SLOTACCOORD De 30 Polders gaven na de oorlog f 338.000 uit aan verbetering der wegen Binnenkort 60 km weg verbeterd! Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech TEXEL II dat het kampioenschap behaalde van de afdeling N.H. res. 2e klas D. Achterste rijvan links naar rechts: Kiljan, leider; H. C. Ran, aanvoerder; B. Kiewiet, van Boven, G. Hillen, Brugman, A. Kooger, B. Beumkes; voorste rijC. Schermer, W. Westdorp, Jb. Vlaming, J. Rijk, P. Vlaming en D. van der Slikke. VERGADERING van Hoofdingelanden van het Water schap De 30 Gemeenschappelijke Pol ders op Texel, d.d. 9 Mei 1952. Waarnemend voorzitter de heer C. S. Zijm. In zijn openingswoord spreekt de voorzitter de hoop uit dat de Dijkgraaf, de heer P. Bakker Azn., die momenteel in een ziekenhuis te Den Helder ver toeft, spoedig algeheel hersteld op Texel moge terugkeren. Verder hoopt hij dat de besprekingen tijdens deze vergadering in prettige stemming en in het belang van het Wa terschap zullen verlopen. Hij verzoekt de secretaris de notulen van de vergade ring gehouden op 4 Januari 1952 voor te lezen. Deze notulen geven de vergade ring geen aanleiding tot op- -of aanmer kingen en worden onveranderd vastge steld. Daarna wordt overgegaan tot behan deling der ingekomen stukken. a. van Ged. Staten bericht dat het Be sluit van de raad van de gemeente Texel betreffende overname van de wegen voor de buurt Zuidhaffel is goedgekeurd en dat thans door de vergadering van Hoofdingelanden een besluit moet wor den genomen dat de 30 Gem. Polders deze wegen in onderhoud overnemen b. Van de Coop. Boerenleenbank een schrijven dat deze Bank bereid is ter bestrijding van de lopende uitgaven een kasgeldlening, groot f 100,000 op reke ning-courant te verstrekken. c. Van de gemeente Texel schrijven be treffende de aanleg van een riolering in een gedeelte van de Kogerweg, welke in onderhoud bij de 30 Gem. Polders is. Genoemde riolering wordt aange bracht in het midden van de verharding. Door het dagelijks bestuur is het ge meentebestuur voorgesteld dat 't gedeelte Kogerweg waarin de riolering wordt aangebracht teneinde geschillen over be schadiging en verzakking te voorkomen, door de gemeente wordt overgenomen d Van het Ministerie van Oorlog een verzoek om op de bunker beoosten de haven van Oudeschild een luchtwacht- post te plaatsen en hiertoe genoemde bunker in te richten. Door het dage lijks bestuur wordt voorgesteld de bun ker aan het Ministerie van Oorlog te verhuren voor f 50 per jaar, één en an der onder een derving van door het Waterschap gemaakte kosten ter verkrij ging van deze bunker als magazijn. Als eerste punt der agenda wordt nu ter behandeling aan de orde gesteld: De raming van kosten voor het onderhoud en de verbetering aan de zeewerings- werken van het Waterschap gedurende het dienstjaar 1952. De raming wordt post voor post voor gelezen en door de Tech. Hoofdambte naar nader toegelicht. De posten van de ze raming bedragen: door G. Th. Rotman 79 Nu, het kwam prompt in orde. Tien dagen later werd de wagen, keu rig in orde gemaakt, afgeleverd maar natuurlijk niet zonder een flinke reke ning er bij, want reparaties waren in de loterijprijs niet inbegrepen Mijnheer Pimpelmans besloot dadelijk een ritje te gaan maken, maar mevrouw bleef liever thuis. FEUILLETON door T. LODEWIJK 8.)Hanne en haar moeder gingen daai wel eens tegen in. Het kwam Hanne heel best uit wanneer Siets niet met een boe renzoon trouwde, dan was er meteen geen verschil wie later op de plaats zou komen. En moeder meende dat haar dochter ook wel een goed huwelijk kon doen zonder persé met een boer te trou wen. Hardink was redelijk genoeg om Ter- laer billijk te beoordelen. Er was niets op de jongeman aan te merken, noch op zijn houding noch op de manier waar op hij zijn werk deed. Harm vertelde dat meester Terlaer in Blijga algemeen werd gewaardeerd. Sietske en Hanne roem den hem om zijn prestaties op het zang koor. Maar tja't was geen boer, en dat was maar wat jammer. Sietske zelf dacht in die dagen veel aan Frits Terlaer. Ze moest zichzelf be kennen, dat ze zelfs méér aan hem dacht dan goed was voor haar gemoedsrust. Dat ze gespannen luisterde wanneer er op de deur werd geklopt, dat ze een beetje teleurgesteld was wanneer er een ander was dan Frits, dat ze blij was wanneer hij binnenstapte, wanneer ze zijn stem hoorde of luisterde als hij ach ter het orgel zat. Maar gesloten als ze was, durfde ze dit nauwelijks zichzelf, laat staan anderen bekennen. En wan neer de gedachte al eens bij haar op kwam dat het misschien iets kon wor- Aan herstel steenglooiing- werken f 2777,50 betonglooiing 5410,— betongolfbreker 380,— klinkerglooiing 157,50 bermstorting 3330,— diverse werkzaamheden 4523,— onderhoud sluizen 1675,— Totaal f 18253 Voor herstel steenglooiing zijn vol doende basaltzuilen en pmn aanwezig. Voor de betongloonng worden de beno digde betonblokken en betonzuilen door het personeel electrisch gestampt bij het magazijn te Oudeschild. De kleine Noor se steentjes worden vervangen door deze materialen. Deze raming wordt met algemene stemmen aangenomen. Als volgende punt is aan de orde de Begroting voor 1952. De begroting wordt artikelsgewijze behandeld, aanvangende met de uitga ven. De hoofdstukken I en II ondergaan geen wijzigingen. Aan vergraven tocht sloten is een bedrag opgenomen groot f 8500. Aan bruggen en duikers f 3200. Deze bedragen zullen voor het grootste gedeelte verwerkt worden aan de Aye- sloot tenemde in de Mars en de Lang- waal een betere ontwatering te krijgen. Aan onderhoud wegen is een bedrag nodig van f 34250,- voor het verder her stel der wegen waarop reeds een puin- fundering is aangebracht een bedrag van f 122,000,-. Voor rente en aflossing der lemngen ten behoeve van de wegen is benodigd een bedrag van f 56,735,-. De heer M. J. Veeger vraagt naar aan leiding van deze bedragen of het bekend is welk bedrag aan de wegen na 1945 in totaal is uitgegeven. Medegedeeld wordt dat de wegen vanaf 1946 in totaal een bedrag groot f 337847,56 hebben ge vraagd, gesplitst als volgt: Onderhoud en kleine verbeteringen: 1946 f 39074,86; 1947 f47118,43; 1948 f 59628,99; 1949 f51787,25; 1950 f 55452.70 1951 f 84785,33, 1952 begr. f 34250,—. To taal f372097,56. Leningen ten behoeve van verbeterin gen van: Hoornderweg flll,000, afl. f5550, rente f 2832.-. Westerweg (ged.) f 125000; afl. f 5000, rente f 3300,-. Oosterenderweg f 150,000, afl. f6450, rente f4113,-. Di verse wegen f 150,000, afl. f 6000, rente f 5760. Oosterweg f 54000, afl. f 2000, ren te f2160. Wals f27500, afl. f 2000, rente f 590. Verbetering puinwegen 1952 f 122000 -, afl f6100, rente f4880,- To taal f739,500, afl. f 33100, rente f 23635. In totaal wordt het bedrag aan onder houd en verbetering dus f 1,111,597,56 Bij 't bekend worden van deze cijfers is men er algemeen van overtuigd dat de kosten aan grote verbeteringswerken in 't vervolg achterwege moeten blijven. Het Waterschap kan niet blijven voortgaan (Nadruk verboden) 80. Een half uur lang ging alles goed en dat is al heel wat voor iemand als meneer Pimpelmans. Toen moest hij boer Knol passeren, die juist een kanjer van een stier naar de markt bracht. De stier schrok van de auto, daar meneer Pim pelmans, zeer onverstandig, hevig met zijn claxon werkte, en sprong vlak voor de radiator den tussen Frits en haar, verwierp ze die terstond. Sietske Hardink, ondanks haar fier uiterlijk en haar houding, die vaak voor hooghartig werd versleten, had een zeer geringe dunk van zichzelf Ze was be vreesd voor alles wat buiten het eigen bekende wereldje lag. Ze hield veel van muziek, maar de gedachte kwam niet bij haar op daarin verder te gaan en te proberen er iets in te bereiken; ze had een goede stem, maar ze zong weinig. De gedachte dat zij misschien in die mu ziekwereld vooruit zou kunnen komen, versohrikte haar. Ze waagde er zich niet aan. Ze bleef maar liever die ze was. Maar daarom luisterde ze te meer naar Frits, naar zijn spel en zijn uiteenzettin gen. En toen kwam er een avond, waarop ze alleen op de boerderij was. Hanne was met Harm op stap, vader en moe der waren naar een jubileum. Het was zo stil op de hoeve, dat ze alleen maar het tikken van de klok hoorde. En toen was er het geschraap van een fiets langs de ramen, een voetstap, een klon op de deur Ze haastte zich naar het portaaltje maar deed niet open, je kon nooit weten en ze was alleen. Wie is daar? vroeg ze. Ik! hoorde ze een bekende stem zeggen en haar hart bonsde. Ze deed de grendel van de deur en opende die In het lichtvak stond zijn slanke gestalte, een tas had hij onder de arm gekneld. O, Frits zei ze verlegen ja weet je, ik ben maar alleen thuis. Va- met leningen sluiten. De rente en aflos sing bedragende ruim f 10 vermeerderd met de onderhoudskosten ad f7,- per ha. drukten reeds te zwaar op de inge landen. Wanneer de werkzaamheden aan de puinwegen gereed zijn is er in totaal on geveer 60 km. lengte verbeterd. De post groot f 1500 bestemd voor het opruimen van de vele vuilnisbelten over het Waterschap verspreid vroeg nadere toelichting. Ondanks de waarschuwings borden en advertenties za^en we de vuil nisbelten in aantal en grootte toenemen, thans is een groot gedeelte opgeruimd en verzoek ik de Hoofdingelanden, aldus de voorzitter, een ieder in zijn gebied een oogje in het zeil te houden op deze stortplaatsen en zodra een overtreding plaats heeft, hiervan kennis te geven op dat procesverbaal tegen de overtreders kan worden opgemaakt. Besloten wordt tegen iedere overtreder zonder uitzonde ring procesverbaal op te maken. Bij het hoofdstuk bemalingen wordt opgemerkt dat het nadelig saldo van pol der het Noorden elk jaar iets hoger wordt. De oorzaak hiervan is dat de vas te kosten op deze polder te zwaar druk ken. Na de behandeling van dit hoofd stuk wordt gevraagd hoever'de samen voeging der bemalingsrekeningen en de verdeling der lasten voor de Kogerpol- der thans is gevorderd. Vooizitter deelt mede, dat door het dagelijks bestuur alles in het werk wordt gesteld dit doel zo spoedig mogelijk te bereiken, doch de Prov Waterstaat is met het rapport dienaangaande nog niet gereed. Men had gehoopt dat het voor stel in de Maartvergadering van Ged. Staten zou worden behandeld, doch zulks was niet het geval. Overgaande tot de ontvangsten wordt medegedeeld dat de lasten voor 1952 met f 3,- per ha. moeten worden verhoogd, waarvan f 2,- bestemd voor de Algemene rekening en f 1,- per ha. voor de bema lingsrekeningen. Bij de post kosten administratie ten behoeve van de ruilverkaveling wordt ge vraagd hoever deze plannen thans zijn uitgewerkt. De voorzitter deelt mede, dat de vorige dag de opdracht voor het opmaken der begrotingen voor wegen en waterlopen door de Technisch Ambtenaar is ontvangen. Voorts wordt gevraagd welke wegen voor het aanbrengen van de deklaag in aanmerking komen. Dit zijn: de weg Ou- deschild-Schans, Schans-P.H. Polder, Westerweg, Westergeestweg, Doolhof- weg, Dodeman- en Laanweg, Gerrits- landerdijk en Pijpersdijk, een gezamen lijke lengte van ongeveer 10 km. Verder zullen worden verbeterd door aanbrengen slijtlaag, gedeelte Laagach- terom, Kerkedijksweg, Spangerweg, en Hallerweg. Begroting '52 geeft dan de volgende uitkomsten te zien: Ontvangsten f 527,742,91 Uitgaven 522,958,35 Batig saldo f 4784,56 Het batig saldo over 1951 verwerkt in deze begroting bedroeg f57156,91. De begroting voor 1952 wordt met al gemene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer M. J. Veeger vraagt of niet de mogelijkheid zou bestaan volgend jaar de Meierblissen op onverharde we gen op te slaan. Na het verbranden blijft dikwijls veel rommel achter met als gevolg lekke banden etc. Wellicht was dit met het gemeentebestuur en de politie te regelen. De voorzitter zegt toe volgend jaar hiermede rekening te zullen houden, hierdoor kunnen moeilijkheden worden voorkomen. De heer C. Kuip Mzn. vraagt of geen afdoende maatregelen genomen kunnen worden opdat de bagger uit het ge- meenteriool met de gehele Driehuizer- tocht en de Ayesloot vervuilt. Voor zitter meent dat bij eventuele ruilverka veling ook hieraan voldoende aandacht wordt geschonken. Mocht de ruilverka veling met doorgaan dan zal naar een andere hopelijk afdoende oplossing wor den gezocht. De heer C. Breman vraagt hoe het zit met sloten welke dichtstuiven of in gezakte walkanten hebben; wordt de aanliggende eigenaar, waar geen zand verstuiving plaats heeft, hiervan niet de dupe? Voorzitter: Er is een wet welke het zandstuiven regelt, die lande rijen welke kans op verstuiven geven, der en moeder en Hanne zijn weg. Zoveel te beter had hij willen zeggen, maar hij deed het niet. Hij zag haar verlegenheid en begreep dat hij alles moest vermijden wat naar vrijpostigheid kon zwemen. Dus zei hij: Nou, dat is dan niet anders. Ik kwam je alleen maar even een paar muziek stukken brengen. Zal ik dan maar met een. Och, dat hoeft niet daarom zei ik het methakkelde ze.Nee, wel nee, kom even binnen. Ik zit hier ook maar helemaal alleen. Da's niet zo ge zellig. Nou ja aarzelde hij ik dacht dat je misschien liever.voor de men sen of voor je ouwelui O nee antwoordde ze eenvoudig waarom? Kom er in, Frits Moeder had al koffie gezet. Als ik er voor had moeten zorgen vrees ik dat je het van avond met een glaasje water had moe ten doen. Een glaasje water was me goed ge noeg geweest in jouw gezelschap zei hij en een ogenblik zagen ze elkaar aan. Toen sloeg ze haastig de ogen neer en ging hem voor naar de gezellige huis kamer. Hij vertelde dat hij een olannetje had: hij wilde de leden van Zanglust een beetje inwijden in de geheimen der mu ziek Daarom wou hij na iedere repetitie een korte causerie houden over een be paalde componist en een van zijn wer ken laten horen. Heel populair en be- Hierna sprak de heer Rondel namens HRC. Hij gewaagde van de buitenge woon prettige samenwerking welke in de loop der jaren tussen SV Texel en H RC heeft bestaan; speciaal wees hij op het contact, dat de jeugd door uitwisse ling onderhoudt. ,,Onze jeugd elf tallen gaan steeds met plezier naar Texel". De heer Rondel bood hierna een prima voetbal aan. De heer Otten sprak namens Watervo gels. ,,Wij hopen nog dikwijls tegen u te spelen, wij staan er thans wel niet zo best voor, maar we zullen ons uiterste best doen om ons in de 4e klas te hand haven". „Als Watervogels morgen wint, blij ven ze bij ons", aldus de voorzitter. De heer De Böck sprak namens de soheidsrech tersvereniging. De heer A. Dros Pzn. sprak als consul van de KNVB de hoop uit, dat SV Texel nog vele malen kampioen zou worden. Hij dankte vooral de heer Ten Cate voor de grote medewerking. De heer N. Ran drukte he bestuur de hand als oud-aanvoerder van Texel 1 en als oud-bestuurslid. De heer P. Meinderlsma sprak als voorzitter van SVC. Ook uit zijn woor- dienen te worden vastgelegd, de betrok ken gebruiker alléén is hiervoor aan sprakelijk. Ook de ingezakte walkanten moeten door de betrokken gebruiker worden hersteld. De heer J. List vraagt of bij de aanleg van de ruilverkaveling te De Koog de afvoer niet in een andere sloot kan wor den geleid, hij voorziet dezelfde feilen als op andere plaatsen en zou willen voorkomen, dat niet zoals voorheen, de ingelanden hiervan de dupe worden. Voorzitter deelt mede, dat van Water- sohapszijde de riolering niet tegenge houden mag worden, het is een groot plaatselijk belang, doch zegt dat het be stuur aan B. en W. heeft medegedeeld, dat alle schade aan derden voor reke ning van de gemeente komt en hoopt dat ook hier een tijdelijk goede zij het niet afdoende regeling kan worden getrof fen. De heer P. Mantje vraagt of het voor de waterafvoer niet beter was om vanaf 't gemaal te gaan graven. Voorzitter zegt, dat dit ook door het dagelijks bestuur is bekeken, doch momenteel zijn er be langrijke bezwaren aan verbonden en heeft men gemeend met de Ayesloot door te moeten gaan. De voorzitter deelt tenslotte mede ver nomen te hebben, dat het monumentje op de zeedijk bij Nieuwesahild door de jeugd is vernield en zou gaarne zien dat dit weer hersteld werd Een en ander zal zo spoedig mogelijk in orde worden gebracht. Ook stelt deze voor om zodra de dijkgraaf is hersteld, met het bestuur alle uitgevoerde werkzaamheden te be kijken. Hierna volgt sluiting. vattelijk, maar daardoor toch zorgend dat de namen van Bach en Beethoven, Schubert en Mendelssohn geen vreemde klanken bleven voor de zanglustigen uit Bhjga. Hoe vind je dat? vroeg hij haar. Ik wilde het eerst eens met jou be spreken. Als je denkt dat het gaat, doe ik het. Ik denk wel, dat het gaan zal, ant woordde ze maar je moet niet op mij afgaan. Je moet het met het bestuur bespreken. Dat doe ik nog verklaarde hij maar voor ik dat doe moet ik even weten of jij denkt dat er belangstelling voor zal zijn. Ik kan alleen maar voor me zelf spreken zei Sietske maar ik voel er wel voor. Toen ontvouwde hij haar zijn oro- gramma. Hij liet haar zien wat hij dacht te behandelen. Hij speelde enkele liede ren van Schubert en zong ze met zijn mooie, volle tenor De tijd vloog om en verschrikt op de klok knkend merkte hij dat het al tien uur was. Ik moet weg, Siets zei hij. Ik vergeet de tijd hier. Ik ook zei ze eenvoudig. Wil je geloven, ik zou hier avond aan avond kunnen praten... met jou. Ik ook herhaalde het meisje. Hij zag op haar neer. zoals ze daar voor hem stond in haar eenvoudige zwar te jurk, waarboven haar gezciht blank en fijnrose als een bloem uitstak. Hij den bleek de goede verstandhouding tussen de sportverenigingen. Burgemeester De Koning sprak na mens het gemeentebestuur, dat volledig aanwezig was. Spreker ging de ontwik keling der sport na en hoopte, dat SV Texel ook aandacht gaat besteden aan andere sporten dan voetbal. Namens hef gemeentebestuur zegde hij een vangnet toe. Hij feliciteerde de SVT met de uit nemende leiding. De heer Jac. Schrama wees er als voorzitter van Texels Fanfare op, dat 't pad van zijn corps en dat van de SVT niet enkel over rozen is gegaan. Hij sprak de hoop uit, dat de sportlieden van Den Burg tot de overtuiging komen, dat ver snippering verkeerd is. Texels Fanfare vertegenwoordigt geheel Den Burg. Waarom zou dat ook niet op 't gebied van de sport kunnen? zo vroeg hij zich af. Hij sprak de hoop uit, dat het 50-ja- rig bestaan van de SVT gevierd kan worden door een grote, sterke club van Den Burg, waarin alle gezindten verte genwoordigd zijn. De heer Van der Hulst sprak namens de Texelse Boys. De heer Peetoom sprak namens tafel tennisclub Ready. De heer P. Schoorl namens de gym nastiekvereniging Texel. De heer Jn. Daalder namens de Mo torclub Texel. Behalve genoemde sprekers zagen wij gelukwensen aanbieden door de heren G. J. B. Mulder als oud-adviseur der elf talcommissie en oud-leider naar jeugd- sporldagen en last not least als pres.- comm. van TESO, de heer E. Noordijk als secr. van TESO, de heer J. Veldstra als commandant en de heren P. Spigt en A. Stiggelbout resp. als hoofdbrandmees ter en brandmeester van de Vrijwillige Brandweer; de heren v. d. Hulst en H. Sohrama als bestuursleden van de Tex. Boys, de heren P. Schoorl en A. Keizer namens de gym; Jaap Berkenbos en Kees Moojen (met bloemen) namens de Adspi- ranten A; de heren Schrama, Koorn en Zijm namens Texels Fanfarer De heer Dapper heeft alle sprekers af zonderlijk bedankt. „Zo'n drukke recep tie had ik niet verwacht! Wij waarderen dit ten zeerste". Al zijn woorden van dank kunnen wij natuurlijk niet weergeven, wel vermel den wij, dat hij B en W toezegde ook an dere takken van sport te zullen gaan beoefenen, zodra het gemeentelijk sport veld klaar is, want, zo zei hij, we zitten met een tekort aan ruimte. Groot was ook het aantal schriftelijke blijken van medeleven. Brieven of tele grammen van: Hollandia (Hoorn), fam. Boswijk, Wieringerwaard, Oudesluis, Henk Witte en Ben Bakker, Schoorl, de Zaanse sportver. VV Alkmaar, Alkmaar- se Boys, KFC, Helder, ZFC, Odis, Assen delft, Alcmaria, Succes, BKC, Koedijk, CSV, SV Oosterend. zag haar eerlijke blauwe ogen, haar mond die zo trots genepen kon zijn maar ny kinderlijk was en onbevangen. Hij greep haar hand. Siets zei hij moeilijk ik vind het naar om weg te moeten gaan. En ik vind het naar dat je weg gaat. Ik heb je wel graag hier. Dus je geeft wel een beetje om me? Ze glimlachte. Een beetjeja Is dat beetje genoeg? Ik weet niet of het voor jou genoeg is. Voor mijSiets, ik wou Wat wou je, Frits? Hij aarzelde, toen zei hij plots fel: jou! Hij zag hoe de kleur een ogenblik weg trok uit haar gezicht, hoe haar ogen groot en donker waren. Ach Frits, je overschat me Je zult aan mij niet veel hebben. Jij kent zoveel en weet zoveel en ik.... ik ben maar een boerenmeisje. Jij bent mij goed genoeg. Het is de vraag of ik jou goed genoeg ben. Jijmij? O ja. Jij bent voor mij de beste van allemaal. Het kwam er zo eenvoudig uit. Dit meisje, begreep Frits Terlaer, hield zich niet op met coquetterie en het was geen speels welbehagen waarmede ze de boe renjongens vergeefs achter zich had la ten lopen. Ze had gewoon rustig afge wacht tot de man kwam met wie ze het wagen wou, en nu die man voor haar stond, kwam ze daar eerlijk voor uit. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4