I Excelsior" werd verblijd met stroom van nieuwe leerlingen Eerste Kievitsei J Het seizoen voor de Kommenvissers is begonnen „Na tuurmonum enten huurde van Kerken ,De Vlakte Volledig herstel van de N. H. Kerk te De Cocksdorp Gouden huwelijksfeest - Er komt weer 'n Show Luc. Kellner werd Biljartkampioen, klasse B Om een blank stukje vlees EXCELSIOR, de Christelijke Muziek vereniging van Oosterend, heeft Zater dag en Maandag twee geslaagde en goed bezochte uitvoeringen gegeven in het ge bouw voor christelijke belangen aldaar. Geopend werd met het Wilhelmus, dat door de aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. De voorzitter, de heer Jn. Daalder, liet vervolgens zingen en spe len Ps. 108:1, waarna hij voorging in ge bed. De voorzitter verwelkomde Zater dagavond in het bijzonder de besturen der zusterverenigingen (VIOS, DEK en Texels Fanfare) en het ere-lid de heer D. Trap. Burgemeester De Koning had be richt van verhindering moeten zenden. In het afgelopen jaar verloor het corps diverse krachten. Dit had tot gevolg, dat wij niet konden deelnemen aan het con cours 1951. Gelukkig mogen wij nu weer in een betere positie vei keren: een stroom van leerlmgen is ons aantal wer kende leden komen versterken. Een woord van dank is zeker op zijn plaats aan het adres van de heer Krotje, die de leerlingen opleidt. Enkele hunner zijn reeds zover gevorderd, dat zij reeds mo gen meeblazen! Excelsior opende met een pittige mars: de Jeugdmars van G. J. de Hauwere. Daarna volgden: een fantasie Vlaamse Kermis van D. Bruwens, een fantasie van Gardenne, de Vlaamse mars van C. A. Beel, de mars le Petit Mojor van A. Torelli, de ouverture Astarte van Cer- fontaine en het concoursnummer Parti ta Piccola van Boudijn, welke, ofschoon er nog heel wat aan mankeerde, toch heel goed werd geblazen. De inzet was mooi en vol, het tussengedeelte was niet zo goed, het slot daarentegen werd weer beter vertolkt Besloten werd met de mars Parade nr. 2 van Biesselinck. De stemming was goed, dit is wel eens min der geweest. Gezien de moeilijkheden die Excelsior de laatste tijd heeft gehad is er goed en netjes gemusiceerd Na een korte pauze werd een toneel stukje gebracht. De titel daarvan was „Het Jassenmysterie" Hieraan werkten mede: de heer D. Medema als de ver strooide professor, die alsmaar verkeer- TEXEL VRIJ VAN MOND- EN KLAUWZEER Texel is thans weer geheel vrij van het mond- en klauwzeer. KALK IN DE OGEN Het 5-jarig dochtertje Gerda van de familie C M Bakker, Dorpsstraat, De Koog, moest in het ziekenhuis te Den Helder worden opgenomen doordat een speelkameraadje haar kalk in de ogen had gegooid. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL DEN BURG Men schrijft ons: De vrees dat voor deze goed ge slaagde ouderavond geen belangstel ling zou bestaan, bleek volkomen onge grond. De voorzitter kon ruim 80 ouders welkom heten. Daarna richtte hij het woord tot het Hoofd der school, de heer S. Bakker, die in deze functie voor de eerste maal deel uitmaakte van de ou- dercommssie. De verwachtingen, aldus spreker, zijn in vervulling gegaan. Wij hebben in de heer Bakker een Hoofd, die pal staat voor de belangen van zijn school en daardoor voor de belangen van de jeugd, die hem is toevertrouwd. De heer Bakker zelf deelde mede, dat het werken aan deze school veel voldoe ning schonk. Er heerst een goede har monie tussen de leerkrachten en een prettig contact met de ouders In de pauze werden twee bestuursle den gekozen, nl. de heren G. Plantinga en M. L. Kempenaar, in de vacatures G. Bakker en A. J Eelman Na de pauze hield Dokter Van Dom melen, oud-eilandbewoner, thans arts te Winterswijk, een met aandacht ge volgde, interessante inleiding over de psychologie van het kind in de leeftijd van kleuter tot puber. Het uitermate moeilijke onderwerp werd door spreker van verschillende zijden belicht en toege licht. Door de medici is door deze studie een nieuw onbetreden gebied aange boord, waarbij verrassingen niet zijn uit gesloten en vele facetten moeten worden bezien om een juist inzicht te kunnen vormen en geven. Aan het slot werden door de spreker verschillende vragen beantwoord. Deze geanimeerde ouderavond, welke een belofte inhield voor de toekomst, werd door de voorzitter om ruim 11 uur gesloten. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Competitiestand op 12 Maart, uitge drukt in procenten: A. gemiddelde van 10 wedstrijden 1. Dhr Mantje-Venema 58.78 2. Dhr Koorn-Kok 55,98 3. Dhr Dros-Koningsveld 55,41 4. Echtpaar J. Bruin 53.96 5. Dhr Stolk-Wessels 52,00 6. Dhr v. Lente-v. Santen 49,50 7. Echtpaar Wilkens 48,85 8 Echtpaar Beemsterboer 47,90 B. gemiddelde van 10 wedstrijden: 1. Echtpaar Jouwersma 54,84 2. Dhr Duin-Vervoort 54,57 3. Dhr List-Vennik 53,76 4 Dhr P. C. Roeper-D.v.d. Werf 53,10 5. Dhr Broekman-Oosterhaven 50,95 6. Mw. de Graaf-dhr Jongejan 47,35 7. Echtpaar v. d. Heerik 45,80 De volgende paren van aid. B hebben nog geen 10 wedstrijden gespeeld: Dhr Dob-v.d. Vijver 8 wedstr. 54,82 Dhr Kramer-Eelman 9 wedstr. 52,25 Dhr Bos-Ran 8 wedstr. 47,59 Dhr Keijzer-Michels 3 wedstr. 47,60 Er zijn nu nog 2 competitieavonden, nl 2 en 16 April. A. W. de jassen aantrok en daardoor bijna als dief kwam te hangen, mevr. R. Mede- ma-Druif, de heer P. Bakker, de heer D. Medema, de heer Jn. Daaider en de heer J. v. d. Berg. Het was een geestig stuk, waarom hartelijk gelachen werd. In zijn slotwoord wees de voorzitter nog op de moeilijke fmanciële positie. Hoe moeten wij onze leerlingen aan goede instrumenten helpen? Hij beval de collecte bij de uitgang zeer hartelijk aan. Een 2e-hands instrument kost te genwoordig f 145,Het ere-lid, de heer D. Trap, bood het corps een nieuwe mars aan. Nadat spreker had lafen zin gen Gezang 29, sloot de heer P. Bakker met gebed. INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting en her inenting tegen pokken in de navolgende plaatsen: De Koog: op Woensdag 26 Maart a.s. te 3 uur in de o.l. school; De Waal: op Dinsdag 25 Maart a.s. te 3 uur in de o.l. school; Den Hoorn: op Donderdag 27 Maart a.s. te 2 uur in de o.l. school; Oudeschild: op Donderdag 27 Maart as. te 3 uur m de o.l. school; Den Burg: op Maandag 24 Maart as. te 2 uur in de o.l. school; De Cocksdorp: op Dinsdag 25 Maart a.s. te 3 uur in de o.l. school; Zuid-Eierland: op Dinsdag 25 Maart a.s. te 2 uur in de o.l. school, Midden-Eierland: op Dinsdag 25 Maart a.s. te 2,30 uur in de oJ. school; Oosterend: op Woensdag 26 Maart a.s. te 9,30 uur in de dokterswoning. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen :t voorkomen dienen trouwboekjes, waarin de namen van de betreffende kinderen zijn opge nomen, te worden medegebracht, of de eventueel in het bezit van de ouders zijnde inentingskaarten. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen voor het bereiken van de leef tijd van één jaar, ingeent dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook gele genheid bestaan om kinderen, hoewel reeds ouder dan één jaar, die tot op he den niet werden ingeënt, te laten in enten. Texel, 14 Maart 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris GEVONDEN VOORWERPEN Aan komen lopen een zwart-bruine hond met wit befje (geen bepaald ïas). Inlichtingen ten raadhuize. Tot Zateidag a.s. zal genoemd dier worden bewaard HET EERSTE kievitsei, gepro duceerd door een Texelse kie vit, is Maandag 17 Maart jl. te gen de avond gevonden door de 12-jarige Kees Boot, De Waal. Kees, onze jeugdige eilandge- noot, deed zijn ontdekking in De Langeweel, het lage land tussen De Waal en Oudeschild, waar onze weidevogels zich gaarne vestigen. Al een paar dagen had Kees de kieviten be- spionneerd en hij voelde als vo gelkenner in de dop, dat het eerste kievitsei in de maak was! Spontaan heeft hij het, traditie getrouw, onze burgemeester aangeboden, die de vinder even spontaan beloond heeft. Vorig jaar en in 1950 werd het eerste kievitsei gevonden op 21 Maart. Dank zij het zachte voorjaarsweer (volgens de ka lender is het nog v/.nter!) heeft de betrokken kievit zijn legdrift blijkbaar niet langer kunnen beheersen. Vorig jaar was de vinder Joop van den Brink, Oosterend, in 1950 viel de eer te beurt aan mej. Truus Hoogenbosch, Zuid- Haffel. Oudeschild. Er is de laatste weken met veel vermeldenswaard op visserij- gebied gebeurd. De Zeelanders zijn weer naar hun woonplaatsen vertrokken. Ze hebben de mosselenvelden gezuiverd van zeesterren (vijfhoeken), die de jonge mosselen belagen. De eetbare mosselen, die daarbij nog werden opgevist, hebben vele Oudeschilders nog een lekker maal verschaft. Tot slot hebben ze in Café Dekker een grote mosselenfuif georgani seerd. De kommenvissers zijn blijkbaar ook weer met hun bedrijf begonnen. De eer- se vangst, een zalmpje, werd aan de visafslag gebracht. De hoop is nu weer op de haring gevestigd. De kruikelvangst op de waarden gaat nog steeds door. Aan de dijk is de voor raad echter practisch uitgeput. De gar nalen zijn vroeger dan anders weer VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 10-15 Maart 1952: 820 kg schol f 0,52-f 0,30. 292 kg tong f 2,50-f 1,26 kg tarbot fl,00-f0,70. 368 kg schar f 0,26-£ 0,16. 284 kg bot f 0,34—f 0,16. 12 kg kabeljauw f 0,50-f 0,50 790 kg wijting f 0,18-f 0,16. 2194 kg han delsgarnalen f 0,58-f 0,37. 500 kg krui kels f0,24-f0,20. 439 kg wulken f 1,00- f 1,00. 2V2 kg zalm f 7,00-f 7.00. 2970 kg kokhanen f 0,35-f 0,35. Op de jaarvergadering van „Natuurmo numenten", Zaterdagmiddag in Amster dam gehouden, werd bekend gemaakt, dat Mr Dr P. G. van Tienhoven zich ge noodzaakt zag af te treden als voorzitter. De heer Van Tienhoven heeft direct bij ae oprichting van de Vereniging in 1905 zitting genomen in het bestuur als pen ningmeester en heeft vanaf 1927 boven dien het voorzitterschap bekleed. Mede door zijn werk in tal van andere organi saties op het gebied van natuur- en landschapsbescherming kan worden ge zegd, dat hij zijn leven geheel in dienst van de naturbeschermingsbeweging heeft gesteld. Zijn uitzonderlijke ver diensten voor dit werk werden door een aantal leden van de Vereniging belicht. De heer Van Tienhoven werd 't ere-voor- zitterschap aangeboden; tevens blijft hij penningmeester en plaatsvervangend voorzitter van de Vereniging. Zijn op volger als voorzitter is Dr J. A. van Steijn, oud-directeur van het Staatsbos- beheer. Uit het jaarverslag, dat werd uitge bracht door de secretaris, de heer J. Drijver, bleek, dat het ledental was ge stegen van 19526 tot 19858. De Cocksdorp. Dezer dagen is be gonnen met de restauratie van de N. H. kerk alhier, welke in de zgn. Russenoor log zeer zwaar beschadigd werd en na de oorlog voorlopig hersteld werd, opdat er weer diensten in konden worden ge houden. Het werk is opgedragen aan de aannemer H. Daalder. Kerk en toren dateren uit 1841 en ver rezen onder leiding van de bouwmeester Jacob v.d. Kloot. In 1863 werd de kerk vergroot van 12 tot 18 ellen. De fraaie preekstoel is aangekocht te 's-Gravenha- ge, uit een Presbyteriaanse kerk (dit was een Engelse gemeente) voor de som van f 200. In 1843 werd het uurwerk in de toren geplaatst en is gesmeed door de dorpssmid A. v.d. Kloot. De toren is ei gendom van de gemeente Texel en zal gelijk met de kerk worden hersteld. De klok werd in de oorlogsjaren door de Duitsers medegenomen. De eerste predikant in deze gemeente Daar zal het Vrijdag feest zijn! DE WAAL. Vrijdag gaan in De Waal de vlaggen uit: dan is het echtpaar Au- ke Kooiman en Etje Kooiman-Bakker 50 jaar getrouwd. De bruid is 78, de bruigom heeft reeds zijn achtste kruisje gezet. In de krant van Zaterdag zullen wij u wel wat uit voeriger over dit gouden huwelijksfeest vertellen Hun pleegzoon Marius Bakker, die in Canada woont, zal hen Vrijdag „eventjes" van de overzijde van de oce aan opbellen Het telefoongesprek is al aangevraagd. We wensen de heer en mevrouw Kooiman een plezierige dag! „HOE LANG NOG!" De put op de hoek Brink-Dorpsstraat te De Koog mankeert al een hele poos een compleet deksel. Ingezetenen heb ben zich al tot de betrokken instanties gewend met het verzoek dit euvel even te verhelpen, maar tot dusverre bleek dit aan dovemans oren gezegd. Omdat de put gevaar oplevert voor de jeugd en, voor de avondwandelaars heeft een Ko- genaar er Vrijdag een bordje bij ge plaatst met het opschrift ,Hoe lang nog?' Dit bordje is inmiddels weer door een of andere medewerker verwijderd, het antwoord op de vraag is echter nog niet gegeven. We hopen, dat onze Directeur van Ge meentewerken er Zaterdagmiddag niet „ontstellend hard" langs geautood is. was Ds Haesebroeck, die op 6 Juni 1841 zijn intrede deed en blijkens zijn graf steen hier in 1851 overleed. In totaal hebben 16 predikanten de gemeente ge diend. Ook het orgel, dat in 1879 door een Duitse firma werd geplaatst, werd in 1945 zwaar beschadigd Na de oorlog is dit onmiddellijk geheel hersteld. Zo zullen nu na verloop van bijna 7 jaren de sporen van geweldpleging voor goed worden uitgewist. Voor aankoop van terreinen werd in het afgelopen jaar f 92,670,besteed. Op Texel werden in de polder Waal- en-Burg 35 ha. in eigendom verworven, waarvan een gedeelte van belang als vogelbroedplaats. Het reeds bestaande vogelreservaat van het schorren- en slikkengebied achter de polder Een dracht verkreeg 'n aanzienlijke uitbrei ding, doordat de Vereniging hier het slikkengebied „de Vlakte van Kerken" van de Staat wist te huren. Het oude en nieuwe reservaat beslaan tezamen meer dan 3000 ha. (Inqezonden mededeling). DE OVERGANG VAN DE STAL NAAR HET WEIDESEIZOEN Het is vooral onder de huidige om standigheden noodzakelijk, dat de boer zoveel mogelijk profiit trekt van de op brengsten van zijn grasla.id. In dit op zicht staan voor hem verschillende we gen open, die hem in staat stellen aan deze eis in de ruimste zin te voldoen. Met het oog op het weiJeseizoen, dat thans weer voor de deur staat, zal de heer Ir S. Iwema, Rijksveeteeltconsulent, Maandag as. van 19,45-20 uur over Hil versum I enkele belangrijke punten be spreken, die met een rendabel grasland gebruik samenhangen. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN NED. HERV. GEMEENTE DE KOOG Vrijdagavond 8 uur Cemeenteavond in het „Vogelhuis". Zondag 3 uur Doop. Aangifte tot en met heden bij ouderling Kuneman WAT IS ER TE DOEN? Donderdag 20 Maart: Alg. vergadering Vereniging „Texel" tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren. Vrijdag 21 Maart Bazar SV De Koog Vrijdag 21 Maart: P.v.d. A. De Cocks dorp. Vrijdag 21 Maart: Mode-Show Vrijdag 21 Maart: Toneeluitvoering in Zuid-Eierland Vrijdag 21 Maart: Filmavond Verenig ging van Oud-leerlingen 21-26 en 28-30 Maart wedstrijden te Oudeschild om 't Biljartkampioenschap Klasse A. Zaterdag 22 Maart Bazar SV De Koog Zaterdag 22 Maart: Uitvoermg door „Het Masker". Zaterdag 22 Maart: Uitvoering door „De Lofstem" en het Chr. Mannenkoor le Oosterend. Zondag 23 Maart: TESO-touringcar naar Matthaus Passion. S.V. Texel. Trainen adspiranten: Deze week trai nen op Donderdagavond aanvang 6 uur op het sportterrein D.D. S.V. De Koog. Zondag jl. werd het scoringsbord we der verrijkt met een nederlaag van 12-0 ons toegebracht door Zeemacht, tegen welks mooie spel ons elftal niet was op gewassen. Toch 'n woord van lof voor de spelers, daar zij volgehouden hebben tot het eind toe. Wij zullen hopen dat het ons beter zal gaan in het nieuwe seizoen Voor a.s. Zondag zijn geen wedstrijden voor ons vastgesteld. De bazar; Vrijdag en Zaterdag a.s. wordt onze bazar gehouden. Ik verzoek de heren a.s. Donderdag bij de door ons genoteer de adressen de diverse schenkingen in ontvangst te nemen. Komen alle mede werkers Donderdagavond even bij C. Bonne? De B-kampioen is er. Zo is het precies, maar het rekensommetje.... „Piet de Graaf heeft het hoogste gem.ddelde en wordt dus no. 1", is niet opgegaan. Luc. Kellner was in de slotparlij de beste veohter en ging met de hoogste eer strij ken. We wisten het eigenlijk allemaal al. Luc kan 5 a 6 gemiddeld spelen. Hij deed het evenwel met, terwijl Piet na 6 gew. partijen nog 5,33 stond. Toch wist Luc dat, indien hij een serieuze kans wou maken, hij tegen Piet wel anders zou moeten. In z'n 6de partij bereidde hij zich hier dan ook reeds op voor door A Stolk in 23 beurten te verslaan (gem. 5,43). Of Piet hierdoor geschrokken is? Het leek er wel op. De rust en het zelf verzekerde waren Zondag uit z'n spel verdwenen, Luc liet er geen gras over groeien en met 12 brt. was ae stand 50- 25 Een verschil van 20 25 car. wist hij tot de 19e brt te handhaven, doch toen vocht Piet 21 car. bij elkaar en werd de stand 80-76 Ook in de 90 car. kwam Piet nog weer een keer vrijwel gelijk, maar miste de rust om door te gaan. Met een eindserie van 13 besloot Luc de partij. Piet maakte nog 4 in de nastoot. Eind stand 125-105 in 27 brt. (gem. 4,63 om 3,89). Luc Kellner Texels kampioen Libre B- 'klasse, hetgeen bij de prijsuitdeling door voorzitter De Wilt op rake en prettige wijze naar voren werd gebracht. Als derde man eindigde ons aller vrolijke vriend Peter de Jong. Totaal eindklassement luidt: Luc. Kellner P. de Graaf P. de Jong N. Rijk C. Room H. Timmermans D. v. d Slikke A. Stolk 14 875 232 25 3.77 12 855 168 30 5,09 8 760 266 21 2,86 6 732 269 18 2,72 6 769 304 19 2.53 4 730 284 19 2,59 4 641 314 12 2,04 2 600 252 12 2,38 Tournooi gemiddelde 2,86. Daar L. Kellner wegens het verschil in moyenne de kans tot deelname in de A-klasse overlaat aan P. de Graaf, zijn de deelnemers voor dit tournooi: 1. H. v. Dijk, 2. E. Breeuwer, 3. Jn. Dekker, 4. Nic. de Graaf, 5. J. Hooijberg, 6. A. Barhorst, 7. H. C. Ran, 8. P. de Graaf. Jammer is dat kampioen 1951 M. Vonk dit jaar niet heeft ingeschreven Het rooster is als volgt: Vrijdag 21 Maart: 3-6, 5-3, 1-7. Zaterdag 22 Maart 4-8, 1-6. 5-7 Zondag 23 Maart: 1-4, 3-7, 4-6. Maandag 24 Maart: 2-5, 2-8, 2-7. Dinsdag 25 Maart: 2-3, 6-7, 2-4 Woensdag 26 Maart: 6-8, 4-7, 5-6 Vrijdag 28 Maart: 3-5, 7-8, 4-5. Zaterdag 29 Maart 2-6, 1-3, 2-8, Zondag 30 Maart: 1-2, 3-4. Als deze wedstrijden even sportief, prettig en spannend verlopen als die der B-klasse, kunnen we zeker tevreden zijn 1-8 1-5. op Texelstroom verschenen. Aanvoer 2194 kg. Nadat de kustvissers een paar dagen aan Den Helder afgeslagen had den, zijn ze weer naar de Oudeschilder Visafslag teruggekeerd. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50, 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. Drie maanden cellulair voor twee duizend kistkalveren Wat zijn kistkalveren? Professor dr. J. A. Beijers heeft er eens een definitie van gegeven en precies verteld, wèt er aan de hand is met deze dieren, aldus Elseviers Weekblad. „Bij kalveren en veulens denkt men onwillekeurig aan lenteweelde, bloese- mende boomgaarden, malse weiden en dartelende jonge dieren. Aan veulens die de eerste weken angstvallig worden bewaakt door de moeder die met een waarschuwend gehinnik haar kind te rugroept, als dit te ver van haar mocht weglopen. Met kistkalveren gebeurt er wat an ders, zo vertelt professor Beijers. „Zo dra het kalf geboren is, wordt het dier m een hokje geplaatst, dat nog juist groot genoeg is om het kalf er in te laten staan. Het kan er ook nog in liggen, maar verdere bewegingsvrijheid heeft het kistkalf niet. Gedurende de eerste dagen krijgt het nog de melk van de eigen moeder, maar daarna uitsluitend volle melk. Nu is het de „kunst" van de mester, de hoeveelheid melk geleidelijk op te voeren om een snelle groei te be vorderen. Na enkele weken krijgt het in zijn duisternis ongeveer tien liter melk per dag. Deze hoeveelheid wordt het dier gedurende 10 12 weken toege diend. Het risico van dit soort kalver- fokken is vrij groot, aangezien de dieren in hun onnatuurlijke omgeving weimg weerstandsvermogen bezitten en dus uitermate gevoelig zijn voor allerlei ziekten. Hoe goed de dieren ook ogen schijnlijk door de volle melk worden ge voed, de waarheid is. dat melk geen ijzer bevat, een onontbeerlijk element voor de bloedvorming Het kalf heeft een kleine reserve ijzer in de lever meegekregen, waaruit de eerste zes a acht weken geput kan worden. Dan is het op met het gevolg dat dan de periode van bloedarmoede aanbreekt waaraan het dier op de duur ten gronde zal gaan. Maar de mester van het kalf wenst juist deze bloedarmoede. Hij moe digt het aan, om.... het,blanke stukje vlees. Angstvallig waakt de mester er voor, dat het kalf geen sprietje gras of hooi, ja zelfs geen sprietje stro krijgt. Daarom ook gebruikt de mester geen ligstro. Het kalf moet op de kale houten vloer van zijn kist blijven liggen en in de diepe duisternis zijn dagen slijten. In de malse weide en in het volle licht zou er vitamine D kunnen worden ge vormd, een vitamine die nodig is voor de normale beengroei. Onder de invloed der ultra-violette stralen uit het zonlicht kan in de huid van het dier de noodza kelijke vitamine worden gevormd. Maar al die normale ontwikkelingsphrasen wenst de boer niet. Want hij fokt „kist kalveren" voor het blanke vlees. In feite komt de gehele procedure hierop .neer, aldus prof. dr. Beijers, dat men het jon ge dier onder totaal abnormale omstan digheden brengt, waarvan anaemie, vet tige degeneratie der organen en eventu eel rachitis het gevolg zijn. En dit alles om lekker, zuiver blank vlees %te ver krijgen. Tot zover het oordeel van deze geleer de, die zich terecht afvraagt, of deze kwelling, waardoor jonge kalveren van hun geboorte af, ongeveer 3 maanden cellulaire gevangenisstraf krijgen om daarna te worden afgemaakt, toelaat baar is. Wij hebben ons tot het Hoofdbestuur van de „Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren" gewend. „Wij zijn juist bezig", aldus deelde de direc teur mede, „ons met een fel protest tot de regering te wenden om zo snel mo gelijk een einde te maken aan deze die renmishandeling. Wij schatten het aan tal kistkalveren, dat jaarlijks op deze wijze wordt opgefokt op circa 2000, maar deze raming is zeker aan de lage kant. Wij zitten nog met de oude die- renwet, waarin gesproken wordt over.... „redelijk doel". Men kan het op deze wijze opfokken van kistkalveren nog al tijd rangschikken onder die wetsbepa ling, welke spreekt van het „redelijk doel" van deze fokmethode en dat rede lijke doel is dan dat witte stukje kalfs vlees, waarvoor jaarlijks honderden kal veren op een afschuwelijke wijze moe ten lijden. Dc nieuwe dierenwet is nog altijd in voorbereiding. Wanneer die wet een maal zal zijn aangenomen doch hoe lang wachten we daar reeds op dan zal het uit zijn met dit „redelijk doel". Het is een misverstand in Nederland, waaraan zo snel mogelijk een einde dient te worden gemaakt. Er zou nog ander en doeltreffender middel zijn: wanneer het publiek zou weigeren het dure klafsvlees te vragen maar genoe gen zou nemen met het even voedzame, doch iets roodgekleurde vlees van op normale wijze opgefokte kalveren, dan zouden er niet meer jaarlijks 2000 kal veren in een kleine nauwe kist worden gestopt en het woord „kistkalf" zou ver dwijnen uit het Nederlandse woorden boek."

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2