Cjrocn (2warts jexeh in het hartL, D.D.D. w Woensdag wordt de Dokter Wagemaker terugverwacht De vergrote boot laadt 20 auto's op het 28 meter lange dek en kan tevens 1200 passagiers vervoeren Met een vaart van 11 mijl over Texelstroom! 1 <f ZATERDAG 26 APRIL 19S2 65e JAARGANG. No. 6625 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. ER WORDT IN HARL1NGEN IJVERIG NAAR GESTREEFD om de Dokter Wagemaker Woensdag, 30 April a.s., Koninginnedag!, gereed te hebben. Die kans is zeer groot, want de werkzaamheden vorderen uitstekend. Het ligt in de bedoeling om reeds overmorgen, Maandag a.s. dus, een proeftocht te houden voor de Friese kust cn Woensdag hoopt men het vergrote schip te kunnen over dragen aan de N.V. TESO. Het plan is om Woensdagochtend uit Harlingen te vertrekken, regelrecht naar Den Helder, vanwaar de Dokter Wagemaker haar officiële blijde incomsle zal houden met een grootse proeftocht, welke ongeveer anderhalf uur zal dureq en door vele genodigden zal worden meegemaakt. Om streeks half drie, zo zijn de plannen, zal het schip de haven van Oudeschild bin nenlopen. „HET BEGINT TE LIJKEN, HE!" Zo begroet de heer J. J. van der Vlies, di recteur van de N.V. TESO, de heer C. Karsman, hoofdmachin9t der Onderne- ming die samen met de heer T. de Waard, machinist, en samen met de Dokter Wa gemaker naar Harlingen zijn gekomen Dat was eind Januari. Zij zijn ai dien tijd in Hanlingen gebleven en hebben een drukke periode achter de rug en ze heb ben ook nog drukke dagen voor de boeg! „Ja, we avanceren nu aardig!" ant woordt de heer Karsman. Het is Woensdag 23 April. Over een week hoopt men het schip naar Texel te kunnen laten koersen! Zeker, er moet voordien nog heel wat werk worden ver zet, er moet nog heel wat worden ge last, geschilderd, getimmerd en zo voort, drukken. Het doel van de vergroting was om meer auto's te kunnen vervoeren en wij mogen zeggen, dat men ook daarin uit stekend is geslaagd: niet alleen dat de vergroting (het schip is vijf meter lan ger geworden) geheel ten goede ls geko men aan het voordek, maar bovendien heeft men door een totale verbouwing van het middenschip veel dek- ruimte gewonnen en wie daar het schip ziet liggen, valt dan ook allereerst het royale dek op; uiter aard hebben wij daar ook allereerst op gelet, want tenslotte lag voorheen daér DE oorzaak van veel misère! Het nieu we dek is 28 meter lang en zal plaats bieden aan 20 auto's. (Deze grote lengte is verkregen doordat men een van de few J 5Ü2 maar ze zijn daar toch ai aan het af werken bezig en in de kajuit van de 1ste klas zijn twee werksters de grond op ouwerwetse wijze aan het schoonschrob- ben! De Dokter Wagemaker is naar de Harlinger scheepswerf .Welgelegen" ge zonden om te worden vergroot Voor heen kon dit schip nauwelijks 10 auto's vervoeren en dan moest zodanig met de weinige voordekruimte worden gewoe kerd, dat ge spreken kon van een soort legpuzzle. En je nam dan toch telkens weer je petje af voor de handigheid om zo'n 8-10 auto's op dat kleine dek weg te FILMNIEUWS „MARIANDEL" Een van die films, waarbij de bezoe ker zich helemaal los gaat voelen van zijn dagelijkse zorgen, Het is een film zonder problemen, een gezelligheidje, met een verhaaltje, dat een prachtig motief zou kunnen opleveren voor een operette. De film zit vol kleine huiselij ke humor Hans Hoser is de onhandige huisknecht en assistent Dat zenuwach tig doende mannetje geeft de bezoeker veel binnenpretjes. „TULSA" De geschiedenis van de stad Tulsa in de staat Oklahoma, ontstaan uit een kampplaats voor vee aan de rivier de Ar kansas. Daar worden olievelden ontdekt en daar vinden wij het moedige en pitti ge meisje Cherokee, die verbitterd is door het verlies van haar vaders lande rijen door de ontdekking van de olie en het de exploitanten van de bronnen niet gemakkelijk maakt. Zij ontmoet echter een geoloog, die verliefd op haar wordt en dan.... enfin de film verklapt u alles. (verkorte) gangboorden tot 3,5 meter heeft verbreed bij een lengte van 7 me ter. Al eerder meldden wij, dat het schip zal worden uitgerust met ruim drie me ter brede ianJingskleppen, welke van belang zullen zijn voor een vlot lossen en laden! Moge Waterstaat thans spoe dig de nodige verbeteringen aanbrengen, zowel te Den Helder als te Oudeschild, opdat de door TESO aangebrachte verbe teringen voor de voLle honderd pet. kun nen worden benut! Het gehele schip is thans 52 meter lang Allereerst valt ook de „gestroomlijnde" schoorsteen op. De Dokter Wagemaker is omgebouwd van stoomschip tot motor - boot en ook daardoor is veel ruimte ge wonnen' Het achterschip, waar zich de le kajuit bevindt, houdt nagenoeg zijn oude vorm, het promenadedek van de le klas is veel ruimer geworden door het veiwijderen van de zout- en zoetwater- tanks, het verplaatsen van de trap en hel verkleinen van de machinekamer- kap, rondom de schoorsteen en naast het hekwerk van de railing zullen banken worden geplaatst. Onder leiding van de heer Karsman hebben we het schip van top tot teen kunnen bekijken. De 2e kajuit is aan zienlijk vergroot. Vóór de bestaande ka juit heeft men een flinke ruimte gewon nen, waarin 8 banken staan, plaats bie dende aan 50 passagiers En die passa giers zullen niet worden gestoord door de studerende jeugd (die, zoals u weet, zich in de 2e kajuit uitstekend thuis voelt!) want de nieuwe kajuitruimte ligt geheel apart en is van de bestaande ka juit door een geluiddempende wand ge scheiden! Beide kajuiten worden van een uitstekende luchtverversing voorzien, terwijl ook de electrische verlichting be ter zal zijn dan voorheen. Alle leidingen zijn weggewerkt onder de vloer! „ZAL DE DOKTER WAGEMAKER NU OOK HARDER LOPEN?" zo vroe gen wij. Antwoord. „De snelheid was 9 mijl, nu verwachten wij een snelheid van 11 mijl. In een half uurtje zijn we over, want een motorschip loopt zeer spoedig op volle snelheid en kan tot vlak voor de steiger op volle toeren blijven draaien. De motor, een 6-cyJin- der viertakts-Werkspoor-dieseil, heeft een capaciteit van 430-450 pk, maakt 350 om wentelingen per minuut en is direct om keerbaar. Hij is zeker 20 pet. sterker dan de sioommacnme. De oliebunkers kunnen 33 ton berden. Vooris ziet ge er een stoomketel, wel ke met oiie wordt gesmookt voor bedie ning van de stuurinrichting, het anker spil, ue banasipompen en de verwar ming. Er staan ook uiverse hulpmotoren: een Kromhout Gortner-dieselmotor, die de compressor met dynamo aandrijft, een dieselmotor van 30 pk. (Samofa), die een grotere compressor aandrijft voor de luchtvoorziening van de grote motor bij de start dus,waarvoor ook aanwezig zijn 2 luchiilessen van ieder 600 liter en 30 atmosfeer.Verder staan daar 2 druk ketels voor de zout- en zoetwatervoor ziening ten behoeve van de sanitaire in richting. Doordat er meer lichtpunten zijn aangebracht en er 4 electro—motoren zijn bijgekomen moest een tweede dyna mo worden geplaatst. We tellen 7 water dichte compartementen. Zoals gezegd had de verbouwing in de eerste piaats ten doel meer auto's te kunnen vervoeren. Van groot gewicht is BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 April 1952 Geboren: Cornelia Maria dv Theodo- rus W. v. d. Heuvel en Johanna A. M. Rutten. Cornells zv Wiebe Steenstra en Akke Adema. Theodorus Cornells Hen- drikus zv Willem Witte en Anna M. Rutten. Gretha Elsje dv Marinus Bak ker en Gerritje Jaarsma. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Jacob Dros en Elisabeth N. Schuitemaker. Overleden: Adnana Pouwer, 81 jaar, wed. van Jacobus de Wolf. Dini Pieter- nella Verijzer, 5 jaar. Neeltje Koppen, 65 jaar, ongehuwd. Gevonden voorwerpen: 1 bruine alpino, 1 ceintuur, 1 zilveren rozenkrans, 1 bruine alpino, 1 muntbil jet, 1 dop van benzinetank (mobilette). f 7n 11 ~B irS Krabben en peuleren maakl de lH5.lLi.ivl" kwaal steeds erger. De heidei UÏtSlaa vloeibare D D.D. dringt diep In de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 14-19 Aprl 1952.: 1486 kg schol f 0,48-f 0,17126 kg tong f 2,05-f 1,00; 4 kg tarbot f 0,70-f 0,60; 221 kg schar f 0,18-f 0,16; 255 kg bot f 0,25- 10,16, 3 kg wijting f 0,20-f 0,20; 736 kg handelsgarnalen f0,50-f0,50; 6042 kg pufgarnalen f 0,04-f 0,02880 kg kruikels l 0,20-f 0,20; 20 kg zalm f 6,00-f 2,40; 170 kg flint f 0,34-f 0,30; 3 kg geep f 1,17- f 1,17. S. V. Oosterend Morgen gaat het le naar Flevo. Dit is de laatste kans heren, doe je best! Mor genmiddag komt het 2e van SVC op be zoek bij ons 2e. Jongens, het zal direct wel niet meevallen, ieder zal nog wel niet op zijn plaats staan waar hij thuis hoort, maar dat zullen we Zondag wel zien. Volgende week gaan we naar De Koog, het handbalelf al, de adsp. en ook het 2e. LAMMERENMARKTEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op Maandag 19 en 26 Mei, 9, 16 en 23 Juni en op Dins dag 3 Juni. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgezonderd alleen wanneer vooraf de nodige hok ken zijn besproken. Daartoe zal de ge legenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen, uitgezonderd marktdagen, van 9 tot 12,30 uur; b. op de marktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij het marktter rein; c. ten raadhuize des Zaterdagsavonds van 19 tot 20 uur. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te be talen. Aangiften na Zaterdagavond 20 uur ontvangen voor de markt van Maandag d a.v. worden niet meer ten uitvoer ge bracht. Aanvoer van de lammeren en het ove rige vee kan alleen geschieden tussen 8 en 10 uur en alléén door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat met anders bereikt kan worden dan door de ingang bij de Weverstraat. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat het niet toegestaan is de lammeren te merken met teer. Texel, 26 April 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. ook de verbouwing tol. motorschip. Het doel daarvan was tevens om het bedrijf economischer te maken. Een motorschip geeft nl. een besparing aan brandstof van plm. 30 pet HET AANTAL PASSAGIERS dat de Dokter Wagemaker kan vervoeren stijgt nu van 1000 tot 1200. 'lhciis zijn we ongeveer aan het ein de van onze excursie. We blazen even uit in 't kajuitje, gelijkdeks, dat speciaal is gebouwd voor mensen, die slecht ter been zijn en ook leek het ons wel een intiem hoekje voor paartjes-op-de-hu- welijksreis. Ook kan men daar zijn zee ziekte intens vieren Nadat we nog een blik hadden gewor pen in de posthut, welke in het front van de opbouw is gelegen, hadden wij zo ongeveer alles In ons boekje geno teerd. En zo nadert nu dan toch wérkelijk de grote dag voor onze N.V. TESO en de reizigers van en naar Texel! „Hij had er 14 dagen eerder kunnen zijn als wij geen vertraging hadden ge kregen door het breken van een kraan", aldus de heer Van der Vlies, die sinds 22 Januari een groot deel van de week in Harlingen vertoefde en ook een bijzon der drukke periode achter de rug heeft. NOG ENKELE DAGEN, dan kan de N.V. TESO weer ruimer ademen. WEL KOM, Dokter Wagemaker! V.V.V. AFDELING DE COCKSDORP VERGADERDE De Cocksdorp. Dinsdagavond belegde de VVV een vergadering in „De Hoop". Tegen half negen opende de voorzitter, de heer F. Kikkert, met een hartelijk welkom aan de 30 belangstellenden, in het bijzonder aan de heer Oskamp en de heer Schreur, deskundige op toeristisch gebied en werkzaam aan de Economisch Technologische Dienst te Haarlem. Nadat de secretaris, de heer A. Buis, de notulen had gelezen, gaf de voorzit ter het woord aan de heer Oskamp. Spreker zeide: Leek er voor dit sei zoen een inzinking te komen, later kwam er een opleving en het belooft weer een goed seizoen te worden. Veel jour nalisten hebben over Texel geschreven. Het zomerprogramma luidt: 24 Juni komen de Gooische Wagenspelers op be zoek, beroepstoneelspelers, die in de openlucht optreden. 30 Juni: het beroemde Leeuwarder Ac cordeonorkest. De heer Reuvers zal hier voor zijn garage disponibel stellen. Spre ker hoopt, dat dit orkest bij de dorps genoten zal worden ondergebracht. 24 Juli: strandfeest met medewerking van de heer Lefferman. De heer Hooijberg heeft een kamer i afgestaan voor een bijkantoor ten dien- ste van VVV. Mej. B. de Graaf zal haar medewerking verlenen. De heer Os- kamp hoopt, dat dit kantoor door ver koop van kampeervergunningen en spoorkaarten zichzelf kunnen financie ren. De heer Hooijberg betreurt het, dat er voor iedere glegenheid een kampeerver- ordening in het leven is geroepen. Spre ker heeft veel ervaring op Texel opge daan. Er was een grens gesteld, wat wel of niet onder het kamperen verstaan moest worden. Ik heb niet, aldus spre ker, de indruk gekregen, dat het gehalte op Texel achteruit gaat, maar wél, dat er soms misbruik van gemaakt wordt, met het verhuren van kampeergelegen heid. Naar aanleiding hiervan heeft de gemeente deze maatregelen genomen. Vermoedelijk zullen kaarten voor het bezoeken van de vogelbroedplaats De Schorren aan Hotel De Hoop verkrijg baar zijn. Dit zou heel wat moeite be sparen voor de toeristen van De Cocks dorp. De vuurtoren blijft voor het pu bliek gesloten, wat voor de toeristen zeer jammer is. De heer Hapke vraagt naar de toe stand van het pad naar het strand bij de Noord-batterij. De heer Oskamp stelt voor om dit gezamenlijk in orde te ma ken; dit wordt door allen goedgevonden. Men vindt, dat het bijkantoor per 1 Juli te laat wordt geopend De heer Os kamp zegt: „Het is een proef, laten we voorzichtig aan beginnen!" De heer Lefferman brengt het strand feest nog eens ter sprake met het oog op de financiën. Er wordt besloten met lijs ten te lopen. Vraag: Indien men f 10 voor een kam- peervergunning moet betalen, is men dan ook nog beddengeld verschuldigd? Antwoord: Inderdaad, al zit er ook in de dubbele betaling ogenschijnlijk iets on rechtvaardigs, maar de bijdrage aan de VVV wordt beschouwd als een beta ling aan een bedrijfschap. De heer Schreur zegt heel optimistisch te zijn wat het vreemdelingenverkeer op Texel betreft, de toename is na de oor log verdubbeld; ook het ledental neemt sterk toe. Spreker vindt het noordelijk deel van Texel nog te open, het zou aan trekkelijk gemaakt kunnen worden door aanplanting van dennen. De voorzitter brengt dank voor de aan gename besprekingen en sluit hierna de vergadering. NATIONALE HERDENKING De Burgemeester van Texel doet een beroep op alle hotel- en caféhouders in deze gemeeente om op de avond van de nationale herdenking, Zaterdag 3 Mei, hun bedrijf om 18 uur te sluiten. Texel, 23 April 1952. De Burgemeester van Texel, DE KONING. INGEKOMEN PERSONEN Willem Laikeman v. Bergen, St. Anto- niusstr. 28, n. Emmalaan 2 (en gezin). Gradus J. Dmgemans, v. Nederhemert, Maasdijk B 27 n. B 202 (en gezin). Wijts- ke van der Weij v. Franeker, Julianastr. 12 n. Peperstr 7. Catharina A. Timmer, v. Nieuwveen 275, n. Weststr. 8 Den Burg. Joukje van der Schuit v. Franeker Kamstrastr 24 n. B 152b. VERTROKKEN PERSONEN Johanna Keijser v. B 203 n. Deventer Rozenstr. 2. Berend van de Belt, v. Ou deschild 125 n. Meppel, Woldstr. 3 Lam mert Blom v. C 70b n. N.O. Polder, Le- meringweg 22 (met gezin). GEEN INTERESSE VOOR GARNALEN Oudeschild. Het staat er met de garnalenvisserij momenteel niet roos kleurig voor. Maandag konden de koop lui geen garnalen gebruiken, waarna de grootste schuiten met hun vangst naar Den Helder gingen, waar ze aan de vis- afslag zijn verkocht. Dinsdag was het slecht weer en meest al is de vraag dan de volgende dag wat groter. Doch Woensdag was er evenmin interesse en ook Den Helder, waar toen alle Texelse schepen naar toe gingen, kon de garnalen niet plaatsen. Daarop hebben de vissers het op Wie lingen geprobeerd en daar kon men de vangst nog plaatsen, zodat de garnalen toen per auto daarheen zijn vervoerd. Volgens dagbladberichten achten in siders de minimumprijs van 50 cent te hoog en verwacht men een grotere af name als de minimumprijs 40 cent zou zijn. De praktijk zal moeten uitwijzen of dit klopt. Zoals de situatie thans is, ziet het er voor de vissers niet rooskleurig uit. Een van de employé's van de Visafslag is door de gemeente bij een andere tak van dienst te werk gesteld, daar de werkzaamheden in de Visafslag bijna niets meer te betekenen hebben. S. V. Texel. Programma a.s. Zondag: 4e kl. A KNVB: Oudesluis-Schagen, ZAP-Texel, Wa- tervogels-RKAFC, VZV-W.Waard, Vro- ne-Bergen, Grasshoppers-DTS. Naast de race tussen Schagen en Grasshoppers is hier wel van groot be lang de strijd in de staart der afdeling Vrone-Bergen is voor beide ploegen van groot belang, maar ook Watervogels zal voor haar plaats moeten vechten. In de afd. van Texel 2 wordt de voor hun belangrijke match Vios 2-HRC 5 gespeeld. Mocht Vios verliezen dan is Texel 2 kampioen. Texel 1 zal om de 3e plaats te behou den moeten winnen. Adsp.: Texel A gaat Zondagmorgen op bezoek bij Kaagvogels A. Zou dit een overwinning worden, jongens? S.V. De Cocksdorp. Vanavond de feestavond Laat ook hier zien, leden, dat niet alleen op het veld wat gepresteerd kan worden, maar ook in de zaal. Het 2e gaat morgen naar Oosterend 2. Aanvang 2 uur. Vertrek 1 uur per eigen gelegenheid. Elftal in het kastje. Wie heeft Zondag een vulpen ge vonden op het terrein? Deze stelle zich dn verbinding met het bestuur. (Het verslag van de Zondag gehouden wedstrijd bereikte ons pas Donderdag ochtend en kon daardoor niet meer wor den geplaatst. Red.)

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1