Cjroen ^warts jexeh in het harL Het Hoofd van de Visafslag diende zijn ontslag in. Ook hij heeft de situatie aan Oudesehild niet kunnen verbeteren „We krijgen een behoorlijk seizoen Texels Museum thans interessanter? dan ooit IMiiilSS J8R Een oud-zeeridder werd naar zijn laatste rustplaats gedragen WOENSDAG 16 APRIL 1352 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6622 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Er komt waarschijnlijk geen nieuw hoofd van de Overkant meer De heer B. v. d. Belt kwam vorig jaar October met goede, misschien zelfs grote verwachtingen naar Texei. Uit een zeer groot aantal sollicitanten, waaronder van Texel zelf, was hij benoemd tot Hoofd van de Gemeentelijke Visafslag te Oude sehild. Met onze Visafslag ging het hele maal met goed: doordat dt kotters hun vangsten te IJmuiden losten, liep de aan voer te Oudesehild alsmaar achteruit. Sterk achteruit zelfs. Door de komst van de heer V.d. Belt hoopte men nieuw le ven in de brouwerij te brengen. Op welke manier men via de nieuw benoem de Meppelaar dit hoopte klaar te (zien) spelen is ons nooit duidelijk geworden. Wij luisterden dan ook steeds met be langstelling naar Oudeschilder insiders, die de situatie ook na de komst van de heer V. d. Belt met groot pessimisme bleven beschouwen. „Hij bereikt ook niets", zeiden velen, daar aan Skil. En inderdaad, de aan voer bleef sterk teruglopen. De kotters kon geen aanlokkelijk aanbod worden gedaan en dus bleven zij zaxen doen met hun relaties in IJmuiden. De aanvoer aan onze Visafslag bleef hoofdzakelijk beperkt tot wat de kustvissers aanvoer den. Een ieder heeft week aan week via het visserijbericht kunnen constateren, dat die aanvoer zeer weinig om het lijf had. Omdat B en W. ook wel enigszins aan voelden, dat de benoeming van een „Hoofd van de Visafslag" een experi ment was, stelden zij de Raad voor het Hoofd van de Visafslag op arbeidscon tract te benoemen voor de tijd van één jaar. Vaste aanstelling zou dan afhangen van de ontwikkeling van de Afslag In de raadsvergadering van 26 Sep tember, toen dit onderwerp ter sprake kwam, merkte de heer Jak. Bruin op, dat hij hiet veel heil meer in de Afslag zag. De heer K. Beumkes zeide in die ver gadering, dat hij had gevreesd, dat de Afslag met meer te redden zou zijn, maar na besprekingen met kotterlieden en het gemeentebestuur kwam hij tot de conclu sie, „dat wij aUes in het werk moeten stellen de Afslag weer in betekenis te doen toenemen". Hij bleef echter scep tisch (twijfelachtig) ten aanzien van de mogelijkheden, als hij naar Den Helder, Wieringen en Urk keek, die wat de Noordzeevis betreft, ook naar beneden gaan. Hij hoopte, dat de personeelsleden, die hier al 10-15 jaar hun beste krachten hebben gegeven, ook in vaste dienst zou den worden benoemd, zodra ook 't Hoofd zijn vaste aanstelling zou krijgen, hetgeen de heren Wassenaar en De Waard ten volle onderschreven". De kwestie der benoeming werd hierna gedurende lange tijd met gesloten deuren voortgezet, waarna de heer V. d. Belt met algemene stemmen benoemd werd. En nu zijn we dan een half jaar ver der De pessimisten hebben jammerge- 1 noeg gelijk gekregen: de aanvoer loopt nog steeds sterk terug. Een ieder voelt aan, dat ons bericht in vorig nummer ge publiceerd de ontslagaanvrage van de heer V. d. Belt met de precaire situ atie van onze Visafslag in nauw verband staat. Die zit stevig aan de grond en de kapitein heeft zich al vast door een vletje netjes laten wegroeien. Helaas heeft de heer V. d. Belt niets kunnen bereiken en daarmee is de voor spelling .Het nieuw benoemde Hoofd speelt ook mets klaar", heiaas ten volle door de feiten bevestigd. .Hij heeft voor zover mij bekend is, zijn best gedaan", al dus vernamen wij van welingelichte zij de, „dat het niet gelukt is een gunstige wending te bewerkstelligen, ligt vol strekt met aan de heer V. d Belt", zo werd daaraan toegevoegd B. en W. hebben de omslagaanvrage van de heer V d. Belt ingewilligd. Don derdagavond heeft het hoofd zijn laatste diensten voor de Visafslag verricht. We hebben onze gemeente-secretaris gevraagd of er een opvolger zal worden benoemd. „Natuurlijk komt er weer een hoofd, maar géén nieuy hoofd van de Overkant, trouwens wat verstaat u on der hoofd? Wie daar de leiding heeft is in feite het hoofd". De geruchten gaan, dat wegens slapte aan de Visafslag, het ontslag van enkele personeelsleden aanstaande is, maar in deze kon ons van offciële zijde nog niets worden medegedeeld 25 JAAR GELEDEN 2 April 1927. De Minister van Water staat brengt een bezoek aan Texel in verband met op ha.iden zijnde werk zaamheden tot verhoging van dijken, welke noodzakelijk zullen blijken na vol tooiing van de Zu'iderzee-afsluitdijk. In het voorjaar van 1928 zullen deze wer ken worden voorbereid. VERPACHTING BOERDERIJEN IN DE NOORDOOSTPOLDER Ook dit jaar zal de Directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) te Zwolle gemengde- en akkerbedrijven in de Noordoostpolder verwachten. Gegadigden, in de leeftijd van 26 t.m. 50 jaar moeten zich vóór 18 April schriftelijk aanmelden. Eveneens kunnen in aanmerking ko men de zgn. pioniers, d.w./.. de personen die vóór 1 Augustus 1945 tenminste twee jaar in dienst van de Directie in de N O.-polder hebben gewerkt. EMIGRAT1EIIOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). In Nieuw-Zeeland bestaar. momenteel de volgende vacatures: I 1 Echtpaar, met ten hoogste 1 kind. I Man voor algemene werkzaamheden op een schapen- en akxerbouwbedrijf. Vrouw als huishoudelijke hulpkracht. Beschikbare woonruimte is goed en be staat uit 2 slaapkamers en woonkamer. 2. Echtpaar, met ten hoogste 2 of 3 kinderen. Man voor algemene werk zaamheden op een groot schapenbednjf, ongeveer 30 mijl van Masterlon. Electra niet aanwezig. Huisvesting in nieuw huis van 6 kamers, w.o. 3 slaapkamers. Niet gemeubileerd. 3. Een timmerman kan geplaatst wor den. Huisvesting geschikt voor man, vrouw en 1 kind. Gedeeltelijk gemeubi leerd. Vereisten: Man moet in staat zijn kasten, deuren, ramen etc. op het bouw werk te maken en aan te brengen. 4. Echtpaar, zonder kinderen. Man moet landarbeider zijn. Huisvesting ge meubileerd, aanwezig 5. Echtpaar, met enige kinderen voor veeteeltbedrijf. Huisvesting (w.o. drie slaapkamers) aanwezig, ongemeubileerd. Op het bedrijf zijn 100 koeien en er wor den 2 melkers gevraagd. Geschikt voor gezin waarvan vader goed melker is en waarvan voorts een zoon (minimum leef tijd 16 jaar) ook kan melken HOOG WATER TER REDE VAN TEXEI. •16 April 1,03 en 1,25. 17 April 1,51 en 2,29. 18 April 2,54 en 3,47. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. Te De Koog en omgeving is vanaf half Juli tot en met de gehele maand Augustus ai het „gemeubileerd te huur" verhuurd. Op de andere aorpen en om geving is ook in het brandpunt van het seizoen nog wel enig „gemeubileerd te huur" te bemachtigen Wat de pensiongelegenheid betreft vernamen we op het bureau van de VVV dat het aantal aanvragen pven groot is als vorig jaar. „Ik heb dan ook de in druk, dat we weer een behoorlijk sei zoen krijgen", zo verklaarde de VVV-di- rectie. „Er komen ook veel aanvragen uit het buitenland". (Naar Engeland en Duitsland gingen ladingen propaganda materiaal). Over een week of 8 wordt te De Cocksdorp, waarschijnlijk in een apart vertrek van Theehuis Hooijberg, een V. V.V-kantoor ingericht. Mej. Bep de Graaf is tot informatrice benoemd. Aan attracties zal het weer niet ont breken. Uit het buitenland komen: 30 Juli Britse Mijnwerkers Band, en de kans bestaat, dat de Vancouver Boys Band hier ook weer optreedt. „Vrij en Blij" zal proberen de kennismaking met Texel te hernieuwen. Dan zal op 9 Juli de Marinekapel o.l.v. Gijsbert v. Nieuw- land hier concerteren, waarschijnlijk ge schiedt dit engagement in samenwerking met De Mok, het Leeuwarder Accordeon Ensemble komt voor het eerst in uni form! Op 23 Juli komen de Gooise Wa genspelers naar De Koog ('s middags voeren ze een Kindersprookje op). 24 Juli in De Cocksdorp, 25 Juli in Den Hoorn en 26 Juli in Den Burg. 19 Juli treden de Veluwe Boerencansers in De Koog op. Donderdag is, zoals gemeld, het VVV- kantoor te De Koog heropend. Daar zullen komend seizoen de dames Janny en Ria Witte als informatrice onze gasten inlichten mej Npttv Eelman is voorlopig verhinderd deze functie te vervullen. 2ÜftSjÊÊ&Êzè ,'vi X Dit noemen ze Texels Museum heeft gedurende het Paasweekend niet te klagen gehad over gebrek aan belangstelling! De De grootste aanwinst vormen de prach tige aquariums, waarvoor de conserva tor, de heer Gerrit de Haan, 2500 liter zuiver zeewater aan de Noordzee heeft ontfutseld. Die aquariums zijn sprook jesachtig mooi met hun zeebloem-die- ren als anjelier, anemoon, zeedahlia, zeemadeliefje. Ze zijn geplukt van de dijk bij Skil en in de sluis van polder 't Noorden. Die bloemen voeden zich met heel kleine diertjes. En als ze „aan ta- een dwergvinvis fel zitten" kunt u hun duidelijk zien consumeren! Om hen heen zwemmen een hondshaai, roggen, allerlei kreeften en krabben, harder, kabeljauw, schol, knorhaan! Het is al leven en vertier in die aquariums, welker wanden met kleine, op de Hogeberg verzamelde zwerfsteentjes zijn afgezet. In het hart van het Museum staat een miniatuur luchtpompje, dat er voor zorgt dat de vissen en de anemonen geen ge brek aan zuurstof krijgen. Grote bas sins houden een duizend iiter water in Van de reuzehaai, 3,70 m lang, des tijds op het strand bemachtigd, vindt ge een prachtig geslaagd gipsafgietsel. Ge verbaast u vervolgens over de enorme collectie schelpen en bestudeert dan de vissen, die hun verder bestaan in sterk water moeten doorbrengen.. Deze zijn bijna allemaal door onze Texelse kotters aangevoerd. (In dit geval, bravo, dat onze Visafslag is gepasseerd!). Terwijl ge telkens uw petje atneemt voor het keu rig uitgevoerde schilderwerk, staat ge in eens voor vitrines vol vogels. Alle maal verschillende soorten. In die afde ling zijn drie nieuwe vitrines gebouwd: bruine kiekendieven Noordse stormvo gels, (maliemokken zeggen ze hier) en alle hier voorkomende soorten meeuwen Ge trekt even aan de baleinen van een blauwe vinvis, die ze met de Willem Ba- rendsz naar Holland hebben gebracht daarvan werden destijds die prettig zit tende corsetten vervaardigd. Hoe be staat't?! Maar daar zijn we zo maar die dwergvinvis (een 9 m. lange vis) voor- bijgetippeld! Je kon van de ribben het beest niet zien! Gelukkig hebben Gerrit en Michel hem wél meteen in het vizier gehad, toen ze op de Vliehors zouden gaan picknicken. Zo hebben hem toen meegepikt de Vlielanders snappen nóg niet, dat ze die Texelaars dat prach tige VVV-reclame-stuntje in een onbe waakt ogenblik hebben laten inpikken! De botten werden op Texei ontvleesd en nu is het een juweeltje van geraamte- npzet-kunst geworden. Kranig werk van De Haan! Tenslotte stelt ge u de vraag. „Lijkt het museum nou zoveel groter?" Nee, het i s groter: door het wegbreken van een werkkamer is 25 m2. ruimte gewonnen. „Maar ik kom nóg een groot volume te kort „Was dat laatste nulletje maar juist geweest!" zegt De Haan en hij doelt op een berichtje in een krant, die mededeelde, dat de Gemeente Texel f 13,000,- op de begroting had geplaatst ten behoeve van ons Museum.... „JU,m ZIJN VRIENDEN van do Vereniging von Oud-redders „Moed, Volhardinq en Zelfopoffering" hebben de oud-zeerid der C Boon Azn. Vrijdaqmiddaq naar zijn laatste rustplaats op de Alqemene Begraafplaats te Den Burg vergezeld. De kist was qedekt door de vlag van de Vereniging en voorop hepen de oud- strijdmakkers met hun vaandel. Oud- „Weer hebben wij een van onze trou we makkers naar zijn laatste rustplaats vergezeld", aldus sprak de heer Jan van Dok, voorzitter van de Helderse vereni ging van Oud-redders „Moed, Volhar- ding en Zelfopoffering", Vrijdagmiddag aan de groeve van C. Boon Azn., de j Cocksdorper zeeridder, die na een kort ziekbed in de ouderdom van 77 jaar was overleden. „Boon was een man, die zijn leven heeft feil gehad om dat van zijn medemensen te redden als de stormwind loeide.... Hoe vaak legde hij zijn eigen leven in de waagschaal! Boon is altijd een goed vriend en goed lid van onze vereniging geweest. Familie, u kunt trots zijn op uw dode, om wat hij voor zijn naasten heeft gedaan. Boon, rust in vrede". De heer W. H. Lap bracht namens de N.Z.H.R.M. hulde en dank aan de nage dachtenis van de overledene, die her haalde malen heeft deelgenomen aan zware en moeilijke reddingen Alzo heeft hij de faam van de Maatschappij weten op te voeden tot het peil van wat zij ge worden is. Zijn nagedachtenis zal blijven voortleven bij allen die hem gekend hebben. Boon was altijd bereid zich op te offeren voor zijn naasten. Een mooi voor beeld voor ons allen!" Ds Soesan van De Cocksdorp. waar de heer Boon altijd gewoond heeft, dankte namens de familie voor de blijken van medeleven, daarna las hij Efeze II 5-10. Namens de familie dankte de heer Steigstra Ds Soesan voor diens troostvol le woorden. Texel heeft weer een van zijn oud-zee ridders, een van de oude garde, moeten afstaan voor Hogev Heerlijkheid. Bij dit afscheid denken wij terug aan de staat van dienst van de neer Boon. De heer Boon stapte 57 jaar geleden voor het eerst in de reddingboot: hij was tot roeier benoemd. 10 October 1903 ver richtte hij met zijn vrienden de eerste grote redding' De Deense driemastschoe- ner VALBORG, met marmer op weg naar Boulogne, strandde even bewesten de vuurtoren. Hoewel de zee gevaarlijk kookte, WiSl de reddingboot de schoener spoedig te bereiken. De opvarenden werden veilig aan land georacht. Cocks dorper vissers brachten het schip later vlot (voor f 3000,-). Op 21 December 1919 strandde de ijzeren driemastschoener JO HANNA op de Vliehors door motorde fect en het scheuren van de zeilen. De reddingsboot bracht 12 opvai enden be houden aan land. De firma Wijsmuller Co., uit Den Helder, laste de lading planken en bracht het schip weer vlot. In datzelfde jaar werden veneens de op varenden gered van de schepén ISBIJ- ORN en ADELAAR Een der zwaarste tochten, waaraan Boon heeft deelgeno men was die op 23 October 1921, toen de 6 opvarenden van de Duitse vrachtboot LIESBETH een ijzeren driemastschoe ner, uit de Eierlandse Gronden werden gered. Het was zwaar weer en de boot had 3 uur nodig om het schip te berei ken. De reddingboot Brandaris van Terschel ling, die eveneens naar de Liesbeth was uitgevaren, verging met man en muis De lading van de Liesbeth, porselein- aarde, kon worden gelost, maar het niet verzekerde schip ging verloren. Twee jaar later moest de reddingboot wederom uit: de Duitse lichter WIL HELM, met 800 ton scheepsbouwmateri- aal van Rotterdam op weg naar Bremen, sloeg achter de sleepboot weg en strand de bij de Slufter. Do bemanning werd zeeridders, op wier borst de medailles prijkten, eretekenen van moediqe red dingen. Ook de heei Boon heeft voor zijn stoutmoedig gedrag verscheidene medailles verworven. De nagedachte nis aan een man, die zo d:kwijls zijn leven op het spel zette om dat van an deren te kunnen redden, zal blijven voortleven. door de reddingboot van De Krim aan boord genomen maar deze sloeg om. Alle inzittenden wisten echter behouden het strand te bereiken. De Wilhelm liep vol water, maar dat werd er door krachtige pompen weer grotendeels uitgehaald. Het ijzer werd gelost en op 8 December was het schip weer vlot. Toen Boon afscheid nam als lid van de reddingboot en zich bij hec corps oud- ïedders voegde, sierde een flink aantal medailles zijn borst. En niet alleen me dailles hielden de herinnering levendig aan moedige reddingen: Op 10 Januari 1922 kwam Prins Hendrik naar Texel om de bemanning van de Cocksdorper red dingsboot, die zich na de stranding van de ELISBETH zo kranig had geweerd, Koninklijk te onderscheiden Z K.H. Prins Hendrik arriveerde hier in gezel schap van zijn adjudant, Jhr von Muh- lcn burgemeester Buysing Damsté, de horen Tegelberg en De Booy, resp. voorzitter en secretaris der N.Z.H.R.M (thans is de heer De Booy directeur) en Fock, Schout bij Nacht te Willemsoord. Prins Hendrik voerde in Hotel De Hoop het woord, waarbij hij de redders huldigde en onderscheidingen ter hand stelde: voor de schipper een gouden, voor de roeiers een zilveren medaille. Op 11 Februari werden de onderscheidin gen van de Reddingrrvj uilgereikt. Op 4 October werd in opdracht van de Duit se regering door prins Holzfeld, consul- generaal, aan de bemanning van de reddingboot, die de opvarenden van de Liesbeth redde, een zilveren horloge met inscriptie uitgereikt; de schipper M. Boon Mzn., kreeg een gouden horloge. De heer Boon was drager van de bron zen medaille van de Orde van Oranje- Nassau. welke hem was uitgereikt bij het 100-jarig beshian van de Reddingmij. De heer Boon was een geboren Cocks dorper. Geruime tijd heeft hij gevaren "als schipper op vrachtdienst Cocksdorp- Harlingen. Hij volgde zijn vader, de heer A. Boon, op als roeier van de red dingboot. Hij was een geziene figuur Als tragische bijzonderheid melden wij nog, dat zijn nieuwe huis aan de Koger- weg te Den Burg dezer dagen juist ge reed is gekomen. Hij ruste in vrede! VERVROEGING OPRUIMINGSTER VIIJN Tengevolge van het feit, dat 15 Juli dit jaar op een Dinsdag valt, welke dag minder geschikt is als aanvangsdatum voor de halfjaarlijkse opruiming, is bij Besluit van de Kamer an Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, gevestigd te Alkmaar, voor het gebied van deze Kamer voor het jaar 1952 de termijn waarin de halfjaar lijkse opruiming mag worden gehouden, bepaald van Zaterdag 12 Juli t.m. Maan dag 11 Augustus d.a.v. MAXIMUMPRIJZEN VOOR GARNALEN Het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten heeft voor garnalen minimumver koopprijzen voor de vissers vastgesteld, welke met ingang van 7 April 1952 zul len gelden. Voor garnalen, bestemd voor exportdoeleinden, bedraagt de minimum prijs 60 ct. per kg., voor garnalen, be stemd voor het binnenland, d.w.z. han dels- en pellerijgarnalen geldt een mini mumprijs van 50 ct. per '*g. De bijdrage van de vissers in het garnalenvissers- fonds, dat is ingesteld om deze mini mumprijzen te kunnen handhaven, is vastgesteld op 3 pet. van de opbrengst*

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1