Onze gymnasten traden Zaterdag op voor uitverkochte zaal Bonte rij gemaskerden defileerde voor de jury Op het balmasqué van Texel Jongelui van eigen feestavond verwijderd Plattelandsvrouwen organiseerden handwerktentoonstelling Blijk van erkentelijkheid Onder de pomp /TT\ Ons Texels dialect I GYMNASTIEKVERENIGING TEXEL heeft met haar winteruitvoering groot succes geoogst: de zaal was uitverkocht en er werden prachtige prestaties gele verd. We hebben genoten van een wel verzorgd programma, waaraan alle af delingen medewerkten, dus van de jeug dige adspiranten tot de „reuze-zwaaiers", toe. De reuze zwaaien aan het hoogrek vonden sommigen kennelijk eng, dat merkte je aan de uitroep en „ingehou den adem". De avond werd door de voorzitter, de heer P. Schoorl, geopend mee een woord van welkom. In het bijzonder tot burge meester De Koning, oud-voorzitter, de heer Jae. Roeper Johzn., en ere-lïd J. Kiljan Sr., die nog altijd grote liefde voor de turnsport koestert. PRECIES op tijd werd afgemarcheerd. De afdelingen hadden zich voor dat doel in het caic. van „Casino" verzameld en vandaar marcheerden zij naar het podi um. Een vlot begm, zoals de gehele avond trouwens in het teken van de vlotheid stond. Turnsport wil nu eenmaal zeg gen, vlug en vaardig. Daarna werd het Turnlied gezongen, door alle bezoekers staande aangehoord. Het pregramma vermeldde 22 num mers. Daar was werkelijk geen hiaat tussen, het doek was nauwelijks geval len of een nieuw nummer werd begon nen. De organisatie was dus prima in orde. De meisjes beschikten bij de vrije oefeningen over meer concentratie dan de jongens, maar allemaal- üeden ze hun best en de spieren werden geoefend, waarom het tenslotte, nee in de allereer ste plaats gaat! Prachtige oefeningen za gen we aan de brug, waarbij de een na tuurlijk heel wat meer mans bleek dan de ander, maar dat maakt niet uit. Wie een misprong of misgreep doet wordt met door het publiek uigejankt, zoals we dat zo spoedig zien bij een voetbalwed strijd. Ook hierin bewijst de turnsport haar uitstekende invloed. Zij zelf is edel. Prachtig waren ook de oefeningen aan de ringen waarbij de vogelnestjes uit onze eigen jeugd toch maar pure surrogaat waren! De paardoefemngen dwongen eveneens ieders bewondering af. Onna volgbaar snel draaiden ze over het ge duldige dier, een handige cowboy, die hun dat nadoet! De oefeningen aan de brug waren zeer knap, in enkele bewe gingen voerde men keurige hoogstan den uit en zwaaide men tenslotte weer even feilloos af. Ook de heer C. Mets maakte nog de moeilijkste oefeningen, waarvoor hij dan ook een spontaan ap plaus m ontvangst mocht nemen. Hij nam eveneens de reuzezwaai voor zijn DAMMEN Uitslagen van 8 Februari: A.: S. Ros-C. Dijker 0-2; G. Dros-C. v.d. Werf 0-2; S. Bakker-J. Vinke 2-0. B.: C. P. Burger-A. v.d. Werf 2-0; N. de Graaf-J. Hooijberg 0-2; J. F. Stam-W. A. v. ZeijJen 2-0; P. Jansen-J. Kikkert 1-1; J. Vonk-Joh. D. Bakker 2-0. C.: P. Bakker-H. Gomes 2-0; F. Schuit-A. Vinke 0-2; J. N. Rijk-D. v. d. Werf 0-2. De belangrijke wedstrijd Winkel-Texel eindigde in een gelijk spel 10-10. Door deze uitslag blijft de laatste plaats voor ons. Winkel Texel: J Helder C. Dijker 1—1 C. Lodder S. Ros 11 Jb. v.d. Welle J. Hooijberg 11 H. Bergman C. v. Heerwaarden 02 A. v. d. Welle S. Bakker 0—2 H. J. Suidendorp G. Dros 20 C. Hartog C. v.d. Werf 2—0 M. Hamelink C. P. Burger 11 B. v. Dijk J. Vinke 02 T. Mantel H. Gomes 20 Vrijdagavond onze feestavond waarop we alle leden verwachten, vergezeld van hun vrouwen, verloofden en vriendin nen. Gezien de ijver van onze feestcom missie, wordt het een knoert van een avond. WAT IS ER TE DOEN? Woensdag 13 Febr. Doopsgezinde Vre desgroep en Kerk en Vrede Woensdag 13 Febr. Shows door de N. V. Goederenhandel Ph. Vlessing Donderdag 14 Febr. Vergadering i.v.m. b i lj ar tkampioenschappen Donderdag 14 Febr. „Met de Jan Ple zier" Revue voor de jeugd. 14 en 15 Febr. Uitvoering De Zwaluw Vrijdag 15 Febr. Ruilveikaveling Den Hoorn. Vrijdag 15 Febr. Uitvoering Mandoli ne- en Accordeonorkest in Casino Zaterdag 16 Febr.: Cabaretavond P. v. d. Arbeid. Zaterdag 16 Febr. Jeugduitvoering S.V.C. Zaterdag 16 Febr.: Non-stop-revue Oud-leerlingen. Zondag 17 Febr.: Uitvoering „Con Amore". Maandag 18 Febr. Jeugduitvoering S.V.C. Dinsdag 19 Febr.: Sparavond. Dinsdag 19 Febr. Vergadering Holl. Mij. van Landbouw, afdeling Eierland Woensdag 20 Febr.: Sparavond Donderdag 21 Febr. Ledenvergadering PTV Texel. Donderdag 21 Febr.: Uitvoering LTB. Vrijdag 22 Febr.: Ulo-feestavond. Zaterdag 23 Febr.: Ulo-fcestavond (bij voldoende belangstelling). Zaterdag 23 Febr.: Uitvoering door to neelvereniging „De Duinkanters". Maandag 25 Febr.: Vastenavondbal. Dinsdag 4 Maart Bijeenkomst bond van Plattelandsvrouwen. Zaterdag 8 Maart: Uitvoering door Udi. Donderdag 13 Maart: Filmavond Boe- ke en Huidekoper. Zaterdag 15 Maart: Middenstands Fa milieavond. Zaterdag 22 Maart: Uitvoering door „Het Masker". rekening. Dan waren er nog de rhyth- mische oefeningen, die ook keurig wer den uitgevoerd. Een pickup gaf telkens even de maat aan, waarna de grammo foon de gehele oefening oegeleidde. Zeer charmant waren ook de bal- werp-oefeningen. Er ontstond geen en kel incident, d.w.z. alle ballen bleven binnen het bereik der dames. Alleraar digst waren ook de Tiroler dansen, waar bij de meisjes allemaal als Tirolers wa ren verkleed. Mej. Mar Kuip, Rozenburg en mej. Annie Brans, Oosterend, bege leidden hen op hun accordeons. In zijn slotwoord bedankte de voorzit ter allen hartelijk voor hun belangstel ling. De heer C. Mets en de heer Mooi werden met bloemen gehuldigd. Een welgeslaagde avond waarvan weer met gulden letters in het turn-his- torie-werk kan worden gewaagd. MORGENMIDDAG FEEST VOOR DE JEUGD TE DEN BURG Morgenmiddag zal de revue „Met de Jan Plezier" voor de hoogste klassen der lagere scholen, enz. worden gegeven. Het feest begint om 2 uur. TWINTIG SOLLICITANTEN Daar de heer J. Kloosterman binnen kort met pensioen gaat, heeft het be stuur van de Prins Hendrik Polder ge gadigden opgeroepen voor de betrekking van molenaar-polderwerkman. Er zijn 20 sollicitaties ontvangen, waarvan 2 van de overkant. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE DEN BURG. Donderdagavond 8 uur Hervormde Mannenvereniging in Eben Haëzer. Vrijdagavond 8 uur Gemeente-avond in Eben Haëzer. TEXELSE MARKT Den Burg, 11 Febr, 1952. Aangevoerd: 3 koeien f 575-f 800. 7 schapen f 70- f90. 43 biggen f 45-f 65. 18 n. kalveren f40-f 65 „HALLO, TAXI!" werd er Zondag avond herhaaldelijk getelefoneerd. De chauffeur wist voor-ie zijn vrachie in het vizier kreeg al waar de rit heen moest: naar Hotel Texel, waar immers het Balmasqué van S.V. Texel werd ge houden. Ja, de taxi's hadden het bar druk en geen wonder, want het weer was ook weer bar slecht met z'n sneeuw en ijzig koude wind. Maar binnen was het gezel lig. Daar speelde de band van Beumkes en daar kwamen al meer gemaskerden bijeen. In grote verscheidenheid van vondsten, er werd door velen best ge speeld en de jury begon dan ook van meet af aan aantekeningen te maken! De voorzitter van de sportvereniging was zo vol vuur door dit traditionele Bijzondere vermelding verdient de bij drage in de vorm van een zelf gemaakt kleedje. Dit was een geschenk van Henk Witte Pzn., die te Alkmaar wordt ver pleegd. „Wij waarderen deze prettige geste ten volle en wensen hem een volle dig herstel toe en een spoedige terug keer in onze vriendenkring", zo schreef de voorzitter. Omstreeks kwart over tien werden de gemaskerden verzocht voor de jury te de fileren. Dat was me een flinke stoet! Er werden de meest potsierlijke demonstra ties gegeven, waarbij vooral de twee schoonmaaksters zich geducht uitsloof den. Het is werkelijk ondoenlijk om alle voorstellingen te beschrijven. Hier volgt de uitslag. feest, dat hij op het laatste ogenblik zijn carnavalsdracht in zijn apartcment aan het Schilderend had laten liggen, ja, je raakt op zo'n avond de kluts wèl kwijt! Hij voegde aan zijn wekelijks sportcom- mentaar de opmerking toe: „Ook nu weer is ons Balmasqué volkomen geslaagd. Een echt SV Texel-feest, een prachtige familie-avond, een compliment voor de organisatoren". Er waren meer dan 60 gemaskerden en allemaal streden ze om de eer, zodat de jury voor een uiterst lastige taak stond. Aan de costumes was over het algemeen bijzonder veel zorg besteed en ook nu weer vielen vele zeer originele vondsten te bewonderen, terwijl de vrolijke noot verre overheerste. Enkelingen: 1. Belastingbetaler; 2. Wim v. Est wielrenner; 3. Badseizoen; 4. Lippenstift. Paren: 1. Bonnentijd; 2. Schoonmaak sters; 3. Jazz Melodie; 4. Vrouwe Fortu- na en de Pechduivel; 5. Sportgirls 1912; 6. Serpetinemeisjes. Groepen: 1. De Speeltuin; 2. Verschil lende landen. En dan waren er nog cowboys, zigeu nerinnen, een schilder, die met Rijks subsidie werkte, een Spaans paar, enfin een bonte rij. Het aantal met-gemaskerden was eveneens groot, ook die hebben zich bij zonder goed geamuseerd, maar de ge maskerden zelf hebben ongetwijfeld de grootste pret beleefd! VISAFSLAG OUDESCUILD. Aangevoerd van 4-10 Febr. 1952: 102 kg schol f0,70-f0,50; 14 kg tong f 1,70-f 1,30, 2 kg tarbot f 0,70-f 0,70; 17 kg schar f 0,45-f 0,45; 20 k? bot f 0,40- f 0,40; 248 kg wijting f 0,17 -f'0,17; 71 kg exportgarnalen f 1,67-f 1,67; 327 kg wul ken f 1.35-f 1,35; 2897 kg kruikels f 0,21- f 0,20. „'N ZOMERZOTHEID" Met de kaartverkoop voor de ULO- feestavonden loopt het lang niet zot: er zijn er al zoveel aan de man gebracht, dat de tv. eede uitvoering op Zaterdag 23 Februari ook doorgaat. Eerlijk gezegd, hadden wij niet anders verwacht, want de avonden zullen weer klinken als, la ten we maar zeggen als een klok! 226 WERKLOZEN Zaterdag stonden bij het Arbeidsbu reau 226 werklozen ingeschreven. Van hen waren er 120 in de DUW werk zaam en 91 in de overbruggings- en so ciale bijstandsregeling opgenomen. De werkloosheid is dus iets gedaald, want vorige week waren 234 Texelaars zonder werk. KRAAMCENTRUM Er wordt nog steeds gewerkt aan de omzetting van het Kraamzorgcentrum Den Helder-Texel in een Stichting, aldus Het Vrije Volk. Het is nl. zo, dat de afdeling Den Hel der van het Witte Kruis, die het Cen trum onder haar beheer heeft, geheel al leen het financiële risico van dit werk draagt, terwijl alle afdelingen van het Witte Kruis in de kop van N.-Holland van de diensten van het Centrum profi teren. Om de lasten in het vervolg gelijke lijk te verdelen is men op de gedachte gekomen het Centrum in een Stichting om te zetten. Elke afdeling, die lid van de Stichting wordt draagt dan bij in de kosten, naarmate in haar rayon gebruik is gemaakt van de diensten van die Stichting. De kosten van een verzorgingsdag be dragen omstreeks f 10 van welk bedrag door bijdragen van de geholpen gezin nen, subsidies van het Rijk e.a. ongeveer f 8,50 wordt gedekt. Per verzorgingsdag blijft dus ongeveer een tekort van f 1,50. De deelnemers in de Stichting nemen nu op zich om voor de in hun rayon ver leende verzorging maximaal f 1,50 per verzorgingsdag bij te betalen. Hierdoor worden de lasten naar het aantal verzor gingen verdeeld. Daar deze bijdrage voor de afdelingen van het Witte Kruis te bezwaarlijk zou den worden, is aan de betrokken ge meentebesturen verzocht dit werk te subsidiëren. Vele gemeentebesturen zijn reeds in principe bereid hieraan hun me dewerking te verlenen, omdat het Witte Kruis aan allen zijn diensten verleent, zowel leden als niet-leden en tevens om dat het Witte Kruis belangrijk werk ver richt voor de volksgezondheid. HOUT AANGESPOELD De Cocksdorp, 11 Febr. Vanmorgen spoelden alhier op het Eierlandse strand ongeveer 400 mijnstutten aan. Ze zijn door de strandvonderij opgeslagen. INWIJDING GEREFORMEERDE KERK De Gereformeerde kerk te Den Burg, welke in plan-Zuid is gebouwd, hoopt men Donderdag 21 Februari, dus vol gende week, in te wijden. De plechtig heid begint om half acht. RODE KRUISCOLONNE De colonne van het Rode Kruis gaat vanaf morgenavond, Donderdag 14 Fe- bruari as., iedere Donderdag in het Dorpshuis oefenen. WEER MOND- EN KLAUWZEER OP TEXEL Op het bedrijf van de heer H. J. Zijm, Emmalaan, hoek Haffelerweg, Den Burg. is mond- en klauwzeer geconstateerd. Dat is wel jammer, want ons eiland was deze besmettelijke ziekte juist een paar weken kwijt. De directeur van Texels Fanfarecorps en vele andere muziekvrienden hebben zich Zaterdagavond behoorlijk opgewon den. En terecht: een naamgenoot van de directeur, maar gestoken in een uniform, welke er op duidt, dat men is aangesteld als „ambtenaar, die belast is met het toezicht op de openbare orde, burgerlij ke bewaking en handhaving der volks tucht", i.e. de politieagent V., voelde zich op deze avond geroepen om drie jeugdige, werkende leden van het diamanten muziekcorps te sommeren de zaal te verlaten, nadat muziek en toneel de toeschouwers hadden geamuseerd en een danspartijtje wachtte. De muzikan ten waren nog geen achttien, nl. 15-17 jaar, en ze hadden 'm maar te smeren! Deze jongens, hebben maandenlang twee maal per week ingespannen gerepeteerd om op de uitvoering, hür. jaarlijkse feestavond, zo goed mogelijk voor de dag te komen. Hun wachtte thans een uitje na het met zoveel zorg èn liefde geboden muzikale gedeelte. U begrijpt, dat deze jongens diep teleurgesteld waren en hun het huilen nader stond dan het lachen. De directeur van Texels Fanfarecorps sprong terstond voor zijn jongens in de bres en daarmede scheen hei incident te zijn bekeken, maar.toen de directeur zich even later elders in de zaal bevond werden de jongelui tóch de straat opge jaagd, terwijl.de ouders mochten blijven. Dit meer dan misselijke incident be hoeft wel geen commentaar. Het ligt voor de hand, dat het bestuur van Texels Fanfarecorps reeds een „tegenoffensief" voorbereidt! De Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Texel liet zijn jaarvergadering ver gezeld gaan van een tentoonstelling van handwerken der leden. Ook waren ver schillende werkstukken van niet-leden, buiten mededinging, ingezonden. Het oudste ingezonden stuk was een merk- en stoplap van het jaar 1757, met bizonder fijn uitgevoerd stopwerk. Er waren vele mooie inzendingen op allerlei gebied. De jury, bestaande uit de dames mw. Broere, mw. Tiessen-Spaans en mw. Reij-Smit, had dan ook een moeilij ke taak. Ze kwam tot het resultaat van de hieronder vermelde prijzen. Wanneer onze Koningin binnenkort Haar voorgenomen bezoek aan Amerika zal brengen is dit naar de hoop en de verwachting van vele Nederlanders een welkome gelegenheid om het Ameri kaanse volk van onze erkentelijkheid te doen blijken voor alles wat de hulpver lening door dit grote volk in en na de oorlog voor ons kleine Nederland heeft betekend. Het is over het algemeen niet prettig wanneer iemand ons onder het oog brengt dat wij wel eens mogen beden ken, hoeveel reden er is om een ander dankbaar te zijn. Wij hebben natuurlijk met vergeten, dat de bevrijding van Ne derland ook tal van Amerikaanse mensen levens heeft gekost, maar anderzijds be schouwen wij dit toch ook wel eens te nuchter als de natuurlijke gang van een oorlog en vinden wij dat alles steeds van zelfsprekender. Nog minder prettig is het voor een zelfstandig volk als het Nederlandse om er, bijna dagelijks, aan te worden herin nerd dat wij een groot deel van onze betrekkelijke welvaart van na de oor log en een belangrijk deel van onze wederopbouw rechtstreeks te danken hebben aan Amerika. Wij zijr geneigd het oelang van dit alles door allerlei, soms logische motive ringen, te verkleinen. Laten wij voor één keer de feiten eens onderkennen zoals zij zijn, en ons ver heugen op het initiatief van een aantal vooraanstaande Nederlanders om gelden te verzamelen teneinde Hare Majesteit de Koningin in de gelegenheid te stellen een sprekend geschenk aan te bieden van het Nederlandse volk aan het Ameri kaanse volk om daarmede onze dank-, baarheid tot uiting te brengen De bedoeling is om een carrillon aan te bieden. Hiermede wordt dan, zo zegt het voorbereidend comité, een sprekend symbool gevonden van de verbondenheid van onze natie. Iedere klok stelt een deel van ons land voor of een bepaalde groep. De kleinste klok zal Prinses Marijke op 19 Februari reeds worden ter hand gesteld door een deputatie van de Nederlandse jeugd. Het Centrale Comité vroeg mij ook hier een Comité in het leven te roepen. In de eerste plaats meende ik dat wij al zoveel commissies kennen dat daar ook wel eens bezwaren tegen konden ontstaan, maar bovendien kwam het mij voor dat hier wel typisch een terrein van actie lag voor onze eigen jeugd. Het is daarom dat ik mij gewend heb tot de Hoofden van scholen met verzoek hun bemiddeling te willen verlenen. Wanneer alles naar wens verloopt zal dan op 16 Februari hier, zoals in verder Nederland, de geldinzameling voor het beschrevene wel plaats hebben. Moge Texel, dat wel zijn eigen ge schiedenis heeft, in dit verband niet ach terblijven en een goed figuur slaan in de rij van Nederlandse Gemeenten. C. DE KONING, Burgemeester. UITVERKOCHT Alle kaarten voor de 2e opvoering van de revue „Met de Jan Plezier", Za terdagavond a.s.. waren gistermiddag reeds uitverkocht! Esperanto bij het onderwijs In „De Esperantist", mededelingenblad van het Bureau Esperanto bij het Onder wijs, verscheen een 5-tal korte artikelen, waarin vier directeuren van Rijks kweekscholen en een inspecteur van het Lager Onderwijs hun mening zeggen over Esperanto bij het Onderwijs. Zij komen tot de conclusie, dat het onder wijs van Esperanto op de Rijkskweek scholen gunstig verloopt en dat het zich instijgende lijn beweegt. Het onderwijs in Esperanto begon in 1948 op 4 kweek scholen, welk aantal thans is gegroeid tot 7. In October jl. is met dit onderwijs een aanvang gemaakt op de kweekschool te Hilversum met 63 leerlingen Peer Gynt in Esperanto. Zo juist is het drama „Peer Gynt" van de Noorse schrijver Hendrik lbsen in het Esperanto verschenen. Volgende week petroleum teuge Boksprijze In de pauze werd een drietal hand werktechnieken gedemonstreerd, nl. het kantklossen door mw. Broere, het we ven door mej. A. Roeper en smyrna- werk door mw. Bruin-Over. De rest van de avond werd gevuld met enkele voordrachten, waarbij een drietal dames uit Den Burg voor de vro lijke noot zorgde en de dames uit Eier land een vuurtoren met echt draaiende lichten op het toneel plaatsten en daar bij een toepasselijk lied zongen. Uit hei jaarverslag hoorden we verder, dat dit jaar 11 bijeenkomsten zijn gehou den, een record, en dat de afdeling Texel momenteel 161 leden telt. De volgende bijeenkomst is bepaald op 4 Maart, waarin zal optreden de voor drachtkunstenares mw. Backer-Breed uit Schagen. De uitslag van de tentoonstelling was: Bontborduurwerk met zijde: 1. mw. N. Oele-Brüin; 2. mw. Stam mes-de Wit; 3. mej. Zr. Harinck. Bontborduurwerk met wol: 1. mw. Tollenaar-Oele; 2. mw. G. Rab-Dros; 3. mw. Dekker-Hovenier. Wollen breiwerk: 1. mw. A. Keijser- de Beurs; 2. mw. v. Maldegem-Boesveld; 3. mw. N. Oele-Bruin. Gebreide jumpers: 1. mw. Langeveld- Plaatsman; 2. mw. H. Schrama-Lap; 3. mw. A. Kikkert-v. d. Vis. Kelim: 1. mw. Jouwersmu; 2. mw. Dek ker-Hovenier; 3. mw. v. Ingen Schenau- Kuiper. Weven: 1. mej. A. Roeper, 2. mw. van Ingen-Schenau-Kuiper. Smyrnawerk: 1. mw. G. Langeveld- v. Rossem. Haken: 1. mw. N. Wuis-Dros; 2. mw. 1 v.d. Pijl-Damme; 3. mw. N. Kok-Krijnen. Kunstbreiwerk: 1. mw. v. Ingen-Sche- nau-Kuipex; 2. mw. G. Langeveld-van Rossem; 3 mw. N. Kok-Krijnen. Kloskant: 1. mw. Laan; 2. mw. v. In gen-Schenau-Kuiper; 3. mw. Beemster- boer. Frivoleté. 1. mw. v. Moort; 2. mw. H. Schrama-Lap; 3. mej. A. Roeper. Wit borduurwerk: 1. mw. Hente; 2. mw. Keijser-de Beurs; 3. raw v. Malde- gem-Boesveld. Het volgende verhaaltje is ontleend aan het zojuist bij E. J. Brill, Leiden, verschenen boek „Het Tessels Woorden boek" door Dr. S. Keyser (f 14,75). Vroeger, as de tied fan kievitseiersoe- ke forbee wos, ginge we in Mei eier fan are feugels -soeke, wot doe free mog, te minste ze liete je free soeke. In 't Nuw- weland op de Stór of in de Pette in ok in de Poel of op 't Kooistik kon je d'r genog fiende. 't Beurde wel d'rs dot je d'r mit 50 soms wel 100 tuus kwam. We skouwde ze eerst ollemaal, want as ze fuul wasse, liete we ze legge. We snede er dan mit ons mes 'n groote V bee; dat beteekende, dat ze fuul (vuil) ware en iedereen liet ze dm lègge, want sukke fuule eier uuthale wier altied as 'n lillike streek beskouwd. We sochte dan meest naar eaer fan kluute, lieuwe, tjerke, mareis, kragemakers, stortjes en zwartkopmeeuwe; soms beurde 't ok wel, doi we d'rs een vroekeitje meena- me, maar kleinder eitjes nooit. Kleine eitjes uuthale fonde we eve slecht as fuule eier uuthale. Na 15 of 20 Mei sochte we niet meer; we liete de feu gels dan varder broede en as je dan een maand later in 't Nuwweland kwam, sag je verscheie jonge feugels loope, feul meer dan teugewoordig en toch worre er nouw (1930) lang soveul eier niet uut- haalt as vroeger. D'r wasse vroeger ok nag al puur harmelinge, die verscheie jonge feugeltjes dood maakte. Nouw is d'r temet gien ien meer, maar de swart- koppe en die groote kokmeeuwe make nouw meer feugeltjes dood as vroeger de harmelinge. Zowwe ze die meeuwe teugewoordig niet te veul beskerme? Vroeger sag je veul meer kluute dan teugewoordig. An de Westkant van de Watermolesweg leide ze temet overal en bee de weêl op de Wilde leide d'r ok puur. In de Prins leide d'r verscheie bee de Molekolk en bee de kreeke, die hier en deêr in 't land ware. Ok are feugels zoo as mareis, tjerke en kragemakers sag je vroeger feul meer. Die leide over al in het land en ok in de nolle. Deér leide ze in 't Groote Flak, Kaperflak, Noordflak, Pieterrooze flak, Zonneflak- kie en zelfs in de binneflakke van de Buuteriggel. In 't Groote Flak lagge ok puur snipeitjes en die sie je nouw temet niet meer. 't Is jammer. In de broedtied konne ze ok leuk deur de lucht fliege en d'r op ien flerk skuun naar beneje late falie, wat zoo'n bezonder snorrend ge- luud gat. Ze lagge d'r eitjes zoo sekuur weg, dat je ze temet niet fiende kon en je most de zgn. torentjes in 't gras al in de gate hewwe om ze te fiende. Zowwe ze d'r niet te lang jacht op make? In April, as de beesies al lègge, magge ze niet skote worre. Me dunkt as ze er tot hallef Februari op jaage, was 't al lang genog. Doe we nag jonges wazze beskouwde we 't altied as 'n sport, wie de meeste kleine eitjes te lègge wist. Meest wazze het eitjes fan lieuwerikke, stóggies, kneutjes en graspiepertjes (vinkies noemde we die), die we fonde, maar ok wel d'rs paapies, kwiksteérte, geelbor- sies, rietgorsies, zwaluwtjes en nog meer. Maar, zoo as ik skreef, uuthaale deede we die niet. Ik hoop, dat alle jon ges en meikes op Tessel d'r nag zoo over denke, want 't mooiste op Tessel is en bluuft toch de feugelwereld, zoo mooi as je die narges fiend. Nouw wil ik uut- skeie, want aars wordt 't te lang. De le zers moetc de foute, die ik maak maar deur de fingers sien, want aars durf ik nooit meer te skrieve. Groetend, EISOEKER".

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2