'-jmw jêfe. Oosterender Jeugdverenigingen in feestelijke jaarvergadering bijeen De Zanguitvoering in Oosterend Rode Kruis Lectuurhuisje in de Parkstraat Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech Ruilverkaveling op Terschelling Vergeten Nooit! De Gereformeerde knapenvereniging ,,Timotheus" en de meisjesvereniging ,,Het Mosterdzaadje" hebben Donderdag hun feestelijke jaarvergadering gehou den m het geheel gevidde gebouw voor christelijke belangen te Oosterend. De voorzitter, de heer C Bremer, liet een psalm zingen, las een gedeelte uit het evangelie van Mattheus on ging vervol gens voor in gebed Na allen hartelijk te hebben verwelkomd en een prettige avond te hebben toegewenst was het woord aan de secretaresse, van de meis jesvereniging, mej. Jannie Vlaming, die het welverzorgde Jaarverslag uitbracht, waarna de penningmeesteresse, mej. Corrie Brouwer, vertelde hoe het er met de financiën voorstond. De heer C Daal der las het Jaarverslag van de knapen- vereniging voor en de heer P. Brouwer bracht verslag uit als penningmeester, terwijl ook de heer Theo van Bekkum, bibliothecaris, even het woord kreeg. Als intermezzo gaf de heer P. Daal der enige voordrachten ten beste. Daar na bracht de heer A. Bremer een even eens geslaagde voordracht. Nadat een inleiding was gehouden over een gedeelte uit Mattheus 26 werd het Bondslied gezongen Na de pauze, waarin op chocolade met De christelijke zangveieniging „De Lofstem" en het christelijk Mannenkoor van Oosterend hebben Zaterdag een uit voering gegeven De voorzitter van het Mannenkoor, de heer Jb. Kamphof, liet ter opening zingen Ps. 75:1, waarna hij voorging in gebed. In zijn openings woord sprak hij er zijn vreugde over uit dat toch nog verseheidenen de koude getrotseerd hadden om de uitvoering te kunnen bijwonen. Het Mannenkoor opende met Ps. 23, Het Geuzenvendel, Russisch Vesper koor en Avondlied van F. Pijlman Het tweede nr. voldeed ons het meest. Het eerste dat is het vrije concoursnum mer werd ook goed gezongen, maar alle puntjes stonden nog niet op de „i". De Lofstem zong O, leer mij stil zijn, Lichtgeflikker, Op Neeilands Duinen. Goed gezongen. Het 2e, het vrije con coursnummer, kan nog beter. Ter afwisseling werd het toneelspel „In Woekeraarshand" opgevoerd. De praktijken van de woekeraar kwamen aan het licht en de man ontliep zijn ver diende straf niet. Hierin speelden o.a. mee de heren D Medema en B. Vlaming. Hierna zong het Mannenkoor: 's He ren intocht, De dorpsklok. Woudeen zaamheid, Psalm 121. De Lofstem De Zilvervloot, De twee jagers, Liedje van de boer en Ons lied De mooie zang werd dor r het publiek zeer gewaardeerd. Het slotwoord werd gesproken door de voorzitter van De Lofstem, de heer P. Riemens. Na samenzang van Ps. 89:1, ging spreker voor in dankgebed. koek was getracteerd, stond de avond on der leiding van de heer Jn. Daalder. Het programma vermeldde o.a. de schets Piet helpt zijn vader, De club van zes, De generale repetitie, De zieke tante, Boer Hannes voor de radio, Het linten- spel. Een en ander werd afgewisseld door voordrachten door de heren A. Timmer, Jn. Daalder, P. Daalder, F Mulder en mej. Ans van Dijk. Aan de toneelstukjes werkten mee: de heren K. Eelman, P. Brouwer, F. Beijer, A. Bremer en v. d. Knaap en de dames I Bremer, C. Bre mer, R. Daalder, J. Vlaming, A. en B. van Dijk. De samenzang werd begeleid door de organiste mej. M. Bremer. De heer A Timmer merkte in zijn slot woord terecht op, dat de voorzitters zeer goed met de jeugd kunnen opschieten. Hij wekte de jongeren, die nog geen lid van een der verenigingen waren, op, zich aan te sluiten. Daarna liet spreker zin gen Ps. 75:1 en sloot de avond met dankgebed. KRAAMCENTRUM Het Kraamcentrum Texel-Den Helder houdt Donderdag van 10-11 uur zitting in het wijkgebouw van het Witte Kruis te Den Burg. BOEK GEWONNEN Oosterend. De heer A. Trap won een mooi boek als deelnemer aan de Pro Juventute Prijsvraag (Bescherming van het bedreigde Kind) LOTERIJ S.V. DE ZWALUW De trekking is nu vastgesteld op Don derdagavond 10 April om 8 uur in Loodsmanswelvaren, ten overstaan van Notaris Mulder. Degene die nog een lotenboekje heeft, gelieve het zo spoedig mogelijk bij P. Zijm Hzn. of W. Duinker in te leveren. Zaterdag 5 April moeten ^e boekjes bin nen zijn. Dus nog even de tanden op el kaar om het restant op te ruimen. WAT IS ER TE DOEN? Donderdag 3 April: ledenvergadering Witte Kruis Donderdag 3 April: Vergadering Bloem bollencultuur. Hebt u ons nieuwe Rode Kruis lec tuurhuisje gezien, dat zo juist geplaatst is in de Parkstraat? Misschien hebt u, le zer, een dergelijk huisje al eens in een andere gemeente in Nederland opge merkt, want er zullen binnenkort 200 van dergelijke huisjes in gebruik zijn, maar nu hebben wij ons eigen huisje, dat een verzamelplaats is voor boeken en tijdschriften voor zieken, zowel in in richtingen als thuis, alsmede landgeno ten onder moeilijke omstandigheden ver van het vaderland zoals Nederlanders in Korea, Nieuw-Guinea, de West, Indone sië, Australië, Nieuw-Zeeland enz. Het Rode Kruis heeft aon lectuuractie over het gehele land en nu wordt ook op uw medewerking een beroep gedaan. Werpt in dat huisje uw boeken en tijd schriften, die u voor dat doel wilt af staan. Wekelijks wordt dit huisje gele digd en de opbrengst gezonden naar het centrale punt van deze actie, het Lec- tuurdepöt Rode Kruis, Gevers Deynoot- weg 57d te Scheveningen. Veel is er no dig om aan alle aanvragen te kunnen blijven voldoen en het werk is alleen mogelijk, wanneer op aller medewerking gerekend mag worden In het afgelopen jaar werden door het Lectuurdepöt 50,000 boeken en 1,500,000 tijdschriften verzonden. De statistieken wijzen uit, dat de lectuurhuisjes de be langrijkste bron bij de inzameling vor men. Denkt u zich eens in: vandaag bent u nog verdiept in uw geïllustreerde tijd schrift of vak- of sportblad of in een mooie of spannende roman en datzelfde geschrift kan, wanneer door u in het lectuurhuisje gedaan, binnenkort de zie kenkamer binnenkomen om een langdu rige, vaak eenzame patient wat afleiding te geven of het maakt een verre reis Korea, Australië, Nw.-Guinea of ander ver land en geeft uw landgenoot aldaar het bemoedigende gevqel, dat hij niet vergeten wordt en de band met het Moe- door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 1 61. Je moet echter niet denken, dat meneer Pimpelmans nu zijn bekomst had van de speeltuin; o nee hoor, hij moest en hij zou eerst nog eens op de wip. En daar ging me het echtpaar Pimpelmans, tot groot vermaak van de jeugd, aan het wippen 62 Ach, ook dit onschuldige genoegen was de arme man niet gegund Buiten langs het hek wandelde boer Hamstra met z'n hond voorbij en n-et zo gauw herkende Houvast zijn belager, of hij stoof woest blaffende de speeltuin in en zette zijn tanden in meneer Pimpel- man's kuiten. derland blijft bestaan. Het is van belang, dat de tijdschriften vooral zo actueel mogelijk zijn Denkt u vooral niet, dat alleen ontspanningslectuur gewenst is, ook vak- en buitenlandse lectuur is ui terst welkom. Bovendien heeft het Rode Kruis lezers van alle leeftijden, dus kijkt ook uw kinderboeken eens na. Het is goed nog een punt onder uw aandacht te brengen: het is een beetje beschamend te moeten vertellen, dat de baldadigheid op straat het Rode Kruis vaak op onnodige kosten jaagt. Wanneer ieder zich realiseert dat hierdoor ande ren, die onze hulp nodig hebben, tekort gedaan worden, dan zal ongetwijfeld het lectuurhuisje op aller bescheiming kun nen rekenen. En nu lezer, voedt uw huisje zo goed met uw boeken en tijdschriften (geen dagbladen), dat het niet 1 x per week, maar iedere dag geleegd moet worden Onze afdeling zal hiervoor gaarne zorg dragen Bestuur Afdeling Texel Nederlandsche Roode Kruis. VLIELAND Verkoop van strandvonderij-goederen Voor de verkoop van enkele strand vonderijgoederen bestond behoorlijke belangstelling. De prijzen waren rede lijk, doch veel te verkopen was er niet. Vlieland staat de laatste tijd zeker tot ongenoegen der jutters bij de „jutters- winden en -goden" in een niet al te best blaadje, tenminste dat beschouwen wij als oorzaak als we doodop na een ver geefse tocht weer thuisgekomen zijn. NATUUR-RIJKDOM DIE VERLOREN GING In „Natuur en Landschap" lezen we: Het Nederlandse duingebied valt uit een in een kalkrijk en een kalkarm ge deelte; de scherpe grens ligt bij Bergen. Daar het kalknjke duingebied naar het Zuiden doorgaat tot voorbij Calais en 't kalkarme naar het Noorden tot Zuid- Zweden, vormt ons land in dit opzicht een voor de wetenschap zeer belang rijk grensgebied. Behalve de eigenlijke duinen vinden ook de achterduinse strandvlakten van de Noorzee-eilanden, zoals de Bosplaat op Terschelling, hun weerga niet in geheel Nooiri- en West- Europa. Veel van dit alles is reeds verloren gegaan door wateronttrekking ten be hoeve van de drinkwatervoorziening en de industrie, door duinbebossing, door ontwatering met daarop volgende ont ginning van vochtige duinvalleien, door afgraving aan de binnenduinrand enz. Men denke slechts aan de oude duinval leien op Texel en Terschelling door Holkema in 1870 summier beschreven en door Jac. P. Thijsse nog gekend die voor de moderne wetenschap ware schatkamers zouden zijn geweest: zij werden drooggelegd ter wille van enke le schamele weiden en de aanleg van dennenbos. Verdere aantasting van de natte en vochtige duinvalleien moet in 't algemeen ontoelaatbaar worden geacht, evenals uitbreiding der beweiding of inpoldering van gedeelten van de achter- duinse strandvlakten De Harlinger Courant schrijft: Was het louter toeval, dat bij de aan vang der lente de akte van ruilverka veling van „de Teischellinger Polder" werd gepasseerd? Hoe het zij, 21 Maart 1952 zal in de annalen der geschiedenis van Terschelling, steeds als een histori sche dag kunnen worden genoemd. In het Polderhuis te Midsland, het gebouw dat blijkens de historie van Terschelling, eens als Raadhuis heeft gediend, en waar de landbouwersbelangen der eilanders later en ook nu nog worden be sproken, had deze voor het eiland zo belangrijke gebeurtenis plaats. De voorzitter der plaatselijke ruilver- kavelingscommissie, de heer J. Mier, sprak allereerst een welkomstwoord. Spreker sprak er zijn blijdschap over uit dat het eindelijk zo ver was gekomen, dat de ruilverkavelingsacte kon worden gepasseerd, waardoor de zo veel bespro ken ruilverkaveling definitief tot stand zou komen. Dank bracht hij aan allen, zowel hoofd- als handarbeiders, die dit werk tot een goed einde hadden ge bracht. Veel critiek is er uitgeoefend, doch wanneer er nu een rtemming moest worden gehouden om alles weer in de oude toestand te biengen, gelooft spre ker niet dat zo'n voorstel een meerder heid zou krijgen. Met de wens dat deze ruilverkaveling mag blijken een groot voordeel der landbouwers te zijn, ein digde de voorzitter en verzocht daarna de waarnemend notaris de heer A. Sij- benga tot het passeren der rikte te willen overgaan. Hierna werd in tegenwoordigheid van de Ed.Achtb heer mr J J. Woltman, rechter-commissaris en de plaatselijke ruilverkavelingscommissie, bestaande uit de heren: J. Mier, P. Smit, D. Wulp, G. Smit, A. v. Zwol en J. C. Visser de lijvi ge akte van ruilverkaveling der „Ter- schellinger Polder" gepasseerd en gete kend. Jammer was het dat dit historisch S.V. TexeJ. Felle koude en sneeuw hebben ons programma verstoord dus moet Texel 1 haar trip naar Oudesluis nog even uitstel len. Terwijl T 2 zich nog eens extra kan voorbereiden voor de laatste wedstrijd die haar het kampioenschap zou kunnen brengen De training is nog steeds Woensdagavond »n het gymlokaal. Adspiranten: trainen op Vrijdagavond aanvang 6 uur op het sportterrein. ZAKENNIEUWS STUWLUCHT GEZICH1SBESCHER- MEK. IDEAAL VOOR MOTORRIJDERS „LAAT HET NOU MAAR STORMEN EN WOLKBREUKEN!" Zo dachten wij, toen wij dezer dage.i terdege uitgerust over de winderige wegen van Texel re- J den. Behaive een zware leren motorjas vonden wij ons uitstekend tegen weer en wind beschermd door een bijzondere uit vinding, de zgn. Stuwlucht Gezichtbe schermer, welk artikel door de fa. J. de Jager en Co., Reguliersdwarsstraat 29, Amsterdam, op de markt wordt gebracht en via de Handel verkrijgbaar is. Zoals met alle uitvindingen: het is maar een weet Ook hier is weer sprake van het bekende ei van Cclumbus. Deze ge zichtsbeschermer heeft de vorm van een korte schacht, welke ?.an beide zij den open is. Doordat de lucht hierin wordt samengeperst, krijgt de lucht bui len de schacht geen kans om binnen te dringen. Het gevolg van een en ander is, dat het gezicht niet het minst van de kou heeft te lijden. Dac ondervonden we Donderdag, toen het niet bepaald naar voorjaar rook! Ook blijven regen, hagel, sneeuw enz., „buiten de deui". Ideaal is deze uitvinding voor alle motorrijders vooral voor brildragers: die hoeven niet meer onderweg halt te houden om hun glazen te poetsen! Toen wij de Stuwlucht Gezichtsbescher mer ter recensie aanvroegen stonden wij maar sceptisch tegenover het effect in de practijk, doch. zoals gezegd, het is een openbaring. De Beschermer is voorzien van een demonteerbaar zonneschermpje Hij kost slechts f 5,25. gebeuren niet op de gevoelige plaat of film werd vastgelegd. Na de ondertekening der akte sprak de heer Ir. A. Rienks, adjunct-secreta ris van de Centrale Cultuurtechmsche Commissie de aanwezigen toe. Spreker wenste de plaatselijke ruilverkavelings commissie en daarmede de landbou wersbevolking van het eiland geluk met de tot standkoming dezer ruilverkave ling. In zijn toespraak memoreerde spre ker nog het grote bedrag dat aan dit werk ten koste was gelegd. Niet minder dan 2 millioen gulden had deze ruilver kaveling gekost, waarvan 20 pet. door de landeigenaars zal moeten worden op gebracht. Dit brengt een grote verant woordelijkheid voor de landbouwers mee. De tijd zal moeten leren, of de gro te uitgaaf aan de „Terschellinger Pol der" besteed, verantwooord is geweest. Met het uitspreken van de hoop dat tot in lengte van jaren de Terschellinger landbouwers de vruchten van deze ruil verkaveling mogen plukken, eindigde de heer Rienks. Vervolgens sprak de heer R. J. de Wit, landmeter van het kadaster te Zwol le. Deze gaf een uitvoerige uiteenzet ting van alles, wat zich bij de totstand koming dezer ruilverkaveling had voor gedaan. Hij bepaalde het gehoor tot het heden. In zijn met grote aandacht ge volgde toespraak, gewaagde spreker van de toestanden van weleer, lal van inte ressante, voor ons totaal onbekende, toe standen uit het grijs verleden werden door hem gememoreerd. Deze toespraak van de hier op Terschelling niet onbe kende heer De Wit, zou zeker waard zijn voor een groter gehoor te worden her haald. Nog merkten we op de heer Ir. K. de Haan, njkscultuurconsulent te Leeu warden en de heer W Muller, landme ter van het kadaster te Zwolle, welke beiden voor de totstandkoming dezer ruilverkaveling veel hadden gedaan. Wij hebben met enige belanghebben den een nader onderhoud gehad over deze ruilverkaveling. Afgezien de me ningsverschillen betreffende de verde ling der kavels en het aanleggen der waterwegen, was men het er toch wel mee eens, dat een veel betere toestand voor de landbouwers is tot stand geko men. De bewerking van de voorheen verspreid liggende landerijen vergde ve le kostbare uren, die thans kunnen wor den benut voor intensieve bewerking der percelen. Statistieken zullen dan ook straks moeten uitwijzen of de opbrengst der landbouwproducten en daarmede 't welvaartspeil der landbouwers omhoog is gegaan. Toch hebben velen zich aan enige te leurstelling niet kunnen onttrekken. In tal van kavels van slechts geringe groot te, zijn nog veel te veel gerechtigden. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat bij overlijden binnen betrekkelijk korte tijd, zich weer een versnippering der gronden zal voordoen. Om aan deze toestand het hoofd te bieden, zou een wettelijk voorschrift, waarin scheiding en toedeling aan één of twee deelgerech- tigden verplichtend werd gesteld, geen overdreven maatregel kunnen worden genoemd. De hoge kosten aan dit 1525 ha. grote object besteed lechtvaardi- gen een dergelijk wetsvoorschrift. We konden ook de mening verkondi gen, dat door de ruilverkaveling veel bekoorlijks van het eiland is verdwenen. De talrijke kleine perceeltjes land, met hun diverse bebouwingen, vormden een grote afwisseling in het zo rijke natuur schoon van Terschelling. Door deze ruilverkaveling zou veel van de lande lijkheid van het eiland, met zijn talrijke heggen, bosjes en houtwallen, verloren zijn gegaan. We menen echter, dat wan neer straks de aangebrachte beplantin gen beter tot hun recht zullen komen, er nieuwe aspecten in 't landschapsschoon zullen zijn. Afgewacht zal moeten wor den of het eiland alsdan minder aanlok kelijk zal zijn dan voorheen. Een oor deel, zoals velen thans reeds ten bes.te geven, lijkt ons dan ook zeer voorbarig. Een ander punt van nadere overwe ging is naar onze mening ecWter waard nog eens terdege onder de loupe te wor den genomen. Het betreft de benamin gen der landerijen. Vele percelen droe gen typische namen, waaraan de historie van Terschelling nauw was verbonden. Het zou beslist jammer zijn, indien deze door de totstandgekomen ruilverkave ling voorgoed zouden verloren gaan. FEUILLETON 39.) Dus geloven de andea n wel aan mijn schuld? vroeg Renate tre rig. Ik vrees Michael. Wij hebban later een heftige woordenwisseling gehaö. Re- nate zocht zijn hand en drukte die schuchter. Ik ben jc zo dankbaar Wal ter, dat je partij voor mij hebt gekozen. Dat was toch vanzelfsprekend, weerde hij af Ik was zo verontwaardigd over dat gedaas in de ruimte van Grete Dorfling, dat ik het niet ten einde héb kunnen aanhoren en haar tamelijk bot de deur heb gewezen, voordat Michael kans kreeg zich er mee te bemoeien. He laas heeft ze hem toen later, kort voor dat wij uit Freiburg afreisden, nog eens te pakken gekregen. Voor mij is het on begrijpelijk, dat hij aan die onzin ge loof kan hechten. Ik zal er voor zorgen, Renate, dat hij zijn verontschuldigingen aanbiedt. Walter begon nu in een ware vecht- stemming te komen. Och, laat maar, zuchtte ze. Er is al onenigheid genoeg. Michael heeft trou wens reden om geïrriteerd te zijn, vooral teeen mij. Ik vraag je wei, er met nie mand over te spreken, maar een paar dagen geleden heb ik verwachtingen, die hem al een hele tijd bezighielden, wreed moeten verstoren. Sinds December ver volgt hij mij met zijn aanzoeken en ik ben zo dom geweest, hem aan 't lijntje te houden, omdat ik hem geen pijn wilde doen en vooral ook omdat ik had gehoopt op die manier de vrede in het kwartet te kunnen bewaren. Ik heb de ene dwaasheid na de andere begaan en nu wreken ze zich allemaal iegelijk, besloot ze vermoeid. Maar ik dacht nep Walter ho gelijk verbaasd uit, zonder de zin te vol tooien. Wat dacht je? vroeg Renate, die bleef staan om zonder er bij te denken een blaadje van een heg af te trekken. Ik had gedacht, dat je van hem hield, Renate, bracht hij er toen stotte rend uit. Ik.... Michael? vroeg ze verwon derd. Ja. Ik heb sterk die indruk gekre gen toen op het verjaarpartijtje van ba ron Kielmannsdorf, waarbij Michael zich zo eigenaardig aanstelde en hij met die Amerikaanse ilirtte, verklaarde hij verlegen Ik heb nooit van hem gehouden en hem ook geen enkele aanwijzing gege ven. waaruit hij de conclusie had mo gen trekken Ik had hem alleen direct bij het begin kort en bondig van de hand moeten wijzen Nadat ze een eindje zonder verder iets te zeggen hadden gewandeld, vroeg Renate: En hoe heeft Tibor de zaak op genomen? Wel is waar beweert hij ook, het niet te geloven, maar ik vrees toch, dat hij niet helemaal van je onschuld over tuigd is. Maar ik zou het nu maar niet al te zwaar opvatten, als Paul komt of schrijft, dan is alles in orde, probeerde hij haar te troosten. Renate schudde treurig haar hoofd. Ik weet het niet, zei ze tlauwtjes. Het ziet er allemaal zo hopeloos uit en ik voel mij werkelijk onwrikbaar vastzit ten, Walter. Ik ben het stnjden beu en ik heb geen moed meer om mij verder te verzetten. Hij legde beschermend zijn arm om haar heen en trok haar dichter naar zich toe. Dat hoeft ook niet, Renate. Laat dat maar aan mij over. Ik zal alles wel in orde brengen. Maar wees in vredes naam niet meer zo treurig en terneerge slagen. Nog een tijdje sprak hij in dien trant door, probeerde haar op te beuren en te troosten, maar ze verstond hem maar half, daar ze alleen naar de klank van zijn stem luisterde Maar datgene, wat haar hart verlangde te horen, zei hij niet. Het kwartet zat in de eetzaal van het hotel. Er lag een onzichtbare beklem ming en een verlammende erlegenheid over hen allen. De pogingen van Walter en Tibor om het gesprek gaande te hou den, faalden door Renate's koele ant woorden Michael hulde zich in een ijzig zwijgen. Bij het binnenkomen had hij de celliste met een beledigende, inronische hoffelijkheid begroet. Zonder het einde van de maaltijd af te wachten, stond Renate van tafel op, een korte verontschuldiging mompe lend en begaf zich naar boven naar haar kamer. Beneden zou ze het geen minuut meer hebben uitgehouden. Even daarna werd er aan de deur ge klopt Wie is daar? riep ze Ik ben het, Michael Zou ik je een ogenblik kunnen spieken' Renate aarzelde Ze zag tegen een on derhoud met hem op maar aan de an dere kant was het beter, het onvermijde lijke niet nog langer op 'e schorten Ja, kom maar binnen, riep ze. Michael kwam met hetzelfde strakke gezicht binnen. Ze haatte hem plotseling zo intens, dat haar vechtlust weer bo ven kwam. Met een stomme handbewe ging wees ze naar een stoel Zelf ging ze zitten. Hij deed net of hij haar uitnodi ging niet zag en bleef haar met koele, verachtelijke ogen aankijken. Laat die comedie maar achterwege en zeg waar het om gaaf, ontsnapte het haar plotseling Comedie? Hij lachte spottend Ik zou willen weten wie van ons tweeën meer comedie heeft gespeeld. Ik in ieder geval niet. Ik was helaas veel te eerlijk en te goedgelovig, ik ïdicol. Maar ik wilde je nog even mededelen, dat je je doel hebt bereikt. Sederi gistermiddag zie ik zo duidelijk als wat, waarop je hebt aangestuurd Eerst Paul, toen ik, nietwaar? Ik ben alleen benieuwd wie mijn opvolger moet worden. Tibor mis schien7 Een tweede violist is gemakke lijker te vinden. Tibor zou heus geen slecht figuur slaan als eerste violist. Het Ferency-kwartet? Klinkt helemaal niet slecht! Of denk je er soms over om het onder je eigen naam te laten optreden? Je bent gek, Michael, zei Renate op doffe toon. Geloof je werkelijk, dat ik je uit het kwartet heb willen dringen? Uit je eigen kwartel7 Michael's gedach- tengang was voor haar zo moeilijk te volgen, dat ze er geen woorden voor kon vinden. Uit mijn kwartet! Ja, het was mijn kwartet! riep hij woedend Het was mijn plan, ik heb de juiste vrienden bij elkaar gezocht, ik heb er vier jaar van mijn leven aan gegeven, nog te zwijgen van al mijn liefde, mijn wensen, mijn ambitie. Het was mijn levenswerk. Wat. je mij persoonlijk hebt aangedaan, hij sloeg met zijn vuist op zijn hart, dat is al erg genoeg. Maar daar kom ik over heen, dat weet ik. Ook al lijd ik pijn door het verraad en het gemene spel, dat je met mij hebt gespeeld. Dat zou ik je allemaal nog kunnen ergeven, Re nate. Maar één ding nooit, dat je mijn kwartet te gronde hebt gericht. Hij hield vermoeid op en streek met zijn hand over zijn voorhoofd Dat is allemaal onzin, riep ze wan hopig uit. Haar woede was al lang ver dwenen en ze had nog slechts één wens, Michael van de waarheid te overtuigen. Ik kan het bewijzen Je moet Paul Dorf ling eers horen. Hij zal je schrijven. Ik heb hem gisteren opgezocht, omdat ik dit zag aankomen. Michael's ongelovige, verachtelijke blik legde haar het zwijgen op. Dus dat heb je nog gauw op touw gezet, zei hij honend. Geweldige regie! Die goede Paul moet ook nog het zijne er toe bijdragen!

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4