, werd tijdens de première pri ma vertolkt en boeide de toeschouwers, die het gebouw letterlijk tot in de nok vulden, van begin tot eind. Vele bezoe kers zeiden: „Zulke avonden hebben wij veel te kort, ze smaken naar meer!" Heeft u al een kaart voor de tweede uitvoering? Het belooft weer goed te worden! Ook „De Lofstem", dirigent de heer Cor Bremer, zal weer haar gewaar deerde medewerking verlenen. de bekende radio-verslaggever, spreekt Vrijdagavond in Hotel De Zwaan Leo Pagano, de bekende radio-reporter, wiens ooggetuigeverslag van de laatste strijd tussen de Nederlandse leeuwen en de rode duivels, zoveel stof heeft doen opwaaien en zeer vele journalisten hoog in de pen deed klimmen, Leo Pagano, wiens stem reeds zo dikwijls door hon derdduizenden radiotoestellen heeft ge klonken, komt Vrijdag naar Texel om- 's avonds op uitnodiging van de R.K. Ont wikkelingsclub een causerie te houden in Hotel „De Zwaan". Het zou ons niet verwonderen als de kaarten reeds bij het verschijnen van dit blad uitverkocht wa ren! Morgenavond om half negen kunt u plaats bespreken aan de zaal 10 cent per persoon. De Texelse sportvrienden zullen zeker aanwezig zijn. De entree bedraagt voor niet-leden van de ontwik kelingsclub f 0,75. TEXELSE MARKT Den Burg, 7 Jan. 1952. Aangevoerd: 4 koeien f 600-f 850 9 biggen f 45-f 60. 17 n. kalveren f 40-f 55. ZENDINGSFILM IN OUDESCHILD De N.H. Gemeente te Oudeschild hoopt deze winter een film over het Zendings werk te vertonen, CLUBBLAD S.V. OOSTEREND De sportvereniging Oosterend is voor nemens een eigen clubblad uit te geven. Als er 70 abonnementen geworven wor den kan de zaak reeds draaien. Het zal 15 cent per nummer moeten kosten en om de 14 dagen uitkomen. Een dezer da gen is ui Oosterend een proefnummer verspreid. Bijdragen kunnen gezonden worden aan de redactie, p.a. C. Timmer, Peperstraat 15 A. Aan dit adres kan men zich ook opgeven als abonné. Zo'n blad kan een belangrijke steun \oor de ver eniging zijn en daarom wekken wij alle sportvrienden en -vriendinnen gaarne op zich als lezer te laten inschrijven. DE STEM DES VOLKS Hedenavond beginnen we weer mét de repetitie. Er is veel werk aan de winkel. Nieuwe nummers moeten worden inge studeerd, dit al voor de 1 Mei-viering. Een goede gelegenheid voor hen die met ons willen zingen. We kunnen nog steeds nieuwe leden gebruiken. U kunt u aanmelden hedenavond in het repeti tielokaal dat is deze keer in „Het Dorps huis" aan de Nieuwstraat. Leden van „De Stem" let op de ad\'. èn allemaal present. D. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 4 Januari: A.: G. Dros-C. Dijker 0-2; S v. HeerwS. Ros 0-2; J Vinke-C. v. Heerw. 0-2. B.: J. Vonk-J. P. Stam 1-1; C P. Burger J. Kikkert 1-1; W. A. v. Zeijlen-A. v. d. Slikke 2-0; Joh. D. Bakker-J. Hooijberg 1-1. C.r Voor de laatste bijeenxomst in 1951 van de Vereniging van Oud-Leerlingen bestond een grote belangstelling. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer Jac. Kikkert tot de aan wezige dames en heren kieeg de heer Joh. Bakker het woord, die deze avond een praatje over Engeland verzorgde. De heer Bakker is 5 weken in Enge land geweest in Cambridge en Coventry. Spreker merkte dan ook op, dat hij het over de-e streken in het bijzonder zou hebben. Men \indt hier veel bouwland, bedrij ven van 700 tot 1000 ha. zijn geen zeld zaamheid en de mechanisatie is ver doorgevoerd, vaak te ver, wat evenwel nog niet wil zeggen, dat de landerijen er over het algemeen goed verzorgd uitzien. De vele stekels en onkruiden die overal tieren bewijzen dit al voldoende. Allereerst stond spreker siil bij de Uni versiteit van Cambridge, alle studenten hebben hier hun eigen uniform, soms in de gekste kleuren; als buitenlander kijk je daar vreemd van op. Vrouwen die staan te mestladen en dergelijk zwaar werk verrichten ,iets wat hier ongehoord is, wordt in Enge land als normaal beschouwd, maar dat mannen met de kinderwagen lopen, is eveneens heel gewoon. Ook komt 't veel voor, dat een vrouw het bedrijf leidt. Spreker noemt voorbeelden van een vrouw die een boerderij van 700 ha. be heerst, een andere liefst twee van 500 ha. In Engeland worden ook veel auctions gehouden, dit zijn verkopingen van over tollig fokvee die grotere boeren eenmaal in de 3 jaar houden, soms wel 300 koeien van één enkele boer, dit gaat alleen bij opbod, ook hier treft men veel vrouwen en die bieden even zo vrolijk als de man nen. Dat ook het Hollandse vee in En geland een goede naam heeft, bewijst wel, dat op een dergelijke verkoping eens een pas geïmporteerde stier voor niet minder dan f 135000 van de hand ging De heer Bakker was ook naar de Royal Show in Cambridge geweest, dit was een tentoonstelling met een oppervlakte van plm. 70 ha., georganiseerd door Royal Agricultural Society England. Hier kent men 2 klassen, nl. leden en Gover nors. Aan deze klassen wordt zeer streng de hand gehouden, een lid (member) heeft het niet te proberen om in de tri bune of iestaurant van de Governors te komen, hij wordt er zo uitgeknikkerd. Op deze show waren o.a plm. 800 paarden, 2000 koeien, 800 schapen, 1200 varkens, zeer veel machines, meest En gels fabrikaat en dan werden er wed strijden en demonstraties van allerlei aard gehouden, zoals dakbedekken, scha penscheren, paarden beslaan, enz. Geweldig in de smaak vielen hierbij de demonstraties met Herdershonden, 't is niet te geloven wat een dergelijke hond in de tijd van een half uur met een 20-tal schapen presteert, door ze door hekken te drijven, 'n 5-tal af te splitsen, in een hok te drijven, enz. De Engelsman is een heel goed fokker, dit komt vooral tot uiting in de grote uniformiteit der aangevoerde dieren. De zware Clyderdale en Shire paarden zijn een lust voor 't oog. Bij de schapen waren zelfs 27 rassen vertegenwoordigd. Dit grote aantal is echter te begrijpen als we horen dat er in Engeland nog 24 mil- lioen zijn. Kop en poten geven bij de keu ring min of meer de doorslag, rug, len den en wol komen op de tweede plaats. Aanwezig waren o.a. Southdown, Hamphiredown, Suffolk, Leister en Bor der Leicester, de laatste woi dt veel ge bruikt voor kruising met Hill rassen voor de fok van vette lammeren. De Britian Friesians kwamen bij het rundvee ver bovenaan tijdens een proef van 4 dagen achtereen 3 maal daags mel ken wat te zien is in de volgende resul taten: Britian Friesians 37 kg. 3.25 pet. vet Dairly Shorthorn 29 kg. 3,99 pet. vet. Ayshire 31 kg. 3,94 pet. vet Jersey 23 kg. 4,53 pet. vet Guerusey 24 kg 4,27 per. vet Red. Poll 27 kg. 3,25 net. vei. Engeland heeft ook veel vleesrassen zoals Hereford, Aberdeen Angus, Short horn e.a. Ook was er een tentoonstelling van wol waarin tot uiting kwam waarom men schapen niet moet merken met teer; teer is nl. in het eindproduct nog steeds terug te vinden. Bij de machines was een groot aan tal rijdende grasdrogerijen die in Enge land vrij veel worden gebruikt op de oude vliegvelden en grote boerderijen, die zelf lucerne verbouwen. Spreker vroeg zich af of dit voor Texel niet iets zou wezen bij gecombineerd gebruik. In het Warwick Agricultural Institute bezocht de heer Bakker een legbatterij, de kippen draaien hierin geregeld lang zaam bij het voer en drinkwater langs en de eieren worden automatisch ge raapt, bepaald fris was het er echter niet. Na zijn soms humoristisch relaas ver toonde spreker nog enige foto's van En gels vee, die veel verduidelijkten In de pauze werd getracteerd op cho colade met koek en fruit en las de heer Laan een Kerstgroet voor van C. Witte Johzn., 't staat Kees daar in Australië blijkbaar best aan. De voorzitter deelde verder nog mede, dat de volgende praatavond zal worden gehouden op 11 Januari i.s. De heer D. Keijser Hzn., spreekt dan ever Peru. Te vens wordt dan begonnen met de kaart verkoop voor de bonte avonden die be gin Februari zullen worden gehouden. Vervolgens werden de Kerstkaarsen ontstoken waarbij de heer Laan een Zweeds Kerstverhaal getiteld „Een Kun stenaarsdroom" voorlas, begeleid door orgelmuziek bracht dit een echte Kerst sfeer teweeg. Om plm. kwart over elf sloot de voor zitter deze buitengewoon goedgeslaagde Kerstavond. P. B. Loonlijsten en premiekaaren. Nu het nieuwe jaar zijn intrede weer heeft gedaan is het wel nuttig om werk gevers en werknemers in ae landbouw op het volgende opmerkzaam te maken. Loonlijsten. Werkgevers, welke aangesloten zijn bij een Bedrijfsvereniging worden ver zocht nun loonlijst zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 10 Januari rechtstreeks in te zenden bij de Bedrijfsvereniging, waarvan men de loonlijst 1951 heeft ont vangen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de werkgevers welke bij do LTB, (B.T. O.) zijn aangeboden. Deze zullen binnen kort bezocht worden voor loonopname 1951. Deze werkgevers worden ver zocht de loonadministratie over 1951 ge reed te houden, zodat de opgave vlug kan worden verstrekt. Melding voor Ziekte- en Ongeval lenwet. Vanaf 1 Januari 1952 :s er voor de land- en tuinbouw op Texel slechts één Bedrijfsvereniging werkzaam, nl. „De Centrale Landbouw Onderlinge", geves tigd bij Centraal Beheer, Nieuwlander- singel 57, Alkmaar. Alle aanmeldingen voor ziekte, ongeval len en kraamgeld moeten op Texel ge daan worden bij W, Wassenaar, Witte Kruislaan 18, Den Burg, tel 81. Indien mogelijk 's morgens tussen 8-9 uur. Loonopgave door arbeiders. Het komt meerdere malen voor vooral bij losse arbeiders dat wanneer bij ziekte, ongeval of aanvraag kraam geld, een loonopgaaf over 13 weken of langer moet worden verstrekt, men niet meer precies weet: a op welke datums men bij de diver se werkgevers heeft gewerkt; b. welk brutoloon er werd verdiend. Dit kan voor de betrokken arbeider na delige gevolgen hebben. Vooral nu de Soc. Verzekering zich nog meer gaat uit- B. Leen-A. Vinke 0-2. Na 16 speelavonden zien de ranglijsten er als volgt uit: A.: S. Ros 14 9 3 2 21 S. v. Hcerwaarden 12 9 2 1 20 C. Dijker 11 7 4 0 18 C. v. Heerwaarden 15 5 5 5 15 S. Bakker 10 3 3 4 9 J. Vinke 12 4 1 7 9 C. v. d. Werf 13 3 3 7 9 P Kooij 13 O 2 9 6 G. Dros 10 1 1 8 3 B.. P Jansen 12 3 2 2 18 W. A. v. Zeijlen 13 6 5 2 17 A. v. d. Slikke 13 7 2 4 16 N. de Graaf 13 6 4 3 16 J Hooijberg 12 4 6 2 14 J. Vonk 12 5 4 3 14 C. P. Burger 14 3 3 8 9 J. Kikkert 14 2 5 7 9 Joh. D. Bakker 14 2 4 8 8 J P. Stam 11 0 7 4 7 C.: A. Vinke 15 11 1 3 23 J. N. Rijk 11 5 4 2 14 P. Bakker 12 6 2 4 14 Jb. Koorn 15 6 2 7 14 H. Gomes 13 6 1 6 13 D. v d. Werf 14 6 1 7 13 Joh. Schoo 10 3 3 4 9 B. Leen 13 3 3 7 9 F. Schuit 11 2 1 8 5 In de le klas Prov. N.H. Dambond is de stand als volgt: H. D. C. 4 3 1 0 G. S. Z. 5 3 1 1 Hollandia 3 3 0 0 Damlust 3 2 0 1 Excelsior 2 1 0 1 Zijpe 3 1 0 2 Winkel 4 0 0 4 Texel 4 0 0 4 BAZAR N.H. GEMEENTE DEN BURG De N.H. Gemeente te Den Burg hoopt a.$. zomer een Bazar te houden. De op brengst ervan zal bestemd zijn voor Eben Haëzer, het gebouw voor christe lijke belangen in de Julianastraat. breiden (wachtgeld en werkloosheidsver zekering) wordt het beslist noodzakelijk dat elke arbeider wekelijks precies op schrijft hetgeen hij bruto heeft verdiend, en bij welke werkgever. Men kan alleen dan zijn volle rechten doen gelden als men zelf kan aantonen dat men er recht op heeft. Met klem dringen wij er dan ook op aan om vanaf 1 Januari wekelijks het brutoloon op te schrijven ook als men niet in de landbouw werkt. Prcmiekaarten pensioenfonds. De premiekaarten 1951 voor het land- bouwpensioenfonds moeten tussen 11 en 24 Februari ingeleverd worden. Hiervoor worden weer zittingen op de dorpen ge houden, waar tevens de kaarten voor 1952 worden uitgereikt. Hiervoor krijgt men t.z.t. nader bericht. Het is gewenst reeds nu de P.K. (pre- miekaart) 1951 in orde te maken. Indien in de P.K. niet voor 52 weken strookjes geplakt zijn, wordt men verzocht er een briefje bij te doen met opgave waar men de overige weken gewerkt heeft. Mocht de P.K. 1951 zijn zoekgeraakt, dan dienen de witte controlestrookjes te worden meegebracht. Inleveren van zegelbladen 4de kwartaal. Daar dt premiekaart door de werkne mers binnenkort moet worden ingele verd, wordt op de werkgevers een be roep gedaan reeds nu het 4de kwartaal gereed te maken. Het controlestrookje kan dan aan de betrokken werknemer worden afgegeven. Indien u de zegelbla den ingevuld kunt meenemen naar de markt, wordt dit zeer op prijs gesteld. Indien ieder meewerkt om zijn ge deelte in orde te maken, verloopt het ge heel vlot hetgeen aan allen ten goede komt. Mogen we ook op uw medewer king rekenen. Namens de Soc. Verzekerings commissie op Texel, W. WASSENAAR.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1