De heer H. Zijm Szn. overleden Filmavonden Sneeuw over het eiland &e n fta f uc cc-nw cjetcc^n Volksdansen Waarom? Parlementair Overzicht Wat is er te doen? Mijn werk als metselaar staat me goed aan Behoorlijk loon en 40-urige werkweek De heer H. Zijm Szn., Hollewalsweg, Den Burg, is Maandagmiddag tijdens het uitzetten van nieuwe woningen voor de Woningbouwvereniging „Texel" in plan- Zuid door een hartaanval overleden. Hij bereikte de leeftijd van 56 jaar. De heer Zijm was lid van de Raad on zer gemeente. In 1946 deed hij zijn intree in onze Vroedschap. Hij was een zeer ac tieve vertegenwoordiger van de Katho lieke Volkspartij, een realist. Zijn betoog was steeds diep doordacht en goed gedo cumenteerd. Hij nam geen blad voor de mond en waar hij overtuigd was van de juistheid zijner visie, was hij niet van zijn stuk te brengen. Hij is ook een aantal jaren lid geweest van de „Woningtoewijzingscommissie". De dood heeft de heer Zijm plotseling uit ons midden weggerukt: Vrijdagavond maakte hij nog deel uit van Texels Fan farecorps. Dertig jaar lang heeft hij aan dit corps zijn beste krachten gegeven, de laatste jaren was hij commissaris. Hij was zeer muzikaal. Geruime tijd was hij ook directeur van het R.K. Kerkkoor, dat zijn heengaan eveneens als een zwaar verlies beschouwt. Vrijdag zal de heer Zijm naar zijn laat ste rustplaats worden gebracht. Een goed burger, die open oog had voor de nood van zijn medemens, zal dan de laatste eer worden bewezen. Afscheid zullen we moeten nemen van een man, die naar menselijke berekening veel te vroeg is gestorven. En weer bewijst ons de reali teit, dat de dagen des mensen zijn als het gras, als oe bloem des velds: heden bloeit zij en morgen vinden wij haar stand plaats zelfs niet meer.Maar hier ligt het einde niet. In het \olgende vers (Psalm 103:7) lezen wij immers: „Maar de goedertierenheid des Heren is van eeuwigheid tot eeuwigheid over degenen die Hem vrezen!" De overledene ruste in vrede. BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend: J. C. Rab C.V., pakhuis te Oudeschild; J Bakker Lzn., De Koog, K 23A, bouw kippenhok; J. A. Eelman, Schilderend 12, bouw garage aan het Slingerwegje. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Op de jaarvergadering van de Doops gezinde Gemeente zijn de volgende per sonen gekozen: Voorzitter de heer J. C. Rab; secreta ris de heer A. Daalder, boekhouder de heer Joh. Bakker. Land-Commissie Den Burg mw. Rab-Bakker; voor Ooster end mw. Brans-Zijm; voor De Waal de heer C. Bakker; voor Den Hoorn de he ren P Drijver en K. Zuidewind Gebouwen-Commissie Den Burg mw. Dekker-Koorn; Ooster end de heer Visman. De Waal de neer A Bakker, Den Hoorn de heer Jac. Dijk- sen. Vertegenwoordiger A.D.S J. C. Rab. Bijzondere noden Jac. Visman. Voor land of gebouwen vervoege men zich bij de genoemde commissie. t.b.c.-bestrijding De filmavond ten bate van „Draagt Elkanders Lasten" een lends van het Chr. Nationaal Vakverbond, welke Maandagavond in de Gereformeerde kerk te Oosterend werd gehouden, werd door ongeveer 80 personen bijgewoond. De voorzitter, de heer P. Bakker, het ter opening zingen Ps. 25:8 en las vervol gens Galaten 6:1-10, waarna hij voorging in gebed. Na een kort openingswoord, waarin hij wees op de plicht der mensen, de naasten te helpen werd 't eerste deel van de film vertoond: opnamen van onze Prinsesjes, waarna een propagandist de betekenis van het fonds besprak. Vervol gens een film over het loodswezen, de vuurschepen, etc. In de pauze werden zakagenda's te koop aangeboden en tevens werd men in de gelegenheid gesteld zich te laten wer ven als donateur van het fonds D.E.L. Daarna werd de hoofdfilm „Wit Wint" gedraaid, welks inhoud wij reeds mede deelden. Hierin werd er op gewezen, dat oudere mensen, lijdend aan tbc, kinderen kunnen besmetten, terwijl zij zelf voor de ziekte immuum zijn. Een leerzame, veelzeggende en onderhoudende film. De propagandist vertelde, dsT D.E.L. ook voornemens is over te gaan tot bestrij ding van de Rheumatiek. De avond werd met de Avondzang en gebed besloten. Gisteravond heeft D.E.L. films aan Den Burg gedraaid. De heer L. J. Dijt, 8 Hewittst Colac Vic.) Australië, schrijft ons: Ieder praatje begint haast altijd over het weer, nu het is hier net als in Hol land, erg wisselvallig, 't Is nu volop zo mer, sommige dagen worden temperatu ren genoteerd van om en bij de 100 gra den, maar na zo'n warme dag zijn de nachten koel, ik zou haast zeggen, koud. We zijn hier pas 3 maanden, maar we hebben regen, harde wind, koud en guur weer maar ook hete dagen meegemaakt, zo maar kriskras door elkaar gemixed. Echt Hollands vindt u niet? We leven hier trouwens ook tamelijk Hollands, we gebruiken zoveel mogelijk Hollandse maaltijden, we hebben Hollandse krop sla in de tuin, in huis spreken we bijna alles Hollands, misschien veikeerd, het is niet bevorderlijk om vlug Engels te le ren. Mijn werk als metselaar staat mij hier ook goed aan, al is het de eerste tijd wel moeilijk om je aan te passen, omdat ze DE GRAAF BEZETTE DE TWEEDE PLAATS Den Burg. Onze plaatsgenoot de heer N. de Graaf, Weverstraat, werd nr. twee bij de wedstrijden om het biljart- kampioenschap Eerste Klasse Libre van het district „Den Helder". Vorig jaar be zette hij de eerste plaats. UITVOERING UITGESTELD In verband met het overlijden van de heer H. Zijm Szn., die 30 jaar lang lid van Texels Fanfarecorps is geweest, heeft het besiuur besloten de tweede Winter- uitvoering, welke Zaterdag a.s. zou wor den gehouden, uit te stellen tot nader te bepalen datum. NUTSAVOND De (268) leden van „Het Nut" wacht morgen een interessante filmavond in Hotel Texel. Een zeer afwisselend pro gramma met prachtige opnamen uit het natuurreservaat „De Beer" (Zuid-Hol land), fotoreportage van een Koninklij ke Rijtoer, een kleurenfilm van de Blau we Donau en een alleraardigste teken film. DE WERKLOOSHEID Gisteren stonden bij het Arbeidsbu reau 232 werklozen ingeschreven. Van hen waren er 115 werkzaam bij de DUW; 107 personen waren de afgelopen week i de overbruggings- en sociale bij standsregeling opgenomen. Voorts kwam uit de vrije bedrijven nog-een 35-tal ar beiders zonder werk wegens sneeuwval. Een deel van de DUW-objecten werd wegens de gevallen sneeuw stilgelegd, waardoor deze personen vrijaf kregen. (De DUW betaalt hun het loon deze week nog gewoon door). Toen de bezoekers van de Winteruit- voering van Texels Fanfare Vrijdag avond „De Oranjeboom" verlieten, kon den ze meteen gaan sneeuwballen gooien: even na tienen had een flinke sneeuwbui een groot deel van het eiland in een prachtig wit winterkleed gestoken. Te Oudeschild was geen sneeuw gevallen. Zaterdagochtend beproefden kinderen hier en daar de betrouwbaarheid van het ijs, maar dat bleek overal nog veel te zwak. De schaatsen moesten nog rustig in het vet blijven zitten, daar het bij een kwakkelvorstje bleef. Uit welke hoek de wind het ook probeerde, de temperatuur bleef zo'n beetje om het nuipunt dralen. De zeer moderne zandstrooier verscheen in de dorpsstraten om het verkeer te ple zieren, want glad was het wèl. Op de Badweg bij De Koog hebben enige jon gelui zich geamuseerd met „bobsleeën". WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 21-26 Jan. aangevoerd 78,828 st. Uitbetaling per kg. f2,10. Vong jaar in dezelfde periode aangevoerd 83,760 st. Prijs per kg f 1,76. Oude kippen. Hiervoor wordt per kg. uitbetaald f 2, EEN VARKEN VOOR TABAK In Middenmeer vernamen we een kluchtige geschiedenis van iemand, die iiet roken gestaakt had, aldus de Wierin- ger Crt." De vrouw van een boerenarbeider klaagde, dat haar man wel wat veel geld aan sigaretten en tabak besteedde. Bovendien kwam daar nog bij, dat hij zelf niet over een scheerapparaat beschik te en zich tweemaal in de week door de plaatselijke kapper liet scheren. De vrouw rekende uit oat voor het geld, wat de man aan rookgerei en sche ren uitgaf, gemakkelijk een varken ge kocht kun worden. Aldus redeneerde ze, als ze nu het geld opspaarde wat haar man op die manier elke week uitgaf, konden ze aan het eind van het jaar een varken in de kuip hebben. De man kocht een veiligheidsscheerap- paraatje en rookte een heel jaar niet meer. Toen het jaar om was, trok hij op een morgen zijn Zondagse pak aan en kwam bij zijn verbaasde vrouw in de keuken. „Maar man", riep ze uit, „waar ga je nu naar toe?" „Waarheen? Wel naar de Purmerender markt, een varken kopen!" „Een varken kopen? Heb jij dan geld?" Nu was het de beurt van de man om verbaasd te zijn „Geld? Welnee, dat heb jij toch uitge spaard op mijn tabak en scheren". Hier eindigt de geschiedenis. De man trok zijn werkplunje aan en ging weer aan de arbeid. Maar diezelfde week zat hij in de scheersalon en kocht hij als vanouds een pakje sigaretten hier een heel andere manier hebben, maar dat heb ik nu aardig onder de knie. Er wordt een behoorlijk loon betaald en we werken 40 uur per week. Het huizenprobleem is zo mogelijk nog erger dan in Holland. Een huis huren is hier bijna onmogelijk, de enige kans lijkt mij. zelf iets te bouwen of een huis ko pen, hoewel dat ook uur is, een beetje behoorlijk huis kost hier ongeveer 20 tot 25000 gulden, dus daar zijn wij voorlo pig met aan toe. Wel worden door de Victoria Housecommission jaarlijks dui zenden woningen gebouwd, maar die zijn uitsluitend voor Australiërs, daar komen wij als new comers met aan te pas Wij wonen hier in een stadje van ongeveer 6000 inwoners, de bevolking is erg ge moedelijk en behulpzaam, ei wonen ta melijk veel Italianen (ook nog een Hol landse familie sinds enkele weken). De Italianen zijn over het algemeen niet erg gewild bij de Australiër. De groeten aan vrienden en bekenden, L.EO DIJT. STICHTING VAN DE LANDBOUW Namens de Stichting van de Land bouw zal binnenkort een lezing worden gehouden over het Landbouwveiligheids- besluit en de organisatie van de Stich ting. (Nadere bijzonderheden volgen). S.V. De Koog. Zondag jl. was het rust vanwege de gevallen sneeuw. Enfin een rustige dag is ook een daalder waard, zoals men zegt. Zondag gaan we de competitie weder met volle moed verder uitspelen, ten minste als het weer het toelaat! De Koog 1 gaat naar Geel Zwart 1. Nu op tijd he ren en veel succes! Het 2e is vrij. Asp. gaan naar Texel C, aanvang 3 uur. Gemeenteraad van 17 Januari 1902. In zijn openingswoord memoreert Bur gemeester De Joncheere o a Landbouw en veeteelt waren in 1901 gunstig, al waren de veeprijzen ook iager. De vis- scherij was minder goed. Namens de Comm. der Koningin wordt medegedeeld, dat eervol ontslag werd verleend aan de heer Joh. P. Dros als buitengewoon veldwachter. In zijn plaats wordt de heer M. Reuvers be noemd. Benoemd tot hoofd der school te Z.-Eierland de heer J. Bouwman. Voorz. deelt mee, dat de tramplan nen nog met zoo ver gevorderd zijn, dat behandeling daarvan in het openbaar kan geschieden. Adv. Texelse Courant, Januari 1902. Naar canleiding van de lage handel wijze van mijnen zoon JACOBUS, die zich heden alhier als kleermaker tracht te vestigen, en alzoo op onbeschaamde, verachtelijke manier aan zijnen hoogbe jaarde vader het werk tracht te ontne men, zoo beveel ik mij voortdurend in de gunst van mijne geachte weldenken de cliëntèle beleefd aan, die voorze ker de onmenschelijke handelwijze van den ontaarden zoon sterk afkeuren. Hopende steeds dezelfde gunst te mogen blijven genieten als voorheen, verblijf ik, hoogachtend, UEd. Dw. Dr. H. Monté, Cocksdorp Kleermaker. DE PSEUDO-VOGELPEST Geen verandering in de wijze van bestrijding In tegenstelling met berichten, welke de laatste dagen in enkele bladen hebben gecirculeerd, deelt het Ministerie van L., V. en V. mede, dat het niet in de bedoe ling ligt wijziging te brengen in de wijze van bestrijding van de pseudo-vogelpest. Met de gevolgde methode, welke inter nationaal als de beste wordt beschouwd, zijn uitstekende resultaten bereikt: de pseudo-vogelpest is binnen de perken ge houden! Weliswaar kan een momentele uit breiding van de ziekte in het centrum van het land niet ontkend worden, maar daar staat tegenover, dat buiten het cen trum nog slechts sporadische gevallen van pseudo-vogelpest voorkomen. Medewerking aan de voor de bestrij ding van de ziekte geldende voorschrif ten is echter gebiedende eis om een zo goed mogelijke verdere inperking van het optreden van de besmettelijke hoen derziekte te verkrijgen. De pseudo-vogelpest in ons land kwam van 30 Dec -6 Januari nog op 77 bedrij ven in 15 gemeenten vcor. Verdeeld over de provincies was dit als volgt: Gel derland 63 bedrijven in 9 gemeenten, Utrecht 9 bedrijven in 3 gemeenten, Z - Holland 4 bedrijven in 2 gemeenten en in N.-Brabant 1 bedrijf in 1 gemeente. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN VAN DE KIEVIT In „Ardea", tijdschrift der Ned. Orni thologische Vereniging (Juli 1951) is een publicatie opgenomen van H Klomp over de achteruitgang van de kievit in Nederland en gegevens over het legme- chanisme en het eiproduclievermogen. De schrijver komt o.m. tot de volgen de conclusies: Bij sluiting van de raap tijd met ingang van 20 April komen alle kieviten nog tot broeden. Een gedeeltelijk geraapt nest wordt door de kievit in het algemeen weer aangevuld tot een aantal van 4 eie ren. Op een proefterrein was het broed- resultaat van 14 kievitparen, waarvan de eieren niet geraapt werden, gelijk aan dat van 13, waarbij dit wel het geval is. Op dit proefterrein werden geen legsels door vee vertrapt en bij het maaien geen eieren vermeld. Daarentegen is het in het algemeen natuurlijk wel zo, dat late legsels meer risico lopen dan de vroege, aangezien vooral bij vroeg maaien ver lies van eieren en jonge vogels optreedt. Uit een ingestelde enquête over de in vloed van het maaien op de weidevogel stand bleek, dat het maaien voor kuil- voer en grasdrogerij zeer destructief is daar de maaitijd in Mei samenvalt met de broedtijd van de vogels. Aangezien ook anderszins als resultaat van 't land bouwkundig onderzoek verwacht mag worden, dat in de toekomt het oogsten van gras in een jong groeistadium zich sterk zal gaan uibreiden, zijn de toe komstverwachtingen voor de kieviten stand wat dit betreft reeds ongunstig. Dit beeld wordt nog geaccentueerd door het feit, dat de oude hooilanden steeds meer verdwijnen, waardoor een deel van het meest typische biotoop van de kievit ver loren gaat. De schrijver ziet als enige mogelijkheid voor het behouden van de weidevogels de instelling van reservaten, waarin aan de grasland-verbetering niet wordt gewerkt en de gebruikers ten aanzien van beweiding en bcmaaiing aan voorwaarden zijn gebonden. (Uit „Natuur en Landschap"). KOSTJUFFROUW NAM DAT NIET! Een Texelse commensaal moest 30 gul den boete betalen omdat hij een theepot in aanraking had gebracht met het (ge voelige) hoofd van zijn kostjuffrouw. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN 30 Januari weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. U gelooft het misschien met als ik het u zo vertel, maar er zijn een heleboel prettige dingen in het leven. En u gelooft me misschien helemaal met als ik u vertel dat we een heleboel van die pret tige dingen niet recht durven te doen om dat we ons er voor schamen. Luieren bv. of een borr ltje drinken. Niet, dat ik u wil aanraden om vooral te gaan luieren en te gaan drinken om u prettig te voe len. Nee, dat helemaal niet. Ik zeg het maar bij wijze van spreken. U begrijpt me, hoop ik. Volkdansen is ook een van die prettige dingen. Zaterdagavond hebben we ge volksdanst (niet volks gedanst) in Het Dorpshuis en het was leuk, het was pret tig. Ik kan u niet vertellen waarom volks dansen zo goed is, ik kan v zo voor de vuist weg geen feiten aanwijzen waarom het nuttig is voor lichaam of geest of allebei desnoods om te volksdansen. Ik ben geen psycholoog of geleerde die u op verstandelijke wijze kan bevredigen met moeilijke woorden en dat is maar geluk kig ook, want dan zouden velen mets begrijpen van wat ik schrijf. Het enige wat ik u kan vertellen is: het is gezellig, zo maar, zonder meer. En iedereen die Zaterdagavond aanwezig was, kan dat bevestigen. Ik wil tot slot nog een misverstand uit de weg ruimen: volksdansen is voor ie dereen die jong is of zich jong voelt. Dit is vaag en ik gebruik dit niet als een populaire nietszeggende reclame-zin. Ik zal concreter zijn: volksdansen is voor mensen van plm. 18 jaar en ouder. Ja, vooral ouder, 30, 40 of 50 jaar, maar vooral niet jonger, volksdansen is met voor kinderen. Dat zal iedereen kunnen bevestigen die een tijdje danst. Toch heb ik gezien dat er vrij veel kin deren waren Zaterdagavond en ik vond dat heel leuk, deze belangstelling. Er zijn daarom pjannen in de maak om eerst daags op de Zaterdagmiddagen met een voudige volksdansen voor kinderen te beginnen. Ik hoop, dat deze middagen dan net zoveel spontane belangstelling krijgen als onze Dinsdagavonden voor de „oudjes". Die avonden zijn nu nog in de Jeugdherberg, zij komen echter eerst daags m Het Dorpshuis, als. het goed uitkomt met onze financiën. Ik hoop dat degenen die met de financien van het Dorpshuis zijdelings of direct te maken hebben dit stukje ook lezen en dat zij als wij een dezer dagen hierover bij hen aankloppen, goedgunstig zullen oordelen. En ja, dat is waar ook, ik had het in het begin over dat zich schamen. Wel, wat zal ik zeggen, ik kan u niet helpen. Schaamt u zich? Och kom, u bent toch niet voor niets zo oud geworden, schaamt u zich! P. EEN VOORTVARENDE EERSTE KAMER Minister Albregts doet getn boodschap pen met z'n vrouw Het klinkt niet erg eerbiedig, maar we zouden haast zeggen, dat onze Eerste Kamerleden met de dag wijzer worden. De wijsheid komt vaak uit de ouderdom. En de gemiddelde leeftijd van onze Se natoren ligt beslist hoger dan die van hun jongere collega's aan de overzijde van het Binnenhof. Zij zouden dus al iets wijzer moeten zijn. Een mentaliteitsver- schil vergeleken bij de Tweede Kamer komt in de Eerste Kamer echter duide lijk tot uitdrukking. Daar voert men geen heftige politieke partijstrijd. O, zeker, het kan er soms ongezouten toegaan, maar dat gaat dan altijd op een hoffelijke en meestal vriendelijke manier. De 50 Eer- steKamerleden zijn goede kennissen van elkaar, die het misschien wel prettig vin den, dat zij van mening verschillen. De Eerste Kamer heeft een speciale taak. Verleden week hebben we er al op ge wezen, dat het heus niet de bedoeling is, dat zij de Tweede Kamer napraat. Neen, zij heeft veel meer een revisie taak. In alle rust moet zij beoordelen of de meer wilde leden van de Tweede Kamer het wel goed en verstandig hebben gedaan In onze parlementaire geschiedenis vindt men tieffende staaltjes, waaruit men kan bewijzen, dat de Eerste Kamei inderdaad corrigerend kan optreden. Het is dus duidelijk dat de debatten in de Eerste Kamer korter kunnen zijn dan in de Tweede. Ook al omdat de Eerste Kamerleden het recht van amendement missen. Zij mogen in een wetsontwerp mets meer veranderen en kunnen dus slechts aannemen of verwerpen. Bij de c-redietcontrole schreven we reeds dat zij een voortreffelijk kort debat hebben gevoerd. Deze week heeft de Eerste Ka mer echter zichzelf overtroffen. Twee belangrijke wetsontwerpen, waarover de Tweede Kamer dagen lang heeft gespro ken, werden in één dag afgehandeld, nl. de winkelsluitingswet en de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meente. Wat dit eerste ontwerp betreft, kwamen slechts heel even de oude strijd vragen naar voren. De belangrijkste daarvan is wel de kwestie of de gemeen te moet bepalen of er een koopavond moet worden ingesteld en wanneer de halve dagsluiting zal moeten plaatsvin den. Ook nu weer waren de meningen verdeeld. De één zei, bv. de socialist Kap- teijn, een koopavond moet er in ieder ge val zijn, want man en vrouw kunnen 's 's avonds samen gaan winkelen Hij voegde er aan toe, dat hij dit zelf nooit deed. Het instellen van een koopavond wilde hij daarom niet overlaten aan het beleid van het gemeentebestuur, maar hij wenste, dat „Den Haag" dit landelijk Woensdag 30 Jan.: Filmavond door de gezamenlijke Coöperatieve Verenigingen. Donderdag 31 Januari: Nutsavond. Vrijdag 1 Febr.: Clubavond Motorclub „Texel". Er wordt een film vertoond. Vrijdag 1 Febr Praatavond Land bouwschool. „Podly Perkins" door toneel club „De Cocksdorp". Zaterdag 2 Febr.: 2e uitvoering Texels Fanfare Dinsdag 5 Februari: Bijeenkomst van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 8 Febr Non-stop-revue Oud leerlingen. Vrijdag 8 Febr „Polly Perkins" door toneelclub „De Cocksdorp" tc Z.-Eierland Zaterdag 9 Febr.: Gymuitvoering. Zondag 10 Febr.: R.K. Dansclub „Mu sette". Zondag 10 Febr.: Balmasqué. Dinsdag 12 Febr.: Shows door de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing Zaterdag 16 Febr.: Cabaretavond P. v. d. Arbeid Zaterdag 16 Febr.: Non-stop-revue Oud-leerlingen. Zondag 17 Febr.: Uitvoering „Con Amore". Dinsdag 19 Febr.: Sparavond. Donderdag 21 Febr.: Uitvoering LTB. Vrijdag 22 Febr.: Ulo-feestavond. Zaterdag 23 Febr.: Uitvoering door „Het Masker". Zaterdag 23 Febr.: Ulo-fcestavond (bij voldoende belangstelling). Maandag 25 Febr.. Vastenavondbal. Zaterdag 8 Maart: Uitvoering door Udi. Donderdag 13 Maart: Filmavond Boe- ke en Huidekoper. Zaterdag 15 Maart: Middenstands Fa milieavond. PROTESTANTSE KEROIENSTEN N.H. GEMEENTE DEN BURG. Vrijdag 8 uur feestelijke jaarvergade ring der Herv. Mannenvereniging in Eben Haëzer. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 30 Jan. 11,48 en 31 Jan. 0,27 en 0.31.. 1 Febr. 1,10 en 1,14 ONTHEEMDEN IN TRIëST De Hoofdintendant van het Neder landse Rode Kruis is bereid, zich te be lasten met de verzending van giften in natura voor de ontheemden in Triëst. Kleding e.d. voor de duizenden D.P.'s, die in de buitenwijken van Triëst zijn ondergebracht en daar in kommervolle omstandigheden verkeren kan men zen den aan de Hoofdintendant van het Ned. Rode Kruis, de heer M. v.d. Winde, Flu- welenburgwal 19, Den Haag (tel. 18,42,00, toestel 22) zou regelen. De andere sprekers, de He ren Steinkühler (k.v.p.) en de Vos van Steenwijk (arb.) voelden daar niets voor. Zo ook Minister Albregts, die het echter op één punt met zijn socialistische tegen stander eens was, nl dat ook hij nooit met zijn vrouw gaat winkelen. Maar ja, er zijn nu eenmaal mannen, die dit wel doen, zo zeide hij. Niet alle fracties kwa men aan 't woord. Het resultaat was dus dat het wetsontwerp werd aangenomen en wel met 31-3 stemmen. Tegen stem den slechts de communisten, wier woord voerder de Heer v. Santen van mening was, dat het winkelpersoneel door deze wet langei zou moeten werken. Een op vatting, d;e door Minister Albregts werd bestreden. Financiële verhouding Rijk- Gemeente. Het tweede onderwerp was veel moei lijker. Drie burgemeesters voerden hier over het woord, nl. de Hoogeveense bur gervader Tjalma (a.r.), de eerste burger van Venlo, Berger (k.v.p.) en burgemees ter Rijers (c.h.) van Kamerik-Zegveld. Verder kwamen aan bod de oud-burge meester van Alkmaar, Wandelaar (v.v.d.) en de wethouder van Rotterdam, Van Tilburg (arb.). Men ziet een eerbied waardig college. De grote strijdvraag was: wat gaat er gebeuren met de f 280 millioen, die op een geblokkeerde reke ning staan en de gemeenten toebehoren. Dit is geld, dat de gemeenten in de jaren 1948 tot en met 1950 hebben verdiend aan de ondernemingsbelasting, maar dat zij met hebben ontvangen. Dat zat al die burgemeesters natuurlijk danig dwars. Maar minister Lieftinck was benauwd om dat geweldige kapitaal op de markt te gooien, daar er dan te veel geld in omloop zou komen, hetgeen inflatoire tendenzen met zich kan brengen. De be windsman begreep echter, dat er iets moest gebeuren. En hij deelde dan ook mede, dat het in het voornemen van de Regering ligt om ten spoedigste over te gaan tot gedeeltelijke deblokkering van de gereserveerde gelden in 't gemeente fonds ten behoeve van de consolidatie van de gemeentelijke vlottende schuld en voor de financiering van kapitaalsob jecten, die reeds zijn aangevangen en welker voltooiing gevaar loopt door ge mis aan financieringsmiddelen. De rente van de f 280 millioen wordt van blokke ring vrijgesteld. Dit bedrag zal echter, volgens de minister, niet gebruikt kun nen worden voor de financiering van de woningbouw. Door deze mededeling wa ren de Kamerleden aardig tevreden ge steld en de bewindsman kon het ont werp z.h.s. in zijn zak steken. De Eerste Kamer heeft zo vlot gewerkt, dat zij geen stof meer heeft om volgende week te vergaderen. JHet wachten is op de Tweede Kamerrdie weer voorraad moet maken en op de behandeling van de be groting. Dinsdag a.s. breken echter voor de Tweede Kamer weer drukke dagen aan, zodat wat dat betreft, onze Senato ren niet al te lang behoeven te wachten. (Nadruk verboden). Leo Dijt schrijft uit Australië:

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2