Cjrocn 2warL-Jéxels in het harL, °P reis Enige belangrijke begrotingsposten 1952 Mode-Show niet indrukwekkende collecties I 25 jaar in dienst der Texelse Melkcontrólevereniging Bonte avond te De Coeksdorp goed geslaagd WOENSDAG 26 MAART 1952 TEXELSE 65» JAARGANG. No. 6616 COU RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. DE EERSTE SUPPLETOIKE BEGRO TING VERMELDT O.A. DE VOLGENDE POSTEN: Kosten van verbouwing van het raad huis .f 17800—, f 1780,—. (Het eerste bedrag is het bedrag van de post, het tweede bedrag «s het bedrag der afschrijving.) Aankoop meubilair raadhuis f 1670, f 334.—. Kosten van het graven van brandkol- ken f 2380, f 476,Wordt geraamd voor het graven van brandkolken te De Waal, Oosterend en Eierland. (De putten te De Waal en Oosterend zijn reeds gegraven, de brandput in Eier land komt neer op verdieping van een bestaande tochtsloot bij „De Vrijheid"). Aankoop motorspuit voor Den Hoorn f8000, f800. Aankoop brandslangen f 2800, f 560,-. Wordt geraamd voor de aankoop van 400 meter. Aanbrengen drinkwaterpomp te Oost f 1000, f 200,Aan deze pomp bestaat ter plaatse een grote behoefte wegens het gemis van een centrale drinkwater voorziening op het eiland. Aanbrengen drinkwaterpomp nabij de Slufter f 1000, f 200,—. Voorschotten in het belang van de verbetering volkshuisvesting f 300,000, f 1965,(2 duplexwoningen en 20 ar beiderswoningen, inclusief grond. Kosten bouwen schuurtjes bij Bryun- zeelwoningen f 2450, f 80. Van verschil lende bewoners is het verzoek ontvan gen om schuurtjes bij de woningen te bouwen. Wij stellen voor óp dit verzoek in te gaan onder voorwaarde, dat de kos ten van de schuurtjes geheel worden te rugontvangen door middel van een huur verhoging. Kosten riolering van het dorp De Koog f 130,000,-, f4333,-. Kosten verbetering van de Laagwaal- derweg f 39200,-, f 5600,-. Verbetering van deze weg is zeer urgent te noemen. Het is noodzakelijk de fundering be hoorlijk te versterken, waarna een nieu we toplaag van steenslag zal moeten worden aangebracht. Tenslotte dient het geheel te worden voorzien van een slijt laag. Blijkens schrijven van 21 Dec. 1951 is de Hoofd-ingemeur-directeur van de Prov. Waterstaat eveneens van mening, dat de verbetering van deze weg urgent is. De geraamde kosten worden in 7 jaar afgeschreven, is f 5600 per jaar aan af schrijving. Deze uitgaaf jvas reeds in de begroting 1951 geraamd Aankoop nieuwe reinigingsauto f 28000 f 4000.-. De thans in bedrijf zijnde reini- gingsauto is sedert 1946 m gebruik. De nieuwe auto zal een grotere capaciteit moeten hebben dan de huidige, omdat de hoeveelheid huisvuil welke wordt mee gegeven, voortdurend toeneemt. Kosten verbetering van dorpsstraten f 32000,-, f 2666. Gedeelten van de stra ten in de dorpen Den Burg, De Cocks- dorp, Den Hoorn en Oosterend behoe ven dringend verbetering. Kosten oppervlaktebehandeling der wegenf 25718,-, f 8570,-. De slijtlaag van de volgende wegen is geheel versleten, t.w.: Schilderweg, Wilhe(minalaan, Wit- tekruisweg, Hoornderweg, Singel te Ou- deschild, Schansweg, Hollewalsweg, Driesprongweg en Oosterenderweg. Voor het behoud van deze wegen is het noodzakelijk dat zij worden overgeteerd. Kosten aanleggen verbindingsweg Schilderend-Slingerweg te Den Burg f 2282,-, f 230.-. In verband met ter plaatse reeds gebouwde en nog te bou wen woningen is het wenselijk bedoelde weg aan t.e leggen (Ten Zuiden van T.E. M.-gebouw) Kosten verbetering gedeelte Haller- weg f 9000,-, f 1286,-. Ook de verbetering van dit weggedeelte is urgent. Van hef geraamde bedrag is f 3800 bestemd voor riolering en f 5200 voor wegverharding. Gemeentelijk aandeel in de verbete- ringskosten van de Slufterweg f 6500,-, f 929,-. In verband met het vreemdelin genverkeer zal de helft der kosten van het aanbrengen van een slijtlaag voor rekening van de gemeente worden geno men. De andere helft blijft voor reke- nuing van de onderhoudsplichtige, de polder Eierland. Aankoop van rentegevend goed f 69750-, f— a. deelname in de N.V. Vliegveld „Texel". Vermoedelijk zal de betreffende Vennootschap in 1952 in het leven wor den geroepen. De oorspronkelijk geraam de gebouwen zullen waarschijnlijk dit jaar nog niet worden gebouwd, hetgeen betekent, dat alleen maatschappelijk ka pitaal nodig is voor de aankoop van gronden, ten bedrage van ongeveer f 155000,-. Het gemeentelijk aandeel hierin zal vermoedelijk 45 pet. of f 69750 bedragen. Laatstgenoemd bedrag is thans reeds beschikbaar, omdat als schadeloos stelling voor het voormalig vliegveld door de gemeente f89190,- werd ontvan gen. Deze investering zal dus kunnen plaatsvinden uit eigen middelen. Kosten ontwikkeling bouwplan Zuid, voor zover niet ten laste komende van de bouwterreinen f 43000,-, f 2010,-. Ge raamd voor: a. riolering f 32000; b. be strating f 11000. Totaal f43000. Aankoop van leermiddelen ten be hoeve van o.l. scholen f 10,000, f 1000. In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen en de invoering van nieuwe en moderne methoden op de o.l. soholen te Den Burg, De Coeksdorp, Den Hoorn, Zuid-Eierland, Oosterend, Oude- schild en De Waal, wordt f 10,000,- ge raamd. Wil het onderwijs aan de betref fende scholen goed functionneren. dan zijn de voorgestelde uitgaven noodzake lijk. De Inspecteur van het Lager On derwijs te Den Helder heeft een gunstig advies omtrent de voorgenomen aan schaffingen uitgebracht. Het geraamde bedrag zal als volgt over dc verschillen de scholen worden verdeeld: Den Burg f260,55; De Coeksdorp f 1529.65; Den Hoorn f 2339,55; Z.-Eier- land f 1410,50, M.-Ederland f 1064,30; Oosterend f885,05; Oudeschild f786,15; De Waal f 1237,35. Totaal f9513,10 Rekening houdende met enige prijs stijgingen etc. komt het ons gewenst voor om het bedrag ad f 9513,10 af te ronden tot f 10,000.-. Kosten bouwen onderwijzerswoning te Den Burg f 10,000.-, f 250,- De vorige woning werd door oorlogshandelingen verwoest. Het aandeel dat vermoedelijk ten laste van de gemeente zal blijven is op deze post geraamd. Ter financiering van deze uitgaaf is een vaste geldlening aangegaan, groot f 10,000.-. Kosten voorzieningen aan onderwij zerswoningen f 1225.-, f 408,-. Kosten van voorzieningen aan school gebouwen f 7800,-, f 1560.-. Kosten van verbetering verlichting o.l. scholen f3800,-, f 760,- Kosten uitbreiding Ulo school te Den Burg f 66560,-, f 2218,-. In verband met de toename van het aantal leerlingen bestaat grote behoefte aan twee extra leslokalen. Tevens zal de school worden voorzien van een centrale verwarmings installatie. Aankoop meubilair t.b v. Ulo school f5000.-, f500,-. Aankoop leermiddelen t.b.v Uloschool f2500,-, f 250,-. Kosten verbetering verlichting Ulo school f 1000,-, f200,-. Kosten uitbreiding C.V O. school te Den Burg f34500,-, f1150,-. Bouw lo kaal f 18000-, aankoop grond hiervoor f 1500 -, centrale verwarmingsinstalla tie f 15000. Aankoop meubilair t.b v. C.V.O school f 3000,-, f 300,- Kosten uitbreiding R K. school te Den Burg f35000,-, f1167,-. Dc school zal worden uitgebreid met een leslokaal (f 20000,-) en worden voorzien van een centrale verwarmingsinstailatie (f 15000). Kosten plaatsen rijwielbergplaatsen bij de Bijzondere scholen f 6000,-, f 1200. Kosten restauratie van de toren te Den Burg f 2660-, f 133,-. De totale res tauratiekosten zullen vermoedelijk f 8600 belopen. De bijdrage in de toegebrachte oorlogsschade zal bedragen f 1000,-, zo dat resteert f 7600,-. Aan het Rijk is ge vraagd 50 pet. en aan de Provincie 15 pet. bijdrage in de restauratiekosten. De resterende 35 pet. of f 2660 zuilen ten laste van de gemeente blijven. Kosten restauratie perceel Kogerstraat 1 f 11000,-, f 550,-. De restauratie van dit perceel is dringend gewenst. Volgens de bestaande begroting van de architect zullen de kosten bedragen f 28000,-, aan- dan Uw spoorkaartje ge- C/ haald bij de V.V.V. „Texel" koopsom van het perceel bedroeg f 2095, aanbrengen voorlopige voorzieningen f 36,70. De totale kosten v^an het te res taureren perceel zullen bedragen f 30131,70. Volgens de Minister is als nieuwbouw aan te merken en derhalve niet in het subsidieverband te betrekken f 4943, In het subsidieverband valt derhalve f 25188,70, rijkssubsidie 50 pet. f 12594.35. De Prov. draagt 15 pet. van de kosten is f3778,30. Voor de gemeente blijft f 8816.05 Hierbij komt het als nieuw bouw aangemerkte gedeelte ten bedrage van f 4943,-. Totaal ten las-e van de ge meente f 13759,05. Reeds ten laste van de gewone dienst gebracht in vorige ja ren f3133,48. Blijft f 10625,57 Kosten restauratie korenmolen te Ou deschild f 2060,-, f 412,-. De omloop dient o,a. geheel te worden vernieuwd terwijl het draaimechamsme grondig moet worden hersteld. De kosten zullen vermoedelijk f 4120,- bedragen, waarvan de helft ten laste van de gemeente zal blijven. Kosten van het bouwen van een La gere Landbouwschool te Den Burg f 56000,-, f 1400,-. De huisvesting van de landbouwschool is van dien aard, dat de stichting van een nieuw gebouw noodza kelijk is. Voor het gebouw wordt f 53000 en voor de grond f 3000 geraamd. Hier voor werd 'n vaste geldlening aangegaan van f 56000,-. Kosten van het verbouwen van Huize „Irene" f 6600,-, f 660,-. Door deze ver bouwing kan o.a. worden tegemoetgeko men aan de behoefte aan huisvestings ruimte in het tehuis voor nog enkele be jaarden. MUNT VAN BIJNA 300 JAAR Op het terrein achter zijn woning aan de Kogerstraat te Den Burg vond de heer j Jb. Rijk een duit (1/8 stuiver) welke in 1658 in West-Friesland werd geslagen. De voorzijde vertoont he wapen van het Landschap met opschrift DEVS FOR- TITVDO MEA (God is mijn kracht), de I keerzijde het opschrift WEST FRISIA 1658 EXCELSIOR OP CONCOURS j De christelijke muziekvereniging Exceil- I sior van Oosterend, hoopt deel te nemen aan het concours, dat dit voorjaar te Amsterdam zal worden gehouden. Het 1 corps zal uitkomen in de 3de afdeling Fanfare. i HOOG WATER TER REDE VAN TEXEI Aan het strand is het ongeveer 1 uur I eerder hoog water. I 26 Maart 9,38 en 10,17. 27 Maart 10,17 en 10.57. 28 Maart 10,55 en 11,33. „KIJKT U EENS hoe het ruggetje valt een lust voor het oog!" aldus mevrouw De Vries, Amsterdam, die Vrijdagavond in het uitstekend bezette Hotel Texel een toelichting gaf op de meer dan zestig modellen dameskleding, welke daar door vier bekwame manne quins in volle gratie werden getoond. Deze show werd georganiseerd door de jubilerende fa. Moerbeek en werd opge luisterd door een eveneens keurige, ver rassende collectie hoedjes van „Het Hel- derse Hoedenhuis", Spoorstraat 112, mitsgaders een bijouterieën-stand van de fa. A v.d. Slikke, welke eveneens klonk als een klok en alle dames in verruk king bracht. Volgens de advertentie waren ook de heren van harte welkom, doch wij moes ten ze werkelijk met een lantaarntje zoeken! De organisatie had een voor jaarsidylle op het podium getoverd en hier en daar slingerden zich de rozen- ranken om de pilaartjes van de zaal 't Was trouwens helemaal een avond van rozeneur en maneschijn: als aan de lo pende band werden allerhande jassen, japonnen, rokjes, blouses en wat dies meer zij aan het zeer belans^ellende pu bliek vertoond. Veel in Jersey. Bijzon der elegante ensembles. Veei grijs, maar ook tal van andere kleuren, zoals „olifant-grijs, ree-bruin, mais-geel, kleu ren der viooltjes heidebloesem, mos terd-kleurig". Eigenlijk veel te veel om op te noemen in een verslagje, maar niet te veel voor de dames, die de gehele show van begin tot eind met, wij, man nen zouden zeggen prijzenswaardige aandacht volgden. Ja, er is ook dit voorjaar, in deze nieuwe Lente, weer heel wat schoons uit de ateliers gestroomd. De Modekoningen en Modekoninginnen hebben niet stil ge zeten en wie van de dames zal niet zwichten voor een van die talrijke, ver leidelijke snufjes? Kledingstukken voor een wandeling door de Dennenbossen van Texel voorjaarstooi. Kleding stukken ook voor een wandeling langs het storm-beproefde strand. Jersey, zo vernamen we, kunt ge het hele jaar door dragen. Aankoop van kle ding van dergelijke stof lijkt ons dus ook economisch ten volle verantwoord. De mannequins konden echter geen enkel pakje, of rokje of blouse langer dan een paar minuten dragen, ook al za gen ze er nog zo „verschrikkelijk gezel lig" uit. Ge zoudt zeggen: Hoe houdt men al die kledingstukken en variaties uit el kaar! Eenvoudig: deze avond kregen wij herhalingsles in aardrijkskunde: de ont werpers hadden hun scheppingen naar bekende steden, met welluidende naam vernoemd, zoals Casablanca, Bandoeng, Bombay, Palermo, Zandvoort, Stock holm. En mocht men tekort komen aan schone namen van steden, wel dan kunt ge nog volop slagen in de indrukwek kende woordenschat van meisjesnamen. Van de vele nummers noteerden wij o.a.: de Promenade japon met jasje in dezelfde kleur, naar zeegroen en zwart gebiest, een snoeperige japon, welke luisterde naar de naam „Finesse", ge ïllustreerd met een afknoopbare peper- kleurige en maisgele stola, Engelse lo den mantel met popline voering, waar door aan beide zijden te dragen, avond japon „Mary" met brodery en zilvervos, Toscaans lamjasje, waaronder een avondjapon met geborduurd schootje, „Ottoman", dat was een Panjse haute couture Jersey pakje, een heel bijzonder „Erica", deux pièces in lieidebloesem- kleur, een bijzonder mooi breimodel, zo als er trouwens verscheiden breimodel- len waren, welke aller bewondering oogstten. Olifant-grijs pakje met groene revers, echt-prettige zomerjurkjes, ny lon blouses. Alle aandacht kregen ook de bijzondere mouwinzetten. Een onge looflijke collectie van alle mogelijke prachtige, goed zittende jassen, beeld schone toppers, bijzonder elegante en sembles. De prijzen der jerseypakjes liepen van de 39,50 tot 195,en de jersey-rokken van de 12 tot de 49,75. Aan het slot werden de mannequins en de explicatrice met bloemen gehul digd. Dezer dagen heelt de heer A. Brou wer zijn zilveren jubileum qevierd als monsternemer in dienst van de Texelse Melkcontrólevereniging, v/elke even eens 25 jaar bestaat. Een van de vele relaties van onze jubilaris stelde bo venstaande foto beschikbaar voor pu blicatie in de Texelaar. Rechts de heer Brouwer, links een veehouder, een van de vele Texelse veehouders, met wie Brouwer regelmatig in c< ntact komt. Als de melker eens wat laat is, is Brou wer altijd bereid even onder een koe te kruipen en mee te melken. Op dit plaat je heeft hij het jasje uit: dat ken. want het was volop zomer. Deze foto is ge nomen op een perceel land bij het weggetje van hoeve ,,Brakenstein". TEXELSE MARKT Den Burg, 27 Maart 1952. Aangevoerd: 1 koe f 750-f 850. 5 schapen f 85-f-105. 21 biggen f 55-f 70. 74 n. kalveren f 45- f65. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN 26 Maart, weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 22 Maarl: A.: S. van Heerwa^rden C-. Dros 2-0 B.: J. Vonk N. de Graaf 1-1 Promotie-degradatie: A-B: G. Dros N. de Graaf 1-1 B-C: J. N. Rijk Joh. D. Bakker 1M ZANGUITVOERINGEN IN OOSTEREND Zaterdag 29 Maart a.s. 'nopen de chris telijke zangvereniging ,,De Lofstem" en het „Christelijk Mannenkoor Oosterend" een uitvoering te geven in het Gebouw voor Chr. Belangen aldaar. Uit vorige avonden is gebleken dat de liefhebbers van goede zang een schone avond wacht en wij wekken hen dan ook gaarne op fe komen luisteren. Ter afwisseling zal een alleraardigst toneelstukje voor het voet licht worden gebracht. De tiiel daarvan is „In woekeraarshand" De kassier van deze avond is echter beslist geen woeke- raai want hij bezorgt u voor slechts f 1 een zeer pretttige avond. S.V. Costcrcnd. He,: le behaalde Zondag jl. een keurige overwinning op Goel-Zwart. Van de af trap af is O. meteen weg en weet een corner te forceren. Deze wordt goed door Bert genomen en meteen schiet Klaas keihard in de hoek Binnen de minuut was het 1-0 voor O. Zo blijft de stand tot na de rust. Dan brengt Klaas de stand in de eerste minuut op 2-0; dit was ook de eindsland. Keurig gedaan jongens, maar het werd ook hoog tijd. Zondag a.s. gaan we naar dc Boys. Dit zal wel een spannende match worden, want we staan in puntenaantal gelijk: beiden hebben we 19 wedstrijden en 12 punten Het schijnt dat er in Je kringen van SV Oosterend geen woningnood heerst, ze trouwen er tenminste maar lustig op los Nu was het een van enze handbal- s:ers. nl. Corne Mosk die in het huwe lijk trad met de heei Cor Ellen. Van de hele club nog gefehciteerd hoor! Zeg Corrie, je houd er nu toch niet mee op, wel: we hebben nog geen ander voor je, hoor! EMIGRATIEBOEK JE (Inlichtingen Arbeidsbureau). Stage in Schotland voor landbouw- emigranten. De Landbouw-Attaché, ver bonden aan de Nederlandse Ambassade te Londen, deelt mede. de beschikking te hebben over een adres in Schotland, van een groot bedrijf, waarop duizenden schapen worden gehouden en waar voor toekomstige emigranten, oie zes maan den tot een jaar in Engeland willen wer ken teneinde de Engelse taal te leren, ge legenheid bestaat tot het vei richten van een stage, waarbij zij zich bovendien spe ciaal kunnen bekwamen in de schapen houderij cp grote schaal De Coeksdorp Woensdagavond w.erd in het gebouw van Christelijke Belangen een bonte avond gehouden. Het gebouw was geheel gevuld. Eerst werd gezon gen Gez. 223:1, organiste was mej. M. Kos. Ds. Soesan zei, dat bonte avonden altijd succes hebben. Na het openings woord werd door alle medewerkenden het welkomstlied gezongen, waarna mej. L. de Ridder met orgelbegeleiding zong „Het hutje bij de zee". Het gehele programma werd in negen nummers afgewerkt. Het eerste, „Negen paar klompjes", werd opgevoerd door 4 meisjes. Daar één paar klompjes werd gemist, werd een ongeluk gevreesd. Maar later bleek dat één zijn klompen in bed had aange houden. Vervolgens werd door de da mes P. Boon en A. Knol gezongen „Zil verdraad" Het tweede optreden was: „Zo groen als gras": het >mme dienst meisje kreeg telkens een uitbrander van mevrouw, omdat zij alles stuk liet val len; maar tenslotte was haar Klaas to.ch de beste en met hem ging zij trouwen. In „De uitnodiging" hielden twee als oude dames vermomde personen een sa menspraak op rijm De één vroeg de an der te gast op grauwe erwten met spek; dat de lijn in gevaar kwam was voor hen geen bezwaar. Vervolgens werd door mej. W. Blom gezongen „Het lied der ruste". Om „Het bankje", een panto mime, is hartelijk gelachen Eerst kwam een stelletje oude mensen op het bankje te zitten, daarna een zee-officier en een dame die zat te sminken. Als vijfde nam een bedelaar plaats die op z n hoofd ging krabbenDe anderen kozen het ha zenpad, waarna hij languit op de bank ging liggen pitten. Hierna kregen we „Doornroosje", die 100 jaren had gesla pen. Toen kwam een Prins, die haai met een kus deed oniwaken. Als beloning beloofde ze zijn vrouw te worden. In de pauze was thee verkrijgbaar. Ook werd er een verloting gehouden. De le prijs, een taart, werd gewonnen door mevr. G Bakker, de 2e prijs, een fruit mand, ging naar mevr. wed. S. Knol. Vervolgens werd „De ziekte van Gert" voor het voetlicht gebrachi Gert had door het zwemmen buikpijn gekregen en was zijn vest en horloge kwijtgeraakt. Buurvrouw Aafje dacht dit het slecht zou aflopen Buur Bart wilde het spul letje van Gert al kopen, maar daar wilde zijn vrouw niets van weten. Gert naar de dokter. Het bleek, dat Gert bij het zwemmen vergeten had zijn vest uit te doen, waarin ook het horloge zat, en de knop van het horloge had die buikpijn veroorzaakt. „Bij de tandarts" was een kukeleku nummer, waarbij kukeleku hen kiespijn had en getrokken moest worden door kukeleku haan. Een ei, de beloning, was gauw door Juf kukeleku gelegd. „De dames van het Besjeshuis" was het volgende nr. Een samenspraak op rijm van 2 dames, die zich veilig thuis voelden bij de koffiepot en een ieder op visite vroegen. „Nederland" was het slottableau, waarbij verschillende figu ren ten tonele verschenen, voorstellende landbouw- visserij, nijveiheid en han del en bij elke figuur werd door allen een toepasselijk lied gezongen. Een zeer treffend tafereel, waarbij de driekleur niet ontbrak. Daarop werd door allen het Wilhelmus gezongen. Ds Soesan bedankte alle medewerken den en de leidsters voor het beste spel. Nadat gezamenlijk Gezang 281 was ge zongen, werd met gebed gesloten.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1