Cjrocn 'ZwartsJ'exels in het kamen De nieuwe Landbouwschool in aanbouw Canada een 2 talig land Naar de bollen! Het heden en het grijs verleden ontmoeten elkaar Museum I exels iMpai Nog dit jaar bouw nieuw Gymnastieklokaal De stroom wordt duurder T.E.M. weust fonds ten behoeve van electrificatie onrendabele gebieden Hedenavond Openingsconcert WRIGM ZATERDAG 31 MEI 19S2 TEXELSE 65o JAARGANG. No. 6635 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. nun. DE 5-JARICE WOUTER DE KONING legde Maandagmiddag de eerste steen van de nieuwe landbouwschool, welke aan de Westerweg te Den Burg zal worden gebouwd. Hierboven ziet u Wouter in actie, daarbij voorbeeldig geassisteerd door de aannemer, de heer Bot. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 29 Mei 1952 Geboren: Dirk Anne zv Hendrik Blom en Alida P. Kok. Adrianus Martinus Ma ria zv Hendrikus J. M. Sahoo en Her- mina M. T. Overbeek. Martha Elisabeth Maria dv Cornelis Hin en Agatha M. Bakker. Willem Johan Andreas zv Cor nelis H. Ran en Veronica E. van Heer- waarde. Jan zv Harm Oosterhof en Jan netje M. van Bennekom. Ondertrouwd: Cornells Kat en Jacoba R. Slegh. Hendrik J. Keijser en Baukje C. Adema. Getrouwd: Hendrikus A. van der Meer en Anna Barhorst. Overleden: Feijtje Timmer, 95 jaar, wed. v. Meindert Bremer. Willemina Lagerveld, 81 jaar, wed. v. Jacob Keij ser. Johanna Busselman, 81 jaar, wed v. Pieter v. d. Vis. Gevonden voorwerpen: 1 speelgoedwagentje. 2 wollen shawls. INGEKOMEN PESONEN Frouwtje G. G. Keijser v. Haarlem, Koninginneweg 11 n. Waalderstraat 1. Gerritjen Goossensen v. Amersfoort. Narcisstr. 47 n. Kerkstr. 4, Oosterend. Annetta Terpstra, v. Hoogeveen, Noord 142, n. Weverstr. 52. Pieter J. Labeur v. Rotterdam, Toepad 120 n. H 131. Adolph F. Koning en Dirkje Koning, v. Arn hem, Agnietenstr. 221 n. Julianastr. 2, Den Burg. Tommy C. Spruit v. A'dam, 2e Kostverlorenkade 20-11 n. Wilhelmi- nalaan 80. Klaas Druif v. Haarlem, Vre- denrijkstr. 10 n C 100b. FILMNIEUWS ABBOTT EN COSTELLO IN HET VREEMDELINGENLEGIOEN Dit stel komieken verdwaalt in het Vreemdelingenlegioen. Over de inhoud van de film behoeven we zeker niet uit te weiden: ge kent hun doen en laten immers uit andere rolprenten en u weet, dat hun verschijning aller lachlust op wekt! Wie een zorgeloze avond wil ge nieten engagere Abbott en Costello! „HET TEKEN VAN DON MARCOS" 1825. Zuid-Califorme sluit zich aan bij de jonge republiek Mexico. Doch er zijn verschillende groepen avonturiers, die Californië aan de republiek willen ontrukken, zulks niet uit idealistische overwegingen, maar om zich meester te maken van de rijkdommen van dit land. We maken kennis met edele, doch ook met zeer onedele figuren: plunderaars, bandieten, mannen, die dictator willen worden, een kaper-kapitein enz. Maar de film bestaat niet uitsluitend uit re portages van plunderingen en overval len: De onverschrokken Marcos wordt verliefd op de dochter van de leider der republiek, en haar papa weet Marcos' stoutmoedig gedrag naar waarde te schatten! Neerlands Nieuws. Betuwe-toohit voor fietsen en brom fietsen 31 Groningse gemeenten bouwen 1176 woningen. Finale van de K.N.M V - Verkeerscompetitie te Zwolle. Het 50-j. bestaan van de staatsmijnen in Limburg. De voetwedstrijd Nederland-Zweden in het Olympisch Stadion te Amsterdam (0-0). Buitenlands Nieuws. O.a.: Een Nederlander in een belang rijke N.A.T O. functie. Gecombineerde landingsoefenmg in Engeland. Koning Boudewijn onthult een oorlogsmonu ment. Strandpakjes en zonnebrillen. Ge neraal Juin genoemd tot Maarschalk. Met een motor heuvel-op. De Kentucky Derby 1952. VERTROKKEN PERSONEN Cornells N. Haarsma v. De Waal 26 n. Wieringermeer, Söhervenweg 26a. VOOR DE BLINDE-GELEIDEIIOND Van kaartavondje f 10,-; N.N. f 25,-; N.N. f 6.-; Amenk. verkoop Feestavond R.K. Landarb. Bond f 25,-; giro 2,50; f5,-; f 1.50 Wie volgt? Het geld kunt u storten op postgiro 652 t.n. van N.V. v.h. Langeveld De Rooij, Den Buig-Texel, met ver melding: „Voor een Geleidehond", of af geven aan Bureau Texelse Courant. Canada is een land met twee officieel erkende talen, nl. het Engels en het Frans. Welke van deze twee talen de emigrant moet leren, hangt af van de plaats waai hij straks zal wonen. In Quebec en in sommige streken van de andere provincie wordt Frans gespro ken, overal elders Engels. Daar de Cana dese regering er veel prijs op stelt, dat de immigranten zo spoedig mogelijk „in geburgerd" zijn, worden er in Canada van overheidswege taallessen gegeven en cursussen in ourgerschap. Een en ander wordt geregeld door de provinci ale departementen van onderwijs. In de grote centra cn in de dichtbe volkte gebieden worden geregeld cur sussen georganiseerd onder toezicht van bevoegde onderwijzers. De cursisten krijgen eerst les in Engels en Frans. Wanneer zij de eerste beginselen van de taal machtig zijn, gaan zij verder met het bestuderen van de Canadese geschie denis, staatsinrichting en andere onder werpen. Als de cursus voltooid is, heeft de „nieuwe Canadees" niet alleen een goed begrip van Frans of Engels maar is hij ook beter op de hoogte van het dage lijks leven in Canada Deze lessen zijn beslist van grote be tekenis voor de immigrant, wanneer hij de Canadese nationaliteit wenst aan te vragen Naast de overheid organiseren kerken, „service clubs"' en verenigin gen lessen, met hetzelfde doel en op de zelfde wijze. Deze particuliere lessen geeft men gewoonlijk in streken, waar het gouvernement geen cursussen geeft. In sommige mijnwerkerskampen bv. geeft de onderneming lessen met door 't gouvernement verschaft materiaal. In de piovincie Quebec zijn zowel Ka tholieke als de Protestantse Commissies van de Raad van Openbaar Onderwijs betrokken bij deze cursussen. De lessen worden door de plaatselijke schoolbe sturen geregeld. De grote meerderheid van de „nieuwe Canadezen", die zich in Quebec vestigen, vindt men in Montre al waar verscheidene cursussen georga niseerd zijn. Ook onafhankelijke vereni gingen, zoals de Christelijke Jongeman- nenvereniging (Y.M.C.A.) en de Christe lijke Jongevrouwenvereniging (Y.W.C. A.) organiseren cursussen. Ofschoon in iedere provincie de lessen verschillend geregeld zijn, is de behan delde stof dezelfde. Indien een immi grant op een boerderij woont, die te ver af ligt van een mondelinge cursus, kan zijn werkgever de voornaamste gege vens voor taalstudie voor hem aanvra gen. De brochures en leerboeken, welke worden gebruikt, zijn gesteld in eenvou dig Engels en Frans. Plaatselijke en provinciale onderwijs- autoriteiten verschaffen alle gewenste inlichtingen over deze taallessen, even als het „Departement of Citizenship and Immigration" te Ottawa, dat tevens inlichtingen verstrekt over het burger schap. De vereniging voor folklore Laat geregeld van zich horen. Eerst gaf zij een pierement en Dinsdag bolletjes met krenten. Ha, dat wordt geweldig bikken, 'k Sta bij voorbaat reeds te slikken, En het kan m' alleen maar spijten Dat ik er niet in zal bijten, Aangezien uw rijmelaar Niet meer is een Tesselaar. Doch dat mag de pret niet drukken, Als de vérkoop maai zal lukken, En wij hoeven niet te vrezen, Dat dat straks niet zo zal wezen, V/ant ik zie ze al met stromen Naar de bollenbakkers komen Om de kind'ren te onthalen. Reken maar, dat hele schalen Teaelijk worden gehaald. 't Geeft niet, als men maar betaalj! Wat een makkie voor de moeders, (Onze kinderenopvoeders) Als zij naar het „Bossie" trekken, Thuis de tafel niet te dekken, Heel de boel laten zij rollen, Die dag enkel oliebollen! Zakdoek mee voor al dat kleef-vet, De Vereniging die schreef het, En dan allen met elkaar Veel plezier, DE RIJMELAAR. DIT ZEEHONDJE is vandaag 11 da gen oud. Vorige week werd het door een wandelaar moederziel alleen op het strand bij De Cocksdorp gevonden. j De man bezorgde het aan Texels Mu- I seum en de heer Gerrit de Haan zal pro- j beren er een flinke zeehond van te fok- i ken. Het schijnt practisch onmogelijk j te zijn zon klein ding in het leven te houden, maar de heer De Haan heeft Burgemeester en Wethouders van Texel hoop, dat het experiment slaagt. Regel- maken in afwijking van de publicatie d.d. matig houdt hij zijn kleine kostganger 23 Mei 1952 bekend dat de 2e inspuiting een fles met verdunde melk voor. In tegen de diphtherie in de onderstaande tegenstelling tot een soggie blijkt het scholen zal worden gehouden op de daar- j zeehondje niet erg aan de zuigfles te achter vermelde tijdstippen: kunnen wennen, zodat het zijn oppasser INENTING TEGEN DIPHTHERIE RECTIFICATIE, Oosterend, School met de Bijbel, Don derdag 5 Juni a.s. te 9,30 uur; o.l. school. Donderdag 5 Juni a.s., te 10 uur; Kleuterschool Oosterend, Donderdag 5 Jum a.s. te 9,45 uur: Zuid-Eierland, o.l. school, Donderdag 5 Jum a.s. te 14 uur, Midden-Eierland, o.l. school, Donder dag 5 Juni a.s., te 14,30 uur, De Cocksdorp, o.l. school, Donderdag 5 Juni a.s. te 15 uur, De eeider gepubliceerde tijdstippen komen in verband met heit bovenstaande te vervallen. Texel, 28 Mei 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE'KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. D J INRIT VOOR MOTOREN 2e Pinksterdag organiseert Motorclub Texel haar tweede Trial Rit. Het prach tige parcours is uitgezet door de heren W. Koopman en N Dros en voor alle Texelse motorrijders te rilden. Het is gelegen aan de Randweg, links vanaf fietspad Min. Ruisweg De start is om 3 uur. De rijders worden verzocht om half 3 bij hel Museum te zijn. Komt allen! Het belooft een mooie middag te wor den. Het parcours loopt over goed be groeide duinen, afgewisseld door kron kelingen, een non-stop, een klein stukje zand en verdere variaties. VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Dinsdag 3 Juni houdt de Volksdans groep „Texel" haar „S-lotbal". De cursus staat dan stil tot September. U moet nu niet denken, dat we deze zomer van de vloer verdwijnen! Het plan is om op de Dinsdagavonden in de diverse dorpen te demonstreren De eerste demonstratie- avond wordt te Oudeschild gehouden op 10 Juni om plm. 8 uur op het haven- plein. Voor de leden die aan het slotbal mee werken (dat doen we natuurlijk alle maal), nog het volgende: Vertrek om 7,45 uur vanaf Stenenplaats, per fiets naar. dit blijft 'n verrassing, neem een kopje mee! Een ieder zorgt voor een origineel costuum! Tot Dinsdag. heel wat geduld kost eer een kwart li ter melk zijn doel heeft bereikt! Ingevolge een schrijven van het be trokken Ministerie, zal de gemeente Texel in de gelegenheid worden gesteld nog dit jaar over te gaan tot de bouw van een nieuw gymlokaal! Binnenkort kan de Rijksgoedkeuring worden ver wacht. De bouw hiervan stond reeds op de begroting 1951 (f 54 000), doch in vel band met de door de regering afgekon digde bouwstop van gymlokalen, werd de post van die begroting afgevoerd. Deze post zal Woensdag opnieuw uoor onze vroedschap in behandeling wordzn genomen. Aan de architecten Pot-Keeg- stra werd enige tijd geleden reeds op dracht gegeven tot de uitwerking dei- bestaande plannen. Er wordt ijverig naar gestreefd nog dit jaar tot opleve ring van het gebouw te kunnen komen. Het gymlokaal zal aan de o.l. school in plan Zuid verrijzen. Het krijgt een op pervlakte van 9x18 meter. In de eerste plaats zal het ten dienste worden gesteld van het onderwijs aan alle scholen te Den Burg en daarnaast zullen de diver se sportverenigingen er gebruik van kunnen maken. Punt 14 van de Agenda der Gemeente raadsvergadering meldt „Stemming over een wijziging van de tarieven van de N. V. T.E.M." B en W. adviseren de raad accoord te gaan met het voorstel het vastrecht, de meterhuur en de vergoe ding wegens onderhoud van straatlan taarns te verhogen met 25 pet. en de kWh prijs van het kleine krachttarief (dat geldt dus voor kleine motoren, in gebruik bij bakkerijen, enz.) te verho gen met 15 pet. Ondanks het geheel afschrijven van de vordering ad f29,797,11 op de voormali ge Duitse weermacht heeft de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij over 1950 een winst gemaakt van f 8,475,93, een resuLtaat, dat zeer zeker bevredi gend genoemd mag worden. De Raad van Commissarissen van de T.E.M. stelt de Algemene Vergadering van Aandeelhouders (de gemeente Texel is de enige aandeelhoudster red.) voor een fonds in te stellen, waaruit tekorten op de exploitatie van nog te electrifice- ren onrendabele gebieden zullen worden bestreden, in welk fonds wordt gestort een bedrag van f 2000,-, welk bedrag ei genlijk als dividend aan de enige aan deelhoudster zou moeten worden uitge keerd en wel met bepaling dat tot ge noemd bedrag renlespaarbrieven der nationale woningbouwlening zullen wor den aangekocht; voorgesteld wordt de winst aan de bedrijfsreserve toe te voe gen. In verband met het bovenstaande sahrijven B en W aan de raad: „Aangezien wij menen dat de zienswij ze van de Raad van Commissarissen ge heel aansluit bij de opvatting van uw College, t.w. het streven naar een zo spoedig mogelijke electrificatie van de nog niet aangesloten gebieden, stellen wij uw vergadering voor de afgevaar digde van de gemeente naar de Algeme ne Vergadering van Aandeelhouders op dracht te geven conform het geciteerde voorstel te stemmen. Volledigheidshalve delen wij u mede van de Raad van Commissarissen te heb ben vernomen, dat, in verband met het feit dat de rentespaarbneven der natio nale woningbouwlening slechts tot 1 Juni 1952 verkrijgbaar zijn, tevens be sloten is om reeds thans een bedrag van f 2000,- uit de winst over 1951 (bedra gende rond f 12,000,-) op gelijke wijze te beleggen". Naast het museum is een klein, door kip pengaas omheind bassinnetje gegra ven. Vreemd, maar het robje voelt zich nog het beste thuis in het atelier van de conservator. At en toe stoot hij een blafferig geluidje uit en hij volgt u graag op de voet! Het rechts op de foto staande kan netje is vorige week docr de heren gebr. Vlas var. de TX 15 op het Texelstroom op gevist Het is uit het zelfde materiaal ge maakt en heeft de zelfde handvorm als de Jacobakannetjes. Het moet tussen de 9e en 14 eeuw zijn vervaardigd. Nu wij het tóch over nieuwe aan- vsinsten hebben: U moet beslist eens zien hoe de zeespin of inktvis (Octopus) zich verweert. Het dier is springlevend en boezemt zijn aquariumgenoten, zo als de knorhaantjes, zeer veel angst en ontzag in: hij voedt zich weliswaar bij voorkeur met krabben, maar als de heer De Haan hem eens wat lang op zijn maal zou laten wachten, zou dit heerschap zon nietig knorhaantje wel eens in zijn 8 armen kunnen nemen om vervolgens zijn zware kaken, die veel op een papagaaiensnavel lijken, in wer king te stellen. Op zijn beurt heeft de inktvis z'n vijanden, maar hij weet zich dan wel te verbergen achter een sterk „rookgordijn" van inktachtige vloeistof, welke zich in de zgn. inktzak aan de onderkant van zijn lichaam be vindt en in de ademhalingsbuis uit mondt. Deze inktvis, die 40 cm. lang is, is vanuit de Noordzee aangevoerd door de heren Ellen van de TX 14. REINIGINGSDIENST Aan belanghebbenden te Den Burg. wordt verzocht niet op Maandag 2e Pinksterdag hun vuilnisvaten klaar te zetten doch op Dinsdag daarop volgend. Texel, 28 Mei 1952. De Directeur van Gemeentewerken te Texel, (Ir. J F. KIPPERMAN) ONDERWIJSNIEUWS Mej. A. G. Potjewijd, onderwijzeres aan de o.l. school te Oosterend, staat no. 2 op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan een o.l. school te Den Helder Het wederom rijk verzorgde program ma, dat ook dit zomerseizoen weer op Texel zal worden gehouden onder au spiciën van de VVV Texel, wordt he denavond door Texels Fanfarecorps ge opend. De laatste jaren was het zo, dat de belangstelling voor het optreden van eigen verenigingen met bepaald dende rend was. Wij hopen, dat Texels Fanfa re vanavond veel publiek krijgt. Het verdient onze belangstelling en blijken van sympathie ten volle, want vorige week is dit corps immers naar de ERE- AFDELING gepromoveerd! Daaruit volgt dut de muziek uitstekend is en de mu ziekliefhebbers een genotvolle avond wacht. Een grote opkomst kan als een huldiging van dit succesvolle gezelschap worden beschouwd. Om kwart voor aoht begint de muzi kale rondgang door het dorp. Wij hopen, dat de kinderen beneden de 12 jaar al leen toegang tot het Park hebben als zij onder geleide zijn en dat tijdens het concert nu eens niet gewandeld wordt en bezoekers eerst na het beëindigen van de diverse nummers worden toegelaten. Programma 1. West Frisia, mars, Jos de Klerk 2. Si j' etais Roi. ouverture, A. Adam, arr. J. Bouchel 3. Ie Straus Walsen Potpourri, Adr. J. Maas 4. Maryse, petite ouverture, A Delbee 5. Berceuse, concertwals, E. Dewaele 6. Elsinore, ouverture, P. B. Bisselink 7. 2e Straus Walsen Potpourri Adr. J. Maas 8 Tancrède, ouverture, Rossani, arr. G. Gadenne 9 Enter Nous, mars, S. P v. Leeuwen de'echte kauug0™

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1