Cjroen T'wa in het harL. DDD Voor Verleden en Toekomst -- Een nieuw Texels Museum? Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... „De Prius van Sind" Zij wonnen de seriedag handbal Al wat Uw huid "->PUROL*-* WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZATERDAG 14 JUNI 1952 65e JAARGANG. No. 6639 T EXE LS E® COU RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Zoals gewoonlijk heeft de Texelse Courant mij weer enkele genoeglijke ogenblikken bezorgd. Ditmaal was ik na lezing van het gemeenteraadsverslag zelfs bijzonder in mijn sohik. Want had de heer Roeper niet de gedachte ge opperd om in het oude huisje daar aan het begin van de Kogerstraat een muse um in te richten? En had de burgemees ter daarop niet met instemming geant woord en gezegd, dat er dan zeker een typisch Texel's interieur moest komen? Wij gaan op Texel vooruit, want einde lijk schijnt er enige belangstelling te ko men voor de geschiedenis van het eiland (al zou men dit niet zeggen na kennis neming van het betrekkelijk geringe aantal exemplaren dat van het boek „Texel, land en volk in de loop der eeu wen" op het eiland zelf werd gekocht). Texel's verleden is boeiender en afwis selender dan van enige andere platte landsgemeente in Noord-Holland of Friesland. Want, het oude- en vooral ook het nieuwe Texélse land hebben niet al leen een rijk geschakeerde geschiedenis, ook de geschiedenis van het water dat het eiland omringt is een verhaal vol kleur en leven. In het jaar 1810 had het eiland ca. 5000 bewoners, in 1890 was dit aantal opgelo pen tot 6000, omstreeks 1920 werd het getal 7000 bereikt en in deze tijd is men tot tienduizend bewoners gekomen. Dit betekent dus dat de bevolking van 1810 tot 1890 steeg met 20 pet., daarmede ver achterblijvend bij de gemiddelde bevol kingstoename van het land en dat van 1890 tot 1950 de stijging bijna 70 pet. be droeg. Toch vielen de inpolderingen van Eierland noch van Het Noorden noch van de Prins Hendrik Polder in dit tijd vak. Hoewel de oppervlakte van het eiland gedurende de laatste 60 jaar niet groter werd, had een zeer sterke bevolkingstoe name plaats. Allerlei oorzaken zijn hier voor aan te wijzen: de betere gezond heidstoestand, de geringere sterften, maar vooral de verhoogde bodemop brengst door een intensivering van land en tuinbouw en de vele verbeteringen in de veehouderij. Het is niet wel doenlijk om op deze plaats daar nader op in te gaan. Op dit gebied is nog enorm veel onderzoek mogelijk. Een onderzoek, dat tot heel merkwaardige resultaten zal kunnen leiden en dat de meest conserva tieve Texelaar ervan overtuigen zal, dat er op zijn eiland nog veel gedaan kan worden om het welvaartspeil omhoog te brengen. De gemeenteraad zag dit in door al enige jaren geleden toe te stemmen in een sociografisch onderzoek. De di recte aanleiding was toen het menings verschil omtrent de route van de Texel se boot. Natuurlijk bestaat dit menings verschil nóg, maar de kwestie is door de tijdsomstandigheden niet urgent meer. Is het daarom dat dit sociografische rap port nog steeds niet ter kennis van de gemeenteraad werd gebracht? Men heeft in de laatste raadszitting zijn mis noegen te kennen gegeven over het uitblijven van het rapport be treffende de drinkwaterleiding. Het schijnt dat bepaalde instanties nogal traag werken. Kom, waarde gemeente raad, zit ook eens achter dat andere rap port aan. Ook dan zal men ervaren, dat men de weg die Texel in de toekomst heeft te gaan van te voren verkend dient te hebben. Tegenwoordig maakt men niet alleen uitbreidingsplannen, d.w.z. bouw plannen die op een verre toekomst zijn gericht, ook vele andere plannen, dienen lang te voren vastgesteld te zijn. Als de geneigdheid bestaat, zoals op Texel ge lukkig het geval is, om in vooruitstre- Krabben en peuteren maakt de ■IJ.U.JA* kwaal steeds erger. De helder UitSlaCl vloeibare D.D.D. dringt diep in de porjén door zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN vendheid tot talloze verbeteringen te ko men, dan is er geen vuiltje aan de lucht en is het waarschijnlijk, dat de gehele bevolking daar in ruime mate de vruch ten van zal plukken. Besloot de gemeen- i teraad niet met eenparigheid van stem men tot belangrijke verbeteringen? Werd niet reeds een reserve gevormd voor de bouw van een, o zo broodnodig, nieuw raadhuis? Las ik niet, dat men een fonds wil gaan vormen om daaruit de zgn. niet rendabele gebieden ook electriöche aan- sluiting te bezorgen? Het gaat goed met Texel, de buitenstaander zal dit met ge noegen waarnemen. Zeker zullen er Texelaars zijn, die menen dat ondergetekende te optimis tisch is. Maar hij kan het niet nalaten I' om vergelijkingen met het verleden te maken. Zijn pessimisme van vele jaren i geleden heeft daardoor voor optimisme plaats moeten maken, want vooral na de laatste oorlog vindt er een ontplooi ing van energie plaats, zoals hij niet eer der waargenomen heeft. En daarom heeft hij ook het vertrou- wen, dat er behalve het vogelmuseum nog eens een historisch museum komen zal, waar men zien kan hoe het in het verleden op Texel was gesteld. Waar men door aanschouwing en studie wat leren kan voor de toekomst, waar Texel zichzelf zal leren begrijpen ja, dóór zijn verleden. Hoe zeer de schrijver van dit artikel de inrichting van een Texels interieur waarderen kan, hij meent er toch enige bezwaren tegen in te moeten brengen. Ten le.: het huis in de Kogerstraat is veel te klem om er wat behoorlijks van te maken. Als men het goed wil aanpak ken met het historisch museum, dient er een behoorlijke bibliotheek, een platen- en kaartenverzameling te zijn. Er zijn talloze gebruiksvoorwerpen, nog ver spreid in allerlei families aanwezig, die in het museum een plaatsje dienen te krijgen. Voegt men daarbij allerlei dat betrekking heeft bv op de opstand der Georgiërs, op de visserij, op de schapen teelt, dan wordt het duidelijk dat men meer ruimte behoeft dan het gebouwtje in de Kogerstraat te bieden heeft. Bo vendien: hoe interessant dit huisje is, er is een ander gebouw te vinden dat be ter aan het gestelde doel beantwoorden zou. Als men in het oog houdt, dat een waardig historisch museum evenzeer ba ten zou kunnen opleveren als het vogel museum zeker zal het bij minder mooi weer in het seizoen ook door vreemdelingen worden bezocht dan zal men voorgoed van het huisje in de Kogerstraat voor dit doel afstappen. Misschien mag ik er op wijzen, dat ge durende de opstand der Georgiërs het archief van het Algemeen Weeshuis, waartoe ook het oude kloosterarchief be hoorde, in ruïneuse staat is komen te verkeren Wij leven zeven volle jaren later. Wat is er met dit archief gebeurd sedert ik het met een paar andere Texe laars uit de puinhopen haalde? En wat is er gebeurd met de archieven van de Ne- derl. Hervormde Kerk in de Binnen- burg? Ik weet hoe destijds leerlingen van de zeevaartschool met talrijke au thentieke acten uit de middeleeuwen aan de haal zijn gegaan. Ik weet ook, dat ver schillende Texelaars stukken uit de Franse tijd, handschriften met oude keu ren bv. uit de 17e eeuw onder hun be rusting hebben, die op het Raadhuis thuisbehoren. Stukken, die vroegere no tabelen argeloos mee naar huis hebben genomen, maar die nooit teruggebracht zijn waar ze behoren: bij de kerkelijke of burgerlijke gemeenten. Wat zou het ideaal zijn als al deze rijkdommen van Texel's verleden in een behoorlijk, goed ingericht museum werden onderge bracht. En wat zou de Texelse bevolking daarvan op vele wijzen in de toekomst profiteren! Gelukkig is de eerste stap in de goe de richting gezet. Moge de Texelse ge meenteraad, die zoveel initiatieven heeft opgebracht dan verder gaan en de be volking ten voorbeeld zijn. VAN DER VLIS. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 Juni 1952 Geboren: Andreas Jacobus zv Joseph F. J. Veltkamp en Alida Agter. Divera Agatha Maria dv Cornelis J. Jaspers en Divera van Heerwaarden. Cornelis Jo hannes zv Laurens van der Werve en Maria M. Gieles. Ondertrouwd: Gerrit Pieter Verseput en Stina D. Liljegren. Arie P. C. Koop man en Janneke Boon. Getrouwd: Cornelis Kat en Jacoba Regiena Slegh. Jan C. Bremer en Ann j M Buisman. Simon Bremer en Stijntje Eelman. Overleden: Antje Nieuwenhuizen, 87 jaar, eahtg. v. Cornelis Kalis. Maartje Peper, 68 jaar, echtg. v. Leendert Wet steen. Gerrit Boeihorst, 78 jaar, ongeh. Gevonden voorwerpen: 1 huissleutel, ketting met sleutels, 1 paar dames glacé's, 1 groene shawl met clips, 1 bruine herdershond, 1 zaikmes, 1 portemonnaie, 1 lange broek, 1 lippen stift met doublé buisje. INGEKOMEN PERSONEN Klazina E. Das, v. Pijnacker, Delftse- straatweg 63 n. B 38. Pieter Koper, van A'dam, Bestevaerstr. 168hs n. Bunker De Vlijt. VERTROKKEN PERSONEN Arie E. E. Dulfer, v. Oudeschild 128 n. 's-Gravenhage, Kon. Emmakade 160. Elisabeth Wuis v. Schilderend 45c naar A'dam, Prinsengracht 997. Jantina Wie- ring v. B 67 n. Den Helder, Huisduiner- weg 3. Johannes de Zwart, v. S 6 n. Wa- gemngen, Kortenburg 4. ZUIVELFABRIEK „EENDRACHT" De Coop. Zuivelfabriek „Eendracht" besloot in de Dinsdag gehouden leden vergadering met ongeveer 40-5 stemmen geen nieuwe losse leveranciers van melk meer aan te nemen. De oude losse leve ranciers kunnen de melk dus gewoon blijven leveren. (Verslag volgt). VOLKSDANSGROEP „TEXEL" De Dinsdagavond te Oudeschild gehou den volksdansdemonstratie is wel zeer goed geslaagd. Het havenplein was voor dit doel uitstekend geschikt. Een 200-tal bezoekers genoot van het zien, maar ook van het zelf meedansen. Mannen met echte zeebenen dansten dat het een lust was. Oudeschild, dank voor uw gave! Voor de leden: Dinsdagavond dansen we in „Casino", aanvang 8 uur. We gaan dan oefenen voor de demonstraties in de muzieknis te Den Burg. Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatlsche pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Krusahen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. De uitvoeringen door de kinderen van de o.l. school te Oudeschild, hadden zo'n overweldigend succes, dat de operette „De Prins van Sind" nog eens herhaald moest worden. De beidé avonden waren dan ook inderdaad buitengewoon mooi. Het was verbluffend wat de kinderen onder leiding van het onderwijzend per soneel presteerden. Bovendien waren de pakjes, gedeeltelijk zelf gemaakt, gedeel telijk gehuurd, alleraardigst, wat het ge heel een zeer fleurige aanblik gaf. „De Prins van Sind" heeft genoeg van het elke dag terugkomende leren. Hij wil avonturen beleven en wanneer er een troubadour komt die hem verhaalt van de schone maar wrede prinses Fatima, die alleen trouwen wil met de prins, die haar raadsels kan oplossen, doch hem laat doden als hij ze met kan raden, is zijn besluit genomen. Vergezeld van een page trekt hij naar het paleis van de prinses. Onderweg rust hij uit bij de dwergen, eet en drinkt met hen van zijn overvloed en uit dankbaarheid krijgt hij van de dwergen een ring, die hem zal helpen in geval van nood. In het paleis aangekomen wordt hij door de koning gesmeekt te vertrekken, omdat de Prins van Sind anders ook ge dood zal worden zoals zijn voorgangers maar hij weigert. En zo geeft prinses Fa tima hem het raadsel op, dat de prins vlot oplost. Ze zegt nu, dat ze pas wil trouwen als hij de volgende dag kan zeg gen wat ze droomde. Deze opgaaf lijkt onmogelijk maar de ring van de dwergen bracht uitkomst. Deze zullen prinses Fa tima bespieden en haar dromen over brengen. Het kasteel, dat de prins in één nacht moet bouwen, wordt door de dwergen onder vrolijk geklop gebouwd. En dan moet de prinses haar woord wel gestand doen. Maar haar boze hart is nog met veranderd. De kabouterkoning schaft raad en dan is er geen enkel be zwaar dat de Prins van Sind trouwt met de schone prinses Fatima. De hoofdrollen werden vertolkt door: De Koning, Theo Hoogerheide; Gouver neur, Jacob Zuidewind; Page, Hans Bak ker; Prins van Sind, Gernt Terwindt; Troubadour, Willy Backer; Kabouterko ning, Lientje v. Leeuwen; Schildknaap, Wim Boom; Sultan, Siem Dros; Prinses, Fatima, Dory Dros. De operette werd uitgevoerd door de 2 hoogste klassen. Er werd mooi gezon gen en gespeeld en de kinderen kregen dan ook een welverdiend applaus. Maandagavond kwamen de klassen 1, 2, 3 en 4 aan het woord. Diverse stukjes werden door hen zelf aangekondigd. Ook hier waren allerliefste kabouter- en el fenpakjes. Evenals bij de operette pro jecteerde een schijnwerper effectvolle kleuren. Het is een hele prestatie om bij zulke jonge kinderen alles vlot te doen ver lopen. Maar het liep allemaal prima en er werd mooi gezongen. Er waren diverse stukjes, afgewisseld met canons, gezongen door alle kinde ren. Tijdens de wisseling van het toneel brachten enkele kinderen accordeon- en mandolinemuziek en declamatie. Er was een lentespel met Oostenwind, Noordenwind en de Winterkoning, die door de Lentefee werden verdreven. Een aardig volksdansje en opzegversjes. Voorts een alleraardigst toneelstukje „Likkebaardje". Dit was de naam van de kok van de koning, die een heerlijke verjaardagstaart bakte, maar er in plaats van suiker slaappoeder doorheen gedaan had. Wat was hij in de war, maar ka bouter Langhaard bracht niespoeder en de koning werd weer wakker. „Prins Mario" was ook een zeer leuk spel. Deze Prins wilde niet leren lezen. Maar dan komt de sprookjesfee en ze laat een aantal sprookjesfiguren met de prins kennismaken: Hans en Grietje, Sneeuwwitje, Assepoester, Roodkapje, de Heks, Dwergen enz. Als de prins hoort, dat hij dit allemaal in de boeken kan vinden besluit hij gauw te gaan leren lezen. Al met al een paar zeer geslaagde avonden. Meester Kleve en zijn staf, meester Boon en juffrouw Dros kunnen zeer tevreden zijn. Mej. H. Duinker be geleidde zeer verdienstelijk op de piano. Hierboven „De Zeemeeuwen", het handbalelftal van Oudeschild, dat Zondag zegevierde tijdens de seriedaghandbal te de Koog. Achterste rij van links naar rechts: de dames E. v. d. Meer, N. van Malde- gem, Dalmeijer, M. Bakker, A. v .d. Sterre, M. Zoer en (leider) van Hoorn. Voorste rij: A. v.d. Meer, T. Karsman, J. Westdorp, L. Dijt, J. Dalmeijer en W. Zegel. GEEN RONDDIEN STEN OP ZONDAG MEER B. en W. hebben goedkeuring verleend aan de opheffing der Zondagsronddien- sten door de N.V. TESO. VERKIEZINGSVERGADERING C.P.N. De Communistische Partij Nederland, de C.P.N., belegt Donderdag a.s. een verkiezingsvergadering in De Linde boom. Henk Gortzak, lid van de Twee de Kamer, zal op deze vergadering het woord voeren. Zie ook adv. MOTOR DE SLOOT IN De motorrijder T. uit De Cocksdorp, verloor Dinsdagmiddag de macht over zijn stuur toen hij langs het vliegveld reed. De onfortuinlijke weggebruiker kwam in de langs de weg lopende diepe sloot terecht. Hij kwam met de schrik en een goed nat pak vrij. DE MODERNE INMAAK De N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam, organiseerde Dinsdag in „De Oranjeboom" een goed bezochte lezing met film over de moderne inmaak. Er was ook een wedstrijd in het opsporen van (twee) fouten, waarvoor fraaie Ig- nex-kookschaaltjes werden uitgeloofd. In de pauze werd thee geserveerd. (Verslag in volgend nr.). HIJ WORDT WEER GOED! Bij de heer Jac. van Heerwaarden, Mo lenstraat nr. 28, Den Burg, bestuurslid van de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore, hehben zich reeds ver scheidene personen gemeld voor deelna me aan de Texelse Amateursavond, die vorig jaar zo'n enorm aantal bezoekers trok. Er zijn nog kunstenaars die zich niet hebben gemeld. Tot hen zeggen wij: Kruipt met uw artistenbloed niet onder de korenmaat, maar plaatst u in de rij der eilandelij ke Amateurs. Meldt u om gaand! in tienrallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid, en verbetering nodig heeft, is FILMNIEUWS „MILLIONNAIRS GEVRAAGD" Het melodietje „Painting the clouds with sunshine" is een schlager uit de ge lijknamige musical-ishow, die onder de weinig zeggende titel „Millionnairs ge vraagd" in Nederland in circulatie is ge bracht. Charme, een gouden stem en grote danscapaciteiten in een luchtig, kleurig, onderhoudend en gezellig ro mantisch verhaaltje. „ACTIE IN DE STILLE ZUIDZEE" De spannende film „Actie in de Stille Zuidzee", verhaalt ons van de helden- strijd der Amerikaanse onderzeebootbe manningen in de jongste wereldbrand. In den beginne valt in deze rolprent te genieten van tal van grappige dialogen, nu en dan onderbroken door volledige ac tiviteit. Hoe meer men vordert, des te meer spanning ook wordt geboden. Neerlands Nieuws. O.a.: Luchtvaartdagen in Leeuwarden. Internationale tafeltenniskampioenschap pen van Nederland te Utrecht. De Mi nister-President van Iran, Dr Mossa degh, arriveert in ons land. H.M. de Ko ningin bezoekt Culemborg t.g.v. de van Riebeeckf eesten. Buitenlands Nieuws. O.a.: Koning Boudewijn's blijde in- comste in Antwerpen. Het Verdrag van Bonn getekend. Het gevangenenkamp op Koje. Wim van Est wint Bordeaux Parijs. Generaal Ridgway arriveert in Parijs. Moedwillige schipbreukelingen. De Derby 1952. BENOEMD TER SECRETARIE De heer J. M. Brons, Capelle a.d. IJs- sel, is behoudens hogere goedkeuring benoemd tot commies ter secretarie, af deling financiën. COLLECTE „HET HOOGELAND" De te Den Burg gehouden collecte voor de Vereniging „Het Hoogeland", welke deze week werd gehouden, heeft opge bracht f 220,32. ONDERHANDS VERKOCHT Naar we vernemen heeft de heer J. J. Laféber zijn woonhuis, Schilderend 93, „Huize Zonnehoek", onderhands ver kocht aan de heer H. Craanen. VERGUNNINGEN VERLEEND Aan de heer D. Kuip, De Koog, is ver lof verleend (alcoholvrije dranken); aan de heer A. J. Molensbeek, De Koog, Lunchroom „Selecta" is verlof A ver leend (zwak-alcoholische dranken). FILMAVOND PARTIJ VAN DE ARBEID De Partij van de Arbeid, afdeling „De Cocksdorp", belegt Donderdag 19 Juni a.s. een filmavond in de zaal van S. No ta. O.a. zal worden vertoond een film over de wederopbouw in ons land, als mede een film over het prachtige Zuid- zee-eiland Hawaii. Zie verder adv. VOOR DE BLINDE-GELEIDEHOND N., Den Burg f 10,-; Doopsgez. Zon dagsschool Oosterend f 4,-. Wie volgt? Het geld kunt u storten op postgiro 652 t.n. van N.V. v.h. Langeveld De Rooij, Den Burg-Texel, met ver melding: „Voor een Geleidehond", of af geven aan Bureau Texelse Courant. S.V. D© Cocksdorp. Morgen gaat het 2e naar De Koog 2, aanvang 2,30 uur. Vertrek Cocksdorp 1,30 u. op eigen gelegenheid. Elftal in kastje. Allen aanwezig? Dinsdag wordt er gewerkt op het terrein met de ploeg van de heer J. de Graaf, „Weilust". Wie van de leden deze avond niet kan, zorge zelf voor een vervanger. Per convocatie is men vroeg genoeg op de hoogte ge steld, weest dus allen om half 8 op het terrein. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed «prinsen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlij ke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverpllletJes ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag zitting. Van 2-2,30 uur zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 14 Juni op om 4,18; on der om 9,03. Maan: 22 Juni N.M., 30 Ju ni E.K. Hoog water ter rede van Texel: 14 Juni 1,45 en 2,27. 15 Juni 2,34 en 3,23. 16 Juni 3,30 en 4,30. 17 Juni 4,38 en 5,35. 18 Juni 5,46 en 6,38. 19 Juni 6,50 en 7,37. 20 Juni 7,46 en 8,26. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water. L

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1