Oosterend's en Cocksdorp's dammers gaven, elkaar niets toe! Dames! Vooral nu Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech „In Test mei stuorkes" '■<r Parlementair Overzicht Vergeten Nooit! Oosterend. Vrijdag had hier een dam- wedstrijd plaats tussen De Cocksdorp en Oosterend. De Cocksdorp kwam sinds 3 jaar als damclub weer eens uit. Het was 'n zeer mooie wedstrijd, waarin de heer P. de Bloois, Texels kampioen, de heer Jb. Visman, zo wist te bedwingen, dat het spel in remise eindigde. Ook de andere Cocksdorpers hebben hun best gedaan, hetgeen de uitslag ook wel bewijst. De Cocksdorp kwam uit met 17 leden, Oos terend met 14, zodat er 3 leden van Oos terend tweemaal moesten spelen. De stand was: Oosterend De Cocksdorp Jb. Visman P. de Bloois 11 Jn. Trap G. ten Brug 20 A. Bakker A. Dootjes 02 H. Mulder J. van Stnen 11 J. G. Vlaming R. Buis 02 Jb. Breman A. Boon 02 C. de Kort J. Roorda 02 W. Koning L. Broekman 20 Jac. Mechielsen W. de Bioois 02 P. S. Kuiper H. Stolk 1—1 Jb. Eelman W Stolk 11 W. de Rooij J. van Loo 20 Jb. Plaatsman J. Blom 20 VOORLICHTING INZAKE BEROEPS- EN STUDIEKEUZE Het vorige jaar besloot de Minister van Sociale Zaken om financiële redenen de voorlichting inzake beroeps- en studie keuze, welke van de zijde der arbeids- bureau's werd gegeven, stop te zetten. Vele leerlingen van scholen en ande ren, die reeds een verzoek om een be roeps- of studiekeuze-advies hadden in gediend, moesten toen worden teleurge steld. Blijkens een mededeling van de Direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar zijn thans de beperkingen echter opgeheven en kunnen de beroeps keuze-adviseurs van de arbeidsbureau's weer beroeps- en studiekeuze-adviezen aan particulieren verstrekken. De aan een zodanig advies verbonden kosten zijn afhankelijk van het inkomen van het gezinshoofd of van betrokkene zelf, indien deze zelfstandig is. Zij vari eren van f 1,tot f 25 per advies. In bijzondere gevallen kan ontheffing wor den verleend. Onder inkomen wordt ook verstaan de kinderbijslag. Zij, die gebruik willen maken van de diensten van de afdeling beroepskeuze voorlichting van het Gewestelijk Ar beidsbureau Alkmaar, kunnen zich wenden tot het kantoor te Den Burg. BEKER VOOR KAMPIOEN De couranten „De Telegraaf" en ,,De Courant het Nieuws van de Dag" hebben de biljartkampioen klasse A (bandenspel, dus geen libre, zoals in vorig bericht abusievelijk werd vermeld) de heer M. Vonk, met een fraaie beker verrast. Al dus deelt de arbiter, de heer B. Coevert ons mede. W. Bloem M. Voorthuizen 20 Jb. Eelman J. v. Dorp 20 W. de Roooij v. d. Vijver 02 W. Bloem H van Tongelen 11 17-17 VISAFSLAG HARL1NGEN De besommingen aan de visafslag te Harlingen overtroffen volgens de Har- linger Crt. verre de pessimistische ver wachtingen van het verleden. Deze visserij is trouwens weer zo'n ty pisch voorbeeld van onverwachte moge lijkheden! Voor enige jaren terug was het alles ach en wee wat men hoorde over de toekomst van de waddenvisserij. De haring was weg en is nog weg, de sardien en de ansjovis lieten ons ook dit jaar in de steek. De visserij was ten dode opgeschreven en de vissers konden wel het werklozenleger gaan versterken. Toen ging men overschakelen op het kleingoed dat vroeger bij wijze van spre ken met de nek niet werd aangezien. Het overgrote deel van de aanvoer bestond dit jaar uit garnalen en zie.de be- dnjfskansen stegen, de haven geeft het hele jaar door weer een beeld van be drijvigheid van vissersschepen, soms verscheidene uit andere plaatsen, zelfs uit de verre Zeeuwse wateren! Durf en optimisme vonden ook hier weer nieuwe wegen want de zee is rijk en biedt nog altijd ongekende mogelijkheden. Daar is nog geen overbevolking geen gebrek aan cultuurgrond, geen werklozenprobleem, de zee geeft rijkdommen, werk, voedsel, deviezen en zonodig krachtinstallaties. (Harlinger Crt.) Hamea-Gelei voor Uw handen S.V. Texel In de 4e kl. A werd alleen gespeeld DTS-Grasshoppers; ook hier werden de bezoekers winnaar met 0-3 Het zal nu toch wel raar moeten gaan als Grasshop pers het kampioenschap zou ontgaan. Afd. N H. had Zaterdag alle wedstrij den afgelast, wat wel heel voorbarig is gebleken. Bij ons kon heel best gespeeld worden. Nogmaals doen wij een ernstig ver zoek aan hen die ons gegevens kunnen verschaffen of foto-materiaal over ge beurtenissen uit ons verenigingsleven gedurende de achter ons liggende 40 ja ren Adres de heer G. ten Gate, Schilder end. Training: Denkt er om leden, de trai ning moet doorgaan, dus allemaal weer present in het gymlokaal om 8 uur. Adsp.: Texel A,aanvang 6,30 uur. Als de toeloop niet te groot wordt is er nog een enkele plaats voor jongens vanaf 13 jaar. Bondselftal-Engeland B op Woensdag 26 Maart a.s. te Amsterdam, aanvang kwart over vijf. Kaarten voor deze wed strijd kunnen door de leden en donateurs worden aangevraagd bij de heer G. ten Cate vóór 14 Febr. a.s. Prijzen der plaat sen f 4,- tot f 0,75. (Nadruk verboden) door G- Th. Rotman 33. Op het erf was alles in zoete rust, want de mannen werkten op het land en moeder de vrouw, die niet erg in orde was, deed een dutje. Houvast, de waak hond, lag eveneens te slapen; blijkbaar verwachtte hij op dit uur van de dag geen inbrekers mï'Hr'éJP/. 34. Rrrrr-boem! Daar vloog de auto voorbij, het hondenhok werd meege sleurd en Houvast, die er met een stevi ge ketting aan vastzat, natuurlijk even eens. Het gebeurde allemaal zo gauw en onverwachts, dat het arme dier zelfs te verbouwereerd was om te blaffen of te janken. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 1 Februari: A.: S. v. Heer wa ar den-C. v.d. Werf 20. S. Bakker-G. Dros 20. C.: Joh. Schoo-P. Bakker 2 -0. Zondag 10 Febr.: Winkel-Damclub Texel in Den Helder, vertrek boot kwart voor 12. Vrijdag 15 Febr., dus een dag eerder, onze Feestavond. Sportnieuws SVC. Deze week geen voetbal in verband met de tumwedstrijden. Voor a.s. week geldt het programma van 27 Januari jl. Zaterdag Oosterend A-SVC A. Zondag SVC 2 uit naar Zeemacht 2 Trainen: Deze week is er op Vrijdag avond voor het le en 2e elftal geen trai nen. S.V. De Koog. Jl. Zondag was het weder een rustdag daar alle wedstrijden werden afgelast. Voor a.s. Zaterdag en Zondag zijn de navolgende wedstrijden vastgesteld: Z.D. H. A-De Koog A, aanvang 3 uur. JVC De Koog 1, aanvang 2 uur, beide uitwed strijden. Enige leden van de SV hebben het voornemen om een bazar te organi seren. Hiervoor hebben wij gemeend on ze dorpsgenoten aan te moedigen enige uren te wijden aan het zoeken of maken van enige voorwerpen om het beoogde doel te bereiken. Ik geloof wel dat een ieder iets heeft wat zelden of nooit ge plaatst of gebruikt wordt, dit kunt u nu afstaan aan hen die u binnenkort (nader bericht volgt) komen bezoeken om dit in ontvangst te mogen nemen. Bij voor baat hartelijk dank namens de S.V. De leden, ook dames, worden verzocht a.s. Woensdag om 8 uur te komen bij B. Visser, om de verdere zaken e.d. te rege len. Aller opkomst gewenst. It „Lyts Frysk Toaniel" wier Tiisdei for de twadde kear op Texel, en „De Oranjeboom" wier dizze joun it plak, hwer 't de Friezen fan Texel gearka- men. Forskate leden wierne opkommen, en mei dt moaije greate Fiyske Flagge yn 't midden fan de seal, de tige geskik- te sfeer fan de „Oranjeboom", de fleuri- che gesichten rounom is dit in joun wur- den om nea to forjitten. Elts sil it mei iens wèze, dat Barend v.d. Veen mei syn selskip der yn slagge is om üs for in pear uren alle soargen forjitte to iitten. Dit stik wier in forfolch op „De Heide- pyk", en wy seagen de heidepyk yn it earste bidriuw al dalik wer op'e planken kommen, mar nou wier hja forpleech- ster. De aide smoarche klearn fan de foariche kear wierne der net mear, en my tocht dat it nou mar in kreasfor- pleechsterke wier. Hja is yn 'e kost by in „rasechte" hospita. Men stie der forsteld fan ho 't dat minsk „rodelje" koe, der kaem gjin ein fan. En mei sinten om- gaen hie hja ek net al to folie slach fan! Mar hja hie in goede stipe oan Pau- lus, de man fan de brijkarre. Tjitte fan Es sjogge wy ek wer om, dy hat, lyk as de heidepyk syn namme foraore. Sun der eat tan inoar óf te witten, komt Tjit te yn it selde kosthüs. En dèrüt folgje, sa 't men wol forwachtsje koe, de noadi- che spanningen. It liket der op, of sil it nea hwat wurde mei dy twa, mar der is ek yet in dümny, en dy helpt aerdich om it spul hwa nei inoar ta to krijen. De heit fan de heidepyk perbearret ek moay hwat roet yn it yten to goaijen. Mar üteindelik, nei allerhande v ederwarighe- den, komt it dochs allegearre toplak, en it „happy end" die üs werklik goed. Wy kinne net oars sizze, dat it toaniel- spyljen dizze kear ek wer fan it boppeste plankje wier. Stik for stik wierne hja prachtig yn harren rol. Ek de nije spyl- ster, mefiou Fopma, wier as hospita ün- forbetterlik. Barend v. d. Veen fortelie üs dat der wer in nij stik ünder hannen hat. „Skip op 't stran" is de titel, en hja binne drok oan 't rippetearen. „In têst mei stuor kes" hiene hja nou goed 300 kear spile, dat wier wol wer genöch tocht er. Wolnou, wy sille hope, dat de Fryske Knte libjen bliuwt, lyk as hja dat nou docht, en dat wy takomme jier dit nije stik hjir ek knje kinne. Oan it bistj.ür, dat dit jier yn de béste forstanhalding wurke hat, sil it net lizze! Texelse Boysnieuws. Voor Zondag werd door de Bond het hele programma afgelast, zodat wij weer niet behoefden te spelen. Dit is nu voor de tweede keer dat wij vrij zijn. Daarom, Boys, is het noodzakelijk dat er ge traind wordt. Donderdagavond verwach ten wij alle leden in het gymlokaal om 8 uur, waar eveneens een belangrijke me dedeling zal worden gedaan. Dus spelers van ons lt en 2e elftal met reserve's, al len aanwezig! Zondag a.s. moet ons le naar Zee macht, de overige elftallen zijn vrij. Nr. 182. TONNIE VAN I>ER VIS Morgen, Donderdag 7 Februari, wordt Tonny 7 jaar. Ze woont in de Peper straat 81, Oosterend. Komen er een boel vriendinnetjes? Zeg, je wou zo graag sneeuwballen gooien! Lag er aan 'Strend genoeg sneeuw? Ze gaat wel eens hele maal op de fiets naar Omoe aan Den Hoorn! Veel plezier morgen, hoor! DE START VAN DE TWEEDE KAMER Socialisten keren zich tegen partijgenoot Joekes Na een periode van 6 weken zijn de Tweede Kamerleden weer aan het werk getogen. Wie gedacht zou hebben, dat zij zouden starten met een bruisend debat, is bedrogen uitgekomen. Het was alsof men nog verkeerde in de moeizame be grotingstijd. Zó rustig ging het er toe. Toch bleek wel, dat er grote dingen op het spel staan. Voorzitter Kortenhorst deelde m. mede, dat op 12 Februari a.s. zal worden begonnen met de wetsont werpen ter herziening van de grondwet. Dat wordt een hele kluif, welke in ge ringe mate ook nog verband houdt met de komende verkiezingen. Wij geloven echter niet te veel te zeggen met de ver onderstelling, dat dan niet de grondwets wijziging, maar veel meer de sociaal- econornische kwestie op de voorgrond zal staan Een bewijs daarvan leverde reeds direct de a.r.-afgevaardigde Sta pelkamp, die verlof vroeg om de Rege ring te mogen interpelleren over de stijgende werkloosheid en over de maat regelen, welke zij daartegen heeft ge nomen of denkt te nemen. Een vraagstuk dat uitermate belangrijk is. Wij zittten nu reeds met 150,000 werklozen. En een ieder, die de vooroorlogse crisis heeft meegemaakt, slaat dan ook de schrik om het hart. Dit kan daarom een belangrijk debat worden. Het aantal van 150,000 is niet abnormaal. De deskundigen maken zich echter ongerust over óe snelle stij ging van de werkloosheid. We zullen er later wel meer van horen Een paar uur had de Kamer ook nog nodig om Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch Pact toe te laten. Daar voor waren de Kamerleden wel te vin den, vooral uit strategische overwegin gen. De vrijheid en vi;ede zal door het toetreden van deze landen nog beter worden bewaarborgd, zo meende men. Onder „men" moeten niet worden be grepen de communisten. Zij waren vier kant tegen, om dat het, aldus de com munist Haken, met Nederland nooit zo slecht is gegaan als sedeit het is aange sloten bij het Noord-Atlaniisch Pact. Met deze redenering stond hij alleen, want het ontwerp werd met 58-7 stemmen aangenomen. Met een rede van een kwar tier had minister Stikker hel pleit be slecht. Toch kreeg hij van vele kanten cntiek te horen. Deze had mets met de inhoud van het wetsontwerp te maken, maar wei met de wijze, waarop hij het schriftelijk had voorbereid. Onze „rei zende ambassadeur" had nl. verzuimd te antwoorden op vragen van de commu nisten. De commissie van rapporteurs, die het verslag opstelde, nsm daarmede geen genoegen. Dat is nu weer zo'n ty pisch trekje van ons Parlement. In het debat laat men de communisten voor wat ze zijn, maar de regels moeten in acht worden genomen. Hun argumenten mo gen in de schriftelijke stukken niet wor den doodgezwegen. De Regering zal te gen-argumenten moeten leveren. Minis ter Stikker maakte dit verwijt goed, door vóór de openbare behandeling de vragen mondeling te beantwoorden. Uitvoeringsorganisatie sociale ver zekering. Het eerste grote debat van deze week was de „herziening van de uitvoerings- oorgamsatie der sociale verzekering". Een zeer belangrijk wetsontwerp. De uitvoering van verschillende sociale ver zekeringen is vrij ingewikkeld geregeld. Om een paar voorbeelden te noemen: de ongevallenwet wordt in hoofdzaak amb telijk uitgevoerd door de Rijksverzeke ringsbank en de Raden van Arbeid; de kinderbijslagwet wordt in hoofdzaak niet-ambtelijk uitgevoerd door de be drijfsverenigingen en aanvullend ambte lijk door de Raden van Arbeid. Daar naast zijn nog tal van andere tussenvor men mogelijk. De verzekerde weet haast niet meer tot welk lichaam hij zich moet wenden als er een kwestie is. Jarenlang is men aan het dokteren geweest om daaraan een eind te maken door meer eenheid te brengen in het systeem. Zo wordt in dit ontwerp bépaald, dat onge vallenverzekering, de ziekengeldverzeke ring, de invaliditeitsverzekering, de kinderbijslagverzekering en de uitvoe ring van de (nog niet ingevoerde) wacht geld- en werkloosheidswet zal geschieden door bedrijfsverenigingen. Het maat schappelijk leven is ingedeeld in 26 be drijfstakken en iedere bedrijfstak sticht een bedrijfsvereniging, die zich met de uitvoering van de sociaie verzekering gaat belasten. De Staat gaat zich dus te rugtrekken en het bedrijfsleven neemt de taak over. Dit heeft het voordeel, dat de arbeider nu veel meer het belang van zijn premiebetaling gaat inzien. Zij wordt nu voor hem veel meer een stuk loon, hetwelk echter wordt gereserveerd voor speciale doeleinden. Aibeiders en werkgevers trekken nu ook op dit front samen op. Of, zoals de heer Stapelkamp (a.r.) het zeer principieel uitdrukte, „de christelijke geachte van saamhorigheid heeft het gewonnen van de klasse- strijd". Hoe het zij, alle rechtse partijen maar ook de socialisten konden met de grondslag van dit ontwerp accoord gaan. Het zou echter gek zijn als er bij zo'n belangrijk onderwerp geen meningsver schillen aan de dag traden. Die waren er dan ook inderdaad. Vnl. betroffen de ze de positie van het Centraal Admini stratie Kantoor (C.A.K.). Oorspronkelijk had de regering vastgesteld, dat alle ad ministratie centraal zou moeten worden geregeld. Daarvan wilden de k.v.p., de a. r., de c.h. en de v.v.d. echter niets we ten. „Zelf-doen" betekent, zo zeiden zij, dat de bedrijfsverenigingen ook de ad ministratie zelf mogen voeren, waarbij" zij uiteraard gebonden zullen zijn aan bepaalde voorschriften. Minister Joekes haalde daarop een beetje bakzeil en vond een methode uit, dat de bedrijfsvereni gingen óf zelf de administratie voeren óf dat zij hear centraal laten regelen. Het Centraal Administratie Kantoor bleef echter een half ambtelijk apparaat. Met deze tussenoplossing namen de heren Stapelkamp (a.r,), Van Thiel (k.v.p.), Kikkert (c.h.) en mevr. Fortanier de Wit (v.v.d.) geen genoegen. Zij stonden er op, dat het C.A.K. moet worden opgericht en bestuurd door de bedrijfsverenigin gen. Deze fracties hadden daarvoor eni ge amendementen ingediend. De socialisten waren daar vierkant te gen. Zij stonden een centrale administra tie voor. Dat is volgens de heer V. d. Bom een wens van de P.v.d.A. Hij ver weet zijn partijgenoot, minister Joekes, een „glijpolitiek". Als de amendementen Stapelkamp (c.s.) worden aangenomen, zullen hij en zijn fractie tegen het hele wesontwerp stemmen. Dat was dus niet mis. En het is begrijpelijk, dat het heel wat voeten in de aarde had voordat het laatste woord over dit belangrijke wets ontwerp was gezegd. Er is daarom alle reden voor om volgende week in het kort over deze kwestie nog iets te zeg gen. (Nadruk verboden). FEUILLETON 24.) Het kan me niets schelen. Ze mo gen gerust zien, dat ik te veel op heb. De appel valt niet ver van de stam, hè? Hij lachte schamper: Mijn vader was ook een dronkaard, en zijn zoon is niet veel be ter. Maai- dat blijft ons geheim niet waar, Renate? Dat mag je aan niemand verder vertellen. Ook niet aan de baron. Proost, Renate. Jouw glas is mijn glas. En voordat ze het kon verhinderen, had hij haar halfvolle glas in één teug leeg gedronken. Michael, je drinkt werkelijk te veel, vermaande ze hem nog eens dringend. Ik wil niet, dat de mensen je in zo'n toe stand zien. Ga toch naar bed, Michael. Als ik het je nu vraag. Hier door deze deur kun je onopgemerkt verdwijnen. Haha, lachte hij. Ik weet nog pre cies wat ik doe. Ik kan mij nog volkomen beheersen, zodat niemand iets merkt. Ik kan je nog op dit ogenblik het hele Beet- hovenconcert voorspelen. Dat geloof ik graag, probeerde ze hem te kalmeren. Maar voor jezelf zou het beter zijn, als je nu ging slapen. Raak nu niet over je zenuwen heen. Denk toch aan het concert dat ons te wachten staat. Het kan me allemaal mets schelen, mompelde hij. Ik ga hier niet eerder van daan voordat ik je antwoord heb. Renate keek hulpeloos om zich heen. Plotseling stond ze op. Excuseer mij een ogenblikje, zei ze heel rustig Ik wil al leen maar even mijn tasje halen. Ik ben zo terug. In de hal zocht ze naar een van de an dere vrienden. Het liefst zou ze Walters hulp hebben ingeroepen, maar die kon ze nergens ontdekken. In plaats van hem ontmoette ze Tibor, die juist met zijn nieuwe vlam op de bar aanstuurde. Vergeef mij, dat ik even tussenbei de kom. Ze trok hem in een hoek. Je moet me helpen, Tibor. Michael heeft te veel gedronken. Je moet hem onopval lend naar boven brengen, voordat ie mand er iets van merkt. Hela, zei de violist veibaasd. Dat gebeurt hem anders toch nooit. Dan zul len wij hem zo gauw mogoiijk naar bo ven transporteren. Waar zit dat losban dig heerschap? Achter in de bar, in de laatste nis. Het lijkt me beter dat je maar alleen naar hem toegaat. Ik zal over hem waken als een moe der over haar eerstgeboren kind, ant woordde hij vrolijk. Maar zorg jij intus sen dat niemand mij mijn laatste ver overing ontvoert, wil je? Die hotelgasten zijn net klissen, die je gewoon als arme, hardwerkende muzikant geen kans ge ven. Hij wendde zich tot zijn nieuw ver worven vriendin: Ik ben zo weer terug, Gustel. Houd onze cello maar zolang ge zelschap. En laat je eens iets vertellen over het lot van een vrouw in zo'n man nengemeenschap. Maar geloof geen woord van hetgeen ze over mij zegt, vooral niet als het iets slechts is. -"~~Q™citaflnde haar zenuwachtig heid moest Renate lachen over de snel heid, waarmee Tibor op zijn doel scheen te zijn afgegaan. Een enige vent, die Tibor, zei ze tegen de knappe weduwe. Een uitstekende vriend bovendien. De jonge vrouw glimlachte peinzend en wierp toen een onderzoekende blik op Renate. O, zeker. Maar een gevaarlijke doordraver lijkt hij mij, u ook niet? Daarover kan ik niet oordelen, loog ze nauwgezet. Ten slotte hebben wij al leen uit hoofde van ons beroep met el kaar te maken. Ik ken hem alleen als uitstekend musicus en als goed vriend, aan wien je iets hebt en op wien je je kunt verlaten. Na een poosje kwam Tiboor terug. Re nate liep hem te gemoet. Hij vertelde, dat hij Michael met veel moeite naar zijn kamer had weten te brengen. Hij was ontzaglijk koppig en wilde met alle geweld weer naar beneden, be sloot hij zijn verslag. Ik heb hem ten slotte maar onder de koude aouche gezet en hem in bed gestopt. Hij was werke lijk in een gevaarlijke bui. Vreemd, zo heb ik hem nog nooit meegemaakt. Hartelijk bedankt, Tibor. Je hebt 'n goed werk verricht. Ik zal je niet langer ophouden. Je dame wacht al met smart op je. Mijn compliment voor je goede smaak. Daarvan heb ik al eens een bewijs gegeven, mompelde hij met een weemoe dige blik. Maak dat je hier wegkomt, onver beterlijke schavuit! lachte ze en liep op een groepje hotelgasten toe, die zich om het haardvuur hadden geschaard, in wier midden de gastheer een plaats had gevonden Iemand vroeg haar ten dans, maar ze bedankte, haar goede stemming was helemaal verdwenen. Zelfverwijten kwelden haar. Zij was immers de schuldige van Michaels toe stand. Ze had een onuitsprekelijk mede lijden met hem. want achter het masker van zijn dronkenschap, had ze gezien hoe zwaai hij leed en hoe hij vergeefs trachtte die pijn te verdoven Maar wat had ze moeten doen? Haar antwoord zou hem nog hopelozer hebben gemaakt. En daarachter lag het gevaar, dat door haar weigering het hele kwartet in brokken ging. Het draaide aldoor weer om het kwar tet. Had ze de laatste dagen, ten gevolge van Michaels zelfbeheersing, nog in de waan geleefd, dat de tijd een bevredi gende oplossing zou kunnen brengen, de gebeurtenissen van de laatste paar uur hadden duidelijk doen inzien, dat een catastrofe onvermijdelijk werd. U bent plotseling zo stil geworden, juffrouw von Mahlitz, wendde de baron zich tot haar. Ik ben vermoeid en ik zal wel vlug mijn slaapkamer gaan opzoeken, ant woordde Renate Zo vroeg al? nep de heer des hui zes teleurgesteld uit. En het begint nu pas gezellig te worden. Kijk maar eens: daar komt uw eerste violist aan. En nu wilt u deserteren? Renate keek verschrikt om. Waarach tig. Michael was weer naar beneden ge komen. Hij had zijn rokcostuum aan. Zijn witte dasje zat scheef en zijn haar hing enigszins verward, maar verder was hem zijn dronkenschap niet aan te zien. Met zijn viool onder zijn arm liep hij op Tibor af, die hem met gefronst voor hoofd tegemoetkwam. Hij sprak enige ogenblikken met hem, totdat Tibor on verschillig zijn schouders ophaalde en achter de vleugel ging zitten, die in het aangrenzende vertrek stond opgesteld. Dit intermezzo was door de overige aanwezigen niet onopgemerkt gebleven. Het geroezemoes van stemmen werd minder, iemand zette de grammophoon af. De paren, die op de dansvloer waren, bleven staan en keken vol verwachting naar de violist, die met gebogen hoofd en met korte, zenuwachtige streken zijn instrument stemde. Tibor zette met een paar onzekere loopjes de openingsmaten in van een zwaarmoedig Hongaars volkslied. Micha el nam zijn viool onder zijn km en pro beerde aarzelend de melodie op te ne men .Nog wat onzeker voegden zich zijn tonen naar die van de begeleiding. Het was een tasten en zoeken, een vluchtig elkaar begrijpen en aanvoelen en dan weer een improviseren van Michael, waaruit het thema nauwelijks te herken nen viel, speels en dromerig. Totdat de piano een strenger rhythme aankondig de. De viool volgde eerst moeilijk, maar sneller en sneller en steeds vaster klom de viool boven de pianomelodie uit en herhaalde het melancholieke thema inni ge)* en hartstochtelijker (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4