TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT D.D.D. Dokter Swart op varkensjackt in Nieuw-Zeeland Huid uitslag PUROL - puur geneeskracht en gezondheid voor Uw huid Een drama in vroeger dagen Sneeuwstorm werd Hoornder schaatsers noodlottig Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech f? ZATERDAG 5 APRIL 1952 ZON, MAAN EN HOOG WATER Aan Het strand is het ongeveer een nir «érdpr hoog water De zon komt 5 April op om 6,04, on- d_r om 7,22. Maan: 10 April V.M., 17 April L.K. Hoog watei ter rede van Texei: 5 April 5,47 en 6.42. 6 April 7,00 en 7,42. 7 April 7,44 en 8,22. 8 April 8,21 en 8,57. 9 April 8,50 en 9,25 10 April 9,21 en 9,55. 11 April 9,54 en 10,28. ONDERWiJSLEERKKACHTEN WERDEN DOORGELICHT DE RUIM ZEST - onderwijsleerkrach- ten van ons eiland hebben zich eergiste- len ie Den Helder laten doorlichten. Al le scholen van Texel hadden die dag vrij af.. Het ligt in de bedoeling dit onderzoek ieder jaar te doen plaats hebben. U moet ook eens meegaan varkensja- gen, zei een Nieuw-Zeelander tegen me; het is doodeenvoudig, ze zitten hier vlak bij in die lage plek in de bush en we vangen ze met de honden. Nu ik voelde er wel voor, ook omdat het varkensvlees een welkome afwisse ling op ons hazen- en konijnenmenu zou zijn. Op een Vrijdagavond kwam hij bij me, er waren varkens gesigraleerd en Zaterdagmiddag zouden we er op uit gaan. Een paar stevige schoenen en oude kleren die overal tegen konden, moesten m'n uitrusting vormen; voor de rest zou hij wel zorgen Op de afgesproken tijd was ik de vol gende dag present en daar werd ik al opgewacht door twee N.-Zeelanders, met vervaarlijke messen in hun gordels, en vijf grote honden, van duister ras, maar met grote brede koppen en sterke kaken. Een van de honden is de leider die het varken opspoort en de anderen met z'n geblaf waarschuwt, als hij er een ge vonden heeft. Als de andere honden er zijn grijpen ze het varken vost waar ze hem krijgen kunnen vnl. aan oren, staart en achterpoten en houden hem vast tot dat de baas het zwijn een mes tussen z'n ribben steekt. Door de uitvallen van het varken lopen de honden ook vaak ver wondingen op en een paar van deze honden hadden gro^e littekens op schou ders en ribben. De theorie is dus een voudig, maar nu de praktijk; want dat het niet zo simpel was leerde deze tocht. De bush, waar de wilde varkens ver blijven, ligt op de heuvels, waarvan de hoogsten ongeveer 500 m. zijn. Het ter rein is dus sterk geaccidenteerd en ver der zeer dicht begroeid met bomen, struiken, slingerplanten en varens; de grond is drassig en omgevallen bomen versperren ieder ogenblik de weg. Het begon al goed, het entrée tot de bush was een moerassige kreek, waar over een zwiepende boomstam als brug lag. De laatste stap miste ik en ver dween met m'n ene been lot m'n knie in de modder; tot grote hilaritiet van het gezelschap. Daarna volgden we als gan zen achter elkaar het modderige bush- paadje, tot de bush ons tenslotte geheel omsloot. Varenbomen staan hier als gro te parasols boven onze hoofen uitge spreid en de dichte begroeiing laat met meer dan een gedempt licht door. Zwa re bomen zijn half omgevallen en va rens en heesters groeien weer op deze gevelde reuzen. Veel tijd om op de omge ving te letten hebben we niet, we moe ten voort achter dc honden, die nu los gelaten zijn, aan, en het valt niet mee je j met voldoende snelheid over en onder boomstammen door te werken. De bush houdt je aan alle kanten vast, nu wordt je net gegrepen door een ïank van een klimplant en dan grrp je je vast aan een tak die prompt afbreekt air je je over een gevallen stam tracht heen te hij sen. De omgevallen stammen, die vaak wel 1 m. doorsnede hebben, zijn dikwijls niet meer dan een met mossen en va rens begroeid omhulsel, waarin je als je er over klimt, tot aan je knieën weg zakt. Eén van de N.-Zeelanders wijst mij op een kale plek in.de bast aan de voet van een boom, door opossum afgevreten, zegt hij, goede plaats voor een klem Verderop zien we varkens- en herten sporen en ook de modder aan boomstam men wijst op varxens die daar geschuurd hebben, nadat ze hun modderbad hebben genomen. Van sommige bomen is de bast op manshoogte afgevreten door hertenbokken, die de huid van hun ge wei dat nu aan het hard worden is, heb ben afgeschuurd. Typisch is, dat ze vorig jaar dezelfde bomen hiervoor uitgezocht hadden; de min of meer genezen wonden aan de boom waren daar nog van te zien. Steeds meer varkenssporen zien we en ook plekken waar ze in de modder ge legen hebben en andere die omgewroet zijn op zoek naar varenwortels. Ten slotte onder de wortels van een grote overhangende boom een varkensnest, de slaapplaats, waar ze 's nachts bij elkaar kruipen. We stijgen nog steeds in 't zware ter rein, nu kun je best voelen dat je geen 24 meer bent, iemand die het klimmen in dit tempo niet gewend is, raakt gauw achter z'n adem. Plotseling zijn we uit de bush in het volle zonlicht op een open plek op de top van een heuvel. Het uitzicht beloont de klimpartij. Aan de éne kant de vlakte, met als stipjes het vee, miniatuur huizen en boerderijen als op een luchtfoto en de bergen op de achtergrond. Aan de an dere kant het diepe blauw van de zee met de bergen van „Stensrt Island" in 't wazige verschiet. Lang genieten we niet van het uitzicht want de leider van de honden is plotseling verdwenen en in spanning wordt geluisterd of we z'n ge blaf, als hij een varken gevonden heeft, kunnen vernemen. De rust weldadig en ook de honden profiteren er van, hun gehijg is het enige geluid dat de stilte verbreekt. Eindelijk horen we blaffen, maar het gaat steeds verder weg. De hond zit op een buitenspoor en gaat nu achter een hert aan, dat hem echter wel te snel af zal zijn. Als dc. leiderhond weer terug is gaan we door de mans hoge varens de heuvel af de volgende bushgordel tegemoet. Kurkdroog is de met varens begroeide en met rotsblok ken bezaaide grond hier, je kunt nu eens nagaan hoeveel water aoor de bush VARKENSJACHT IN NIEUW-ZEE LAND, ja maar de vissers kunnen daar ook hun hart ophalen: hierboven het dochtertje Frieda van de familie Swart, samen op een prentje met een paling. Wij zouden zeggen een reuze paling", maar in Nieuw-Zeeland ranq- schikken ze dit exemplaar onder de middel-soort. Tussen haak]es: de N.- Zeelander vindt paling maar een ordi nair vissie!) Dokter Swart schrijft ons, dat Frieda nog geen woord buitenlands spreekt, maar ze kan zich met het Texels dia lect kostelijk redden. wordt vastgehouden. In de bush worste len we weer omhoog de volgende heuvel op; de varkens zijn toch niet zo vlakbij als wij wel dachten. Op de top wordt gerust en krijgsraad gehouden. Het is hier doodstil midden in de bush, maar langzamerhand komen de inlandse vogels als bellbirds en fantails nieuwsgierig naderbij. De bellbird laat z'n welluidende roep horen, die veel weg heeft van een wielewaal, de fantails ko men met uitgespreide staarten zo dicht bij, dat ze haast voor 't grijpen zijn. We besluiten het dal in te gaan en daarna de beek, die daar stroomt, ie volgen naar huis, want we zijn moe en hebben dorst. De bush op de helling, die we nu afda len, is zo dicht, dat we soms op handen en voeten over de grond moeten kruipen, maar de beek, die we al horen stromen, lokt en dus gaat het vooruit. De honden zijn ons voor en Dij een open plek mer ken we, dat de leider weg is. Weer wordt in spanning geluisterd en ja, heftig ge blaf op zij van ons, de andere honden nu stormen weg, het gaat de heuvel op die we net zo moeizaam zijn afgedaald. We banen ons een weg achter de honden aan, moeheid en dorst zijn vergeten, takken zwiepen in je gezicht. Het geblaf gaat nu niet verder meer weg, de andere honden hebben de leider en het varken bereikt. Tenslotte vinden we de honden en het varken, een zwart borstelig dier op hoge poten. De honden hangen aan zijn oren, staart en achterpoten en als hij naar de één uitvalt, grijpt een andere hond hem weer vast. Eén van de N.- Zeelanders nadert hem nu van achteren en steekt hem links achter de elleboog het lange mes tussen de ribben. Het var ken komt nu op z'n knieën en het is gauw met hem gedaan. Een heel grote is het niet, ongeveer 120 pond, maar de poten worden bij el kaar gebonden en een st >K er tussen door gestoken en zo gaat het de heuvel weer af naar de beek toe. Daar wordt gerust en op onze buik liggend, drinken we stroomopwaarts van de honden, die er tot hun buik aan toe in lopen We vol gen na de rust de beek en daarna een oud pad van een vroegere houtzagerij, waar de houten rails en dwarsliggers van het lorriespoor nog onder het gras liggen. De vroegere bewoning is aan de met-inheemse plantengroei te bemerken, brem, kropaar en distels. Het weer verandert intussen en nog voordat we uit de bush zijn giet het met een kqude Zuidwesten wind. Drijfnat, bemodderd en koud komen we thuis, maar we hebben een varken. En nu maar smullen, zulc u zeggen. Dat dacht ik ook, maar ze smaken als varkens rieken en alleen N.-Zeelandse tongen schijnen dit een delicatesse te vinden. Sw. DE TX. 24 IIAD BEET! De kotter TX 24 (W. v.d. Vis, Ooster end) heeft dezer dagen toch niet alles in IJmuiden gelost: hij bracht een aan winst mee voor Texels Museum en wel een deel van een achtersteven, dat (Ingezonden mededeling). Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. DE NIEUV.E N.H. KERK VAN DE WAAL WORDT ZONDAG 18 MEI IN GEBRUIK GENOMEN Naar we vernemen hoopt de Ned. Herv. gemeente van De Waal haar nieu we kerk op Zondag 18 Mei in gebruik te nemen. Deze plechtigheid zal des na middags plaats vinden. De preekstoel, het hekwerk en de banke.a zijn thans voor plaatsing gereed. Het orgel zal op de 18e Mei waarschijnlijk nog niet ge reed zijn. In dat geval zal men zich dus voorlopig met een harmonium moeten behelpen De nieuwe kerk biedt plaats aan 120 personen. „Maar op de 18e Mei zullen wel extra plaatsen nodig zijn", al dus Ds Janse. TBC-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE Het jongste onderzoek van de Texelse rundveestapel leverde nog 5 reactie koeien op. Een dezer dagen is de laatste reageerder van Texel afgevoerd, zodat ons eiland thans geheel vrij is van de runder-ibc. Wanneer men in aanmerking neemt, dat op Texel ruim 7000 runderen worden gehouden, is dit resultaat bui tengewoon verheugend. DIRECTEUR NAM AFSCHEID De heer P Kleve heeft dezer dagen afscheid genomen van de gemengde zangvereniging „Crescendo'' te M.-Eier- land Vier jaar lar.g. van de wederop richting af heeft de heer Kleve de ver eniging op uitstekende wijze geleid, ge heel belangeloos! Er werd steeds met genoegen onder zijn leiding gezongen. Zijn goed humeur liet hem nooit in de steek, ook niet als de opkomst eens so bertjes v/as. Bij monde van de voorzitter, de heer M. Bakker Kzn., werd dë heer Kleve hartelijk toegesproken en als blijk van erkentelijkheid een actetas aangebo den met welk cadeau de heer Kleve zeer ingenomen bleek te zijn. Naar de voorzitter van „Crescendo" ons mededeelt., mag worden gesproken van een bloeiende vereniging, ze telt 30 leden Onlangs zijn nog weer enige nieu we zanglustigen toegetreden. Nieuwe le den zijn altoos hartelijk welkom, aldus de voorzitter DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14.40; 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,20; 16,20; (Zat. 16,30); 19,30 Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50 11,45; 18,00. Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. OOSTERENDER VOND „VENTIEL TREKKER" UIT Het klinkt een teetje vreemd, maar we zouden het helemaal niet erg gevon den hebben, als we Oosterend Woensdag waren binnengereden met een lekke (motor-)band: de heer W. Koopman zou ons in minder dan geen lijd weer rij- vaardig hebben gemaakt! Deze energieke Oosterender heeft e.n uitvinding ge daan, welke van zeer groot belang is voor de motorwereld: zoals u weet, kost het vaak heel wat tijd (en verzuchtin gen!) om een gerepareerde band weer op zijn plaats te krijgen. De moeilijkheid wordt veroorzaakt door het ventiel. Als het een beetje tegenloopt kan men een uur of langer aan het prutsen zijn om het ventiel door het gat van de velg te peuteren. De heer Koopman dacht op eenmaal: „Is er nou nikste vinden waar door dat probleem tot het verleden be hoort?!" Hij piekerde en piekerde tot-ie het had: hij construeerde een ventiel trekker. En dat is werkelijk „het ei. van Columbus"! Iedere motorrijder zei: „Dat is een pracht ding, die hadden we al veel eerder moeten hebben!" De heer Koopman heeft octrooi op zijn vinding aangevraagd. In Januari is hij met de fabricage begonnen. Zijn arti kel is bestemd voor de groothandel. Wie thans de werkplaats van de heer Koopman betreedt, ziet daat diverse ma- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN chines staan. De ondernemende Ooster ender heeft zelf een boordraaitafel ver vaardigd om nippels te draaien, de capa citeit bedraagt honderd nippels per uur. Hij maakte voorts een houtznagmachine voor het maken van treknoutjes, welke alle van de firmanaam „Wyko, Texel" zijn voorzien, (Deze worden door een amaril gepolitoerd) en zeer practisch is ook zijn kabelsnij- en soldeerapparaat. De ventieltrekker bestaat uit een staal- kabeltje van 33 cm. lengte, aan het ene einde zit een boutje, dat loor nippels op zijn plaats wordt gehouden. Dit boutje leidt men door het ventielgal, dat in de velg zit, voert het langs de buitenband en schroeft het vervolgens aan het ven tiel van de binnenband. Dan heeft men maar aan het trekhoutje, aan het ande re einde van de kabel bevestigd, te trekken, om het ventiel op zijn plaats te brengen. Een kind kan net! Geen wonder, dat de gebruikers vol lol zijn. De prijs van de ventieltrekker bedraagt f 3,50. We wensen de heer Koopman veel suc ces toe en een grote omzet! waarschijnlijk toebehoord heeft aan een logger. Mogelijk een schip, dat in de eerste wereldoorlog is vergaan. Het werd opgevist op plm. 16 mijl ten Westen van lichtschip Texel. De zee is daar een 30- 35 meter diep. De delen zijn met zware houten pennen aan elkaar bevestigd. Op de Praatavond van de Vereniging van Oud-leerlingen der Lagere Land bouwschool stelde de heer Jn. Bakker, Hogerstraat, de vraag of een der aan wezigen mogelijk nog iets wist van een vers, dat verhaalt van een schaatstocht van Den Burg naar Den Hoorn, waarbij de rijders door een sneeuwstorm wer den verrast en een hunner in de buurt van de Hemmerkooi was omgekomen. Geen der aanwezigen kon de heer Bak ker inlichten. Thans wordt ons door mevr. Bakker Witte, Den Hoorn .onderstaand rijm toe gezonden, waarin gewaagd wordt van die barre tocht. Er vielen drie slacht offers. De zesde van de Decembermaand Toen had het sterk gevroren, Waarvan zo menig een Texelaar Zich minzaam nog liet horen. Dat duurde de zevende en ook acht Een harde wind en ook sneeuwjacht En dat nog wel uit het zuiden (bis) Het kostte drie jonge luiden, (bis) Zes jonge knapen wel verstaan Die reden daar ioen schaatsen, Toen zijn ze naar „De Zwaan" gegaan En gingen zich daar plaatsen. Ik heb horen zeggen, zij dronken bier En zaten vrolijk bij het ..fier" En dachten aan geen treuren (bis) Maar helaas wat kwam er beuren (bis) Drie zijn er toen naar huis gegaan. De klok sloeg vijf ik wil het weten, De anderen bleven nog in „De Zwaan" En hebben hun vergeten. De wind die blies Zuid-V/est met ge weld, De sneeuw die blies als as op het veld, Al in de jongens hun oren, (bis) Zo kwamen zij aan den Hoorn (bis) De laatst genoemde drie voorwaar Wilden ook naar huis toe keren, De Jiospesgaf hen raden aan Zeg vrienden, 't is geen weren. Blijf hier of in een ander huis, Opdat gij raken zult niet in abuis. Want wilt dan henen lopen (bis) Het pad allangs met hopen (bis) Uit „Den Zwaan" von Den Burg zijn zij geqaan, Te rijden of te lopen, Tehuis komen lieten zij achteraan Hun ouders vol zorg en hopen Des anderendaags toen ging het ge rucht, Hun ouders gaven reeds zucht op zucht, En het volk naar alle hoeken (bis) Om deze knapen te zoeken (bis) Er leefde toen een man voorwaar Die wilde zijn schapen hooi geven, Hiï heette Dirk de Metselaar Al onder zijn schelf verheven. Die schelt stond in de Hemmerkooi Daar lagen en zaten zij in het hooi, De man hij stond verlegen (bis) Met deze knapen terdeqe (bis) Cornelis sprak: Mijn beste man, Jacob is doodgevroren, En Teunis leeft nog een weinig maar, Helaas, wilt naar mij horen. Ga naar Den Hoorn om paard en slee En breng ook ander gereedschap mee Om ons daarop ie dragen (bis) Zoals naar uw behagen". (bis) De Metselaar, is mij gezegd, Heeft de levende twee genomen, Hij heeft ze op zijn rug gelegd Om ze te dragen zonder schromen. Hij bracht ze één stuk land maar veer Toen moest hij ze weer leggen neer, Van wege de sneeuw hopen (bis) Waar hij niet door kon lopen, (bis) De Metselaar nam zijn besluit. Om hen daar weer te brengen, Hij heeft ze weer onder de schelt qeleid Maar 't duurde hem te lenaen. Hij ging ze daar weer leggen neer Zoals hij dacht naar zijn begeer En ging toen zonder dralen (bis) Volk van Den Hoorn af halen, (bis) Men kwam met ladders en met slee Om hen daarop te aiaqen. En bracht ook ander gereedschap mee Zoals naar hun behagen. Maar op hetzelfde oqenbJik Gaf Teunis juist de laatste snik, Cornelis was nog in 't leven (bis) Tot aan zijn huis gebleven (bis) Daar lei men hem op een v/arm bed. Men ging hem wat ingeven, Terwijl twee mannen er wel op let' Aan wederzijden verheven. Maar ook hij is het bestorven klaar, Tehuis al op zijn bed voorwaar. Want ziet hij was bevroren (bis) Zo ik heb zeggen horen, ibis) Dus lieve vrienden denkt eens aan, Hoe bedroefd hun ouders waren. Toen zij hun zoons naar het graf zagen gaan In het bloeien van hun jaren. Al op het Hoornder kerkhof Daar moesten zij vergaan tot stof, En ik hoop, dat zij hierboven (bis) God eeuwig zullen loven. (bis) C. BAKKER-Witte. Den Hoorn 10, Texel. S.V. Texel. Binnenkort viert de afd. N.H. van de KNVB. vroeger de N.H. Voetbalbond, haar 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan worden jubileomwedstrijden gespeeld om de Jubileumfceker en het Jubileumkruis, deze laatste voor vereni gingen uit de afd N.H. De beker voor elftallen, spelende in de KNVB. Voor de KNVB-elftallen zijn 11 groe pen (poules) samengesteld uit 4e klas clubs cn de res. elftallen 1:1 de KNVB De groep, waarin Texei is ingedeeld, is gevormd uit Watervogels, Texel. ZAP en Oudesluis. Zondagmorgen 11 uur begint T. met de uitwedstrijd tegen Watervogels. Texel 2 speelt met Tex. Boys 1, HCSC 2, WGW 2 en Geel Zwart 2. Vooruit Texel 1 en 2, zorgt voor een goede start. Deze beker- en kruiswed- strijden kunnen spannend worden en ook hier kan een mooie prestatie geleverd worden als herinnering aan ons 40-jarig jubileum. Er worden halve competities gespeeld. Wie in de eindstand de bovenste plaats bezet, bekert of kiuist verder, waarna dan 3e klas elftallen v.d. beker- en le klas elftallen voor de kruiswedstrijden worden toegevoegd. 2e Paasdag speelt Texel 2 uit tegen Tex. Boys. Vandaag gaat Texel B haar laatste wedstrijd spelen tegen SVC A. Het worde een goed besluit! Zondagmiddag kan men verreweg de meeste voetballiefhebbers, maar ook tal van anderen, bij de luidspreker verwach ten om België-Nederland te verslinden. De Belgen zijn in grootse vorm! Voor 10 April kaarten aanvragen bij G. ten Cate. Ned.-Zweden, Woensdag 14 Mei te Amsterdam 7 uur. Olympische Dag, Donderdag 22 Mei te Amsterdam 2 uur. FILMNIEUWS „DE DODENRIT IN HET SPOOK- GEBERGTE" De film brengt ons naar het vroegere Amerika, toen de Noordelijken en de Zuiderlingen appeltjes met elkaar schil den. Een film vol spanning: een patrouil le van de Zuidelijken moet met mede werking van een rebellenleider in Cali- fornië een opstand ontketenen, maar er komt een patrouille van de Noordelijken in het vizier. Er wordt behoorlijk ge knokt! De grootste spanning ontstaat als de Zuidelijken via een woestijn proberen te ontsnappen: daar ligt nl. een troep Indianen op de loer. „DE MANIAK" Het verhaal van „De Maniak" is ei genlijk onbenullig, want onder normale omstandigheden wordt een psychopaath spoediger en minder sensitioneel aan de circulatie onttrokken. Robert Walker mag in deze uitstekend opgebouwde thriller een pakkende en lugubere rol spelen, tot enkele minuten vóór het ein de de onschuld van zijn tegenspeler Falr- ley Granger (als Guy Haines) blijkt. Ruth Roman heeft als Haines' beminde Anne Morton de hardheid van het misdadige raffinement te accentueren door haar zachte lieftalligheid. Neerlands Nieuws. O.a.: De 9e Brabant-Grensnt. Kleuter- modeshow te Groningen. Lastig trans port van Ruiterstandbeelden door Am sterdam. Buitenlands Nieuws O.a Communistische betoging in To kio. Truman spreekt tot de landen ach ter het IJzeren Gordijn. Mond- en klauw zeer in Canada. Recordopbrengst van de Canadese wouden. Het d'»ro Tignes ont ruimd. Boksmatch: Douthuille-Hayes. door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 63. „Vrouw, blijf beneden, blijf bene den!'' gilde de arme man, terwijl hij te gelijk zo ver mogelijk naar voren kroop. Mevrouw, als een echt opofferende le vensgezellin, gehoorzaamde en haar man was voorlopig buiten schot. Maar nu kwam het monster grommend op héar af 64. Nu was mevrouw toch al geweldig bang voor honden, en toen ze het onge dierte met z'n groene ogen recht op zich af zag komen, vergat ze haar hele man, liet zich van de wip vallen en rende gillende weg. Meneer Pimpelmans kwam met een smak op de grond terecht, zodat hij met wip en al wel tien centimeter diep de grond inschoot.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3