Hoornder Dorpsbelang nam ruilverkaveld Wieringen in ogenschouw Nooit! Er komt weer *n Show Het gevaar van de J Mijnheer Pimpelman Vergeten heeft alweer pech verkeerde eind had gehad en dat hij als hij alles geweten had, zeker een andere houding zou hebben aangenomen. De ruilverkaveling heeft ons grote voorde len gebracht, zei hij. Indien we ons niet vergissen was dit eigenlijk de conclusie van alle deelne mers aan de excursie. We zouden niet gaarne zeggen, dat al deze Hoornder landbouwers nu opeens enthousiaste voorstanders van de ruilverkaveling zijn geworden, maar het staat wel vast, voor ons, dat men een heel andere kijk op de ruilverkaveling heeft gekregen en dat men met meer vertrouwen de plan nen op ons eiland tegemoet durft te zien. We menen dan ook te mogen vast stellen, dat de Hoornder landbouwers hier een zeer gelukkig initiatief hebben genomen, dat zeker navolging verdient. C. v. Gr. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL In de week van 10-15 Maart werden aangevoerd 109,624 stuks eieren. Prijs p. kg f 2,10. Vorig jaar in dezelfde periode aangevoerd 110,172 stuks. Prijs per kg bedroeg toen ook f 2:10. Oude kippen. Hiervoor wordt per kg uitbetaald f 2, INGEZONDEN Geachte Redactie. Gaarne wilde ik nog éénmaal een ant woord geven aan de commissie van het Dorpshuis. De voorzitter van genoemde commis sie heeft in het nr. van Zaterdag jl. een opmerking gemaakt van a. t.m. f. Onder a staat: ,,De commissie wil met het Dorpshuis de jeugd helpen". De le Maart (Ingezonden Mededeling) heeft de commissie dit doel wel uit het oog verloren. Wat het geld geven, van het ene com missielid, om in het Dorpshuis te dan sen, betreft, zou ik willen zeggen: „Doe wel en zie niet om!" Want het is toch een zot geval als je geld beschikbaar stelt om in het Dorpshuis ie dansen en er dan toch niet in mag. Onder c. staat dat ik ten cardinale fout maak door te vergeten dat 't Dorps huis eigenlijk militair tehuis is. Dit is mij wel terdege bekend. Onder de opsommingen van de goede daden van de commissie ie/en we: De beschuldiging van gebrek aan mede werking wordt nu wel zwak, „in geen geval!" Wel ben ik er van overtuigd, dat 75 pet. van de commissie het goed met de volksdans-groep voor had Ook nog iets over punt e. Natuurlijk zijn de „kostbare" fauteuils verwijderd. Anders had er alleen een „club-fauteuil- dans" kunnen plaatsvinden en er stond ook nog iets anders op 't program. Dat de fauteuils „slordig" in de gang werden opgestapeld is pertinent niet waar! Maar nu lezen we ook nog dat na afloop de stoelen niet op hun plaats zijn gezet. Dit ontkennen wij (dit zijn diverse leden van de volksdansgroep) ten stelligste! Dat het biljart van z'n plaats werd ge schoven geef ik toe. De gebroken poot (de 5de poot midden onder) was reeds los bij de eerste keer dat het biljart ver plaatst werd. Onder f.: De commissie deelde „tij dig" aan de volksdansgroep mee, dat ze geen toegang meer tot het dorpshuis, Dit was helaas voor de leden „niet tij- 1 dig". N U gebruikt het woord „foiceren" voor I de toegang van het dorpshuis, dit doet j mij denken aan de inneirmg van de j Briel. De commissie-leden weten toch wel beter!?!?!? Tweemaal schrijft u dat het Dorpshuis niet geschikt is om te volksdansen. Ik heb echter geen lid van de commissie gezien tijdens het dansen. Misschien dat uw oordeel dan anders was geweest1 Tot slot vraag ik me af. of „alle" leden van de commissie zich voor de jeugd in spannen Want het gezegde door het vrouwelijk-lid van de commissie. „De jeugd moet maar terug komen als ze op gevoed is", getuigt volgens mij niet van begrip voor jeugdproblemen op ons ei land. Verder wil ik de commissie van het Dorpshuis-Militair tehuis net allerbeste wensen cn hoop ik, dat de militairen er in het komende seizoen werkelijk een „tehuis" zullen vinden. Hartelijk dank voor de plaatsing, A. BREET. In aansluiting aan de opening van het laboratorium van de Vétérinair-Hygiëni- sche Dienst der gemeente Texel, werd 's avonds in Hotel Texel door de Vereni ging tot bestrijding van de Rundertuber- culose een vergadering belegd voor ge nodigden, op welke vergadering de heer D. Rempt een inleiding heeft gehouden over het onderwerp: „Het gevaar van de undertuberkelbacil voor de mens, in het bijzonder voor het jonge kind". De heer Noordijk, voorzitter der ver eniging, opende om ongeveer kwart over 8 de vergadering. Hij verwelkomde in het bijzonder burgemeester De Koning en dr Rempt. (Dr Scholte, Inspecteur van de Volksgezondheid te Haarlem, was verhinderd naar Texel te komen). De heer Rempt gaf eerst een overzicht van de geschiedenis van de tuberculose. Door onderzoekingen bij mummies is gebleken, dat in die tijd reeds tubercu lose bestond. Toen Prof. Robert Koch in 1882 de tuberculose-bacterie ontdekte, kwam daarbij tevens vast te staan, dat tuberculose een infectieziekte was, zowel voor het dier als voor de mens. Vervolgens stond spreker stil bij de 3 typen van tuberculose, te weten het hu mane type (bij de mens), het bovine-ty pe (bij het rund) en het aviaire-type (vo- gel-tbc). Vroeger meende men, dat de bacteri ën die de tbc bij mensen (tering) of bij runderen (parelziekte) teweeg brachten, van verschillende aard waren. Deze op vatting is echter verouderd, nu wordt gesproken van het humane type en daar naast van 't bovine type van de tuber- kelbacterie. Het aviaire type, dat bij vo gels voorkomt, is van minder belang om dat deze bacterie «bij de mens geen ziek te veroorzaakt en bij het rund meestal een tijdelijke reactie geeft. Anders staat het evenwel met het bovine-type, zijnde dus de verwekker van de runder-tbc. Het is gebleken, dat deze bacterie zeer gevaarlijk voor de mens is. Ieder jaar komen er 18000 ge vallen van tbc op de consultatiebureaux, waarvan 5000 gevallen op rekening van de runder-tbc komen. Ondei zoekingen van de laatste jaren hebben uitgewezen, dat juist onder boerenkinderen meer runder-tbc (long-tbc en buik-tbc) voor komt, veroorzaakt door bacteriën van 't rundertype dan onder stadskinderen van gelijke leeftijd. Speciaal in streken van ons land waar het reactiepercentage on der de runderen hoog is, is het gevaar voor infecties van kinderen het grootst. In het bijzonder vormen veestallen, waar gebrek is aan licht en lucht een groot gevaar. Verblijven in een derge lijke stal koeien met een open long-tbc, dan zullen de millioenen bacteriën die deze dieren uithoesten, in deze atmos feer een goede voedingsbodem vinden. Herhaald binnendringen van grote aan tallen bacteriën leidt onheiroepelijk tot een actief ziekteproces, met alle ellende daaraan verbonden. Houdt uw kinderen dus uit de stal! Ook het drinken van rauwe melk is zeer gevaarlijk. Het de vies is dan ook: kookt de melk! (ge pasteuriseerde melk is ongevaarlijk). Uit het voorgaande is gebleken dat de mens zeer gemakkelijk door de runder- tbc kan worden besmet, omgekeerd kan de mens ook het rund besmetten. Er zijn verschillende gevallen bekend waar een tbc-vrije rundveestapel ernstig werd besmet door de persoon die lijdende was aan een open long-tbc. Verder wees de heer Rempt op het grote belang, mede met het oog op de volksgezondheid, de runder-tbc uit te roeien. Bovendien is het besef doorge drongen, dat een tbc-vrije veestapel van beslissende betekenis is voor de positie van ons land op de wereldmarkt van zuivelproducten en ook voor de export van fokvee Zou Nederland er niet in slagen zijn rundveestapel binnen af zienbare tijd tbc-vrij te maken, dan zou ongetwijfeld het gevolg zijn, dat de Ne derlandse zuivelproducten door die van andere landen, welke de rundvee-tbc wél onder de knie hebben gekregen (bv. Denemarken) worden verdrongen. Het is zeer toe te juichen dat thans door de georganiseerde landbouw en de regering door middel van het zgn. vijf jarenplan getracht, zal worden de run der-tbc uit te roeien. Dit betekent, dat in Nederland in een tijdsbestek van 5 jaren 450,000 reageerders afgeslacht moeten worden, waarvan alleen in N.-Holland al 50,000 reageerders. Spreker geeft dan nog een uitvoerige toelichting op dit vijf-jarenplan. Verder wijst spreker op het grote belang het welk gelegen is in het opsporen van de open lijders. Door middel van een nieu we voedingsbodem, de zgn. Assen 126, is het thans mogelijk om in korte tijd de openlijders te identificeren. Tenslotte wordt nog gewezen op het nauwe contact dat bestaat tussen de Ge zondheidsdienst voor Dieren en de medi sche autoriteiten van de tbc-bestrijding bij de mens. Wanneer nl. in een vee-be slag open tbc gestateerd wordt, dan geeft de Gezondheidsdienst voor Dieren dit door aan de consultatiebureaux. Van medische zijde wordt dan direct een on derzoek ingesteld naar het eventueel voorkomen van de ziekte bij de boer, zijn gezin en zijn personeel, waarbij het in vele gevallen mogelijk was om men sen, die besmet bleken te zijn, direct on der behandeling te stellen en daardoor erger te voorkomen. Hierna werden verschillende vragen op vlotte wijze beantwoord. Na de pauze werden enkele zeer in teressante films vertoond. De eerste film gaf een duidelijk beeld van de besmet ting van de mens door de tbc en de ge volgen daarvan. Ook de films over de haringvangst en de oesterteelt vielen bijzonder in de smaak. Om kwart over 11 werd deze leerza me en goedgeslaagde vergadering ge sloten. HORZELBESTRIJDING De Stichting „De Prov. Gezondheids dienst voor Dieren in Noord-Holland" schrijft ons: In de diverse Landbouwbladen is het reeds bij herhaling gepubliceerd, dat de horzelbestrijding het meest effectief uit gevoerd kan worden, indien in georgani seerd verband de behandeling wordt uit gevoerd. Het ligt dan ook in de bedoe ling, dat binnenkort een uitvoerder bij de bedrijven langs komt, die al het jong vee naloopt en behandelt. De kosten hiervan bedragen i 0,50 per aanwezige pink bij het eerste bezoek. De 2e en 3e ronde worden .dan geheel gratis uitge voerd. Wij menen de veehouders er nogmaals op attent te moeten maken, dat het van groot belang is, dat wij van de medewer king der veehouders verzekerd zijn en hopen dan ook, dat genoemde uiitvoerder zijn werk naar behoren kan verrichten. JACHTCLUB IN ACTIE Een Texelse jachtclub heeft Zaterdag een actie ondernomen tegen de houtdui ven, waarvan er ongeveer 30 werden neergeschoten. Dit optreden gesohiedde op aandrang van de landbouworganisa ties. Zoals bekend brengen de houtdui ven veel schade toe aan de gewassen. MIDDENSTANDERS HADDEN CON TACTAVOND. DE TRADITIONEEL geworden fami lie-avond van de Algemene Texelse Mid denstandsvereniging trok leden van alle dorpen en gehuchten, ja groot was de belangstelling, toen Zaterdagavond het illustre gezelschap uit Langedijk in „De Oranjeboom" een prima cabaret-reyiie voor het voetlicht bracht. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij burge meester en mevrouw De Koning op. Er was zeker een paar honderd man! Het programma was uitstekend, trouwens, wie heeft de Langedijkers al niet eens voor de Radio gehoord? Ze coen het su bliem. Hun schetjes en zang zijn bijzon der goed. De delen van operetten span den wel de kroon van hun zeer geslaagd optreden. Bijna drie volle uren hebben zij onze Middenstanders vermaakt. Verschillen- directeur-eigenaren waren met hun vol ledige staf naar de feestzaal getogen en ongedwongen was daar de stemming, die nog verhoogd werd tijdens het zeer ge animeerde bal, waarbij „Ome Arie" weer een belangrijke functie te vervullen kreeg. Den Hoorn. Toen één der leden van „Dorpsbelang" op de enige weken gele den gehouden jaarvergadering het voor stel deed om in verband met de plan nen voor de Ruilverkaveling op ons ei land het resultaat van de voltooide ruil verkaveling op het vroegere eiland Wie- ringen eens te gaan bekijken, viel dit direct in goede aarde. Met medewerking van de Rijksland- bouwvoorhehtingsdienst en enige 'leden van de voormalige Plaatselijke Commis sie voor de Ruilverkaveling op Wierin gen werd een plan in elkaar gezet. Dit plan werd Woensdag 5 Maart uitge voerd. Aan de excursie namen plm. 20 landbouwers uit Den Hoorn en omge ving deel. Alvorens met het bezoeken van enke le bedrijven te beginnen, werd een be spreking gehouden met de heren Bak ker en Mulder, leden van de voormalige Plaatselijke Commissie en de heer Van Dordt van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Deze bespreking heeft zeer verhelderend gewerkt en de vragen, die door diverse deelnemers werden ge steld, konden practisch alle naar genoe gen worden beantwoord. Duidelijk bleek in deze bespreking, dat wel zeer serieus rekening werd gehouden met bepaalde rechten en voordelen, die men vóór de verkaveling bezit. Dit houdt bv. in, dat landbouwers, die in de dorpen wonen en vóór de verkaveling een vrij grote op pervlakte cultuurgrond in de onmiddel lijke nabijheid van de bedrijfsgebouwen hebben liggen, ook na de verkaveling weer in gunstige omstandigheden zullen verkeren. Landbouwers, die vóór de verkaveling in dit opzicht minder goed bedeeld zijn zullen na de verkaveling met veel minder genoegen moeten ne men, al zal men er naar streven iedere landbouwer toch tenminste één perceel grond bij de bedrijfsgebouwen te geven. De zeer belangrijke vraag naar de kosten voor de landeigenaars op Wierin gen kon helaas nog niet afdoende beant woord worden. Wel is bekend, wat de totaalkosten van de Ruilverkaveling op Wieringen zijn, maar als gevolg van het feit, dat het plan voor Ruilverkaveling reeds vóór de oorlog van 1940-'45 in stemming is geweest en de omstandighe den na die tijd sterk gewijzigd zijn, ver keert Wieringen in een bijzondere posi tie en geeft de vaststelling van de kos ten enige moeilijkheden Veel belangrij ker was het echtèr, dat in de bespre king met de reeds genoemde heren en de landbouwers, die later cp de dag on dervraagd werden, nimmer enige onge rustheid over de kosten aanwezig bleek te zijn. Telkens weer werd het uitge sproken, dat de voordelen van de Ruil verkaveling zo groot waren, dat de kos ten daarbij vergeleken zeker gunstig zouden afsteken. Eén van de Texelse deelnemers bleek bezorgd te zijn over de eigendommen van kerken, armbesturen, stichtingen, enz. Komen deze bij de ruilverkaveling door G. Th. Rotman 55. Maar toen ze langs de speeltuin kwamen werd de verleiding hem te sterk. „Vrouw, we gaan daar gezellig 'n poosje zitten", zei hij; „ik heb trek in een kleintje Pils en jij krijgt een limona de met een rietje". Zo gezegd, zo gedaan; enkele ogenblikken later zaten ze aan 'n tafeltje in het zonnetje en voelden zich weer opnieuw jong. FEUILLETON 35.) Walter Wat een treurige lief de, nauwelijks ontkiemd, of het is al weer verstikt, te met gedaan, opgeof ferd voor een illusie, die nauwelijks hon derd dagen later in rook moet opgaan Walter, jij, die zo nauwgezet en geheel opgaand in de muziek naast mij zit te spelen, voel je niet dat alles in mij, al leen naar jou verlangt, dat de noten, lessenaars, het podium, de zaal door een dichte sluier aan mijn oig wordt ont- tiokken! Ik kan niet meer, ik kan niet meer. vrienden, neem mij met kwalijk, dit is geen hysterische bui, ik zou een paar maten nog willen volhouden, maar het gaat eepvoudig niet meer Geheel ontdaan keken de kwartetge noten op, toen twaalf maten voor het einde van het eerste deel de cello niet meer te horen was. Bij a tempo ophouden, zei Michael zachtjes. Ze speelden nog twee maten en sloten daarmee het eerste deel ettelijke maten te vroeg af. Renate zat inééngedoken, haar boven lichaam over het instrument gebogen en haar opgekropt gemoed had een uitweg gevonden in een hysterische huilbui. Het blonde haar hing gelijk een sluier voor haar gezicht. Een niet meer te stuiten tranenvloed drupte op het roodbruine lak van haar cello. niet in de verdrukking, werd er ge vraagd. De heren van de Plaatselijke Commissie gaven toe, dat weliswaar in bepaalde gevallen een eigenaar-gebrui ker wel eens iets werd bevoordeeld bo ven stichtingen, enz., maar dat dit zeker niet betekende, dat kerken en stichtin gen werden benadeeld. In tegendeel: De eigendommen van deze Lichamen bren gen na de ruilverkaveling meer op dan daarvoor. Op de vraag of iedereen op Wierin gen tevreden is over de uitvoering van de ruilverkaveling, kon worden ge- woord met de mededeling, dat dit voor practisch 100 pet. het geval is. Indien er klachten zijn dan hebben deze niet als oorzaak, dat men van de ruilverkaveling geen voordeel heeft gehad, maar dat het voordeel van een andere landeigenaar groter is geweest dan van de man, die meende te moeten klagen. Er zijn, aldus de leden van de Plaatselijke Commissie, op Wieringen eigenaars, die menen, slechts een voordeel van 20 pet. te heb ben, terwijl een ander er 80 pet. beter van geworden is. Bij het bezoeken van enkele bedrij ven en de rondrit door het ruilverkave- hngsgebied bleek dat de heren Bakker en Mulder inderdaad niets te veel ge zegd hadden. Overal trof men tevreden en soms zelfs enthousiaste landgebrui- kers. Opvallend was het grote aantal nieuwe wegen, dat Wieringen met de ruilverkaveling heeft gekregen, waar door bepaalde gebieden een veel betere ontsluiting hebben gekregen en de pro ductie belangrijk gestegen is. Zeer grote voordelen werden ook verkregen in het lagere deel van Wieringen, wear vóór de ruilverkaveling grote delen ieder jaar opnieuw met wateroverlast hadden te kampen. Zeer duidelijk kon worden aan getoond, dat ook de ontwatering van 'n laag gedeelte, waarvan het water ge loosd moet worden door hege gronden, op te lossen is. Treffend was o.m. de mededeling van een landgebruiker, die aanvankelijk te gen het plan van ruilverkaveling was, omdat zijn bedrijf al vóór de verkaveling een behoorlijk gunstige ligging had. Op dit bedrijf van ruim 30 ha. kon toch door de betere verkaveling het werk met één arbeider minder gedaan worden. Verder deelde deze landgebruiker mede, dat het vóór de ruilverkaveling altijd onmoge lijk was om stalmest en gier naar de verst gelegen percelen te brengen. Deze meststoffen kwamen steeds maar weer vlak bij huis en deden daar meer kwaad dan goed, terwijl het verst gelegen land er om schreeuwde. Als gevolg van het feit, dat ook de aohter"ijde van het be drijf nu aan een verharde weg was ge legen konden deze percelen met beter resultaat als bouwland gebru'kt worden Het meest werden de deelnemers ge troffen door een kort onderhoud met één van de meest felle tegenstanders van het plan tot ruilverkaveling. Rondweg gaf deze oude boer toe, dat hij het bij het (Nadruk verboden) 56. Vervolgens gingen ze de tuin door wandelen. Bij de rutsbaan gekomen, zei meneer Pimpelmans: „Vrouw, daar wil ik nog eens afglijden!" Mevrouw keek bedenkelijk; maar kom, waaiom zou ze haar man dat kleine pleziertje niet gun nen. Ze zweeg dus en meneer Pimpel mans klauterde naar boven. Walter sprong op en legde zijn viool neer. Zacht maar dringend haalde hij de cello uit haar handen, waarna hij de ge heel willoze en uitgeputte Renate door een zijdeur van het podium geleidde. In het begin hadden slechts weimg toeschouwers gemerkt, dat er iets ha perde. Maar nu ontstond er een zacht geroezemoes in de zaal en vele der aan wezigen begonnen onrustig op hun stoel heen en weer te schuiven. Tibor trad naar voren en verzocht om stilte. Een ogenblikje, dames en heren. Het spijt ons buitengewoon dat wij dit deel te vroeg moesten afbreken, maar onze collega heeft al een paar dagen om gezondheidsredenen verstek laten gaan, loog hij met veel tegenwoordigheid van geest. Eigenlijk hadi ze vanavond ook niet mogen spelen, maar het concert afzeg gen wilde ze evenwel niet Helaas heeft ze zichzelf overschat en ik vrees dat wij het laatste deel niet meer voor u ten ge hore kunnen brengen vanavond. Wij be treuren natuurlijk, dat wij u thans moe ten teleurstellen, maar wij hopen, dat uw gastvrije stad ons te zijner tijd in de gelegenheid zal stellen, ons volkomen voor het thans weggevallen deel te re vancheren. Na een korte pauze voegde hij er aan toe: Als er misschien toevallig een dokter in de zaal is, zou ik die be leefd willen verzoeken, naar de solisten- kamer te komen. Het publiek verliet stil de zaal. Slechts enkele groepjes bleven fluisterend ach ter, wachtend op de uitslag van het dok- tersonderzoek. Michael en Tibor bleven zonder een woord te zeggen voor de deur van de solistenkamer staan. Walter sloot zich even later bij hen aan. Ik weet ook niet wat haar scheelt. Ik hoop, dat ze alleen wat overwerkt is. Op geen een van mijn vragen heeft ze antwoord willen geven, alleen is ze steeds heftiger gaan huilen. Het is toch ook eigenlijk niet te verwonderen, kinderen, dat Renate in één is gezakt. Wij hebben ontzettend weinig rekening met haar gehouden en haar eigenlijk onmenselijk afgebeuld ge durende de laatste maanden. Geen enkele vrouw zou zo iets heben kunnen uithou den, eindigde Walter. Alleen Michael zei mets. Hij stond er met een gezicht bij, waaruit niemand wijs kon worden. Hij vermoedde, dat het minder aangename onderhoud, dat hij 's morgens met haar had gehad, de eigen lijke oorzaak van haar zenuwaanval was geweest. Na een poosje kwam de dokter, die Renate intussen had onderzocht, de ka mer uit. Het is nogal niet ernstig, verklaar de hij op de vraag van de bezorgde kwartetgenoten. Een aanval van uitput ting, omdat zij zich waarschijnlijk over de kop heeft gewerkt. Ik heb een recept voor een kalmerend drankje uitgeschre ven, dat een van u misschien hiernaast in de apotheek meteen kan laten klaar maken. Het zou natuurlijk het beste zijn indien juffrouw Von Mahlitz een paar dagen volkomen rust kan nemen. Wij spelen pas overmorgen weer, zei Tibor. Daarna hebben we nog twee concerten en dan is onze tournée be ëindigd. Nog één avond in Freiburg en het laatste concert twee dagen later in München, Denkt u dat ze in staat zal zijn, om het programma nog af te wer ken? Het zou inderdaad beter zijn, als ze eerst eens helemaal tot rust kon komen, antwoordde de dokter. Maar ik begrijp, dat u liever uw verplichtingen wilt na komen. Goed dan. Ik denK wel, dat het gaan zal. Zorgt u er echter voor, dat ze zoveel mogelijk rust. Hij nam afscheid van hen Zachtjes kwamen de drie vrienden de kamer binnen. Renate was opgestaan en pro beerde juist met poeder de sporen van haar tranen uit te wissen. Ze begroette haar kwartetgenoten met een vermoeid lachje. Niet boos zijn, alsjeblieft, vroeg ze deemoedig. Ik heb zo mijn best gedaan om vol te houden. Maar rk kon mijn ze nuwen niet langer in bedwang houden. Onzin, Renate, viel Tibor haar in de rede. Dat zou nog mooier zijn, dat jij je verontschuldigingen ging aanbieden, terwijl wij ons verwijten dienen te ma ken, dat wij niet hebben gezien, hoe zwak je was. Ga nog even zitten. Neen, dat instrument pak ik wel in.En dan gaan we direct naar huis. Moet je maar eens zien, morgen ben je er weer hele maal bovenop. De volgende middag slenterde Paul Dorfling door de straten van het oude gedeelte van de stad Basel. Te oordelen naar het verveelde en sombere gezicht van Paul, schenen de oude, solide hui zen, die getuigden van een rijk verle den, alsmede de nuchtere helderheid daarvan, geen grote invloed op hem te maken. Hij bleef een tijdje voor de kunsthal aan de Steinenberg staan, niet wetend of hij al dan niet de Holbein-collectie zou gaan bezichtigen. Daar er echter juist een groep vreemdelingen, vooraf gegaan door een gids, naar binnen werd geloodst, verging hem de lust, die schil derijententoonstelling nog ie bekijken. Maar toen hij op de Pfalz aankwam, het weidse terras, van waar de Mün- sterberg steil in de Rijn vaJt, bleef hij een hele tijd geboeid kijken naar de vlakte van de Bovenrijn, die, in een nevelachtig waas gehuld, zich in al haar pracht aan zijn oog ontvouwae. Het was een bekoorlijk, vertrouwd landschap. Er hing een frisse geur van aarde in de lucht, een voorbode voor de op komst zijnde lente en de eerste zangvogels schenen ook al te zijn teruggekomen. Paul voelde duidelijk, dat hij heimwee had. Een niet meer te bedwingen heim wee. Die hele buitenlandse tournée stond hem plotseling tegen: hij had er meer dan genoeg van. Hij verlangde naar zijn geboortestadje, ergens in Duitsland. Maar wat was er aan te doen? Niets, hij moest doorzeten. /Het ergste zat er op; het was nog maar een kwestie van een paar weken. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4