Zuivelfabriek Eendracht besloot geen nieuwe losse leveranciers meer aan te nemen De heer Dingenianse werd winnaar in Klasse B GESLAAGD Mej. N. Keijser S.Cd., „De Koren schoof", Eierland, deed aan de Kweek school te Alkmaar met gunstig gevolg examen voor onderwijzeres. De dames A. van der Sterre, en P. Druif, en de heren K. van Lenten en J. Bruijn Pzn., behaalden de acte r (han denarbeid). DE LEIDSE MARKT Op de Vrijdag gehouden Leidse markt werden 1500 Texelse lammeren aange voerd. De prijzen hepen van de f 50-f 70. De handel was kalm. DRIE TEXELAARS VOOR DE KANTONRECHTER Den Burg. De 3 jeugdige plaatsgenoten, die in de herfst van het vorige jaar een ritje maakten met een stilletjes uit Ga rage Reij weggenomen auto, werden door de Kantonrechter te Den Helder veroordeeld tot boeten van resp. f 100, f 75 en f 75. De schade aan de auto, die bij hoeve „Antwerpen" over de kop was geslagen en een kleine duizend gulden bedroeg, was al eerder door hen betaald. EEN KLUCHTIG TEXELS HOORSPEL Woensdagavond van 8,25-9 uur brengt de NCRV een luisterverhaal „met veel bedrijvigheid" in één bedrijf door Ab van Eyk. Dramatis personae: V.V.V. Oskamp: Chef-Verteller; Berend Schaapmans: tweede verteller; Lammert Lam: derde verteller; Oom Adriaan: reserve- vertel ler; Ed. Bosch: in effecten; Manus: van al les; 'n Leids Studentenkwartet, bestaande uit: Ed Pera: commandeur; Sicco Tjalsma pianist; Peter Deeleman: gieter- en vio list; Duco Greidanus: bas-cellist en toe rist. Plaats van handeling: Texel. Sa menstelling en regie: Ab van Eyk. FANCY-FAIR DEN HOORN Het muziekniscomité te Den Hoorn heeft grote plannen. Ten einde aan het benodigde bedrag voor de bouw van een muziek nis te komen, is men voorne mens a.s. herfst een grote fancy-fair te houden in de o.l. school. Aangezien de plannen nog in een beginstadium zijn, kan hierover nog niets medegedeeld worden. Door middel van folders, welke t.z.t. huis aan huis bezorgd zullen wor den, zullen de Hoomders en ook nog ve le anderen op de hoogte worden ge bracht. Het comité rekent op aller me dewerking. De fancy-fair wordt gehou den op 30 en 31 Oct. en 1 Nov. Wachtmeester J. Dingemanse en vele andere politiemannen liepen zich Dins dagmiddag in de bossen van onze Wes- termient het vuur uit de sloffen. Een bij zondere politionele actie? Toch niet: daar werden crosscountry wedstrijden gehou den. Het parcours was 3200 meter lang en ging door bossen en duinen. Moest onze eilandgenoot wachtmeester Dinge manse zich vorig jaar tevreden stellen met de 2e prijs, thans wist hij evenals in 1950 een glansrijke overwinning te be halen in de keurige tijd van 12,32,7, waarbij hij de wachtmeester Koopman, die 12,39 noteerde, dus heel wat neus lengten achter zich liet! 3 werd wacht meester Bijpost, 12,57,2, 4 wachtmeester Düster en 5 wachtmeester Buis (Texel). Dit was klasse B, leeftijdsgrens 32-33 jaar. Aan de wedstrijden, welke onder lei ding stonden van de Rijkspolitiesportver- eniging Alkmaar, namen zo'n 40 politie mannen deel. Het sportfeest werd bijge woond door burgemeester en mevrouw De Koning en de directeur van de VVV, de heer Oskamp. Natuurlijk ware.i ook tal van echtgenoten van de spannende kampen getuige! De volley-ball-wedstrijd werd dit xeer een 3-1 overwinning voor de Vastewal- lers onder aanvoering van luitenant Zijp. De prijsuitreiking vond, zoals steeds, plaats in Hotel Bosch en Duin. Opperwachtmeester Waterdrinker, de voorzitter van de Rijkspolitiesportvere- niging Alkmaar, noemde deze sportdag tot in de puntjes geslaagd. Het was steeds een sportieve strijd. Hij verheug de zich over de aanwezigheid van burge meester en mevrouw De Koning, die steeds veel belangstelling voor de sport aan de dag leggen. Spreker dankte de schenkers van de vele fraaie prijzen, welker uitloving hij een stimulance voor de sportbeoefening noemde. Majoor Van Gorkum, districts-conmmandant te Alk maar, dankte hij voor de organisatie en was verheugd over diens deelname aan deze sportdag. „U draagt de sport een warm hart toe!" aldus de opperwacht meester. Vervolgens reikte majoor Van Gor kum de prijzen uit: Tuinman, die met 12,18,3 nr. 1 was geworden in klasse A, tot 32 jaar, mocht een wisselbeker in ontvangst nemen alsmede een keuze doen uit de vele andere fraaie pjijzen. Voor alle winnaars was trouwens een prijs aanwezig! Nr. 2 werd Jagt in 12,18,8; 3. De Boer, 12,42,7; 4. Brouwer 13,9; 5. Bos (Texel) 13,26,8; 8. Drijfhout; 10. Schoustra; 12. Van Honsohoten. Klasse B: 1. Dingemanse, 12,32,7, wis selbeker; 2. Koopman, 12,57,2; 3. Bijpost, 12,57,2; 4. Düster; 5. Buis (Texel). Klasse C: 38 jaar en ouder, 2000 me ter: 1. Tellegen, 8,27,3, wisselbeker- 2. Bouman, 8,32,1; 3. Van Gent, 9,9,1; 4 Erkelens; 5. Dam. De leeftijd der athleten varieerde /an de 25-44 jaar. Burgemeester De Koning noemde dit een evenement, een traditie, welke steeds vastere vorm krijgt. „Weest er van overtuigd, dat u op Texel steeds welkom is!" Ten slotte stak de burgemeester wacht meester Dingemanse nog een grote pluim op zijn hoed door zeer trots te constate ren dat „wij op Texel een van de beste hardlopers bezitten". Met de laatste boot vertrokken de Overkantse deelnemers weer naar hun standplaats. i M AVOND-VIERDAAGSE op 24, 25, 26 en 27 Juni Ook nu kan men weer aan dit natio naal wandel-evenement deelnemen, door zich vóór 17 Juni a.s. op te geven aan de heer A. C. Peetoom, Burgerhoutstraat 8, Den Burg, onder opgave van naam, adres, geboortedatum en de hoeveelste maal men deelneemt. Het inschrijfgeld bedraagt voor de jeugd (personen van 10 t.m. 13 jaar) f 1. Voor de overige deelnemers bedraagt het inschrijfgeld f 2,- of, als men N.W.B-lid is, f 1,De afstanden bedragen voor dc jeugd 4x10 km. en voor de senioren 3x15 en 1x20 km. Start ULO. De deelnemer(ster) ontvangt het be kende NWB-kruis. Bij deelname voor de 2e, 3e of 4e maal het NWB-cijfer- schild. PATRIJZEN IN DE KOOG Een krielkip van de heer H. Hopman, „Het Pleviertje", De Koog, stapt zo trots als een pauw met een 10-tal piepjonge patrijsjes rond, welker moeder, zo ze nog leeft, ergens als invalide over het eiland zwalkt. De zaak zit zo: toen de heer Hopman vandaag twee weken gele den op het land achter zijn woning aan het grasmaaien was, werd de in dat land op zijn nest broedende patrijs door de machine getroffen. De arme vogel ver loor een poot en nam de vleugels. De heer Hopman nam de (12) eieren mee naar huis, waar 'n broedse krielkip wel bereid bleek als adspirant^moeder te fun geren. Acht dagen later kwamen de pa trijsjes uit de sdhalen rollen. Om half 10 de eerste en nog geen drie uur later tip pelde het hele koppel op twee na, die reeds spoedig stierven, door de ren! Ze maken het nog steeds best. De heer P. Vermeulen heeft zijn ruime volière beschikbaar gesteld. KATHOLIEKE KERKL1JST van dc parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag na aankomst van de Jubilaris Lof. Zondag o.h. octaaf v.h. H. Sacra ment en viering van het 25-jarig Pries terschap van de Pastoor. Om 7 uur de gelezen H. Mis en om 9 uur de Plechtige Hoogmis v.d. parochie uit dankbaarheid. Van half 2 tot half 3 receptie aan de pastorie, 's Av. om 7 u. danklof. Maan dag 2 H.H. Missen. Vrijdag H. Hart- feest, om 7,30 gez. H. Mis en 's avonds om 7,30 lof t.e.v. het H. Hart. Zaterdag: van 6-7 u. biechtgel. en om 7,30 rozen hoedje. In de week zijn de H.H Missen om half 8. St. Marthavereniging: Don derdag: Regina Timmer en Maart je Bak ker. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 15 Juni: Zondag o.h. octaaf van het H. Sacrament. De H.H. Missen in Den Burg om 7,30 en 10 uur. In Oosterend alleen om 7,30 en alleen om 10 u. in Den Hoorn Biechtgel. in Den Burg voor de Mis van 7,30 en in de bijkerken voor de groten voor en eventueel na de Mis sen. Communieuitreiken in Den Burg buiten de Missen om 7 en 9 uur. De uit reiking begint vooraan. De eerste collec te met schaal v.d. Bisschop en de tweede na het Evangelie v.h. Retraitewerk en daarom bijzonder aanbevolen. Na de Hoogmis zegen met het Allerheiligste vanwege de viering van Sacramentsdag. Predikatie over het grote belang van de retraite. Om 7 u. lof van genoemd oc taaf, w.o. predikatie over de veelvuldige H. Communie met het gebed O aller zoetste Jezus en Te Deum. Dus om 3 uur •het lof. Maandag 16 Juni: om 8 u. gez. Requiem v.d. ingeschrevenen op de dood- ceel. Woensdag 18 Juni: om 7,30 Mis in Den Hoorn met biechthoren v.d. school kinderen aldaar.. Om 7,30 u. Josephlof met rozenhoedje en lit. v.d. ingekomen intenties. Jongenscongregatie. Om 4,30 uur de eerste H. Mis. Om 7 u. alleen communieuitreiken. Donderdag 19 Juni: om 8 u. H. Mis in Oosterend en biecht horen v.d. schoolk aldaar. Om 8 u. meis- jescongr. Vrijdag 20 Juni: Om 8 uur gez. H. Mis. Communieuitreiken om 6,30. Na de Mis van 8 u. toewijding aan het H. Hart en zegening der kinderen. Om 7,30 H. Hartlof, 'n tientje en speciale H. Hart- gebeden (Eerherstel) en de toewijding a.h. H. Hart van heel de parochie. Door va der de toewijding der gezinnen thuis. Zaterdag 21 Juni: Om 8 u. H. Mis in de kapel. Biechthoren van 5-9 uur op de hele uren. Om 6 u. rozenhoedje in de kerk. S. V. Texel. Zondag (morgen): in de 2e poul voor de Jubileumbeker, afd. N.H.: Texel 1- Helder 1 (2e kl. KNVB). Dat wordt dus een nog weer zwaarder opgave. We hopen T. in prima conditie aan te treffen. A.s Vrijdagavond jaarvergadering. De agenda is zeer belangrijk! PEPERMUNT DE MOTIE VAN ONZE RAAD Men wijst er ons op, dat het voorstel betreffende het indienen van een motie inzake het uitblijven van het Drinkwa terleidingrapport niet van de voorzitter der gemeenteraad afkomstig was. De kwestie werd nl. geopponeerd door de heren Roeper en Wassenaar. In de Dinsdagavond gehouden leden vergadering van de C.Z. „Eendracht" is met ongeveer 40-5 stemmen besloten geen nieuwe losse leveranciers meer aan te nemen. (Dus alleen leden). De melk van de oude losse leveranciers blijft de fabriek dus wèl verwerken. De vergadering, welke in Hotel De Lindeboom werd gehouden, stond onder voorzitterschap van de heer M. Roeper, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de ere-leden, de heren C. Stoepker en C. Kuip. Deze vergadering, aldus de voorzitter, is in hoofdzaak uit geschreven om de resultaten van het af- belopen boekjaar aan u ter beoordeling voor te leggen. De Eendracht heeft het afgelopen jaar goed gewerkt met een topaanvoer van melk. Het weer was zeer groeizaam het staat er thans met de grasgroei niet zo gunstig voor, hetgeen de melkaanvoer wel bewijst. (Van 10 Mei tot 10 Juni werd door de droogte 6 pet. minder melk aangevoerd dan in die periode van het vorige jaar, terwijl in April en begin Mei de aanvoer nog 3-4 pet. hoger was dan vorig jaar!) Vervolgens vond de ballotage plaats van de volgende leden: de heren T. Wuis, Het Noorden, A. Compagner, Het Noorden en W. Visser, Eierland. Het aantal leden bedraagt nu 164. De directeur, de heer Wieringa, deed hierna diverse uitvoerige mededelingen. Allereerst gaf hij een beschouwing over het afgelopen boekjaar. In dit boekjaar, lopende van 25 Maart '51 tot 22 Maart '52, werd ontvangen 10,231,264 kg melk van leden en 160,795 kg van niet-leden, samen dus 10,392,059, een record. Ge middeld vetgehalte 3,63 pet. of 0,05 ho ger dan vorig boekjaar. Het kwaliteits onderzoek gaf het volgende beeld: klas se I 8,474,835 kg of 82,4 pet., toeslag f44,606,97; klasse II 1,825,819 kg of 16,7 pet.; kwaliteit III 91,405 kg of 0,9 pet., korting f 617,14. Deze winter gaf een la gere aanvoer dan in die van '50-'51, waaraan de voerprijzen wel niet vreemd zullen zijn. De directeur noemde de bouw van 'n garage een grote verbetering.Het nieu we perslokaal is onlangs gereed geko men. Het oude is ingericht voor spoel en sohoonmaaklokaal. Er werd een 4de kaasbak met kaasmachine geplaatst. De 28 dubbele kaaspersen hebben een geza menlijke capac. van 800 Edammers, de productie van 4 bakken. Deze uitbreiding bevordert een vlotte werkwijze. De nieu we investering kostte f 34,865,95. Melkgeldcn. Aan melkgelden werd uitbetaald f 2,051,884,39. Aan de leden te goed ge schreven ledenkapitaal f 25,576,52. Sa men dus f 2,077,460,92. De melk bracht met gemiddeld 3,63 pet. vet dus 19,99 ct. op. Daarbij de prijs van de gratis wei geteld, wordt dit 20,69 ct. Zeven veehouders leveren aan de Helderse Melkcentrale omdat die parti culiere fabriek meer zou betalen. Over 1950-1951 lag de melkprijs daar echter beduidend lager en ook over 1951-1952 ligt die lager dan bij ons. Wij hebben, zo vervolgde de directeur, enkele bedrij ven nagerekend op onze basis en op ba sis Den Helder. Voor 4225 kg melk met 3,69 pet. betaalde de Eendracht f 8,625,03, Den Helder f 8,418,04; voor 47055 kg met з,42 pet. betaalde de Eendracht f 9,012,69, Den Helder f 8,738,39; voor 20158 kg. met 3,68 pet. betaalde de Eendracht f4290,74, Den Helder f4,181,10. Hierin is eerlijk en naar waarheid al les verrekend dus klasse I en klasse III, zoals die lagen voor die bedrijven en er is niet met gemiddelden gewerkt. Heffin gen B.Z., voor zover die in rekening worden gebracht aan de boeren, zijn ook werkelijk hierin tot uiting gebracht, zo wel voor ons als voor de berekening van de opbrengst bij de Helderse Melkcen trale. In dit verband schetste de directeur de positie van de Zuid-Bevelandse boer ten opzichte van de Hollandia-f abri eken. De drie landbouworganisaties aldaar heb ben een commissie gesticht, die zal moe ten trachten een melkafzet-organisatie op te richten met de boeren als leden. Het aanbod van melk komt dan in één hand en zo kan als gelijkwaardige partij met de afnemer worden onderhandeld. Men zal dan evenwel tot de conclusie moeten komen, dat een orgnisatie alleen niet voldoende is, maar dat ook een ei gen verwerkingsmogelijkheid nodig is, aldus de directeur. Sprekende over de zuivelregelingen, merkte de heer Wieringa op, dat van Nov. '50-Nov. '51 uit het Zuivelfonds zo veel toeslag is gegeven op de consump- tiemelk, dat er een tekort was van acht millioen gulden. De Nederlandse boer betaalde toen voor f77,069,000 aan hef fingen. Aan consumentensteun op de cons, melk werd f 69,955,000 betaald. Dit is een zware belasting voor de boe ren en wij menen, dat als een cons, steun nodig is, dit beter uit het Land bouw Egalisatiefonds kan worden geput. Dan betalen alle belastingplichtigen in Nederland er aan mee. Bovendien trekt deze methode scheve verhoudingn. Fries land bv. betaalde aan heffing voor het Zuivelfonds f 15,200,000 en kreeg terug f 3,300,000 aan cons, steun. De boeren van Texel betaalden als heffing aan dit fonds f 169,555,50 en kregen terug f 43,509,52, een nadelig saldo dus van f 126,045,98. Per boer gemiddeld f 300,-. Als u daarbij bedenkt dat in onze dichtstbevolkte streken (het Westen des lands) de cons, melkvoorziening veel in handen zit van particuliere fabrieken en dat deze door de B.Z. -vergoedingen op aanvullingsmelk (en aanvullingsmelk hebben ze nodig, omdat ze over betrek kelijk weinig boerenmelk beschikken), grof hebben overgehouden, dan begrijpt dat deze particuliere industrie de coöperaties beconcurreert met geld, dat door haar leden is bijeengebracht. Ver wacht wordt dan ook, dat de minister |in deze gang van zaken wijzigingen zal aanbrengen. De heer Jac. Lap Kzn. merkte naar aanleiding van de genoemde vergelijking op, dat er geen enkele vrees zal bestaan, dat de Eendracht leden aan de Helderse Melkcentrale zal verliezen. Vervolgens werden de Balans per 22 Maart 1952 en de Exploitatierekening 25 Maart '51-22 Maart '52 behandeld. De posten werden door de directeur uitvoe rig toegelicht. Gebouwen en terreinen staan op de balans voor f 140,000, de in' ventaris voor f 40,000. Het ledenkapitaal bedroeg f 130,991,52. Afschrijving ge bouwen f 17,586,90; inventaris f 13,276,05 auto's f 1500. Opbrengst boter f 691,463,65 kaas f 1,692,389,14; melk f 178,594,78. Een bedrag van f 25,576,53 werd n^ar het ledenkapitaal overgeboekt. Namens de financiële commissie ver klaarde de heer F. Keijser Wzn., dat de rekening in orde was bevonden. Hierna werd het bestuursvoorstel geen nieuwe losse leveranciers meer aan te nemen, behandeld. De voorzitter merkte op, dat dit onderwerp al enige jaren ge leden in de bestuursvergaderingen was behandeld, maar er was nooit een meer derheid verkregen om deze maatregel te kunnen toepassen. „Een coop, is er voor de leden. De positie van de Een dracht is zodanig, dat het voor niemand een bezwaar kan zijn lid te worden. Daarom is thans door het bestuur met algemene stemmen besloten tot ge noemd voorstel. De heer J. C. Rab stelde de vraag of de Eendracht er last van had bij de ex ploitatie dat er enkele losse leveranciers zijn. „Zij ontvangen toch minder voor him melk?" zo voegde hij er aan toe. Antwoord: Van dat feit hebben wij geen nadeel, indertijd hadden wij van hen zelfs grote voordelen: toen onze positie zwak was, was him melk ons zelfs tot gro te steun, maar losse leveranciers horen niet in ons systeem. Niemand kan bo vendien in de toekomst zien en de om standigheden kunnen zich wijzigen. De heer Rab: Demonstreert u niet te veel met machtswellust? Ik denk in dit verband aan de positie van Hollandia in Zuid-Beveland. Antwoord: Ja, maar wie hier niet wil, kan de andere kant op! De heer Rab: Ik dacht niet, dat u dit middel nodig had. Antwoord: Deze maatregel wordt door vele fabrieken toegepast, ook door vele coöperaties. Zo hoort het bij de Zuivelfabrieken ook te zijn. Wij stellen ons voor de toepassing van het zgn. afsterfsysteem: de oude, losse leveranciers kunnen gewoon blij ven leveren. Het gaat om het veiligstel len van de leden. Er kan anders verval van leden ontstaan en uitbreiding van het aantal losse leveranciers. De heer Rab: Ik geloof, dat u deze zaak ook langs een andere weg wint. Ik zou het een groots gebaar vinden als u die maat regel niet nam! Ik zie er nu eenmaal een monopolistisch karakter in. Het geeft naar buiten het gevoel van machtsmis bruik. Antwoord: Het gaat er uitslui tend om dat het verschijnsel losse le veranciers niet in de coop, thuishoort. De heer Rutten: De heer Rab ziet het m.i. verkeerd. Als de tegenwoordige losse leveranciers gedwongen werden dan zou men kunnen spreken van machts- gebruik of eventueel machtsmisbruik. Het is de gewoonste gang van zaken, dat de vereniging zegt: Wie wil leveren moet dit doen ails lid. Dat is toch zuiver in het belang van de vereniging zelf. Thans is er geen vuiltje aan de lucht, maar als dit zo mocht worden zou men met deze maatregel te laat komen. In antwoord op een vraag van de heer W. de Graaf, Eierland, werd opgemerkt, dat een zoon, die het bedrijf van zijn vader overneemt en melk aan de Een dracht wil leveren, lid dient te worden als zijn vader losse leverancier was. De heer F. Keijser Wzn. vroeg of de maatregel geen koren zou zijn op de molen van Den Helder. Z. i. kunnen er wel eens jonge boeren zijn, die zullen zeggen: Laten we het eens in Den Helder proberen. De heer Rab: U heeft de Eendracht toi bloei weten te brengen onder moeilijker omstandigheden dan thans en naar ik geloof ook onder omstandigheden die nimmer meer zo moeilijk zullen worden. De heer Verseput, Kogerweg: Ik sprak een losse leverancier die op het punt stond lid te worden, maar door de thans te nemen maatregelen van het lidmaat schap afziet. Voorzitter: Wij moeten zekerheid hebben inzake het bezit van de grondstof. De heer Alb. Dros Bzn. gelooft niet, dat de bepaling de indruk zou wekken van een dwangmaatregel. Hij vindt het uitsterfsysteem een soepele bepaling. Hierna volgde de reeds genoemde stemming. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat het ledenkapitaal wordt uitbetaald bij beëindigen van het lidmaatschap. De heer Alb. Dros Bzn. vindt het niet juist, dat het Filiaal margarine verkoopt, temeer omdat de Eendracht het devies steunt: „Natuurboter is niet te vervan gen". Antwoord: Is ingevoerd, toen behalve boter ook margarine op de bon kwam en sindsdien is de verkoop van margarine voortgezet, mede wegens het grote verschil in prijs, waardoor veel vraag is naar margarine. De heer Dros meent, dat de margari nefabrikanten als de concurrenten van de zuivelfabrieken moeten worden be schouwd. Om 5 voor 11 sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de prettige wijze waarop de diverse onderwerpen werden behandeld. VERSLAG PARTIJ VAN DE ARBEID Het verslag van de verkiezingsverga dering van de Partij van de Arbeid (Re de Suurhof) was wegens verhindering van onze correspondent geschreven door de heer A. Westdorp. De onderteke ning was in de zetterij weggevallen. Red. INGEZONDEN Geachte heer redacteur, Ter gelegenheid van beschouwingen over het woningnoodprobleem doet u persoonlijk de loftrompet luide schallen over het beleid van de huisvestingsin stantie en dat van B. en W. Met deze loftuitingen kan ik mij, en met mij ve len, niet verenigen. U oordele zelf over het volgende: In 1950-51 werd mij, na vordering, in woning opgelegd, hoewel mijn vrouw ernstig ziek was en van medische zijde de inwoning ontoelaatbaar was ver klaard. Mijn bezoeken bij B. en W., de inwoning niet te laten doorgaan, werk ten niets uit. De loco-burgemeester deed mij zelfs het verbijsterende aanbod in plaats van het mij toegewezen gezin van 3 personen, een gezin van 7 personen ter inwoning te willen geven. Naar aan leiding van mijne vroegere seizoenver huring toen mijn vrouw nog niet ziek was voegde de loco^burgemeester mij toe: „U hebt meer met het verhuren op dan met de toestand van uw vrouw". Een klein-demagogische persiflage die van de burgemeesterstafel niet gehoord had moeten worden. Toen het mwonend gezin in 1951 een andere woning had gevonden en betrok ken, verzocht ik de burgemeester mij geen inwoning meer op te leggen, daar mijn vrouw sinds de inwoning hard was achteruitgegaan. Enkele weken later is zij overleden. Als antwoord op mijn verzoek kreeg ik van B. en W. bericht, dat ik opnieuw in woning zou krijgen. Na het overlijden van mijn vrouw wendde ik mij weder om tot de burgemeester, verzocht vrij stelling van inwoning daar ik de ruimte in mijn huis nodig had voor een te ne men huishoudster. Ook dit verzoek werd afgewezen. Wegens ziekte tijdelijk buiten Texel verblijvend, heeft de burgemeester tij dens mijne afwezigheid mijn huis laten openbreken en nieuwe inwoners toege laten. Een machtsuitoefening, die, hoewel steunend op de woonruimtewet, stellig niet is te bewonderen. Heer redacteur, de loftrompet over het beleid van de huisvestingsinstantie en dat van B. en W. kan dan ook gevoeg lijk in het foedraal worden gelaten. Hoogachtend, W. DALMEIJER. De Koog-Texel. MAANDAG PAARDENKEURING De Paardenkeuring is bepaald op Maandag 16 Juni a.s., aanvang 10 uur. De keuring vindt plaats naast Huize „Irene", gelegen aan de Hollewalsweg. DE JEUGD DEED EXAMEN 132 Leerlingen van de Texelse scholen hebben gistermiddag te Den Burg deel genomen aan het practische verkeers- examen. IN DEN HOORN GAAT MEN WEER STRIJDEN Het fanfarecorps D.E.K. te Den Hoorn is van plan a.s. Dinsdagavond om 8 uur Strijd om de man en de vrouw te gaan houden. Men begint dit jaar vroeger dan gewoonlijk, aangezien men voor de her haalde verzoeken heeft moeten zwichten. Het belooft weer een gezellig feest te worden. NUTSSPAARBANK BIJKANTOOR DEN BURG In de maand Mei werd op spaarbank boekjes ingelegd f 6,260,74 (f 6,416,95) en terugbetaald f 2,264,37 (f 969,77). Er werd f 3,996,37 (f 5,447,18) meer ingelegd dan terugbetaald f 2,264,37 (f 969,77). Er werd leg bedroeg 25 (41) en dat van terugbe taling 30 (15). In de maand Mei werden 3 (37) nieuwe boekjes uitgegeven. NED. HERV. ORATORIUM VERENI GING ALKMAAR Tweede Muziekfestival 1952 Wie herinnert zich niet meer het op treden van ons hoofdstedelijk orkest in 1950 tijdens het eerste, door de Ned. Herv. Oratorium Vereniging onderno men muziek-festival. Wegens ziekte van Eduard van Beinum werd het orkest ge dirigeerd door Eduard Flipse. Thans zal deze overbekende figuur, in de muziek wereld, mede naar aanleiding van zijn vurige wens daartoe, op Dinsdag 24 Juni zijn eigen Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest aanvoeren in de Grote Kerk. Het getuigt van durf en onderne mingsgeest van de organisatoren 'n 2de muziek-festival te doen plaats vinden. Dat Alkmaar en de kop van N.-Holland van haar waardering doen blijken hier voor, door in groten getale op te trekken naar de Grote Kerk, hopen wij van harte. D. 471 LEDEN NAAR TEXEL 471 leden van de Nederlandse Vereni ging van Vervoerspersoneel, Afdeling Amsterdam, zullen deze maand Texel bezoeken en rondritten maken met bus sen van de N.V. TESO. Op 15 Juni ko men er 159 naar Texel, op 22 Juni 223 en de 29ste Juni 89. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N. H. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. v. Reijendam in Gymlokaal, Molenstraat Half 8 Ds v. Reijendam, Molenstraat, Jeugddienst Oosterend 10 uur Ds Klijnsma De Cocksdorp 9,30 uur Ds Soesan Zuid-Eierland 11 uur Ds Soesan Den Hoorn 10 uur Ds Roskam-Abbing, Ma and collecte De Waal 10 uur Ds J. H. Klein Wassink De Koog 19,30 u. Ds J. A. van Boven Oudeschild 10 uur Eerw. Heer Dulfer GEREF. KERK. Den Burg 10 uur Ds Goedendorp Openb. belijdenis en H. Avondmaal 7,30 u. Ds Goedendorp Heilig Avondmaal en dankzegging GEREF. KERK (onderh. art. 31. K.O.) Oosterend 10 en 7,30 u. Ds K. J. Dijkema DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds Van Veen De Waal 11,15 uur Ds Van Veen A.s. Donderdagavond Zusterkring.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2