Cjrocn TjwartxJexeU in het hart-, Texelaars op de plek waar Zoeloe-koning Dingaan verslagen werd Vierdaagse schoolreis van Jonge Boeren Een rookwolk stijgt aan het strand en de zee nog te ruimen meer f Er op Pastoor Van Rooij en vierde zilveren jubileum WOENSDAG 18 JUNI 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6640 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Wij op Texel vinden het beklimmen van de Fonteinsnol of het Loodsmans duin of (vroeger!) de Eierlandse Vuurtoren al een hele hijs. U had eens mee moeten gaan met de heer en mevrouw Jellcma en hun oud-Texelsc bloedver wanten, toen zij op weg togen naar de tweeduizend meter boven de zeespiegel gelegen Ploegmanskop in het Drakensgebergte, het grootste en hoogste geberg te van heel Afrika! Vanuit Johannesburg, waar zij de heer en mevrouw Slagter- Buis (onze vroegere plaatsgenote „Hanny Buis Td.") hadden opgezocht, waren zij de ongerepte natuur ingetrokken. Op zoek naar avontuur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. .wadend door de Bloediivier II. De daaraan voorafgaande dagen had den zij Pretoria doorkruist. Schoonzoon had drie weken vacantie genomen en dus konden ze zich wel een ommetje veroorloven. Het Voortrekkers Monu ment bleek een schoon bouwwerk. De muren rondom Vertoonden levensgrote beeltenissen van Voortrekkers met hun ossenwa en in het gebouw was de gehele geschiedenis van de Unie in beeld gebracht. Ze hielden ook halt voor het huis van Paul Kruger en bezichtigden een fort uit 1890. De volgende stad was Krugersdorp, waar vijf dagen bij de fa milie Jb. Rijk-A. Rijk-Dijt werd gelo geerd. De Texelaars bezochten een goud mijn (en waanden zich dichter bij de schatten der aarde dan destijds de Luti- ne-bergers, maar ook de spoorwagentjes met het goudhoudend puin gingen hun neus voorbij....). De 3e stad op die trip was Johannesburg, dat je vanuit Schiphol in slechts 2 dagen bereiken kunt. Zij liften naar de daktuin van een 19 verdiepingen hoge wolkenkrabber en genoten daar van een schoon vergezicht. Maar dit panorama zou in het niet zin ken bij wat zij in het Drakensgebergte aanschouwden. Na vele uren rijden kwamen ze bij de Bloedrivier. U weet, dat daar in 1838 de wrede en hoogst onbetrouwbare Zoe loekoning Dingaan met zijn stammen door de Boeren verslagen werd. Vele strijders vonden de dood in de rivier, die zo rood zag als bloed. Over die Bloedrivier bleek ter plaatse geen brug te zijn geslagen, gelukkig was de waterstand laag en boven de assen bleef de auto zelfs kurkdroog. De heren Jellema en De Waal liepen vooruit om de bodem te verkennen. Acht dagen kampeerden ze in het Drakensgebergte. Op een 1000 meter hoogte hadden ze de tent neergezet. De Ploegmanskop trok zó, dat de manne lijke leden van de ploeg besloten om 'm te gaan beklimmen. Dat werd een tocht van een kleine drie uur. Af en toe za gen ze zich voor een lustig stromend ri viertje geplaatst. Onderweg zagen zij een groep van 26 bavianen, die hele maal niet schrikkerig waren en de men sen tot op 50 meter lieten naderen. De dieren voedden zich met slakjes. Na een tocht van zeker 3 uur hadden zij het hoogste punt bereikt. „Ik zie het monu ment op de Afsluitdijk!" grapte Siem Aan de andere zijde van de stijle rots wand daalden zij weer af, zich vasthou dend aan boomwortels en houtgewas. Bij de terugtocht liepen ze een half uur in op de heenreis. De vrouwen hadden de (Hollandse) pot klaar, maar de berg beklimmers voelden meer voor een pe luw! Nog diezelfde avond werd de te rugreis naar Pietermaritsburg aanvaard, een snelle rit van 10 uur. De volgende tocht had Umgubaba als doel. Wij wisten niet waar die stad of dat dorp of die streek lag, maar de heer Jellema, een makkelijk te interviewen eilander, bleek heel Zuid-Afrika beter te kennen dan toen wij kersvers van de schoolbanken glipten! Het was een stad aan de Grote Oceaan. Nu de familie De Waal van Pretoria naar Pieterma ritsburg is verhuisd en de golven der zee na slechts twee uur autorijden kan zien rollen en schuimen, betekent een vrij weekend een weekend-aan-zee. Geen strand, zoals wij dat hier kennen, maar rotsen aan het water. Geen won der, dat de Kogenaar door een verras- ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN zitting. Van 2-2,30 uur zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. send hoge golf behoorlijk nat gespoeld werd! Op dat moment is hij op de foto gezet waaruit wij opmaken, dat de in gewijden er al op hadden gerekend! (In het laatste artikel zal een bezoek aan het Wildreservaat van het Drakens gebergte worden beschreven. Daar ont moetten zij een neushoorn (rhinoceros), die hen daar niet duldde enfin, 't werd spannend!). PAARDENKEURING „De omvang der leeuring neemt jaar lijks sterk toe. Enige jaren geleden zijn wij met 8 stuks begonnen en thans ver meldde de catalogus niet minder dan 45 dieren. Er kan dus van een sterke toe name t.a.v. het kwantum worden ge sproken, ook de kwaliteit gaat in even redigheid omhoog. Dit geldt voor alle klassen", aldus de heer L. W. Biesheu vel Bzn., secretaris-penningmeester van het bestuur dor Afdeling Noordholland van de Vereniging tot bevordering van de landbouwtuigpaardfokkerij in Neder land, die wij even aanklampten na de lo cale premiekeuringen van merrieveulens en merrién van 1 tot en met 7 jaar, wel ke Maandag te Den Burg werd gehouden. „In het voorbrengen en toiletteren kunnen de Texelse fokkers echter nog wel een lesje gaan nemen op de andere premiek<?uringen zoals die welke Woens dag te Middenmeer wordt gehouden en waaraan die Texelse paarden kunnen deelnemen, die de aantekening „reis geld" hebben gekregen. Dat is de offici ële keuring. Paarden die daar gepri meerd worden kunnen als premiepaard door de wereld gaan", zo merkte de heer Biesheuvel nog op. Hier volgen de uitslagen: (I is le pre mie, II 2e. III 3e). Mcrrieveulens: Rita, fokker-eigenaar de heer A de Visser, P.H Polder, I; Veulen, fokker-eig de heer J. Bakker, Den Burg; Frieda, fokker-eig. gebr. C. J. en A. J. Swaerts, 'Kerkeplaats, Roza, fokker-eig. de heer Jb. Kikkert, Den Burg, II; Veulen, fokker-eig. de heer C. de Wit, Eierland, III; 1-jarige merriën: Paulina, fokker-eig. de heer J. de Visser, P.H. polder I plus reisgeld, Pergusona, eig. de heer M. Kik kert, Den Hoorn,"Pizwana, eig. de heer P. Brans Azn., Oosterend en Peja, eig. de heer W Kikkert, Bargen, II; Purida, eig. de heer A. D. Vermeulen, Oude- schild, III. 2-jarige merricn: Gelders type: Odia, fokker-eig. de heer C. de Wit, Eierland, II; Gronings type: Ocalien, fokker-eige naar de heer A J. Swaerts, Oudeschild, Oleda, eig. mej. E. Witte, Den Burg, Ola- na. eig. de heer C. Keijser, De Waal, I; Olmia, fokker-eig. de heer N. W. J. Schumaker.DeKoog, IljOlly, eig. de heer F.Roeper, De Koog, III. 3-jarige merriën: Gelders type: Nico- lette, eig. de heer Jn. Spoelstra, P.H. polder, II; Gronings type: Nondne, eig. de heer S. van Egmond, De Waal, Naudia, eig. de heer C. J. de Lugt, Den Burg, I plus reisgeld, Nankara, eig. de heer C. J de Lugt, Den Burg, Mella, eig. de heer C. J. de Lugt, Den Burg, II; Melia, eig. de heer C. J. de Lugt, Den Burg, III. 4- t.m. 7-jarige merriën met veulen: Gelders type: Jegini, fokker-eig. de heer J. Bakker Czn Den Burg, II; Gro nings type: Mediana, fokker-eig. de heer A. de Visser, P.H. polder, Mitella, fok ker-eig. de heer J. de Visser, P.H. polder; Mademoiselle, fokker-eig. de heer C. de Wit, Eierland, I plus reisgeld; Jenusa, eig. de heer Jn. Spoelstra, P. H. polder, II. 4- t.m. 7-jarige guste merriën: Lernia, ingevoerd uit Drente, waar zij pas tot stermerrie is verklaard, eig. de heer Joh. Roeper, Oosterend, I; Melmia, fok ker-eig. de heer N. W. J. Schumaker, De Koog, II VOOR H M. DE KONINGIN 1 De Bond van Plattelandsvrouwen, afd. j Texel, heeft dezer dagen een vingerdoek geborduurd, een onderdeel van een ca deau, dat H.M. Koningin Juliana bij haar bezoek aan N.-Holland zal worden aangeboden door de Bond van Platte landvrouwen afd. Noordholland. Op dit doekje is door enkele dames het wapen van Texel geborduurd, het geheel is af gewerkt met een open zoom. Maandag 9 Juni startten 25 jongens van de Landbouwschool .met meester Laan en Jo Bruin voor een vierdaagse reis. Gereden werd langs de duinkant over Alkmaar naar Amsterdam, waar de Albatros Superfosfaat Fabrieken be zichtigd werden. Schepen voerden hier pyriet uit Spanje en ruwe fosfaat uit Algiers aan, waarvan men in Nederland superfosfaat maakt, zoveel zelfs, dat er van wordt uitgevoerd, o.a. naar Turkije. Ondanks het stoffige meel dat de kleren ging bedekken volgde men het proces van a tot z met veel animo. Toen weer verder met de TESO-bus door het Gooi en Eemland. In de laat ste streek, door de inwoners de „polder" genaamd, raakte men bijna het spoor bijster omdat hier geen nchting9borden staan. Maar na enige malen vragen kwam men toch op de „Schothorst", de proefboerderij van het Centraal Bureau te Hoogland. Hier werd de veevoeding besproken en de veestapel bezichtigd. Verschillende keurstamboekkoeien wa ren aanwezig, van één koe waren 25 af stammelingen op het bedrijf, terwijl er naar gestreefd werd alle dieren van dit bedrijf in de toekomst van deze éne koe te laten afstammen. Bij de kippen viel op de nieuwe Amerikaanse methode om de dieren op omgeschept strooisel te houden, de zgn. dikstromethode. De var kens konden niet bekeken worden omdat pest geheerst had. Schapen hield men voor een goede graszode in de kippen hokken. Verschillende slieren stonden hier ter dekking, terwijl de koestal aan moderne eisen voldeed. In de wei werd aan het vee pulp of aardappelvezels bij gevoerd om kopziekte te voorkomen. Zo was hier dus voor elck wat wils. Maar de bus werd weer bestegen en voort ging het weer de Veluwe op langs Uddeler Meer en Hunnenschans naar het Prins Bernhard dal, een moderne speeltuin. Een dergelijke tuin heeft veel van een kermis zonder muziek, maar het kost er gauw veel geld want de meeeste attrac ties zijn toegankelijk tegen betaling. Daarom werd na een half uurtje weer ingestapt en via Deventer en Bathmen langs een zandweg naar Laren gereden. Hier stonden de jongens gereed om hun logé's af te halen. De tweede dag was gewijd aan En schedé, waar eerst het prachtige natuur historische museum werd bezichtigd. Buitengewoon goed was hier de expli catie. Daarna naar de Lonneker Coöpe ratieve Melkinrichting waar flessen- melk, yoghurt, kamemelkse pap, room, slagroom, roomijs enz. werden vervaar digd. Aan het slot kregen de jongens chocoladeroomijs dat ze zich heel goed lieten smaken. Na de middag werd gereden naar de land- en tuinbouwschool, die bezichtigd werd alsmede de tuin. Deze was 0,8 ha. groot en had f 18000 opgebracht in 1951. Daarna kwam de Oostelijke Pluimvee- centrale aan de beurt, waar men het schouwen en afwegen van eieren liet zien alsmede het inpakken in kartonnen dozen en houten kratten. Juist werd er een lading onder toezicht van een dou ane in een auto gestuwd. Ook de contro leur van het rijkstoezicht verrichtte hier onder toezicht van de Texelaars zijn werk. We stonden hier slechts 4 km. van de Duitse grens. (Slot volgt). HANDELSREGISTER In „Handelsregister" vinden wij onder „Nieuwe inschrijvingen van zaken": Co- piëerinnchting „Texel". Gravenstraat 27 Den Burg. Copiëerbedrijf. Eigenaar de heer P. Keijser. KONINKLIJKE VERENIGING „HET NEDERLANDSE TREKPAARD" Uitslag van de Stamboek- en Premie keuring op Donderdag 12 Juni jl. ge,- houden bij smederij Dros in Eierland: Hengstveulens: Henk, eig. J. C. Rab, 3e prijs f 4, Merrieveulens: 1. Roza, eig. P. Dros Bzn., f 5,2. Rita, eig. idem f 5,-; 3. Ellie van Duinoord, eig. P. de Ridder f 2,50. Jaarlingen: 1. Paula, eig. P. Dros Bz. f 15,—. Driejarige: 1. Marie, eig. J. C. Rab, f 10,-, opgenomen in het Keurstamboek. 4-7-jarige: 1. Mina v. Wieringermeer, eig. P. Dros Bzn., f20,-, 2. Marva, eig. P. Dros Bzn. f 15,-; 3. Floralia v. Dee, eig. J. C. Rab, f 12,50; 4. Lydia, eig. P. Dros Bzn. f 10,5. Tine, eig. J. C. Rab f7,50; 6. Katja, eig. P. Dros Bzn., f7,50. 8 jaar en ouder: 1. Oda d' Amice, eig. P. Dros Bzn. f 20,-; 2. Flora v. d. Lente, eig. P. de Ridder f 15,-; 3. Flora, eig. J. C. Rab f 10,-; 4. Irene v. Duinoord, eig. P. de Ridder f 5,-. EEN GITZWARTE ROOKWOLK stijgt op, terwijl een doffe dreun aan het springen van een mijn doet denken. Mannen van de Opruimingsdienst van de Rijkswaterstaat zijn bezig met het slopen van de Dam, welke de Duitsers aan het einde van de Badweg te De Koog hadden aangelegd. „Laat maar liggen, zo kunnen de badgasten op ge makkelijke wijze het strand bereikenl" zeiden alle VVV'ers en de Rijkswater staat vond dat blijkbaar best, maar de zee sprak óók een woordje mee en bij felle winterstormen kreeg die dam er zo van langs, dat hij op verscheidene plaatsen brak. Aan repareren viel niet te denken en daarom besloot de Rijks waterstaat de dam te verwijderen. Dit karwei kwam Vrijdag gereed. IS Niemand zal uitroepen: „Die Dam is foetsie, léve de Bun kers!" Ook die bunkers zien wij liever vandaag dan morgen „in de lucht vliegen!" Aan weers zijden van de Badweg te De Koog staan nog twee van die lelijke knapen en bij het Wes terslag is er ook nog een. Op ruiming van de bunkers en bunkerresten zou Moeder Na tuur veel goed doen! Ze ontsieren het strand zeer. Wij hopen dan ook, dat de Opruimingsdienst van de Rijks waterstaat zo vlug mogelijk nogmaals naar Texel komt over wippen om zijn belangrijk werk te doen. P.S. Velen spreken er hun verbazing over uit, dat de di verse oorlogssouvenirs niet al veel eerder zijn opgeruimd! TEXEL VOOR DE RADIO Hedenavond kunt u veel plezier bele ven aan „een Texels luisterverhaal met veel bedrijvigheid". Het wordt van 8,25- 9 uur uitgezonden door de NCRV. TEXELSE MARKT Den Burg, 16 Juni 1952. Aangevoerd: 1200 lammeren f 60-74. 9 schapen f 85 - f 110. 3 koeien f 700-f 850 3 paarden f 750-f 900. 56 biggen f 45-f 65. 15 n. kal veren f 40-f 60. DE VIJFDE NA-OORLOGSE LAMMERENMARKT Jaar Aanvoer Prijs 1946 2580 f 17-f 25, 1947 1700 f 19-f 25, 1948 1600 f 20,50-f 30 1949 1500 f 29-f 37, 1950 1600 f 37,50-44 1951 1500 f 50-f 70, 1952 1200 f 58-f 73,— EEN VLOTTE MARKT De algemene verwachting was, dat de prijzen iets lager zouden zijn dan vorige week, daar Leiden niet zo best was ge weest. Maar dank zij de zware regenval aan de Overkant, de betrekkelijk gerin ge aanvoer van 1200 lammeren (lager dan enige andere vijfde markt na de oor log) en het flinke aantal kooplieden, vooral uit Friesland, ontstond een vlotte handel, waarbij dezelfde prijzen werden besteed als vorige week, nl. f 58-f 73. Omstreeks elf uur waren practisch reeds alle partijen verkocht. COLLECTE VOOR DE KANKER BESTRIJDING Het Koningin Wilhelmina Fonds (kan kerbestrijding) hoopt eind Augustus-be gin September weer zijn jaarlijkse col lecte te houden. De voorgenomen col lecte kon vorig jaar geen doorgang vin den wegens gebrek aan collectanten(-tri- ces). Wie als collectant(-trice) aan de collecte willen medewerken, gelieven zich even te melden aan de contact-persoon voor Texel, de heer J. de Waal, p.a. Texelse Courant, Den Burg. De Cocksdorp. Pastooii-A. C. J. van Rooijen heeft Zondag zijn 25-jarig prjes- terfeest gevierd. Voor de 83-jarige moe der van de jubilaris was het een groot voorrecht dit feest te kunnen meevieren. Zaterdagmiddag werd de familie Van Rooijen met de boot van 4 uur afge haald door het kerkbestuur. Mede was aanwezig Pastoor Kooij, bij wie pastoor v. Rooijen kapelaan is geweest. Aan het einde van het „Molenbos" werd de stoet, ingehaald door Texels Fanfarecorps, dat pittige liederen speelde en besloot met „lang zal hij leven". De kerkmeester, de heer P. de Wit, sprak een welkomst woord tot de jubilaris en zijn familie, waarna de aangetreden bruidjes de ju bilaris naar de kerk leidden, waar een welkomstlied werd gezongen. In de kerk werd een korte lofdienst gehouden, waar pastoor Kooy het woord voerde. Zondagmorgen om 8,30 werd een hoog mis in de kerk opgedragen, waarbij pastoor Kooy een feestpredikatie hield. Na de hoogmis werd de feest zang Priesterglorie door het zangkoor tweestemmig uitgevoerd. Na de kerk dienst volgde een gemeenschappelijke maaltijd in de feestelijk versierde zaal van de heer Nota. Aan deze dis verenig den zich ongeveer 125 personen. Tij dens de maaltijd werd door verschillen de sprekers het woord gevoerd. Burge meester De Koning overhandigde de ju bilaris een bloemenmand. Na de maal tijd werd pastoor Van Rooijen namens de parochie een geschenk onder cou vert (enveloppe met inhoud) aangebo den. De jubilaris richtte tot allen woor den van dank voor de onvergetelijke dag. Na de plechtigheid werd Zijn Eer waarde door velen gefeliciteerd. Moge de jubilaris zijn ambt nog vele jaren in goede gezondheid kunnen vervullen. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 18 Juni 5.46 en 6,38, 19 Juni 6.50 en 7,37. 20 Juni 7,46 en 8,26.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1