Fanfarecorps D.E.K. hield drukbezochte jaarvergadering Het vreemde gaat trekken! Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech De P.T.V. vergaderde Vergeten Nooit! Alle leden van D.E.K. alsmede enkele donateurs waren Vrijdagavond in Loods manswelvaren aanwezig, toen de voor zitter, de heer Jb. Kil jan, de vergade ring met een toepasselijk woord opende. Na de notulen bracht de secretaris, de heer A. Smit, zijn jaarverslag uit. D.E.K. kan op een goed jaar terugzien. Er wer den twee serenades gebracht, bij de te rugkeer van A. Slegh en IJ. Kikkert uit Indonesië en aan het echtjaar G. Kiljan- Barhorst bij hun 40-jarige echtvereni ging Vanaf 5 Juli werd tijdens het sei zoen iedere week strijd om de man en de vrouw gehouden. D E.K. gaf verder een concert in de muzieknis te Den Burg, evenals een in eigen dorp. De winteruit- voeringen slaagden ook uitstekend. Een drietal leden ging met succes naar het solistenconcours. Met moed trekt men weer ten aanval op de concoursnummers voor a.s. Hemelvaartsdag. Onder de be kwame leiding van de heer U Bouwsma zal dit zeker in orde komen. De penningmeester, de heer J. Kil jan, las vervolgens zijn afrekening voor. Ze waren tevoren prima in orde bevonden. In kas was vorig jaar f 147,25. De inkom sten bedroegen f 1615,67 en de uitgaven f 1397,35. Een batig saldo dus van f 218,32. Er werd f 200 gestort voor het bouw fonds als aflossing voor de muzieknis. Bestuur. De heren P. Boon en C. Dekker aftredend. Zij wensten niet meer herko zen te worden. Na stemming werden de heren J. Koopman en J. Kalis gekozen. Zij namen beiden hun benoeming aan. Hierna las de voorzitter enkele medede lingen voor aangaande het solistencon cours en het bezoek van uitvoeringen van andere corpsen. Na een korte pauze was de rondvraag aan de orde. De heer Pool informeerde hoe het met de bouw van de muzieknis stond. Persoonlijk zag hij liever een re petitielokaal. Dit laatste is evenwel niet mogelijk en met de bouw van de mu zieknis kan nog niet worden begonnen omdat het geld nog niet bij elkaar is. Ook is er nog geen grond beschikbaar. Naar aanleiding van een vraag, gesteld door de heer S. Lap Dzn., werd besloten de donateurslijst nog eens na te kijken, daar er enkelen vergeten waren bij het aanbieden der donateurskaarten. De heer A. Slegh sprak namens de V. V.V. zijn dank uit aan de leden van D E. K. Verder verzocht hij of de strijd om de man in het aanstaande seizoen op Dins dag gehouden kan worden. Dit verzoek zal worden ingewilligd. Di heer Joh Bakker wilde het geld voor de muziek nis vastzetten daar er anders jaarlijks te veel onkosten afgaan. Na enig heen en weer gepraat, werd het voorstel goedge keurd. De verlichting op het toneel moet nodig worden verbeterd, aldus de heer G. Kiljan. De heer D. Rotgans beloofde spontaan, dat er schijnwerpers zullen komen. Het nieuwe bestuurslid de heer J. Koopman, was van mening, dat er een goed orde moet zijn bij de repetities en ook moeten de instrumenten geregeld worden nagezien. De heer S. Zijm begon nog eens over het beloofde concert, dat vorig jaar voor De Westen zou worden gehouden. Door de grote drukte was hiervan niets gekomen. Besloten werd, dat zodra er te Den Hoorn een concert is geweest, dit zal worden herhaald voor De Westen, vermoedelijk bij Bosch en Duin". Uit financieel oogpunt kan voor de sportvereniging niet meer worden ge speeld. Deze vereniging met zijn vele jonge krachten kan stellig zelf ook iets brengen in het seizoen. Indien noodzake lijk, zal voor de kleuterschool weer een avond worden gespeeld. De heer P. Boon vroeg of men nog naar andere dorpen zal gaan concerteren. Het bestuur is voornemens dit zo weinig mogelijk te doen wegens de hoge kosten die hieraan verbonden zijn. Hierna sprak de heer U. Bouwsma als dirigent nog een hartig woordje tot de leden. Hij drong er met klem op aan dat de repetities geregeld moeten worden be zocht, wil men op het a.s. concours een eerste prijs in de wacht slepen. De strijd- avonden kwamen nogmaals ter sprake. Besloten werd dat kinderen beneden 14 jaar voortaan niet meer aan het spel mo gen deelnemen. De heer M. Witte werd benoemd in de toneelcommissie, daar de heer D. Pool zich hieruit wenste terug te trekken. Na nog enkele geanimeerde be sprekingen werd de vergadering tegen twaalven door de voorzitter gesloten. PRAATAVOND IN DE LANDBOUW SCHOOL Vrijdag zullen op de praatavond weer interessante onderwerpen worden be sproken: de heer Jac. Lap Kzn. zal spre ken over „de oude tijd", de heer Jn. Koorn over de Kunstmatige Inseminatie, terwijl de heer P. Hin Dzn. voor een grote verrassing zal zorgen. Nu de drukte van de revue achter de rug is, raden we de oud-leerlingen aan om de ernstige kant weer op te vatten en allen de praatavond te bezoeken. FILMNIFUWS „IN VREDESTIJD" Het is deze uiterst spannende, uit de filmstudio's te Kiew afkomstige film, waarmee de Vereniging Nederland-U.S. S.R. een tournee door Nederland maakt. ,.In Vredestijd" behandelt ae belevenis sen van een Sowjet-duikboot na de oor log en is gebaseerd op de werkelijkheid. De film is niet alleen interessant door de fraaie onderwateropnamen, waar voor het een extra piijs te Karlovy Vary verwierf, maar bovendien toont deze film van regisseur Wladirnir Bruan de kameraadschap en offervaardigheid van de mens in de ure des gevaars. De rolbe zetting is, zoals trouwens in elke film uit de Sowjet-Unie, zeer sterk. Serge Goer- zow, bekend o.a. uit „De Jonge Garde", speelt Panitsjoek en ook de andere rol len worden door acteurs van naam ver vuld. Een ieder, die behalve spanning, ook naar andere waarden in een film zoekt, verzuime niet, deze film te zien. J D. (Nadruk verboden) door G Th. Rotman 43. Hup! daar ging de hond van juf frouw Var. Sintelen de sloot over, en hup! Houvast hem achterna, eveneens de sloot over, met het gevolg, dat Pikdraad tot zijn grote ontzetting het water in ging De arme man dacht minstens, dat zijn laatste uur geslagen had en werd binnen in het hondehok krijtwit van schrik. 44. Maar gelukkig voor 's mans vrouw en zeven kindertjes liep alles nog bo venstbest af. In de eerste plaats sprong do ketting los en in de tweede plaats kwamen de bewoners van een vlakbij aan de weg staand huisje te hulp. Na mijn bezoek aan Wenen vertrok ik, om in Zwitserland de vertegenwoordiger van de A.N.V.V. te bezoeken en tevens verschillende reisbureau-directeuren en andere instanties. Zwitserland bleek buitengewoon duur te zijn. In 1950 had ik gelogeerd in een groot hotel tegenover het station, doch dat was me deze keer te peperig. Ik had daarom uit het A.N.W.B. boekje een an der uitgezocht, dat ongeveer tien minu ten lopen van het station af was. Toen ik de volgende dag mijn rekening betaalde, dacht ik aan het gezegde: of je nu door de hond of de kat gebeten wordt! U begrijpt, dat de rekeningen elkander weinig uit de weg gingen. De prijzen die ik voor logies en ontbijt in Zwitserland betaalde, lagen tussen de f 11 en f 15. Een heel bedrag dus. Met deze 15 gulden ben je er natuurlijk nog niet, want je moet toch minstens nog één keer iets eten. Dat „iets" kostte ook een heleboel geld, zoveel zelfs, dat ik mijn tijd in Zwitserland zoveel mogelijk bekort heb en veel besprekingen op dezelfde dagen heb trachten te beleggen Onze vertegenwoordiger, de heer Wink, was weer bereid, uren met mij te praten over toeristische kwesties. Ik be sprak o.a. met hem het probleem dat me al lang had beziggehouden, nl. de ver vlakking die ik zag in diverse toeristen oorden Ik vertelde hem, hoe wij het op Texel zagen en het deed mij bijzonder veel genoegen van de heer Wink te mo gen horen, dat er een groot aantal Zwit sers zijn, die deze gang van zaken (d.w.z. vervlakking) betreuren. Vooral de intel lectuelen zoeken dié plaatsen op, waar het nog rustig is en waar men nog in staat is in contact te komen met de een voudige bevolking. Deze mening had Dr. Knapf, Docent aan de Universiteit in Bern voor het vak „Vreemdelingenverkeer" ook. Ik had het geluk een lang onderhoud met Dr. Knapf te hebben. In Zwitserland is men, wat toeristische organisatie en toe ristische opleiding betreft, ons land ver vooruit. Er is een schat aan publicaties verschenen, waar je jaloers op kan wor den. Aan de verschillende universiteiten zijn regelmatig lezingen over het toeris me. Vanzelfsprekend is het toerisme (of moet ik zeggen, was het toerisme) voor Zwitserland belangrijker dan voor ons land en kunnen de Zwitsers terugzien op tientallen jaren van voorbereidingen en ervaringen. Hetgeen niet wegneemt, dat hun wetenschappelijke opleiding me de brengt, dat men de loop van het toe risme nauwlettend gade kan slaan en de bakens kan verzetten op elk gecontro leerd en gewenst moment. Dr. Knapf was zo vriendelijk mij een aantal perfecte toeristische boekwerken cadeau te geven, waar ik bijzonder blij mee was. Wat me in Zwitserland bijzonder op viel, was de duurte der spoorwegen. Ik moest in Zwitserland nog een biljet Zu rich. Bern, Lausanne, Genève, Basel ko pen en kon daar het fantastische bedrag van ongeveer f35 voor neerleggen! Men krijgt wel waar voor zijn geld, d.w.z. de spoorwegcoupé's zijn zeer goed ingericht en comfortabel, hetgeen ook wel prettig is Dit neemt natuurlijk niet weg, dat het reizen in dit bergland schrikbarend duur is In Genève had ik de pech, dat het water bij bakken tegelijk uit de grijze hemel werd gegoten. Het grote meer lag eveneens grijs en accepteerde de hoe veelheid water met 'n gerimpeld gezicht. Het leven in Genève doet denken aan het leven in een Franse stad. Luchtig vlot, nonchalant. Geheel anders dan in de noordelijker gedeelten \an Zwitser land. Mijn gastheer in Genève, Dr. Haarsmi, regionaal vertegenwoordiger van de A.N.V.V, vertelde me, dat Ge nève wellicht Frans geweest zou zijn, in dien er geen grote godsdienstige ver schillen zouden zijn geweest Het is na tuurlijk bekend, dat grote mannen, zoals Calvijn, geleefd en gewerKt hebben in deze prachtige stad. Vanzelfsprekend bespraken Dr. Haars- ma en ik hoofdzakelijk de mogelijkheden die er waren, om Frans sprekende Zwit sers naar Texel te halen. Maar, en dit was zeer prettig, ook andere toeristi sche onderwerpen werden besproken en Dr. Haarsma wist zo enthousiast te pra- Door G. W. Oskamp ten over Spanje, dat ik besloten ben, mijn volgende vacantie door te brengen in dat land, waar die grote man vandaan komt, die ik elk jaar in één van onze dorpjes vertegenwoordigen mag. (Dan komen ei echte ansichtkaarten uit Spanje!) De weg terug. Met een zeer snelle trein reed ik die zelfde dag nog van Genève naar Basel, waar ik een allerprettigst onderhoud had met dr. Willenegger, directeur van het Bazelse Ziekenhuis. Zo prettig om dan te horen, dat Texel in Zwitserland aanbevolen is als oord, waar het nog stil en rustig is! Die nacht, om kwart voor één ging de nachttrein uit Basel weg, die me weer naar Holland moest brengen. Zo'n lange nacht, heb je de tijd om na te denken over allerlei problemen die in je opgekomen zijn tijdens de reis. Eén van de belangrijkste problemen, die ik al in mijn vorig artikeltje even heb aangehaald, was wel, of wij willoos tegemoet moeten komen aan de eis van de moderne wereld, nl. het bieden van allerlei even modern vermaak. De opgedane ervaringen, de gesprek ken met deskundigen, daarbij gevoegd de eigenaardige situatie van ons eiland, gaven mij de volle overtuiging, dat Texel moet blijven een oord, waar het rustig is. Waar men nog uren kan dwalen langs een stil strand. Waar men nog in de rustige duinen kan genieten van het al leen zijn m Gods vrije natuur. Ik ben mij er van bewust, dat er ook op Texel mensen zijn, die het liefst zou den willen toegeven aan de vraag van een groep personen en steeds maar dans, film, vermaak zouden willen geven. La- en zij zich er dan echter van bewust zijn, óat toegeven aan de vraag naar modern vermaak, automatisch gevolgd zal wor den door een grote toevloed van hen, die dat vermaak zoeken, waardoor zij, die juist komen voor rust, verjaagd worden. De gehele accomodatie van Texel is er op genent, onderdak te bieden aan de na tuurvrienden. Het kan een natuurlief hebber niet zo veel schelen of hij stro mend warm en koud water op zijn ka mer heeft. Het kan hem niet zo veel schelen dat de inrichting van de verschil lende bedrijven eenvoudig is. Daar komt hij niet voor. Als we maar niets aan „zijn" natuur veranderen. In de Horeca", weekblad voor hotel-, restaurant-, café-, pension- en aanver wante bedrijven, uitgegeven d.d. 4 Ja nuari 1952, staat in het hoofdartikel o.a. geschreven „Het is aan hen (de ondernemers) om de vreemdeling te laten kennismaken met een vorm van gastvrijheid, die ver bonden is met het karakter van de plaats of de streek. Wat misschien aan moderne uitrusting (nog) mankeert, kan vergoed worden cioor de sfeer van het bedrijf, in de gemoedelijke service en door de ty pische landelijke keuken. Toeristisch Ne derland bestaat niet enkel uit drie grote steden Die ontdekking heeft menige vreemde toerist reeds gedaan en de te kenen wijzen er op, dat hij in de naaste toekomst het overige land meer dan voorheen in zijn aandacht gaat betrek ken". Laten wij ons zelf blijven! Alleen dan is er (toeristisch gesproken) een goede toekomst voor ons eiland weggelegd. G. W. O. VOOR ONZE LANDBOUWERS Door een goede koperhuishouding van ae Nederlandse bodem kunnen duizen den neen, millioenen worden be spaard, terwijl productievermeerdering de Nederlandse deviezenpositie en dus de levensstandaard belangrijk kan verbete- ïen. Daarom heeft het Landbouwkundig Bureau voor Kopermeststoffen, Postbus 113, Arnhem, een broohure laten samen stellen, getiteld: „Een eenvoudige reken som bewezen". Iedereen kent het vraag stuk der Koperbemesting. In deze bro chure zijn de problemen op objectieve, gedocumenteerde en duidelijke wijze uit eengezet. Dit boekje wordt belangstellende le zers op aanvrage gratis toegezonden, evenals andere documentaties. DAMMEN Uitslagen van 22 Februari. B.: W. A. v. Zeijlen-J. Hooijberg 11 C. P. Burger-N. de Graaf 02 Joh. D. Bakker-J. P. Stam 11 J Vonk-A. v. d. Slikke 2—0 C.: F. Schuit-H. Gomes 11 De wedstrijd Texel-Damlust eindigde in een 10-10 gelijk spel. Hierdoor zijn we definitief als laatste geëindigd. We ho pen ons in de degradatiewedstrijden als nog te kunnen handhaven. Damclub Texel Damlust C. Dijker Joh. Huitema 0-2 S. Ros Th. de Haas 2-0 C. v. Heerwaarden-C. v. Schuffelen 1-1 J Hooijberg Zijp 0-2 S. Bakker Bolders 1-1 G. Dros P. v. Schuffelen 1-1 C. v. a. Werf v. d. Hoven 0-2 J. Vinke Bak 2-0 P. Jansen Weel 1-1 A. Vinke H. Engeringh 2-0 Eindstand 1010. VISAFSLAG OUDESCH1LD. Aangevoerd van 18-24 Febr. 1952: 892 kg schol f 0,50-f 0,27. 128 kg tong f 2,80-f 1,25. 17 kg tarbot f2,f 0,70. 231 kg schar f 026-f 0,26. 200 kg bot f 0,20-f 0,20. 7 kg kabeljauw f0,70-f0.50. 9 kg wijting f 0,20-f 0,20. 200 kg handels garnalen f 0,80-f 0,80. 303 kg wulken f 1,50—f 1,50. 907 kg kruikels f 0,20-f 0.20. 1140 kg kokhanen f 0.35-f 0,35 De balans gaf het volgende beeld: kas gelden f251,76; postrekening f 23,50; Boerenleenbank f 867,33; Rotterdamsche Bank f 199,40; voorraad eieren f78,67; bedrijfschap eieren f 100,afnemers eieren f312,52, voorraad schutbladen f 132; kisten en cartonnage f 450; sor- teermachine f 600; kantoorinventaris f200; verbouwingskosten f522,62; te vor deren onkosten f72,08; te vorderen ren te f 3,70; bedrijfsauto f 3800; kalkbakken f 1,weegklok f 1,gebouwen en ter rein f 1,totaal f 7616,58. Algemene onkosten f 160, rente en kos ten f 124,90; algemene reserve f7331,68; totaal f 7616,58. De gehele winst is aan gewend voor afschrijving (f 2700,02) en uitkeringen aan de leden. Namens de Commissie van Beheer verklaarde de heer Jac. Bakker de boe ken enz. in orde te hebben bevonden. In deze commissie hadden ook zitting de he ren G. Koorn Thzn. en J. Kuip Mzn. De heer P Zoetelief, De Cocksdorp, werd als bestuurslid herkozen; de heer S. Bakker Czn., Westerweg, werd be noemd tot lid van de Commissie van Be heer, als opvolger van de heer J. Kuip Mzn., die niet herkiesbaar was. Er werd levendig gediscussieerd over de kwaliteit der eieren. Beste remedie te gen bevuiling is droge hokken, lange weg van entree tot het nest en in de legplaats een flinke laag houtschaafsel, dat iedere timmerman gaarne gratis zal afstaan. Nest regelmatig bijvullen. Vuile eieren in apart rek! Er zijn nog enkele met-lecen, die de eieren wel aan de PTV ieveren. Ge tracht zal worden hen door een persoon lijk bezoek als lid in te schrijven. „De niet-leden weten blijkbaar niet, dat on ze gebouwen en terreinen voor f 1,op de balans staan!" schertste de heer J. Bakker Czn. De heer N. de Jong vond het vreemd, dat er leden zijn, die hun eieren niet leveren. In de rondvraag kwam o.a. de handel in pluimvee ter sprake. De heer N. de Jong zou het redelijk vinden als de PTV een zeker pet. berekende voor de door haar te nemen moeiten bij de afzet, te meer daar de handel in belangrijkheid gaat toenemen. Dit zal het bestuur eens bekijken. Om half 11 werd de vergadering ge sloten. NAMENS DE VOORHEEN VRIJE GE REFORMEERDE KERK In ons verslag over de in gebruikne ming van de nieuwe Gereformeerde kerk te Den Burg meldden we: „Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer Jn. Vlaming van Oosterend. Ook hij bood zijn gelukwensen aan en wenste de kerk Gods zegen toe" Door ons is verzuimd te vermelden, dat de heer Vlaming sprak namens de v.h. Vrije Gereformeerde Kerk te Oosterend. FEUILLETON 30). Zo, zo, zei de pianolerares cynisch. Je had tenslotte generlei verplichting, om mij dat te vertellen. Renate herinnerde zich, dat ze haar vriendin indertijd, toen ze bij het Bauer- kwartet had voorgespeeld, hierover niets had verteld. Nu zweeg ze schuldbewust. In ieder geval is mij door de inhoud van deze brief het een en ander duidelijk geworden. Jij hebt Paul uit het kwartet verdreven Jij hebt die arme jongen het hoofd op hol gebracht en zo lang met zijn gevoelens gespeeld, totdat hij geen andere uitweg zag dan voor je te vluch ten en zich hals over kop in deze waan zinnige buitenlandse tournee te storten, die hem menselijk en artistiek ten gronde richt. En bovendien Je bent niet wijs, Grote! nep Rena te ontsteld. Laat ik je toch uitleggen, hoe alles in zijn werk is gegaan! Je hebt er helemaal verkeerde gedachten over. Ik weet precies waaraan ik toe ben, sneed Grete met scherpe stem Renate's verklaringen af. Neen, onderbreek me niet Je hebt er bewust op aangestuurd, om Paul uit het kwartet te verdrijven, ten einde zelf daarin te worden opgeno men. Wil je soms ontkennen, dat je niet eerzuchtig genoeg was voor een solisten- carrière en dat je ware bestemming in een kamermuziekensemble lag? Of wil je soms bestrijden, dat Paul alleen door jou op die onzalige gedachte kwam, zelfstan dig te worden en zijn heil m het buiten land te zoeken, alleen omdat hij jou wil de vergeten? Alsjeblieft, die brief laat geen twijfel over mogelijk. En al beweert hij dan nu ook, dat hij over die rampza lige hartstocht voor jou heen is, het feit, blijft toch bestaan, dat zijn loopbaan ver knoeid is, terwijl jij je sluwe plan hebt doorgezet en nu op Pauls plaats zit. Maar Grete, luister dan toch in vre desnaam, smeekte Renate ontsteld. Laat ik je dan toch uitleggen Ik heb geen verklaringen nodig! Ik zie het ontzaglijk duidelijk. Het hindert helemaal niet, dat je mijn vriendschap misbruikt hebt en datrje achter mijn rug om hebt gewerkt en gelogen. Daar kom ik wel weer overheen. Maar in één punt ben ik onverbiddelijk: als het om Paul gaat! De ogen van 't anders flegmatieke meisje schoten plotseling vuur. Als je het nog niet mocht weten, ik heb voor Paul mijn hele leven opgeofferd. Ik heb voor hem gevochten en geploeterd, om dat ik veel van hem houd en in hem ge loof. Ik heb in bioscopen en tingeltan gels gespeeld, alleen om het geld voor zijn dure privélessen bij elkaar te krij gen. Ik heb voor hem. och, waarom vertel ik je dat eigenlijk allemaal. Met al je knapheid ben je toch maar een koel en hooghartig wezen, sluw berekend, ie mand die nooit zal begrijpen wat onzelf zuchtige liefde is. Maar met het recht, waarop ik door de door mij gebrachte of fers aanspraak kan maken, eis ik één ding van je. dat je je terugtrekt en Paul zijn plaats in het kwartet teruggeeft. Hij in de eerste plaats heeft er net zo hard voor gewerkt als die andere drie, waar door het kwartet vandaag de dag zo be roemd is. Het succes van gisteren. Nu wil ik ook wel eens aan het woord komen, viel Renate haar in de re de. Ze was weer in zoverre tot zichzelf gekomen, dat ze kalm kon zeggen: Ge steld nu het feit, dat al die drieste bewe ringen van je juist zijn, dan zie ik nog niet in met welk recht je van mij kunt verlangen, dat ik mij ter wide van Paul zal terugtrekken. Handel je in opdracht van Paul? Neen. Hij weet er niets van. En hij mag er ook niet eerder iets van horen voordat En waaruit meen je te kunnen con cluderen, dat hij bereid is, zijn plaats in het kwartet weer te bezetten? vroeg Re nate verder. Mijn gevoel zegt mij dat, antwoord de Grete Dorfling kort aangebonden Hij zou het zeker doen, als die vacature er nog was. Renate onderdrukte met moeite haar enorme gevoel van verontwaardiging, die deze aantijgingen in haar hadden wakker geroepen Ze probeerde voor ogen te hou den, dat Grete uit liefde en zorgzaam heid voor haar broer handelde. Maar ze dacht ook aan het succes van gisteren, aan het wekenlange harde werken en het offer harer liefde, dat ze zelf voor het kwartet had gebracht. Zelfs indien er een korreltje waarheid in de ongelooflij ke beweringen van Grete was, dan nog kon ze zich niet terugtrekken Ik denk er niet aan, Grete, ver klaarde ze rustig. Het kan zijn, dat de schijn legen mij is. Maar je verwijten zijn van a tot z uit de lucht gegrepen. Ik verzeker je, dat geen haar op mijn hoofd er aan heeft gedacht, om Paul met opzet uit het kwartet te verdrijven. Ik ben ge heel onschuldig aan de gang van zaken en ik zie dan ook niet de minste aanlei ding om mijn werk in het kwartet te laten varen. Jij wilt dus ontkennen, dat Paul ter wille van jou uit het kwartet is gegaan. Hoegenaamd niet. Hoev/ei ik niet ge loof, dat alleen mijn weigering met hem te trouwen, hem tot deze daad heeft ge dreven, maar in ieder geval heeft het nooit in mijn bedoeling gelegen, zijn op volgster te worden Wat er tussen Paul en mij was, gaat alleen ons beiden aan en ik voel geen enkele verplichting, jou daarvan rekenschap te geven Zijn dat je laatste woorden? vroeg Grete. Ja zeker! antwoordde Renate ge- ergerd Goed, riep Grete met van woede trillende stem. Dan zal ik zelf naar Mi chael Bauer gaan om hem de ogen te openen. Hij is een vriend van Paul en hij zal weten wat hem te doen staat, als hij hoort op welk een infame wijze je je bij hem hebt weten in te diingen. Ze liep kwaad de kamer uit. Geheel wanhopig liet Renate zich in een stoel vallen. Haar met moeite volgehouden zelfbeheersing was plotseling weg. Haar opgekropt gemoed der laatste weken kwam in een heftige huilbui tot uitbars ting. Toen ze weer enigszins zichzelf was geworden, drong het tot haar door, dat ze in ieder geval iets moest doen om een ontmoeling tussen Miohaei en Grete te voorkomen. Het was heel wel mogelijk dat hij die valse beweringen zou gelo ven. En zelfs als het Renate mocht ge lukken, die belachelijke beschuldigingen te weerleggen, dan was toch zijn wan trouwen tegen haar wakker geroepen. Neen, Grete's kwade bedoelingen moesten worden verhinderd. Renate overdacht alles in een razend tempo. Toen raadpleegde ze het spoorboekje. Het beste zou zijn, om de vrienden te bewegen met de eerstvolgende trein te vertrekken, opdat Grete niet eens meer gelegenheid zou hebben zioh met hen in verbinding te stellen Renate wist, dat de drie kwartetgeno ten op dit ogenblik bij hun impressario waren en ze belde hen daar op. Luister eens, Michael, zei ze tegen Bauer, teen hij aan de telefoon was ge komen, ik heb een groot verzoek aan jul lie. Ik ben geweldig zenuwachtig over dat Debussykwartet. dat wij vanavond moeten spelen. Zou het niet mogelijk zijn dat stuk vóór 't concert nog eens door te nemen, het liefst in de zaal zelf. Maar Renate, sedert wanneer heb je plankenkoort? vroeg Michael verbaasd. Ik zou mij maar geen zorgen maken, het gaat beslist uitstekend. Neen, neen! riep Renate opgewon den Haar zenuwachtigheid behoefde ze niet te veinzen, om Michael te overtui gen. Ik smeek er werkelijk om: doe mij, dat plezier!

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4