deshal de pittige zware shag! ORCAM Kapelaan Auwens heeft een technische knobbel De Friese Fakir Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech PUROL GENEEST Vergeten Nooit! Te Oosterend vertelde hij over de werking van de televisie ONTWIKKELING OOSTEREND heeft Zaterdagavond met belangstelling ge luisterd naar een causerie van Kapelaan Auwens, die naar 'Strend was gekomen om een en ander te vertellen over het wonder dei televisie. De heer Van Beije- ren, voorzitter, opende de avond, welke in „Het Wapen van Amsterdam" werd gehouden en na vooral de spreker wel kom te hebben geheten, stak kapelaan Auwens van wal. 't Is eigenlijk wel ver wonderlijk, dat kapelaan Auwens geen technicus is geworden, want hij vertelde dat hij reeds op 13-jarige leeftijd met al lerlei instrumenten „aan het prutsen" was. Een van z'n plannen was, zelf een radio-toestel te bouwen en dat is hem heel goed gelukt. En nu spreken we dan druk over televisie. Wat televisie is, we ten we allemaal wel, tenminste, in de herfst hebben honderden eilandgenoten de demonstraties in Hotel Texel gevolgd. Net een film, maar. hoe zo'n appa raat werkt, nee, dat is voor bijna ieder een nog abracadabra. Tele betekent ver, visie betekent zien. Dus zien op een (grote) afstand, tientallen, ja honderden kilometers ver. Zo ver reikt ons oog niet. Een knappe bol, die dat heeft uitgevon den! Wij waren destijds al in ons sas met üe radio, die het geluid draadloos over bracht. Eer dat een feit was, was er heel wat zweet van de hoofden der geleerden gepareld en nu komt het beeld er ook nog bij! Door stroomstoten wordt een fo to overgebracht en om een levend beeld deed honderden Texelaars paf staan DE BEKENDE FRIESE FAKIR heeft honderden Texelaars in een as-je-me- nou-stemming gebracht. Niemand kon er bij! Hij wordt als Europa's beste tele- paath-hypnotiseur beschouwd en wie twijfelt daar nog aan? Hij liet wie hij maar wilde stokstijf staan en zeker zou hij in één klap millionnair zijn geworden als hij Zaterdagochtend in Egypte die brandstichtende menigte ook zo in z'n macht had gekregen, want de regering daar was de situatie toen verre van meester („Troebelen en brandstichting in Cairo" meldden immers de kranten). Hij laat u lachen en huilen, hij schiet als een Willem Teil. In één woord: een geboren hypnotiseur, die de hele zaal te pakken had. En dan vraag je je af, hoe hij dat toch redt! (Want hij redt-et!) Ook zijn psychometrisch kunnen grenst aan het ongelooflijke. Als toeschouwer staat men paf en zoekt men naarstig naar een antwoord op de vragen „Hoe kan dat toch en hoe weet-ie dat nou?" Maar de Friese Fakir gaf u geen antwoord en trok met zijn geheim nissen weer verdei'.... te verkrijgen brengt men m één seconde 18 plaa:jes over! 't Gaat allemaal mira kel vlug: 300,000 trillingen per seconde. Met behulp van een „door hemzelf ver vaardigd apparaat maakte kapelaan Au wens een en ander duidelijk In ons land zal het nog wel even du ren, eer de televisie af is: er zijn hier zoveel electrische storingen, bv. de bromfiets. Naast het amusement is televisie van belang voor de wetenschap: men kan een operatie op het televisie-scherm bren gen. Na de pauze beantwoordde kapelaan Auwens verschillende vragen, o.a. over kleurentelevisie, kleurenfoto's en kleu renfilms. De avond werd door dokter Renout gesloten. Hij deelde mede, dat mevrouw Luberti, De Koog, op Zaterdag 16 Fe bruari een avond voor Ontwikkeling Oosterend zal verzorgen. Zij hoopt dan te spreken over haar reis naar Amerika (Californiëj Zaterdag 8 Maart komen twee militairen vertellen van hun reis (per jeep) van Indonesië naar Neder land, 's middags voor de jeugd. EMELTENBESTRIJDING Op een aantal plaatsen is reeds in De cember 1951 schade aan de te velde staande gewassen voorgekomen door vreterij van de emelten. Dit was onder meer het geval in de N.O.Polder. Onmiddellijk heeft men daar de be strijding van deze schadelijke dieren ter hand genomen en werd op grote schaal Hexamelt, gemengd met zemelen, uitge strooid, daar dit door het zachte weer mogelijk was. Dit feit wordt door ons even gememo reerd om u er op te wijzen, dat het noodzakelijk is uw gewassen regelmatig te controleren op emeltenvieterij en de ze controle niet uit te stellen tot het a.s. voorjaar. Neemt u schade, veroorzaakt door emelten, in uw gewassen waar, zorg er dan voor voldoende bestrijdingsmiddelen in voorraad te hebben, zodat in 't voor jaar, zodra de nachttemperaturen hoog genoeg zijn, direct de bestrijding ter hand genomen kan worden. Dit kan ge beuren door het uitstrooien van Parijs- groen, gemengd met zemelen Er dient bij het v/erken met dit preparaat aan ge dacht te worden, dat Parijsgroen een zeer giftige stof is. De uitwerking van dit gif valt echter vaak tegen. Beter is dan ook gebruik te maken van het nieu we niet-giftige preparaat, dat in de N. O.-Polder met zoveel succes toegepast wordt. 3 Kg. van dit preparaat Hexa melt), gemengd met 25 kg. zemelen per ha. uitgestrooid, waarborgt een afdoen de bestrijding van emelten, zonder ge vaar voor pluimvee of andere dieren. Let dus op emeltenschade, grijp zo spoedig mogelijk in en stel daardoor uw oogst veilig. (Nadruk verboden) door G. Th. Rotman 29. Daar zaten ze! Geen voor- of ach- teruitkomen aan en de wielen maalden vruchteloos in de ijle lucht. Moeizaam steeg het echtpaar Pimpelmans uit en begon van achteren tegen de auto te du wen, maar ze kregen er geen beweging in. Wacnt, daar kwam Krelis van boer Hamstra aan. 30. „Kijk", zei hij, „ik ga hier voorop zitten, dar. komen de voorwielen dade lijk aan de grond en jii, vrouw, gaat aan het stuur zitten en doet precies wat ik je zeg. En als Krelis dan nog zo vriende lijk wil zijn, de auto nog een zetje te gevenEn toen legde hij z'n vrouw uit, hoe ze de auto weer op gang moest brengen KLEUTERSCHOOL DE COCKSDORP De Cocksdorp, 25 Jan. Gisteravond werd in de o.l. school een bijeenkomst gehouden met het doel, de moeilijkheden op te lossen welke verbonden zijn aan een op te richten kleuterschool. Om streeks half 9 opende de heer Lefferman met een hartelijk welkom. Spreker vond het jammer, dat de belangstelling niet groter was. Buiten het bestuur (5 perso nen) gaven 20 personen blijk van hun be langstelling. Op duidelijke wijze hield de heer Lef ferman een inleiding, en liet de revue passeren, wat er vanaf het beginstadium (19 Oct. 1951) tot heden door bestuur en medewerkers(sters) is gedaan. Bij het bestuur konden zich gegadigden als leid ster voor de kleuterschool aanmelden; een 6-tal dames gaf zich hiervoor op, waarvan er zich drie weer terugtrokken. Aan Den Burg werden de dames getest, wie van haar als leidster het geschiktst werd geacht. Mej. B. de Graaf werd als leidster aangewezen en wij zijn er van overtuigd, dat er een goede keus is ge daan. Het is de bedoeling om kinderen van 4 en 5 jaar zo tegen de leerplicht aan, eerst aan te nemen; zijn er van die leef tijden niet genoeg, dan worden jongeren aangenomen. Er is al enig geld binnenge komen, o.a. door renteloze voorschotten, maar daar moest direct van besteed wor den voor aankoop van goederen; ook an dere dames zijn bereid om mede te wer ken voor dit doel om dan binnen afzien bare tijd een bazar te houden. Het be stuur heeft aan TESO een verzoek ge daan om gedurende de lessen, die 'n leid ster moet volgen, gratis vervoer te geven. Tot dusver is in deze nog geen defini tief antwoord ontvangen. Men heeft twee gebouwen op het oog: een gebouwtje in het Molenbos (eig. van de heer Th. Reu vers) achtte men het geschiktste. Dit pand ligt er mooi en een prachtige gele genheid voor speelplaats; de huurprijs bedraagt f4,per week. Verder moet er veel aan veranderd worden en komen'er nog veel onkosten aan, o.a. verlichting, bezoldering, watervoorziening enz. en men is afhankelijk van verschillende be palingen De onkosten zouden, globaal berekend, ongeveer f 600 bedragen. Ver der de aankoop van inventaris. Indien vele ingezetenen van De Cocksdorp hun medewerking verlenen, door het maken van een inventaris, bv. banken, tafels, enz., dan zou dat het financiële gedeelte al heel wat verlichten. Voorts werd me- degedeeld, dat er voor ieder kind boven ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen 4 jaar door de gemeente f 10 vergoed J wordt. Het schoolgeld wordt gesteld op f 0,50 per kind, twee kinderen f 0,80 per week. Leden (ouders van kinderen) f 1,50 per jaar en daarnaast moeten zoveel mo gelijk donateurs geworven worden. Ook zou het aan te bevelen zijn, dat de een of andere toneelclub een uitvoering gaf ten bate van de kleuterschool. Een kleuterschool is heel belangrijk, denken wij niet alleen aan de grote ge zinnen, maar ook aan het feit, dat als een kind de leeftijd van 4 jaar bereikt heeft, hij afwisseling moet hebben, daar hij zich in huis met meer voldaan ge voelt. In een kleuterschool worden zij j „letterwijs" gemaakt. Na een korte pauze weid ieder is de j gelegenheid gesteld om vragen te stel len en zakelijke critiek te berde te bren- j gen. Men geeft de raad zakelijk te han delen, bv. contractueel en niet op losse schroeven te gaan draaien, daar dat la- ter grote teleurstelling teweeg kan bren- j gen. Alvorens men hoge kosten gaat ma ken wil een vragensteller graag weten, ot er veel animo bestaat voor het bezoe- ken van een kleuterschool. Een 15-tal kinderen wordt ter vergadering al opge- j geven. Enige dames zullen rondgaan om te in- j formeren hoe groot het aantal leerlingen zal kunnen worden. Ook komt het gymnasliklokaal ter j sprake. Men zal overleg plegen met de Sportverniging. i De heer Lefferman is bereid een on derhoud met de Burgemeester aan te vragen. Spreker zei, dat als ieder zijn volle medewerking verleent, de vele moeilijkheden die er nog zijn, overwon nen zullen worden. Hiermede sloot de heer Lefferman de bijeenkomst. Nr. 180. CHRISTIENTJE, JUULTJE EN MARIJKE SWARTHOF. Ze wonen in de Weverstraat nr. 23 te Den Burg. Juultje viert morgen, Donder dag 31 Januari, dus gelijk met prinses Beatrix, haar achtste verjaardag, Cris- tientje heeft 20 Januari haar 4de ver jaardag gevierd en Marijke wordt 2 Au gustus 11 jaar. Natuurlijk moest de pop Claartje er ook bij! Juultje zit in de 2de klas, ravot veel met haar broertjes en wisselt dit graag af met oe2igheden als.... poppenwas! Christientjee zingt (op de kleuterschool) als 'n 'lijster en knipt ge weldig goed. Marijke tekent graag en houdt ook veel van de natuur. Veel plezier morgen! VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 21 t.m. 27 Jan. 1952: 110 kg schar f 0,39-f 0,26. 17 kg bot f 60-f 0,60. 4 kg kabeljauw f 1—f 1. 1348 kg exportgarnalen f 2,63-f 0,77. 636 kg wulken f 1,35-f 1,30. 1803 kg kruikels f 0,26-f 0,23 DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 25 Januari: A.: S. Bakker-C. v. Heerwaarden 1-1. B.: A. v. d. Slikke-J. Kikkert 1-1. J. Vonk- Jansen 2-0. J. P. Stam-J. Hooijberg 2-0. C.: Jb. Koorn-J. N. Rijk 2-0. B. Leen-Joh. Schoo 0-2. Vrijdagavond 8 uur: Damclub Texel II- De Koog (Hotel De Graaf). Op Zaterdag 16 Februari wordt onze Feestavond gehouden. Om deze avond naar wens te doen slagen wordt uw aller medewerking verzocht. Zaterdag werd de wedstrijd Excelsior- Texel gespeeld. Uitslag 9-9 met een af gebroken partij. Excelsior Texel: H. Veenstra C Dijker (afgebroken) Weijers S. Ros 02 D. Jansen S. v. Heerwaarden 02 Wiersma C. v. Heerwaarden 02 D. v. d. Wallen S. Bakker 2—0 K. Sas G. Dros 11 L. Schouten Lzn. J. Vinke 11 S. v d. Wal C. v. d. Werf 1—1 Kapitein P Jansen 20 L. Schouten Azn. C. P. Burger 20 Voorlopige uitslag 99 S.V. Texel Ditmaal was het voor onze sport door ae sneeuwval een algemene rustdag. De jeugd Kon naar hartelust profiteren en dat hebben ze gedaan ook. Overal sleeën, sneeuwballen gooien, sneeuwpoppen-fa- brikage m het groot. Lachende gezich ten, frisse kleuren. Dus toch een dag vol sportief genot. Sportvrienden die in oude herinneringen zaten te zoeken naar gegevens voor ons a.s. jublileum, waren nu prachtig in de gelegenheid. Zo u het nog niet deed, doe het dan nu nog! Training- Willen de spelers er aan denken, dat stilstaan achteruitgaan bete kent! Dus nu vooral! Spelers van alle senior-elftallen Woensdagavond 8 uur present! Adsp. Deze week adsp. t.m. 12 jaar aanvang half zeven. Ook in het gym lokaal. TAFELTENNIS Een voordeel van déze sport is, dat vorst noch regen het speelveld kan doen afkeuren. De competitie draaide dus ook afgelopen Zondag rustig door. Het eerste herenteam behaalde 'n verrassende 64 overwinning op WGW. Alleen Brakenhof handhaafde zijn reputatie en wist alle wedstrijden te winnen. Het 2de team (versterkt met P. de Broek) ging tegen IVA met dezelfde cij fers ten onder. De wedstijd HCSC 3- Ready 3 eindigde met 6-4. Programma voor a.s. Zondag: Blanco 2-Ready (heren). Zondagavond 2 Maart demonstreren in Den Helder Cor Pelser en Piet Kreu- ger, na afloop wordt er een toneelstuk opgevoerd. Entree f 0,75. Voor logies wordt gezorgd. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij mej. E. Remmers. Verder bestaan er plannen om rond Pasen naar Amsterdam te gaan, voor een vriendschappelijke ontmoeting met K.K. Inlichtingen bij C. Schulte. EMIGRATIEHOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). Nieuw-7ecland: Bij de Nieuw-Zeelandse Fisheries Ltd. te Wellington, kunnen 4 ongehuwde trawlervissers worden geplaatst. Loon gemiddeld 14,00 p.w. (hangt af van de binnengebrachte vangsten). Echtparen zonder kinderen en ver loofde paren (welke genegen zijn om voor het vertrek te huwen), uit de agra rische sector, kunnen, zonder dat zij in het bezit zijn van een huisvestigings- verklarmg, naar Nieuw-Zeeland emigre ren. De man moet volkomen op de hoog te zijn van de werkzaamheden, verbon den aan het boerenbedrijf, terwijl de echtgenote genegen moet zijn om huis houdelijke werkzaamheden op de boer derij te verrichten. Voor passende huis vesting wordt zorggedragen. Subsidi ering is mogelijk. In Frankrijk is plaatsing mogelijk van landarbeiders en melker-veeverzorgers. FEUILLETON 22.) Je hebt een moeilijke tijd meege maakt, vervolgde Renate na een poosje, maar verdraaid, je hebt je er toch door heen geslagen ook! Je bent buitenge woon begaafd, je kunt iets, je hebt een bewonderenswaardig doorzettingsvermo gen en een wil tot werken, die voor niets terugschrikt en je hebt resultaten mogen boeken, die overal waardering vinden. Zegt je dat allemaal niets? Ik geloof, dat je je toch trots mag voelen, dat je dat alleen aan jezelf hebt te danken! Laat dat doelloze wroeten in het verleden toch varen. Het heeft geen zin en het verbit tert je maar. Wees op dat punt dan even streng tegenover jezelf, zoals je het ten opzichte van je kunstprestaties bent, dan dan.Ze zocht naar de juiste uit drukking Dan pas ben je een hele kerel en een persoonlijkheid, ontglipte het haar, voordat ze over de betekenis der woor den had kunnen nadenken. Michael bleef met gebogen hoofd voor haar staan en staarde naar de grond. Hij bleef zo hardnekkig zwijgen, dat ze vreesde hem te hebben gekrenkt. Ze stond op en legde haar hand op zijn schouder. Je hebt mij ook geholpen, Renate, antwoordde hij en greep haar hand, die hij snel en krachtig drukte. Het is wel eens goed als iemand je de ogen opent. Tot nu toe heeft niemand dat bij mij ge daan. Walter Borner is er eens mee be gonnen om mii zo iets dergelijks te zeg gen. Maar toen ben ik kwaad geworden. Er zijn nu eenmaal kwesties, waarover je geen critiek, zelfs niet van je beste vrienden, kunt vedragen. Eigenaardig Hij voltooide de zin niet, maar bleef peinzend voor zich uitzien. Toen keek hij op en haalde zijn schouders op. Kom, wij moeten afdalen. De zon is al weer verdwenen. Nadat ze de hul in orde hadden ge bracht, haar hadden afgesloten en bezig waren hun ski's onder te binden, vroeg hij plotseling: Wanneer denk je mij een antwoord te kunnen geven, Renate? Renate richtte zich op en trok haar handschoenen aan Dat zou ik je op het ogenblik heus niet kunnen zeggen, Michael. Geef mij nog even tijd, vroeg ze. Goed, ik zal wachten, zei hij zonder aarzelen en zette meteen op de helling af, zodat hij met een vaart naar beneden stoof. Ze zuchtte even en keek hem na, totdat hij achter de eerstvolgende bosjes uit het gezicht verdwenen was. Mis schien was het nog wel zo gemeen hem aan 't lijntje te houden en hem in onze kerheid fe laten. Ze had hem net zo goed kunnen zeggen, hoe de zaken er voor stonden. Maar welke gevolgen zou zulk een vernietigend antweord hebben gehad? Hij zou in staat zijn geweest om het hele kwartet aan zijn lot over te la ten. Mocht ze die verantwoording tegen over de andere vrienden op zich nemen? Gaf haar eigen offervaardigheid haar bovendien niet het recht, cok hard te genover de anderen te zijn als het be staan van vier mensen daarvan afhing? Renate lag 's avonds, na de ski-tocht, niettegenstaande haar vermoeidheid, toch nog een hele tijd wakker. Ze liet de vele gebeurtenissen, die op haar waren ingestormd nog eens aan zich voorbij trekken, maar een oplossing kon ze niet vinden. Maar de volgende morgen zagen de moeilijkheden er merkwaardigerwijs, toch al minder angstaanjagend uit. Ze ker, haar hart klopte sneller en ze kon een weemoedig gevoel niet van zich af zetten, als haar blikken die van Walter onmoetten Maar het was toch met zo moeilijk te dragen als ze had gevreesd. Ook Michael scheen over ziin harts tochtelijke uitbarsting heen te zijn. Hij was opgewekter, uitgelatener dan anders en lang niet meer zo onverdraagzaam en vitterig als de voorafgaande dagen. Het feit alleen, dat hij zijn hart had ge lucht, was misschien al voldoende ge weest om hem in een beter humeur te brengen. En bovendien had de vrije dag in de bergen hem zeker ook goed gedaan. In de weken, die op Michaels bekente nis volgden, verzetten ze enorm veel werk. Het ene kwartet na het andere andere werd aangepakt, serieus bestu deerd en kon daarna als vost program manummer beschouwd worden. Renate ging dermate op in haar werk, dat haar eigen zorgen er door op de ach tergrond werden gedreven. Michael Bauer wachtte verrassend geduldig op het hem beloofde antwoor.i. Een enkele keer voelde ze tijdens hun studie zijn blik, die dan ies vragends had, iets lan ger op zich gevestigd. Maar hij drong niet aan op haar besluit en zelfs als ze door omstandigheden al eens alleen in de kamer waren, bracht hij met geen woord hun gesprek voor de skihut in herinne ring. Toch wist Renate, dat hij haar vroe ger of later om haar beslissing zou vra gen en ze kon niet zonder vrees aan dat ogenblik denken. Intussen hadden de eerste wintersport- gasten hun intrek in het hotel genomen. Het waren meestal oude bekenden of vrienden van de baron en ze brachten een vrolijke, levendige sfeer in het eerst zo rustige hotel. Hoe meer het naar Kerstmis liep, hoe meer gasten er kwa men. Het was maar goed, dat het Bauer- kwartet voor het grootste gedeelte zijn taak had volbracht, want de vrolijke, maar onrustige sfeer was niet bepaald bevorderlijk voor serieus en geconcen treerd werken. Nog slechts enkele dagen scheidden hen thans van hun eerste op treden in Berlijn. Drie dagen voor hun afreis kwam ba ron Kielmannsdorf hun 's morgens een bezoek brengen in het jagersvertrek Hij kwam onopgemerkt binnen en ging stil letjes bij het haardvuur zitten. Hij luis terde geboeid, totdat de laatste noot van de sonate was weggestorven. Prachtig! Volmaakt! herhaalde hij enige malen en knikte vol enthousiasme met zijn hoofd. Ik begrijp niet, wat daar nog te verbeteren zou zijn. Michael maakte lachend een afwerend gebaar. Gelooft u mij maar, er valt altijd nog iets bij te vijlen. Toen kwam Kielmannsdorf met het doel van zijn bezoek voor de dag: Ik zou u willen vragen of u mij en mijn gasten het genoegen zoudt willen doen om mor genavond in het hotel een klein huiscon cert te geven. U zult een kiem, maar ui terst dankbaar gestemd publiek vinden. Met het grootste plezier, antwoordde Michael. Wij zijn u nog zoveel dank ver schuldigd voor al hetgeen u voor ons hebt gedaan, dat wij er graag een gedeel te van willen aflossen. Met andere woorden, zei Tibor, we zullen na het concert geen collecte hou den. Hebt u nog speciale wensen? Wat zou u er van zeggen, als u het programma voor uw eerste concert in Berlijn eens speelde? stelde de heer des huizes voor. Uitstekende gedachte. Dus een echte generale repetitie. Hoeven we niet in ïokcostuum te verschijnen? Wat mij betreft in uw skipak! lachte de baron. Het huisconcert werd een doorslaand succes. De baron had de toehoorders in ae behagelijke, houtbetimmerde hal ver zameld Het kwartet zat in het midden van die ruimte. Alleen een staande lamp liet haar zacht licht vallen op de mu ziekstandaards. Verder waren alle lich ten uitgedraaid. De hotelgasten, een vijf en twintig a dertig in getal, waren alle maal verschenen. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4