2 wartsjexelsin het harL, Rapporl waterleiding nog steeds niet gereed! Bevorder oevoraer -V, 1 UW eetiust en Mietfy 5 De Texelse Vroedschap zond telegram naar Den Haag Gemeente koopt geen kat in Je zaki WEK DE GAL IN UW LEVER OP verkwikkende TEXELSE'^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Verschijnt Woensdags en Zaterdags. ZATERDAG 7 JUNI 1952 BURGEMEESTER DE KONING moest onze Vroedschap Woensdagmiddag de teleurstellende mededeling doen, dat het Instituut voor Drinkwatervoorzie ning telefonisch had bericht, dat het rapport, waarop de gemeente Texel nu al zo lang zit te wachten, nog niet gereed is gekomen. „In Maart had men mij be loofd, dat het rapport half April in ons bezit zou zijn. Wij hadden telegrafisch om inlichtingen verzocht. Door allerlei omstandigheden het bijwonen van be langrijke congressen etc. was het de heren tot hun spijt nog niet mogelijk ge weest het rapport gereed te maken", aldus de voorzitter. Wij menen ons te herinneren, dat dit rapport reeds in November van het vo rige jaar gereed zou komen! Geen won- der dus, dat de gehele Vroedschap zich als één man achter het voorstel van de voorzitter plaatste om een motie in te dienen. De inhoud daarvan luidde als volgt: Aan Rijks Drinkwater, Den Haag. De Raad der Gemeente Texel, op he den in vergadering bijeen; met grote te leurstelling kennis genomen hebbende van de mededeling, dat het ten tweede male mislukt is tijdig voor de vergade ring te beschikken over het rapport in zake de aanleg van een drinkwaterlei ding op Texel, dringt er met klem op aan, het gevraagde rapport binnen zo kort mogelijke tijd aan het Gemeente bestuur uit te brengen; besluit deze mo tie telegrafisch ter kennis te brengen van de Directeur van het Rijks Instituut voor Drinkwatervoorziening; en gaat over tot de orde van de dag". Wethouder Hin merkte terecht vol ver ontwaardiging op, dat op Texel ten aan zien van de drinkwatervoorziening van een Middeleeuwse positie sprake is. Een tank water kost de particulier 8 gulden per kubieke meter". De voorzitter zegt, dat de schoolarts de kwestie van het drinkwater het urgentst van alles acht te. In Oudeschild, waar het welwater niet geschikt is als drinkwater, is de toe stand wel het ergste. De heer Roeper noemde deze aangelegenheid een van de allerergste vraagstukken. „Het is ten hemel schreiend", zei hij. Wethouder De Waard zei, dat aan bieding van het rapport nu al voor de derde keer is uitgesteld! De heer Was senaar betoogde, dat de Raad met dat telefoontje geen genoegen moest nemen. Hierop werd genoemde motie opge steld en verzonden. Heel Texel zal zich er over veiheu- gen, dat onze Vroedschap deze dringen de kwesties met de grootste voortva rendheid aanpakt. Texel is de enige ge meente in N.-Holland, die het nog steeds zonder een drinkwaterleiding moet stel len. Het is onbegrijpelijk, dat men van Hogerhand ons eiland en zijn bewoners maar laat voort modderen! Regelmatig krijgt onze redactie allerlei keurige ge- schnftjes van de Voedingsraad, tips zus, en tips zo, de huisvrouwen voorlichtend hoe men een smakelijk en voedzaam ge recht op tafel brengt. Wij kunnen de Voedingsraad mededelen, dat zijn ad viezen inzake het bereiden van een ver rukkelijk soepje het Marsdiep niet be hoeven te passeren: de bouillon-achtige vloeistof welke wij in regenbak en wel put verzamelen bevat reeds van alles! Maar goed, dat de ogen der eilandbewo ners tevens niet de functie van mi croscoop kunnen uitoefenen. Wij hopen dan ook, dat Texelaar en toerist binnen afzienbare tijd dankbaar gestemd kunnen getuigen: „Het drink water is (weer) best!" ten zorgen, want de gaten zijn zo groot, dat enige voorzieningen al belangrijk kunnen zijn! De heer Wassenaar hoopte, dat deze laan nog voor het seizoen in een betere positie zal worden gebracht. Alvorens werd overgegaan tot de be noeming van „een gemeente-arbeider, in het bijzonder belast met schilderwerk", verklaarde de heer Timmer in principe tegenstander te zijn van deze benoeming, omdat hij hierin een beknotting ziet van het vrije bedrijf. De heer Keijser sloot zich bij deze zienswijze aan. De stemming heeft de volgende uit slag: 8 stemmen op de heer M. Hooge- steger, 1 stem op de heerW. van Enge len en 2 blanco. De heer Hoogesteger was dus benoemd. Wij meldden reeds, dat B. en W. voor stelden om het vastrecht, der aanslui tingen bij de TEM, de meterhuur en de vergoeding voor het onderhoud der lan taarns door de TEM met 25 pet. te ver hogen en dat voor kleinkracht met 15 pet Op voorstel van de heer Bruin werd besloten hen die steun ontvangen krachtens de Noodwet-Drees vrij te stel len van de verhoging. Dit besluit ligt geheel in de lijn der ministeriële aan wijzing. De heer Hm brak een lans voor spoe dige aansluiting van de onrendabele ge bieden. De boeren in deze onrendabele gebieden kunnen veelal geen personeel krijgen omdat de woningen van stroom zijn verstoken. Het arbeidersgezin heeft dan'immers niets aan zijn electrisehc ap paraten, zoals wasmachine, strijkijzer, lampen, enz. De heer De Waard was ervan over tuigd, dat de Commissarissen van de T. E.M. zullen doen wat mogelijk is. De voorzitter zag de voorgestelde instelling van een fonds, waaruit gelden voor aan sluiting der onrendabele gebieden kun nen worden geput, als de enige juiste methode. De heer Bruin stelde voor propaganda te maken voor het electrisch koken. De heer De Waard: Hoe meer stroom wordt afgenomen, hoe goedkoper de stroom wordt. De heer Wassenaar merkte op, dat velen de apparaten niet doelmatig gebruiken. Hij zou willen zien, dat de TEM gelden opnam ten behoeve van de aansluiting der onrendabele gebieden. De Raad ging hierna zonder hoofdelij ke stemming aceoord met het voorstel tot verhoging der tarieven, alsmede de vaststelling van de balans per 31-12-50 en de verlies- en winstrekening over '50 der TEM. waarna men accoord ging met het voorstel de Directeur der TEM een machtiging te verlenen tot het aangaan van een geldlening, groot f 25,000. Bij de overdracht van diverse bouwter reinen aan de Woningbouwvereniging „Texel", stelde de heer Van der Vis voor om de weg ten Zuiden van de Brink meteen door te trekken. De overige agendapunten (zie Texel se Courant van 31 Mei jl.) werden eveneens vlot doorgehamerd. 65e JAARGANG. No. 6637 Even over half drie opende de voor zitter de vergadering met een woord van welkom en de mededeling, dat de heer Daalder bericht van verhindering had gezonden. Binnengekomen was een goedkeuring van Ged. Staten inzake de grondver- koop aan de heer Fr. Zegel Kzn., ten behoeve van zijn woning aan de Minis ter Ruisweg te De Koog Voorts gingen Ged. Staten accoord met het voorstel tot verhoging van de presentiegelden voor de raadsleden; deze zijn thans op f7,- gebracht. Het verzoek van de heer Dalmeijer tot aanleg van een tussenpad achter zijn woning aan de Warmoesstraat moest van de hand worden gewezen. Inwilli ging bleek practisch met uitvoerbaar. Dat binnenkort de rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuw gymlokaal mag worden verwacht, noemde de voor zitter een grote verrassing. De bewoners van de Houtvester Boodtlaan te De Koog klaagden in een schrijven over de slechte toestand waar in genoemde laan zich bevwidt. De Raad besloot zo spoedig mogelijk met Staats bosbeheer te gaan praten. Wethouder De Waard zei, dat de gemeente eventu eel een bijdrage zou kunnen leveren in de kosten van verbetering; voor overna me van deze weg voelde niemand. Voor de percelen wordt aan de „Staat" recht van uitweg betaald, het is dus redelijk, dat de „Staat" voor een deugdelijke weg zorgt! Voorzitter: Als wij geen succes bij het Staatsbosbeheer boeken, zullen wij zelf voor een provisorisoh herstel moe- Rondvraag. De heer Van der Vis drong aan met de meeste spoed over te gaan tot de plaat sing van een waterpomp te Oost. De heer Wassenaar zag in de P.H. Polder een gelijk urgent probleem (bij Zeewijk). Ook die pomp verkeert in slechte staat. De heer Dros zei, dat hetzelfde geldt voor die aan de Slufterweg. De heer Timmer drong aan op het plaatsen van borden ter bevordering van de verkoop van gemeentelijk bouwter rein. Voorzitter zei: Wie bouwgrond nodig hebben komen onmiddellijk bij ons. Wij kunnen de bouwgrond zo kwijt, wij hoeven geen reclame te maken! Overigens gaf de voorzitter toe, dat het plaatsen van borden op gemeentelijk bouwterrein te De Koog inderdaad zijn nut kon hebben. (De heer Wassenaar merkte op: „We kunnen beter bordjes plaatsen met het opschrift: Hier wordt straks bouwterrein gevorderd"....) De heer Roeper was verrukt over zijn be-' zoek aan het Zuiderzeemuseum. Zoiets moesten we op Texel ook zien te krij gen. Kunnen wij het te restaureren pand Kogerstraat nr. 1 niet als museum be stemmen? De voorzitter vindt dit een goed idee en zou in dit pand dan een ty pisch Texels interieur willen inrichten. De heer De Grave wees op de moeilij ke bestrijding van brand in gebieden, waar men verstoken is van bluswater. Plet graven van brandputten op de vele hiervoor in aanmerking komende plaat sen leek hem een kostbaar object. Hij vroeg of er geen andere mogelijkheid BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 Mei t.m. 5 Juni 1952 Geboren: Arie Gustaaf zv Dirk Buijs en Bieuwkje Waldus Ondertrouwd: Cornelis Winkel en Maatje van Egmond. Jan Johannes van Leeuwen en Petronella Jannetta Bruin. Bernardus Hendrik Hoogenbosch en Theodora Bakker. Getrouwd: Gene. Overleden: Antje Eelman, 76 jaar, eohtgen. van Jan v.d. Vis. Cornelis Krij- nen, 57 jaar, echtgen. van Adriana Tom- pot. Gevonden voorwerpen: 1 heren portemonnaie, 1 damesvulpen, 1 gebreid kindervestje, 1 tasje, 1 wit schort, 1 ceintuur (regenjas), 1 groene muts, 1 rood kinderjasje, 1 capuchon, 1 jasje, 1 pullover, 2 schoppen (kinder), 2 alpinomutsen. INGEKOMEN PERSONEN Hiltje Bakker v. Soest, Soesterbergse- straatweg 125 n. K 30. Gerardus W. van Bijsterveld v. Eindhoven, Heemskerk straat 23 n. E 4 (en echtg.) VERTROKKEN PERSONEN Andreas M. de Vries v. Schilderend 64 n. Beverwijk, Keesdelfsweg 3. Jan B. van Zon, v. Weststr. 26, Oosterend n. Zaandam, Pr. Hendrikplantsoen 8 (met gezin). ZITTING CONSULTATIEBUREAU. De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau is bepaald op Woensdag 18 Juni in plaats van Woensdag 11 Juni. STEUNT „HET HOOGELAND" Ten bate van het werk dezer zo be langrijke instelling, die niet alleen vele losgeslagen medemensen tot waardige burgers tracht te reclasseren maar ook li chamelijk en geestelijk onvolwaardigen, alleenstaande personen, a-socialen, enz. enz., liefderijk verzorgt, wordt op 10 en 11 Juni op Texel gecollecteerd. Steunt dit prachtige werk! (Zié adv.) WIE WINT DE BEKER? Voor handballend Texel belooft de 8e Juni een belangrijke dag te worden: 88 wèl-getrainde dames gaan dan op het sportveld van S.V. De Koog de strijd aanbinden om het bezit van de Wissel- beker, welke vorig jaar door GDS ge wonnen werd. Hier volgt het program ma van deze „serie-dag-handbal": GDS 1Zeemeeuwen 2, 11 uur Zeemeeuwen 1Den Hoorn 1, 11,40 uur S.V.O. 1—S.V.C. 1, 12,20 uur S.V.K. 1—G.D.S. 2 1 uur. BEGIN VAN DUINBRAND Woensdagmiddag werd De Koog op geschrikt door de brandweersirene. Er was een duinbrandje ontstaan achter het zomerhuis van de familie J. Boekei, ter hoogte van het slag langs „Op Duin". De familie Groen, die in de duinen kam peerde, had de brand ontdekt en terwijl zij alles op alles zette om het vuur te blussen, alarmeerde mevr. Boekel-Keij- ser de brandweer, die binnen 3 minu ten ter plaatse was en het vuur, dat ge lukkig nog maar een 10-tal vierkante meters had verteerd, met zand wist te doven. De brandweer van Den Burg ar riveerde even later ook. Vermoed wordt dat de brand is ont staan door een brandende sigaret! HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van J. Vermeulen Ezn., Juli- anastraat 3, Oosterend, Texel, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie B. nr. 2373 ged. een timmermanswerkplaats voor machinale houtbewerking te mo gen oprichten, door hen is verdaagd tot opbepaalde tijd, op grond dat van het Districtshoofd in de 6e Arbeidsinspectie te Haarlem nog geen bericht is ontvan gen, of de inrichting, voor zover zulks kan blijken uit de in artikel 5, sub 1 en 2 der hinderwet bedoelde stukken, zal voldoen aan de eisen, krachtens artikel 6 der Veiligheidswet 1934, gesteld. Texel, 5 Juni 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER SCHADE BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat eventuele verzoeken om scha devergoeding, ontstaan door militaire oefeningen, schriftelijk moeten worden ingediend bij de Commandant der rijks politie te Den Burg, uiterlijk binnen 24 uur nadat de schade werd geconstateerd. Te late indiening van zodanige ver zoeken heeft ten gevolge, dat geen scha devergoeding wordt toegekend. Texel, 3 Juni 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. was tot bestrijding van brand. De voorzitter hoopte, dat Texel nog eens in het bezit komt van een rijdend nevel- spreidingapparaat. Ten slotte werd het woningnoodpro bleem nog eens onder de loupe geno men naar aanleiding van een moeilijke kwestie. Er bleken méér moeilijke-kwes ties te zijn. De heer Hin zei hartgron dig: „Wij zullen de dag zegenen, waarop wij de woningcommissie niet meer nodig hebben!" Wie Woensdagmiddag omstreeks vier uur een blik had geworpen in de Raad zaal zou in eerste instantie stellig de vraag hebben gest.eld of hij een boelhuis in plaats van een plechtige zitting van onze Texelse Vroedschap in het vizier had: U moet nl. weten, dat de volijveri ge bode ineens opdracht kreeg een vuil- FILMNIFUWS „OP STAP NAAR RIO" „Op stap naar Rio" met Bing Crosby, Bop Hope, Dorothy Lamour. Bob is een voortreffelijke komiek, uiterst beweeg lijk en daardoor verrassend dwaas en onwapenend gek Te zamen met Bing Crosby vormt hij een goed duo, dat een reeks dwaasheden weet te brengen op een wijze, waaraan men plezier zal kun nen beleven. Dorothy Lamour vertegen woordigt nog altijd uitsluitend de gla mour. „DE SLAGBOOM" De bewoners van een klein dorp in het gebied van Triest leven in rust en vrede, tot op een kwade dag een inter nationale commissie verschijnt, die be last is met het aangeven van de nieuwe grens tussen Italië en Joegoslavië. De scheidingslijn tussen de twee landen, zoals deze aan conferentietafels werd vastgelegd, blijkt dwars door de dorps gemeenschap te lopen. De bevolking moet binnen 12 uur beslissen, tot welke nationaliteit zij wil behoren. Daarna wordt de grens hermetisch gesloten. Onder de kinderen en de volwassenen ontstaat een groeiende haat en twee dracht Als de kinderen na een ongeluk de grenspaal verwijderen, ontstaat gro te beroering onder de volwassenen aan weerszijden van de grens. Bij een ge vecht tussen twee tegenstanders in de politiek en rivalen in de liefde, valt een schot, dat de spanning in het dorp tot een uitbarsting doet komen. Een ver dwaalde kogel treft een kind... en rondom dit onschuldig slachtoffer ko men de gemoederen tol bedaren. Necrlands Nieuws. O a Restauratie van de St. Laurens- kerk te Rotterdam begonnen. Eerste steenlegging door H.M. de Koningin. De haringvloot gereed voor de jacht. Het Koninklijk Paar bij de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal. De Olympische Dag 1952 Buitenlands Nieuws. O.a.: Prins Bernhard in Glasgow. Ge orgische dansgroep treedt op in Moskou. Nederland uitgeschakeld voor de Davis Cup. VOLKSDANSDEMONSTRATIES De Volksdansgroep „Texel" houdt dit seizoen negen demonstraties: 10 Juni op het havenplein te Oudeschild, 24 Juni op het Parkeerterrein te De Koog, 28 Juni in het Park te Den Burg, 1 Juli te Oosterend, 8 Juli te De Waal; 15 Juli te Den Hoorn, 22 Juli te De Koog, 29 Juli te De Cocksdorp en 27 Augustus te De Koog. Texelse Boysnicuw*. Zondag speelt Boys 1 thuis tegen Hel der 3 voor het Jubileumkruis. Dit is een zware opgaaf, Boys. De adsp. gaan Zondag a.s. naar de adsp. dag in Alkmaar. Zorg, dat je te nue in orde is. De elftallen zijn in het kastje békend gemaakt. Handbalnieuws Zeemeeuwen. Dinsdag speelde Zm. de eerste compe titiewedstrijd tegen GDS 2. Zm. won met 10-0. Zondag gaan we met 2 elftal len naar De Koog voor de seriewed strijden. Is iedereen present? We wensen onze vereniging geluk met de terugkeer van twee oud-leden. S.V. Ousterend. Hedenavond 8 uur speelt het 2e thuis tegen De Koog 2. Komt op tijd! Het le speelt voor het Jubileumkruis uit tegen HRC 4. Vertrek boot 10 uur. Elftallen in het kastje. Training: Woensdagavond 7 u. adsp. Donderdag 8 uur ouderen. Komt allen, het is nodig! S.V. De Cocksdorp Hedenavond om 8 uur belegt SVC een vergadering in Hotel De Hoop. Daar dit een bijzondere vergadering is, zijn leden en donateurs per convocatie op de hoog te gesteld. Heden is het 20 jaar geleden, dat SVC werd opgericht. Deze vergade ring mag dan ook door niemand ver zuimd worden. Toont dat SVC moreel nog goed is. Wij hopen vooral op de aan wezigheid van de ouders, welker kinde ren op de gym zijn, want de behartiging van de belangen der jeugd staat toch als voornaamste doel in onze vereni ging. Bezoekt dus allen deze bijeen komst. nisemmer boven op de tafel te plaatsen! De verschijning van dit voor een deftige groene tafel wel zeer onelegant voor werp stond in verband met de plannen om onze huisvuilophaaldienst volledig te doen aanpassen aan de eis des tijds. Het ligt nl. in de bedoeling om mèt de aan schaffing van een nieuwe vuilnisauto heel Texel van nieuwe, practische vuil nisemmers te voorzien. De ingezetenen behoeven deze niet onmiddellijk te be talen: het gemeenebestuur kwam met het voorstel om een jaarlijkse bijdrage voor de emmers in de reinigingsdienst te verdisconteren. De verhoging zal oo plm. f 1,50 per jaar neerkomen. De Vroedschap vond het een keurig idee en ging gaarne met het voorstel accoord. De ingezetenen worden feitelijk huurder; iedere emmer krijgt een stempel en een nummer. Het werk voor de ophaaldienst wordt door uniforme emmers vereen voudigd. Het monster had een inhoud van 33 liter, maar algemeen was men van oordeel, dat Texel meer gebaat zal zijn met een emmer van minstens 40 liter. U lult 's morifen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neern de plantaardige CARTER S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter sLeverpilletJes AFSCHEID MEESTER VAN ZON In het feestelijk versierde „Wapen van Amsterdam" kwamen Zaterdagavond vele ouders bijeen om afscheid te ne men van Meester Van Zon. Nadat mevr. Mantje, voorzitster der Oudercommissie, de aanwezigen wel kom had geheten, richtte zij zich tot de heer en mevrouw Van Zon en schet ste in hartelijke woorden de goede hoe danigheden van deze onderwijzer, die zich naar beste weten voor de kinderen had gegeven en bood namens ouders en personeel der o.l. school een fraai bu reauklokje aan. Ook een 4-tal leerlingen liet zich niet onbetuigd en bood onder KATHOLIEKE KEKKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zatredag van 6-7 u. biechtgel., om 7,30 lof t.e.v. Maria met rozenhoedje en toe wijding, na het lof nog biechtgel. Zon dag: Drievuldigheidszondag. Om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 u. communie-uit reiken en om 10 u. de Hoogmis. Om 7 u. lof t.e.v. het H. Hart. Donderdag om 7,30 lof t.e.v. het H. Sacrament. Vrijdag om 6,30 de gelezen H. Mis. Zaterdag geen biechthoren, na aankomst van de Jubi laris lof. Zondag a.s. Zondag o.h. octaaf van Sacramentsdag. Om 7 u. de gelezen H. Mis en om 9 u. de Plechtige Hoog mis uit dankbaarheid, 's av. 7 u. Danklof St. Marlhavereniging: Vrijdag: Annie Bakker en Nel Hin. Jgg| het opzeggen van een paar wensjes, Meester een bouquet en een bloemstuk aan. Nadat Meester ook namens zijn vrouw bedankt had voor het mooie cadeau en de ondervonden vriendschap op het dorp, werden de aanwezigen een kop thee en een koekje aangeboden. Met een hand druk nam men afscheid. j Vele goede wensen voor de toekomst vergezellen het echtpaar Van Zon op het verdere pad. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 26 Mei t.m. 1 Juni 1952: 57 kg schol f 0,44—f 0,20; 156 kg tong I,15-0,70; 24 ikg tarbot 0,70-0,70; 377 kg schar 0,20-0,16; 82 kg bot 0,40-0,20; 17 kg poon 0,26-0,18; 434 kg pieterman 0,55- 0,41; 3540 kg handelsgarnalen 0,60-0,43; 511 kg kruikels 0,20-0,20; 8 kg zalm 4,75- 4,25; 29 kg fint 0,67-0,18; 135 kg geep 0,95-0,70; 83 kg makreel 0,41-0,30; 61 kg diversen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 Juni op om 4,21, onder om 8,58. Maan: 14 Juni L.K., 22 Juni N.M. Hoog water ter rede van Texel: 7 Juni 8,21 en 8,56. 8 Juni 9,09 en 9,44. 9 Juni 10,01 en 10,31. 10 Juni 10,54 en II,18. 11 Juni 11,47 en 12 Juni 0,02 en 0,40. 13 Juni 0,53 en 1,36. Aan het strand is het ongeveer een 'iur eerder boog water a Zuivu en onismci uw uuio iUïï^CTllOC, mtl dc helder vloeibare .L UldliluiJ D D D. De jeuk bedaart, de J ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN ËB EÉ B IB HUIDAANDOENINGEN SSlW»MW»JÊW*

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1