H.H. Landbouwers goed boek f partij riet DRIE EXTRAATJES T exelse boksprijzen M. S. Langeveld Zn. U kunt het zelf beoordelen! Ontwikkeling Oosterend beluisterde causerie over Parijs Boekhandel Parkstraat vaste knecht Te koop hedenavond Gaat U verhuizen? Gaat U emigreren Ver. Texelse Beurtdiensten S.V.C. Jaarvergadering Praatavond UITVOERING Toneelclub „De Cocksdorp" „Polly Perkins" Chevrolet- onderstel waakhond PAKHUIS M. C. „Texel" FILMAVOND verspreiden van mest met de nieuwe landbouwwagen- mestverspreider „Eureka" Loonbedrijf S. J. Witte Onze wekelijkse ALLERHANDE, CACAO SCHUIM Nog slechts enkele dagen Het is maar een greep Mant je's Schoenhandel Texels Fanfare Zaterdag 2 Februari UITGESTELD Zoekt Uw voordeel, eigen import Uitsluitend a contant Uw Dividend-winkelier biedt U de meeste voordelen (Slot) De gemiddelde Fransman tracht zijn bestaan te verbeteren door voortdurend te gaan staken. Maar zodra hun loon eisen zijn ingewilligd gaan de prijzen ook steeds stijgen. De economische situatie is daar niet stabiel. Niet bevorderlijk is ook het steeds verande ren van regeringen. Men kent daar rege ringen van een half jaar, van een maand of een week. Zo heeft de pas gekozen re gering haar programma nog niet uitge voerd of zij is gedoemd af te treden. De behuizing is in Parijs ook uiterma te triest. Honderdduizenden lopen te zoe ken naar een woning. Wanneer men aan het verzet heeft deelgenomen, dan heeft men gauw genoeg een kamer en een keu ken. De ireesten wonen in huizenblok ken van acht verdiepingen. Parterre woont een concierge als vertegenwoordi ger van de huiseigenaar. Hij of zij int de huurpenningen, ontvangt de post, wijst de kennissen de weg hoe zij een be paald persoon kunnen bereiken, enz. Men zei mij, dat er in Parijs alleen al ruim 90,000 van zulke concierges wonen. Zij hebben een loon van 15,000 francs, dat is ongeveer f 150,en verdienen er veel meer bij door mensen in huis te ne men, die geen vestigingsvergunning heb ben. Zoals in elke millioenenstad kent ook Parijs sombere volksbuurten. Van verre kan men ïeeds het leed en de armoede zien en ïuiken. Deze mensen vallen ge makkelijk ten prooi aan hel communis me, dat hen een betere maatschappij voorspiegelt: 30 pet. van het Franse volk is communistisch, terwijl in Nederland het aantal communisten slechts 8 pet. bedraagt. Het verkeer. U weet dat de Franse Republiek geba seerd is op Liberté, Egalité en Fraterni- té. (Vrijheid, gelijkheid en broederschap). Ook in het verkeer past de Fransman de ze slogan toe. Wanneer men bv. voor het Are de Triomphe, waar de Onbekende Soldaat rL.st, de Place de 1' Etoile over wil steken, vraagt men zich af hoe dat moet: rijen van 8 a 10 auto's rijden na melijk naast elkaar. Toch moet men rus tig oversteken; de Franse automobilist geeft u gerust de kans, desnoods stopt hij voor u. Hier in Nederland heeft men zo iets niet te proberen! Het is in Frankrijk zelfs zo dat men tussen de oversteek- paden als voetganger voorrang heeft om van de openbare weg gebruik te maken. De auto moet dan stoppen. Rijd hij toch door, dan heeft hij zeer grote kans dat een gendarme hem op de bon zwaait en het gevolg is dat hij een be'angrijke bij drage levert aan de Franse Schatkist. En nu over de u welbekende Parijse ondergrondse. Hierover vertelt men mij het volgende: Ruim 75 jaar geleden werd iemand, die in de Parijse gemeenteraad het voorstel deed om een iram onder de grond te laten rijden als geesteszieke in een gesticht opgesloten. Twintig jaar later ontdekte men echter dat dit idee zo gek nog niet was om de steeds toene mende verkeersmoeilijkheden op te los sen. Ir. B-envenue kreeg in 1896 de op dracht de ondergrondse tram te ontwer pen. Twee jaar later begon men te gra ven Toen na een jaar of twee de metro lijn over een klein stukje gereed was, was men hierover erg enthousiast. Men kan dus zeggen dat de Franse onder grondse 5.1 jaar geleden geboren is In totaal werken er 18,000 arbeiders en 1200 conducteurs-bestuurders. Deze 1200 man vormen een aparte vakboni. Dat zij machtig zijn, blijkt wel uit het feit; dat zij het hele Parijse leven kunnen ïamleggen. Pe^ dag legt de Me tro 120,000 km. af, dat is dus driemaal de omtrek \an de aarde. De lengte is 186 km. Op de spitsuren donderen er 485 tremen tegelijk onder Parijs door en in geen enkele van de 362 stations behoeft men langer te wachten dan een minuut. Ofschoon de trein maar 30 km. per uur rijdt, dondert hij door de tunnel. Mis schien hebt u in de dagbladen ge lezen, dat men de witbetegelde muren van de gangen met een rubberlaag wil bedekken, om het helse lawaai te dem pen. Bedelaars en zwervers. Omstreeks 8 uur des avonds komen de clochards (dat zijn bedelaars en zwer vers) de warmte van de onderaardse gangen opzoeken. Om half 2 worden de poorten gesloten, echter met voordat de bedelaars en landlopers er uit zijn ge jaagd. Even iets over de clochards. Deze men sen hebben geen middel van bestaan en geen vaste woongelegenheid. Het zijn van die wonderlijke Seineslapers, die 'n gedeelte van de Seinekade, liefst onder een brug, tot hun woonplaats hebben ge kozen. Deze zwervers kunnen zonder veel moeite in Parijs werk vinden. Maar totaal vervreemd als zij zijn van de maatschappij wonen zij daar aan de Sei- nekaden aan de zelfkant der gemeen schap. Zij dragen in de winter en in de zomer dezelfde klere, slapen of zitten op hun rug en het hoofd tegen de muur ge leund, een stuk brood in de zak en een oude krant, die voor hen nog actueel is. Hoe zij tot dit bestaan zijn gekomen, men hoort hierover de wonderlijkste verhalen Men zegt zelfs dat er intellec tuelen onder zijn, die door allerlei om standigheden dit leven verkiezen boven het leven dat wij plegen te doen. Ik heb met kunnen achterhalen of de Franse dienst voor sociale zaken hen nog on dersteuning geeft. Een imposant bouwwerk is zeker de Eiffeltoren, de hoogste toren ter wereld. Inderdaad is de asthetische waarde van de Eiffeltoren van nul en generlei. Ir. Eiffel werd beschouwd als een psycho- paath toen hij het 300 meter hoog ijze ren geraamte, dat spotte met alle wetten van evenwicht en alle technische logica, ging bouwen. Naderhand wilde de Parij- zenaar deze toren niet eens meer missen. Tijdens de Duitse bezetting was de over heerser van plan deze hoogste toren ter wereld if te breken, daar zij veronder stelden, dat Ir. Eiffel een Jood was. Ge lukkig dat dit niet werd uitgevoerd want wie kan zich nu Parijs voorstellen zon der deze toren? De mooiste winkels. In de Rue du Fauburg St. Honoré, de Kalverstraat van Parijs, de chicste straat van geheel Frankrijk, vindt u de aller mooiste winkels van heel de lichtstad. Het is fantastisch hoe die etalages er uitzien. Het knutselen met lappen en poppen zit de Parijzenaars, vooral de Parisiemies, in het bloed. Het resultaat is werkelijk een lust voor het oog. Als wij het over Frankrijk hebben, mogen we zeker de grote Keizer Napo leon niet vergeten, die begraven ligt in het Hotel des Invalides. Op zijn graf tombe staat te lezen, dat hij wil rusten aan de oever van de Seine, temidden van het volk. dat hij immer zo lief heeft ge had. Vooi zijn graf staat voortdurend een oudgediende op wacht, die tevens als gids dienst doet. In de verbeelding van de meeste Fransen ls hij onaantast baar gebleven, ondanks het feit, dat men een dergelijke figuur tegenwoordig als een oorlogszuchtige tyran zou brandmer ken. Zijn vele oorlogen zijn er de oor zaak van dat er nu in Frankrijk nog al tijd een belangrijk overschot is aan vrou wen. Een typisch verschijnsel is ook dat men over het algemeen maai weinig kin deren in Parijs ziet. Het geboorteover schot is dc laatste tijd echter weer stij gende. De positie van de vrouw. De vrouw is de eeuwen door een be langrijk element geweest in Parijs. Hoe veel revoluties zijn hier niet ontketend door vrouwen? Ook sociaal neemt de vrouw een andere positie in dan bv. in ons land. Anders in psychologisch op zicht Het sociale, het culturele en zelfs het politieke leven in Parijs is de eeu wen door meer beïnvloed door de vrouw dan waar ook ter wereld. Het is net of de Frangaise intelligenter en heerszuch- tiger is dan waar ook ter wereld. Het is oppervlakkig gezien op het moment nog zo alsof de vrouw daar de lakens uit deelt. Wanneer men in Parijs komt, dan zal men gauw merken, dat vele ge trouwde mannen op hun vrije ochtenden met het boodschappenmand je naar de kruidenier worden gestuurd en daar braaf in de rij staan, of, naai men mij verteLde, op hun vrije Zaterdagmiddag voor vrouwlief de was moeten doen. Hoeveel mannen ziet men daar niet die de kinderwagen duwen? Wat zou de mode in Parijs zijn als de Parisienne niet zo belangrijk, zo per soonlijk en ondernemend, zo critisch en creatief was? En wat zou Parijs zijn zonder mode? TEXF.L VRIJ VAN MOND- EN KLAUWZEER Texel is thans vrij van mond- en klauwzeer. De kwaal begon omstreeks October van het vorige jaar en heeft dus verscheidene maanden geduurd. Thans zijn ook de laatste bedrijven genezen verklaard. Voor een naar TEXELAARTJES. Bij vooruitbetaling tot 3 regels 0,60; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Tc k. een p. z.g.a.n. nikkelen kunstschaatsen maat 29, adres Schilderweg 101 Biedt zich aan meisje voor 3 dagen per week, De Waal 9 Te koop gevraagd een 1 pers springmatras, Oudeschild 130 Te koop 50 gramofoonpl. en een parkietenkooi, adres bur. v d, blad Tc k. gevr electr. wasmachine liefst met houten kuip. Br. onder no. 178 met prijsopgave aan bur. v d. blad Met blijdschap geven we U kennis van de ge boorte van onze Zoon en Broertje Anton (TONNY) A. SCHAGEN E. T. SCHAGEN- Swaerts Oudeschild 174, Texel 29 Januari 1952. Met dank aan God en grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van een Zoontje en Broertje, die wij weer Anne noemen. P. DE VRIES A. DE VRIES Roskam en Kinderen Ongeren B 202, Den Burg Texel, 27 lanuari 1952 Voor Uw blijk van mede leven, betoond na het overlijden van onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JAN BROUWER Gzn., betuigen wij U allen onze hartelijke dank Tevens dank aan de Eerw. Heer Dulfer en aan Kleed- oplegsters en Dragers voor de laatste eer, de over ledene bewezen. Fam. D. BROUWER- Koning Texel, Januari 1952, „Tjandi", De Doolhof. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervon den bij ons 40-jarig hu welijksfeest, betuigen wij, mede namens onze kinde ren, onze hartelijke dank S DIJT A. DljT-Barhorst Den Burg, 30 Januari 1952 Voor de vele blijken van deelneming, betoond bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder IMMETJE KUIIPER-Vlas, betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan Ds Klijnsma voor de woorden van troost en aan Dragers en Kleedoplegsters voor de laatste eer aan de over ledene bewezen S. KUIJPER |zn. Fam. DROS-Kuijper Oudeschild, Januari 1952. W. J. v.d. Slikke en B. v. d. Slikke-Bügel zeggen U mede namens wederzijdse ouders, harte lijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Oosterend, Januari 1952 Heden overleed na een geduldig gedragen lijden onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader C. Daalder Czn. Weduwnaar van Pieternella van der Vis in de ouderdom van bijna 84 jaar. K. DAALDER R. DAALDER- Halsema A. MOLENAAR- Daalder TH. MOLENAAR W. C. DAALDER A. DAALDER- Zutphen J DAALDER J. DAALDER- Barhorst en Kleinkinderen Oost 104, Texel, 26 Januari 1952. De begrafenis heeft plaats gehad Dinsdag "29 januari 1952. Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven, dat plotseling is overleden, nog voorzien van het H. Oliesel, onze lieve Vader Hendrik Zijm Szn. weduwnaar van Anna Witte, eerder van Johanna Barhorst, in de ouderdom van 56 jaar. Zijn liefhebbende Kinderen Den Burg, Texel, 28 Januari 1952, Hollewalsweg 16. De gezongen H. Mis van Requiem wordt op gedragen Vrijdag 1 Februari v.m. 9,30 uur in de Parochiekerk van de H. foannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op het R K Kerkhof aldaar Hiermede vervullen wij de treurige plicht U in kennis te stellen, dat heden door een plotse ling sterfgeval van ons is heengegaan, onze beminde dirigent, de Heer H. Zijm. Namens Bestuur en Leden van het R.K. Kerkkoor St. Cecilia, Den Burg, Texel. Met diep leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden van de Heer H. Zijm Zijn sympathieke per soonlijkheid, zijn grote werkkracht en toewij ding zullen bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Fa. W. D. BAKKER, Den Burg, Texel, 28 Januari 1952. Tot ons leedwezen ontvingen wij de droeve tijding, dat ons bestuurslid II. ZIJM plotseling is overle den. In hem verliezen we een trouw en ijverig lid en een goede ka meraad. Zijn nage dachtenis zullen wij altijd in ere houden. Directeur, bestuur en leden van Texels Fanfarecorps. Den Burg. 29 Jan. '52 Gevraagd een goed kunnende melken, intern. Witte, „Dordrecht" I stel prima veehekken 1 Chevrolet onderstel C. Zuidema De Cocksdorp 17, Tel. 37 Denkt U om de filmvertoning van de gezamenlijke Coöp. Verenigingen van Er rijden bussen volgens de U bekende routes. Vanaf heden kunnen wij Uw verhuizing verzorgen door geheel Nederland in onze geheel gesloten verhuiswagen. Vanaf heden belasten wij ons met de verzorging van Uw emigratie-verpak king, de benodigde documenten, het vervoer en het opslaan van Uw goederen. Prijzen scherp concurrerend Vraagt onze offerte Den Burg Telefoon 85 Zaterdag, 2 Februari a.s. voor leden en donateurs in hotel „De Hoop". Aanvang 8 uur. Vereniging van Oud-leerlingen Lagere Landbouw school Texel op Vrijdag 1 Februari 1952 n.m. 8 uur in de Landbouwschool te Den Burg Sprekers met als onder werp de heer C. J. Witte Dzn., Melkvorming de heer D. Wuis: Vogelschade de heer P. Bakker: Iets over de schapen houderij Houdt deze avond vrij! van de op Vrijdag 1 Februari, 's avonds 8 uur in het Gebouw van Chr. Be langen te De Cocksdorp en Vrijdag 8 Februari, 's avonds 8 uur in de Kapel te Zuid-Eierland. Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrijven Entrée 75 cent. Kaarten verkrijgbaar bij C. Troost en J. Lagerveld en 's avonds aan de zaal. TE KOOP plm. 3000 bos. M. WITTE Jzn., .Sir Robert Peel" TE KOOP met luchtbanden 32x6. Wie vond onze nikkelen portierkruk? Fa. GEBR. BRUIN, Wilhelminalaan 108a, Telef 116, Den Burg. Wie wil een hebben? B. DROS Czn., Eierland TE HUUR slaande bij hetSchildereind H. BRUIJN Vrijdag 1 Februari 's avonds 8 uur in Hotel „Texel" Dames zijn van harte wel kom Ook niet-leden. HET BESTUUR Ondergetekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het Wilhelminalaan 3a, Telefoon 15. CAPUCIJNERS, 500 gram GRAUWE ERWTEN, 500 gram SPL1TERWTEN, 500 gram GELD. ROOKWORST, 100 gram MAOER SPEK, gerookt, 100 gram THEE, 100 gram, vanaf PETIT BEURRE, 100 gram PEPERMUNT, 100 gram PINDA'S, 250 gram CHOC. HAOEL, 100 gram heerlijk koekje, 250 gr. v. 60 v. 49 ct. van 38 voor 34 Ct. 75, 30, 50 ct. 50 ct. 42 ct. 47 ct. 39 ct. 60 ct. 15 ct. 25 ct. 42 ct. 25 ct. 100 gram, 100 gram, van 25 voor 21 ct. Wij hebben nog aan te bieden; 25 paar jongens- en herenschoenen moll. bruin 36 37 38 40 10 gulden 75 paar kinder- en meisjesschoenen, prima fabrikaat, iets beschadigd 20 21 22 25 26 27 28 31 32 34 35 5.90 6.90 7 90 8 90 Dames br. Jamboree model Avang 38 39 40 16 90 Gr. Suede instap, leren zool, div. maten 10.90 Br. Suede instap, 36 37 38 39 9 90 Leren moll. 37 38 9 90 Br. Suede pump, blok hak, 37-41 9 90 Div. leren pumps 36 37 38 8.90 Door het plotseling overlijden van ons be stuurslid H. Zijm, is de uitvoering van tot nader te bepalen datum Zij die reeds plaatsen besproken hebben ge lieven deze bewijzen goed te bewaren. Het Bestuur. Iedere klant die 1 gulden besteedt voor sinaasappelen kan daar bij kopen Rapen 15 ct. per kg, boksprijs 9 ct. p. kg of Spruiten 45 ct. p. kg boksprijs 25 ct. p. kg of Uien 45 ct. p. kg, boksprijs 25 ct. p. kg of Zuurkool 40 ct. p. kg boksprijs 29 ct. p. kg of Gele kool 20 ct. p. kg bokspnjs 12 ct. p. kg of Rode kool 25 ct. p. kg boksprijs 17 ct. p. kg of Wortelen 25 ct. p kg boksprijs 17 ct. p. kg of Boerenkool 25 ct. p. kg. boksprijs 5 ct. p. kg of Witlof 45 ct. p. kg boksprijs 30 ct. p. kg of Aardappelen 15 ct. p. kg boksprijs 10 ct. p. kg of Zoete appelen 40 ct. p. kg boksprijs 29 ct. p. kg of Moesappelen 40 ct. p. kg boksprijs 29 ct. p. kg 100 gram Drop- of Vanilletoffées en 100 gram Winterdrups 45 ct. 10 punten extra Bij aankoop van Gelderse Worst, 2 pakken Boerenkool Hero van 70 ct. voor 25 ct. 10 punten extra 250 gram Banket Allerhande 75 ct. 10 punten extra 1 pot Pindakaas le soort 100 ct. 10 punten extra 1 pot Gehakt Balletjes voor de soep en 1 pak Vermicelli 140 ct. 20 punten extra 2 kilo blikken Appelmoes vanGoudreinetten 160 ct. 20 punten extra Pé Dé - Cor de Jong - Cor Lagerveld - K. Hoogerheide

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3