HET GOUDSCHIP Texel ruimt gevaarlijke bochten op en brengt dorpen dichter bij elkaar »t Avontuur met de valse munters II CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Heden, woensdag 18 maart, worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 45 uur. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: 4e kl. A KNVB: Limmen-De Zouaven 11; BKC-Texel 01. Afd. N.H.: Kaag vogels 2-Texel 2 23; jun. Texel-ZAP b afgekeurd; adsp. Tex. Boys-Texel 31. Handbal: Jun. Geel Zwart-Texel 18 We verwachtten reeds een zeer span nende strijd tussen BKC en Texel. Altijd weer was het een moeilijke opgaaf daar in Breezand. Ook nu waren de partijen aan elkaar gewaagd. Pas 4 minuten voor het einde kwam de beslissing. Uit een pass van Ruud naar Henk plaatste de laatste goed voor het doel, waaruit Max ons naar de overwinning kopte. Aan beide kanten zijn er kansen ongebruikt gelaten. Over het algemeen was Texel iets meer aanvallend Voor Bob, die ondanks andere plichten, toch nog mee kon spelen, zal het wel een genoegen zijn, de moeite met een over winning beloond te zien. Texel 2 was op bezoek bij Kaagvogels 2 en bracht zowaar de punten mee. Ook nu kwam Texel achter te staan, het stond al 20 voor K. Doordat een speler ge blesseerd het veld verliet, kwam Cees de ploeg weer compleet maken en hij zorgde meteen even voor 3 doelpunten. Door de regen en slechte weersvoor uitzichten werd de wedstrijd tegen ZAP b junioren afgelast. De adsp. hebben wel een zeer slechte wedstrijd gespeeld. Bovendien was de keeper zodanig uit vorm, dat elke aanval op ons doel gevaarlijk was. Gelukkig komt dat niet altijd voor. Intussen heb ben jullie de kans op de bovenste plaats lelijk laten ontfutselen. Handbal. Onze junioren waren op be zoek bij Geel Zwart. Met 81 werd er gewonnen en naar de trainer Kiewiet ons verzekerde, hebben ze prima gespeeld. Houwen zo. Zondag a.s.: Texel-Schagen, half 3; Texel 2 en junioren vrij. Zaterdagmiddag: De Koog-Texel (adsp.) half 4; De Koog- Texel (welpen) half 3. Handbal: zondag gaan de senioren, junioren en adspiranten allen met boot van half 11 naar Slootdorp tegen DWOW BOOTDIENSTREGELING jl.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder- 9.20 11.30 17.15 19.35 De tuinwallen, die aan het Texelse landschap een grote bekoring geven en ontstaan moeten zijn nadat tot de op heffing van de z.g. „overalweiding" was besloten, worden door iedereen nog zeer gewaardeerd, niet alleen door de toeris ten, die open oog hebben voor het typisch Texelse landschap, maar ook door de boeren, die vee houden en vooral door de Jammeren, die tijdens de gure voorjaars winden in de luwte van een tuinwal kun nen kruipen. Toen destijds de eerste „ruilverkave lingsdebatten" werden gevoerd, meenden velen, dat na de ruilverkaveling de tuin wal tot een grote zeldzaamheid zou zijn gereduceerd, maar de tuinwal zal zich handhaven. In januari 1950 werd medegedeeld, dat Texel nog zo'n vierhonderd kilometer tuinwal bezit, wel, ondanks de vele werk zaamheden ten behoeve van de ruilver kaveling, zal die 400 km. tuinwal er stel lig nog wel zijn, want alom zien wij, waar nodig nieuwe tuinwallen opgezet worden. Neem b.v. de nieuwe weg, die ten oosten langs het dorp De Waal zal lopen. Nog voordat het materiaal voor de fun dering is aangevoerd, heeft een team vak lieden al een behoorlijk aantal meters tuinwal aangebracht. Zij zullen weg en iand scheiden. Op deze foto ziet U de nieuwe tuinwallen afgebeeld. Ze staan nog op het maagdelijke land, maar bin nenkort zal het snelverkeer er razen, min of meer regelrecht op De Waal en Oosterend af. Een aantal zeer lastige en bovenal gevaarlijke bochten zullen dan nog slechts deel uitmaken van een rustig landweggetje.. waaroD de driewielde kar beter past dan onze gestroomlijnde auto's of. bromfietsen. Aan de ingang van de Bomendijk zal men geen bord met een S. erop aantreffen, want de weg zal over zichtelijk genoeg zijn. Dit eist de tijd nu eenmaal. Een symbool, want wordt veler horizon niet van jaar tot jaar ruimer? Automatisch komen de dorpen De Waal, Oosterend en Den Burg weer dichter bij elkaar te liggen. Vooral bij duisternis is het op de be staande wegen immers niet verantwoord behoorlijk gas te geven. Door het aan brengen van witte strepen in het hart HERVORMDE KERK DEN HOORN THANS GEHEEL GEREED Na de in gebruikname van de Her vormde kerk van Den Hoorn ontbraken er nog twee banken voor de kerkeraad. Deze zijn thans gereed gekomen. Evenals de preekstoel zijn de banken afkomstig uit een kerk te Gouda. Men deelt ons nog mede, dat de repro ductie van de tekening van het kerkje, gemaakt door Anton Pieck, thans tegen de verlaagde prijs van ƒ1,verkrijg baar is. Wie dit bedrag stort op het giro nummer 645500 van het restauratiefonds Hervormde kerk, Den Hoorn, krijgt de tekening automatisch toegezonden. van de wegen heeft men de verkeers veiligheid weliswaar enigszins kunnen opvoeren, maar ideaal is de toestand toch nog niet. Het is daarom wat dèt be treft toe te juichen, dat allerlei boch ten (bij Mennohoeve, bij de Ruitersplaats, bij Marico en bij het "Vossenhol) er de langste tijd op hun slachtoffers hebben geloerd! Op de foto ziet U links de nog bestaan de weg, die met een vrij haakse hoek op de Bomendijk aanschuift. Dit weggedeelte komt uiteraard geheel te vervallen. HALVE EEUW GELEDEN Voorheen bezat De Koog een café „De Hoop". Het stond op de plaats waar thans „Het Witte Huis" is gevestigd. „De Hoop" was, blijkens een bericht in de krant van febr. 1909 eigendom van de heer J. Dalmeijer. Uit de Texelaar van 25 februari 1909: Voor de aanbesteding van de gelijk making van den weg Oudeschild-Waal, door B. en W. gehouden, waren ingeko men de volgende biljetten: D. Boon e.a. resp. 6 en 17 ct. per perceel en per strekkende meter; J. Schagen 4,5 ct. (aan hem werd het werk gegund), J Spigt 43/4 en 153/4Jb. Witte 11 en 161/-»; J. Wegman 53/4 en 12 (gegund); K. Bakker 8V2. Voor het vervoer van brik waren de laagste: A. Former e.a. en C. Zegel. Ver der schreven in: Jac. Witte; W. D. Bak ker, C. Jzn. Bas, Jn. Szn Boon en H. Keesom. Gemeenteraad 20 februari 1909: Van hetgeen door den raad in 1908 werd verricht wordt o.a genoemd de re geling der jaarwedden van de onderwij zers, het besluit tot verbetering der we gen als Kooger- en Hoornderweg, bene- vens tot bestrating van De Koog, verder het besluit tot beharding van de weg Waal-Haven, en omtrent de slooping van het oude en daarstelling van een nieuw gebouw voor gesticht van Weldadigheid. Ingekomen was o.a. een verzoek van P. Buijs, te Cocksdorp, om het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat er weder een vroedvrouw te Cocksdorp woonachtig is, omdat de tegenwoordige toestand volgens adressant onhoudbaar is. Eene verbete- ïing zou het reeds volgens adressant zijn, indien in geval zulks noodig was, gratis kon worden getelefoneerd er voor. Als zijnde ongezegeld wordt besloten het adres ter zijde te leggen. UIT HET SPEURZIEKE LEVEN VAN SHERLOCK SPEURZIN DE UITVOERING VAN GYMNASTIEKVERENIGING „TEXEL" Vorig jaar hebben we genoten van de gymnastiekrevue, die gegeven werd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Gymnastiekvereniging „Texel". Zater dag j.l. gaf deze vereniging een gymna- stiekuitvoering zonder meer en daarvan hebben wij niet minder genoten. Er zijn gymnastiekvereniging, die ieder jaar met een revue komen om de avond voor het publiek aantrekkelijk te maken Wij zijn blij, dat onze gymnastiekvereniging dat niet doet, dat zij ook „echte" gymna- stiekuitvoeringen geeft, waarop wij kun nen zien, wat er door de vereniging ge presteerd wordt, zonder dat de aandacht afgeleid wordt door dingen, die feitelijk niets met gymnastiek van doen hebben. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat wij op z'n tijd een gymnastiekrevue niet op prijs stellen. De uitvoering werd geopend met het zingen van het bondslied van het KNGV, waarna de voorzitter van de vereniging, de heer P. Schoorl, enige woorden tot het publiek richtte. Hij merkte o.m. op, dat er de laatste jaren een grote verschui ving in de vereniging had plaats gevon den. Van de oude garde was niet veel over. Deze had plaats gemaakt voor een jongere generatie. Maar, zo zei hij: deze jongeren mogen er zijn, al zijn zij nog niet zo geroutineerd, zij doen het best. Over de uitvoering zelf zouden we kort kunnen zijn door te zeggen, dat het een geslaagde uitvoering was We zouden ook alle nummers, dat waren er twintig onder de loupe kunnen nemen. Laten we echter de gulden middenweg bewande len en een algemene beschouwing geven. De uitvoering als geheel was goed en we hebben respect voor de leider van de vereniging, de heer J. H. v.d. Veen, die dit alles voor elkaar heeft weten te bren gen. Er wordt nog wel eens te licht ge dacht over het werk van gymnastiek- leiders, gymnastiekleraren en andere mensen, die de lichamelijke opvoeding van onze jeugd verzorgen. Dat gaat niet altijd zomaar vanzelf. Veel teleurstelling is hun deel, maar gelukkig ook veel vreugde. Vreugde om het succes van een geslaagde uitvoering, maar ook tijdens de oefenuren in de zaal, wanneer daar een prettige sfeer heerst, wanneer zij zich gedragen voelen door de sympathie en de medewerking der leden en wij geloven, dat de heer v.d. Veen daar over het ge heel genomen, niet zo erg over te klagen heeft. De jongens lieten met paardspringen, het werken aan brug en rekstok, pittig werk zien. De meisjes deden het niet minder goed. Een leuke en vlotte oefe ning in het verend voortbewegen was die van de meisjes van 12 en 13 jaar en ook de knotsoefening van de meisjes van 14 en 15 jaar was de moeite van het zien waard. Heel goed werk zagen we van het keurploegje der meisjes. Soms zelfs uit zonderlijk goed werk. Souplesse en gratie maakten hun oefeningen tot een boeiend schouwspel. Bepaald slecht was het werk van de heren aan brug en rekstok. Nee, dat is niet helemaal waar. Twee of drie van hen lieten goed werk zien, maar over het geheel genomen, vielen de prestaties van de heren niet mee. Serieuze training heeft bier blijkbaar ontbroken. Het meest konden we de vrije oefening nog waar deren. Het lange matwerk was matig. Laten we hopen, dat de herenploeg z'n inzinking te boven komt en dat de ver eniging over enkele jaren weer met een goede herenploeg voor de dag kan ko men. Gezien de prestaties van de jongens moet dat mogelijk zijn. De dames maakten het weer wat goed. Op evenwichtsbalk en de brug met on gelijke leggers was behoorlijk werk te zien en de ritmische vrije oefening was een waardig slot van deze gymnastiek- uitvoering. Graag hadden we wat meer oefeningen gezien, zoals deze laatste. ZEER GESLAAGDE BONTE AVOND IN ZUID-EIERLAND Zaterdagavond heeft de „kleine meis jes- en jongensvereniging" van de N.H. kerk een bonte avond gegeven in de ka pel te Zuid-Eierland. Allereerst werd het sprookje van de naamloze bloem opgevoerd. Dit sprookje in vier taferelen werd alleraardigst door de meisjes gespeeld. Hulde voor de keu rig verzorgde aankleding van dit stukje. Hierna werden enige gedichtjes opge zegd en een zangnummertje ten gehore gebracht. Ook werden we verrast met een tele visie-uitzending. Achtereenvolgens zagen we hier: ochtendgymnastiek, enige zang nummertjes van de Nachtegaaltjes, Mina Kookgraag, Professor Weetal met een lezing over de hond, een voetbalwedstrijd Holland-België, nieuwsberichten van het A.N.P. en tot slot een toneelstuk in drie bedrijven, getiteld „Papa z'n nieuwe broek". Deze uitzending viel zeer in de smaak bij het publiek. In de pauze werd er een verloting ge houden en konden droge kelen gespoeld worden met koffie en limonade. Na de pauze kwamen de jongens aan de beurt. Ook zij hebben zich van de goede kant laten zien. Zij begonnen met enige gedichtjes en enkele korte schets jes en tot slot werd het toneelstukje „schoolziek" opgevoerd. Twee jongens simuleerden buikpijn om van school weg ie kunnen blijven. De dokter, die kwam kijken meende, dat zij vergiftigd waren, want de jongens hadden gesnoept van een taart, die Jantje z'n vader besteld had voor de Minister van Wederopbouw. De dokter wilde opereren, hetgeen uitliep op een flink pak voor de broek van beide deugnieten. Groot en klein, allen hebben zich kos telijk geamuseerd op deze leuke bonte avond. Voor de ritmische oefeningen, met of zonder gereedschap, was o.i. wel wat weinig plaats ingeruimd. Meestal zijn dit de dankbaarste nummers op een uitvoe- ling en dat niet alleen, wij achten dit soort gymnastiek zeer waardevol voor de lichamelijke opvoeding. Na de uitvoering was er bal, waarop vooral de jeugd vertegenwoordigd was (naar onze smaak wel wat veel te jeug digen). Wij zouden nu een punt achter dit ver slag kunnen zetten, ware het niet, dat de leden van onder de twaalf 's middags in de gymnastiekzaal ook hun beste beentje voor hebben gezet en dat kunnen we zeker niet ongemerkt voorbij laten gaan. In de eerste plaats waren daar de cpenbare lessen voor de kleuters en voor roeisjes van 6 en 7 jaar. Vervolgens be- nendigheidswedstrijden voor meisjes van 8 en 9 jaar en voor jongens van 6, 7 en 8 jaar. Jammer was het, dat voor deze wedstrijden niet een paar kleine prijsjes beschikbaar waren. Bij de meisjes werd Lyda van Wijk no. 1. Brigitte Kempenaar no. 2, Greetje Siersma no. 3 en Willy Hille no. 4. De overwinnaars bij de jon gens waren: no. 1. Kees Breet, 2. Gerrit Koegelberg, 3. Wim Hoogewoning. Hierna volgden persoonlijke wedstrij- üen voor jongens van 9, 10 en 11 jaar en voor meisjes van 10 en 11 jaar. Beide groepen deden vier verschillende soorten oefeningen. De beste turner bij de jon gens was Wouter de Koning, gevolgd door Maarten Laan, Jac. Geus en Dik Remelink. Bij de meisjes was de beste turnster Anneke Koorn, gevolgd door Dia Ziel man, Martha van Wijk en Gerie v.d. Zwaag. Al met al kunnen we terugzien op ge slaagde uitvoeringen, waarmee we de gymnastiekvereniging Texel" kunnen feliciteren. de binnenkant van het luikje. „Nou, Sik, ouwe jongen, ik zie je niet weer terug, hou je maar goed hoor". Sik kijkt met zijn grote ogen even de baas aan. Het is, alsof hij vragen wil: „Baas, waarom ben je ineens zo vrien delijk vanavond. De laatste tijd heb je me haast geen vriendelijk woord gegeven. Nooit had je tijd om even bij me te zitten, zoals je vroeger altijd deed Nooit klopte je me vriendelijk op mijn kop, wanneer ik hem tussen je arm wilde steken. De laatste dagen heb je me haast laten verhongeren. Hoe komt dat toch baas?" Toch doet het Nelis even pijn, nu hij voor goed afscheid van zijn geitje moet nemen. Jammer, dat hij hem niet mee kan nemen. Nog éénmaal kijkt hij in het huisje rond. Dan gaat Nelis weg. De deur laat hij open staan, dan komen de mensen morgen wel eens kijken wat er toch met Nelis te doen is. Dan vinden ze het pa piertje aan de deur van het geitenstal letje en dan. dan krijgt Mankje zijn geit. Nelis gaat naar de haven. Het is daar stil. Weer maakt hij de boot los.Het is de laatste maal. Jaren had hij hier ge legen en nu zou zijn plaats hier aan de haven voor goed leeg zijn. De vuurtoren werpt zijn licht over de golven en ook over de boot van Nelis, die al kleiner en kleiner wordt en ein delijk in de verte verdwijnt. Zo vaart Nelis weg en zoekt een nieu we woonplaats. Tegen de morgen komt hij in Harlingen aan. Daar verkoopt hij zijn botter. Voor een gedeelte van zijn geld koopt hij in Leeuwarden een goud smidswinkel. En zo leeft Nelis, als een rijk man in de hoofdstad van Friesland. Nooit heeft hij iemand verteld, hoe hij zo rijk is ge worden, behalve aan één.zijn vrouw, want twee jaar later is hij getrouwd Diezelfde morgen, als Nelis in Harlin gen aankomt, is het druk bij de vuur toren. Veel wordt er gesproken over Nelis, die zo geheimzinnig verdwenen is enover de geit van Mankje. Die be grijpt er ook niets van. Maar.... toen men in het stro van het geitenstalletje een grote gouden munt met vreemde let ters er op vond, toen vertelde men, dat Nelis rijk was geworden van het wrak. Waarom was hij anders zo vaak 's avonds de haven uitgezeild. En veel vissers gaan er heen en enkelen worden ook rijk, net zo rijk als Nelis. Mankje is tevreden. Hij bemoeit zich niet met die „schatvisserij". Hij is oud '13. „Denken en doen" is zijn leuze. Hij wierp de deur open, stapte naar binnen en.... Daar was notabene weer dezelf de man uit het bos, maar nu zonder bochel. Hij wierp een blik om zich heen: „Hé, wat is dat?" Op een tafeltje stonden een filmtoestel en een gramofoon en wat lappen lagen verspreid over de grond. Een vermoeden rees bij Sherry op. Zou die man soms. Hij wierp een blik op het vreemde gezicht van Alewijn, die door Sherry's verbaasde uitroep wakker werd en hem nu spottend bleef aankijken. Sherry wist de eerste ogenblikken niets meer te zeg gen en bleef Alewijn maar aanstaren. „Maar, mijnheer!" zei Alewijn, nadat Sherry hem gevraagd had, wat hij daar aeed. „U heeft zeker gedroomd". „Wat!" viel Sherry hem in de rede. Nu werd hij toch werkelijk kwaad. „Ik dro men. Ik zal je!!" en wanneer hij 's avonds in de luie stoel bij de haard zit en zijn vrouwtje tegen over hem zit te breien en Hero naast hem ligt, och, dan voélt hij zich gelukkig, héél gelukkig. Met niemand zou hij willen ruilen, zelfs niet met die rijke Nelis. Achter in het schuurtje, naast zijn huisje, staat nog steeds de geit. Altijd op tijd krijgt zij haar eten en drinken en Sik is Nelis al lang vergeten Nu heeft zij het beter en Hero en de geit zijn goede maat jes met elkaar. Het wrak is nu niet meer te zien. Steeds dieper zakt het weg in het zand en de golven spoelen er over heen. Zacht zingen ze over het goud, dat nu veilig verborgen ligt onder het water en het zand. Niemand kan er nu meer bij, zó ver is het wrak weggezonken. En wan neer de late najaarsstormen over het wrak gieren en de woeste golven hoog opspatten boven het oude wrak, dan is het of ze zingen het lied van de over winning. Dan is het, alsof ze willen laten zien, hun macht over de schepen. En het is of ze zeggen: „Wij zijn de baas, wij samen: de golven en de storm". EINDE. kuJs%fh FEUILLETON door Annie G. Spoorhoven 18. (Slot) Nu eerst slapen en rusten. Het luikje wordt weer gesloten en als Nelis zich met de kleren aan op de bedstede neervlijt, voelt hij pas hoe moe hij is. Van ver moeidheid valt hij spoedig in een diepe slaap. Wanneer in het dorpje de stilte lang zaam aan verbroken wordt en iedereen ontwaakt, snorkt Nelis in de bedstede. Vreemd kijken de mensen op, dat de boot van Nelis weer in de haven ligt. Van alles wordt er over hem gefluis terd, maar niemand is er, die iets met zekerheid weet. Nelis hoort het niet, hij slaapt, slaapt tot diep in de avond en als ieder er over denkt om weer naar bed te gaan, slaat Nelis de ogen op, geeuwt een paar maal, rekt zich en wrijft zich flink de ogen uit. Dan pas denkt hij er over om op te staan. Nu zal de laatste tocht beginnen, de aller laatste. Nee, niet weer naar Amster dam, ook niet naar het wrak. Het andere goud, dat hij nu nog heeft, verkoopt hij niet. Dat zal hij straks ergens anders voor gebruiken. Nelis tast om zich heen. Het is donker. Hoe laat zou het zijn. Voorzichtig gaat hij naar het geitenstalletje. Hij opent het luikje. Een lichtstraal valt naar bin nen. Het is geen gewoon daglicht. Het is de vuurtoren, die zijn stralen al weer werpt over de wijde zee, over de duinen en over de lage daken. Nelis graaft het goud weer op. Zwaar is de zak, wanneer alles er in is. En nu. Nu moet hij afscheid nemen van zijn huisje, van zijn geit, van het dorp en van het eilandMaar voor de geit moet nog gezorgd worden. Wacht die kan Mankje van hem krijgen. Eigenlijk beeft die hem gezegd, dat de drenkeling, die later vertrokken was, het over goud had gehad. Nelis gaat terug in de kamer, haalt uit een oude kast een geel papiertje en beschrijft het, bij het open venstertje, met een dikke ganzepen „Mankje, die geit is voor jou, ik ga weg en kom misschien nooit weer te rug. Zorg er goed voor. Het ga je goed hoor! Je vriend Nelis". Dan kijkt Nelis nog even om zich heen. Nee, die andere dingen hebben niet veel waarde. De huur is al voor de volgende maand betaald dus kan hij rustig weg gaan.-Het papiertje maakt hij vast aan

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4