Schijnwerper op de Texelse Boys Dokter Swart vertelt verder over zijn ervaringen in Nieuw-Zeeland e< VAKCURSUS VOOR JONGE BAKKERS Jonge brood- en banketbakkers die voor hun vakopleiding een of meer cur sussen wensen te volgen, met de daaraan verbonden officiële vakexamens, kunnen zich voor verdere inlichtingen wenden tot de heer C. Schulte, Weverstraat 90, Den Burg. (Zie ook a'dv.) SINT BERNARDHOND WAS GEVAAR LIJK De Sint Bernardhond van de heer H. Zijm, Warmoesstraat, Den Burg, beet de zer dagen een dochtertje van de familie Bakker, „Amalia", dat op visite was. Daar het ongastvrije dier al eerder agressief was geweest, besloot men de hond af te maken. BROMFIETSERS, OPGELET! Evenals gewone fietsen moeten onbe heerd staande bromfietsen overdag van een deugdelijk slot zijn voorzien, zo meldden we. De politie verzoekt ons er de aandacht van belanghebbenden op te wijzen, dai krachtens de gewijzigde Poli tieverordening bromfietsen, evenals fiet sen, tussen 's avonds half twaalf en een half uur voor zonsopkomst met onbe heerd aan de openbare weg mogen wor den achtergelaten, ook niet al zijn ze voorzien van een deugdelijk slot. KLEUTERSCHOOL DE COCKSDORP Mej. Bep de Graaf, De Cocksdorp, werd benoemd tot Hoofd van de op te richten Cocksdorper Kleuterschool. Tot deze school wordt geopend zal zij als vo lontair haai' krachten wijden aan de Nutskleuterschool te Den Burg, welke morgen weer begint. (Vier dagen voor de Kerstvacantie begon besloot het bestuur de school te sluiten wegens kinkhoest (19 gevallen) Naar we vernemen worden over het gehele eiland gevallen van kinkhoest geconstateerd, maar de kwaal draagt gelukkig geen ernstig karakter. VAN JE EIGEN DORPSGENOTEN MOET JE HET MAAR HEBBEN! Toen enige jeugdige Hoornders een de zer dagen of een dezer nachten zo ge wilt door de duinen achter hun dorp naar een konijntje speurden, stolde het bloed hun een ogenblik in de aderen door de roep van vrij korte afstand „Halt politie!" Onmiddellijk daarop zetten ze het op een lopen en bereikten met de tong op het vest de ingang van het dorp. „Jongens, wacht nou ers effies!" werd hun toen na geroepen door. andere dorpsgenoten, die de rol van politie hadden gespeeld! PADVINDER BLUSTE BRAND Toen Wim van der Slikke Zondag avond omstreeks 6 uur door de Hoek- straat liep ontdekte hij, dat de vitrage, hangende voor het keukenraam van de familie L. Huisman, in brand stond. Hij rende de keuken binnen en bluste het brandje met een emmer water, welke op de aanrecht stond. De brand was ont staan doordat een gasstel ;e dicht bij de vitrage was geplaatst. De familie Huis man bevcrd zich in de kamer.. „Iedere dag een goede daad!" is het devies van de Padvinderij. Padvinder Wim van der Slikke ko.nt zeker voor een extra streep in aanmerking! STUDEREN IN HET DORPSHUIS Wie ongestoord studeren wil, raden we aan gebruik te maken van de gele genheid welke daartoe binnenkort in het Dorpshuis zal worden geboden Men zal er, waarschijnlijk vier avonden per week, van half 5 tot 6 uur kunnen blok ken. We herhalen: ongestoord, want er zal toezicht zijn. Nadere mededelingen volgen nog. Zondagavond jl. werd in het Dorps huis door de heer Laan verteld over zijn reis naar Frankrijk. Het spreekt vanzelf dat het Hoofd van onze Landbouwschool vooral de aandacht vestigde op de land bouw en veeteelt. Zondagavond, 13 Januari dus, zal de heer Henk de Lugt een praatje houden over zijn reis door Amerika 't Zal stellig interessant zijn ook zijn causerie te be luisteren. DE BESTRIJDING VAN ABORTUS BANG Nog altijd berokkent het besmettelijk verwerpen bij rundvee aan de Neder landse veestapel zéér grote schade. Deze schade bedraagt naar schatting 10-40 mil- lioen gulden per jaar. Vooral op grote bedrijven met een melkrijke veestapel kan deze uiterst besmettelijke ziekte tot een ware ramp uitgroeien. Teneinde een doeltreffende bestrijding van de ziekte mogelijk te maken, zal de Directeur van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, de heer G. M van Wave- ren, in een radiocauserie, welke zal wor den uitgezonden op Maandag 14 Januari 1952, des avonds van 19,45-20,00 uur over Hilversum I, spreken over de aard en de verschijnselen van deze ziekte en daarbij tevens aangeven, welke maatre gelen hiertegen moeten worden genomen. MOND- EN KLAUWZEER Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de bovengenoemde besmettelijke veeziekte is geconstateerd op de bedrijven van: H. Boogaard, O 124 Gebr. Hm Hz., „Witte Engel" B 109 Jac. Witte „Dordrecht" E 147 G. Kok, Schilderend 91 P. Dros Nzn., Weststr. 15, Oosterend K. Plas, Wageningse weg E 138 S. du Porto, De Waal 48. Gebr. v. d. Sterre, Oudeschild S 20 A. Kikkert, S 28 J. Bas, Oudeschild 60 P. Lap, Den Hoorn 135a P. J. Koorn, Witte Engel B 107 Van cle 48 gevallen zijn ei thans 36 genezen. Texel, 8 Januari 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. Hallo, hallo, here calling Z.L.S.N.; Z L.S.N, calling, do you hear me, over. Nu is eigenlijk het woord aan u, maar in een oproep met de kortegolfzender, die ik in de auto heb, zal ik Texel wel niet bereiken. Op dezelfde manier waar op de kotters dat op zee doen, roep ik, als ik door het uitgestrekte Southland zweef, het huis op waar de boodschap pen voor de practijk binnenkomen, om naar verdere bezigheden te informeren. Door de grote afstanden en in alle plaat sen gebrekkige telefoonverbindingen is het zend- en ontvangtoestel in de auto onontbeerlijk. Gemiddeld leg ik per dag 200-300 km. af en al is het aantal pa tiënten per dag niet zo groot, de afstan den en de verdere omstandigheden ma ken de practijk veel zwaarder dan in Holland. Grote stukken in het bergland zijn nog bedekt met de zgn. „Bush" het bos, bestaande uit inlandse boomsoorten. Deze stukken moet je passeren om in andere praktijkgebieden te komen. Dat bush op de heuvels is een wonderlijk iets, een soort sprookjestum van varen bomen en varens waarmee alle boom stammen zijn bedekt. De varenbomen beginnen met 'n toef varens die onderaan afsterven en boven aan ie bomen bij groeien, waardoor de stam gevormd wordt, die ten slotte wel 3 m. hoog kan worden. De bodem van de bush is als een spons; omgevallen boomstammen zijn met mos en varens bedekt en wor den door deze parasiterende planten geheel verteerd. Langs de hellingen sie pelt het water dat in de dalen miniatuur beekjes vormt. Het feit dat de bush op de heuvels in de mos- en varenbodem zoveel water vasthoudt, is van zeer veel belang voor de lager gelegen gebieden, die daardoor een regelmatige watervoor ziening krijgen. In de buurt van Wel lington heeft men de heuvels kaal ge brand om zodoende er weiland van te maken Het gevolg is geweest, dat de teeltlaag door de regens ts weggespoeld en men kale rotsen overhield en de lager gelegen gebieden of overstroomden of verdroogden Ook m het Zuiden is veel bush platge brand, waarna men geen weiland en geen bush meer terug kreeg. De planten groei in de bush is een symbiose van vele boomvaren en klimplantensoorten, die onafhankelijk van elkaar niet kun nen leven. Door verstoring van dit even wicht ziet men er geheel andere vegetatie ontstaan als men het aan z'n lot over laat en wel de door de mensen hier in gevoerde brem en stekelbrem, die hier lot enorme afmetingen uitgroeien, dank zij vocht en vruchtbare bodem. De ko nijnen, ook door de mensen hier inge voerd, vinden het terrein dan voor hen klaargemaakt, nl. een drogere bodem en de stekelbrem als beschutting. In de oor spronkelijke bushgebieden vindt men geen konijnen en geen stekelbrem, maar de mens voerde zelf de twee plagen in, nl. konijnen en stekelbrem, die ook in uitstekende symbiose leven. Men ziet dus dat men voorzichtig moet zijn met ver storing van het natuurlijk evenwicht tussen bodem, flora en fauna. Denk maar aan de ontwatering van de Nederlandse duinen waardoor verstuiving en verzil- ting vap het achterland optreedt. Het kustgebied aan de Zuidkust is ook een typisch gebied met vele baaien. De zee heeft hier veel land weggeslagen maar de rotsen zijn als k'eine rotseiland jes blijven staan. Deze rotseilandjes be staan uit grote opeengestapelde rotsblok ken waartegen de machtige branding van de Stille Oceaan in torens van wit schuim opspuit. Andere rotseilandjes hebben enige plantengroei van struiken met dikke leerachtige bladeren om hen in tijden van droogte teger. de verdam ping te beschermen. Het strand is voor het grootste deel met grint bedekt, door de branding zijn de steentjes alle keurig rond geslepen Andere delen zijn van grof zand, eigenlijk ontzettend fijn grint, in vele kleuren dooreengemengd. Ik weet niet of de familie Keijser nog het skutteltje met zand heeft, dat Corrie Keijser van de Noordkaap meebracht, anders kan ik nog wat van het Zuide lijkste strand ter wereld voor het Texels Museum meenemen In hei Noorden ziet men het Noorderlicht; hier is op sommi ge avonden het Zuiderlicht vlammend rood en groen lichtend bo\en de bergen, vaak slaan ze als een volkomen boog op bij korte afstand van je. Ze staan bv. voor de heuvels, zodat je zeker weet, dat de afstand niet groot is. Over het strand lopen verschillende beken en stroom pjes, die vaak zo uit de rotsen naar be neden klateren, heerlijk zoet water vlak bij zee, trouwens, even boven de vloed lijn groeit welig gras en klaver, zelfs op de kleine plekken grond op de rotsei landjes. Het zeewater is helder groen blauw, azuurkleurig als de zon erop schijnt prachtig contrasterend met het witte schuim van de branding tegen de rotsen. De Oudeschilders zullen wel be nieuwd zijn wat voor vis er zit. Nu, dicht bij de kust 'n soort dat het meest op bot gelijkt, verder tong, tarbot en een soort roodvlezige haring, meer naar zee blau we en rode kabeljauw en koolvis en dan nog walvissen niet te vergeten. Als schaaldieren, behalve oesters en mossels, ook grote schaaldieren die één schelp hebben, die tegen de rotsen ge plakt zit op de wijze van een handgrote zeepok. In de rivieren zit forel en veel paling, op de eersten wordt als sport veel gevist waarvoor men een acte moet heb ben, de paling wordt als ongedierte be schouwd, men eet ze niet maar verdelgt ze omdit ze forellenbroed opeten. Deze paling kan enorme afmetingen bereiken en een gewicht van plm. 20 pond. Je kunt ze vangen aan lijnen met een zware haak waaraan een stuk konijnenbout. Als je er een van een kilo hebt zeggen ze, dat is een kleintje en die zijn van 't jaar niet erg groot. De zwaarste die de jongens vingen was 5 pond en 94 cm lang. Jaap Plaatsman kijkt al ongelovig, maar ik heb een foto van Frieda geno men voor de Texelse Courant, waar ze de paling omhoog houdt. Ze smaken uit stekend en totaal niet grondig, als de Texelse kermis met afgeschaft was, zou ik voor proef tegen die tijd eens een bos sturen. Aan kermis of verdere festiviteiten wordt hier niet gedaan, als er vergade ring van de veterinairianclub is, zetten ze zelf thee en nemen melk en koekjes mee, de vergaderzaal is hoi en koud met een open houtvuur dat geen warmte geeft ergens in een hoek. Geen lekkere koffie, een borrel en croquetje toe, zoals in De Lindeboom; de kellnerr gaan om 6 uur naar huis en op Zaterdag en Zondag is alles gesloten. In de week is de bedie ning ook maar zo zo, geen Marien en Henk van Hotel Texel. Laatst was er sportfeest op labourday, van heinde en ver kwamen de mensen naar Otautau om dat te zien of om mee te aoen. Behalve de veearts had iedereen vrij en die had er alleen maar last van want het voor hier drukke verkeer veroorzaakte een constante stofwolk op de wegen. Bij windstil weer en droogte blijven die stof wolken als een zware mistbank op de wegen hangen en zijn vooral 's avonds uitermate hinderlijk en door het geringe zicht gevaarlijk. Op die sportdag wer den wedstrijden gehouden in schijfschie ten met buksen, kleidui venwedstrijd met jachtgeweren, wedstrijd in houthak ken en dansen. Schieten l unnen ze hier uitstekend zowel met buks als jachtge weer, er was een oude man die niet één kleiduif miste. Bij de houthakwedstrijd gaat 't er om wie in de minste slagen en de kortste tijd 'n dikke boomstam door kan hakken en daarin zijn ze zeer bedreven. De dans wedstrijd is voor meisjes in nationaal Schots cosluum, op doedelzakmuziek, er wonen hier nl. veel Schotten. Iedere fa milie heeft haar eigen kleur van de rok, de zgn. tortan en dezelfde kleur zit in de kousen; blouse, muts en jasje zijn het zelfde. De dans wordt geheel op de teen spitsen uitgevoerd op een tafel staande dansend. De Schotten zijn zeer conserva tief en hebben deze uit het stamland meegebrachte gewoonte nog steeds be houden. Aan de kleuren is te zien of het de familie Mc. Kenzie, Mc. Lah of Mc. Connell is Net als op Texel zijn hier heel veel dezelfde namen en als je dan rekent dat vooral in het laagland de we gen ook precies op elkaar lijken, alle maal stof, palen voor het lichtnet en gorsheggen, dan begrijpt u wel dat het niet steeds even eenvoudig is je weg te vinden, speciaal wanneer het donker is. 'Wordt vervolgd) AANVANG NUTSKLEUTERSCHOOL Op Donderdag 10 Januari a.s. wordt het kleuterschoolonderwijs in de Nuts kleuterschool te Den Burg hervat. Het bestuur doet echter een dringend beroep op de ouders om de kinderen, die nog niet geheel hersteld zijn van slijm hoest, thuis te houden. Door aan dit verzoek gevolg te geven werkt u mede aan de bestrijding der be smetting in het belang van alle kleu ters. K. RAPPORT WATERLEIDING SPOEDIG GEREED? Omstreeks November zou het Rijksin stituut voor de Drinkwatervoorziening gereed komen met een rapport over een eventueel aan te leggen waterleiding op Texel. We hebben daarom eens te be- voegder plaatse geïnformeerd hoe ver het met een en ander staat. Het rapport schijnt spoedig gereed te zullen komen: enkele weken geleden heeft een bij de samenstelling daarvan betrokken ingeni eur ons eiland bezocht om zijn gegevens voor het rapport te completeren. Het ligt voor de hand, dat alle eilandgenoten voor dit rapport grote belangstelling aan de dag leggen. Niet, dat zij de hoop dur ven koesteren, dat Texel spoedig een waterleidingnet rijk zal zijn.... Er wordt al zo'n 40 jaar aan „gewerkt" en hoe lang is men al niet in onderhande ling hierover met het Provinciale Water leiding Bedrijf! Wist u, dat Texel de enige Noordhollandse gemeente was, die nog steeds van drinkwaterleiding is ver stoken? Zelfs het kleine Marken heeft een waterleiding, dank zij een buis door de Gouwzee. RECENSIE „DE ZEE EN HAAR GEHEIMEN" Bij Uitgeverij „Kosmos" verscheen „De Zee en haar geheimen" door John S. Colman, lector in de zoölogie aan de Uni versiteit van Sheffield. Nederlandse be werking van D. Hillenius. Geb. f 8,90. Prof. Engel, Hoogleraar aan de Uni versiteit van Amsterdam, schrijft in zijn voorwoord o.a.: Wanneer men de zee be vaart of de verschillende stranden be zoekt, krijgt men weliswaar een algeme ne indruk van de rijkdom aan leven, die zich in de diepte der wateren moet op houden, men blijft echter toch altijd aan de oppervlakte. Zelfs een bezoek aan een vissersboot of een tocht daarmee vermag niet meer dan een vaag vermoeden op te wekken van de wonderen en schoonhe den, die daar beneden te beleven zijn. De wetenschap van de zee is betrekkelijk nieuw; nauwelijks honderd jaar geleden is men pas begonnen, met een eigen me thodiek, cle rijkdom van het leven in de diepte, ie levensomstandigheden en le vensmogelijkheden daar na te gaan. De- kennis van de chemie van het zeewater, van de ziestromingen, van de verplaat sing der watermassa's is nog zeer jong. Het is dan ook zeer toe te juichen, dat de Uitgevers-mij. „Kosmos" oesloot tot de uitgave in het Hollands van een der voortreffelijke samenvattingen van onze tegenwoordige kennis, die in Engeland het licht zagen. De schrijver is volkomen vertrouwd met het moderne onderzoek en weet dit op voor de leeK begrijpelijke en op smakelijke wijze voor te dragen. Engeland neemt met zijn vele kusten en onderzoekstations op het ogenblik een voorname plaats in op dit gebied. VOOR DE GEZAMENLIJKE MILI TAIRE FONDSEN De collecten voor de gezamenlijke mi litaire fondsen hebben het totaal bedrag opgebracht van f 284,86 Den Burg f 114,32; Oosterend f 35,35; Oudeschild f 17,53; De Koog f35,53; De Waal f 12,69; Den Hoorn f 22,80; M.-Eierland f8,85; Z.- Eierland f 18,24 en De Cocksdorp f 19,45. HERSTEL N.H. KERK TE DE COCKS DORP Blijkens de „Bouwvergunningen" is thans aan het bestuur van dc N.H. kerk te De Cocksdorp goedkeuring verleend voor het herstel van de N.H. kerk al daar. Dit herstel is begroot op f 40,000.-. Door het Rijk en het Adoptiefonds wor den belangrijke bijdragen verstrekt, ter wijl het resterend bedrag door de ge meente zelf bijeengebracht moet worden. Men hoopt de kerk dit jaar geheel te herstellen. Tijdens de Russenoorlog werd. het gebouw door drie voltieffers zwaar beschadigd. Het vernielde orgel werd reeds spoedig hersteld (olm. f 2400) en dank zij enkele noodvoorzieningen kon den de diensten in het gebouw spoedig worden voortgezet. Het herstel van de toren moet door de gemeen ie Texel worden verricht. PUBLIEK VERKOCHT Ten overstaan van Notaris Mulder vond gisteren in Hotel De Lindeboom de publieke verkoop plaats van een ge bouw met erf en enige percelen bouw en grasland aan de Californiëweg te Everstekoog. Mevrouw Wed. J. Zoetelief Gzn., „Vredelust", pachtster tot 1 Mei a.s., werd voor f 9,362,50 eigenaresse. BOUWVERGUNNINGEN Het bestuur van de N.H. Kerk te De Cocksdorp is vergunning verleend tot het herstel van de kerk. ONDERWIJS Mej. M Oosterhuis, Den Helder, is met ingang van 8 Januari benoemd tot on derwijzeres in tijdelijke dienst aan de o.l. school te De Cocksdorp. Mevr M. W. de Graaf-Bakker, die tijdens de vacature waarnam, is eervol ontslag verleend. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE DEN BURG. Vrijdagavond 8 uur vergadering Jon ge Kerk. N. H. GEMEENTE DEN HOORN Donderdag 10 Jan.: Bijbelkring in de P. H. Polder ten huize van de Fam K. Lap, „Zeewijk". GEMASKERD BAL Het Gemaskerd Bal van S.V. Texel is bepaald op Zondag 10 Februari. Vorig jaar trok dit feest meer dan honderd ge- maskerden. NU HET VEE OP STAL STAAT Nu het vee weer op stal staat, willen wij de aandacht vestigen op een nieuwe mogelijkheid onze dieren én de stal zin- delijker te houden. De meeste veehouders maken reeds gebruik van de zgn. staartbinder, m de vorm van een touw, dat aan een loop- lijn wordt bevestigd. Dit lijkt de beste manier, maar er zijn enkele opvallende nadelen aan te wijzen. Een touw, op zich zelf al moeilijk te bevestigen, knelt en bovendien is het zeer wel mogelijk, dat door het schuren en trekken van de die ren, wondjes ontstaan met alle gevolgen van dien (afknellen der staarten). Ook een combinatie van touw en leer is niet ideaal, beide materialen hebben nl. te lijden van de dampen van urine-zuur. Toch wil men in ieder geval voorko men, dat het vuil door de zwiepende staart overal heen wordt geslagen, tot op de uiers toe. Het is ons gebleken, dat de rubber staartbinder de oplossing is. Deze rubber staartbinder is zo gemaakt, dat hij zeer gemakkelijk om de staart bevestigd kan worden, zonder dat er kans is op afknij pen van de staart. Ook bij het herkauwen zal de koe geen last hebben van deze staartbinder, omdat de rubberband rekt en steeds vol doende meegeeft. De staartbinder wordt met één handgreep aan de loopring vast gehaakt en de rubberband zelf kan op lengte werden afgesteld. Met water en zeep is het rubber gemakkelijk te reini gen. Er zijn altijd nog veehouders, die het opbinden van staarten overbodig vinden. Maar laat men zich de moeite eens ge troosten, de staarten op te binden; dan zal men zien wat een profijt men daar/ van heeft. Als een nieuwe lente 'n nieuw geluid, waait er een frisse bries door de R.K. V.V. Texelse Boys. Dit was ook Zondag weer waar te nemen. 's Middags overwon het eerste elftal, ondanks twee invallers in een felle, span nende strijd de gedegradeerde eerste klasser Geel-Zwart met 1-0, en 's avonds brachten de Boys voor een schier uitver kocht Casino het kerststuk van A. v. d. Lugt „Het stalleke van de Jutter" op su blieme wijze ten tonele. Aan d.'t stuk werkten mede: G. van dei- Kolk als Arie Stolk; J. Timmer als Geert Kriel; J. Schrama als Kobus Kriel; D. Witte, de Westen, als Jaap Kriel; André Kievits als Dries Dul; J. Buisman als Pastoor, Jan Kievits als Stevan Wieg man; Piet Zevenhoven als dokter de Graaf; Henk Schrama als veldwachter; Piet van Sambeek als opstapper. Souffleur was de heer J. Nooy. De grime werd verzorgd door de heer Groothuys uit Alkmaar. Het gegeven zelf speelt op Terschel ling voor 'n 30 jaar terug rond het grote vrede-feest Kerstmis onder ruwe, rauwe ruige jutters, die evenwei op de eerste kreet: „schip in nood" als helden de duistere Kerstnacht in trekken om man en schip te redden. Waar het welslagen van dit stuk voor al een goede regie en goed spel vereiste, hebben de Texelse Boys er goed aan ge daan én hun geestelijk adviseur de Weleerw. Heer A. Auwens voor de regie en dè twee spelers van de toneel vereniging „St. Jan" in de arm te nemen. Onmiddellijk na het optrekken van het doek werden de bezoekers geboeid door een zeer originele opening, waarin al da delijk de bekwame hand van de talent volle regisseur viel te herkennen. Een goed begin is het halve werk. Van meet af aan heerste er dan ook de niet onder woorden te brengen sfeer, die aan een goede uitvoering eigen is en dit stille ge nieten bleef tot het doek voor de laatste maal viel. Het spel toonde duidelijk dat iedere vertolker zich intens in z'n rol had inge leefd en stond op een zeer hoog peil; in het bijzonder werd aan het wel is waar moeilijke, maar misschien aaarom juist zo mooie stil-spel een zijn toekomende ereplaats toegekend; deze beiden echter bereikten wel één van hun hoogtepunten tegen het einde van het eerste bedrijf in de scène tussen de twee oude jutters Geert Kriel (J. Timmer) en Arie Stolk (G. v. d. Kolk) in hun houding, gebaar en mimiek, kortom in hun pantomimiek en stem toonden zij zich ervaren spelers, die menig l»cer boven het amateurisme uit stegen. Doch met minder lof verdienen de andere spelers, die ieder voor zich en allen met elkaar onder de genoemde be kwame leiding de woeste jutters-men- senredder.> werkelijk als herleefde prachtkerels ten tonele voerden. Evenwel de geluidstechniek en 't gro te probleem „de plaatsing van de bed stee" bevredigde niet volkomen; al te dikwijls werd ons de kijk in de bedstee ontnomen. In het tweede gedeelte van deze nabe schouwing vergeleek de voorz. de uit gebeelde jutters met ruwe bolsters maar met 'n kern, 'n pit, die af was. waarop de motivering van deze avond volgde Om u zijn gloedvolle, beknopte uiteen zetting van de voetbalsport niet te ont houden, volgt hier woordelijk zijn plei dooi: „Maar waarom hebben de Boys u deze avond aangeboden? en waarom hebben ze juist dit stuk uitgezocht? Daar zijn twee redenen voor: 1. omdat naar zij menen, aan onze katholieke voet balclub niet de steun en de plaats wordt toegekend, die haar toekomt. 2. omdat ook de voetbalsport schuil gaat in een ruwe bolster, maar met 'n pitdie af is. Immers, hoe dikwijls wordt er niet gezegd: „Is me dat 'n sport; als gekken lopen ze achter een bal aan! elkaar de benen kapot schoppen, dat is het!" Inderdaad, 'n ongeluk ligt in een klein hoekje, maar; is er één sport voor mannen, die met ieders medewerking en door iedereen zo gemakkelijk en zo voordelig kan worden beoeféhd?! en uitgaande van deze stel ling is er één sport voor mannen, die mits goed beoefend het lichaam zo ontwikkelt en zo hard maakt als glas?; is er één sport voor mannen, die mits goed beoefend de geest zo staalt?; is er t én sport voor mannen, die mits goed beoefend tot zo'n saamho righeidsgevoel opvoert?! gezamenlijk im mers en niet als éénlingen vechten ze in hun wedstrijden; is er één sport voor mannen, die nuts goed beoefend zo'n naastenliefde kweekt?! altijd samenspel is immers de eerste vereiste voor goed voetbal; is er één sport voor mannen, die mits goed beoefend zo'n zelfbeheer sing. zo'n moed, zo'n zelfvertrouwen, zo'n doorzettingsvermogen en met dit al les zo'n wilskracht aanleert?! Maar waarom dan, zo vervolgde spre ker, persé een katholieke voetbalclub? Wil de voetbalsport opvoeden tot licha melijke en geestelijke prachtkerels, dan moet zij steunen niet op de zwakke, men selijke peilers van fatsoen of eer of zin. maar op de rotsvaste, goddelijke funda menten van ons katholieke geloof. Spreker besloot: Voortaan zij dan ook onze leus: Elke katholiek, die voetbalt, is boys lid! Elke katholiek, die niet voetbalt, is donateur!" Dit was voor de Boys een welgeslaagde avond en de frisse bries moge als een nieuwe lente, 'n nieuw geluid hun club tot nog groter bloei brengen! Enige kennisgeving voor Texel. Hiermede geven wij kennis van het over lijden van onze lieve Man, Vader, Behuwd- Groot- en Overgroot vader ARIE KOOGER Pzn., echtgenoot van J. A. van den Berg in de ouderdom van 83 jaar en 9 maanden. De Waal: J. A Kooger- Van den Berg Axel, Z.-Vlaanderen: J. Schieman- Kooger A. J. Schieman De Waal: P. J. Kooger N. M. Kooger- Boon klein- en achterklein kinderen De Waal, Texel, 8 Januari 1952. De teraardebestelling heeft plaats te De Waal op Vrijdag 11 Januari te 2 uur. al )oi 'est<

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2