Wat is er te doen? Jiet de Wisselbeker en De gymnastiekwedstrijden te De Cocksdorp Wat de Ziekenfondsen niet meer geven Onder de pomp DE LEEUWERIK HEEFT GEZONGEN De heer M. S. Langeveld heeft Maan dag de leeuwerik horen zingen! BIJNA VERDUBBELD! Op 31 December 1901 telde ons eiland 5812 bewoners (2936 mannelijke en 2876 vrouwelijke), thans zijn er in totaal 10,054. DE KOOG RAAKT HAAR DAM KWIJT De dam op het strand voor de Badweg te De Koog heeft de langste tijd bestaan: men is voornemens om deze dam weg te nemen, daar deze op verscheidene plaat sen vermeld is. Men behoeft geen spring stoffen te gebruiken, daar de dam opge bouwd is jut puin. wa,ar een dun laagje maai uc uag lociï geen iTaueei op geleverd. Het moreel voor de sport daar hapert nog veel aan, er is nog te veel slapheid! Ouders, laat uw kinderen aan sport doen, dat maakt ook deel uit van uw lichamelijke opvoeding. Spreker zegt aan het slot van zijn openingswoord, dat zakelijke critiek goed is voor de opbouw van de vereniging. Nadat mej. A. Waldus de notulen had gelezen, bracht de secretaris, de heer W. Verseput, zijn jaarverslag uit: SVC heeft in het afgelopen jaar in het middelpunt van de belangstelling gestaan en wel door de giote Sportdag, met een voetbal wedstrijd van twee le klassers. Verder is een nieuw bestuur samengesteld. Door goede samenwerking werkt men plezierig. Er zijn 3 voetbalelftallen in de competitie opgenomen Voor het le elf tal was het een teleurstehend begin. De afdeling gymnastiek beweegt zich in stijgende lijn, de heer A. Keizer, ook ter vergadering aanwezig, heeft de jeugd groep onder zijn leiding. Verder is er een jeugduitvoering gegeven, welke twee avonden in beslag nam. Voor het aan schaffen of onderhouden van materialen, zijn geen grote uitgaven gedaan. Bij de gehouden bekerwedstrijden werd Texel se Boys 1 winnaar. Hiermede eindigde spreker zijn verslag en de voorzitter bracht dank voor zijn keurige weergave. Vervolgens kregen we het financiële gedeelte van de penningmeester, de heer O. de Kindt, te horen. Het jaar is niet ongunstig geweest, het batig saldo was wel niet groot, maar er was geen reden tot klagen. Het boekjaar heeft 4 maan den langer gelopen, men achtte het beter het boekjaar in de winter af te sluiten. Dank aan allen die zich bij de lijstinza- melmg verdienstelijk hebben gemaakt. Er is een stichting ingesteld, welke het houden van een medische keuring voor de leden van een sportvereniging ten doel heeft en waarin iedere vereniging wordt vertegenwoordigd. Aan de stich ting is per vereniging een bedrag van f 10,verschuldigd. Ingekomen is een bericht van het be stuur van Polder Eierland, dat de boom pjes aan de slootkant van he1 voetbalveld verplant moeten worden vóór 1 Maart \2jS-, anders worden ze gerooid op kosten de vereniging. Verder een dankbe- NIEUW RAADSLID De heer F. L. de Grave, Westermient, is door de voorzitter van het Centraal Stembureau te Texel, burgemeester De Koning, aangewezen als opvolger van de heer H. Zijm Szn., voor de K.V.P. BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend: De heer W. Eelman W.Jzn., Wilhelmi- laan 5, Den Burg, het plaatsen van 2 dakkapellen. „POLLY PERKINS'' HEDENAVOND De opvoering van het blijspel „Polly pprjqns" in Zuid-^iprland, door toneel- Woensdag 6 Febr. „Polly Perkins" door toneelclub „De Cocksdorp" te Z.-Eierland Donderdag 7 Febr. Voorlichtingsavond Bloembollencultuur. Vrijdag 8 Febr.: Non-stop-revue Oud leerlingen. Zaterdag 9 Febr.: Gymuitvoering. Zaterdag 9 Febr. Uitvoering Texels Fanfare Zaterdag 9 Febr.: Ontwikkeling Oos terend. Zondag 10 Febr.: R.K. Dansclub „Mu sette". Zondag 10 Febr.: Balmasqué. Dinsdag 12 Febr.: Shows door de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing Woensdag 13 Febr. Shows door de N. Goederenhandel Ph. Vlessing ■Saterdag 16 Febr.: Cabaretavond P. v. \rbeid. aterdag 16 Febr.: Non-stop-revue id-leerlmgen. Zondag 17 Febr.: Uitvoering „Con dore". Jinsdag 19 Febr.: Sparavond. Woensdag 20 Febr.: Sparavond Donderdag 21 Febr.: Uitvoering LTB. Vrijdag 22 Febr.: Ulo-feestavond. Zaterdag 23 Febr.: Ulo-feestavond (bij jldoende belangstelling). Zaterdag 23 Febr.: Uitvoering door to- selvereniging „De Duinkanters". Maandag 25 Febr.: Vastenavondbal. Zaterdag 8 Maart: Uitvoering door Udi. Donderdag 13 Maart: Filmavond Boe- en Huidekoper. Zaterdag 15 Maart: Middenstands Fa- 'lieavond. Zaterdag 22 Maart: Uitvoering door Iet Masker". TESO-Chauf f eurs ian 71 30 16 2,36 Dros 79 30 18 2,63 Geus 73 30 15 2,43 \1aat 49 30 5 1,63 'an Egmond 35 30 5 1,16 Kok 40 30 10 1,33 Boekei 22 30 3 0,73 tegelberg 19 30 3 0,63 noei«..*0- -umi-B de aftredenden voor hüu oewezen diensten. Het geven van een uitvoering wordt een heel probleem, aangezien Hotel De Hoop met meer beschikbaar komt. De heer O. de Kindt zal besprekingen voe ren met de heer Nota om dan, indien men hierin slaagt, met enige medewer- kers(sters) in April een uitvoering te geven. Vervolgens heeft er een verkiezing plaats voor een elftalcommissie. De heer W. Verseput heeft gemeend voor deze functie le moeten bedanken. Bij de eer ste stemming wordt de heer H. Boer her kozen die zijn herbenoeming weder aan neemt. Bij de tweede vrije stemming wordt de heer W. Ran gekozen, die even eens zijn benoeming aanvaard. Bij de derde stemming wordt gekozen de heer J. Verseput, die deze functie ook aan neemt. Dc aftredenden wordt bij mon de van de voorzitter hartelijk dank ge zegd voor de bewezen diensten. De voorzitter stelt voor om de schuld, die de vereniging nog heelt, in renteloze voorschotten te plaatsen van f 1,tot f 10,met jaarlijkse uitlotiDgen; met dit voorstel gaan allen accoord. Bij de rondvraag wordt er geïnfor meerd of er deze zomer nog een Sport dag komt. Aan zo'n dag, zegt de voorzit ter, zitten grote moeilijkheden en kosten verbonden. Er zal getracht worden om alsnog een Sportdag te houden, welke met minder kosten gepaard kan gaan. Daar het nodig geoordeeld wordt, dat enig materiaal (paard) moet worden ge repareerd, doet de heer Keizer een be roep op alien om dit belangeloos te doen, wat ten goede komt aan de kas der ver eniging; een paar vaklieden zijn hiertoe bereid. Ook wijst de heer Keizer op het rumoer en baldadigheid van de jeugd buiten, als in het gymlokaal geoefend wordt. Laat ieder bedenken, dat door zulke baldadigheid de grootste ongeluk ken kunnen ontstaan bij dergelijke oefe ningen. Laat de jeugd in deze haar ver stand gebruiken. De voorzitter doet dan ook een beroep op alle ouders, om hier bij mede te werken. Spreker doet ook een beroep op de leden zelf, het materi aal van de vereniging goed te onderhou den, opdat dit geen extra uitgaven vergt. Hierna wordt de vergadering gesloten. otaal 388 pt., matchgemiddelde 1,62. EEN GREEP GRUWELEN EN OVER TREDINGEN jegens de dieren over de maanden November en December 1951 Processen-verbaal werden uiteraard opgemaakt door Dierenbescherming, Rijks- en Gemeentepolitie. Amsterdam: Hond de hersens ingesla gen. Vier stierkalveren van 2-6 weken oud zodanig vastgebonden, dat ze zich nagenoeg met konden bewegen. De die ren stonden in hun eigen uitwerpselen. De veehouder had geen stro neergelegd, omdat, als de kalveren het opaten, het vlees met meer blank zou blijven. Wagemngen: Woon wag enpaard aange houden, dat door ondervoeding en ou derdom zo dam g was uitgeput, dat het met verder kon. De eigenaar heeft het paard toen maar van de dijk laten afrol len. Een veearts constateerde, dat het dier talloze bloeduitstortingen, alsmede een bekkenbreuk had opgeiopen, ontstaan door het veelvuldig afranselen. Doesburg. S. had een ,hond op zijn schip, waarvan hij zich wilde ontdoen. Onder het varen gooide nij het dier op de wal, waardoor de viervoeter bewuste loos bleef liggen. Spakenburg: Een palingventster maak te zich schuldig aan het levend villen van palingen. Assen: Koe zo erg aan de voorpoten gewond, dat het onderhuidse weefsel bij de pezen reeds was afgestorven. Bodegraven: Kat in een sloot gewor pen. Het dier kroop er uit en werd toen neergeslagen. Zwolle: Duivenhokken opengebroken. De dieren werden gemarteld en daarna met aan elkaar gebonden pootjes achter gelaten. Bergen op Zoom: Veulen gestikt tij dens hat vervoer. Het dier was vastge bonden op een bietenwagen. Bnelle: Kat in een zak gestopt en daarna vijfmaal tegen een hoop stenen geslagen. Daarna het nog jammerende dier met zak en al in het water gegooid. Rotterdam: Een Belgische herdershond dagenlang zonder eten achtergelaten. Lexmond: Paard aangehouden, dat on der het gareel een wond vertoonde van 4 bij 6 cm. Wormer: Paard met een hooivork zo danig bewerkt, dat de steel doormidden brak Daarna kreeg het dier een har de slag tegen het hoofd, waardoor een bloedende wond aan het linkeroog ont stond. Den Horn: Eenden werden de vleugels en de poten gebroken. Epe. Hond in een klem gevangen, waarin het dier lange tijd onder heftige pijnen had vastgezeten. Eén der pootjes was gebroken. Staphorst. Hond met een hele bak steen tegen het lichaam gegooid, waar door het dier jankend op de weg bleef liggen. Koekange. Kettinghond aangetroffen in ijzeren ton, zonder stro en zonder drinkwater. Delft: Eigenaar had een koe onnodig gekneveld in de weide. Venray: Biggen aan de achterpoten voortgesleept, waardoor de voetzolen van de voorpoten waren doorgeschuurd. Gilze-Rijen: Een big aan oren en staart over een grote afstand gesjouwd. Rotterdam: Zieke pink aangetroffen op de bodem van een veeauto, waardoor de koeien in de wagen het dier vertrapten. Schiedam: Een hond levend opgehan gen Soest: Zangvogels met lijmstokken ge vangen. Zutphen: Politiehond doodgestoken. Zondagmiddag hield de SVC een on derlinge gymnastiekwedstrijd in Café Hooijberg. Er was veel belangstelling, vooral van de zijde der jeugd. De voorzitter, de heer P. Meindertsma, opende met een hartelijk welkom, in het bijzonder aan de gymleider, de heer A. Keizer, en de juryleden, de heren Mets en Schoorl. Er werden ring-, brug-, paard-, en vrije oefeningen afgewerkt. We zagen aardige sportdemonstraties. Hier volgen de uitslagen: Meisjes A.: le prijs T. Verberg, I medaille; 2. G. Saai, II medaille; 2. H. Schouten; 3. R. Boon. Meisjes B.: 1. G. Schaatsenberg, I medaille; 2. N. Smit, II medaille; 2. R. de Graaf; 3. N. v. Lenten; 3. A. Feikema;.3. S. Nota; 3. M. Blom. Jongens: 2. P. Zoetelief I medaille; 2. S. ten Brug II medaille; 2. C. v. Heerwaarden; 3. J. Stammes. Dames: 1. T. v. d. Berg, I medaille; 1. mw. Hooijberg, II medaille; 1. W. Blom; 1. A. Waldus; 2. M. Kos; 2. M. v Egmond; 3. L. de Ridder; 3. mw. Stolk. De prijzen werden met een toepasselijk woord door de jury-leden uitgereikt. Met hartelijke dank aan de gymleider, jury leden en alle andere sportvrienden, sloot de voorzitter deze goed geslaagde middag PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE DEN BURG. Donderdagavond 8 uur in het Dorphuis Nieuwstraat, Den Burg, vergadering Her vormde kerkeraden en zendingscommis sies. Spreker: Ds. Mackay. Vrijdagavond 8 uur in Eben Haëzer, Jonge Kerk. N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Hedenavond 8 uur samenkomst in de school van Oost met medewerking van het Hervormd Kerkkoor. N. H GEMEENTE DE WAAL Vrijdagavond 8 uur Gemeente-avond. Onderwerp: „Hoe het er voor staat". OUD-LEERLINGEN-REVUE „JAN PLEZIER" Voor de opvoering van dit bont Non- stopprogramma, verzorgd door de Ver eniging van oud-leerlingen Lagere Land bouwschool met medewerking van oud leerlingen der Landbouwhuishoudschool, vragen we nog even uw aandacht. Voor een vlot verloop van de uitvoe ring is het noodzakelijk om op tijd te beginnen. U wordt dus beleefd verzocht tijdig aanwezig te zijn. De aanvang is bepaald op 8 uur pre cies en de zaal is geopend om 7,15 uur. De bijzondere opening van deze avond brengt met zich mede, dat tijdens de ope ning niemand meer tot de zaal kan wor den toegelaten. Om teleurstelling te voorkomen wordt u aangeraden ditmaal het „Texelse kwartiertje" teizijde te stel len. Dit bevordert een vlotte start en een goede reis. We rekenen op uw aller medewerking. De uitvoering op Vrijdag 8 Februari is practisch uitvenkocht, voor Zaterdag 16 Februari zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar. CALLANTSOOG KRIJGT EEN GROOT KAMPEERTERREIN Gebied van 212 ha. bij Grote Keeten De redacteur van het Hbld. in W.- Friesland schrijft: Callantsoog, tussen Petten en Huisdui nen, trekt in de na-oorlogse jaren een vreemdelingenverkeer, dat met sprongen omhoog gaat. Naar de overnachtingen ge rekend, nam het aantal kampeerders in één jaar met ruim 87 ,pct. toe. De kam- peerruimte hield hiermede geen gelijke tred en daardoor is het in de afgelopen zomer voor het eerst voorgekomen, dat men een aantal recreatiezoekenden naar elders moest verwijzen. Het gemeentebestuur heeft onderzocht of het picgelijk zou zijn ten groot kam peerterrein te stichten. Daarbij is de aan dacht gevallen op de Noord duinen bij Grote Keeten. De eigenaresse, de N.V. Maatschappij het Zwanenwater, gevestigd te Haarlem, bleek bereid dit terrein aan de gemeen te Callantsoog te verkopen voor f 80,000. De provinciale planologische dienst van N.-Holland meent dat het terrein zich voor het beoogde doel leent en de ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten heeft geen overwegende bezwa ren. Ter bestrijding van de kapitaalsuitga ven kan de gemeente f 96 000 lenen a 4 pet. van ae Coop. Boerenleenbank Scha- gerbrug. B. en W. stellen de gemeente raad voor tot een en ander te besluiten. ERG ZANDIG EN WEINIG KLEI Volgens het voortreffelijk uitgevoerde boekje „Nieuw Land" van lr. A. G. Brug- geman, Hoofdingenieur van de Provinci ale Waterstaat in Z.-Holland, welke uit gave verscheen als no. 2 in de serie Be richten van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, uitgave: D. A. Daamen, Den Haag, prijs f 2,40, zijn er op lange termijn nog belangrijke moge lijkheden in de Wadden. Van dit 250,000 ha. grote gebied zal het volgens Ir. Bruggeman mogelijk zijn 130,000 ha. aan land te winnen. Deze landwinning is in zoverre minder aantrekkelijk, omdat de grond in de Wadden over het algemeen erg zandig is en weinig klei bevat. EEN NIEUW BOEK VAN HERBERT KUHN Naar wij vernemen gaat dit voorjaar een nieuw boek van de Duitse predikant Herbert Kuhn verschijnen, getiteld „Mi chel". Uitgeefster is Het Wereldvenster te Amsterdam, bij wie eveneens de vol gende boeken dit voorjaar het licht zul len zien: Een nieuw boekje van de schrijfster Harriet Freezer, bevattende korte stuk jes, onder de titel „Is dat nu wel zo?", met tegelijkertijd een herdruk van haar onlangs \erschenen geestige verhaal „Eli sabeth en de Moraal". Van II. van Praag gaat een omvang rijk werk verschijnen naar aanleiding van het geschrift van Ds. Frits Kuiper „Israël en de Gojiem", waarin de schrij ver een origineel beeld geeft van de be tekenis van het Joodse volk door de eeu wen heen, welk boek getiteld is „De Boodschap van Israel in Cultuur, Maat schappij en Geschiedenis". Dit werk is met toestemming opgedragen aan Ein stein en wordt ingeleid door K. H. Kroon, predikant te Amsterdam. Een eerste, grote en volledige roman over het leven van Jan van Riebeek wordt verzorgd door de bekende auteur Evert Zandstra, onder de titel .Herberg op de Oceaan". Van de schrijver van het boek „Van Kierkegaard tot Sartre", Olaf Pedersen, komt een meuwe uitgave in de verta ling van Johan Winkler, als een com mentaar op de problemen van het atoom tijdperk, onder de titel „God en de Techniek". Ook gaat een interessant boekje ver schijnen „Montessori voor Volwassenen" van H. van Praag. Van het eerste deel van de „Beknopte Geschiedenis der Wijsbegeerte" door Dr. B. Delfgaauw zal een herdruk verschij- Voedings-, genot- en schoonheidsmiddelen, spécialités, enz. De Staatscourant van Donderdag be vatte een lijst van genees- en verband middelen, waarop verplicht-verzekerden van Algemene Ziekenfondsen na 1 Fe bruari geen recht meer zullen hebben. Verwacht kan worden, dat de fondsen deze lijst ook van toepassing zullen ver klaren op de vrijwillig verzekerden. Krachtens de beschikking dienen de verzekerden zelf te betalen voor genees middelen, die tevens voedingsmiddelen zijn, zoals suiker, melksuiker, kindermeel en raapolie; geneesmiddelen, die tevens genotmiddelen zijn, zoals alcohol, cog nac, wijn, saccharine, laxeermiddelen; de zgn. spécialité's, waarvan de samenstel ling niet volledig op de verpakking is vermeld; alcohol als desinfectiemiddel, met uitzondering voor lijders aan suiker ziekte; schoonheidsmiddelen, bv. huid crèmes; likdoornmiddelen, tandpasta's en tandpoeder, huismiddeltjes, zoals vaseli ne, voor zover niet verwerkt in zalven, glycerine voor ruwe handen en Hoff- mans druppels; reinigingsmiddelen, bv. zepen, aceton, benzine en creoline; ver- plegingsartikelen, zoals talkpoeder en kampferspiritus. Binnenkort zal een algemene regeling worden ingevoerd ten aanzien van de soorten en hoeveelheden van genees- en verbandmiddelen die voor rekening van de Algemene Ziekenfondsen aan verze kerden worden verstrekt. Tot die rege ling behoort ook een lijst van middelen, waarvoor geen voorafgaande goedkeu ring van het fonds nodig is. Voor ande re middelen zal de behandelende arts vooraf goedkeuring moeten aanvragen Voorts omvat de regeling lijsten van maximale hoeveelheden genees- en ver bandmiddelen, waarop verzekerden recht hebben. Alle lijsten zijn opgesteld door een uit artsen en apothekers gevormde commis sie, ingesteld door de Ziekenfondsraad. Deze heeft de regeling goedgekeurd en zal een beroep doen op de Algemene Ziekenfondsen om in overleg met de art sen en apothekers deze maatregel toe te passen. De Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der phar- macie heeft zich eveneens bereid ver klaard deze zaak onder de aandacht van haar leden te brengen. In sommige delen van het land bestaan reeds dergelijke regelingen, die onder ling verschillen. De nieuwe regeling geldt voor het gehele land en wil een einde maken aan onnodige uitgaven vande fondsen voor genees- en verbandmidde len. De verzekerden houden recht op alle middelen, welke voor hun herstel nood zakelijk zijn. Michels wordt ok sunig! eens tjoed als iemand je de ogen openi. i oai naar eigen onervaaraigheid naar i net nem oeloofüe antwoord £,en enxeie l gebaar. Ueloott u mij maar, er valt altijd l worat vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2