op Nfemefjetf DEMONSTREERT KM. H Algemene Vergadering Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech A. v.d. Slikke vaste knecht/ tractor chauffeur Zwitserse horloges K. Mantje, Hogerstraat Goud, Zilver en Uuriverken V Grote Appèlavond Laat de molen nimaar draaien KOFFIE cm van te genieten tezn (uxivc e&n w geleden Vergeten Nooit! GRIEP? -< „Morgen zit m n verlol er weer op. Ben naar de Sterllngfabriek ge koerst. Tjonge, wat er een zorg aan die shag besteed wordtlGeenspaok stuurboord, geen spaak bakboord, één onveranderlijke mélange. Mijn overgrootvader was nog clipper kapitein toen ze daar dl lang tabak maakten. En na de oorlog namen ze een nieuwe bereldingsmanler op de helling. Juist I Het Positief Mild procédé I Een heel aparte bewer king van Virginla-tabak, die alléén Theodorus Niemeijer N.V. kent. Positief Mild of P.M., dat doet me denken aan de Engelse P.M.-rederiJ uit Harwich. Op een van hun schui ten kregen we eens een luchtballon in de kijker, die steeds verder de zee op werd gedreven. We stoomden er achter aan en seinden de twee passagiers dat ze moesten dalen. Met een sloep haalden we ze aan boord. Een der drenkelingen bleek ,°en jongedame te zijn. die doomat v oor me stond. „Ik zal u naar mijn hut brengen", zei ik, „daar vindt u wel wat droogs om aan te trekken." Het geval werd nog druk bespro ken, toen plotseling tot groot ver maak van iedereen de jonge vrouw kwam aanrennen, gekleed in mijn reserve-uniformZe straalde en zag er weer „Positief Mild" uit. „Stuurmanl" riep ze, „ik vond niet alleen droge kleren, maar ook een pakje Sterling in uw jaszak. Ik heb er maar direct een sigaretje van gerold I Toch niet ergi" vroeg ze met haar liefste glimlach. „Nee hoor", antwoordde Ik, „want om op verhaal te komen Is altijd de beste oplossing: STA OP STERLING! BEHANDELD VOLGENS HET NIEMEIJERS (Positief Mtfd)pïocéde' DE VOGELRIJKDOM VAN ONS MUSEUM Texels Museum is dit seizoen uitge breid met 60 soorten vogels, waaronder de zwarte zeekoet, die op de Hors werd gevonden. Van deze soort waren er in ons land nog slechts zes exemplaren ge vonden. Thans is ons Museum 140 soor ten vogels rijk. UIT HET ZIEKENFONDSBLAD Gooit uw geld weg! Zo dwaas is niemand zal men denken. Niemand zal zo maar geld weggooien. En toch, hoe denkt u over mensen, die geld uitgeven en er niet op letten, dat ze daarvoor terugkrijgen, wat hen toekomt? Zeker, letterlijk genomen gooien zij geen geld weg, maar het is een slordigheid, welke toch veel geld kan kosten. Weet u zeker dat u voor uw zieken fondspremie krijgt, waarop u recht hebt? Let u er voldoende op, dat u voor uw premie terugkrijgt wat u toekomt? Want slordigheid kan ook hier veel geld kos ten. Wilt u enkele voorbeelden? Premiebetalen zonder verzekerd te zijn. 1. Als men in loondienst treedt wordt 1,9 pet. van het loon als ziekenfondspre mie ingehouden. Maar daardoor is men nog niet verzekerd. Dat gaat dus niet vanzelf; Men moet zich bij een zieken fonds aanmelden. De ziekenfondsen ver strekken- daarvoor zgn. aanmeldingsfor mulieren. Zo ziet u, dat het mogelijk is ziekenfondspremie te betalen, zonder verzekerd te zijn! Weet u bovendien ook, dat u niet voor ziekengelduitkering in aanmerking komt, als u niet bij een ziekenfonds verzekerd bent? Studerende en gebrekkige kinderen 2. Kinderen van verzekerden zijn nor maal kosteloos verzekerd als zij niet ou der zijn dan 16 jaar. In bepaalde geval len kunnen zij kosteloos mede-verzekerd blijven, als zij wèl ouder zijn dan 16 jaar. Welke zijn deze gevallen? Het be treft kinderen, die studeren ot gebrekkig zijn, nil. kinderen van 16, 17, 18, 19 en 20 jaar van verplicht-verzekerden die onder wijs volgen aan een inrichting voor alge meen vormend of vakonderwijs, of die tengevolge van ziekten en gebreken blij vend huiten staat zijn om met arbeid, die voor hun krachten berekend is, écn der de gedeelte te verdienen van hetgeen normaal gezonde kinderen van gelijke leeftijd kunnen verdienen. Het betreft dus kinderen, voor wie in het algemeen ook kinderbijslag wordt genoten. GAAT U MEE? Mevrouw Luberti spreekt hedenavond in ,,Het Wapen van Amsterdam" voor Ontwikkeling Oosterend ever haar reis naar Califormë. De wijze waarop de spreekster haar reis beschrijft is hoogst aantrekkelijk en onderhoudend. Daar om hoopt de club op flinke belangstel ling. Sportnieuws SVC. Hedenmiddag 3 uur spelen adsp. A thuis tegen Texel C. Dus niet zoals Woensdag werd gemeld tegen Oosterend A. Allemaal op tijd hoor jongens! Het 2e gaat morgen op bezoek bij WGW 4. Ver trek boot 10 voor 12. Vertrek Cocksdorp 11 uur. Elftallen in het kastje. DAMMEN Eiland-Competitie. Voor de derde ronde werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Damclub Texel II-De Koog 13-7. OosterendDe Cocksdorp 7-13. De eindstand is nu geworden: Damclub Texel II 3 3 0 0 6 De Cocksdorp 3 2 0 1 4 De Koog 3 10 2 2 Oosterend 3 0 0 3 0 Damclub Texel II De Koog W. A. v. Zeijlen H. v. Dorp 11 P. Jansen C. Hopman 02 N. de Graaf C. Groenhof 02 J HoOijberg Joh. Hillemus 20 J. Vonk C. Stoepker 20 J. P. Stam W. Stam 11 Joh. D. Bakker Jac. Kooiman 11 C. P. Burger W. v.d. Werf 2—0 A. v. d. Slikke H. Daalder 2—0 J. Kikkert C. Bakker 20 Eindstand 137. Oosterend De Cocksdorp Jb Visman P. de Bloois 11 J Trap G. A t.en Brug '20 A. Bakker A. Dootjes 02 H. Mulder J v. Strien 11 J. G Vlaming R. Buis 02 Jb. Breman A. Boon 02 C. de Kort J. Roorda 02 W. Koning L. Broekman 20 J. Mechielsen W. de Blooi.s 02 P. S. Kuijper H. Stolk 11 Eindstand 713. Vrijdag 7 Maart speelt de gecombi neerde Texelse Damclub (ook nog van Den Hoorn?) tegen Damclub Texel in Hotel De Graaf. Voor een juiste opstel ling is enig overleg tussen de verschil lende besturen zeer gewenst. De Competitieleider. van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op DINSDAG 12 FEBRUARI 's avonds 8 uur in „Casino" te Den Burg. Zie voor de Agenda de toegezonden convocatie. Na afloop van de agendapunten film vertoning, leder, die belang stelt in de Texelse landbouw is hartelijk welkom HET BESTUUR (Nadruk verboden) door G. Th. Rotman boor HONDENWEER niet..LEKKER"meer? Voorkomt dan dadelijk een ziekbed met een goed middel ter voorkoming en afwering van influénza en griep. Iets heel goeds heeft Parkstraat - Telefoon 171 Gevraagd per 1 Maart Woning disponibel. J. VAN STRIEN, Zeeburg, De Cocksdorp ONZE Pontiac waterdicht Nicolet -X- schokvrij Buren -X- anti-magnetisch Avia -X- vol-automatisch Wij zijn er in geslaagd een prima Horlogemaker te vinden, zodat van nn af alle reparaties weer aan de zaak worden gemaakt in de kortst mogelijke lijd. van de Ned. Chr. Landarbeidersbond op DINSDAG 12 FEBRUARI in Hotel ji „Texel". i. i Sprekersf de vrienden D. Meijer en I. Vermaas i Afgewisseld door Declamatie. Neemt Vrienden en Kennissen mee! f Komt allenI Vrij toegang. Komt allen!; CORSETIERE ieder gewenst model 33. Krak! daar ging het schuurtje aan gruizelementen, waarin Janus de knecht, die de griep een beetje te pakken had en daarom thuis was gebleven, in zijn een tje lag te dutten. Meneer Pimpelmans maakte de prachtigste buiteling, die je ooit gezien hebt en Janus zat met z'n hoofd tussen de planken bekneld 36 Maai nu was het Houvast z'n beurt. Hij wist best, wie de schuld was en richtte terstond zijn aanvallen op mijnheer Pimpelmans. Deze stond dan ook in drie tellen naast de auto op de grond en ging aan de haal, lopen wat je lopen kunt. regelrecht het erf af en de wegkop, Houvast met inbegrip van het hok achter zich aan PERSOONLIJK, zonder enige verplichting Onze Corsetière Mevr. T. Walleboom is a.s. Maandag 11 Februari, van 12-5 uur, aanwezig in Hotel „De Oranjeboom" te Den Burg. KATHOLIEKE KEKKLIJST Parochie van de H. Martinus Oudeschild Zaterdag van 6-7 biechtgel., om 7,30 novenegebeden, daarna biechtgel. Zon dag, Septuagesima. Om 7,30 gelezen II. Mis, om 9 u. communieuitreiken en om 10 u. de Hoogmis, 's Av. om 7 uur lof t v. Maria met novenegebeden. Maandag 's av. om 7 uur lof t.e.v. de Onbevlekte Maagd te Lourdes met novenegebeden.. Donderdag- en Zaterdagavond rozen hoedje. In de week zijn de H.H. Missen om 7,30 u. St. Martha-vereniging:Vrij- dag half 3; T. Bakker en A Bakker. ESPERANTO-NIEUYVS Esperanto en de zieken Om tot internationale samenwerking te komen op het gebied van tbc-bestrij- ding, wendt de redactie van „Status", Social Medicinale Revue, Kocksgatan 15 Stockholm, Zweden, zich tot tbc-patiën- ten en tot hen, die na behandeling van de ziekte genezen zijn, alsmede tot dok-» toren, verplegers uit tbc-mnchtingen in alle landen en vraagt hen zich in ver binding te stellen met bovengenoemde redactie. Aan allen, die haar schrijven wordt antwoord beloofd. Deze revue is het officiële orgaan der Zweedse Federa tie van tbc-patiënten. Zij heeft ruim 22,000 leden. De redactie van het tijdschrift werkt samen met regerings-commissies en spe cialisten op het gebied van tbc-bestrij- ding. 20 Januari 1902. Uitslag gehouden verkoopingen: Notaris G. Dikkers. 0,95,70 Heet. „Voorste Geest", 0,87,50 Heet. „Middelste Geest", 0.27.40 Heet. „Kleine Geest", 1,04,70 Heet. „Achter ste Geest", 13,59,47 Hectaren huis schuur, erf, tuin en 12 percelen weiland, staande en gelegen te Bargen. Kooper: Dr. J. Timmer voor f 18.355,2.37.70 Heet. „de Fan". Kooper: C. S. Keijseri voor 2900.18.02.30 Heet. schuur met 3 perceelen weiland, staande en gelegen in den polder „het Noorden" Kooper: S. P. Koning voor f 3285, Oosterend, 31 Januari 1902. De ver huring der buurtwegen, de zoogenaamde schuttenbesteding, alhier gehouden in het „Wapen van Amsterdam", heeft on geveer f 10 minder opgebracht dan die. van het vorige jaar. De rekening wees een batig saldo aan van ruim f 8, Tot buurtheer werd herkozen de heer G. P. Witte, terwijl als veiler werd aan gewezen de heer D. Bakker. 6 Februari 1902. Als een bewijs, hoe 't strand achter den Hoorn al'neemt en de zandbank Onrust naar 't vaste strand overwerkt, kan dienen, dat 31 Januari door twee personen zonder gevaar een reisje naar de zandbank Onrust is ge maakt, nl. door onze plaatsgenooten Reijer Boon en J. Krijnen Rzn. Als men nu nagaat, dat nog voor kor te jaren een diepe geul het vaste strand en Onrust scheidde en de visscherij en schipperij er hun bedrijf in uitoefenden, kan men zich voorstellen wat door de zee in korten tijd kan worden gewrocht. •Adv. 6 Februari 1902. -- Onder dank betuiging voor het genoten vertrouwen bericht or.dergeteekende, dit hij wegens omstandigheden voorloonig het vak van BARBIER niet zal uitoefenen. Waal. J. T. Boonacker. Adv. 9 Februari 1902. - Bouwterrein te koop op het einde der Weverstraat. Te bevragen bij den eigenaar J. H. Moojen. FEUILLETON 25.) Even weer namen piano en viool het dreigende zware beginthema op, zwoele, bijna sentimentele noten, waarna de melodie steeds hoger klimmend, in een uitbundige czardas een onweerstaan baar einde vond. Zonder zijn spel te onderbreken, was Michael langzaam naar het midden van het vertrek gelopen; daar aangekomen, keek hij vluchtig om zich heen en liep toen af op een meisje met donker haar, dat een rood avondtoilet droeg. De op vallende, exotische knapheid van deze vrouw, was ook Renate eerder op de avond al opgevallen. Wie is dat eigenlijk? vroeg de cel liste fluisterend aan haar buurmaan. Een Amerikaanse Miss Beatrice Clive. Meer kan ik u ook niet vertellen, gaf hij zacht ten antwoord. Ze is giste ren pas aangekomen, helemaal alleen. Ze kan buitengewoon goed skiën. Kijk eens aan, ze schijnt uw" eerste violist in haar netten te hebben verstrikt. Michael had zich over de stoel der Amerikaanse heengebogen en speelde haar nu, gelijk de zigeuners doen, zonder zijn blikken van haar los te laten, de jubelende czardas in het oor. De knappe Amerikaanse lag met een uitdagende nonchalance in haar clubfauteil en lach te hem met kennelijk welgevallen toe. De czardas werd steeds hartstochtelij ker en wilder, totdat hij op het meest uit bundige ogenblik losbrak. Nog eens werd het inleidende thema, treurig en lang zaam opgenomen, daarna stierf de melo die weg met een lang aangehouden, vra gend accoord van de violist. In de korte stilte, die op het daverende applaus der gasten was gevolgd, vroeg de diepe, ietwat schorre stem van Miss Clive: O, wat ik wil vragen, u spelen toch zeker dat prachtige solostuk, dat ik heb gehoord? Hoe heten het? O ja, Chaconne van Bach. Michael knikte aarzelend en deed een paar stappen achteruit, besluiteloos hier en daar een noot tokkelend. Neemt u mij niet kwalijk, maar ik ben werkelijk te vermoeid, zei Renate zachtjes tegen baron von Kielmansdorf, terwijl ze opstond En vandaag kan ik geen muziek meer horen. Goede nacht. Ze gaf hem een hand en verdween on gemerkt door een zijdeur van de bar. De tegenstrijdige gevoelens ,die op haar in stormden, maakten het haar onmogelijk, nog langer te blijven. Ze voelde zich diep beschaamd over Michaels optreden, dat hij zichzelf en zijn kunst op die wijze ontrouw werd. En tegelijkertijd voelde ze zich medeschuldig aan deze toestand, die hem tot dit pijnlijke intermezzo had gebracht. Het geïmproviseerde concert had alle gasten uit de bar naar de hal gelokt. Bij de deur, die naar het trappenhuis leidde, ontmoette de vluchtende Renate plotse ling Walter, die zij al geruime tijd had gemist. Ga je nu al slapen? vioeg Walter, en keek haar teleurgesteld aan. Ja, antwoordde ze kort. Ik dacht, dat je ook al lang boven was. Waar heb jt al die tijd gezeten? Ik had hoofdpijn gekregen en heb een tijdje buiten gewandeld. Helemaal alleen? vroeg ze onwille keurig. Helemaal alleen, zei hij lachend Waarom eigenlijk niet? Het was heerlijk buiten. De maan scheen zo prachtig. Het was alleen erg koud. Ik heb nu echt be hoefte aan een warme grog. Wil je mij geen gezelschap houden, Renate? Ik heb de hele avond eigenlijk niets aan je ge had. Alsof je dat werkelijk zou hebben ge speten, dacht Renate verbitterd. Wat zijn jullie toch huichelaars, of jc nu de een neemt of de ander Ik heb geen zin meer om hier te blijven, mompelde ze, terwijl ze besluite loos aan de deurknop bleef draaien. Wees nu aardig tegen me, Renate. bedelde hij. Tien minuten maar. Wat is het hier eigenlijk leeg! Zijn ze dan alle maal al Hij hield plotseling op en luisterde. Uit de hal waren, zij het ook gedempt, de eerste maten van de Chaconne te horen. Wat is dat? vroeg hij verrast. Wie speelt daar? Maar dat is toch Michael! Renate knikte en beet zich op de lip pen. Hij is stomdronken en gooit zich te grabbel voor de dames, mompelde ze verachtelijk. Michael dronken? De altviolist luis terde een ogenblik naar de veraf klin kende muziek en schudde zijn hoofd. Naar zijn spel te horen, zou je het niet zeggen Dat is anders eigenaardig. Eerst heeft hij zich als een zigeu- nerprimas laten bewonderen en nu vol doet hij aan de gril van een knappe vrouw en speelt Bach. Ze las uit Walters blikken, dat hij over haar verbolgenheid verbaasd was. Jij hebt niet gezien hoe hij zich aanstel de en aan het oor van die Amerikaanse fiedelde, ging Renate voort. Het was pijnlijk cn meer dan onaangenaam. Ik ben heus riet bekrompen, Walter, maal ais iemand zijn kunst op die manier ver laagt en er zo mee speelt, dan is dat voor mij veel ergerIn haar ogen schoten Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 cc. tranen van woede. Voordat Walter van zijn verbazing was bekomen, had ze al kans gezien om door de deur te ver dwijnen. Hij rende achter haar aan Maar Renate! nep hij. Wacht toch even! Ik moet je spreken Neen, antwoordde ze snikkend, zon der zich om te keren. Ik wil er niets meer ove- horen. Probeer liever of je Michael tot rede kunt brengen. Ik heb er meer dan genoeg van. Walter bleef ontsteld staan, totdat haar haastige voetstappen op de eerste verdieping waren weggestorven. Hij hoorde ee s deur in het slot vallen, daar na werd het weer stil. Peinzend liep hij naar de verlaten bar terug en liet zich inleen stoel neervallen. Dus dat was 't. Ze hield van Michael.. Nu begreep hij plotseling die ondrage lijke spanning, die in de laatste tijd op het samenspel haar stempel drukte en die hem zc had verontrust. Hij herinner-i de zich de skitocht, die Michael en Re nate samen hadden gemaakt, toen hij in München was geweest Menig detail schoot hem te binnen, waarvoor hij nu een oplossing meende te hebben gevon den. De luider wordende vioolmuziek maak te aan zijn gepeins een t.nde. Met een diepe zucht stond hij op. Als Michael zich werkelijk zo dwaas aanstelde, moest hij hem m ieder geval te hulp komen en verhinderen, dat hij verdere domme streken uithaalde Terwijl de toehoor ders applaudisseerden, liep hij op Tibor toe, die in de deuropening stond en naar zijn knappe weeuwtje uitkeek. Zeg eens, wat 'S er met Michael aan de hand? vroeg de altviolist fluisterend. Heeft hij werkelijk zoveel op? Als een kanon is hij, antwoordde Ti bor. Ik heb zelf een aardig borreltje op, maar in verhouding tot Michael is dat een onschuldig glaasje limonade. Ik kan ei nog nie* over uit, hoe hij die Chacon ne heeft kunnen spelen. Dat is ontzettend. Kom, we moeten zien, dat wij hem naar bed loodsen. Dat is me al een keer gelukt, merk te Tibor droog op. Je kunt proberen of jij meer geluk hebt. Ik betwijfel het, want die Amerikaanse schijnt 'm al aar dig in haar netten te hebben verstrikt. Maar je gaat je gang maar zonder mij. Ik heb hel veel te druk. (W.v.v.)

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4