Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, Op reis ry, „Gaat uit in de wereld" Verhoging tarief rioolgeld De Persil-wasdemonstratie Jan Dekker werd biljartkampioen klasse A MS Toerist wilde van Cocksdorp naar Vlieland.. WOENSDAG 2 APRIL 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6618 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv 8 c. p. mm. VERGADERING van de Raad der gemeente Texel, op Vrijdag 4 April 1952, des namiddags 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 28 Maart 1952. De Burgemeester van Texel. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Regeling van de Winkelsluiting. 4. Machtiging tot het aangaan van kas- geldlenmgen ten Dehoeve van de dienst 1952. 5. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor de dienst 1952. 6. Vaststelling van de eerste en tweede suppletoire begroting voor de dienst 1952. 7. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst voor het jaar 1952. 8 Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis voor het jaar 1952. 9. Vaststelling van de negende supple toire begroting voor de dienst 1951. 10. Vaststelling van de tweede wijzi ging van de verordening op de heffing van rioolgeld. 11. Vaststelling van de derde wijziging van de verordening op de heffing van keurloon. dan Uw spoorkaartje ge- Cy haald bij de V.V.V. „Texel" ONGEVAL OP DE „DOKTER WAGEMAKER" Donderdagmiddag maakte de schilder IJ. Gonggrijp tijdens werkzaamheden op de Dokter Wagemaker" een lelijke val in een niet afgedekt mansgat. Hij werd met een paar gebroken ribben naar het R.K. Ziekenhuis gebracht. De Zendingsfilm Gaat uit in de We reld" heeft op alle dorpen veel belang stelling getrokken. „Gaat heen in de gehele wereld, ver kondigt het evangelie aan de ganse schepping. Maakt al de volken tot mijn discipelen". Een opdracht van Christus aan zijn volgelingen. Aan allen, die zich christenen noemen. De velden zijn rijp om te oogsten en er zijn arbeiders zendelingen die die opdracht, het brengen van de blijde boodschap aan de heidenen, met hart en ziel willen uit voeren, maar voor het Zendingswerk is veel geld nodig. Men zit helaas met een tekort en verscheidene zendelingen kun nen hun zegenrijk werk niet gaan ver richten, doordat het aan financiële mid delen ontbreekt. De film bracht ons naar plaatsen, waar het heidendom onze naasten nog in zijn volle greep heeft. Hoe erg is hun leven, zonder hoop op een Verlosser. Heerlijk moet de taak zijn, de heidenen te genezen van hun vrees voor boze geesten, die de mens, naar hun heidense opvatting, zwaar kunnen beproeven We zagen op de film, hoe de heidenen alle pogingen in het werk stelden om de bo ze geesten gunstig te stemmen. Het op treden van dansers en danseressen, die werkten tot ze uitgeput lei aarde vie len. Alles om de goden te vermurwen. Ook zag men hoe de heidenen probeer den om de boze geesten te misleiden. Welk een zegen, hun ie mogen ver kondigen, dat niet de demonen leven en dood kunnen beheersen, maar dat de wereld geregeerd wordt door een liefdevol God. BACH'S MATTHEUS TASSION Zondag jl. mochten wij in Alkmaars schone kathedraal Bach's Mattheüs Pas sion beluisteren, de smartgang van de lij dende knecht des Heren. De kop van N.-Holland mag de heer Corn. Jonker wel d«nkbaar zijn, dat hij het ook dit jaar weer heeit aangedurfd dit grootse werk door de Ned. Herv. Ora toriumvereniging te laten unvoeren. En op welk een wijze. Direct reeds trof de zuivere zang van het openingskoor en van het knapenkoor. Han Le Fèvre zong op brillante wijze de Evangelistpartij terwijl de bas, Guus Hoekman, die de Christuspartij vertolkte, ontroerde door zijn bijzondere zang. Dora v. Doorn- Lindeman (sopraan) en de altzangeres Annie Woud wisten ook nu de aanwezi gen op uitzonderlijke wijze te boeien. De baszanger Leo Rommcrt kan men een aanwinst noemen en ook Wim Bru- ning (tenor) zong zijn partij gevoelvol De Haarlemse orkestvereniging bege leidde op uitstekende wijze, evenals de beide solisten, die virtuozen op hun in strumenten bleken te zijn. Jo Kleymeer- van Munster verzorgde de clavecymbel- partij, terwijl de meesterlijke vingers van Piet van Egmond het machtige or gel bespeelden. Innerlijk verrijkt werd de terugreis aanvaard. HOOG WATER TER REDE VAN TEX El Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. t 2 April 1,58 en 2,32. 3 April 2,55 en j$,45. 4 April 4,13 en 5,14. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder opheffingen: „De Toko", Texel, Den Burg, Weverstraat 21. Filiaal te Gronin gen. Kleinhandel in galanterieën, parfu merieën enz. Aan het door B. en W. gezonden prea- advies inzake het rioolgeld in onze ge meente ontlenen we De kosten van de riolering hebben over 1950 f 3780,30 bedragen, terwijl de opbrengst van het rioolgeld f 2792 be droeg, zodat ongeveer 74 pet van de kos ten dekking vond; de werkelijke uitgaven hebben in 1951 f 3482,20 bedragen, bij een werkelijke opbrengst van het rioolgeld van f 2865.50 waardoor ongeveer 82 pet. werd ge dekt; in de ontwerp-begroling voor de dienst 1952 is een bedrag geraamd vanf 5380 wegens onderhoud en schoonhouden van riolen en een bedrag van f7204,68 we gens kosten van rente en afschrijving van de in De Koog aan .e leggen riole ring, derhalve in totaal f 12584,68; £ij dergelijke grote uitgaven moet het gewenst worden geacht de tarieven van het rioolgeld te verhogen, teneinde een opbrengst te verkrijgen welke redelijk is ten opzichte van de totale kosten van de riolering; bij een verhoging van de tarieven met 50 pet. zal, rekening houdende met een stijging van het aantal aansluitingen in verband met het aanleggen van een rio lering in De Koog, vermoedelijk een op brengst worden verkregen van ongeveer f 6000, waardoor ongeveer 48 pet. der uitgaven zal worden gedekt B. en W. stellen de Kaad voor het nemen van een besluit, dat neerkomt op de volgende belasting (ingaande 1 Janu ari 1952) voor het hebben van een aan sluiting op het gemeenteriool: a. voor de afvoer van nuis- en hemel water per perceel en per kalenderjaar of gedeelte daarvan f 1,80; b voor de afvoer van huis- en hemel water en faecaliën per perceel en per ka lenderjaar of gedeelte laarvan f 1,80, benevens f 4,50 voor elk bij het perceel behorend privaat, waarvan dc uitloop op het gemeenterioiol is aangesloten; c. voor een ander doei dan genoemd onder a en b per perceel en per kalen derjaar of gedeelte daarvan f 6,30. WINKELSLUITING TE DE KOOG Door de Algemene Texelse Midden standsvereniging en de R.K. Midden standsvereniging is, in ovcrleg^met de Afdelmg Texel van de Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en van de R.K. Bond van Handels- en Kantoor bedienden aan de Raad het verzoek ge richt om de verruiming van de open stelling der winkels in De Koog in plaats van op 1 Juli dit jaar reeds op (Maan dag) 16 Juni te doen ingaan. Deze ver ruiming houdt in de openstelling der winkels op de eerste vijf werkdagen tot 21 uur en op Zaterdag tot 22 uur, en voorts op Dinsdagmiddag. DE VISSERIJ IN 1951 In het verslag van de Kamer van Koophandel over 1951 lezen wij: De visserij op de Noordzee is voor 1951 niet slecht geweest. Schol en tong brach ten hoge prijzen op, vooral wanneer er uitvoer naar Frankrijk kon plaats vin den. De grote soorten werden tegen goe de prijzen naar Engeland verkocht. De garnalenvisserij was dit jaar slecht, vooral op de Waddenzee, üe opheffing van de maximumprijzen voor garnalen op 18 Mei leverde noch aan de visserij noch aan de handel enig voordeel op. De prijzen van export-garnalen waren, in tegenstelling met het vorige jaar waarin aan het einde zeer hoge prijzen voor dit artikel betaald werden zeer onbevredigend. Ook de sardien-visserij was slecht. Ten dele wordt zulks toegeschreven aan de afsluiting van de haven van Den Hel der. De omzet van de visafslag te Den Helder bedroeg f 786.525.55 tegen het jaar 1950 f778,200.84, zodat hij zich ruimschoots op hetzelfde peil handhaaf de. Dit is temeer verblijdend, daar de grotere kotters hun vis dikwijls in IJ- muiden plegen te markten De aanvoer van Noordzce-vis te Texel vermindert helaas sterk, omdat de be sommingen. aldaar doorgaans lager zijn dan op het vaste land, tengevolge van het duurdere vervoer van dit eiland naar de consumptiegebieden. De omzet van de afslag te Oudeschild bedroeg f 517,738,97 tegen 1 939.978.86 in 1950. De omzet van de afslag te Den Oever bedroeg f 1.319.874.87 (vj. f 1.190 602.68) DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 28 Maart: A.: C. DijkerS. v. Heerwaarden 11 J. P StamJ. Kikkert 11 B.: Promotie-degradatie A-B: P. KooijG. Dros 0—2 TEXELSE MARKT Den Burg, 31 Maart 1952. Aangevoerd: 3 pinken f 350-f 400. 1 icoe f 700-f 750. 11 biggen f 50-f 75. 76 n. kalveren f45- f80. „DE STEM DES VOLKS" De le Mei nadert, hetgeen voor „De Stem" intensiever werken betekent. Er moet met ernst en inspai.ning gerepe teerd worden. Op de le Mei nl wordt in de Meiviering het Meispel, geschre ven door mevr. Craanen, opgevoerd. Daarin worden schetsjes, dansgroepen, declamatie en zang gegeven, geheel van toepassing op deze tijd en met uitzicht op de toekomst. Vanzelfsprekend is hot ;iu meer dan ooit nodig om geregeld de repetities bij te wonen, enkele leden zijn er die de :e aansporing nodig hebben. Dit is voor hen een laatste tip Wilt gij meedoen op 1 Mei, verzuim dan geen ïepetitie meer. ons Meifeest moet en zal zeker weer sla- g n. Wij hebben in onze c beidersbewe- g;ng 'n speciale taak, toont v dit bewust le zijn. D. „ZIET U, DAMES, het goed komt a'.s nieuw te voorschijn en dat prachtige re sultaat bereüct u in de kortst mogelijke tijd' Het weefsel wordt met aangetast en de Kleuren blijven met Persil helder en fris, want Persil wit is veil.g wit!" aldus klonk vorige week door de zaal van het tot in de nok gevulde Oranjeboom", waar een demonstratie het bewijs lever de, dat de reclame welke voor Persil wordt gemaakt, gespeend is van elke overdrijving. Zeker een paar duizend Texelse huisvrouwen hadden gevolg ge geven aan de uitnodiging om een der Per- silmiddagen of -avonden bij te wonen. De introducé's werden per bus naar het hartje van het eiland gebracht en weer keurig op tijd huiswaarts gereden. Tij dens de pauze van dit wasfeest-met- een-babbeltje werd koffie met sprits ge serveerd. De avonden werden geopend door de propagandaleider van het team, dat een grote vlag op de nok van „De Oranje boom" had geplaatst. De felle Oosten wind had die vlag spoedig te pakken, 't eiland kreeg nog een afscheidsgroet van Koning Winter. Maar in de zaal was het knus en gezellig! In een kort, pakkend speechje werden de grote voordelen van Henco, Persil, Ata, Imi en Sil uiteenge zet. Bij de wasdemonstratie bleek, dat Persil niet alleen uitermate geschikt is voor de witte was, maar ook voor alle fijne wollen en zijden stoffen. Als be wijs daarvan werd een tweekleurig vest behandeld, dat welwillend door een der Texelse dames was afgestaan. Het resul taat was schitterend. Daarna werden enige zijden zaal-sjaals gewassen en ook deze keerden prachtig helder en vol strekt niet doorgelopen naar de diverse eigenaressen terug Terecht zongen de verrukte dames uit volle borst toepasselijke Persil-liede- ren". Wat zat de stemming er prima in! Groot succes had een debutantje uit de zaal met een Persil-lied op de melodie „Er hangt een paardenhoofdstel aan de muur". De beloning, een fraai lepeltje, was zeker verdiend. Daarna leverde een Texels trio een niet minder goede pres tatie Nadat nog diverse vragen op duidelij ke wijze waren beantwoord, werd het programma besloten met enige zeer aan- trekkelijke filmpjes. EEN REIS We lazen in „Het Parool" Toen wij ons voorbereidden op de reis De Cocksdorp (Texel) Vlieland, begrepen wij wel, dat dit geen eenvoudige zaak zou zijn, maar wij beseften niet ten volle, dat het evenmin gemak kelijk is, van Amsterdam uit De Cocksdorp te bereiken. Wij moesten 's morgens heel vroeg uit De Cocksdorp ver trekken; het was dus noodzake lijk, dat wij daar de avond tevo ren aankwamen. Met dit doel voor ogen namen wij de trein van 13,47 uur ('s middags ruim kwart voor twee) uit Amster dam, richting Alkmaar. Zo ver kwamen wij niet inééns: over stappen in Uitgeest. Ook in Alk maar deden we dat Een kwartiei rust, daarna een boemeltrein naar Den Helder, aankomst even over half vier. Drie kwartier gelegenheid om Den Helder te bezichtigen. Om nalf vijf: inschepen op de boot naar Oudeschild. Precies een uur later weer vaste grond onder de voeten, gevolgd door een busrit naar Den Burg. Daar één kwar tier voor een kop soep. Vertrek naar De Cocksdorp te kwart voor zes, aankomst in dat noordelijke punt van Texel om nalf zeven. Reisduur bijna vijf uur, vijfmaal overstappen. JAN DEKKER heeft beslaq qeleqd op het biljartkampioenschao Klasse A Hierboven ziet u von rechts naar links Jan Dekker, Nic. de Graaf en H. van Dijk, die respectievelijk de eerste, de tweede en de derde prijs behaalden. Zaterdaqavond vonden in het Stoom bootkoffiehuis te Oudeschila de laat ste wedstrijden plaats. Er werden prach- tiqe series qemaakt. Zie verslaq elders in dit nummer We lazen in „Het Parool" Laatst, toen het zo stormde, werden wij wakker in Hotel „De Hoop De Cocks dorp, Texel. Theoretisch was het mor gen, in de practijk nacht: zes uur. Er viel regen, sneeuw en hagel. Toen wij buiten stonden keken W'j of we een hand voor onze ogen konden zien. Dat gelukte maar ceel meer toch niet. Met weemoed dachten wij terug aan de ge zellige gelagkamer van de vorige avond, waar Maarten, Cor en Dirk kwamen bil jarten, voor zover zij niet kaartten. So ciëteit De Vriendenkring - het zag geel van de klompen voor de deur. Kastelein Bert Kikkert had er een beetje vreemd van opgekeken, dat we nu helemaal naar De Cocksdorp waren gekomen om te proberen vandaar in één dag Vlieland te bereiken. Vlieland ligt vlakbij, hemelsbreed 15 km. Maar een rechtstreekse verbinding is er niet, be halve van half Juni tot half September. Om het eiland Vlieland, dat men over dag van Texel af gemakkelijk in het Noorden kan zien liggen, te bereiken, moet men beginnen met de koers hard nekkig Zuidwaarts te richten. Met dat doel voor ogen namen wij om kwart voor zeven de bus naar Texels ha ven, Oudeschild. Wij wilden wel eens zien, hoeveel uren en hoeveel guldens wij nodig hadden om die afstand van 15 km., De Cocksdorp-Vlieland, op één dag af te leggen. De 13 km naar Oudeschild kostten f 0,85. Wij kregen er, in net nog altijd nachtelijke donker, vier vuurtorens voor te zien: Huisduinen, Vlieland, De Cocks dorp en heel ver weg de Jbrandaris van Terschelling. In de buurt van Oude schild was het, of er een vijfde, stil staande vuurtoren bijkwam, maar dat was de zon. De „Dokter Wagemaker", waarmee wij naar Den Helder voeren, kan met zijn 119 ton 1000 passagiers vervoeren. Zij waren er lang met. Voor ae afstand van naar schatting 10 km. betaalden wij een gulden, totaal reissom f 1.85. Precies op tijd, om tien voor negen, waren wij in Den Helder. Even hadden wij gelegen heid naar het deerlijk beschadigde mo nument voor hen, die in 1914-1918 vie len, te kijken. Voordat wij een bevredi gend antwoord konden bedenken op de vraag, hoelang dit monument er nog in deze schandelijke toestand zal moeten staan, nam de stadsbus ons op, voor f 0,20, samen f 2,05. Twintig minuten hadden we om de Hel- derse stationswachtkamer te leren ken nen en het zou overdreven zijn, als wij zeiden, dat we er niet uitgekeken raak ten. Maar om vijf voor haif tien zaten we dan toch goed en wel in de bus. die voorlopig nog steeds van Vlieland af ging, richting Wienngen. „Enkele reis Harlingen" hadden we besteld, maar dat was te veel gevraagd Voor f 0,85 bracht deze goede bus ons niet verder dan De Oever, waar tien minuten voor de koffie was uitgetrokken. Het grandioze uitzicht van de Afsluit dijk kregen wij vervolgens gratis, na f 1,35 voor het traject naar Harlingen te hebben afgestaan. Wij hebben veel wa terhoentjes in ons leven gezien, maar nooit zo veel als in de beschutting van de Friese kust. Zij stoorden ons alleen enigszins bij onze berekeningen pre cies f 4,35 was nu het bedrag van onze reiskosten en daarvoor hadden wij een kilometer of 85 afgelegd „Passagieren" in Harlingen. Maar met dat al waren v/ij alleen nog maar in Harlingen, om kwart over elf. Wij zijn de stad gaan bekijken en we heb ben er nog geen gevelstenen voor de schrijvers Vestdijk en Bijlstra kunnen vinden, hoewel zij er toch ge-boren zijn De boot ging pas om half 2. dus we had den alle tijd voor ons speurwerk. Voor een mooie portie boerenkool in Het He renlogement tegenover de christelijke kleuterschool was ook nog wel een uur tje beschikbaar. Toen scheepten wrij ons in op de Terschellingerland, met de on juiste gedachte, dat Vlieland nu alleen nog een kwestie van stug doorvaren zou zijn. De eerste twee uur leek dat wel zo, maar toen zijn we, midden op de wilde Waddenzee, een half uur stil gaan lig gen. zij aan zij naast een nog kleiner bootje, de Vlieland. Omdat wij er voor betaald hadden (f 2,25, totaal f 6,60). zijn wij op de Vlieland overgestapt, de plaats waar dit gebeurde heette do Vlieree en de verschrikkelijkste deining van ons leven ondergingen wij tien minuten la ter, op de Vliesloot, die niets van een sloot en alles van een schuimbekkende oceaan weg had. Bijna tien uur. ,,Ik ben veel in Amsterdam geweest, en in Indonesië geef m'j Vlieland maar. zei een matroos dromerig. Hij stond naast ons naar do steiger te wuiven. Wij waren het met hem eens: nog nooit hadden w j zozeer naar dit ei land verlangd. Om half vijf waren wij er, bijna tien uur na ons vertrek uit De Cocksdorp Om de 15 km van De Cocksdorp naar Vlieland te overbruggen hadden wij 110 km. afgelegd in bijna 10 uur en daar voor f 6,60 betaald, afgezien van de Har- linger boerenkool en nog een paar verte ringen. Pionierswerk hadden wij er niet mee gedaan, want er wordt wel meer van Texel naar Vlieland of omgekeerd gereisd, 's Zomers kan men het zelfs rechtstreeks per boot doen; de reisduur (Inqezonden mededeling). Voor vlijtige handen in het schoonmaakeetij Hamea-Gelei varieert dan, door het getij en de on diepten, tussen één en vier uur. De fan fare- en toneelgezelschappen doen in dat seizoen wel aan culturele uitwisseling, zij charteren beurtschipper Boon daar voor. Maar als het hard waait, gaan de meesten niet mee: ze hebben, zoals de meeste eilanders, een barre hekel aan va_ ren bij slecht weer. Vlielanders doen, in het algemeen, niet veel aan varen. Er zijn er 672, van wie 355 vrouwen en 317 mannen. Zij bestaan grotendeels van de loeristen en er moet natuurlijk aan de duinen en het bos ge werkt worden Jonge mensen zijn er zeldzaam: er is alleen een k gere school en de jeugd kan niet, zoals op Texel, voor het onderwijs op één dag naar de vaste wal heen en weer reizen. Zij wor den Vlieland dus ontrouw. Wij volgden hun voorbeeld het duurde toen ,maar' vijf uur eer wij terug waren in Amster~ dam.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1