PUROL Ford-Wereld Dadïom staattèdekem op SPRUNG/ WZ1 goed boek I Gezamenlijke coöperatieve verenigingen organiseerden Woensdag goed bezochte filmavond Twee Biljartkampioenen Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech - Kindje verkouden? AM 1 lK'1 Molenaar/ Polderwerkman 'n Cadeautje SPAARREKENING NUTSSPAARBANK Texels Bioscoop Theater Telefoon 27. „De Charge van de Lichte Brigade" „Het Geheim van drie Vrouwen" Vergeten Nooit! Een groot aantal veehouders en land bouwers heeft Woensdagavond gevolg gegeven aan de oproep der gezamenlijke Coöperatieve Verenigingen van ons ei land tot bijwoning van de film „In Ei gen Handen", de film van de Algemene Nederlandse Zuivelbond. Nadat de heer C. Roeper, voorzitter van Zuivelfabriek „Eendracht" de aan wezigen hartelijk had verwelkomd, was het woord aan de filmoperateur, die al lereerst een alleraardigst tekenfilmpje vertoonde. Dit werd gevolgd door de Hoofdfilm „In Eigen Handen' Deze film maakte duidelijk waarom ie dere verstandige melkveehouder lid moet zijn van een coöperatieve zuivelfabriek. Er zijn streken in Nederland, zoals Dren the, waar men geen andere zuivelfabrie ken aantreft dan coöperatieve. In een dergelijke streek zou de film die in op dracht van de F.N.Z. (d.i. de Kon. Ne- derl. Zuivelbond) is gemaakt, niet kun^ nen spelen. Doch in vele andere streken is het conflict dat in deze film werd uit gebeeld iets dat dagelijks Kan voorkomen De film bracht ons in kennis met twee veehouders, die naast, elkaar woonden, doch waarvan de een, Willem Groene- veld, aan een particuliere zuivelfabriek leverde en de ander, Klaas Bos, aan de coöperatieve. Willem is een uitgesproken tegenstander van de coop, fabrieken, doordat zijn vader, jaren en jaren gele den, toen de coöperatie nog in de kinder schoenen stond, lid was van een coop, vereniging, die moest liquideren, waar door hij een geldelijk verlies had gele den. Daardoor is Groeneveld afkerig ge worden van alles wat naar coöperatie zweemt. Maar zijn zoon Piet heeft een levendige belangstelling voor coöperatie, omdat hij inziet, dat samenwerking voor de boeren een onmisbaar ding is. Maar hoe hij ook redeneert, hij kan vader niet afbrengen van het tegenovergestelde standpunt. Zijn zoon Piet neemt na een heftige woordenwisseling de benen. Groeneveld neemt een knecht aan, maar hij kan het slecht met 'm vinden en zo ook met an dere assistenten. Moeder Groeneveld Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen KATHOLIEKE KEKKLIJST Parochie van de H. Martinus Oudeschild Zaterdag 6-7 u. biechtgel., 7,30 u. lof t. e.v. Maria met novenegebeden Zondag, 4e Zondag na Driekoningen, feestdag v.d. H. Blasius. Na de H.H. Missen, om 4 uur v d. kinderen en na het lof Blasiuszegen. Om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 u. com- munieuitreiken en om 10 u. de Hoogmis, 's Avonds om 7 u. lof t.e.v. het H. Hart. Elke avond van 2 Febr. tot 12 Febr. om 7 uur novenegebeden. Zaterdag 6-7 biecht gel. en om 7,30 rozenhoedje. Heel de week zijn de H.H. Missen om 7,30. St. Martha-vereniging: Vrijdag half 3; An. Hin en Nelie Witte. Zondag 10 Febr. Zon dag Septuagesima. lijdt onder de afwezigheid van haar zoon en op zekere dag krijgt ze een ernstige inzinking Intussen is Groeneveld eens met zijn buurman gaan praten, want zijn huiselijke zorgen drukken als een zware last. Annie komt nu en dan wat in het huishouden helpen. Groeneveld's knecht vindt een eenvoudige, maar duidelijke manier om zijn nieuwe baas voor te re kenen, dat het in het belang van de boer is, dat hij zijn melk levert aan een coop, fabriek. Zijn zoon komt moeder opzoe ken en tenslotte blijkt, dat Groeneveld onder de indruk der gebeurtenissen nog maals alles overdacht heeft. Hij besluit om zich met zijn vrouw terug te trekken van het bedrijf en stil te gaan leven in het dorp. En het spreekt vanzelf dat Piet de melk voortaan meegeeft aan de melk rijder van de coop, zuivelfabriek. Mèt een oude boer zegt hij: „Ik hou de zuivel bereiding maar liever in eigen handen!" In een aan iedere bezoeker verstrekte brochure stond, dat de coop, zuivelindus trie in ons land (407 fabrieken) 70 pet. van de totale melkaanvoer ontvangt, 80 pet. van alle melkveehouders tot melkle- verancier heeft, 85 pet. van de boterpro- ductie bereidt, 85 pet. van de kaas-pro ductie, 70 pet., van de melkpoeder-pro ductie en 98 pet. van de caseïne-produc- tie. DE 17-JARIGE PIET DE GRAAF, We verstraat, Den Burg, heeft het biljart kampioenschap libre verworven in de B- klasse, welke wedstrijd was uitgeschre ven door Biljartclub ,,For:una". Hij be haalde het mooie gemiddelde van 1,96. Piet volgt dus op het groene laken wèl de sporen van zijn vader, die vorige week zo'n succes aan de vaste wal had! De heer P. de Jong bezette de tweede plaats terwijl de heer W. Rijk, die dik in de zeven! ig is, de eervolle derde plaats bezette, (Vorig jaar was hij zelfs kampi oen!), P. de Graaf 448 229 12 1,96 6 5 1 P. de Jong 419 269 18 1,56 6 4 2 W Rijk 433 299 17 1,45 6 4 2 M. P. Reuvers 375 274 10 1,37 6 3 3 J de Wit 380 323 8 1,18 6 3 3 C. v. d. Sterre 271 232 11 1,17 5 1 4 H. Ulijn 265 222 8 1,15 5 0 5 Spannend ging het ook toe in de A- klasse libre, waarin de heer M. Vonk, evenals vorig jaar het kampioenschap op zijn naam bracht! De 18-jange A. Bar- horst bezette de tweede plaats en de heer N. de Graaf werd nummer drie. De wedstrijden genoten veel belang stelling. Er wordt dan ook al weer ge sproken over de volgende ontmoetingen, want wie geen prijs behaalden of geen kampioen werden, snakken al weer naar revanche.. De complete uitslag vindt u hieronder: M Vonk 400 170 12 2,35 4 4 0 A. Barhorst 379 177 20 2,14 4 2 1 N. de Giaaf 339 179 12 1,89 4 2 2 E. Breeuwer 352 189 15 1,86 4 1 3 N Rijk 343 195 10 1,75 4 0 3 (Nadruk verboden) door G. Th Rotman 31. Nu, Krelis was de kwaadste niet en eindelijk kregen ze met z'n drieën de au to een eindje vooruit, zodat de achter wielen in elk geval op de grond rusten. Alleen hingen nu de voorwielen nog van de grond. Pimpelmans keek nog even of z'n vrouw z'n orders wel goed op zou volgen en 1.L l'r- |3Z] 32. Nu, mevrouw Pimpelmans deed het prachtig en wel zo precies, dat de auto als een pijl uit een boog vooruitschoot en Krelis, die net begon te duwen, op zijn neus viel. Alleen van sturen had me vrouw geen kaas gegeten, om het zo maar eens uit te drukken, want de auto reed in volle vaart het erf van boer Hamstra op. Sportnieuws SVC. Deze week geen enkele voetbalwed strijd, dit in verband met de gymwed- strijde^. Voor De Cocksdo^p is dit een nieuwe sport. Deze interessante wedstrijd zal in 't Theehuis van de heer J. Hooij- berg worden gehouden. Het is een onder ling duel van onze gymafdeling. Er wor den ook paard- en brugoefeningen ge houden. De entrée is gesteld op 30 cent en kinderen 10 ct. Alleen de ringoefening zal gehouden worden in het gymlokaal, daar het Theehuis voor deze oefening te laag is. Hier kan ook geen publiek toegelaten worden. De wedstrijd in de zaal begint om plm. 3 uur. Tevoren wor den de nr.goefemngen gehouden in de school. Voor gymliefhebbers een unieke gelegenheid om deze mooie sport van dichtbij te bezien. De jury wordt ge vormd door de heren C. Mets en P. Schoorl. Voorts staat voor hedenavond onze jaarvergadering op het programma. Aan vang 8 uur. We hopen dat onze leden en donateurs in groten getale aanwezig zijn. Gezien de lange agenda, welke o.a. enke le belangrijke punten vermeldt, moet op tijd begonnen worden. Verzuimt deze avond met. Dan rug, keel en borstje inwrijven met FILMNIFUWS „DE CHARGE VAN DE LICHTE BRIGADE" De film voert ons naar liet jaar 1852. De Krimoorlog woedt in al zijn grim migheid Hier ontmoeten we de dappere Geoffry en zijn niet minder kloekmoedi ge boer Parry. Beiden zijn verliefd op Elsa. Zij nemen deel aan de charge, die de sleutel zou worden tot de overwinning van Sebastopol. Een fascinerend spel van ridderlijkheid en bravour in de geheim zinnige atmosfeer van het Verre Oosten. „HET GEHEIM VAN DRIE VROUWEN" Deze drie vrouwen vermoeden ieder, dat zij de moeder zijn van de vijfjarige Johnme, die een vliegtuigramp overleeft, maar opgesloten zit op een welhaast on toegankelijk plateau op Thunder Moun tain. De vrouwen hadden namelijk alle drie een kind, dat vijf jaar geleden werd geboren en ter adoptie was afgestaan aan een vondelingeninstituut. En het pleeg- jongetje Johnme zou hun kind kunnen zijn. Een aangrijpende en veiantwoorde film met een slot, dat stellig bevrediging zal schenken. Neerlands Nieuws Nieuwe bijbelvertaling gereed gekomen. Het Noorse vrachtschip „Frameggen" te Rotterdam in dok. 70-Jarig bestaan van de Valkenburgse Carnavalsvereniging. Drijvende graan-opslagplaatsen in Rot terdam. Minister-president Drees naar de Verenigde Staten. Buitenlands Nieuws Het einde van de Flying Enterprise. De ondergang van een schip. De ontvangst van kapitein Carlsen in Falmouth en Londen. Parachutisten bij atoombomproe- ven. Bij de dood van Maarschalk Jean- Marie de Lattre de Tassigny. De boks wedstrijden om de „Golden Gloves" te New York. Nr. 181. WALTER BUGEL EN DINY VERIJZER Walter vond 't leuk om samen met zijn nichtje Diny op de foto te gaan! Walter, die Kogerweg K 46 woont, viert Maandag 4 Februari a.s. zijn 8ste verjaardag en Dmy, die in de Dorpsstraat te De Koog woont, wordt 23 Juli zes. Ze hebben fijn gesleed en sneeuwbal len gegooid. Veel plezier Maandag! Langs deze weg,zeggen wij hartelijk dank voor de vele blijken van deelneming betoond bij het overlijden en de teraardebestelling van mijn innig geliefde Echtgenote en onze lieve en zorgzame Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder MAARTJE VLAMING C. BREMER Azn. Kinderen, Klein- en Achterkleinkinderen Oosterend, Februari 1952. Bij mijn vertrek naar Canada, zeg ik, langs deze weg, al mijn Familieleden, Vrienden en Kennissen hartelijk vaarwel. K.. DRUIF, a.b. s.s. „Edam". Het Waterschap Prins Hendrik Polder, roept solli citanten op voor de be trekking van (kennis van steenzetten strekt tot aanbeveling) Persoonlijke aanmelding alleen na oproep Sollicitaties te richten aan de Dijkgraaf, J. M. Bakker, Hoorndervveg H 10, vóór 10 Februari a s. HET BESTUUR Dit prachtige geïl lustreerde tijdschrift wordt U elke maand franco per post toege zonden voor slechts f 2,50 per jaar, dus nog geen 21 cent per maand. Wacht niet en geeft U nog heden op als abonné bij MAARTEN SMIT, Off Forddealer, Telef. K 2235 (202) Voor een betere Permanent slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef.37 Voor een naar Boekhandel Parkstraat voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijnl Begint het jaar goed Opent thans een bij de Duizenden gingen U voor! Bijkantoor: Kogerstraat 34 Zaterdagavond 8 uur en Zondag middag 4 uur presenteren wij de glorieuse terugkeer van een der grootste avonturenfilms ooit vervaardigd met ERROL FLYNN en OLIVIA DE HAVILLAND in Errol Flynn's creatie van de roman tische en doldrieste cavalerie-officier vol vaart en bravour heeft nog niets van zijn charme verloren. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Zondag- en Maandagavond 8 uur Een aangrijpend gegeven, meeslepend vertolkt. De film, die Uw hart zal ontroeren met Eleanor Parker, Patricia Neal, Ruth Roman in Ieders verleden verborg de misstap welke haar toekomst zou bepalen. TOEGANG BOVEN 18 JAAR. KAARTVERKOOP ALS GEWOON. Het is het Positief Mild procédé', de speciale, alleen aan Theodorus Niemeijer N.V, bekende behandeling der kost bare Virginia tabakken, welke Sterling Shag de bijzondere milde en tóch pittige geur en smaak geeft. P.M., het Positief Mild procédé, is het unieke geheim van het succes van Sterling Shag en de reden waarom de ware shag-rokers tezamen één devies hebben: FEUILLETON 23.) Het Bauer-kwartet speelde het ge hele programma van zijn komende avond in Berlijn en wel zo volmaakt, dat de aanwezige muziekkenners in zulk een enthousiaste stemming kwamen, dat zij niet eerder afscheid wilden nemen, of het kwartet moest nog een toegift geven. Tibor, die dit verzoek al had zien aan komen, haalde de partijen van de .Klei ne Nachtmusik" te voorschijn en ver deelde de stemmen aan zijn kwartetge noten. Hij had een goede keus gedaan. Het niet al te zwaar vallende, gezellige stuk luidde het concert op geschikte wijze uit en het was tevens een juiste en vrolijke overgang naar het minder officiële van de avond. Bij het diner, dat vandaag al bijzonder feestelijk uitviel, bleek, dat baron Kiel- mannsdorf tevens zijn verjaardag vier de. In de onvermijdelijke redevoeringen die naar aanleiding van dit feit werden gehouden, werd ook het Bauer-kwartet niet vergeten. Tibor, die zich zo'n gelegenheid nooit het ontgaan, antwoordde met een gees tige toespraak op het concertpubliek in het algemeen en het tafelgezelschap in het bijzonder. Hij vergat niet, om de strenge terughoudendheid, die 't Bauer- kwartet gedurende zijn repetitietijd had dtiu IioCv* Uiu .wttuu weten vol te houden, op de juiste wijze naar voren te brengen en hij beloofde zijn kwartetgenoten en in het bijzonder zichzelf, dat ze voor deze avond die strenge grondbeginselen definitief over boord zouden gooien. Renate wierp een vluchtige blik op het bekoorlijke jonge weeuwije, dat naast Tibor zat. In zichzelf moest ze lachen en ze begreep maar al te goed, hoe Tibor de laatste woorden van zijn tafelrede op zichzelf zou toepassen. Na het eten werd de stemming steeds vrolijker. In de hall stond de grammo foon met radioversterker. Daar, en in de bar, die aan de hal aansloof, werd vlijtig gedanst. Eigenaardig, hoe de sfeer in het he le huis zo plotseling kan veranderen, zei Renate tegen de baron, die haar voor een tango naar de bar leidde. Als u bedenkt hoe stil het hier voor een paar dagen nog was, en nu al die levendigheid. U mag met vergeten dat de mensen hier met vacantie zijn en zich eens hele maal willen laten gaan. Grote genade, dan hebt u mij vast verkeerd begrepen, riep Renate uit. Ik ben veel te blij, dat er wat leven in de brouwerij is gekomen. Je kunt werke lijk niet straffeloos aan één stuk door vossen. Vanavond in ieder geval wil ik niets van concerten en muziek horen! Alleen maar dansmuziek. Renate werd de volgende uren nau welijks met rust gelaten. Ze danste on onderbroken en vooral met de heer des huizes, die haar met attenties overlaadde. .~nd> _.gen offei0- Een enkele keer vroeg Michael Bauer haar ten dans. Maar hij was geen goed danseur, zoals zovele uitstekende musici. Renate probeerde vergeefs een vrolijk gesprek met hem aan te knopen. Hij ant woordde slechts afwezig en was weinig spraakzaam, zodat ze er tenslotte zelf stil van werd en meestal blij was als de dans ten einde was. Op een gegeven ogenblik, toen ze met de baron en enige van zijn vrienden om het haardvuur zat en de baron haar han den langer dan noodzakelijk was, in de zijne hield, merkte Renate, dat Michael in hun buurt stond en hen aandachtig gadesloeg. Zou hij jaloers zijn? De vele wijn had haar wat licht in het hoofd ge maakt en ze wilde iedereen gelukkig en vrolijk zien. Zij volgde een ingeving van haar ge voel en liep op Michael toe. Wat is er tcch met je aan de hand Michael? vroeg ze ongedwongen. Je loopt met een ge zicht rond, alsof je een moord op een re censent wilt begaan. Wat zou je van een wals zeggen? Hij danste zo houterig, dat ze zelf voor stelde er mee uit te scheiden, voordat de muziek ten einde was. Ik snak naar een glas champagne, huichelde ze. Zullen we even in de bar gaan zitten7 Ze loodste hem naar een afgelegen hoekje, waar ze ongestoord konden pra ten. De barman serveerde hun het ge vraagde glas champagne, een goedkope luxe, omdat alle aanwezigen vandaag de gast van de heer des huizes waren. Re nate herhaalde haar vraag. Wat is er nu eigenlijk met je Mi chael? Waarom heb je geen plezier, zoals de anderen? Ze legde vriendschappelijk haar hand op zijn arm. Het zou je goed doen als je je ook een beetje liet gaan en wat ontspanning zocht. Vooral nu, vlak vóór het concert. Het antwoord berust bij jou, Renate, zei hij stug. Je weet precies waarom ik niets voor deze uitbundigheid voel op het ogenblik Renate zweeg verschrikt. In haar uit gelaten stemming had ze er met aan ge dacht, dat het gesprek deze wending zou kunnen nemen. De violist dronk haastig zijn glas leeg en ging voort: Ik heb nu een tijd geduldig gewacht. Maar nu wil ik eindeLijk weten, waaraan ik toe ben. Vandaag nog! Ik laat niet met mij spe len, zoals die baron bijvoorbeeld, voegde hij er sne.1 aan toe. Ook dat nog, dacht het meisje. Dus toch jaloers. Je moet verstandig zijn, Michael, smeekte ?e Je hebt me toch beloofd dat je zou wachten- Ik moet tijd hebben om na te denken. Verplaats je toch eens even in mijn situatie. Geloof je werkelijk, dat ik in die korte tijd, waarin wij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat als idi oten hebben gewerkt, nog geen ogenblik tot mezelf heb kunnen komen om eens rustig te denken? We zijn allemaal een beetje gaar, dat moet je toch inzien. En hoe kan ik nu in zo'n toestand een be langrijk besluit nemen. Geef me nog tijd, totdat de eerste concerten achter de rug zijn. Met onzekere hand schonk M:ch^e,l end ■tijd I zijn glas opnieuw vol. Ik kan niet langer wachten, hield hij koppig vol. En ik laat niet met me sollen. Mijn hemel, Michael, maak je toch niet belachelijk, door zulke dwaze op merkingen te maken, zuchtte ze ongedul dig. Ik denk er hoegenaamd niet aan, om met je gevoelens te spelen. Maar juist omdat ik weet, hoe zwaar mijn be slissing zal wegen en omdat ik je hoog acht, wil ik je niet zo hals over kop een antwoord geven. Begrijp je dat werke lijk niet? Hij schudde hardnekkig het hoofd en nam haar met gretige blikken op. Neen, mompelde hij. En ik wil niet langer wachten. Ik wil vandaag nog ho ren: ja of neen. Renate constateerde plotseling tot haar schrik, dat hij al volkomen dronken was. Tot nu toe had hij zich blijkbaar goed we ten te beheersen, maar de champagne had hem de genadestoot gegeven. Hij leunde zwaar over de tafel naar haar toe en stootte met zijn elleboog een glas om, dat op de grond viel en in duizend scherven uiteenspatte. Je hebt te veel gedronken, mijn vriend, zei ze bezorgd, ik zal wat koffie voor je bestellen. Heb geen koffie nodig, mompelde hij met een afwijzend handgebaar. Je moet mij antwoord geven. Zolang je in deze toestand verk: nooit! antwoordde ze ernstig. Ik wil dat iemand je zo ziet. (Wordt vervolgd) eert, niet^J d)

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 6