9 roen wa in het harLj D.D.D. De zee spoelde het wrak van de Benbraek bloot Een Engels Stoomschip dat in 1890 strandde - „Het Klazina Emelie Gollards Rustoord De Stichting heeft nog enig kapitaal nodig WEK DE GAL IN UW LEVER OP HAMEA*** AG 12 APRIL 1952 rEXELSE fiSo TAARGANG. No. 6622 65e JAARGANG. No. 6621 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld 6c De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. ZONDAGOCHTEND maakten wij de voor ons meest verrassende reportage van de laatste tien jaar: op het Noord zeestrand, ter hoogte van de Slutter- vlakte en een 800 meter ten Noorden van het stroompje De Sluiter, ontdek ten we een zeer oud wrak, de resten van een ijzeren schip, dat we stapten het meteen at 90 meter lang was! Het water was laag en het lag ge heel droog. Dit wrak moet de laatste tijd door de zee zijn ontbloot en daar door aan de vergetelheid cntrukt. Al lereerst stelden wij cns de vraag: Welk schip is dit? Hoe leng ligt het hier al? „IS IE DAN WEER BLOOT KOMME?' Ja, dat moet de „Benbraek" weze, die is 'n dikke zestig jaar lede strand!" aldus de 78-jarige Jac. Wetsteen, Witte Kruis- laan, Den Burg, die 15 jaar oud was, toen de Benbraek schipbreuk leed op de Texelse kust. „Ik was een jongen van een jaar of vijftien. Ik ging naar de schapen, we woonden bij De Krim. Het was een mooie Januari-dag. Toen ik op een duin stond, zag ik een schip. Ik riep tegen Kees Troost: „Kiek deer es, wat een groot skip!" Kees stond een vierhonderd meter verderop op het duin. Het was Welke Texelaar kar. ons inlichten? Het strand was ter plaatse vrij laag, terwijl zich m de richting van de SI ut ter een machtige massa zand een lang zaam oplopende heuvel had gevormd van naar schatting anderhalve meter hoog. De zee heett hier de laatste tijd blijkbaar niet stilgezeten en een hobby gezien in het verplaatsen van enorme hoeveelheden zand, waarbij het wrak aan de oppervlakte kwam. In een artikel hiernaast vertellen wij u hoe lang dit wrak er al ligt en van welk schip het de resten zijn. van de Tesselaar. De bemanning had het schip reeds verlaten en was te Ndeuwe- diep geland. Stoombootrederij Zur Miihlen, Nieu- wediep en IJmuiden, had volgens de eerste berichten een harer grootste sleepboten, 20 blazerschuilen, 150 werk lieden en enige duikers beschikbaar om de katoen te bergen, maar in het vol gende nummer van de Tesselaar wordt gemeld: „Naar we vernemen is het trans port der katoen, welke uit de „Benbraek" zal worden gelost, aangenomen door de heren Dros. Voor het vervoer, vanaf de ontschepingsplaats tot aan het Nieuwe- ::t Zr DE ZWARE KRUKAS hebben de En gelse werklieden destijds niet meer kunnen slopen. Zou dit knaapje thans in de wacht kunnen worden qesleept? Toentertijd beschikten de slopers stel lig niet over de middelen om de krukas te verwijderen, maar nu rroet het o. i. toen ongeveer 8 uur in de morgen. Langzaam dreef het naar de Slufter en daar is het gebleven! Ik snap nog niet, hoe ze met zulk prachtig weer uit de koers en aan de grond konden raken!" Het was een Engelse stoomboot met een lading balen katoen op weg naar Bremen. Oudeschilder vissers meldden op 26 Januari, dus 3 dagen na de stranding, dat er toen naar schatting al 7 voet wa ter in het sohip stond. „Als dit waar is, zal het afbrengen wel achterwege moe ten blijven", zo meende de correspondent Dit schijnt de rest van een der masten te zijn ge weest. De door snee is plm. 70 cm. Deze en an dere obstakels zijn nog erg gevaar lijk geweest voor het Duitse, 1600 ton grote s. s. Margaret, dat op 10 Maart 1926 bij storm strandde en wel vlak bij de Benbraek. wel mogelijk zijn. Een handige smid zal het wel lukken en wellicht is de heer C. Keijser te porren *oor een aandeel in het transport? Ongetwijfeld zal Ger- brand Dekker er een rijtje geeltjes voor willen neertellen. diep. is geaccordeerd f 2,25 per baal". „Ik heb voor mijn vader nog balen ka toen gereden", aldus de heer Wetsteen, We hebben ook enige werklieden, die bij 't lossen hielpen, in de kost gehad". Mevrouw Wetsteen herinnert zich de dag van de stranding eveneens nog als de dag van gisteren, „maar ik was nog een kind". De Benbraek mocht dan bij goed weer aan de grond zijn gelopen, het schip on dervond al spoedig, dat de Texelse kust ook wel eens het doelwit is van een ko kende zee: Op de 9e Februari (1889) kreeg het schip het door een hoge vloed en een geweldige branding te kwaad. Drie werklieden, die ondanks ernstige waarschuwing op het schip waren ach tergebleven, gaven, toen het hun daar te gevaarlijk werd, noodseinen. De Cocks- dorper redders waren meteen in touw. Door de hevige wind sloeg de redding boot van de wagen, hoewel deze aan de windzijde door zes mannen met touwen werd vastgehouden. Ten einde raad werd de reddingboot door paarden langs het strand gesleept. Het was al zes uur in de morgen, toen men de boot in haar clement kon brengen. Na een bange tocht van wel 10 uur bereikte men de Ben braek Om half vijf in de namiddag bracht de reddingboot de arie „schip breukelingen" veilig aan de wal. De redders waren: J. W. Stark, schip per; J. G. Stark, D Buijs Jzn., C. Buijs, A List, M. Boon, J Kraak, A. Bakker, G. Bakker, A. v.d. Kooij, A. Boon en J J. Stark. De Benbraek was wel de moeite van het slopen waard en daarom kwam een aantal werklieden uit Engeland over om nog zoveel mogelijk van het schip, dat steeds dieper zonk, te redden Op 12 Au gustus van het volgende jaar (189p), wa ren de werkzaamheden zo ver gevorderd dat een deel der Engelsen weer kon ver trekken. „Met hoog water voeren ze naar het schip toe", aldus onze ooggetuige. Op 5 Juni 1891 werd het wrak door de heer A. Dros Azn., De Cocksdorp, gekocht. 7 October 1892 vinden wij het laatste be richt over de Benbraek: De Cocksdorp, 7 October 1892. De werkzaamheden op de Benbraek zijn voor dit jaar geëindigd. Het afgesloopte ijzer wordt thans gela den en vervolgens naar Amsterdam ver zonden. Wanneer het strand, waar het wrak zich bevindt, niet verandert, zal er in het vervolg van sloopen niet veel kunnen komen. Het ontblooten van een wrak toch gaat aan het zeestrand met groote moeilijkheden gepaard". Nu, zestig jaar later, is het weer auto matisch te voorschijn gekomen, de zee heeft het ontbloot Zoals gezegd; de he ren jutters kunnen hun krachten o.a. be proeven op de krukas, die zeker een lie ve cent zal opbrengen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 4 tot en met 10 April 1952 Geboren: Wilhelmus Henricus Jozef zv Cornelis M. Bakker en HiJleberta M. A. Kroon. Hendrik zv Jan van Wijk en Ar- da A Lodder. Maria Elisabeth dv Arie van Dienst en Margare'ha M. Keijzer. Barend Nanne zv Jacob C. Koorn en Jo hanna M. Volgers. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Adriaan Boon en Trijntje de Bloois Overleden: Cornells Boon, 77 jaar, on gehuwd. Johanna C Huisman, 64 jaar, echtgen. v Pieter F'aatsman. Gevonden voorwerpen: 1 .schapenwollen want, f want. blauw met wit, 1 zilverbon, 1 portemonnaie met inhoud. INGEKOMEN PERSONEN Cornelis J. Witte v. Heiloo, Kennemer- straatweg 464 n. E 120. Jan C. Smit van Leiden, Leliestr. 100 n Molenstr. 37 Ilsinrich Westerdijk, v 's-Gravenhage, v. Lansfoergestr. 20 Schoolstr 19. Oos terend, met gezin. VERTROKKEN PERSONEN IJfke Jouwersma v. Kogeistr 19 naar Wassenaar, Oranjelaan 7. Jacob Gieles, v. Hollewalsweg 22 n Schiedam, Schie- damseweg 10. Petrus C. v. Duren v. C 117 n. Someren, Beliënbeikdijk 16. Wil lem C. v. d. Berg v. Weverstr. 57a naar Amsterdam, Koninginneweg 200. Simon J. C. Vonk v De Waal 71 n Anna Pau- lowna, Ewijcksluisweg 10 Dirk Eelman en gezin, v. Emmalaan 2 n. Den Helder, Koningstr. 61-69. Thomas van Schaik en gezin van idem naar idem. IT1ÏTI7 Niet krabben. De he'der vloeiban .1 ril li D.D.D kalmeert de jeuk in enkele VjlJUAV seconden, doodt de ziektekiemen geneest tot diep In de huidporièn. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VRIJSTELLING VAN DIENST De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene kennis, dat de Mi nister van Oorlog bij zijn beslissing van 4 April 1952, nr. 703056, heeft afgewezen een ten aanzien van Nicolaas Jan de Wit, wonende E 58 op Texel, gedane aan vraag om vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige wegens persoonlij ke onmisbaarheid. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende in beroep komen, uiterlijk de tiende dag na digtekening van deze bekendmaking. Het verzoekschrift, waarbij het be roep wordt ingesteld, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij de Burgemeester, ter' secretarie dezer ge meente. Het behoeft niet te worden ge steld op gezegeld papier. De Burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor geschillen van bestuur. Texel, 12 April 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. zal begin Mei worden aanbesteed „HET KLAZINA EMELIE GOL- LARDS-RUSTOORD" Zo zal het Rust huis heten, dat binnenkort op ons eiland zal worden gebouwd. Zoals wij reeds eerder berichtten, heeft wijlen mej. K. E. Gollards een groot deel van haar ver mogen bestemd voo>% de bouw van een Rusthuis, dat toegankelijk zal zijn voor personen van alle gezindten. Zoals bekend hadden de Doopsgezinde Gemeente, de Gereformeerde Kerken en de Hervormde Gemeenten van ons ei land reeds plannen in de maak tot de stichting van een Protestants Christelijk Rusthuis. De commissie, belast met de stichting van „Het Klazina Emelie Gol- lards-Rustoord" en die welke zich be zighield met het onderzoek naar de mo gelijkheid tot stichting van een Prot. Chr. Rusthuis, hebben contact met el kander opgertomen. Hieruit is een voor beeldige samenwerking ontstaan met het doel te komen tor. stichting van „Het Klazina Emelie Gollards Rustoord". Bei de genoemde instanties zullen in de stichting zijn vertegcnwooidigd. De kerkgenootschappen zullen trach ten het nog ontbrekende geld bijeen te brengen. Bij een destijds vluchtig inge steld onderzoek in de N.H. Gemeenten van Texel bleek men bereid tot het be schikbaar stellen van het prachtige be drag van f 70,000.-. Men heeft van meet af aan goede hoop gekoesterd, dat ook uit de andere kringen gelden voor dit doel zullen worden aangeboden. Toen destijds de slichting van een Rusthuis ter sprake kwam, was natuur lijk de eerste vraag „Zal het benodigde geld bijeengebracht kunnen worden"? Men heeft hier en doar het oor te luiste ren gelegd en mogen vernemen, dat di verse personen gelden voor het Rusthuis beschikbaar wilden stellen. Terwijl de plannen verder werden uitgewerkt en de voorbereiding van een en ander in volle gang was, kwam de verneugende tij ding, dat wijlen mej K. E. Gollards een groot deel van haar vermogen had be stemd voor de stichting van een Rust huis op Texel. Zoals reeds gemeld, is toen door de beide commissies contact opgenomen. Dezer dagen hebben Gedeputeerde Sta ten en de gemeente Texel het benodigde bouwvolume beschikbaar gesteld en op 26 April a.s. zal de aanbesteding worden aangekondigd, welke 14 dagen later zal plaats hebben. Dank zij de geste van wijlen mej. Gollards kan dus spoed wor den gezet achter de verwezenlijking van de bouwplannen! Zoals gezegd is nog enig kapitaal no dig. Bij deze nodigen wij onze eilandge- nofen èn hen die verre wonen, maar ons eiland en zijn bewoners een goed hart toedragen, uit tot het verlenen van fi nanciële sleun. Wie in deze hun zo be langrijke medewerking willen verleden, gelieven zich in verbinding te stellen met de dominee van een rier kerken of U zult SiuorconH „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge wanden doen stromen, andere verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LL- VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw sptjsverte ring en stoelgang op natuurlij ke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertrof fen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverpllletjes ARBEIDSBUREAU VANDAAG GESLOTEN Het Arbeidsbureau, Weverstraat, Den Burg, is heden de gehele dag gesloten. EMMABLOEM-COLLECTE 1952 Van 14-29 April organiseert het Witte Kruis de traditionele en populaire Em- mabloemcollectc. Dc opbrengst komt vol ledig ten bate van uw eigen afdeling van het Witte Kruis en wordt uilsluitend ge bruikt voor de Tbc-bestrijding op Texel. Moge de EmmaBloem-Collecte 1952 weer een succes worden. Zonder de door bet bestuur ze ge waardeerde actieve medewerking van de nodige collcctrices slaagt deze collecte zeer zeker niet. Wij doen dan ook een dringend beroep op onze leden zich op te geven als collectrice bij onderstaande bestuursleden: Den Burg: H. K. Remmers: Oudeschild J. Tb. Boom; Den Hoorn: J. A. Dros; De Waal: IJska; De Koog: D. Kuip; Eier- land: B. Paagman; De Cocksdorp: Adr. v. Hoorn; Oosterend: F. Witte en J. Bak ker. ZON, MAAN EN 1IOOG WATER De zon komt 12 April op om 5,48; on der om 7,34. Maan. 17 April L.K., 24 April N M. Hoog water ter rede van Texel: 12 April 10,31 en 11,03. 13 Apnl 11,06 en 11,40. 14 April 11,46 en 15 April 0.22 en 0,36. 16 April 1,03 en 1.25. 17 April 1,51 en 2,29. 18 April 2,54 en 3,47. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water. zich te wenden tot de heer J. N. Bruin, Hogerstraat, Den Burg. De totstandkoming van een Rusthuis is van grote betekenis. Het lenigt niet al leen de woningnood, maar verzekert ve le ouderen die een kamer in het Rust huis kiezen een uitstekende verzorging. Het Rusthuis zal naast 't inwonend per soneel plaats bieden aan 65 personen. Een groot aantal gegadigden heeft zich reeds gemeld. En dat was te voorzien, waar overal elders in den lande het aan tal gegadigden groter is dan het aan tal beschikbare kamers! Tenslotte vernemen we nog uit goede bron, dat het de bedoeling is om het Rusthuis in Mei van het volgend jaar te openen. Texel wacht een uitstekend in gericht Rusthuis. Het zal \eel comfort bieden. De kamers kunnen door de ad- spirant-bewoners zelf en naar eigen smaak worden gestoffeerd en gemeubi leerd. Met Crème HAMEA gezonde zuivere huid. Met HAMEA Gelei goed verzorgde handen. In dozen en tuben 47*93 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet PUBLIEK VERKOCHT Ten overstaan van Notaris Mulder werd Woensdagavond in Hotel De Zwaan voor de erven van de heer M. Zoetelief publiek verkocht, een woonhuis met erf, Molenstraat 42 Den Burg, groot 3 aren 38 centiaren. (In gebruik bij de heer D. Zoetelief.) Koper werd de beer Jb. Wit te Pzn., Molenstraat 43, voor de som van f 1700,-. Voorts werd verkocht een woonhuis met erf aan de Hollewalsv/eg nr. 1, te Den Burg, groot 48 centiareji (Verhuurd aan de heer P. G. den Broki. Koper werd de heer L. Bakker Gzn„ Het Noorden, voor f 703,-. DIPLOMA LANDBOUW WINTER- SCHOOL H. Flens, „Gent", Eierland, deed te Schagen met gunstig gevoig eindexamen aan de Rijks Landbouwwmterschool al daar. LUCHTWACHTDIENST Zc-als reeds uitvoerig in ons blad ge meld, bestaan plannen om ook op Texel te komen tot oprichting van een Corps Luchi.wachtdienst. Het ligt in de bedoe ling posten te vestigen te De Koog, bij Den Cocksdorp en te Oudeschild, waar uit de Tweede Weieldoo.log daterende bunkers een geschikte „huisvesting" vormen. Op 278 hoge punten in ons land zullen dergelijke posten worden ïnge- rioht, in onze provincie komen er 28. Ten tijde van oorlog, welke wij niet ver wachten maar men dient nu eenmaal re kening te houden met de mogelijkheid van de komst van ongewenste bezoekers, zullen de posten dag en nacht door twee man worden bezet. In tol*al zijn voor iedere stelling 16 leden n >dig (de dienst duurt 3 uur per etmaal). Op Texel heeft men dus 48 man nodig en w j geloven wel, dat die er zullen komen, want de voorlichtingsavond, welke Dinsdag in De Oranjeboom werd gjhouden, trok zeker een paar honderd personen, die méér wilden weten over hetgeen de Lucht wachtdienst beoogt. Kapitein De Groot, Alkmaar, zette het doel duidelijk uiteen en bovendien werden er verschillende in teressante „vliegerij-filmpjes" vertoond, die alle aanwezigen uitermate boeiden. De luchtwachters zullen worden uitge rust met kijker, hoakmeetinstrument en telefoon. Hun signaleringen van vlieg tuigen moeten zij ogenblikkelijk door geven aan het Luchtwachlcentrum. Hoe alles in zijn werk gaat werd glashelder uitgediud door films van het Engelse Royal Observation Curps. Nodig zijn man nen van 16-60 jaar. Een groot deel van de toeschouwers en toehoorders bestond uit buitengewoon dienstplichtigen, die door lid te worden van de Luchtwacht dienst het Vaderland op het Gouden Boltje zelf kunnen dienen. Zij behoeven bij eventuele mobilisatie dus niet naar hun bestemming aan de Overkant. Ge durende 2 jaren zal eenmaal per week een avond worden gecursusd Aan de lesav'ond zit een presentiegeld van f 1,- verbonden. Na doorlopen van de cursus krijgt men f 100,-, een niet te versmaden zakcentje.! Dinsdagavond werden reeds 72 formu lieren aan gegadigden uitgereikt. Wie deze avond met konden bijwonen kunnen zich laten inlichten door de heer Van den Boomgaard, Suikerweg 7, Den Burg, secretaris van het Comité Nationaal In stituut Steun Wettig Gezag. Inlichtin gen verstrekken ook Opperwachtmees ter Smid* en „Het Raadhuis". Waarschijnlijk zal binnenkort ook nog een voorlichtingsavond te De Cocksdorp worden gegeven. De avond werd besloten met de prachtige film „Vleugels waken over Nederland". Hierin zagen wij o.a. oefe ningen door Gloster Meteor-straaljagers boven de Vliehors. De daar opgestelde doelen werden behoorlijk geraakt.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1