Cjrocn kwartsJexel s in het harL, VAL DA k 7>f£RMQGÉNF C.Z. „Eendracht" hield een uitstekend bezochte vergadering Verschil van smaa &c n \xa\ vc cc u 10 cj e l ede n ZATERDAG 1 MAART 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6609 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek i Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. DE LEDENVERGADERING VAN C.Z. „EENDRACHT", Woensdagavond in Ho tel Texel gehouden, was uitstekend be zocht. „Ik heb op onze lergaderingcn nog nooit zo'n goed gevulde zaal gezien", aldus de voorziter, de heer C. Roeper Mzn., „Daarin weerspiegelt zich de ge stage toename van het aantal leden, dat thans 406 bedraagt, terwijl daarnaast nielk wordt geleverd door 12 niet-leden, wier aan\ocr 1 pet. van het totaal uit maakt" Spreker verwelkomde in het bijzonder de ere-voorzitter, de heer C. Stoepker, 't ere-lid, de heer C. Kuip en de heer v d. Oord, die zou spreken over vee-arbitrage. Nadat de secretaris, de heer C. H Roe per, de notulen had gelezen, werd over gegaan tot ballotage van de volgende 18 nieuwe leden: P. Dros Azn., Bern; C. Kalis, De Cocks- dorp; K. Roeper, Johanneshoeve, Eier land; Familie de Ridder, Het Noorden; C. M. Bakker, De Atlas; F Witte, Plas- sendaal; H. Kikkert, Eierland; J. Boon Dzn., Het Noorden; Jac. Zeegers, Eier land; H. J. Keijser, Den Burg; A v. d. Vis, Den Burg; J. P. de Graaf, De Cocks? dorp; N. Vermeulen, Oudeschild; Jac. de Boer, Dijkmanshuizen; W. C. Dal- meijer, De Koog; P. Verseput Pzn., Ko- gerweg; P. Bonne, De Koog en Joh. Spigt, Kogervela. „Geleidelijk wordt ons ideaal verwe zenlijkt: alleen melk verwerken van le den. Uit vrije wil en vrije overtuiging zijn ze lid van onze vereniging geworden en dat is ook de weg om lot een gezonde vereniging te komen. Ik ben er van overtuigd dat de tijd met ver meer af is, dat onze vereniging alleen melk van le den verwerkt", aldus de voorzitter. Hierna was het woord aan de direc teur, de heer Wieringa. Aan de door hem gedane mededelin gen ontlenen wij: De Eendracht heeft over 1951 weer een nieuw record geboekt door de ver werking van 10,4 millioen kg melk. Dit is 4 pet. meer dan dan in het kalender jaar 1950. Van het begin van 't boekjaar af, 26 Maart 1951, ontvingen wij over 11 perioden van 4 weken, dus tot 26 Janu ari jl., ruim 9,4 milliioen kg. melk met een gemiddeld vetgehalte van 3,62 pet. Toen wij in '46-'47 plannen bespraken voor verbouwing en uitbreiding der fa briek, werd nog niet verondersteld, dat het zo hard zou gaan met de melkpro ductie. Wij bespraken toen een uitbrei ding van ons bedrijf, welke in het aller- nodigste zou voorzien. De verbouwing en uitbreiding kregen haar beslag. Zomer 1951 kwam duidelijk aan het licht, dat er nog meer moest gebeuren om de melk stroom vlot te kunnen verwerken Gedu rende enige maanden moesten we toen per dag met 3 kaasbakken 10 bakken kaas maken, zodat een der bakken zelfs 4 maal per dag moest worden gevuld. Dit stond een vlotte verwerking sterk in de weg en daarom werd op 24 December '51 in een buitengewone ledenvergadering besloten tot verbouwing, die het moge lijk maakt de kaasmakerij ten dele te ontruimen voor de plaatsing van een 4e kaasbak. De kaaspersen komen in een nieuw perslokaal, terwijl het oude pers lokaal werd bestemd voor doorgangslo kaal der kaasvaten. De kwaliteit der melk. De gemiddelde kwaliteit der melk is nagenoeg gelijk aan die van het vooraf gaande jaar, terwijl het vetgehalte iets hoger ligt In het najaar van 1951 kwam 't mond en klauwzeer op Texel. Dit was op de melkaanvoer van weinig invloed, daar het aantal besmette bedrijven vrij klein bleef en soms het melkvee onaangetast, bleef. Dat deze gevreesde ziekte zich niet méér uitbreidde, is vooral te danken aan het feit, dat de Texelse boeren hun vee lieten enten en aan het feit, dat veearts De Boer in een hoog tempo heeft kunnen enten. Om te trachten de besmetting via de wei de kop in te drukken, werd aan de fabriek alle melk gepasteuriseerd en de bussen van de aangetaste bedrijven in een loogbad gedompeld. En nu doemt er een nieuw gevaar op: een derde virus stam, de C stam, begint in Nederland slachtoffers te maken, ook op Texel meende men reeds, dat het aan wezig was op een bedrijf. Met zekerheid is dit nog niet bekend. Intussen organiseren wij maar geen excursies meer naar de fabriek en gaat de stalcontroleur niet van huis tot huis voor inspectie. Het advies van de Gezondheidsdienst voor vee is dan ook zeer dnngend: Laat tfw vee spuiten, zodat het immuum is tegen de A, O en C stam. De boter Van onze boter kan gezegd worden, dat ze van goede kwaliteit is, de keuringen wijzen dit ook uit. Van onze koelhuisbo- ter was 90 pet. geschikt voor export, wat goed is. Lagen de prijzen in de zomer en de herfst matig, daarna en tot heden zijn deze goed Momenteel bréngt ze plm f 4,40 per kg. op bij de groothandel Ruim tien millioen liter per jaar! De kaas. Behoudens 3 weken in Augustus rpet nogal wat afwijkingen, was en is onze kaas goed. We kunnen er ook regelmatig een goede prijs voor bedingen. Verleden zomer liet het zich met de afzet en de prijzen niet zo goed aanzien. Naderhand trad herstel in en liepen de prijzen naar een hoger niveau en de laatste tijd ligt de prijs zelfs best (f 2,10 en f 2,23). Elk jaar acht men de vooruitzichten niet zo goed. Zo ook dit voorjaar weer. (Straks komt de tijd van grote productie). Het ergste struikelblok voor een gezonde ont wikkeling der kaashandel lijkt thans de in Nederland aanwezige grote voorraad oude belegen kaas. Het wil daarmee nog niet vlotten. Toch zal dit gewénst zijn voor het nieuwe seizoen: Handelaars en exporteurs met veel oude voorraad, waar veel geld ingestoken is, zullen nooit gra ge kepers zijn. Aan voorspellingen zal ik me met wagen, want de practijk leert, dat het vaak anders afkomt dan men zich had voorgesteld. Vervolgens hield de directeur een uit voerige beschouwing ten aanzien van de melkprijs en de garantieprijs. De wei. Zoals u weet, hebben wij in Mei, Juni en Juli steeds moeite met het plaatsen van de wei onder onze veehouders. Som migen menen, dat dit ook in de herfst en zelfs in ae winter nog het geval is, maar dat is niet zo! Het melkvervoer. Nu wij in staat zijn de melk vlugger te ontvangen en naar binnen te werken, is het bestuur van mening, -aat de melk- auto's zomerdag 's avonds op alle routes om half 7 bij de eerste boer zullen moe ten komen, over de hele linie worden de rijtijden dus een half uur later Het be stuur hoopt, dat hierdoor ae bestaande bezwaren grotendeels worden opgehe ven. Het kwaliteitsonderzoek van de melk zal voortaan wekelijks en r.iet meer per 14 dagen geschieden. Voorheen werd de korting \oor de volgende periode, waar in de melk in klasse 2 en 3 werd gerang schikt, verdubbeld. Thans zal de korting worden verdubbeld in de daarop volgen de wee*, de derde week dus. Herkozen. De heren C. Roeper Mzn., N. J. Kik kert en W. H. Bakker worden als be stuurslid herkozen. In plaats van de heer H. v. d. Beek, die niet herkiesbaar is, wordt le heer A. Wuis met 84 stemmen gekozen als lid van de financiële commis sie. Op de heer C. A. Eelir.an waren 59 stemmen uitgebracht. De heer Van der Beek wordt dank gebracht voor wat hij in hel belang Jer vereniging heeft gedaan. De voorwaarden tot toetreding van nieuwe leden werden op voorstel van het bestuur onveranderd gelaten: een ieder is welkom Ook de voorwaarden tot verwerking van de melk van niet-leden blijven ongewijzigd. (Hun wordt f 0,25 per 100 liter ingekort, terwijl zij geen ledenkapitaal ontvangen). Hierna hield de heer Van der Oord wegens verhindering van d*. heer Sim. Slot, een praatje over vee-arbitrage (zie volgend nr). Het ligt in de bedoeling om op Texel te komen tot vorming van een groep, welke zich bij vee-arbitrage aansluit. (Een 25 jaar geleden werden daartoe ook reeds poging 3.1 aangewend, enkele boeren zijn reeds lid). Besloten wordt alle leden van de tbc-bestrijdings- veremging, welke practisch alle Texelse boeren omvat, een circulaire te zenden, waarin zij worden opgewekt tot aanslui ting bij vee-arbitrage. De heer Veeger, „Emmahoev.e", Den Hoorn, vraagt of de melkauto's ook in de herfstmaanden ('s morgens) een half uur later kunnen gaan rijden. Om elf uur werd vergadering door de voorzitter gesloten. Neem een doos echte A STILLES KEELPIJN KLOKKEN VOOR AMERIKA Nu de collecte ten behoeve van het carillon voor de Verenigde Staten van Amerika haar beslag heeft gekregen is het mogelijk een vergelijking te maken tussen de opbrengst, zoals die in de dag bladen te lezen is geweest van enkele grote steden, en op ons eiland. Het re sultaat van Texel mag <oker tot tevre denheid stemmen Het is dan ook hierom, dat ik allen, die tot het welslagen van deze inzame ling hebben medegewerkt, hartelijk wil dankzeggen voor de moeite, die zijn zich hebben willen getroosten. De Burgemeester van Texel. DE KONING. LOSLOPEN VAN HONDEN Burgemeester en Wethouders van Texel hermneien aan de bepaling van artikel 98 der Algemene Politieverordening voor de gemeente Texel, die verbiedt dat men honden elders dan in gebouwen of op er ven los laat lopen zonder behoorlijk toe zicht. Krachtens artikel 103 der genoemde verordening is de politie bevoegd de n strijd met voormeld verbod loslopende honden terstond af te maken. Texel, 27 Februari 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. UITSLAG AANBESTEDING Door architect N. Schermer werd Woensdag namens Jhr. Mr P. G. van Meeuwen te Limburg, openbaar aanbe steed de herbouw van een landbouw- schuur met dubbele woning en verbouw van de noodwoning op „Vruchtbaaroord" Eierland. De uitslag was: H. Daalder, De Cocksdorp f 56700, Venema, Den Burg f 55725,D. Trap, Oosterend f 54150,Gebr. Timmer, Oosterend f 53865,F. Duin, Den Burg f53500,J Drijver, Oosterend f50800; B. Gieze, Eierland f 49450, De begroting was f 53800, SCHOLEN MET DE BIJBEL Zaterdag hield de vereniging tot Stich ting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel haar algemene vergadering in het Gebouw van Chr. Belangen. De voor zitter, da heer Jn. Kuiper, opende de ver gadering en verzocht te zingen Ps. 138:4. Hij las Ps. 138 onberijmd en ging daarna voor in gebed. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter enkele feiten uit het afgelopen verenigingsjaar. Hij drong aan op activiteit, juist in deze tijd nu er weer strijd is om het christelijk onderwijs. Het gaat om onza christelijke scholen en wij moeten ook in deze ge hoorzaamheid betonen aan Gods woord, aldus spreker. Vervolgens las de secre taris, de heer T. Eelrnan, zijn verslag over het afgelopen jaar. Daarin werd met blijdschap de vooruitgang van het aantal leerlingen geconstateerd. Alis nu dan nog afwijzend beschikt op het verzoek tot het aanstellen van een vierde leer- 1 kracht, spoedig (hoopt men) zal deze wens toch in vervulling gaan. De secreta ris werd dank gebracht voor zijn verslag. De penningmeester, de heer H. Mul der, volgde met zijn financieel overzicht. Er bleek een tekort te zijn van f 51 bij een saldo van f 1300. Dat is eigenaardig voor een schoolkas, doch een en ander staat in verband met subsidie, enz. enz. Dat komt wel weer in orde. Ook de pen ningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Hierna volgde bestuursverkiezing. Af tredend waren de heren Jn. Kuiper, H. Mulder en M. Vlaming. Di eerste twee werden herkozen. In plaats van de heer M. Vlaming, niet herkiesbaar, werd ge kozen de 'heer A. v.d. Knaap. Tens]otte werden nog 3 filmpjes vertoond terwijl de aanwezigen een kopje thee werd aangeboden. De voorzitter dankte allen voor hun opkomst ia de aangena me besprekingen en liet zingen Ps. 25:2, waarna het hoofd van de school, de heer H P. Bolt, voorging in gebed. EMIGRATIEHOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). In Nieuw-Zeeland is p;aatsingsmoge- lijkheid voor landarbeiders. Huisvesting: 2 slaapkamers, 2 andere kamers, serre gedeeltelijk gemeubileerd Geschikt voor gezin met 2 kinderen. Belgie. Een Belgisch echtpaar (vrouw Prof. in de rechten) met een zoontje van 7 jaar, rustig gezin, mederne flat in Brussel bewonend, vraagt een niet te jonge beschaafde, opgewekte, bekwame huishoudelijke arb kracht; goede be handeling; loon 1600-1800 irs per maand (f 120,00-f 135,00) Een Belgische dame, geen Nederlands sprekend, Prof. in de Scheikundige We tenschappen met 2 kinderen van 4 en 8 jaar, een moderne flat in Brussel bewo nend, zoekt voor onmiddellijke indienst treding een dergelijke kracht als in de vorige vacature bedoeld, die een weinig Frans spreekt. Gelijke beloning als in bovenstaande vacature. Mogelijk zouden 2 zusters of 2 vriendinnen interesse naar bedeelde betrekking kunnen hebben. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 28 Februari 1952 Geboren: Cornelis Johannes Wilhelmus zv Cornelis*Bruin en Engelina C. Troos ter. Laurens zv Enne Tuinema en Hele na van Kooten. Nanning zv Jan Maat en Trijntje Bakker. Cornelis zv Hendricus F. H. Boujen en Trijntje van Leeuwen. Jeannette Alida Maria dv Hendrik v. d. Kooij en Jeannette M. C. Jenck. Bob zv Jacob M. Wetsteen en Jannetje G. den Dunnen. Geertje dv Dirk Zuidewind en Ccrnelisje G. Lips. Joannes Matthius zv Johannes A. Commandeur en Cornelia M Verberne Adrianus Simon zv Job v. d. Vliet en Reinette Wuis. Hendrik Pe trus Johannes zv Hendrik Jan Schraag en Johanna M. Witte. Ondertrouwd Pieter Mechielsen en Jannetje de Boer. Cetrouwd: Cornelis Burger en Hendri- ka E. van Delden. Pieter K'eerebezem en Yfke Jouwersma. Overleden- Frieda J. E. Meijer, 65 jr., ongehuwd. Maria Catharina Herpers, 53 jr., echtgen. van Johannes C. Witte. Cor nells van Beek, 69 jr., ongehuwd Corne lia Mant je, 81 jr. ongehuwd Gevonden voorwerpen: 1 kinderfietsje (meisjesfiets), 1 rode shawl, 1 motorbril, 1 oorknopje. WAT IS HET DOEL VAN VOLKS ONDERWIJS? „Volksonderwijs", Vereniging tot be vordering van het Volksonderwijs, stelt zich ten doel de algemene Volksontwik keling en Volksopvoedmg te bevorde ren en 111 het bijzonder werkzaam te zijn in het belang van Volksonderwijs, zoals dat op de openbare scholen gegeven wordt. „Volksonderwijs" werd m 1866 gesticht en telt reeds meer dan 130,000 leden. Bezoekt de openbare bijeenkomst. Zie adv. in dit blad. Het Bestuur HOEST, GRIEP... De weldadige warmte vanTher- mogène stilt de p\jn in keel en borst en verjaagt de aanval. OP DE VOORDRACHT Twee Texelse onderwijskrachten ko men in aanmerking voor benoeming bij het o.l. enderwijs te Zaandam. De heer J. B. van Zon komt als no. 1 voor op de voordracht voor benoeming aan de Ha- venschool aldaar en mej. F G. Groot te Zuid-Eierland is no. 2 op de voordracht voor de Hugo de Grootschool. NALATIGHEID VEROORZAAKTE MOTORONGELUK De motorrijder U. Ubele werd in No vember van het vorige jaar slachtoffer van een ernstig motorongeluk: hij reed in het duister op de Postweg tegen een o verlichte hoop aarde voor welke nala tigheid een werkman-voorman van de P. TT. aansprakelijk was. Deze werd Dinsdag door de kantonrechter te Den Helder lot f 20 boete veroordeeld. SAiMAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body la FILMNIIfUWS „AASGIEREN DER WOESTIJN" Een film, die ons verhaalt van het ruige leven van meedogenloze lieden, die le ven in een land waar het lynchen aan de orde van de dag is. En waar de revolvers dapper knallen. Onder die omstandighe den een tocht door een brandende woes tijn te moeten maken, met vele doods vijanden op de loer, is geen vacantie- tripje. Een film, waarin vaart en sensa tie om de leiding vechten. „CAPTAIN HORATIO HORNBLOWER" Het verhaal begint in 1807. Engeland stelt zich te weer tegen vijf millioen Franse en Spaanse soldaten onder Napo leon. Hornblower krijgt de opdracht in contact te treden met een Spaanse rebel teneinde een revolutie te veroorzaken in het Spaanse leger. Een groot Spaans schip wordt buit gemaakt, maar dan blijkt weinige dagen later aat Spanje de bondgenoot van Engeland is geworden. Hornblower moet het schip, dat hij aan de rebel had overdragen, dus terugwin nen. Dat gelukt. Lady Barbara verzorgt tijdens en na het gevecht de gewonden. Zij wordt op Hornblower verliefd. Hornblower is evenwel getrouwd. Eerst veel later, wanneer b:j zijn terug keer zijn vrouw overleden blijkt te zijn, en nadat nog vele spannende avonturen zijn gevolgd, ontmoeten hij en Lady Bar bara elkaar weer. Nccrlands Nieuws. O.a.: Minister-President Dr. Drees bij de opening van „De Klokkenbelt" te Al melo". Van bromfiets naar bromslee. Nederland schenkt carillon aan de Ver enigde Staten. Buitenlands Nieuws De thuiskomst van Koningin Eliza beth II. De proclamatie voorgelezen in Londen en Edinburg. De lijkstoet ver laat Sandringham. De laatste tocht door de hoofdstad. '1 Gebeurde onlangs op de Texelse boot, Die reis doe ik steeds met plezier Dat ik tegenover een dametje zat Vol vrolijkheid, charme en zwier. Wij prezen om beurten het Texelse land, De Slufter, de Mui en de zee. De rijkdom aan planten en voqels, het strand, De rust en de land'lijke vrêe. Eilacie, zoals het gewoonlijk méést gaat, Wij dwaalden al pratende ai, En waar men dan somtijds terecht ko men kan, Daarvan sta je werkelijk paf. Zo kwamen wij, minnaars van Texels natuur, Tenslotte prozaïsch terecht Bij stamppot en stokvis, croquetjes en ham. Culinair dus, heel deftig gezegd. Nadat het mevrouwtje precies had ver teld. Waar op zij het meest was verzot, (Ik meen dat het schelvis of pieterman was. Doch mogelijk was het wel bot). Zei ik, dat ik stapel op ossentong was, „Wat?" riep zij geschrokken tot mij, „U lust wat een beest in zijn bék heeft gehad Afschuw'lijkH!geef mij maar een ei!" HU1B DE RIJMELAAR. ZENDINGSFILM OP TEXEL In alle Hervormde gemeenten op ons eiland zal eind dezer maand de bekende Zendingsgeluidsfilm „Gaat uit in de We reld" worden vertoond. INTERESSANTE AVOND IN IIET DORPSHUIS De heer Van den Boomgaard zal mor genavond in het Dorpshuis een en an<Jer over Indonesië vertellen; hij heeft ge ruime tijd op het eiland Timor gewerkt. ONGELUK BIJ KATJESSNIJDEN Bij het snijden van wat elzenkatjes kwam mw. Hopman, De Koog, zo onge lukkig te vallen, dat een bij het snijden gebruikt mes haar door de linkerhand drong. Nadat door Zuster Harinck de eerste hulp was verleend, werd de wond door dokter Schalkwijk gehecht. FILMAVOND TBC-BESTRIJDING De Vereniging Texel tot bestrijding van tbc en andere veeziekten, organi seert op Dinsdag 11 Maart een interes sante filmavond. Men verzoekt ons de veehouders te adviseren de avond voor dit aamrekkelijk programma vrij te hou den. WOONHUIS VERKOCHT Ten overstaan van Notaris Mulder vond Woensdagavond m Hotel De Hoop te De Cocksdorp de verkoop plaats van het woonhuis nr. 78 aldaar, eigendom van de heer C. Boon Azn. Koper werd de heer H. Daalder voor at- som van f 1500. Deze verkoping trok een 50-tal belangstellenden. DE N.H. KERK VAN OUDESCHILD De N.H. kerk van Oudeschild heeft recht op een grondige restauratie. Er zal, zo vernemen we, waarschijnlijk binnen kort een restauratie-commissie in het leven werden geroepen om dit grote en zo noodzakelijke plan voor te bereiden. Restaureren is een kostbare onderne ming. Behalve de bijdragen door ge meente en rijk zal de kerkelijke ge meente van Oudeschild zo'n f40,000 voor de restauratie bijeen dienen te brengen. In het blad „Hervormd Gemeente werk" schreef de Eerw. Heer Dulfer: „God geve ons dit jaar het financieel welzijn en de bereidheid om Zijn Heili ge kerk te kunnen bouwen, want grote uitgaven staan voor de deur. Denkt u maar eens aan de restauratie van ons kerkgebouw!" Onbetwist de beste tandpasta Oudeschild, 3 Maart 1902. Naar be weerd wordt, zal binnenkort nabij de stoommalerij van de firma Dros en Co., bij de haven, een windkorenmolen wor den gebouwd. Zeer zeker zal de omge ving van dat terrein daardoor wel ge stoffeerd worden. Het bouwen moet op gedragen zijn aan den heer K. Kuiper, molenmaker en timmerman aan den Hoorn. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 Maart op om 7,25; on der om 6,21. Maan: 3 Maart E.K., 11 Maart V.M. Hoog water ter rede van Texel: 1 Maart 0,37 en 0,45. 2 Maart 1,18 en 1,23. 3 Maart 1,54 en 2 05. 4 Maart 2,40 en 3,00. 5 Maart 3,40 en 4,19. 6 Maart 5,08 en 6.01. 7 Maart 6,35 en 7,20. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1