c D m Fa. KI. Boon Zn. J. G. SUURHOF Aanbesteding Kaasdoek Wij drukken voor U: DRUKKERIJ TEXELSE COURANT Dokter Swart geeft enige inlichtingen voor wie in Nieuw-Zeeland wil gaan boeren H.H. PLUIMVEEHOUDERS, de eieren worden door ons ter plaatse gewogen en direct uitbetaald. DE GEUS, Eierhandel, Heerhugowaard. Zaterdag 7 Juni GESLOTEN H. Gomes Verzamelen Duizendguldenkruid-zaad koopt na de oogst: Fa. FRANS ZEGEL Kz. Dokter Feikema Donderdag 5Juni GEEN SPREEKUUR arbeider VERGADERING Wie nam vrachtauto hooigewas MODERN Z0MERT0ILET Rubbercaisct Het fotoseizoen is ingezet Camera en film v.h. Langeveld De Rooy Verhuizing Opslag meubelen Emigratie-verpakking Ver. Texelse Beurtdiensten Morgenavond spreekt in „De Oranjeboom" 2 ons Lunchworst 70 cent iBCONE steeds 't nieuwste, steeds Uw voordeel N.V. Goederenhandel PH. VLESSING Een paar weken geleden ontving ik 'n brief van de heer Sijb Eelman, „de Spie kerkoning", maar omdat er als afzender alleen maar opstond: „de Spiekerkoning over heel de wereld bekend", antwoord ik maar in de Texelaar, want ik was bang dat een brief, geadresseerd aan „Sijb de Spieker" - Holland, toch wel niet te recht zou komen. Nu, in de eerste plaats heb ik uw brief ontvangen ofschoon u niet wist of het adres juist was. Maar op de vraag of u Texelse lammeren naar N.-Zeeland kunt leveren, moet ik u tot mijn spijt antwoorden, dat dit niet mogelijk is. Er is nl. een invoerverbod voor alle vee vanwege mond- en klauwzeergevaar. Mond- en klauwzeer is hier nog nooit voorgekomen, zomin als runderhorzel. Maar aan de andere kant dalen de scha- penprijzen hier sterk door de daling van dé wolprijzen en het gebrek aan scheeps- ruimte voor het verzenden van bevroren Sahapen- en lamsvlees. De wol geldt thans f 2,00-f 2,50 per kg en op de laat ste verkopingen was er geen sprake meer van ?eer hoge prijzen voor stamboek- rammen, terwijl de oude schapen voor de dood niet meer dan f 10-f 12 opbrach ten. Wanneer u jonger was wilde u wel gaan boeren in N.-Zeeland; nu dat is ook gemakkelijker gezegd dan gedaan. Boer derijen zijn er genoeg te koop, maar door de lage productieprijzen heb je een ta melijk groot bedrijf nodig en het daar voor benodigde kapitaal heb je nog niet één, twee drie bij elkaar, want Lieftinck zorgt wel dat je niet te veel mee krijgt en hier is het leven 30 pet. duurder, dan in Holland, zodat je het niet vlug bij el kaar kunt sparen ook. Vorig jaar zijn de grondprijzen door de hause in de sahapen erg omhoog ge gaan. Er wordt nu in het Zuiden betaald f 800 tot f 2000 per ha., naar gelang de kwaliteit en de ligging van de grond. Voor onontgonnen grond met kreupel hout, boomstronken en moerasplekken met sporten, wordt zo'n f 100 per ha. be taald, maar daar komt heel wat bij voor dat het ontgonnen is en gedraineerd en dan is er nog geen huis bij ook. Op het Noordeiland liggen de grond prijzen hoger dan hier, maar het land is daar beter onderhouden. Hier in het Zuiden zien vele weilan den paars van de bloeiende stekels; de schapen zijn er vaak niet meer in te vinden. Na de bloei stuift het distelzaad bij droog weer en wind vaak zo sterk, dat het aan een sneeuwbui doet denken. De gewone stekel hier Canadian thist le genaamd komt voor en daarnaast 'n 2-jarige de scots thistle. Vooral de laatste was door maaien voor de bloei gemakkelijk klein te krijgen, maar op dergelijke karweitjes zijn ze hier niet erg gesteld. Bij een boer, waar je in het land langs de paadjes door de stekels moest lopen, zei ik: „nu je hebt maar 'n knappe bouw stekels van 't jaar". Ja, zei hij, weet je wat de oorzaak daarvan is, dat komt alleen van die verrekte koemest. Sinds die tijd gooide hij ze ze ker nooit meer over het land want bij de melkschuur lag ze wel een meter iioog! Bornwormkruid komt ook veel als onkruid voor en geeft als er weinig gras is wel vergiftiging bij koeien, sahapen zijn er niet gevoelig voor. De drainage laat in de lagere en vlak ke stukken ook veel te wensen over. In het bouwland is het door de ongelijke stand van het gewas duidelijk te zien, op de verzopen plekken groeit bijna uit sluitend wilde spurrie, in het weiland sporten. De betere boeren draineren wel, maar ieder draineert op z'n eigen houtje zonder enig systeem. De drai- neerbuizen zijn 2 a 3 maal zo wijd als bij ons en worden zonder turfmolm in de greppels gelegd, soms met wat stro over dekt. Door diepwortelende gewassen als lucerne, raken ze daardoor wel verstopt. Shows en springconcours. In de zomer worden veel tentoonstel lingen gehouden, gecombineerd met soringconcours en als speciale attractie het berijden van onbeleerde paarden en van stieren. Op de shows komen zeer goede dieren maar de gemiddelde kwaliteit speciaal van het rundvee en de paarden, staat lang met op het Nederalandse peil. Er zijn veel dieren bij waarmee een fokker behoorde thuis te blijven, omdat ze toch geen kans maken. Ook zijn er klassen voor niet-stamboekdieren en voor de kruisingen. De meeste veehouders heb ben hier op enkele goede fokkers na geen vastomlijnd fokdoel. Het zijn koeienmelkers en geen fokkers. Aan het eind van de show wordt een rondgang over het terrein gemaakt met alle be kroonde dieren met de muziek van de doedelzakband voorop. Deze doedelzak spelers zijn gekleed in kleurig-nationaal Schots costuum, geruite rokjes, de tarlan over de schouder, mutsen met korhoen- derveren en de leider een hoge beren muts; de man van de grote trom heeft een pantervel om waarvan de kop hem op de rug hangt. De doedelzakmuziek is vrij eentonig en daardoor is de spelende band veel meer een lust voor het oog dan voor het oor, volgens mijn begrip. Voor de jeugd wordt een aparte show gehouden, waar ze door hen zelf opge fokte kalveren, lammeren, honden en pluimvee kunnen vertonen. Na de prijs- uitdeling wordt explicatie gegeven, waarom het ene dier beter is dan het an dere en worden eventuele opfokfouten besproken. Als slot wordt springcon cours en hardrijden voor kinderen op ponnies gehouden. Wat het melkvee betreft heeft de vee export niet zo veel te betekenen, daar er onvoldoende werkelijke kwaliteitsdieren aanwezig zijn. Voor schapen en de slachtveerassen ligt dit anders en vooral voor stamboekschapen worden wel hoge re prijzen besteed dan voor stamboek- rundvee. Voor de werkelijke ver betering van de melkveerassen is men nog steeds aangewezen op import van Engeland en Australië. Ik acht .het daarom voor Nederland van groot be lang zo spoedig mogelijk uit de runder- tbc te komen en de mond- en klauwzeer- entmg verplichtend te stellen, want on ze veehouderij moet de richting in van het fokken van een kwaliteitskoe en het leveren van kwaliteitszuivelproducten. Men krijgt dan een unieke plaats op de wereldmarkt, hoeft niet te concurreren met landen als N.-Zeeland, die een grof- massaproduct leveren. Dit is hier ook het geval met de zuivelproducten. Boter, kaas en wat gecondenseerde melk wordt hoofdzakelijk voor import naar Enge land gemaakt, waarom een vaste, tame lijk lage prijs betaald wordt. Maar hier door is er geen prikkel om naar andere landen die beter betalen, maar ook ho gere eisen stellen te exporteren. Een proefleverantie van boter naar Zwitser land mislukte omdat Zwitserland ge wend is aan ongezouten boter, de N.- Zeelandse gezouten boter met verkoos. Men maakt ook voor binnenlandse con sumptie geen fijnere producten als ge homogeniseerde melk, yoghurt, kinder voeding of chocolademelk; de decentra lisatie en de kleine fabrieken werken dit ook in de hand, maar de hoofdzaak is het conservatisme en de gemakzucht, eigenschappen die niet alleen in het zui velbedrijf aanwezig zijn. De meeste fabrieken laten ondermelk en wei in de rivier lopen voor zover de boeren het niet terughalen. De varkensmestcrij. Op het N.-eiland worden nogal wat varkens gemest met ondermelk, maar de gemiddelde huisvesting en voeding is zo slecht dat 25 pet van de geboren big gen sterft voordat ze slachtrijp zijn en 60 pet. van alle ziekten bij varkens te wijten is aan slechte voeding en huis vesting. Op de meeste bedrijven wordt uitsluitend wei en ondermelk gevoerd die in een tank wordt gepompt cn van daar door leidingen in de bakken loopt. De varkensprijzen: f 1,- voor de zware en f 1,40 voor de lichte per kg geslacht gewicht, zijn niet in verhouding tot de hoge graanprijzen en maken de varkens- mestenj niet erg aanlokkelijk In boekjes over N.-Zeeland lees je steeds over de strenge Zondagsheiliging. Nu je kunt zeggen, op Zon- en feestda gen is het de dood in de pot, winkels en café's zijn op Zaterdag en Zondag alle maal gesloten, uitgezonderd de^ achter deuren van sommige café's. Op Zaterdag gaat men naar de racen en op Zondag vervelen ze zich zo stierlijk, omdat er dan geen racen zijn, dat ze dan allerlei werkjes opzoeken om zich te vermaken, zoals hooibalen, schapen scheren en de veearts opbellen. Laatst sprak ik met iemand over de diverse godsdienstige richtingen in N.-Zeeland en hij vertelde mij, dat er behalve Anglicanen, Presby terianen, Roomskatholieken en Metho disten ook nog 7e dags Adventisten wa ren. Wat is dat nu voor een richting, vroeg ik hem. Nu dat zijn mensen die Zondag op Zaterdag houden. O, zei ik, dan behoort zeker half N.-Zeeland tot die richting want op Zaterdag nemen ze vrij en op Zondag zitten ze op de maaimachine. Het onderwijs. Het onderwijs is ook totaal verschil lend van Nederland. Op enkele punten vooruitstrevend wat betreft handenar beid voor de jongens en kooklessen voor de meisjes, verplicht onderricht in zwemmen en medisch en tandheelkundig toezicht op de scholen. Maar aan de an dere kant regeert de onderwijzer nog met de plak, die in Nederland denk ik wel 100 jaar geleden werd afgeschaft. Het onderwijs zelf staat ook niet op het Nederlandse peil. Er zijn kleine scholen met één onderwijzer in afgelegen stre ken dieniet meer dan totaal 10 a 12 leer lingen hebben. De onderwijzer heeft een autobus waarmee hij 's morgens eerst z'n leerlingen langs de grote weg op haalt. Ook op de HBS wordt nog met de „cane" (rottanstok) geregeerd en er wordt aan de jongens (de HBS is niet gemengd) ook les in schieten, marcheren met geweren en kennis mitrailleur en pantserwagen gegeven. De kinderen op middelbare scholen dragen verplicht uniform, voor iedere school verschillend. Dat uniform en het marcheren doet je aan Duitsland den ken, als je daar woonde, zou je zeggen: echt „Mofrikaans". (Wordt vervolgd.) TEXELAABTJES. Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,G0; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Tuinbank (lattenbank) met ijzeren ondeistel ter over name gevr. Brieven met prijsopgave onder no. 226 bur. van dit blad Beste biggen te koop W Jannes, Eierland Te k. 35 rode Islander hennen (jong) en een Oldenburger paard (3 jaar oud) Bakker, Waalderstraat Te k. 1 p. voetbalschoenen m 42, woordenboeken Fr., D., E Ned en aantal studieboe ken. A. Bakker, „Spyk", Den Hoorn Te k. partij asbest golfplaten met nok ken Oudeschild 140 Eerste Pinksterdag werd tot onze grote blijdschap een Zoon geboren, die wij noemen Arie Gustaaf B. BUYS-Waldus D. BUYS De Cocksdorp, 1 Juni 1952 Tijdelijk adres: Huize „Maris Stella". P. J. Hoogenbosch en A. J. G. v. Amerongen hebben de eer U kennis te geven van hun voor genomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats vinden op Donder dag 19 uni om 9.30 uur in "de Parochiekerk van de H. Jozef te Zeist. Texel, Westermient B 142 Zeist, Bothalaan 38 Gelegenheid tot feliciteren op 15 Juni, Westermient B 142 en te Zeist op de trouwdag van 2 4 uur. Toekomstig adres: Duinweg, Der. Burg, Texel Hans de Graaf en Nel Jansen hebben de eer mede namens wederzijdse ouders kennis te geven van hun voorge nomen huwelijk cn hopen het H. Sacrament te ont vangen in de Parochiekerk van de H. Joannes de Do per te Wateringen op Dins dag 24 Juni 1952 om 9 30 uur Het H. Misoffer zal daarna tot hun intentie wo den opgedragen om Gods ze gen over hun huwelijk al te smeken. 29 Mei 1952 De Cocksdorp C 104 Wateringen Plein 6 Toekomstig adres „Veldzicht", De Cocksdorp Gelegenheid tot leliciteren De Cocksdorp 15 Juni Wateringen 24 juni de gehele dag Petroleumhandel Insulinde Koffie en Thee Zendt vroegtijdig Uw advertentie in. ROKKEN PANTALONS Burgemeester en Wet- houders van Texel zullen J op Woensdag 18 Juni 1952 j des voormiddags te 12 uur ten Gemeentehuize te Den Burg in het openbaar trach- ten aan te besteden: het uitbreiden van de School voor Christelijk Volks onderwijs aan de Wilhelminalaan te Den Burg, met I lokaal, fietsenbergplaais, centrale verwarmingskelder, kamer voor het Hoofd enz De aanbesteding zal geschieden in massa en in percelen Aanwijzing v ndt plaats op Woensdag II Juni 1952 des namiddags te 2 uur op het bouwterrein. Bestek en tekeningen zijn te verkrijgen bij het Bureau Gemeentewerken te Den Burg, Texel, tegen betaling van f 7,50 per stel; indien per post moet wor- I den verzonden f0,50 meer. Bij ongeschonden inle vering op de dag van aan besteding wordt f5, terugbetaald. Texel, 31 Mei 1952. Burgemeesters en Wei houders van Texel, De Koning, Burgemeester P. Beemsterboer, Secretaris Zaadteelt en Zaad handel Gebroeders van Beusekom, Westerkade 110 2 te UTRFCHT. Telefoon 13131 Aanbieding-n met m nstcr te richten aan boven staand adres. Dagelijkse sneldienst^Tfoor geheel Nederland Service-stations in alle grote steden.. Agentschappen overal in Nederland. AGENTSCHAP VOOR 1 FXEL GROENEPLAA1S - DEN BURG Direct gevraagd wegens ziekte een door |nh. de Graaf De Cocksdorp Cl04 ais u)y Vu) costoum P.A.Vervoort» "DEN BURG-TEXEl Witte Kruisweg 7, Telefoon 302. Donderdags bezorgd. Zaterdags terug. Mededeling aan H. H. Pluimveehouders Wij zijn in gelegenheid Uw eieren wekelijks, regelma tig al te nemen tegen 4 ct. per kg. boven Ve Ce veilingprijs Verdere inlich tingen kunt U bekomen Maandag 9 |uni as. in Hotel Texel tussen 8 en li uur Grete Pluimveehou- pers hebben voorkeur. DE GEUS, Eierhandel, Heerhugowaard Droge schuurzolder TE HUUR voor Meubelopslag Kooiman, Schoononrdw 11 Telefoon 138 Den Hoorn, Telefoon 22 Ned. Vereniging tot Bescherming van dieren op Donderdag 5 I uni a s. Opkomst dringend gewenst voor leden en belangstel lenden in Hotel De Zwaan. Aanvang 8 uur. Zondagavond mijn jas mee uil Casino (Alpino in de zak) Gaarne terug. K. Bonne, De Koog K 23 TE KOOP Ford A half Ion, wil ook ruilen. KOOIMAN, Schoonoordweg II, Telefoon 138. Te koop 3 ha Jac. de Visser P. H. Polder H 17 t Bij een Beauty form hoort een „BEAUTYF0RM" Alleen de Bijenkorf verkoopt ze DEN HELDER liggen voor U klaar bij Parkstraat 10 - Den Burg Voor Den Burg - Schildereinde '5 - Telefoon 85 Rijkslandbcuwwiaterschool te Schagen Aangifte van nieuwe leerlingen kan geschieden bij ondergrteker de lol uiteilijk I Juli a s. De Directeur, Ir W T Rinsema Onze driedaagse reclame is Donderdag, Vrijdag en Zaterdag De Texelse Slagers -X- Rekeningen (los of in bloes) X- Bonboekjes X- Doorschrijfblocs X- Briefpapier X- Enveloppen X- Systeemkaarten X- Staten en Lijsten X- Loonzakjes X- Monsterzakken X- Labels DE PRIJS VALT U MEE In de Inconé kousen-,.Juwe len -sene" brengen wij U thans de ideale oplossing voor het kousenprobleem: Anderhalf paar. Eén paar met één reservekous. Eén kous direct ter vervanging bij dc hand. HeL voordeel is zeer belangrijk, l daar de practijk heeft uitge wezen, dat de „Triangel" twee maal langer meegaat dan een normaal paar. En men schaadt geen ander stel als men, zoals tot nu toe gebruikelijk was. een kous van een tweede paar benutte. i3 kousen), prachtige gomtndordo nylons mot ochto naad. lang model en extra elastisch Uiterst voordelig, slechts Den Burg - Texel - Tel. 20- Het is een Nederland zaak

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3