9 rocn wa in het harL, lÉi! wmmM ËËÊmm ÉBI Klachten over vogelschade nemen ieder jaar toe De vrij slechte stand van de wintergranen voor 50 pCt de schuld van (trekkende?) spreeuwen Vog steeds geen rechtstreekse bestrijdingsmiddelen Op naar de broedplaatsen van de duiven Première van HET orgel In Mei twee keer zoveel Diesels Morgenmiddag de spannende strijd ^Grasshoppers heeft nog nooit verloren Snuif en wrijf Motorongeluk door het springen van achterband Vraag IVOROL, dan hebt U de beste tandpasta! jlwe agia be irwe ïni^ itrol ge it eed )den ran wer Vooi f 1,41 It men enni ►nwa kip mne fa .aast retti mge doo (evei voile :end 1 ge span er inne ee rime l be •t g( ZATERDAG 12 JANUARI 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6595 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Blijftniet al te ondiep zaaien en daarna in-eggen Op de vergadering van de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw die de ze week werd gehouden kwam opnieuw het vraagstuk van vogelscnade aan land bouwgewassen ter sprake. Op verzoek van de redactie wil ondergetekende over deze kwestie graag enkele dingen zeggen. Er gaat de laatste jaren practisch geen week voorbij of er bereiken ons klachten over schade, die vogels aanrichten aan de te velde staande gewassen. Nu eens zijn het de duiven, dan weer de spreeuwen, een andere maal meeuwen, kraaien, mussen of fazanten. Wij hebben wel eens de indruk, dat buitenstaanders de klachten van de landbouwers overdreven achten en de mening hebben, dat de klachten voor een deel te wijten zijn aan gebrek aan liefde voor-onze Texelse vo gelstand. Wie echter als wij, telkens weer in de gelegenheid is kennis te nemen van de schade, weet, dat de klachten pas komen indien reeds voor tientallen, soms honderdtallen guldens schade is aange licht. En wij twijfelen er aan of veel zgn. echte natuurliefhebbers genegen zouden zijn zoveel schade van „onze gevederde vrienden" te accepteren. Persoonlijk zijn wij van mening, dat met name de spreeuwen deze herfst bui tengewoon veel schade hebben veroor zaakt aan het jonge wintergraan. Deze plaag is niet nieuw. Al plm. 10 jaar ken nen wij het verschijnsel, dat de spreeu wen in koppels neerstrijken op het graan, dat plm. 10-14 dagen m de grond zit. Er is dan een flinke kiem gevormd en de spreeuwen pikken deze bij de korrel af. Aanvankelijk waren wij van gedachte, dat het de spreeuwen begonnen was om insecten, die in de omgeving van de kor rel huisden. Dit is positief niet het geval. Voorzover wij kunnen nagaan is het de spreeuwen te doen om een gedeelte van de weke korrel. Een veld, dat door een dergelijk koppel spreeuwen is bezocht, biedt een troosteloze aanblik. Lange rijen gaatjes tonen u de plaatsen waar het graan gezaaid is en daarnaast liggen de jonge graanspruiten. Zoals reeds gezegd kennen wij dit ver schijnsel al meerdere jaren en het was voor de landbouwers telkens weer een raadsel, hoe een gewas, dat een zo geha vende aanblik bood, tenslotte toch nog weer een goede stand verkreeg. En men kreeg langzamerhand de geruststellende gedachte: Spreeuwenschade valt altijd mee. Hieraan is sinds enkele jaren een eind gekomen. In 1950 viel het met mee en ook de laatste herfst toonde duidelijk aan, dat men op geen meevallertjes meer behoeft te rekenen. De koppels spreeu wen worden steeds groter en dit heeft tot gevolg, dat het vernielingswerk steeds intensiever wordt uitgevoerd. En wij me nen met stelligheid te kunnen zeggen, dat de vrij slechte stand van de winter granen voor wel zeker 50 pet. te wijten is aan spreeuwenschade. Op meerdere percelen werden de spruiten één of meermalen afgepikt en de spruit, die ten slotte overbleef is zo verzwakt, dat de groei te wensen overlaat. Daarbij kan dan nog vermeld worden, dat de kiem- kracht van het zaad deze herfst min der goed was en dit geef: uiteraard ook aanleiding tot een zwak gewas. Verder hebben plaatselijk direct na het zaaien ook de houtduiven schade veroorzaakt. U zult begrijpen, dat wij gezocht heb ben naar middelen om de schade te voor komen of te verminderen. Tot nu toe is het ons niet gelukt een middel te vinden om spreeuwen rechtstreeks te bestrijden. We hebben hier met een buitengewoon brutale vogelsoort te doen. Als men de vogels op het ene deel van een perceel verjaagt strijken ze op korte afstand op een ander gedeelte neer. Volgens onze ervaring geeft ook het plaatsen van be paalde afschrikwekkende middelen voor spreeuwen zo goed als niets. En daarom zullen wij hei voorlopig moeten doen met een meer indirecte be- stnjdingsmethode. We moeten het de spreeuwen zo moeilijk mogelijk maken. We zullen er voor moeten zorgen, dat het graan niet al te ondiep gezaaid wordt en dat r.d het zaaien de egge op het land komt. En nu kennen we de bezwaren te gen deze werkwijze net zo goed als iede re landbouwer op een zandbedrijf. Te diep zaaien geeft bezwaren en het na- eggen van winterland kan moeilijkheden geven. Maar het is de laatste jaren wel heel duidelijk gebleken, dat de voorde len groter zijn dan de nadelen. Wij heb ben op verschillende plaatsen de bewij zen daarvan liggen. En daarom durven we dwars tegen alle landbouwkundige regels in te zeggen: Ga uw wintergraan na het zaaien in-eggen! En nu de andere genoemde vogels. Daaronder nemen de duiven de laatste jaren de belangrijkste plaats in. Vooral het feit, dat we hier met een vogelsoort te doen hebben, die eigenlijk alle voed sel voor lief neemt, maakt het moeilijk, Pas gezaaide granen of peulvruchten versmaden ze niet en op 't moment zijn de enkele velden kool- en raapzaad hun eetkamer. En ze gaan daarmee door tot het voorjaar hen ander voedsel levert. Het uitleggen van strychnine-granen of peulvruchten geeft slechts een mager re sultaat. Zolang ze volop kunnen beschik ken over ander voedsel passen ze voor voedsel, dat hen blijkbaar wat verdacht voorkomt. O.i. is er maar één middel, nl. de bestrijding op die plaatsen, waar het leven van deze vogels begint: de broed plaatsen En voor ons eiland zullen dit in hoofdzaak de dennenbossen zijn. Het is ons bekend, dat dit van bepaalde zij den weerstanden oproept, maar o.i kan de landbouw niet toelaten, dat de ver bouw van bepaalde gewassen langzamer hand onmogelijk wordt als gevolg van schade door duiven. Hier moet wat het i zwaarst is ook het zwaarst wegen. Over de andere vogels willen wij dit maal niet veel zeggen. Maar wel moet i het ons van 't hart, dat men bij de be scherming van diverse meeuwensoorten j het landbouwbelang niet vergeten mag. Het zegt toch wel iets wanneer de broed plaatsen voor meeuwen achter de polder De Eendracht dit voorjaar heel vaak be zaaid waren met graankorrels, die daar door moeder- en vadermeauwen gebracht werden voor hun kroost. Hier d'ent gezorgd te worden voor een juist afwegen van belangen en o.i is het ook landelijk gezien in de eerste plaats van belang, dat de landbouw ongestoord kan worden uitgeoefend. C. v. Gr. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. SUCCES VOOR TEXELSE FRUITZAAK De Fa. M. S. Langeveld en Zoon, Bin- nenburg, Den Buig, verwioif een eerste prijs (fraaie medaille) als deelneemster aan de Eerste Grote Nationale Etalage wedstrijd welke in December jl. door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen werd georganiseerd. O Naar we vernemen is de Vereniging voor Texelse Folklore en Volksfeesten voornemens om op Zaterdag 19 Januari a.s., de verjaardag van Prinses Margriet, in Hotel Texel een balavond te organi seren. Op dit festijn zal het (eigen) grote dansorgel zijn première beleven. Voorts zal medewerking worden verleend door de band van Koos Siewerts, terwijl een der leden van het ensemble een pij ploos orgel zal demonstreren, 'n imitatie van 't bekende Hammond-orgel. Last not least wacht de bezoekers het optreden van een voordrachtkunstenaar. (Mede om Lief- tinck een voet dwars te zetten maar dat blijft natuurlijk onder ons). Op Donderdag 31 Januari, de verjaar dag van Kroonprinses Beatrix, hoopt de Vereniging de jeugd te plezieren met een gratis bioscoopvoorstelling. VIVO-KOOKDFMON STRATIE Woensdag is in het Eigen Gebouw een kookdemonstratie gehouden op initiatief van de Vivo-kruidenier, de heer Z. W. Stolk. Dat hij hiermede een goede keus gedaan had, bleek wel uit de grote be langstelling. Een en ander werd door de dames ter dege gekeurd en viel bij allen zeer in de smaak, wat aan de vele blijken van goed keuring overduidelijk was te merken. Het was een leerzame en genoeglijke avond en een volgende keer zal de heer Stolk beslist op nog groter bezoek kunnen rekenen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 Jan. op om 8,44; onder om 4,53. Maan: 20 Jan. L.K 26 Jan. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 12 Jan. 9,38 en 10,03. 13 Jan. 10,16 en 10,42. 14 Jan. 10,49 en 11,18. 15 Jan. 11,19 en 11,49. 16 Jan. 11,47 en 17 Jan. 0,20 en 0,20. 18 Jan. 0,53 en 0,53. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 4 tot en met 10 Januari 1952 Geboren: Marianne dv Jacobus B. Hal- sema en Johanna M. Vos. Pieter zv Fred Standaart en Hendrika Bijl. Hans zv Hendrik de Bloois en Cornelia Verhoe ven. Ondertrouwd: Klaas Burger en Maatje je Bakker. Getrouwd: Gene. OVERLEDEN: Elisabeth Dalmeijer, 76 jaar, echtgen. v. Pieter Wilis. Arie Koo- ger, 83 jaar, echtgen. v. Johanna A. van den Berg. Gevonden voorwerpen: vierkante grijze shawl, 1 blauwe want, 1 padvindersriem, etui met inhoud. INGEKOMEN PERSONEN Jan de Jonge, v. Hoogeveen, Grote Kerkstr. 90 n. H 43. Margaretha G. van der Beek v. Oldebroek, E 155 n. Emma- laan 100. Jacob F. Kipperman, v. Arn hem, P. Potterstr. 6 n. Emmalaan 96 (en gezin). VERTROKKEN PERSONEN Elisabeth G. Parlevliet v. Weverstr. 71 n. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 502. Hinsi- na J. Blok v. B 2 n. Oosterhesselen, Coe- vorderstraatweg 41. Zoals gemeld kan voorshands nog maar een deel van het spoorwegverkeer tussen Alkmaar en Den Helder door Die seltremen worden uitgevoerd. Thans vernemen we, dat het in de bedoeling ligt om met ingang van Me: twee keer zoveel Dn-sels op dit traject te laten rij den. Dit ls mogelijk doordat dan materi aal vrij komt in verband met de electri- ficatie van twee lijnen in het Noorden van ons land. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met „1NKEER" DOOR TONEELVERENI GING „SINT JAN" IN CASINO Blijkens een adv. in dit nr. wordt Zon dag 20 Januari het toneelspel „Inkeer" door A. Bromet, in Casino Itn tonele ge voerd. Het stuk is een greep uit het leven van een blinde die na lange jaren weer ziende wordt. Het spel eist zware eisen van de vertolkers, doch St. Jan" heeft al meerdere malen voor hete vuren ge staan en wij twijfelen er dan ook niet aan of de liefhebber van goed toneelspel zal zich deze avond niet hebben te beklagen. Verzuim zo'n avond niet, er is veel uit te leren. Door het springen van een achterband is de motorrijder G. P. Plaatsman, Oost, Maandagavond omstreeks half elf bij Molenbuurt een ernstig ongeluk overko men. De heer Plaatsman was van Den Burg op weg naar Oost, toen de achter band bij het Bargerweggetje sprong. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt en maakte daardoor bij hoeve Molenbuurt zo'n lelijke val, dat hij een hersenschud ding en ernstige inwendige verwondin gen opliep. Nadat dokter Renout eerste hulp had verleend werd de onfortuinlijke motor rijder naar zijn ouderlijke woning ver voerd. De duo-rijdster kwam met de schrik vrij. De motor werd slechts licht beschadigd. Een slepende kou of griep? RUILVERKAVELING Blijkens de adv. in dit nr. zal Ir. Maan dag op Donderdag 17 Januari a.s. het voorlopig plan tot Ruilverkaveling na der toelichten. Alle eigenaren wordt aan geraden deze belangrijke vergadering bij te wonen. Er zal gelegenheid worden ge boden tot het stellen van vragen. kunt nooit weten, ook vorig seizoen had ZAP een dergelijke voorsprong. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 31 Dec. '51 tot 5 Jan. '52 aange voerd 71,488 stuks. Prijs per kg. f 2,40. Vorig jaar aangevoerd 62,845 stuks. Prijs per kg. f 2,14. DIT WAS TEXEL-GRASSHOPPERS op 5 Maart 1950. De gasten wonnen toen met 1-2. 1300 personen woonden die strijd bij. Voor de rust had Texel toen een periode, waarin de bal steeds weer in het doelgebied van Grasshoppers werd geplaatst. Van zo'n moment maakten we destijds bovenstaande foto: de keeper van Grasshoppers heeft de bal juist weggestompt, over het hoofd van de toegestormde Bert Jullens. Wie zal de bal bemachtigen? Een der backs van Grasshoppers is de keeper vlug ter hulp gekomen. Links staat Harry du Porto gereed om handelend op te treden. Op deze foto ziet V de drukte voor de kassa in het Middel weggetje tien minuten voor de bal aan het rollen werd ge bracht. Op Woensdag 14 Mei a.s. be staat de S.V. Texel veertig jaar. (Opgericht in 1912!). Een der be stuursleden kwam dezer dagen al in ons archief snuffelen om uit de jeugdjaren van de S.V. Texel wal gegevens te verzamelen blijkbaar zijn enige archiefstuk ken van het secretariaat zoek geraakt. De S.V. Texel zal ter gelegen- heid van haar 40-jsrig bestaan de Bondsvlag van ce KNVB ont vangen. (Rood-wit-blauw met embleem van de Bond). Dit jubileum zal natuurlijk stevig wor den gevierd, daartoe zal dubbele reden zijn als.Texel 1 ook dit jaar het kampioenschap zal weten te behalen. Maar zover is het nog niet:Grasshoppers staat met 20 punten aan de kop, ver overd in 13 wedstrijden, terwijl Texel uit 15 matches 18 punten heeft gesleept. En fin, Texel heeft een kans en als zij er in slaagt om de leiders morgenmiddag aan de Haffelerweg te verslaan, stijgen de groen-zwarte papieren weer behoorlijk! Intussen is Grasshoppers een geduchte tegenstander: vijfmaal hebben ze tegen de Texelaars gespeeld en nog nooit heb ben ze zich door de eilandbewoners in de luren laten leggen. Dc eerste twee ontmoetingen eindigden in een gelijk spel, uit 3-3 en op Texei 0-0, daarna moest Texel op eigen veld met 1-2 ver liezen en uit met 4-0. In de tegenwoor dige competitie wist Grasshoppers, spe lend op eigen veld, Texel met een 21 nederlaag naar het Gouden Boltje terug te sturen. De a.s. ontmoeting is dus wel de be langrijkste- van de gehele competitie. Weet Texel Grasshoppers tc verslaan dan is „de eer" gered. Maar het ligt voor de hand, dat de tegenpartij naar het eiland oversteekt met de ijzeren wil om te winnen en als dat niet lukt een gelijk spel af te dwingen, want iedere punt is er weer één! Aangezien Grasshoppers in groen shirt en zwarte broek speelt zal Texel in wit- zwart verschijnen. De voorzitter van SV Texel schrijft: Texel 1 ontvangt de leiders van haar afdeling. Dat zal 'n uiterst zware opgaaf blijken te zijn. Maar rekening houdende met de tegenwoordige prestaties en het kleine verschil waarmede in de uitwed strijd (2-1) werd verloren, mogen we T toch zeker niet kansloos achten. Texel 1, alles er op. Wel hebben we een belangrijke achterstand, maar je ter opwekking ter verkwikking PEPERMUNT WORDT DE HERTENKAMP DOOR „NATUURMONUMENTEN" GEKOCHT? Blijkens een mededeling op de verga dering van de afdeling Texel der Holl. Mij. van Landbouw is de vereniging tot behoud van natuurmonumenten voorne mens over te gaan tot aankoop van boer derij De Hertenkamp, gelegen in polder Waalenburg. SCHOORSTEENBRANDJE Oudeschild. Enige leden van de brandweer traden Woensdagavond om streeks 10 uur actief op bij een schoor steenbrandje bij de heer D. M. Vlas. Door het verwijderen van een schoor steenbuis kon het brandgevaar betrekke lijk snel worden bezworen DE EERSTE GROEP LEPELAARS IS AL WEER GEARRIVEERD! Woensdag 9 Januari is de eerste groep lepelaars weer uit haar winterverblijf (Egypte) op ons eiland, waar ze plegen te broeden, teruggekeerd. De heer Th. Reu vers, De Cocksdorp, schrijft ons nl. het volgende: Woensdag om kwart voor drie zag ik in de Kreek van Het Noorden vlak naast de weg vier lepelaars neerstrijken. De vogels begonnen onmiddellijk ijverig te vissen. Ik vermoed dat ze pas aankwamen van hun lange reis, want ze deken mij vermoeid te zijn. Hun veren waren bruinachtig-geel, alsof ze zo uit het woestijnzand waren gestapt. Is dit niet eig vroeg op 9 Januari? zo vraagt hij. Inderdaad: vorig jaar streek de eerste groep op 13 Maart in de Muyen neer. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag 16 Januari weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. DE SLUFTER KOOS NIEUWE RICHTING Komend uit het Zuiden trof ge nog niet lang geleden ten Oosten van de Slufter (het riviertje de Slufter wel te verstaan) een bunker aan. Ge kon tussen deze bun ker en het stroompje doorgaan, want er lag zeker een „poort" van 20 meter breedte. Door de stormen van deze win ter is de Slufter daar ter plaatse echter zo'n 50 meter zuidwaarts gedrongen en de bunker ligt nu in het water, tegen de oever. Ten Zuiden van deze bunker is heel wat duin verloren gegaan. TURNSPORT Zondag 20 Januari wordt in Purmer- end een wedstrijd gehouden tussen het keurcorps van de Turnkring Purmerend en omstreken en het keurcorps van de Turnkring Hollands Noorderkwartier. In de laatste ploeg wordt ons eiland „ver tegenwoordigd" door de heren P. Schoorl en A. Keijzer. Op Za.erdag 2 Februari neemt een af deling dames van gymnastiekvereniging „Texel" deel aan wedstrijden in Midden- meer. De heer C. Mets heeft de leiding van het keurcorps dames van de turn kring Hollands Noorderkwartier. En zoals we al eerder rneMden geven de adspirantenafdelingen van „Texel" op Zaterdag 9 Februari een uitvoering te Den Burg.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1