In de boot Luchtwachtdienst fac n haloe eeuio cjidcSen „HOTEL EELMAN" VERKOCHT De heer D. Eelman heeft zijn bedrijf „Hotel Eelman", Enimalaan, Den Burg, onderhands verkocht aan dc familie La- keman, te Alkmaar. SCHOORSTEENBRANDJE Zondagmiddag half één werd De Koog opgeschrikt door de sirene. In een schoorsteen van „De Toekomst" was het roet in brand geraakt. De snel ter plaat se aanwezige brandweer behoefde geen dienst te doen, daar de bewoners intus sen de vonken zelf hadden gedoofd. JAN DEKKER, BAAS IN EIGEN HUIS, LIBRE KAMPIOEN 1952 Na onze kampioen bij voorbaat alle lof toegezwaaid te hebben, die.hem voor deze gelegenheid toekomt, moet mij van het hart" „Gelukkig geen ongeslagen kampioen". Dit klinkt misschien ietwat onhebbe lijk, maar zo is het zeker niet bedoeld. Een ongeslagen kampioen zou bij het niveau van deze wedstrijden en de uiter ste strijd door allen geleverd geflatteerd geweest zijn. N. de Graaf maakte in de laatste par tij aan deze illusie dan ook een einde door J Dekker in 15 brt. te verslaan (gem. 13,33), juist een beurt te veel om het hoogste partij gemiddelde van Jn. Dekker (14,28) te evenaren. Jn. Hooij- berg gelukte het in de voorlaatste partij na 2 nederlagen tegen Jn. Dekker en H. van Dijk door een overwinning in 18 brt. (gem 11,11) op N. de Graaf zijn plaats bij de bovenste \ier te beves tigen. De situatie werd hierdoor zo, dat voor de le en 2de evenals voor de 3de en 4de plaats het gemdidelae moest be slissen wat -ook dc juiste verhoudmg weergeeft, want het krachtsverschil is gering Overigens dient gezegd, dr.t er dit jaar voortreffelijk is gespeeld. Met het gem. van onze hekkensluiter (4,32) kon men voor enkele jaren nog geschikt kampi oen worden De eerste jaren na de oor log was een serie van 30 nauwelijks te vinden. Nu vallen er slag op slag van boven de 50. Partijen zijn beëindigd met series van 40, 52 en 56, hetgeen het be wijs levert van een behoorlijke techni sche ondergrond Jammer, dat mede door de slechte weersomstandigheden niet meerderen bij deze mooie strijd aanwezig zijn ge weest. Voorzitter De Wilt heeft zich ook de ze avond op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten. Arbiter A. Stolk en gastheer P Dekker ontvingen een ver diende pluim voor hun medewerking. Voor onze mooie sport van nog meer waarde was evenwel de mededeling, dat de aansluiting van de Texelse Biljart club bij de K.N.B B. nu een feit gaat worden Nadere bijzonderheden hiérover volgen op korte termijn, als het bestuur de practische kant van deze zaak nog even onder de loupe genomen heeft Al met al voor de A- zowel als de B - klasse zeer geslaagde tournooien waar op wij met voldoening terug kunnen zien. Eindstand A-klasse: Jn. Dekker 6 10 1133 120 56 9 44 N. de Graaf G 10 1120 144 72 7,82 H v. Dijk 6 8 1149 172 53 6,68 Jn Hooijberg 6 8 1159 179 52 6,48 A. Barhorst 6 4 1043 189 43 5,52 P. de Graaf 6 1 988 186 31 5,31 L Kellner 6 1 838 194 37 4,32 Het zeer fraaie tournooi gemiddelde is 6,28. ONDERWIJSNIEUWS Mevr Witte-Manaers, Plassendaal',' is voor de tijd van een maand benoemd tot hoofd van de o.l. school te Z.-Eierland wegens ziekte van het hoofd, de heer J. de Vries. De heer H. Westerdijk, Den Haag, heeft zijn benoeming tot hoofd van de o.l. school te Oosterend aanvaard. Hij treedt 21 April in dienst. De heer C Akkerman, Hoofd van de o.l. school te De Koog, staat nr 2 op de voordracht ter benoeming van een hoofd der o.l. school te Landsmeer. De Gemeente Texel heeft in „De Va cature" een oproep geplaaist voor de functie van onderwijzer aan de o.l. school te Oosterend. De vacature is ontstaan wegens het vertrek van de heer Van Zon naar Zaandam. ENKELE WENKEN VOOR EEN GOED GEBRUIK VAN TRACTORBANDEN Een goed onderhoud van tractorbanden kost menig landbouwer nog wel eens hoofdbrekens. Men heeft immers zomer en winter te maken met ongunstige weersinvloeden! Ja, ook in de zomer, want het felle zonlicht is zeer schade lijk voor rubber en kan de oorzaak zijn van het ontstaan van kleine barstjes in de band. Modder en vocht daarentegen doen geen kwaad en het is zelfs raad zaam 's zomers de banden met modder te bedekken. In dit verband moet men er aan denken, dat men do banden ook beschermt tegen oliën en vetten. Slippen van banden heeft tot logisch gevolg: slijtage. Slippende banden door snel optrekken of plotseling remmen kan tot gevolg hebben dat stukken van de ribben afscheuren. Het is daarom van belang, de wieldruk op peil te houden door vloeistof in de banden te doen of door wielgewichten. Men moet beslist verhinderen, dat de banden tegen de zijwanden van de ploeg- voor schuren. Dat kan men doen door de ploeg op de juiste wijze renter de trek ker te koppelen. Een raadgeving die altijj zijn waarde behoudt is. let op de spanning en op de snelheid! Overspanning of onderspan ning van de banden kunnen karkasbreu ken veroorzaken Grote snelheid geeft extra slijtage, bovendien zijn tractor banden daar niet op berekend. Door een juist gebruik zullen de voor delen van de luchtband nog beter tot hun recht komen. Op een mooie lentemorgen 't Leek wel Kerstmis, hou maar op Togen veie Tesselaren Naar de haven in galop. Want de krant berichtte dat de Nieuwe „Wagemaker" kwam, En zodoende dat een ieder Maar de kuierlatten nam. Moeders hadden reeds des Maandags In de haast de was gedaan En zij trokken Dinsdagmorgens 't Allerbeste jurkje ban. Kind'ren dreinden bij hun meester: „Mag ik Dinsdagmorgen vrij? Want dan komt de „Wagemaker", En daar was ik heel graag bij. En een legioen van mensen Klommen haastig m hun pen, Dachten: ik zal zorgen dat ik Met een kaart de eerste ben En de redacteur, gij ként hem. Stuurde iedereen eer.kaart, En terwijl hij ze verstuurde Lachte hij eens in zijn baard. En daar stónden dan de mensen Stil te wachten tot ae boot Straks de haven in zou varen En ze vroren bijkans dood! Maar de boot die zij verwachtten Bleek, eilasie, maar een gril, Daar hij heel niet aan kwam varen Want het was juist 1 April. Troost u, beste Tesselaren, Ook uw vriend de rijmelaar Is er lelijk ingelopen, Da's geen smoes, maar éérlijk waar! Maar. wanneer de boot straks écht komt Hoop ik er toch bij te zijn Om die aanwinst ie bezingen, En dat is nu eens GEEN gijn! HUIB DE FIJMELAAR. VERHOGING KEURLOON VOOR INGEVOERD VLEES De in de ontwerp-begroting 1952 ge raamde kosten van de vlees-keurings dienst bedragen f 11,846.- Het is ge wenst, aldus het prye-advies van B en W aan de Raad, een redelijk deel van deze kosten te dekken uit de opbrengst van keurlonen, waarvoor het nodig is het tarief van het keurloon te verhogen; voor verhoging komt in de eerste plaats in aanmerking het voor de keu ring van ingevoerd vlees verschuldigde recht, omdat er een belangrijk verschil bestaat tussen het keurloon van slacht vee en dat van in to voeren vlees: voor een in de gemeente geslachte koe en voor een geslacht varken of schaap is wegens keurloon resp. f 6,50, f 3,30 en f 1,25 verschuldigd, terwijl, indien het vee geslacht wordt ingevoerd, bij een hoeveelheid vlees, overeenkomende met het gemiddelde gewicht van de verschil lende dieren, resp. verschuldigd is f 3, f 1,en f 0,40. Het verdient aanbeveling tussen het verschuldigde keurloon voor in te voe ren vlees en dat voor slachtvee een be tere verhouding te scheppen- dit kan worden bereikt door het ver schuldigde recht van in te voeren vlees van f 0,01 op f 0,02 per kg te brengen Hierdoor zal een hogere ontvangst van naar schatting f 300 per jaar verkregen worden, hetgeen tot gevolg heeft dat de vermoedelijke totaie opbrengst van keurlonen f 8750,- zal bedragen, waar door ongeveer 75 pet van de kosten van de vleeskeuringsdienst zal worden ge dekt. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 24-29 Maart werden aangevoerd 118 790 stuks eieren. Prijs per kg f2,10. Vorig jaar in dezelfde periode aange voerd 115.745 stuks eieren. Prijs per kg bedroeg toen f 1,80. Oude kippen: Voor de aangevoerde oude kippen wordt p. kg uitbetaald f 2.-. Men schrijft ons: Sinds het begin van dit jaar wordt in alle provinciën van ons land de aan dacht. besteed aan het zoeken naar ge schikt personeel voor het Korps Lucht wachtdienst (afgekort K.L.D.) en het verdient daarom wel aanbeveling om eens te vertellen wat de bedoeling van het KLD is. In zeer korte trekken kan er dit van worden gezegd: Indien de vrede, die er nu heerst, eens mocht worden verstoord, dus indien Nederland eens mocht worden aange vallen door een andere mogendheid, dan is het noodzakelijk, dat zowel de ge meentelijke diensten voor Burger-Be scherming (in 1940-'45 noemden we dat Luchtbescherming met zijn geneeskun dige-, brandweer- en opruimingsdien sten) als bepaalde onderdelen van de Luchtstrijdkrachten op de hoogte wor den gehouden van de plaats, waar zich vijandelijke vliegtuigen bevinden, want alleen indien dit precies bekend is, kun nen de juiste tegenmaatregelen worden genomen. Daarvoor is een meldingssyteem ont worpen en dit wordt nu opgebouwd. Op ongeveer 275 hoge punten in ons land zullen in geval van corlog 2 man staan, uitgerust met kijker, hoekmeet- apparaat en telefoon. Zij melden naar luchtwachtcentra de vliegtuigen, die zij op dat moment zien of hoien. Deze twee man worden regelmatig afgelost; hier door zijn per uitkijkpost ongeveer 16 man nodig. Deze 16 man worden gezocht onder de bewoners van de omgeving van de uitkijkpost (binnen 8 km.) want het is de bedoeling dat zij in oorlogstijd deze taak vervullen naast hun gewone werkzaamheden In Engeland, waar dit systeem in de afgelopen oorlog met succes toepassing vond, was het dan ook een gewoon ver schijnsel dat een winkelier of caféhou der zijn zaak sloot of dat een boer of kantoorbediende zijn werkzaamheden staakte voor enige uren om dienst te doen op de naburige lucht wachtpost UITZONDERLIJK LAGE WATER STAND De aanhoudende, stormachtige Oos tenwind veroorzaakte Zaterdag een bij zonder lage waterstand in de Wadden zee. De heer J Duinker, Nieuweschild, vertelde ons, dat hij zelden zoveel land buiten de dijk had zien droogvallen. Een honderd meter uit de wal ontdekte hij de stronken van twee bomen. (Heel vroeger heeft ten Oosten en ten Westen van Texel bos gelegen). Zonder gevaar voor natte benen kón je rustig naar het baken achter de steile bank wandelen. Op een van zijn speurtochten vond de heer Duinker een ouderwetse stenen inktpot. De binnenkant was ge glazuurd, van buiten was het voorwerp ruw Bij de Kaap ten Noorden van Nieuweschild heeft vroeger een haven gelegen, welke waarschijnlijk in de Franse Tijd is aangelegd. De oude stei gerpalen van de haveningang waren goed zichtbaar. De dienst van de N.V. TESO moest Zaterdag door de uitzonderlijk lage wa terstand worden gewijzigd: de dienst 1.20 uit Den Helder moest men laten vervallen, terwijl de „Voorwaarts" de diensten van 14,40 van Texel en 16,20 van Den Helder voer. NAAR AUSTRALIË Onze plaatsgenoot de heer Dick Bak ker Wzn., vertrekt heden met de „Fair- sea" naar Australië. De reis zal 44 dagen duren en gaat via het Panama-kanaal. Er zijn 1800 emigranten aan boord. 126 WERKLOZEN Maandag, 31 Maart jlstonden bij het Arbeidsbureau 126 werklozen inge schreven. 68 Hunner waien werkzaam in de DUW en 44 opgenomen in de over brugging en sociale bijstandregeling. Eind Februari telde Texel 158 werklo zen. Vorig jaar Maait waren er 74 werk lozen, dus de helft van thans HET FAMILIEFEEST VAN DE TRANSPORTARBEIDERS Het familiefeest van de Centrale Transportarbeiders Bond, Zaterdag in het „Eigen Gebouw" gehouden, is uitste kend geslaagd. Uit de toneelstukjes bleek dat er door de leden ernstig was gestu deerd. Het echtpaar Craanen, dat het muzikale gedeelte voor zijn rekening nam, hield de aanwezigen nog lange tijd in de beste stemming bijeen. De voorzitter van de voorbereidings commissie, de heer Jac. Bruin, bracht na afloop dank aan allen, die deze avond gemaakt hebben tot wat hij zijn moest, nl een versterking van dc onderlinge band tussen de leden. TRIP NAAR ASSEN Op aandrang zowel van Texel als uit Assen, heeft het comité Texel-Assen weer contact opgenomen met het Asser Mannenkoor om tot een tegenbezoek aan Assen te komen. Men is in Assen en thousiast over dit p'an en heeft reeds een voorlopig programma samengesteld. De bedoeling is om Zaterdags te ver trekken en Maandagsmorgens terug te komen, terwijl als voorlopige datum ge noemd is 24-26 Mei of 7-9 Juni. Over da tum en tijd van terugkomst kunnen de deelnemers aan de trip, welke voor iedereen open staat zelf mee beslissen, doch zie hiervoor volgend nr. van dit blad, waarin tevens nog enkele nadere gegevens volgen S.V. De Koog. Zondag a s. speelt De Koog de laatste wedstrijd betreffende de competitie en wel tegen Oosterend uit. Probeer te win nen, mannen. De bazar is achter de rug, allen die hebben geholpen, hartelijk dank. De handbal gaat ook met het le elftal mede. Luchtwachtdienst is Jan ook een mooie gelgenheid voor diegenen, die gaarne hun land en volk van dienst wil len zijn in tijd van nood, doch die door bepaalde omstandigheden hun woon plaats niet willen of kunnen verlaten, want de luchtwachters worden ook in oorlogstijd niet gekazerneerd, zoals dit gewoonlijk bij militairen hr»t geval is. Zij blijven in hun woonplaats hun ge wone beroep uitoefenen, doch verrichten tevens hun 3 uurtjes wacht per dag, wat onder oorlogsomstandigheden toch een geringe opoffering genoemd mag wor den vergeleken bij wat anderen moeten opknappen. Ook zijn er nog vele buitengewóón- dienstplichtigen, boffers, die tot heden toe hun werkkring niet vaarwel behoef den te zeggen voor het vervullen van mi litaire dienst. Deze kunnen er in oorlogs tijd practisch zeker van zijn, dat zij wor den opgeroepen en doorgaans bij onder delen, die niet in hun woonplaats liggen. Indien zij dit risico niet willen lopen, kunnen zij zich thans vrijwillig melden bij de luchtwachtdienst, waardoor hun mobilisatiebestemming wél in hun woon plaats is en wel op de luchtwachtpost gedurende enige uren per dag. Zelfs hun burgerwerkkring zullen ze dan nog normaal kunnen vei vullen. Het betrekken van luchtwachtposten zal slechts nodig zijn in het geval dat wij onze vrijheid opnieuw te verdedigen hebben. Wij zijn er van overtuigd, dan op uw hulp te kunr.en rekenen, maar die hulp zou te laat komen, want u be zit dan niet de nodige kennis van vlieg tuigtypen en u mist de geoefendheid, uw melding op de juiste wijze door te geven Uw goede wil om mee te werken heeft dus geen waarde indien u niet nu reeds bereid bent mede te werken. Voor u kunt besluiten, wilt u natuur lijk weten wat u te doen krijgt nu er geen oorlog is. Welnu, u moet slechts 2 uur per week verschijnen in een instructie-lokaal, waar u alles over luchtvaart en vlieg tuigherkenning wordt geleerd met be hulp van films en fotoprojectie. Regel- WACHTMEESTER NAAR ELDERS Naar we vernemen is wachtmeester Vonk naar Van Ewijcksluis overgeplaatst Texel 2 verliest door zijn vertrek een prima speler. GOUDEN HUWELIJKSFEEST TE OOSTEREND Het echtpaar W. Griek en A. Griek- Brouwer, Weststraat 28, Ooslerend, hoopt Vrijdag 4 April a.s. zijn gouden huwe lijksfeest te vieren (Zie uitvoeriger in ons volgend nummer.) IS DAT NIETS VOOR TEXEL? Te Medemblik is dezer a< gen een Mo de-show voor herenkleding gehouden. Welke Texelse zakenman geeft de pre mière op ons eiland? Texel, 6 Nov. 1901. Zaterdagavond werden in het Hotel „De Zwaan" de laatste 80 partijen gespeeld van de bil jartwedstrijd, die Gedurende den gehee- len zomer werd gehouden. Als prijswin naars kwamen uit den kamp, die door zeer vele belangstellenden werd bijge woond, te voorschijn de heeren Jb. Rijk, lste prijs (gouden remontoir-horloge), J. Flens en I. Monté, D. Mentz en W. Kee- som; de laatsten ontvingen voorwerpen van kunst of smaak. Vergadering van de Gemeenteraad op Maandag 17 Maart 1902: Afwezig: de heer G. J. O. D. Dikkers. De jongeheer C. Jonker wordt be noemd tot klerkje ter secretarie op een jaarwedde van f 50. Met 72 stemmen wordt besloten behalve de gewone markten op Maandag ook zes lammerenmarkten rp Donderdag te houden. De Tram-aanieg.Oudeschild vraagt in een adres de lijn zoo aan te leggen, dat ze langs het dorp komt, met een hal te achter de N.H. kerk en vorder gaat in de richting van Brakenstem Voorzitter deelt echter mee, dat de ondernemer hiervan niet weten wil. De kosten zou den daardoor f12000 hooger worden Wel zou hij bereid zijn een zijlijn naar Oudeschild aan te leggen, wanneer de tram voldoende opbiengt. Er wordt re kening gehouden mei een treede tram baan voor eventueele aanleg van dubbel spoor. Volgens de voorzitter worden de kosten, verbonden aan onteigening van diverse perceelen land, op 20 a 21 dui zend begroot. Processen zullen vermoe delijk niet te vermijden zijn. Mocht de tram opgeheven worden, dan kan de grond voor een koopje teruggekocht worden, maar aldus de vooizitter, de concessionaris beweert, dat de tramlijn, als ze er eenmaal ligt, er niet meer van daan komt Alvorens definitieve conces sie te verlenen, zal hierover nog nader worden gesproken. De richting, welke de tram zal nemen, wordt goedgekeurd. Besloten tot verharding van diverse wegen: Westerweg r'8871,weg naar Oost f8916,-; Zuid-Haffelerweg f 11230 -, Spangerweg f6193,- Burgemeester en Dijkgraaf 30 Polders zullen een bezoek brengen aan de Commissaris der Konin gin ter verkrijging van de noodige fi- nancieele steun van Rijk e*» Prov. In to taal zal plm. f 36000 noodig zijn. Indien Rijk en Prov. elk een de».de bijdragen, moeten Gemeente en 30 Polders elk nog f 6000 ombrengen. Ingevolge verlangen van het Rijk wordt besloten tot de bouw van een nieuw Postkantoor te Den Burg en wel links van hét bestaande. Volgens opgaaf van aannemer C. Smit zou met uitvoe ring van het Rijksplan f3400,- gemoeid zijn; met uitvoering van he gemeente plan, volgens de heer Smit een prulle- plan f 2550,-. Besloten wordt het Rijks plan ten uitvoer te brengen. matig worden testen, puzz'es en onder linge wedstrijden in vhegtuigherken- mng gehouden, die zo'n avond met in spannend, maar wei spannend werken Omdat u op deze avond een kop koffie drinkt of 'n paar cigaretten meer rookt, heeft het Rijk gemeend u een vergoe ding te moeten geven van een gulden per avond Na afloop van 2 jaar (dat is nl de duur van het contract), xrijgt u, indien u redelijk regelmatig bent opgekomen, een beloning van f 100,- Teneinde u het herkennen van vlieg tuigen te vergemakkelijken, krijgt u gratis een abonnement op het prachtige fotoblad „Herkenning". Dus op deze instructie-avonden „speelt u geen soldaatje", waar de doorsnee Ne derlander zo'n hekel aan heeft, maar u verrijkt uw kennis op luchtvaartgebied en u draagt daarbij het blauwe uni form van de Luchtstrijdkrachten. Dat de luchtwachters, die hun signaleringen doen zowel voor burgerlijke als voor mi litaire instanties, in uniform lopen en niet in burger, heeft zo zijn voordelen: hun burgerpakje slijt niet en zij vallen onder de sociale maatregelen van het Ministerie van Oorlog Doch ondanks 't militaire uniform is de Luchtwachtdienst een ongewapend onderdeel met een waarschuwende taak. Voelt u zich tot de Luchtwacht aange trokken, maar vindt u het jammer, dat u niet eens een keer künt schieten, meldt u dan gerust, want in de meeste plaatsen kan er voor worden gezorgd, dat u via de Luchtwachtdienst regelma tig een schietavond bijwoon.! Uw leeftijd is bijna nooit een bezwaar, want de grenzen liggen tussen 16 en 60 jaar. Een filmavond op dit gebied, welke u gratis kunt bijwonen, zal plaats vinden op Dinsdag 8 April, n.m. 8 uur in „De Oranjeboom" tc Den Burg. Het ligt in de bedoeling om op Texel drie posten te vestigen en wel in een bunker te De Koog, een bunker bij de Vuurtoren en in een bunker bij de ha ven van Oudeschild. N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Hedenavond 8 uur Samenkomst in de school van Oost. N. H. GEMEENTE DEN BURG Den Burg Donderdagavond 8 uur Her vormde Mannenvereniging. Vrijdagavond 8 uui vergadering stem gerechtigde lidmaten, verkiezing ouder ling-kerkvoogd in Eben Haëz.er. NED. HERV. GEMEENTE DE KOOG Vrijdag 8 uur Jonge Kerk ten huize van D. Bonne. ONTWIKKELINGSREEK IN BERGEN Door het Prov. Centrum der N.H. Kerk in Noordholland, de Chr. Jonge Vrouwen Federatie en de Vrijz. Chr. Jeugd Centrale wordt van 12-17 Mei in het Herv. Vormingscentrum „De Haaf", Natteweg 9 te Bergen, een Ontwik- kelingsweek voor meisjes en jonge vrou wen (17-30 jaar) van het platteland van Noordholland georganiseerd. Het motto voor de week luidt „Onze plaats in gezin en gemeenschap". De kosten bedragen f 26,50. Opgave vóór 25 April a.s. door stor ting of overschrijving van f 10 op post rekening no. 81276 t.n.v. het Prov. Cen trum der Ned. Herv. Kerk te Bergen N.-H. onder vermelding van: „gedeelte lijke vooruitbetaling Vormingsweek 12- 17 Mei 1952. Verdere inlichtingen aan Centrum ,De Haaf". KUILSMAAK. In het Officieel orgaan van de F.N.Z. wordt de vraag behandeld, wat gedaan moet worden om het kuilsmaak-voer- smaak-probleem, waarover wij onlangs in de Actualiteiten berichten, tot een oplossing tc brengen. De heer Roosen- schoon heeft het oordeel gevraagd van de Commissie voor kwaliteitsverbete- nng in één der meest bedreigde provin cies. Deze is van oordeel, dat het is een kwestie van opvoeding der melkleveran- ciers Men kan wel trachten van slechte melk nog zo goed mogelijke producten te maken, bv door zeer hoog te pasteu riseren en door de karn room te aromati seren, maar dat zijn toch nooit meer dan lapmiddelen. Een werkelijke verbetering kan alleen worden verkregen, wanneer de boerderijen betere melk afleveren. Uit de keuringsresultaten zou men de conclusie kunnen trekken, dat het met de kwaliteit van de zuivelproducten in sommige gewesten slecht gesteld is, maar bij nadere beschouwing blijken de feiten toch minder alarmerend te zijn dan de eerste indruk zou doen veronder stellen. Men moet bv. bedenken, dat in de kaasdi it neten de melk, waar iets op aan te merken valt, zoveel mogelijk niet voor de kaasmakerij wordt bestemd. Men maakt er liever boter van, dan dat men de kwaliteit van de kaas in de waagschaal stelt. De uitslag van de bo- terkeuring is dus geen aanwijzing voor het kwaliteitsniveau van de gehele zui- velproductie. Ook mag niet vergeten worden dat één slordige boer de melk van vele anderen in kwaliteit kan doen dalen. Men mag dus niet zeggen, dat het gros van de boeren in de bedoelde streken on voldoende zorg aan de melk besteedt. Dat neemt niet weg, dat slordigheid veel te veel voorkomen Daar, waar de tuin bouw van betekenis iS, worden de onge wenste toestanden in hoge mate in de hand gewerkt door het gebruiken van afvalproducten van de groenteteelt als veevoeder. In verse toestand opvoeren zou niet zo bezwaarlijk zijn, doch al te veel komt het voor, dat er rotting op treedt en dan is het hopeloos mis met de melk Noodzakelijk is een snelle uitbrei ding van het aantal stal- en voederadvi seurs. De Rlvd. beschikt niet over vol doende mensen om het controleren van alle „boerderijen-met-een-luchtje" op zich te kunnen nemen. Het zijn dus de direct belanghebbenden, de zuivelfabrie ken waarvan het initiatief in deze moet uitgaan. Tn de verschillende streken worden thans tientallen jongelui voor dit werk opgeleid en tot komende FNZ- examens zijn er 98 toegelaten. Maar er zullen nog veel meer van deze krachten nodig zijn. Nog lang niet voldoende be sturen en directies van zuivelfabrieken zijn overtuigd, dat zij dergelijke gespeci aliseerde klachten voor dit werk in dienst moeten hebben. Vooral met het oog op de komende verplichte betaling naar kwaliteit zal de noodzaak van aan stelling van meer stal- en voederadvi seurs volgen en liefst seurs algemeen moeten worden ingezien. Het meest in aanmerking voor deze op leiding komen boerenzoons, in het bezit van het diploma landbouwschool, die daarna een cursus voor stal- en voeder adviseur volgen en liefst in het bezit zijn van het diploma „voormelken". Men behoeft niet te vrezen, dat er slechts ge durende enkele maanden van het jaar werk voor hen zal zijn. In de winter vinden zij hun taak in de vraagstukken, die stal en erf opleveren, 's zomers bij het geven van voorlichting bij het inkuilen en andere vormen van van voederwinning en bij de melkers cursussen. Dit werk is belangrijk en dient de salariëring daaraan evenredig te zijn. De uitgave zal blijken zeer ren dabel te zijn. Men zal zonder twijfel ook op moeilijkheden stuiten. In N.-Holland wordt bv. over het algemeen laat ge molken Het gevolg is, dat men gewend is vóór of tijdens het melken te voeren. Deze gewoonte moet uitgeroeid worden, hoeveel tegenstand dit ook zal ontmoe ten Blijft men bij het oude, dan zal het met de kwaliteit van de melk niet in orde komen. Verder zal het niet alleen nodig zijn de melk bij aankomst op de fabriek op geur en smaak te beoordelen, maar ook de stalinrichting en werkwijze op de boerderij in de beoordeling te be trekken. Invoering van het Gelderse sys teem, gecombineerd met uitbetaling naar kwaliteit, zal daartoe wellicht nodig zijn. Men komt dan in de richting, die in Z- Holland is ingeslagen bij de instelling van het praedicaat „hygiënisch melk- winningsbèdrijf".

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2