Gemeente Texel krijgt uitkering voor geen extra bijzondere 1951 en 1952 Wat is er te doen? DORPSHUIS Het bier is weer best! V. - Burgemeester De Koning richtte zich Vrijdagmiddag met de v.olgende rede tot onze Vroedschap: Mevrouw, Mijne heren, Deze eerste raadsvergadering van 1952 geeft, weliswaar laat, alle aanlei ding tot het in aleemene lijnen over zien van het jaar 1951 en het al dan niet bereikte voor ons eiland. Wanneer het jaar 1951 zou moeten worden beoordeeld uitsluitend naar de resultaten verkregen door gemeentelij ke activiteit, dan zou het voorbije jaar algemene teleurstelling hebben gebracht. Gelukkig behoef ik, wanneer wij rui mer zien dan alleen maar die gemeente lijke werkzaamheid, niet alleen een klaaglied aan te heffen. Er is dan zelfs reden tot optimisme omdat Texel dan blijk geeft van een gezonde vitaliteit. Wij behoeven teneinde die levens kracht aan te tonen, niet altijd te wij zen op grote dingen die tot stand komen. Ik zou in dit verband slechts een twee tal zaken willen noemen. Daar is dan die van de organisatie van een militair te huis in Den Burg. Dat daaraan behoefte bestond was velen duidelijk. Maar de verwezenlijking van het doel leek niet zo eenvoudig. Gezond initiatief en goede samenwerking, ook met het gemeente bestuur, maakten, dat het militair te huis er kwam. En aansluitende daarop zagen de organisatoren kans om gedu rende het winterseizoen het militair te huis te reorganiseren tot een dorpshuis. Indien op dezelfde wijze .vordt voortge- werkt is er alle reden om te verwachten dat beide, gecombineerde instellingen een succes zullen worden. Soortgelijk was het met de organisatie van een speeltuin in Den Burg. Volhar ding en doorzettingsvermogen van de ini tiatiefnemers maakten dat deze zeer nuttige instelling tot stand kwam. In deze trant doorgaande valt meer goeds mede te delen. Muziek en toneel. De vreemdeling, die hier zomers zijn vacantie doorbrengt, zou, indien hij hier enige maanden van het echte Texelse seizoen zou meemaken, van de ene ver bazing in de andere vervallen. Hij zou dan ontwaren dat het toneelspelen een geliefkoosde kunst op ons eiland is en, zo hij de situatie beter kende, ook we ten dat van een regelmatige verhoging van het peil van het gebodene mag wor den gesproken. Hetzelfde kan gezegd worden ten aanzien van de muziekbeoe fening. Ik persoonlijk heb steeds een grote bewondering voor de volharding waarmede de leden der verschillende fanfares zich wijden aan hun kunst. En wat men bereikt is gelukkig meer dan evenredig met de daaraan bestede tijd en moeite. Wat ik hier zeg met betrekking tot to neel- en muziekverenigingen is sympto matisch voor veel ander verenigingsle ven. Over het geheel mogen wij ons ver heugen in een goede bloei van dit alles. Afzonderlijk zou ik nog willen wij zen op de jongeren in de landbouw, die hun op de landbouwschool onderling ge legde band hebben behouden in hun vereniging Een vereniging die geens zins alleen op het vermaak is gericht, maar juist sterk voortgaat in verdere ontwikkeling van haar leden. Het is verheugend dat zij die onze, nog zo jon ge, landbouwhuishoudschool hebben ver laten, reeds nu een soortgelijke vereni ging hebben opgericht. Het beeld ware overigens te eenzijdig wanneer niet op een keerzijde werd ge wezen. Deze ligt echter in een groter vlak dan dat van Texel alleen. Het gaat hier om het ernstige euvel dat in een groot aantal organisaties en verenigin gen het steeds of dikwijls dezelfde per sonen zijn die leiding moeten geven of organiseren. Uit ervaring weet ik hoe dit veelvuldig tot overbelasting leidt, met uiteraard vermindering van de presta ties van betrokkenen. Het is te hopen, dat Texel, speciaal opkomend Texel, tijdig het middel tot herstel zal vinden Rusthuis. Stappen wij niet onmiddellijk af van de werkzaamheid buiten de overheids sfeer dan zou gewezen kunnen worden op een zeer belangrijk project dat nu de grote kans heeft spoedig verwezen lijkt te worden. Namelijk hei reeds lang besproken rusthuis. Stellig heeft de be handeling hiervan geruime tijd ge duurd, maar ook hier staat, dank zij lang volhouden, dank zij enig geluk en voorts ook door verdere medewerking van het gemeentebestuur en Gedepu teerden, een rusthuis, nog in dit jaar, voor de deur. Mevrouw, mijne heren, in het voor gaande, om dit eens zo te r.oemen, de particuliere sector schetsende, ben ik bij lange na niet volledig geweest. Ieder van u zou daaraan de nodige aanvulling kunnen geven. Het was ook geenszins mijn bedoeling volledig te zijn. Gaan we nu over tot de werkzaam heid in de sfeer van de gemeentelijke overheid, dan dien ik even terug te ko men tot de voorbereiding en de totstand koming van onze begroting voor het jaar 1952. De begroting kwam vrij laat tot stand. Wat dit stuk zelf aangaat zou ik met grote nadruk willen verklaren, dat het hier maar niet zo een fantasie was, doch dat het een, na rijp beraad en op redelijke overwegingen gegrond be leid voor het jaar 1951 en dan ook voor volgende jaren wilde uitstippelen. Niet te aanvaarden. De grondslag vindt u in een opsom ming die voor u en mij langzamerhand intens vervelend wordt, maar toch het herhalen waard: slechte bootverbinding, een electriciteitsvoorziening die half is en aanleiding geeft tot groeiende en ge rechtvaardigde critiek, niet te aanvaar den toestanden in de scholen, riolerin gen die dit niet zijn, totaal geen water leiding en daaraan verbonden toestan den, die, ik zou bijna zeggen, gelukkig, niet eens algemeen bekend zijn. Van de ze hoofdzaken verscheen op de ont- werp-begroting 1951 voor zoveel betreft de waterleiding en de electriciteitsvoor ziening, niets en wat de riolering en de scholen aangaat, werd volstaan met een zeer beperkt programma. De meest juiste beoordeling van die ontwerp-begrotmg is dan ook te berei ken door na te gaan wat uw College van Burgemeester en Wethouders daarop uit bracht en niet door te bezien en te be oordelen dat achteraf toch een aanzien lijk programma van werkzaamheden werd uitgestippeld. Met een opsomming van de niet op de begroting gebrachte zaken, wil ik met voortgaan. Denken wij slechts aan de wegenkwestie. En bv. aan de kwestie van het raadhuis. Dit laatste noem ik dan niet in de eerste plaats omdat het hier een noodzakelijk te realiseren pro ject betreft maar meer omdat dit zulk een aardige illustratie is van een merk waardige verhouding welke centrale-loca le overheid geeft. Pas enige weken gele den werd in het College van Burgemees ter en Wethouders een brief behandeld van de betrokken Minister, waarin ge wezen werd op de noodzaak van effi- ciëncy van de gemeente-administratie, en een mogelijkheid werd gewezen om daartoe te geraken. Wie van ons vindt dit niet een uitstekende doelstelling, maar wie van u zal niet volledig instem men met het oordeel van 3. en W., dat in ons raadhuis, in dit ten enenmale ongeschikt gebouw zelfs de beste expert niet de juiste efficiency kan verkrij gen. Wie meent, dat met dit argument in de hand wel een nieuw raadhuis te bereiken is, c.q. met een extra bijzonde re bijdrage, moet ik uit de droom hel pen, de jongste ervaringen van B. en W. wijzen wel op het tegendeel. Mevrouw, mijne heren, ik moet trach ten mij zelf een zekere beperking op te leggen. Nog eens terugkomende tot de opzet van de begroting 1951. Van twee punten werd daarbij uitgegaan, n.l. Ie van deze gedachte, dat de gemeentelijke activiteit in de jaren van na de oorlog een achterstand had in te halen van in sommige sectoren wel 40 jaren en 2e. van de overweging dat, indien om dit te bereiken de hulp van de centrale overheid nodig was, deze naar redelijk heid mocht worden verwacht. De conse quentie van het eerste punt is, dat men noodgedwongen gedurende een reeks van jaren, zo niet een overladen pro gramma, dan toch een zwaar program ma heeft te verwerken; een langzaam programma immers zou de achterstand handhaven, zelfs kunnen vergroten. Het tweede punt voert ons onmiddellijk in het netelige probleem van de financiële verhouding en dat van de gemeentelij ke autonomie. Ik geloof dat wij beter doen met. hierop niet te diep in te gaan; dat naar onze mening die gemeentelijke autonomie illusoir wordt doet minder ter zake, althans in dit verband, dan de mening van het College van B. en W., dat in het kader van de bestaande ver houdingen een extra bijzondere bijdrage voor onze begroting 1951 met alleen volkomen verantwoord, maar ook rede lijk was Zetten wij ons verhaal voort, dan komen wij tot de laatste dagen van December, waarin wij uw raad een ge heel gewijzigd beeld voor het jaar 195.1 voorlegden Daarbij werd zoals u welbe kend, uitgegaan van het feit, dat het begrotingsjaar bijna om was en dat, waar dus zonder een goedgekeurde be groting was gewerkt, er vanzelf een aantal beperkingen kon worden be werkstelligd. Wel met schade voor de gemeente, maar toch aanvaardbaar, werd u hierbij dus een nieuwe opzet voorgelegd. Hoezeer het gemeentebe stuur daarbij oog had voor de meer al gemene omstandigheden, blijkt nog wel hieruit, dat tenslotte het resultaat niet alleen een beperking van het program ma 1951 werd, maar in wezen eigen lijk een vastlegging van het programma niet voor één jaar, maar twee jaar. Hoewel u de begroting 1952 pas over enige weken zal worden voorgelegd, is uw Raad daarvan reeds op de hoogte gesteld en heeft u ook kunnen instem men met het voorshands ingenomen standpunt. Wanneer ik u thans moet mededelen, dat dezer dagen een bespre king heeft plaats gehad als gevolg waar van is komen vast te staan, dat de ge meente Texel geen extra bijzondere uit kering voor 1951, dus ook r.iet voor '52 krijgt, dan kunt u zich, mevrouw, mijne heren, leden van de Raad, de stemming van het College van B. en W. voorstel len. De verleiding is groot om dit met een overvloed van woorden lot uitdruk king te brengen. Doch zakelijk blijvende, komen wij slechts met de consequentie daarvan, die is, dat van de kapitaalin vesteringen zoals wij die thans hebben te bezien, slechts de riolering en de Landbouwschool tot de mogelijkheden bohoren. Hoe ernstig dit is, wordt wel duidelijk wanneer ik er op wijs, dat dan zelfs de meest urgente school, nl. de Ulo-school, niet tot een begin van uitvoering zou kunnen komen. Ook de CVO-school en de R.K. school dus niet. Wij kunnen niet aannemen, dat het bij die consequenties zal blijven en het College van B. en W. zal dus stellig de uiterste moeite doen om nog wijziging in dit laatste stand punt te brengen. Intussen mijn taak was u een beeld te geven van de activiteit der gemeentelijke overheid. Dit heeft u ten dele gehoord en het is zeer somber. Zijn er dan in het geheel geen lichtpun ten? Stellig! Het laboratorium wordt de zer dagen in gebruik gesteld De K.I. zal daar een deel van haar werkzaamheid hebben. Een goed voorbeeld van de stel ling dat met samenwerking meer te be reiken is. Oosterend voorts zal binnen kort het eerste, wel is waar niet aan de eisen beantwoordend, maar toch rede lijk gymnastieklokaal van Texel hebben. Donderdag 13 Maart ledenvergadering K.V.P. Donderdag 13 Maart Boeke's Mc Cor- mick Deenngfilm Zaterdag 15 Maart: Middenstands Fa milieavond. Zaterdag 15 Maart Propaganda-avond Kotex. Woensdag 19 Maart: Propaganda- avond A. R. Partij. Spreker de heer Chr. v.d. Heuvel. Vrijdag 21 Maart Bazar SV De Koog Zaterdag 22 Maart Bazar SV De Koog Zaterdag 22 Maart: Uitvoering door ,,Het Masker". Zaterdag 22 Maart: Uitvoering door Excelsior. Maandag 24 Maart: Uitvoering door „De Lofstem" en het Chr. Mannenkoor te Oosterend. WAAROM NIET INGE-ENT? 36 Personen zijn opgeroepen om zich Donderdagavond om half acht ten raad- huize te verantwoorden tegenover de burgemeester en een door hem aange wezen geneeskundige, wegens het ver zuim hun kind te laten inenten tegen de pokken. MOND- EN KLAUWZEER Bovenstaande besmettelijke ziekte heerst thans alleen nog op het bedrijf van de heer H. W. Keesom, Den Burg. Slechts kort maar met grote vreugde kan ik verder mededelen, dat 'het riole ringsplan voor De Koog, niet dan met moeite, aan de uitvoering toe is. Gelijk is het gesteld met de Landbouwschool. De Landbouwschool èn de woningbouw zou ik in één adem willen noemen, om dat ik daarmede aan het I.eimotiv van mijn betoog kom. Met horten en stoten is de voorbereiding van de Landbouw school m het eindstadium gekomen en zover is het tenslotte gekomen dank zij de uiteindelijke medewerking van de Texelse boerenstand, waardoor de gel den voor deze Landbouwschool beschik baar kwamen. Ook met de burgerzinlening is het goed gesteld. En dit is te danken aan de burgerzin van de Texelse bevolking. De burgerzinlening was uitgeschreven voor een bedrag van f 300,000,Er werd in getekend tot f210,000,In mijn eerste teleurstelling noemde ik dit een misluk king. Ten dele zal ik die mededeling moetenintrekken en wel om de volgen de reden. Nadien hebben we nog eens berekend dat vermoedelijk plm iU van onze gezinshoofden aan deze burgerzin- lening medewerkte. Dit wijst dus op een grote algemeenheid in de medewer king der Texelaren, maar er is boven dien nog iets anders. Uit een medede ling van" Minister in 't Veld mag worden geconcludeerd, dat in de van gemeenten uitgegane leningen gemiddeld f 15, per ingezetene in Nederland is ingete kend. Wanneer Texel met f 21 per inge zetene voor de dag kwam, dus met 35 pet. boven het Nationaal gemiddelde, welaan dan kunnen wij ook alles is relatief van een succes spreken. Zoals ik reeds zei, ik ben hiermede tot de hoofdgedachte van mijn overzicht ge komen, die gedachte vindt u in de te genstelling tussen dat wat leeft en nog tot stand komt door de activiteit van de bevolking van Texel enerzijds en dat wat tot stand had moeten komen gooi de medewerking van de Centrale Over heid. Toen ik mij aanzette om dit nog eens te overwegen had ik niet de gedachte, dat de schaal zo ten gunste van Texel zou uitvallen. De balans valt wel zwaar naar één kant: een rusthuis, een land bouwschool en een 20-tal woningen, al les door Texels eigen inspanning. Beziet men de activiteit echter in de verschillen de sferen van het maatschappelijk leven, is er dan geen aanleiding te veronder stellen dat Texel ten volle een andere autonomie verdient dan het in het kader van de financiële verhouding is toebe deeld? Mevrouw, mijne heren, ik zou aan dit relaas gaarne nog vele punten toevoe gen, doch daarmede zou te veel van uw tijd en geduld worden gevraagd. Met be trekking ten slotte tot het grootste pro bleem, de woningbouw, meen ik echter u enige cijfers niet te mogen onthouden. Op 1 Januari 1951 waren in uitvoe ring 22 woningen en 3 boerderijen. In 1951 werd begonnen met 34 wonin gen en 3 boerderijen. In 1951 kwamen gereed 37 woningen en 5 boerderijen. Wanneer als vergelijkende cijfers daar bij genoemd worden in 1946. 1947, 1948, 1949 en 1950 gereedgekomen woningen resp. 8, 19, 63, 36 en 33 en gereedgeko men boerderijen resp. 0, 1, 4, 5, 4, dan is de conclusie gemotiveerd dat wij in dit opzicht niet ontevreden mogen zijn En de vooruitzichten voor 1952 zijn zoals u bekend, niet onaangenaam. Wel blijkt echter, en dat zou de Woningcommissie en B. en W. uit tal van verhalen kunnen duidelijk maken, dat ondanks de nieuw bouw van een verlichting van de wo ningnood nog niets duidelijk te zien valt. Hoe groot moet dan wel de nood geweest zijn. Als laatste mededeling wil ik hier nog aan toevoegen dat het met de werkloosheid in het algemeen niet slecht 'gesteld is geweest m 1951, hoe wel de topcijfers van de maand Decem ber 1951, toen er 119 personen in de overbrugging waren, het College van B en W. toch wel reden tot ernstige zorg hebben gegeven. Van betekenis is daar bij dat de cijfers voor de S.B. opliepen. Mevrouw, mijne heren, wij hebben ge meend u dit summier overzicht te moe ten geven. Ondanks de lengte van het relaas is het toch onvolledig gebleven. Moge ik hiermede eindigen en u, Raadsleden, als zodanig een goed 1952 toewensen en overigens u en de uwen in eigen kring eveneens een gelukkig en voorspoedig 1952. DE HEER THIJS TIESSEN OVER LEDEN Bij de onthulling van het Esperanto- Monument op 29 Mei 1950 voerde de heer Tiessen als eerste spreker het woord. De heer Thijs Tiessen is Zaterdag na een kortstondige ziékte overleden in de ouderdom van 45^ jaar. Met hem verlie zen wij 'n ijverig esperantist, die rela ties verwierf oryer de gehele wereld De heer Tiessen heeft zich alle moeite getroost voor de wederopbouw van het Esperanto-monument aan de Koger- straat te Den Burg, dat op 29 Mei 1950 onder grote belangstelling werd ont huld. De heer Tiessen was voorzitter van het Comité tot Wederopbouw van het Monument. Maar, zoals al opge merkt, hij beperkte zijn activiteit niet tot ons eiland alleen. Esperanto is Wereldhulpaal en de Esperantisten hebben hun vriepden dus over het rond der aarde. Hij bezocht dik wijls congressen in het buitenland Ook in ons land zelf genoot hij grote bekend heid. Hij was bv. vice-voorzitt.er van de Noordhollandse Esperantoveremging ,,La Norda Stelo". Hedenmiddag wordt zijn stoffelijk over schot te Westerveld gecremeerd Hij ruste in vrede. Ja, Thijs, dormu bone. TWEE NIEUWE TELEFONISTES Tot telefoniste bij de P. f.T. te Den Burg zijn benoemd mej. E. Schenk, Wor- merveer en mej. D. A. Witte. Oudeschild De staf van de telefooncentrale te Den Burg is momenteel zeven dames sterk. UITVOERING SVC-JEUGD Ook de tweede uitvoering door de jeugd van SVC te De Cocksdorp is pri ma geslaagd. Deze avond werd ook bij gewoond door burgemeester en me vrouw De Koning. Zie ook de krant van Zaterdag. DE JEUGD DEED EXAMEN Gisteren hebben de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen van Texel deelgenomen aan het schriftelijk gedeelte van het verkeerscxamen. Tot de examinatoren behoorde o.a. burgemees ter De Koning. T.z.t. volgt het practische gedeelte. ONTWIKKELING OOSTEREND Ontwikkeling Oosterend heeft Zater dag flinke belangstelling getrokken: Het Wapen van Amsterdam was 's middags geheel met kinderen gevuld toen daar een voordracht met lichtbeelden werd gehouden over de reis Java-Nederland per jeep. 's Avonds was de zaal zelfs stampvol (Inqezonden mededeling). Ook in hef Voel je wel! DE TEXELSE KONIJNENFOKKERIJ In verband roet de steeds stijgende vleespnjzen valt er alom in den lande weer 'n toenemende belangstelling waar te nemen voor de konijnenfokkerij. Het bestuur van Kotex heeft aaarom ge meend een propaganda-avond te moeten houden. De heer Joh. Th. de Lange, uit Weesp, is bereid tot het houden van een voordracht over de N.K.B. vellencentra- le, zodat wij kunnen horen wat onze konijnenvellen waard zijn. De heer De Lange is de man, die voor de N.K.B. de stands verzorgt op de grote tentoonstel lingen. Ook de dames wacht een inte ressante avond, want er zal een ten toonstelling zijn van uit konijnenvellen vervaardigde kledingstukken enz. De heer De Lange zal ook een antwoord geven op de vraag ,,Is het fokken van raskonijnen» financieel veranwoord?" Wij rekenen op een grote opkomst. (Adv volgt). Het Bestuur. EMIGRATIEHOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). Voor 2 ervaren, vakbekwame, huis houdelijke arbeidskrachten, (onder meer kunnende kokkel» van 23 a 25 jaar, is pJaatsingsmogelijkheid in Australië (Melbourne) in 2 gezinnen van hoogge plaatste ambtenaren Overtocht eventu eel met subsidie. Salaris 5 pond pei week. Belanghebbenden moeten een ar beidscontract aangaan voor twee jaar. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE DEN BURG Donderdagavond 8 uur Hervormde Mannenvereniging in Eben Haëzer. Vrijdagavond 8,15 uur, Jonge Kerk, in Eben Haëzer. HET RAADHUIS. Wist Texel maar raad hóé zij geld bij een kon krijgen voor de bouw van een nieuw raadhuis. Op het ogenblik is men bezig met het bepleisteren- van enige muren en waar het laagje witkalk weg- gekrapt is, grijnzen de diepste en breed ste scheuren u tegen. En der muren van het trappenhuis zou bij brarièJ een prach tig doelwit zijn voor de Rode Haan, want deze muur bestaat uit reepjes hout afgewisseld door een dun laagje materi aal, dat iets op cement lijkt. „En dié scheur? O, die dateert uit de Russenoorlog!" aldus merkte onze ge meente-secretaris op, „bij het bombar dement schuilde ik in de gang". Jammer, dat de Duitsers dit voorname gebouw destijds niet beter geraakt heb ben! OUDERAVOND O.L. SCHOOL OOSTEREND OP 9 MAART Men schrijft ons: De heer Van Zon heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder de heer Laan, die een lezing zou houden over het landbouwonderwijs, waarna fihij het woord gat aan de secretaresse voor het lezen van de notulen. De penningmees ter had niets te meiden, waarna het on derwerp schoolreisje werd besproken. Daar het reizen zo Kostbaar is, gaan de kinderen om het jaar naar de overkant. Dit jaar zal het schoolreisje op Texel worden gehouden. Daar de bussen voor dit doel te duur worden, werd besloten om met platte wagens of Jan Pleziers te gaan. De heer Laan besprak de oprichting en ontwikkeling van het landbouwon derwijs, waarnaar door de aanwezigen met grote belangstelling werd geluis terd. In de pauze was gelegenheid om het werk van de kinderen te bezichtigen en werd gezellig thee gedronken. De rondvraag bracht weinig belangrijks. Tot slot vertoonde de heer Van Zon enige geestige films, waar de ouders hartelijk om konden lachen. ZO KLEEDT U ZICH GOED John Kennis, Amsterdam, specialist op het kledinggebied, schrijft ons: Het :s een opmerkelijk verschijnsel, dat na een oorlog een betrekkelijk even wichtige mode vervalt in excessen en ontaarding. Men kan dan ook constate ren, dat goede gebruiken op het gebied van min of meer plechtstatige kledij worden verlaten. Aan de éne kant: onbeheerste pronk zucht; en daar waar correcte, voorname kleding nodig is: verregaande noncha lance. De ontaarding was na 1945 te zien in de overdreven lijnen der herenmode (swingcoats); gelukkig is hiervan het dieptepunt voorbij. De vervlakking is helaas gebleven. Als men tegenwoordig een officiële gebeurtenis bijwoont, wan neer men de foto's in de pers bekijkt, of de filmjournals ziet, valt op hoe weinig zorg besteed wordt aan het toilet. De hoogsten in den lande, gezagsdra gers, hoge ambtenaren, vooraanstaanden uit wetenschappelijke en artistieke krin gen, uit handel en nijverheid, weten, of willen niet meer weten, „hoe het moet!" Op door vooraanstaande personen gege ven recepties, bij belangrijke jubilea, op met veel zorg voorbereide fijne bals, bij premières, bij groots opgezette con cert-series, enz., is het wat de kleding van de heren betreft een „janboel". De dames maken toilet en geven zich moei te om juist gekleed te zijn; de heren daarentegen maken een slordige, onstijl volle indruk door de soms zeer gewone colbertpakjes, waarin zij verschijnen. Gelegenheidskleding is niet ouder wets of onpraktisch. Het heeft geen zin een vergelijking met het buitenland te maken, wtuit overal ter wereld is en blijft de gelegenheidskleding en vogue. De tegenwoordige gelegenheidskleding is bovendien veel gemakkelijker in het dragen. De smoking is nu een los, ge makkelijk zittend jasje met practische heuppantalon, daarbij geen ouderwets stijf overhemd met hoge knellende boord maar een slap shirt met vaste boord. Het jacquet is in de loop der jaren een prach tig, modern en slankvallend kledingstuk geworden en wordt gedragen met een gemakkelijk overhemd, gewone boord en das. De rok het haast klassieke cos- tuum nu lang gesneden en met een losse, moderne schouderpartij, vergt wel iswaar een stijf overhemd, wat evenwel bij de voornaamheid van dit kleding stuk behoort. Een veel voorkomende verontschuldi ging is, dat gelegenheidskleding te lang ongebruikt in de kast hangt, waardoor mot kans krijgt ze te beschadigen, bo vendien uit de mode kan raken, of te klein worden. Als antwoord op deze te genwerpingen vindt men tegenwoordig in alle grote steden inrichtingen, die te gen matige vergoeding officiële kleding uitlenen. Naast de activiteit van de confection- neurs, moeten de winkeliers in hun eta lages pla its inruimen voor gelegenheids- costuums en toebehoren. Gelegenheidskleding doet plechtighe den indrukwekkend zijn. Gelegenheidskleding verhoogt de sfeer bij feestelijkheden. Autoriteiten, besturen, feestcommis sies, theaterdirecties en impressario's, stelt bij het verzenden van uw uitnodi gingen en-of uw affiches, de mededeling „Gelegenheidskleding gewenst" en wij zigt dit in de toekomst in „....ver plicht". Particulieren, gaat in avondkleding naar toneel, concert, opera, soirée of ca baret; doet zulks niet alleen bij premi ères of in de grote steden. In volgende nummers ZR'Uen wij on der de titel „Zo kleedt u zich goed" Over tellen welke kleding men drage bij: ju bilea, trouwen, soirée's en bals, aanteke nen, begrafenissen, diners, huwelijksre cepties, openen van tentoonstellingen, openstellen van gebouwen, onthullen van gedenktekens, enz. en bij andere plech tigheden. (Wordt veryolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2